Petra Nová
05.05.09,13:37
Pridám svoju skúsenosť. Moja psina je kastrovaná . Je v dobrej kondícii, čulá, hravá, zdravá.

A teraz trochu slohu :
.........................................
Ďakujem za pridanie skúseností s havkou. Radosť je čítať Tvoje slohy o psíkoch :).

My sme pred týždňom konečne dohárali. Píšem v množnom čísle, lebo aj mňa sa bytostne dotýkalo. Celý ten čas som myslela, že prvé čo urobím po, budem trieliť s havou k veterinárovi. A akosi mám naraz “veľa iných, dôležitejších povinností“, a veterinára odsúvam. Možno aj preto, že sa začínam obávať toho, že sa havine môže niečo stať pri zákroku, že nezvládneme následnú starostlivosť a pod. Na nešťastie som v múdrej knihe čítala, že havka po zákroku môže trpieť na inkontinenciu. A pri všetkej láske k nej, namiesto 2x po 21 dní v roku, by som ju nechcela prebaľovať celý život:mee:. Ale časom sa určite rozhýbem.
alaya1
05.05.09,14:26
Ďakujem za pridanie skúseností s havkou. Radosť je čítať Tvoje slohy o psíkoch :).

My sme pred týždňom konečne dohárali. Píšem v množnom čísle, lebo aj mňa sa bytostne dotýkalo. Celý ten čas som myslela, že prvé čo urobím po, budem trieliť s havou k veterinárovi. A akosi mám naraz “veľa iných, dôležitejších povinností“, a veterinára odsúvam. Možno aj preto, že sa začínam obávať toho, že sa havine môže niečo stať pri zákroku, že nezvládneme následnú starostlivosť a pod. Na nešťastie som v múdrej knihe čítala, že havka po zákroku môže trpieť na inkontinenciu. A pri všetkej láske k nej, namiesto 2x po 21 dní v roku, by som ju nechcela prebaľovať celý život:mee:. Ale časom sa určite rozhýbem.
Blahozelam k rozhodnutiu, s velkou radostou:)
Petra Nová
05.05.09,14:53
Blahozelam k rozhodnutiu, s velkou radostou:)
Alaya, nie som si istá, či sme si rozumeli:). Ja som rozhodnutá pre tú sterilizáciu. Nezvyknem až tak často meniť názory:). Len som z toho prvotného presvedčenia trochu vychladla. Ale príde čas, keď k tomu veterinárovi skutočne vyrazíme. Napriek obavám.
bonita
05.05.09,17:40
Dam vam radu - ak by to vas veterinar nahodou nevedel: fenu sterilizovat najskor mesiac po harani, alebo najneskor mesiac pred haranim. Ak by bola kotna, tak aj dva tyzden po harani, ale iba vetrinarom, co robi sterilizacie ako na beziacom pase - prax.

V case harania, kratko po nom alebo kratko pred nim je maternica prekrvena a je tam spusta ciev, ktore ked sa nepodchytia, fena moze lahko uhynut na stole. V case harania - je to od veterinara obrovska neznalost a trestuhodne - takeho by som okamzite menila. Jedna sa o krvou presiaknutu maternicu a vtedy aj odbornik ma co robit aby to dobre zvladol.

Kotna fena moze byt tiez sterilizovana, ale zase iba odbornikom - nejedna sa o jednu maternicu, ani o jednu placentu, ale o tolko, kolko je steniat.

kastrovat psa si dajte iba v pripade, ze naozaj je v okoli viacero feniek, teda sa priebezne haraju po cely rok - a psik trpi alebo zijete na dedine a v snahe utiect za fenami vam likviduje plot a potom zvacsuje populaciu nechcenych steniatok. Taky pes moze v dedine narobit desiatky potomstva - a to je problem. Lebo ani neviete, kde , kto jeho potomkov utopi, vyhodi na smetlisko a tam pomaly hynu, atd. Kastrovany pes si moze uz mesiac po kastracii nehatene uzivat a uziva si cele roky, bez nasledkov / tzv. muzska antikoncepcia/.

fenku, ak trpieva fal. graviditou, urcite dat kastrovat. Hormonalne injekcie su spustacom rakoviny a to uz nehovorim o psychickej stranke, ako sa fena trapi. Ak ju nemava, a viete si ju ustrazit, kastracia je zbytocna. Uz jeden odchovany vrh zvysujue u feny riziko rakoviny mliecnej zlazy.
Dav
05.05.09,19:00
Ďakujem za pridanie skúseností s havkou. Radosť je čítať Tvoje slohy o psíkoch :).

