bolacka
07.01.09,14:55
Moja slabost su zemiaky..mozem ich rano, na obed, vecer..jednoducho stale..
..niekolko recepty ktore som vymyslela ja alebo moja maminka vam tu ponukam:

ide o recepty ktore su o dva prispevky nizsie:)
a to:
zemiaky cele
zemiaky polene
zemiaky v alobale
miesane raznici

Dobru chut zelam:)

Ak mate nejake dalsie chutovky pokojne ma mozete inspirovat:)
mamminta
07.01.09,14:16
ja akurát pečiem "francúzske"
mnaaaaaaaaaaaaaam :--- :---
kukučka
07.01.09,14:25
neviem nakoľko si zdatná "počítačistka", ale môžem ťa poprosiť, aby si v prvom príspevku nechala len pokec - aby nebol taký dlhý a tie recepty dala do nového príspevku? Je tam tlačidlo uprav.
Ináč vitaj medzi nami :)
bolacka
07.01.09,14:32
Zemiaky cele:

Potrebujeme(pre jednu osobu):
4-5 celych stredne velkych zemiakov
maslo
sol

Postup:
Zemiaky nechame pat minut odmocit vo vode a potom ich kefkou vydrhneme od hliny.Povykrajujeme klicky a ine nezrovnalosti ktore nechceme zjest a dame ich na pekac aj pekne so supkou piect kym nebudu makke (pri 250stupnov celzia sa upecu do hodiny)

Konzumujeme s maslom a solou za horuca. Je to jedna basen. Mnam


Zemiaky polene:

[SIZE=2]Potrebujeme (pre jednu osobu):
4 stredne zemiaky
dve stredne cibule
slaninu
kyslu smotanu
bryndzu
eidam
vegetu

Postup:
Zemiaky odmocime pat minut vo vode, a potom ich kefkou vydrhneme od hliny a povykrajujeme klicky a ine zle veci. zemiaky prekrojime so supkou na polku a kazdu polku povegetime na prekrojenej strane. Vlozime to do truby prekrojenou stranou hore.
Asi po tristvrte hodine pecenia (moze sa to stat pokojne aj skor)zacnu prerezane strany bublinkovatiet a ked do nich pichneme vidlicku tak zistime ze zemiaky je cely makky.
Ked su zemiaky makke poukladame na ne na platky pokjanau cibulu.Kazdy zemiak nou prikryjeme. Dame naspat do rury.
Ked cibula nebude surova, bude chytat po bokoch hnedu farbu a mozeme na nu poukladat tenke platky slaninky.
Znova nechame zapiect kym slaninka nebude chrumkava podla nasich predstav.

Polozime na tanier. No a tu moze fungovat vasa fantazia co si knim date.
Ja som ich zo zaciatku jedla len s kyslou smotanou ktoru som mala pripravenu v dalsej malej miske.
Casom som pridala aj nastruhany eidam ktory som dala na kazdy zemiak (cibulu a slaninku som zlozila na tanier a jedla k tomu ako prilohu :) )
A nakoniec som vymyslela dat do toho aj bryndzu. Ked som to mala cele upecene a polozila som zemiaky na tanier, slaninku aj cibulku som zlozila na jednu kopku na kraj taniera, v zemiaku som urobila pozdlzny rez a do neho som dala polcentimetrovy platom bryndze. Tym ze zemiak je horuci bryndza nadherne zmakne a niekedy sa aj roztopi.

Zalezi na Vas co Vam chuti, to si viete k tomu dokombinovat:)


[SIZE=3]Zemiaky v alobale:

[SIZE=2]Potrebujeme(pre 1 osobu):
bryndzu
4 stredne zemiaky
slaninku
alobal
vegetu

Postup:
Zemiaky pat minut odmocime vo vode a potom kefkou vydrhneme od hliny. Povykrajujeme klicky a ine zle veci a prerezeme zamiaky na polku.Na prepolenu cast dame vegetu.
Napordujeme si bryndzu aby na kazdy zemiak sme dai asi pol centimetrovu hrubku bryndze na prekrojenu cast.
Cize na obe prepoplene casti jedneho zemiaka pritlacime prstami bryndzu a medzi tieto dve zemiakovo bryndzove polky dame opecene tenke kusky slaninky.Zemiaky spojime a zabalime do alobalu ako taku gulicku.
Tieto alobalove gulicky polozime vodorovne prerezanou castou, aby nam bryndza nevytiekla.
Pecieme na 250 stupnov hodinu.
Zemiaky ktore su takto pripravene budu makke ale nebudu sa uplne rozpadavat ako pri predoslych dvoch receptoch.
Bryndza sa zvacsa roztopi ale ak ju tam spravne dame vacsinou sa znej zachrani vacsina. Ale vzdy bude nejaka cast z nej prilepena na alobale.:)

Vyborne to je konzumovat s kyslou smotanou ako prilohou:)


[SIZE=3]Pomiesane raznici:

Potrebujeme(pre 4 osoby):
tri kusy kuracich prs
zemiaky..neviem kolko..vzdy davam podla toho kolko doma mam:)
aspon 5 cibul
2 cervene papriky s hrubou kozou
koreniny a sol(majoranka, cierne mlete korenie, cervena paprika mleta sladka)
slanina

Vsetky tieto ingrediencie pokrajame na male kocky a zmiesame spolu , ochutime podla vlastnych pedstav.
Pecieme na plechu kym nieje vsetko makke a zvrchu chrumkave.
Pocas pecenia to aj miesam aspon ked sa to uz zacne pripekat.
Pecieme to vzdy viac ako hodinu (zalezi od mnozstva ake peciete). Do hodiny a pol na 250 stupnov by to malo byt hotove, ale to sami uvidite:)

Je to dobre jest s ladovym salatom a posypat si to nastruhanym eidamom alebo s kyslou smotanou:)
bolacka
07.01.09,14:33
neviem nakoľko si zdatná "počítačistka", ale môžem ťa poprosiť, aby si v prvom príspevku nechala len pokec - aby nebol taký dlhý a tie recepty dala do nového príspevku? Je tam tlačidlo uprav.
Ináč vitaj medzi nami :)
hotovo..snad som pochopila ze co ako by to malo byt:)
..dakujem..ja som pozerala uz davnejsie tieto stranky..ale teraz som sa az zaregistrovala hlavne kvoli sekcii "podnikanie" a ked som tu zbadala aj recepty tak to je moja oblubena tema:)
bolacka
07.01.09,14:45
neviem nakoľko si zdatná "počítačistka", ale môžem ťa poprosiť, aby si v prvom príspevku nechala len pokec - aby nebol taký dlhý a tie recepty dala do nového príspevku? Je tam tlačidlo uprav.
Ináč vitaj medzi nami :)
ja som tu len druhy den cize este nemozem pisat tajne spravy:))az po piatich dnoch:)
..urcite odporucam..sut o sice kalorickejsie jedla ale prave sedliacke mnamky:)
wagner
07.01.09,15:53
Vitaj medzi nami. Bolo by dobré, keby si sa v téme - nováčikovia predsavte sa -predstavila. Takto Ťa ako nováčika uvidí menej poraďákov a menej poraďákov Ťa aj privíta.
Marína
07.01.09,17:34
Zemiaky s cesnakom - príloha k mäsu
Zemiaky uvaríme v šupke, necháme vychladnúť a ošúpeme, prekrojíme na mesiačiky, poukladáme na plech, osolíme. Dostatočné množstvo masla rozpustíme, vhodíme celé strúčiky cesnaku a na miernom ohni pražíme do mierne ružova, aby cesnak nezhorkol. Na cca 1 kg zemiakov môžeme pražiť aj 8 strúčikov. Zemiaky polejeme cesnakovým maslom, zemiaky poobraciame, aby sa obalili tukom a zapečieme v rúre.
Veľmi sa hodia k pečenému jahňaciemu, ale aj bravčovému mäsu.
nela88
08.01.09,17:27
pridám jeden recept aj ja. stojí za vyskúšanie.
Talianske zemiaky: očistené zemiaky nakrájať na kolieska (ja ich režem na V-krájači na tie drobnučké hranolky), umyť,usušiť,osoliť a obaliť v polohrubej múke.Pred každým vyprážaním opiecť nakrájaný strúčik cesnaku.Prevonia to olej a aj prečistí. Hotové bohato zasypať nasekanou petržlenovou vňaťou. Je to vynikajúce so zeleninovým šalátom.
diabol4
13.01.09,08:34
Cesnakové zemiaky. (príloha)

zemiaky
cesnak (10 strúčikov aj viac)
1 maslo
nasekaná petržlenová vňat (2-3 hrste)
soľ

POSTUP:
Neuvarené zemiaky si nakrájame na kolieska hrúbka cca 0,5 cm. Do hrnca dáme rozpustiť 1/2 masla, pridáme vrstvu zemiakov,osolíme, posypeme nakrájaným cesnakom, posypeme petržlenovou vňatou, takto vrstvíme až pokým nespotrebujeme všetky suroviny. Navrch dáme zvyšnú polovicu masla, prikryjeme a dusíme do mäkka. Stále miešame, aby zemiaky neprihoreli.
ALDA
13.01.09,09:38
Receptov zo zemiakov tu už bolo neúrekom v iných témach, dovolím si znova pridať jeden:

Zemiaky nakrájame na plátky a dáme do pekáča na olej. Na ne poukladáme vykostené kúsky mäska /hoci aké mäsko/ , zalejeme:šľahačka, vegeta, cesnak, vajíčka, postrúhaný syr a pečieme pokiaľ nie sú zemiaky mäkké.