Ďakujem mimotemy http://www.havino.net/index.php?option=com_content&task=category§ionid=17&id=79&Itemid=98
Dav
05.05.09,20:22
, ale iba vetrinarom, co robi sterilizacie ako na beziacom pase - prax.


Kotna fena moze byt tiez sterilizovana, ale zase iba odbornikom - nejedna sa o jednu maternicu, ani o jednu placentu, ale o tolko, kolko je steniat.



Mala som šťastie, že veterinárka, ktorá sterilizovala moju fenu, mala bohatú prax. Fena už bola nakrytá, 2 mesiace po pôrode!
Komplikácie vznikli, lebo bolo treba podať silnejšiu dávku injekcie na uspanie, tá moja trúba už v polomrákotách dostala nápad, že ma treba chrániť, a začala štekať a útočiť na "nepriateľa". Pod vplyvom toho, že sa snažila chrániť ma, jej prestala účinkovať injekcia, a musela dostať ďalšiu dávku. Práve silná dávka spôsobila, že jej lekárka dávala masáž srdca a oživovala ju. Pri zákroku asistoval aj jej manžel, tiež skúsený veterinár. K obidvom som mala absolútnu dôveru, a naozaj ich skúsenosti mali rolu v tom, že o chvíľu mám ísť koho venčiť.
Ten domnelý nepriateľ bol doprovod a fena boxera, ktorú zachránili a doniesli pracovníčky útulku - vychudnutá na kostru, cez ktorú koža
v i s e l a cez rebrá dovnútra!!!!, cecky vyťahané , hrôza.... Keď jej dali na zem hrsť granúl, zhltla ich temer aj s betónom, vodu jej dávali asi po deci každých desať minút, aby to jej vysmädnutý a vyhladovaný organizmus dokázal zvládnuť. Mala však veľkú chuť žiť a dôveru k ľuďom, a nakoniec ostala u veterinárky nastálo.
Petra Nová
06.05.09,14:54
Dam vam radu - ak by to vas veterinar nahodou nevedel: fenu sterilizovat najskor mesiac po harani, alebo najneskor mesiac pred haranim. Ak by bola kotna, tak aj dva tyzden po harani, ale iba vetrinarom, co robi sterilizacie ako na beziacom pase - prax.

Fenku, ak trpieva fal. graviditou, urcite dat kastrovat. Hormonalne injekcie su spustacom rakoviny a to uz nehovorim o psychickej stranke, ako sa fena trapi. Ak ju nemava, a viete si ju ustrazit, kastracia je zbytocna. Uz jeden odchovany vrh zvysujue u feny riziko rakoviny mliecnej zlazy.
Podľa toho, čo si napísala som nič nezmeškala. Naopak, urobila som dobre. Musím len nájsť toho najskúsenejšieho a najzručnejšieho veterinára, čo robí sterilizácie ako na bežiacom páse.:)

Určite máš skúsenosti, to mi psíka hneď po zákroku dajú domov? Bojím sa, čo si s takým boľavým psíkom doma počnem.

Ale zaujímali by ma dve veci. Falošná gravidita. Tá sa môže vyskytnť len u fenky, ktorá už mala šteniatka? Alebo u hociktorej dospelej? Skutočne je to overené, že už jeden odchovaný vrh zvyšuje riziko rakoviny? To sa mi moc nezdá. Čo potom tie chudery fenky, čo slúžia na výrobu šteniatok? Tie by museli hynúť veľmi rýchlo.

Bonita, keď budeš mať čas a chuť, prosím, pripoj sem aj nejaké rady, čo by psíčkovia zásadne papať nemali. O cibuli viem, tiež o čokoláde, ale čo ostatná potrava? Nedávno si psík uchmatol pomerne veľkú porciu bielej reďkovky a mala som obavu, čo to s ňou utrobí. Nič. Ale vždy, keď si pochutnáva na niečom inom ako granuliach, mäse, bežnej zelenine a mliečnych výrobkoch, mám strach. Najnovšie mám skúsenosť, že jablká, ktoré baští stále s veľkou chuťou a desať mesiacov s ňou nič nerobili, teraz ich surové vyvráti. Dokáže okrem cibule a čokolády ”zabiť psíka” aj niečo iné?

Ďakujem.
Petra Nová
06.05.09,14:58
Ďakujem mimotemy http://www.havino.net/index.php?option=com_content&task=category§ionid=17&id=79&Itemid=98
mimotemy Ťukla som, kukla som, prečítala a zasmiala:) . Tá užovka - perfektná. Ale patrilo by sa už aj nejaké doplnenie.
arizona
06.05.09,15:39
Ďakujem mimotemy http://www.havino.net/index.php?option=com_content&task=category§ionid=17&id=79&Itemid=98
Dav, máš skvelý rozprávačský talent! Pekné články,príjemné čítanie:)
andreaS
06.05.09,16:24
petra: moja kamaratka ma fenu, kt. nikdy nemala steniatka ale zato mava pravidelne falosnu graviditu...
alaya1
06.05.09,17:48
Podľa toho, čo si napísala som nič nezmeškala. Naopak, urobila som dobre. Musím len nájsť toho najskúsenejšieho a najzručnejšieho veterinára, čo robí sterilizácie ako na bežiacom páse.:)

Určite máš skúsenosti, to mi psíka hneď po zákroku dajú domov? Bojím sa, čo si s takým boľavým psíkom doma počnem.

Ale zaujímali by ma dve veci. Falošná gravidita. Tá sa môže vyskytnť len u fenky, ktorá už mala šteniatka? Alebo u hociktorej dospelej? Skutočne je to overené, že už jeden odchovaný vrh zvyšuje riziko rakoviny? To sa mi moc nezdá. Čo potom tie chudery fenky, čo slúžia na výrobu šteniatok? Tie by museli hynúť veľmi rýchlo.

Bonita, keď budeš mať čas a chuť, prosím, pripoj sem aj nejaké rady, čo by psíčkovia zásadne papať nemali. O cibuli viem, tiež o čokoláde, ale čo ostatná potrava? Nedávno si psík uchmatol pomerne veľkú porciu bielej reďkovky a mala som obavu, čo to s ňou utrobí. Nič. Ale vždy, keď si pochutnáva na niečom inom ako granuliach, mäse, bežnej zelenine a mliečnych výrobkoch, mám strach. Najnovšie mám skúsenosť, že jablká, ktoré baští stále s veľkou chuťou a desať mesiacov s ňou nič nerobili, teraz ich surové vyvráti. Dokáže okrem cibule a čokolády ”zabiť psíka” aj niečo iné?

Ďakujem.
Zabijakom je sol. Takze vsetko uplne nesolene a som prekvapena, aka si odvazna, ja som mojmu mliecne vyrobky nikdy nedala, raz vopchal jazyk nahodou do teglika od jogurtu, tak mu bolo na vracanie.
Mne odporucali v jednej CHS, aby som nikdy nedavala varenu stravu pre ludi, to ani nedavam a ked chcem maso, tak mam kupit konzervu pre macky, no su to vlastne take male vrecuska, lososie maso v aspiku, aspik vymyt a maso dat ku granuliam. To vyskusam.
Ja granule niekedy podlejem vyvarom, no BIO bujon, dostat v DM kozmerike, neobsahuje sol,.ani konzervanty.
Sice si sa nepytala mna, no dufam, som troska pomohla.:)
bonita
06.05.09,18:10
Pravdupovediac nie som vobec odbornik na vyzivu, ja krmim granulami a snazim sa co najlepsimi. Ale ti co sa tomu venuju odporucaju varit a nepouzivat granule. Pozri si : www.dogforum.sk tema- strava, da sa tu vela poucit, od ludi, co sa snazia dat psom to najlepsie.

Co sa tyka rakoviny u psov, je jej velmi vela, hlavne v mestach. Na dedinach je este dost vidiet takych staruckych psikov, v meste pomenej. A pritom na dedinach davaju ludia psom aj zbytky. Myslim si, ze co sa stravy tyka, treba sa vyhybat karcinogenom / zial aj granule cih obsahuju v podobe konzervantov/. Ale moj osobny nazor je, ze psi su nizsie pri zemi ako ludia a vsetky vyfukove dymy z aut nedobrovolne dychaju. Citala som, ze najma dieselove motory vylucuju nebezpecne karcinogeny. Takze hlanu priciny rakoviny u psov vidim v autach.