Dobrú chuť.

PS: Už som dávno nerobila toto papáničko, ďakujem, že ste pripomenuli zemiačky.:)
osky
13.01.09,14:03
Zemiakovy trhanec:

cibulku nakrajame na drobno a klasicky oprazime na troske oleja do zlatista.
postruhame k nej zemiaky/tieto maju byt uvarene v supke,osupane a vychladene,najlepsie je ak si ich pripravime uz den vopred/,premiesame,pridame trosku rasce a samozrejme osolime.Trochu poopekame a ked je vsetko dobre prehriate,pridame cervenu sladku mletu papriku.zamiesat a mnam.:---

dobre je to aj samotne s mliekom,ale hodi sa to aj ako priloha.
je to typicke rakuske jedlo,ale nieco podobne sa robieva aj u nas,mozno to uz aj poznate.
:rolleyes:dostala som sa k tomu az na vianoce,lebo moj muz uz nechcel k rybe klasicke hranolky,varene alebo pecene zemiaky a ani pyre.
spomenul,ze u nich sa jedava "Krumpelnschmarn"....tak co by som uz nespravila.milo ma to prekvapilo.
boli to nase 1.sviatky a museli sme zvyky a menu upravit aby sme boli spokojni obaja,ale dopadlo to prekvapivo uspesne.;)
osky
13.01.09,14:10
a este jeden typ:

Prilohove zemiaky.

zemiaky uvarene v supke osupat,pretlacit cez mriezkove koliesko na kocky,dat na panvicu s rozohriatym olejom/najlepsi je olej z vysmazenych hub,reznov a pod.-zemiaky dostanu chut z vyprazania/a dobre poopekat za staleho miesania.nakoniec pridat vela petrzlenovej vnate.

typ 2.
zemiaky uverene v supke a osupane,alebo uvarene klasicky su vyborne ak ich trosku posolite a polejete panenskym olivovym olejom,uz priamo na tanieri.nic ine k tomu nepotrebujete,su vyborne.
wagner
13.01.09,16:16
mimotemy olej z vysmažených rezňov:( To snáď nemyslíš vážne, že ješ prepálený olej:mad:
bolacka
13.01.09,18:32
mimotemy olej z vysmažených rezňov:( To snáď nemyslíš vážne, že ješ prepálený olej:mad:
nedala by si si glg prepaleneho olejiku ked mozes?:))))
wagner
13.01.09,20:18
mimotemy uisťujem Ťa, že nie a to ja nemám problém so žalúdkom. A úplne mimo témy - keď som dala z neho psovi do polievky, ani ten to nezjedol. Iba si myslím, že karcinogénov máme v strave dosť aj bez prepáleného oleja.
osky
17.01.09,18:01
mimotemy olej z vysmažených rezňov:( To snáď nemyslíš vážne, že ješ prepálený olej:mad:

ja som hovorila o oleji,kt.som pouzila na smazenie reznov k tym zemiakom-olej precedim cez huste sitko aby mi tam neostala struhanka a ziedne prepalene necistoty.a z toho oleja potom cca za polievkovu lyzicu pridam k zemiakom.ostatny sa vyhadzuje.

uznavam ze to nie je zdrave,ale hovorilo sa tu o tom co je dobre a chutne a ked si pozriete vsetky recepty v tejto rubrike/zakusky,mäso,zavaraniny...../,len maloktory je zdravy-kazdy ma zaujem o nieco chutne.Nikto neriesi ci je to zdrave....:mad:
a co sa toho tyka,takyto "prepaleny" olej nepouzivam pravidelne,takze z casu na cas mi ta trocha iste nepokazi chut.:o

mimotemynaco preboha davate olej psovi do polievky:confused:
Jana2004
17.01.09,18:23
mimotemynaco preboha davate olej psovi do polievky:confused:[/quote]


Tak táto veta je 100 bodová. Výbuch smiechu prebudil aj polovičku pri TV :D.
wagner
18.01.09,13:27
mimotemy psovi bežne dávam olej do polievky- 1 lyžičku, lebo polievku má iba zo zátrepky a nie zo zápražky. Ale nedávam mu prepálený olej,lebo takú polievku by nezjedol. Prepálený olej vylejem. Určite je to každého osobná vec, čo zje. Keď niekomu prepálený olej chutí, je to jeho vec. Aj precedený olej cez sitko z rezňov je prepálený olej. Ospravedlňujem sa, ak som mojim názorom niekoho zbytočne urazila. Iba som písala svoj názor. Samozrejme, že každý môže jesť to, čo chce a čo mu chutí. Prajem dobrú chuť.
osky
21.01.09,16:08
mimotemy psovi bežne dávam olej do polievky- 1 lyžičku, lebo polievku má iba zo zátrepky a nie zo zápražky. Ale nedávam mu prepálený olej,lebo takú polievku by nezjedol. Prepálený olej vylejem. Určite je to každého osobná vec, čo zje. Keď niekomu prepálený olej chutí, je to jeho vec. Aj precedený olej cez sitko z rezňov je prepálený olej. Ospravedlňujem sa, ak som mojim názorom niekoho zbytočne urazila. Iba som písala svoj názor. Samozrejme, že každý môže jesť to, čo chce a čo mu chutí. Prajem dobrú chuť.
:onikoho ste neurazli,ja som tiez iba vyjadrila nazor.ved sme baby,pokecame o vsetkom.
o zdravom i nezdravom....
ste_ve
31.01.09,10:40
Ako sa piekla haruľa:
Naše staré mamy a po nich aj mamy pripravovali aj ľahko straviteľné, voňavé a chutné jedlá. Takým jedlom bola napr. haruľa zo zemiakového cesta.

Recept - na 4 porcie + 1 rezervná porcia potrebujeme:
- 1 kg umytých a očistených (obielených) zemiakov, 2 očistené cibule, 3 malé
strúčiky cesnáku, soľ, mleté čierne korenie, 1 vajce, lyžicu sladkej smotany
10 dkg hladkej alebo polohrubej múky a masť na pečenie.

Postup: Zemiaky a cibuľu postrúhame na zemiakovom strúhadle, pridáme 3 roztreté strúčiky cesnaku, soľ, mleté čierne korenie, vajce, sladkú smotanu a múku. Všetko premiešame. Plech dobre vymastíme nerozpustenou bravčovou masťou. Zemiakové cesto rozložíme na kôpky, aby sme neporušili vymazanie plechu a roztrieme na hrúbku 1,5 až 2 cm. Haruľa sa piekla tiež pri pečení chleba po vyhrabaní pahreby z pece, ktorá zostala na spodu otvoru do pece. Táto zabraňovala veľkému ochladzovaniu pece. Teda v postupe po plameni, lebo sa vedelo, že do tak silno vyhriatej pece nebolo moc vhodné dať hneď piecť chlieb. Haruľa sa piekla do ružova. Po upečení chleba sa v peci ešte sušilo ovocie.
Ak sa nepiekol chlieb tak haruľa sa piekla s drevom v dobre vyhriatej zabudovanej rúre na podobnom plechu. Teraz je možné takto piecť haruľu v plynovej alebo elektrickej rúre. Jej názov je slovenského pôvodu - viď. aj Pravidlá slovenského pravopisu.
Z takto pripraveného zemiakového cesta je možné smažiť aj zemiakové placky, k čomu treba ale podstatne(!) viac tuku - masti alebo rastlinného oleja, čo je menej vhodné z hľadiska zdravovedy, tiež aj nákladné - drahé.
Výhodný je na to veľký okruhlý elektrický pekáč, kde sa dá piecť viac placiek naraz. Ak som niekomu dal návod na haruľu, tak som to tu zbytočne vo svojom príspevku neuvádzal !
wagner
31.01.09,14:06
mimotemy Ešte si len prišiel a už rýpeš.
ste_ve
31.01.09,14:07
Ako sa piekla haruľa s údenou slaninou:

Recept - je totožný s predchádzajúcou haruľou s tým rozdielom, že u tejto
potrebujeme naviac 10 dkg údenej domácej slaniny, čo je kaloricky
výdatnejšie a sýtejšie jedlo, vhodné aj pre drevorubačov v hore.

Postup: Je totožný s predchádzajúcou haruľou, s tým rozdielom, že údenú
domácu slaninu pokrájame nožom na drobné kúsky a dáme ju
smažiť. Keď je iba čiastočne presmažená vložíme do nej taktiež
nožom na drobno pokrájanú cibuľu, (nie postrúhanu spolu so
zemiakmi) a po jej usmažení, nie upálení tento obsah zapravíme
do zemiakového cesta, pridáme so soľou potreté strúčiky cesnáku a
väčšie množstvo mletého čierneho korenia. V ostatnom sa
postupuje podľa predchádzajúceho receptu. Doporučuje sa jej
konzumácia v teplom nie(!) horúcom stave.
Dav
31.01.09,19:22
Nebol by pre psa vhodnejší rybí tuk ??


mimotemy Pre psa sa odporúča lyžica rastlinného oleja denne.
Dav
31.01.09,19:29
Ako sa piekla haruľa:
Recept - na 4 porcie + 1 rezervná porcia potrebujeme:
- 1 kg umytých a očistených (obielených) zemiakov, 2 očistené cibule, 3 malé
strúčiky cesnáku, soľ, mleté čierne korenie, 1 vajce, lyžicu sladkej smotany
10 dkg hladkej alebo polohrubej múky a masť na pečenie.

ste_ve, vďaka za recepty s vysvetlením.
V našej rodine sa pripravujú rajbáče - cesto je ako na haruľu, ale bez smotany, a pridá sa majoránka a strúhanka. Kvôli ľahšej stráviteľnosti sa z bielka vyšľahá sneh a pridá sa nakoniec.
Takéto cesto sa vypráža na oleji, alebo sa pečie v rúre.
ste_ve
01.02.09,09:36
Vďaka za vďaku aj s pridaním ďalšieho receptu. Tá téma "zemiaky a fantastické jedlá z nich" pre človeka sa nám však žial "zopsula" krmivom pre psa. Do skorého
videnia ďalšieho dobrého ľudového receptu. ste-ve
alla66
01.02.09,12:53
GRANADÍR MARŠ

POTREBUJEME:
7-10 stredných zemiakov
trištvrte balíčka cestovín
slnečnicový olej
2 stredné cibule
mleté čierne korenie
mletá červená paprika
6 strúčikov cesnaku
soľ
2 špekačky, príp. klobása

POSTUP:
Zemiaky na granadír sa tradične varia celé v šupke. Avšak ja ich očistím, nakrájanm na hrubšie kolieska a tak varím (samozrejme v osolenej vode). Do druhého hrnca dáme variť cestoviny. Cibuľu nadrobno nakrájame a oprážame do ružova na oleji. Prihodíme na kocky nakrájané špekačky. Okoreníme mletým čiernym korením, pridáme roztlačený cesnak a nakoniec mletú červenú papriku. Stále miešame a už dlho nesmažíme, aby paprika nezhorkla. Odstavíme z platničky, prihodíme zemiaky a cestoviny a všetko dobre premiešame. Podávame s kyslou uhorkou.
Petra Nová
01.02.09,16:16
Vďaka za vďaku aj s pridaním ďalšieho receptu. Tá téma "zemiaky a fantastické jedlá z nich" pre človeka sa nám však žial "zopsula" krmivom pre psa. Do skorého
videnia ďalšieho dobrého ľudového receptu. ste-ve
Prečo myslíte, ste_ve, že sa táto skvelá téma zopsula ? Myslím, že v tom fakt ste_ ve dľa.;)
buchač
02.02.09,13:41
Tu buchač , volal ma niekto ?????


Re: zemiaky,a fantasticke jedla z nich
Citát:Pôvodca textu príspevku: kasadilek
Členom od: 23-01-07

Členom od: 16-02-07

Mazáctvo (a inteligencia SAMA) a .

Už iba kolega buchač vám tu chýba.

Keď ma nevidno , to neznamená , že tu nie som ;)

Inými slovami - neber meno Božie nadarmo :cool:


Jeden nápad / otázku / pre Teba by som mal : " mal si možnosť už jesť RAŠLE ? "





Juraj
wagner
03.02.09,16:23
Juraj kde si vyhrabal ten príspevok? Ja som ho teda nenašla.
buchač
04.02.09,12:28
Juraj kde si vyhrabal ten príspevok? Ja som ho teda nenašla.


Že dobrý som !!!!!:D:D:D

Čistá náhoda , fakt , nebudem nikoho presviedčať.
Kto ho vymazal , neviem a ani ma to nejak netrápi .
Ak adm. – je to jeho právo / povinnosť / , ak zadávateľ príspevku , no čo už ?;)
Jedná sa o to , že nakoľko som logista mojej family , tak som si všimol akurát hentú tému , že dačo navarím . :)
Zbadal som príspevok a niekto sa rúha , tak som si nechal otvorené okno na prehladači OPERA . Tento má výhodu , keď ho zrušíš , pri opätovnom otvorení sa opýta , či chceš pokračovať tam , kde si skončil . Dcéru mám už vycvičenú , že moje stránky neruší , ona si otvorí svoje okná a funguje veselo na tých jej drístoch .

Nedalo mi nereagovať , hoci rodičia sa mi snažili vštepovať to príslovie o kameni a chlebe .

Nakoľko chlieb je drahší ako náboje , inak sa nedá.:cool:

Doporučujem pozerať až do konca , ak nevieš , o čom to je , tak o tom , že odpúšťať môže len Boh :cool:

http://www.youtube.com/watch?v=czb4jn5y94g



Juraj
Petra Nová
04.02.09,14:01
Tu buchač , volal ma niekto ?????
Jeden nápad / otázku / pre Teba by som mal : " mal si možnosť už jesť RAŠLE? "
Juraj, ale aby sme sa vrátili k téme. Čo sú to tie "RAŠLE" ?
buchač
04.02.09,14:49
Juraj, ale aby sme sa vrátili k téme. Čo sú to tie "RAŠLE" ?

To je veľmi špecifické jedlo , asi by nechutilo každému , tak ani recept nedávam ;)

Ale , len tak na okraj , včul idem na zajtra zajačika - paprikáš pripraviť .


Juraj
Petra Nová
04.02.09,19:10
To je veľmi špecifické jedlo , asi by nechutilo každému , tak ani recept nedávam ;)
Ale , len tak na okraj , včul idem na zajtra zajačika - paprikáš pripraviť .
Juraj
Tak, z "RAŠLÍ" zrejme žiadny obed nebude, a asi je aj lepšie nevedieť recept na ne.:);) Ale na zajačika sa mi zbiehajú slinky. Ja mám rada zajačie medailónky - naklepaný chrbát a stehienka osmahnúť, podusiť na veľa cibule, okoreniť kari a čiernym korením, so zemiakovou kašou, paráda. K tomu paprikášu prajem dobrú chuť celej rodine.
buchač
05.02.09,16:10
Ľudia drahí , nemôžem si pomôcť , ale čo tak najobyčajnejší recept ?

Opražiť trochu slaninky s cibuľkou , na to uvarené zemiaky , trochu v panvici pripiecť a HAM .
K tomu mlieko akékoľvek podľa chuti , kyslé , zákvas , kefír.......

TROCHU = ako by povedali páni Werich a Burian v rozprávke " Byl jednou ......... všechno přiměřeně;)


Juraj


P.S. A nebol tu niekto ?:cool:
Petra Nová
05.02.09,16:47
Ľudia drahí , nemôžem si pomôcť , ale čo tak najobyčajnejší recept ?

Opražiť trochu slaninky s cibuľkou , na to uvarené zemiaky , trochu v panvici pripiecť a HAM .
K tomu mlieko akékoľvek podľa chuti , kyslé , zákvas , kefír.......


Zemiaky sú určite skvelá vec, ale určite viac ako mlieko, so zemiakmi lepšie harmonizuje dobre pripravené mäsko, napr. aj taký zajačik. Povedala by som, že sú vo vzťahu vzájomnej empatie. ;)
ondrejvla
05.02.09,17:14
Juraj, ale aby sme sa vrátili k téme. Čo sú to tie "RAŠLE" ?

Tak to by aj mňa zaujímalo...viem čo je rašpľa, aj čo je mašľa, ale rašla...veď povedz.
kukučka
05.02.09,17:54
nebol to nejaký major? :D
mysimis
05.02.09,17:58
Slovo "rašle" som zatiaľ počula len v takom slovnom spojení, ktoré sa sem vôbec nehodí - myslím na stránky porady:o
buchač
05.02.09,18:02
:D:D:D:---:---:---:cool:
Petra Nová
05.02.09,18:35
nebol to nejaký major? :D

Poznala som Rašlu, ale to bol generál:). Možno keby sme ho spojili s tým receptom, tak by sa v hrobe obracal, nielen kvôli Tisovi. Ale dožil sa úctyhodného veku.
ondrejvla
06.02.09,06:12
Slovo "rašle" som zatiaľ počula len v takom slovnom spojení, ktoré sa sem vôbec nehodí - myslím na stránky porady:o

:eek::eek::eek:??????? no idem to slovo googliť! Vari nebudem variť "Terazky"?!
buchač
06.02.09,11:51
:eek::eek::eek:??????? no idem to slovo googliť! Vari nebudem variť "Terazky"?!

A šak veď dá sa !!!!!;)

Major Terazky = mjr. HALUŠKA = Pavel Landovský :cool:


Juraj
Petra Nová
06.02.09,12:36
A šak veď dá sa !!!!!;)

Major Terazky = mjr. HALUŠKA = Pavel Landovský :cool:

Juraj

:);):---
buchač
06.02.09,18:33
Inteligentný ako HOVADO.

Ani nie tak inteligentný.


Áno , aj ja mám veľmi rád zemiakové placky , pravdepodobne si zajtra dám .

Už sa terazky teším , HAM .



Jurajko :---
ondrejvla
06.02.09,18:35
A šak veď dá sa !!!!!;)

Major Terazky = mjr. HALUŠKA = Pavel Landovský :cool:


Juraj

Presne to som myslela - halušky! Bryndza je zimná, slaninku nemôžem...Ale- rašle sú halušky.....?!
buchač
06.02.09,18:48
Presne to som myslela - halušky! Bryndza je zimná, slaninku nemôžem...Ale- rašle sú halušky.....?!


Re: zemiaky,a fantasticke jedla z nich
Citát:Pôvodca textu príspevku: kukučka
nebol to nejaký major?
Pôvodca textu príspevku:Petra Nová
Poznala som Rašlu, ale to bol generál. Možno keby sme ho spojili s tým receptom, tak by sa v hrobe obracal, nielen kvôli Tisovi. Ale dožil sa úctyhodného veku.

Petra dala odpoveď ;)


Juraj

P.S. : Uzatváram tému ohľadom RAŠLÍ - nemá význam , koniec srandy :)
Pome na grule , bandurky , zemáky , švábky a čo ja viem , aký názov ešte kde tade majú ;)
babka - ježibabka
07.02.09,09:12
Jeden nápad / otázku / pre Teba by som mal : " mal si možnosť už jesť RAŠLE ? "

Juraj[/quote]

Keďže dávaš otázky v hádankách, aj ja mám jednu pre Teba. Jedol si už "scískance"?
buchač
07.02.09,09:24
Jeden nápad / otázku / pre Teba by som mal : " mal si možnosť už jesť RAŠLE ? "

Juraj

Keďže dávaš otázky v hádankách, aj ja mám jednu pre Teba. Jedol si už "scískance"?[/QUOTE]

1.Ten výraz som ešte ani nepočul ;), pochádza asi zo Záhoria , či nie ?

2.Nieto ešte , žeby som jedol :rolleyes:

3.Pozrel som , čo to vlastne obnáša , neviem ,

http://www.dobre-recepty.sk/detail/5914-stiskance/

či by mi táto kombinácia vyhovovala ......???????

Netvrdím ale , že to nie je chutné jedlo ! :cool:

Zlé jedlo totiž neexistuje , ibaže každému chutí niečo iné !:cool:



Juraj
Darina1234
07.02.09,09:46
A jedli ste už ničiky s obzerancami?
DanielaSL
07.02.09,15:46
No ja mám pocit, že by sa tu mali pridávať chutné zemiakové recepty...a nie viesť takáto debata o ničom....
Prosím vás, nekazte túto tému..autorka ju asi preto nezaložila.;)
buchač
07.02.09,17:51
No ja mám pocit, že by sa tu mali pridávať chutné zemiakové recepty...a nie viesť takáto debata o ničom....
Prosím vás, nekazte túto tému..autorka ju asi preto nezaložila.;)

Ale vidíš , ale A - Z buchač už svoje vymazal a .......zlezaradil:cool:
Petra Nová
07.02.09,17:56
V iných témach sa tomu hovorí "mrník", a vtedy to nevadí.:confused:
DanielaSL
07.02.09,19:37
V iných témach sa tomu hovorí "mrník", a vtedy to nevadí.:confused:
No tak skús niečo odborné hľadať v takom mrníku.....;)
babka - ježibabka
08.02.09,14:25
Keďže dávaš otázky v hádankách, aj ja mám jednu pre Teba. Jedol si už "scískance"?

1.Ten výraz som ešte ani nepočul ;), pochádza asi zo Záhoria , či nie ?

2.Nieto ešte , žeby som jedol :rolleyes:

3.Pozrel som , čo to vlastne obnáša , neviem ,

http://www.dobre-recepty.sk/detail/5914-stiskance/

či by mi táto kombinácia vyhovovala ......???????

Netvrdím ale , že to nie je chutné jedlo ! :cool:

Zlé jedlo totiž neexistuje , ibaže každému chutí niečo iné !:cool:



Juraj[/quote]
U nás sú scískance klasické lokše, iba na iný spôsob. Po rozvaľkaní nie veľmi na tenko pomastiť, posoliť, zrolovať, preložiť na tretinu, uložiť vedľa seba na plech, potrieť masťou a upiecť do červena. Je to dobré jedlo. Môže byť k večeri s čajom, alebo na obed s fazuľovou polievkou. Ale aj samotné.
alla66
20.02.09,19:12
Receptov zo zemiakov tu už bolo neúrekom v iných témach, dovolím si znova pridať jeden:

Zemiaky nakrájame na plátky a dáme do pekáča na olej. Na ne poukladáme vykostené kúsky mäska /hoci aké mäsko/ , zalejeme:šľahačka, vegeta, cesnak, vajíčka, postrúhaný syr a pečieme pokiaľ nie sú zemiaky mäkké.

Dobrú chuť.

PS: Už som dávno nerobila toto papáničko, ďakujem, že ste pripomenuli zemiačky.:)
Dnes som skombinovala tvoj recept a Bolačky, pridala cibuľu,olej som nepoužila a zaliala s trochou tatarky a sladkej smotany.Najprv som to piekla prikryté a potom som to nechala zapiecť.Rozvoniavalo to po celom byte až k výťahu....Dúfala som,že to bude i zajtra na obed,ale momentálne nemá kto umyť pekáče....Je to super jedlo:)
Olivia6
21.02.09,09:31
Zemiaková zmrzlina:
300g varených olúpaných zemiakov, 100g cukru, 2 dl mlieka, 1 dl kokosového mlieka, 2 žĺtky, 1 lyžica pudingového prášku s vanilkovou príchuťou.
Polovicu obyčajného mlieka zmiešame s kokosovým mliekom a povaríme. V zvyšnom mlieku rozmiešame pudingový prášok so žĺtkami, zmes vmiešame do variaceho sa mlieka a za stáleho miešania varíme, kým zmes nezhustne. Krém prelejeme do misky a necháme ochladiť, sem tam premiešame. Po vychladnutí do neho vmiešame cukor a nakrájané zemiaky a všetko dobre prepasírujeme cez sitko alebo rozmixujeme. Tento krém necháme vychladnúť v chladničke, potom ho nalejeme do "zmrzlinovača" a zmrazíme. Ak nemáme zmrzlinovač, nalejeme krém na vyfoliovaný nízky plech a necháme zmraziť. Zmrznutý krém potom nakrájame na kocky, rozdelíme do pohárov a podávame, (pred podávaním môžeme kocky ešte raz rozmixovať). Zmrzlina je výborná s horúcimi malinami a cukrom alebo omáčkou z manga rozmixovaného s cukrom a citrónovou šťavou. Mňam. :---

Plnené papriky:

Papriky (stredne veľké žlté) rozrežeme pozdĺžne na štvrťky a zbavíme semienok. Pokvapkáme ich olivovým olejom a vložíme cca na 5 min do predhriatej rúry zapnutej na najvyššiu teplotu a grilovanie. Avokádo zbavíme kostky, do misky vydlabeme dužinu a pokvapkáme ju citrónovou šťavou z 1/2 citrónu. Potom dužinu nakrájame na malé kocky, rovnako nakrájame šunku a pridáme sušené paradajky pokrájané na tenké prúžky. Uvarené zemiaky olúpeme a nastrúhame na jemnom strúhadle. Zmiešame ich v mise s avokádom, šunkou, sušenými paradajkami a nakrájaným koriandrom a osolíme. Podľa chuti môžeme pridať aj iné korenie. Ugrilované a ochladené štvrťky paprík naplníme zmesou, na povrch nastrúhame syr (najlepšie Nivu, Rokfort alebo Gorgonzolu), papriky dáme na plech a pečieme pri 200° cca 10 min kým nezozlatnú.
alla66
21.02.09,12:34
Mám zvláštny pocit zo zemiakovej zmrzliny,nikde som o nej nepočula i nečítala. Je tam cítiť zemiaky? Deti ju jedia? Mňa sa vždy pýtajú,čo som dala do jedla a podľa toho sami určia,či to budú jesť ,alebo nie...Ani ochutnať nechcú....:mee:
Olivia6
21.02.09,13:02
Ten recept na zmrzlinu mám od kamaráta šéfkuchára a keď som ju prvýkrát jedla, vôbec som netušila, že je zemiaková a myslím, že sama by som na to ani neprišla, keby mi to nepovedali... mne to veľmi chutí. Treba ochutnať. A deti nemusia vedieť všetko.... :rolleyes:
pieces
27.02.09,17:43
rýchle a chutné, mňam ;)
babka - ježibabka
28.02.09,13:00
Pridávam jeden recept na zemiaky, ktoré som prvý krát jedla asi pred 15 rokmi na návšteve na Záhorí v raji hubárov- vojenské lesy -záhoráci to poznajú a chutilo mi to, tak to občas urobím.
V šupke uvarené zemiaky ošúpeme a nakrájame na kolieska. Udusíme si huby na cibuľke, osolíme a okoreníme. Na vymastený pekáč dáme polovičku zemiakov, na to dáme udusené huby a prikryjeme druhou polovičkou zemiakov. Dáme do trúby piecť. Pred dopečením polejeme v smotane rozšľahanými vajciami a dopečieme. Ak nemáme doma smotamu môže byť aj mlieko. Dobrú chuť.
Agripina
02.03.09,14:15
Samozrejme, je to tvoja vec. Malo to tam taký "sarkastický" nádych, ale určite to nebolo až tak "zle" myslené.
alla66
02.03.09,14:32
Agripina....teším sa na recept zo zemiakov.....Neskočila si omylom z témy: Prosim o radu: sudit sa, alebo nie? na tému :Re: zemiaky,a fantasticke jedla z nich.....Tvoj príspevok mi nič nedáva ....
pasuliatko
02.03.09,19:03
;)
bo25
09.03.09,17:31
Chcela by som reagovať na tie vaše nápady a recepty, u náš sa taký granadír marš pripravuje celkom inak. Ja ho robím veľmi jednoducho. Na oleji spením nakrájanú cibuľu, na ktorú dám červenú papriku a na tento základ dám nakrájané zemiaky, nie na pravidelné kolieska ale ako sa podaria, to nie je podstatné. Osolím všetko a trochu podlejem vodou,hrniec zakryjem a nechám na malom ohni dusiť.Zemiaky sa krásne rozpustia a do tohto rozpusteného základu dám vyvarené kocky cestovín,ja doma si robím alebo môžu sa aj kúpené a to je pravý granadír!
Tento podusený zaklad zemiakov sa môže použiť ešte na krumpli paprikáš, keď do neho nakrájam klobásu,špekačky alebo kto má čo rád a ešte tam dám trochu vody, nie veľa.My máme radi hustejší.Je to veľmi rýchle a výdatné jedlo.
riga
10.03.09,13:03
Na oleji spením nakrájanú cibuľu, na ktorú dám červenú papriku a na tento základ dám nakrájané zemiaky, nie na pravidelné kolieska ale ako sa podaria, to nie je podstatné.
Nakrájané zemiaky surové alebo v šupke uvarené a očistené?
Marína
10.03.09,20:43
Chcela by som reagovať na tie vaše nápady a recepty, u náš sa taký granadír marš pripravuje celkom inak. Ja ho robím veľmi jednoducho. Na oleji spením nakrájanú cibuľu, na ktorú dám červenú papriku a na tento základ dám nakrájané zemiaky, nie na pravidelné kolieska ale ako sa podaria, to nie je podstatné. Osolím všetko a trochu podlejem vodou,hrniec zakryjem a nechám na malom ohni dusiť.Zemiaky sa krásne rozpustia a do tohto rozpusteného základu dám vyvarené kocky cestovín,ja doma si robím alebo môžu sa aj kúpené a to je pravý granadír!
Tento podusený zaklad zemiakov sa môže použiť ešte na krumpli paprikáš, keď do neho nakrájam klobásu,špekačky alebo kto má čo rád a ešte tam dám trochu vody, nie veľa.My máme radi hustejší.Je to veľmi rýchle a výdatné jedlo.
Tiež tak dusím ako bo25, len na oleji s cibuľkou pražím aj na drobné kocky nakrájanú slaninu. Namiesto fliačkov, od istého času, pridávam halušky(strapačky). Do tých pridávam aj tatarčanu(pohánkovú) múky. Tú pridávam vždy aj do bryndzových halušiek a hlavne do tatarčaných pirohov. Mňam.:)
wagner
11.03.09,17:48
U nás sa kedysi varievala zo zemiakov kaša - fučka. Neviem či to poznáte. Dali sa variť zemiaky a keď boli takmer rozvarené, tak sa spolu s vodou rozšľahali a dali sa variť. Do toho sa prisypala hrubá múka aby sa zahustila zemiaková kaša. Stale sa to miešalo, pokiaľ nebola múka uvarená. Počas varenia kaša vyfukovala vzduch - z toho ten názov. Ešte horúce sa to rozdelilo na taniere a k tomu sa opražila cibuľka s trochou papriky a trochou vody. Tým sa kaša poliala. Je to výborné, aj teraz to občas robím.
alla66
11.03.09,18:08
Dnes som dostala tento recept mailom, vyskúšam...

NADÍVANÉ BRAMBORY - SKVĚLÁ NÁPADITÁ VEČEŘE!



POTŘEBNÉ PŘÍSADY

8 ks velkých brambor, 4 vejce, 8 plátků másla, 10-15 dkg šunkového salámu, 15 dkg cihly, sůl, pepř, grilovací koření, sladká paprika, bazalka

POSTUP PŘÍPRAVY
Velké brambory omyjeme a uvaříme ve slupce. Šunku nakrájíme na dlouhé proužky a sýr nahrubo nastrouháme. Vychladlé brambory oloupeme, malou lžičkou vydlabeme a vložíme do pekáčku. Každý brambor celý osolíme. Na dno vydlabané díry dáme nejprve kousek másla, na to proužky šunkového salámu, které úmyslně necháme koukat ven a na to rozklepneme vajíčko (stačí dávat 1/2 vejce do každého bramboru). Vůbec nevadí, jestli bílek přeteče do pekáčku. Vejce osolíme a opepříme. Celý brambor zasypeme dostatečným množstvím strouhaného sýru. Vršek okořeníme trochou grilovacího koření, sladké papriky a bazalky. Pekáček dáme do vyhřáté trouby a při 230°C pečeme asi 20 min.
Upečené brambory ihned podáváme. Jsou výborné samostatné pouze se zeleninou nebo jako neobvyklá příloha k masu.
VYZKOUŠEJTE!!! ZARUČUJI, ŽE VÁM BUDE CHUTNAT !
bv_alexandra
29.05.09,16:47
Tiež tak dusím ako bo25, len na oleji s cibuľkou pražím aj na drobné kocky nakrájanú slaninu. Namiesto fliačkov, od istého času, pridávam halušky(strapačky). Do tých pridávam aj tatarčanu(pohánkovú) múky. Tú pridávam vždy aj do bryndzových halušiek a hlavne do tatarčaných pirohov. Mňam.:)
Ja by som sa chcela len opytať, či tie zemiaky sú surové alebo predvarené? Toto nam varieval otec a som strašne rada že som konečne našla recept. ;)
Zita5
29.05.09,16:54
Ja by som sa chcela len opytať, či tie zemiaky sú surové alebo predvarené? Toto nam varieval otec a som strašne rada že som konečne našla recept. ;)

Nika ja to robievam zo surových .Ak by si dala predvarené , tak to by už nebolo ono .
bv_alexandra
29.05.09,17:05
Nika ja to robievam zo surových .Ak by si dala predvarené , tak to by už nebolo ono .
Zitulík Ďakujem;)vidíš koľko vecí si ma zabudla počas môjho mládi naučiť:D:rolleyes:
Zita5
29.05.09,17:08
Zitulík Ďakujem;)vidíš koľko vecí si ma zabudla počas môjho mládi naučiť:D:rolleyes:

Ak bude na to vhodná príležitosť , tak Ti ich uvarím;):)
moriteru
27.04.10,16:32
Juraj, ale aby sme sa vrátili k téme. Čo sú to tie "RAŠLE" ?

Ani nebuď zvedavá - je to z "bývalého " žrebca.
trisestri
28.04.10,11:53
osky
05.08.10,10:49
nove zemiaky v supke
zemiaky poriadne kartacikom vyumyvame a na suchom plechu upecieme aj so supkou.ked zacnu pukat,rozpolime ich a naplnime bylinkovym tvarohom alebo cottage syrom,prip.bryndzou.
nechame ich este trosku zapiect a podavame so zeleninovym salatom alebo s kyslym mliekom.
je to idealne na rychlu veceru.
ak nechceme pouzit bylinky,pouzijeme neochuteny tvaroh alebo cottage syr a mozeme to posypat grilovacim korenim.potom zapiect.....

bylinkovy tvaroh alebo syr
tvaroh alebo cottage syr zmiesame s troskou soli a pridame nadrobno nasekanu pazitku,petrzlenovu vnat,trosicku bazalky,zeruchu,kto ma rad,moze i kopor.vymiesat na hladko a plnit zemiaky.
osky
05.08.10,10:59
zivanska bez mäsa
na 1 porciu:
na kus alobalu nakrajat 2 -3velke zemiaky-na kocky,polovicu PCR papriky a polovovicu kapie-lubovolnej farby-na pruzky,1 velku paradajku-na mesiaciky alebo kocky,1 malu cibulku na kolieska ,1 kocku neochuteneho alebo udeneho tofu -nakrajeneho na dobne kocky/kto tofu nema rad,vynecha ho/.
posolit,okorenit a posypat troskou bazalky.premiesat.
alobal uzatvorime-vytvorime akysi batoztek,aby nam nic nevytieklo.
polozime na pekac a dame do rury piect asi na 45 min.pri 180 stupnoch.

takto si pripravime viacej batozkov a mame vybornu veceru.
mozeme si to pripravit aj v prirode,v rozhorucenej pahrebe.je to super na grilovacku.
Laco-monter
05.08.10,11:09
zivanska bez mäsa
na 1 porciu:
na kus alobalu nakrajat 2 -3velke zemiaky-na kocky,polovicu PCR papriky a polovovicu kapie-lubovolnej farby-na pruzky,1 velku paradajku-na mesiaciky alebo kocky,1 malu cibulku na kolieska ,1 kocku neochuteneho alebo udeneho tofu -nakrajeneho na dobne kocky/kto tofu nema rad,vynecha ho/.
posolit,okorenit a posypat troskou bazalky.premiesat.
alobal uzatvorime-vytvorime akysi batoztek,aby nam nic nevytieklo.
polozime na pekac a dame do rury piect asi na 45 min.pri 180 stupnoch.

takto si pripravime viacej batozkov a mame vybornu veceru.
mozeme si to pripravit aj v prirode,v rozhorucenej pahrebe.je to super na grilovacku.

Kde je najaké MÄSO ???

PREČO musí byť jedlo bez mäsa ???

Chuť bude aká ??
evuš
05.08.10,11:25
Kde je najaké MÄSO ???

PREČO musí byť jedlo bez mäsa ???

Chuť bude aká ??

Laci, a Ty nečítaš, že "živánska bez mäsa" ??! A prečo musí byť jedlo automaticky s mäsom ??? Chuť bude ako zemiaky so zeleninou....:D:D:D


Ale ak chceš predsa len kúsok mäsa, skús tento recept :

Ošúpané zemiaky pokrájaj na menšie kúsky, pokrájaj na kocky /plesnivec, encián alebo hermelín + nivu/, na kocky nakrájanú šunkovú salámu, cibuľu na polkoliečka, okoreň čmk, jemne osoľ. Daj na slabo vymastený pekáč /ja používam zapekaciu misu/, zalej smotanou, dávam 10%. Pred dopečením môžeš postrúhať eidam alebo mozzarelu a dopeč.... Mňam...
osky
05.08.10,12:13
Kde je najaké MÄSO ???

PREČO musí byť jedlo bez mäsa ???

Chuť bude aká ??

ale ved klasicku zivansku-s mäskom,to predsa pozna kazdy.ci nie?
toto je varianta pre tych,co mäso nemusia a grilovacku si uziju radi.
ja tiez nemusim za kazdu cenu mat mäso a napr. pri takej 90-dnovej diete alebo delenej strave si musime nieco vymysliet.
vyskusaj,uvidis,ze to prezijes aj bez mäsa....;)
Štefanka
05.08.10,13:07
A čo tak klasika....
nové zemiačky s cibuľkou a petržlenovou vňaťkou a k tomu pohár dobrého kyslého mlieka:)
Zdenka 0705
05.08.10,13:39
My sme k tomu mávali ešte aj kus tvarohu. Mňam.
evaj63
05.08.10,17:16
Pridám vám tiež jeden, moja banda miluje zemiakový perkelt.
Osmažit' 1-2 vačšie cibule/podl'a počtu stravníkov/ dožlta, pridat' mletú červenú papriku, a zemiaky na kocky, podliat' vodou takmer celé,posolit', uvarené doliat' vodu do trištvrte hrnca a nakoniec zahustit' hladkou múkou, rozmiešanou v kyslej smotane a troche mlieka.
Dávam k tomu opečenú sekanú alebo párky,a naozaj to chutí ako perkelt.prajem dobrú chut'.

Ja pre rodinu s 2 det'mi robím 4-litrový hrniec.
Laco-monter
08.08.10,12:28
Pridám vám tiež jeden, moja banda miluje zemiakový perkelt.
Osmažit' 1-2 vačšie cibule/podl'a počtu stravníkov/ dožlta, pridat' mletú červenú papriku, a zemiaky na kocky, podliat' vodou takmer celé,posolit', uvarené doliat' vodu do trištvrte hrnca a nakoniec zahustit' hladkou múkou, rozmiešanou v kyslej smotane a troche mlieka.
Dávam k tomu opečenú sekanú alebo párky,a naozaj to chutí ako perkelt.prajem dobrú chut'.

Ja pre rodinu s 2 det'mi robím 4-litrový hrniec.

Prepáč, ale jesť párky so zemiakmi. :eek:

Tak to sorry.:o
osky
08.08.10,19:10
Prepáč, ale jesť párky so zemiakmi. :eek:

Tak to sorry.:o

Lacko,z akeho sveta ty si?
vsak my si doma hocikedy robime pecene parky alebo klobasky so zemiakmi,alebo aj s hranolkami.mnam.skus.;)
lavanda
11.08.10,06:27
Keď som ako dieťa mala žltačku, musela som dlho-predlho držať diétu a vtedy som dosť často jedávala varené nové zemiačky posypané domácim tvarohom, posolené, poliate roztopeným maslom (keď už som mohla aspoň trochu tuku) a posypané posekaným petržlenom. Robievam to aj mojim doma a patrí to na jar k obľúbeným jedlám na večeru, skúste, je to mňamka;).
tina1
11.08.10,07:46
babi2
11.08.10,11:13
Vyborne zemiaky ako priloha, alebo len tak: http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=12209
http://www.ajina-kucharka.wz.cz/brambor/brambor-cibule_tlakac.htm
Takto robievam "skoro francuzáky", keď sa usmaží cibuľa pridám na koliečka nakrájanú klobásu, potom tie zemiaky. Ale ako prvé dám variť vajíčka na tvrdo, tieto pridám pokrájané k hotovým zemiakom. Potom to na tanieri, poliať kyslou smotanou. Naozaj rýchlo hotové a výborné
alabut
11.08.10,16:19
V papinaku to vyzera skvele, teraz mi poradte aky papinak?
ubka
13.08.10,19:57
V papinaku to vyzera skvele, teraz mi poradte aky papinak?
Napríklad Tefal, majú novinku, ľahko sa otvára a má dobré poistky.:D
ubka
13.08.10,20:06
Prepáč, ale jesť párky so zemiakmi. :eek:

Tak to sorry.:o
Tak nemusíš, vyskúšaj toto:
Kus alobalu natri masťou nakrájaj cibuľu na ňu polož okorenený a nasolený plát krkovičky, na krkovičku pokrájaj jednu papriku, jednen baraní roh, jednu paradajku a ešte málo soli a môže byť trošku slaniny prerastenej. Alobal uzavri a daj na gril alebo plech do rúry-cca 40 min. DCH;)
babka - ježibabka
14.08.10,12:12
Bramborák +video (http://ekucharka.net/bramborak-video)
Bramborák do trouby +video (http://ekucharka.net/bramborak-do-trouby)
Bramborák s balkánským sýrem +video (http://ekucharka.net/bramborak-s-balkanskym-syrem-video)
Bramborák s brokolicí +video (http://ekucharka.net/bramborak-s-brokolici)
Bramborová buchta s uzeným masem +video (http://ekucharka.net/bramborova-buchta-s-uzenym-masem)
Bramborová hnízda +videorecept (http://ekucharka.net/bramborova-hnizda)
Bramborová omeleta +video (http://ekucharka.net/bramborova-omeleta)
Bramborová polévka +video (http://ekucharka.net/bramborova-polevka)
Bramborové houstičky +videorecept (http://ekucharka.net/bramborove-housticky)
Bramborové koblížky +videorecept (http://ekucharka.net/bramborove-koblizky)
Bramborové koule s překvapením +videorecept (http://ekucharka.net/bramborove-koule-s-prekvapenim)
Bramborové krokety +video (http://ekucharka.net/bramborove-krokety-video)
Bramborové langoše +video (http://ekucharka.net/bramborove-langose)
Bramborové nočky se špenátem a sýrovou omáčkou +video (http://ekucharka.net/bramborove-nocky-se-spenatem-a-syrovou-omackou)
Bramborové placičky s pórkem +video (http://ekucharka.net/bramborove-placicky-s-porkem)
Bramborové placičky s tvarohem +video (http://ekucharka.net/bramborove-placicky-s-tvarohem-video)
Bramborové placky +video (http://ekucharka.net/bramborove-placky-video-a-obrazek)
Bramborové placky do trouby +videorecept (http://ekucharka.net/bramborove-placky-do-trouby)
Bramborové placky se zelím +video (http://ekucharka.net/bramborove-placky-se-zelim)
Bramborové šišky se strouhankou +videorecept (http://ekucharka.net/bramborove-sisky-se-strouhankou)
Bramborový salát +video (http://ekucharka.net/bramborovy-salat)
Bramborový salát +video (http://ekucharka.net/bramborovy-salat-2)
Bramborový salát s balkánem a zeleninou (http://ekucharka.net/%3Fp%3D850)
Bramborový salát s čerstvou zeleninou +videorecept (http://ekucharka.net/zeleninovy-salat-s-bramborami)
Bramborový salát s jablky +videorecept (http://ekucharka.net/bramborovy-salat-s-jablky)
Bramborový salát s křenem +videorecept (http://ekucharka.net/bramborovy-salat-s-krenem)
Bramborový salát s pažitkou +video (http://ekucharka.net/bramborovy-salat-s-pazitkou)
pepsikova
14.08.10,14:14
Tak nemusíš, vyskúšaj toto:
Kus alobalu natri masťou nakrájaj cibuľu na ňu polož okorenený a nasolený plát krkovičky, na krkovičku pokrájaj jednu papriku, jednen baraní roh, jednu paradajku a ešte málo soli a môže byť trošku slaniny prerastenej. Alobal uzavri a daj na gril alebo plech do rúry-cca 40 min. DCH;)..


..a môže to ísť v alobale aj do mikrovlnky na gril?..nebudem predsa pre 20 kusov púšťať trúbu!..))))))))))))))))
ubka
14.08.10,17:01
..


..a môže to ísť v alobale aj do mikrovlnky na gril?..nebudem predsa pre 20 kusov púšťať trúbu!..))))))))))))))))
Nemám skúsenosti s grilom v mikrovlnke, ale za 20 kusov sa predsa vyplatí zapnúť rúru:D:D:D
pepsikova
14.08.10,17:10
..no však zapnem!..ten šniclík sa mi páči..to len môj synko nakúkal, prečítal a povedal:.."urob zo dvadsať!...
pavol54
14.08.10,18:03
A čo tak klasika....
nové zemiačky s cibuľkou a petržlenovou vňaťkou a k tomu pohár dobrého kyslého mlieka:)
Ešte poraď kde sa dá zohnať pohár poriadneho kyslého mlieka ak sa z týchto mliek čo sa predávajú vyrobiť nedá.
wagner
14.08.10,19:06
Ešte poraď kde sa dá zohnať pohár poriadneho kyslého mlieka ak sa z týchto mliek čo sa predávajú vyrobiť nedá.

Však fungujú už aj automaty na mlieko, či nie? Tiež predaj z družstevného dvora funguje. A u nás aj súkromníci ponúkajú mlieko, maslo, tvaroh.
wagner
14.08.10,19:08
..


..a môže to ísť v alobale aj do mikrovlnky na gril?..nebudem predsa pre 20 kusov púšťať trúbu!..))))))))))))))))

Veronika, alobal do mikrovlnky asi nie. Teda do mojej určite nie,
ubka
14.08.10,20:13
A dnes sme mali návštevu, ktorá ocenila takéto pohostenie;)
ubka
14.08.10,21:06
Jééj, ja som si ani neuvedomila, že téma má názov zemiaky, teda opravujem:) k zemiakom sa hodí aj vyššie uvedená krkovička:D:D:D
evaj63
15.08.10,15:37
Prepáč, ale jesť párky so zemiakmi. :eek:

Tak to sorry.:o
Prepáč,ale nevieš,čo je dobré.:DA kto ti káže to jest' s párkami, ked' chceš možeš aj bez nich.
terezamaria
15.08.10,16:51
U nás sa kedysi varievala zo zemiakov kaša - fučka. Neviem či to poznáte. Dali sa variť zemiaky a keď boli takmer rozvarené, tak sa spolu s vodou rozšľahali a dali sa variť. Do toho sa prisypala hrubá múka aby sa zahustila zemiaková kaša. Stale sa to miešalo, pokiaľ nebola múka uvarená. Počas varenia kaša vyfukovala vzduch - z toho ten názov. Ešte horúce sa to rozdelilo na taniere a k tomu sa opražila cibuľka s trochou papriky a trochou vody. Tým sa kaša poliala. Je to výborné, aj teraz to občas robím.

Zdenka, z tejto fučky varím džgance.

Rozpustím maslo, lyžicu namáčam do masla a robím veľké džgance - teda prakticky halušky. Keď je plný pekáčik, posypem tvarohom / z kocky/, posolím, polejem maslom a zasa dávam ďaľšiu vrstvu. Znovu posypem tvarohom, posolím, a polejem maslom. Je to vynikajúce. Môže sa to zohrievať na panvici, tým, že sa to pripečie, je to tuším ešte lepšie.
osky
15.08.10,17:00
Jééj, ja som si ani neuvedomila, že téma má názov zemiaky, teda opravujem:) k zemiakom sa hodí aj vyššie uvedená krkovička:D:D:D

noo,ved so sa aj kukala,ale som si hned pomyslela ze asi k tym zemiakom:D:D:---
Štefanka
16.08.10,04:17
Však fungujú už aj automaty na mlieko, či nie? Tiež predaj z družstevného dvora funguje. A u nás aj súkromníci ponúkajú mlieko, maslo, tvaroh.
Kupujem mlieko z automatu a z neho je vynikajúce kyské mlieko, presne také, ako bolo niekedy domáce.
Klimentová Viera
16.08.10,04:47
Pridám aj ja jeden recept, ktorý mám od kolegyne.
Do janskej misy dám na kolieska pokrájané zemiaky, na to krúžky dobrej domácej klobásky. Túto vrstvu môžeme opakovať podľa veľkosti misky. Celé to polejem šľahačkovou smotanou s rozšľahanými dvoma vajíčkami. pečiem asi hodinu. (podobne ako francúzske zemiaky.
Fučku robievame aj my, ale z polohrubej múky. Voláme to aj zlatá chamuľka - mastnou lyžicou upravíme fučku na tanieri a cibuľka upražená len v masti, rozotretá na fučke vytvára zlatožltý povrch.
účtovník 007
16.08.10,05:46
Zemiaky s kyslou kapustou

Do zapekacej misy dáme na kolieska nakrájané surové zemiaky. Osolíme, okoreníme, troška kmínu. Na to tenučké plátky slaninky a na to kyslú kapustu. Vrstvy opakovať. Dať do rúry zapiecť. Výborná večera. Kto diétuje, vynechá slaninku, ale už to nie je ono. A občas aj taká slaninka je mňam. Kto je pôžitkár, zaleje si porciu na tanieri troškou kyslej smotany.:)
trisestri
16.08.10,11:12
Štefanka
17.08.10,17:39
Zapekané zemiaky
Očistené zemiaky nakrájam na malé kocky, rovnako aj klobásku, cibuľu a vajíčka uvarené na tvrdo. Všetko osolím, okorením, dobre premiešam a dám na vymastený plech, zalejem to kyslou smotanou a upečiem vo vyhriatej rúre. Mojej rodine to chutí lepšie ako klasické franc.zemiaky.
ubka
17.08.10,20:51
a u nás sa robila cukina, pridám recept.
cca 10 Dg ovčí alebo iný syr, 40 Dg mleté mäso, 3 str, cesnak, 1 vajce, petržlenová vňať, 4 PL strúhanky, soľ. Na kocky nakrájaný syr , roztlačený cesnak-ja strúham na jemnom strúhadle, spolu zmiešam s ostatnými prísadami a naplním na polovicu prekrojené a od zrniek očistené cukiny-2 ks= 4 polovice. Vrch posypem ml. korením, rozmarínom a pečiem na pomastenom pekáčiku cca 25 min.
Vydlabanú dužinu z cukiny použijem na omáčku, nadrobno ju nasekám, a opražím spolu s cibuľkou na tuku. Zalejem 1 dl vína a 1,5 dl vývaru a 1,5 dl smotany a prihrejem všetko spolu.
Touto omáčkou polejem cukiny až na tanieri.
Dobrú chuť.
ubka
18.08.10,11:51
a zabudla som priložiť foto-možno bude inšpirovať ;)
osky
18.08.10,14:27
a zabudla som priložiť foto-možno bude inšpirovať ;)

no,proti gustu ziaden disputat,sa hovori u nas.len furt neviem najst,kde su ;):eek:zemiaky???
skocila si do inej temy......
ubka
19.08.10,20:47
no,proti gustu ziaden disputat,sa hovori u nas.len furt neviem najst,kde su ;):eek:zemiaky???
skocila si do inej temy......
To je fakt :--- asi som si myslela, že som v téme, čo dnes na obed-vďaka, budem pozornejšia;)
..aj keď,... zemiaky mohli byť príloha:D
jozka56
19.08.10,20:56
ubka nevadi, vsetko je v pohode:D
osky
03.11.10,21:55
zemiaky v jogurte s kardamomom

500g väcsich zemiakov
100g masla
2 KL kari korenia
pol bieleho jogurtu
pol KL mleteho kardamomu
pol KL rasce
sol
2 cibule
-zemiaky uvarit v supke do mäkka
-v jogurte rozmiesat kari a sol
-v hrnci na masle oprazime na kolieska nakrajanu cibulu a rascu
-osupane zemiaky nakrajat na kolieska,popotierat jogurtom a naskladat do hrnca k cibuli
-prisolit,podliat trochou vody posypat kardamomom a dusit do mäkka
-podavame len tak,alebo ako prilohu k vajciam ci mäsu.
osky
03.11.10,21:58
zemiaky na panvici
zemiaky ocistit a nakrajat na platky
cibulu a cesnak nakrajat na drobno
cukiny na platky
papriku na pasiky
na rozpalenom oleji opekame zemiaky a potom pridame ostatne suroviny,ochutime stipkou majoranky,soli a cierneho korenia
dusime do uplneho zmäknutia
dochutime este struhanym syrom
alabut
04.11.10,04:04
Hmm, jogurt s kari? Tak tuto kombinaciu urcite vyskusam, kari mam rad. Davnejsie som kari nosil so sebou, aby som si v restikach dochutil pokrm. Potom som zacal vlacit flasu slivovice, ominala potvora, od vtedy sa stravujem v alabuitkinej kuchyni. :-)
evuš
04.11.10,08:24
Hmm, jogurt s kari? Tak tuto kombinaciu urcite vyskusam, kari mam rad. Davnejsie som kari nosil so sebou, aby som si v restikach dochutil pokrm. Potom som zacal vlacit flasu slivovice, ominala potvora, od vtedy sa stravujem v alabuitkinej kuchyni. :-)

...och joj :D, Alabutko, ja že aký ďalší super receptík si prihodil, a Ty kari a slivovičku do reštiky ??!!! ... to museli mať z Teba radosť :eek:, našťastie Ťa "odchytila" Alabutka vo svojej kuchyni :D:D:D...
evuš
04.11.10,08:26
zemiaky v jogurte s kardamomom

500g väcsich zemiakov
100g masla
2 KL kari korenia
pol bieleho jogurtu
pol KL mleteho kardamomu
pol KL rasce
sol
2 cibule
-zemiaky uvarit v supke do mäkka
-v jogurte rozmiesat kari a sol
-v hrnci na masle oprazime na kolieska nakrajanu cibulu a rascu
-osupane zemiaky nakrajat na kolieska,popotierat jogurtom a naskladat do hrnca k cibuli
-prisolit,podliat trochou vody posypat kardamomom a dusit do mäkka
-podavame len tak,alebo ako prilohu k vajciam ci mäsu.

Osky, vďaka, určite vyskúšam, možno i dnes na večeru !
evuš
04.11.10,09:00
Ja zemiaky milujem v akejkoľvek forme. Napr. keď som lenivá ako leňochod a hladná ako vlk :D, umyjem zemiaky, v šupke ich vložím na tanier, posypem grilovacím korením a rascou, pokvapkám maslom a dám do mikrovlnky na 5-10 min /podľa veľkosti/... len tak samotné so soľou...o jóój, tuším sa blíži obed...:)
Zdenka 0705
04.11.10,15:21
zemiaky v jogurte s kardamomom

500g väcsich zemiakov
100g masla
2 KL kari korenia
pol bieleho jogurtu
pol KL mleteho kardamomu
pol KL rasce
sol
2 cibule
-zemiaky uvarit v supke do mäkka
-v jogurte rozmiesat kari a sol
-v hrnci na masle oprazime na kolieska nakrajanu cibulu a rascu
-osupane zemiaky nakrajat na kolieska,popotierat jogurtom a naskladat do hrnca k cibuli
-prisolit,podliat trochou vody posypat kardamomom a dusit do mäkka
-podavame len tak,alebo ako prilohu k vajciam ci mäsu.
Kardamom sa nepridáva len do sladkých jedál? Šoda, dnes som mala maličký sáčik v ruke, ale nekúpila som :rolleyes: ... nabudúce už určite a tiež vyskúšam, je to zaujímavý receptík.
alla66
04.11.10,15:38
kardamón je súčasťou karí korenia. http://slnieckova.sk/p/kardamovnik-malabarsky/
hubatá
04.11.10,16:42
Fučka:
Zemiaky uvaríme v osolenej vode, vodu zlejeme tak, aby ešte v zemiakoch trocha zostalo, zasypeme polohrubou múkou, potlačíme pučidlom a dobre do hladka vyšľaháme metličkou. Za stáleho miešania necháme kašu aby urobila 3 x pšuch!!!.....pšuch!!!....pšuch!!!, zakryjeme pokrievkou a necháme cca 10 minút dôjsť (najlepšie na platničke, aby múka nebola surová)
A teraz to príde:
Ak chceme fučku naslano: najlepšie na domácej masti opražíme cibuľku, a napr. poslanci si môžu pridať aj slaninku. Na tanier rozotrieme fučku a na to tú nezdravú, opraženú cibuľku. K tomu kyslé mlieko, kefír alebo poslanci môžu aj prisolenú kyslú smotanu.

Ak chceme fučku na sladko: lyžičkou ponorenou do masti vykrajujeme halušky až máme plný tanier. Navrch dáme tvaroh, alebo mak s cukrom. K tomu bylinkový čaj, bielu kávu alebo kakavko.
osky
04.11.10,17:16
Kardamom sa nepridáva len do sladkých jedál? Šoda, dnes som mala maličký sáčik v ruke, ale nekúpila som :rolleyes: ... nabudúce už určite a tiež vyskúšam, je to zaujímavý receptík.

ja som to este tiez neskusal-recept som nasla v jednej pisanke,kde mam rozne zvlastne receptiky od znamych z roznych koncov sveta....
hubatá
04.11.10,17:17
Placky do ruky ku kyslej polievke so smotanou (fazuľovej, šošovicovej, zemiakovej, kapustovej, luskovej):
Zemiaky uvaríme v osolenej vode, pretlačíme na dosku a spracujeme s polohrubou múkou na husté cesto (ako na lokše). Potom vyvaľkáme na hrúbku cca 3 mm, vykrajujeme kolieska a vypražíme na oleji. Potrieme cesnakom.
JankaII
04.11.10,17:18
Zemiaky Horec

zemiaky očistiť,nakrájať na mesiačiky
poukladať na vymastený plech a dať na chvíľu zapiecť
postrúhať udený syr ,zmiešať s 2 šlahačkovými smotanami
zaliať predpečené zemiaky a do ružova dopiecť

je to výborné:)
uct2007
04.11.10,17:30
Zemiaky s bryndzou

Uvaríme zemiaky v šupke, ošúpeme. Nakrájame na kolieska, poukladáme prvú vrstvu na vymastený pekáč, dochutíme soľou,vegetou, korením (podľa chuti), na zemiaky dáme bryndzu, znovu vrstvu zemiakov, bryndzu až to ukončíme vrstvou zemiakov. Všetko zalejeme sladkou smotanou a zapečieme.
Moja rodinka to zbožňuje, takže dobrú chuť :-)
pepsikova
04.11.10,17:56
Fučka:
Zemiaky uvaríme v osolenej vode, vodu zlejeme tak, aby ešte v zemiakoch trocha zostalo, zasypeme polohrubou múkou, potlačíme pučidlom a dobre do hladka vyšľaháme metličkou. Za stáleho miešania necháme kašu aby urobila 3 x pšuch!!!.....pšuch!!!....pšuch!!!, zakryjeme pokrievkou a necháme cca 10 minút dôjsť (najlepšie na platničke, aby múka nebola surová)
A teraz to príde:
Ak chceme fučku naslano: najlepšie na domácej masti opražíme cibuľku, a napr. poslanci si môžu pridať aj slaninku. Na tanier rozotrieme fučku a na to tú nezdravú, opraženú cibuľku. K tomu kyslé mlieko, kefír alebo poslanci môžu aj prisolenú kyslú smotanu.

Ak chceme fučku na sladko: lyžičkou ponorenou do masti vykrajujeme halušky až máme plný tanier. Navrch dáme tvaroh, alebo mak s cukrom. K tomu bylinkový čaj, bielu kávu alebo kakavko...

..ja chcem byť poslaneeeec...
JankaII
04.11.10,17:56
a také obyčajne a jednoduché a pre mňa aj najoblúbenejšie sú ošúpané zemiaky pokrájané na štvrťky,poukladané na nevymastený plech a upečené do ružova a chrumkava.Upečené si preložím na tanier,rozkrojím a natriem kúskom masla a zapijem kyslým mliekom.Mojí rodičia aj s oškvarkami kombinovali....:)
hubatá
04.11.10,18:10
Zemiakové knedličky:
20 dkg postrúhaných surových zemiakov, 20 dkg uvarených postrúhaných zemiakov (zbytok z nedele), cca 10 dkg hl. múky, 1 vajce, soľ.
Zmiešame na husté cesto, lyžičkou vytvarujeme guľky ktoré uvaríme v osolenej vode. Na masti podusíme kyslú kapustu a zmiešame s guľkami.
Samozrejme môžme cesto vylepšiť oškvarkami, slaninkou, kúskom údeného alebo salámy.
JankaII
04.11.10,18:14
surové zemiaky nastrúhať?
hubatá
04.11.10,18:17
áno, obidvoje nastrúhať, aby si mohla urobiť husté cesto.
hubatá
04.11.10,18:29
Zemiakové-syrové placky:
Nastrúhať cca 3 surové zemiaky, pridať nastrúhaný tvrdý, alebo balkánsky syr (aj niva, prípadne trochu tvarohu môže byť - čím viac druhov, tým je to zaujímavejšie), 2 vajíčka a od oka trošičku múky. Na oleji rýchlo vyprážame placky. K tomu už len chlieb a nejaký šalátik, alebo zeleninka.
hubatá
04.11.10,19:16
Prekladané zemiakové pyré:
Z uvarených zemiakov si urobíme klasické pyré s mliekom a kúskom masla (tu je príležitosť zúžitkovať aj zvyšnú porciu pyré od obeda).
Do vymasteného plechu dáme vrstvu pyré, uťapkáme, pomastíme, posypeme oškvarkami, č. korením a znovu striedame: vrstva pyré, pomastiť a zasa oškvarky. Ukončíme vrstvou omasteného pyré a dáme zapiecť do rúry.
Samozrejme že môžme striedať s vrstvou pyré aj iné dobroty: klobásku, tvrdý syr, kyslú kapustu, uvarený karfiol - jednoducho dobrá príležitosť upratať chladničku a špajzu.
A čo k tomu? No predsa šalát z kyslej kapusty !!!