Nemam skusenosti s falosnou graviditou, mala som tu fenu s nou iba raz a to nahodou nasli v ba v utulku stence v kontajneri, tak sa to hodilo, dali sme ich odchovat. Ale skor nou asi trpia iba feny, ktore mlade nikdy nemali, alebo oboje?, fajt neviem.

Skor sa vyznam do chorob, podavani lieciv a pod. Nastastie utulkovy veterinar / Ba/ velmi rad a dobre vysvetloval co a preco , tak som sa ucila. + vselijake choroby u psov z ulice, a pod.

Citala som statistiku - ze fena pred prvym haranim ma o 95% nizsie riziko rakoviny ml. zlazy, medzi 1 a 2 uz o nieco vyssie, atd. Rakovinou maternice trpia starsie feny. Myslim, ze statistika sa robila v USA.

Ale urcite su nebezpecne hormonalne injekcie. Napr.ak dojde k neziaducemu spojeniu, je injekcia, ktora sa podava 5,7 a 9 den. Pomoze, suka nebude mat mlade, ale casto sposobuje zapal maternice. Ak sa mne tu stala taka nehoda, dala som fenu vzdy vykastrovat, na radu vetrinara. na licbu infekcii, operacie a sterilizacie chodim vzdy k utulkovemu veterinarovi do Ba. Pri sterilke robi iba max. 0,5 -1 cm dlhy rez zatial mu este pes pri tom neexitoval.
bonita
06.05.09,18:12
Este co sa tyka po sterilizacii - ked je rez maly, na druhy den je fena ok. Po op len voda, krmivo az na druhy den. S velkymi rezmi skusenost nemam, ale urcite to znasaju horsie.
jaja37
06.05.09,18:36
Z mojej skúsenosti neverím, že ak fenka nemá šteniatka aspoň raz, je menšie riziko, že dostane rakovinu. U nás sa stal pravý opak. Rakovinu dostala ako osem ročná a nedalo to už zachárniť. Veľmi nás to bolelo.Teraz máme druhú fenku, má hormonálnu poruchu, po háraní máva laktačné stavy, na odporúčanie lekára by sme ju mali dať sterilizovať, ale neurobíme to.
Dav
06.05.09,18:44
Dav, máš skvelý rozprávačský talent! Pekné články,príjemné čítanie:)
Ďakujem, aj Petre Novej, za pochvalu.

Pridám skúsenosť so sterilizáciou - moja fena má vybranú maternicu aj vaječníky. Veterinárka bola "útulková", a vysvetlila mi, že pri odobratí vaječníkov je rana - rez - malý, ale časom, hlavne pri existencii psov v blízkosti je príroda taká silná, že dokážu vaječníky dorásť, ak tam zostane z nich nejaká bunka, laicky zreprodukované. Útulkovým fenám robia kastrácie s vybraním maternice a vaječníkov, rez je veľký. Mne doporučili, aby mala fena na sebe odev, teda zábranu, aby si nevyhrýzla stehy. Rana by sa otvorila a vypadli by jej vnútornosti, plus krvácanie - vysoká pravdepodobnosť uhynutia. Preto som ju aj mala pri posteli, aby som okamžite vedela volať veterinárke, keby náhodou.
Okrem tejto hýčkanej som mala ďalšiu útulkovú fenku, tam sme dali len tričko, pevne zaviazané tak, aby boli stehy nedostupné, bola v drevárni, voda, granule pri nej. Nemala žiadne podnety na stráženie, štekanie, rozptyľovanie. Chodili sme ku nej často, cez deň aj deti, v noci len ja.Síce rodokmeň nemala, ale mala milú povahu, pacientka to bola vďačná. Naše návštevy jej padli vhod. Zvykli sme jej priložiť menšiu misku s vodou k ňufáku - aby nemusela vstávať zbytočne. Ponúkli sme jej granule, ale nenútili sme ju. Plus pohladkanie, milé slovo, kontrola ňufáku. Taktiež sme jej umožnili ísť von vykonať potrebu.
Kritický je čas, kým sa nescelí rez. Pokiaľ máš doma fenku, nie je problém jedným okom sledovať psinu- kontrolovať , či má ranu nepoškodenú, a či má ňufák studený a vlhký, či reaguje, alebo sa niečo nevydarilo a je so psou zle. Skučí od bolesti, krvácanie, atď. Taktiež ju pravidelne treba vyniesť von, aby si vykonala potrebu - urobí, neurobí,ale aby mala možnosť. Aby nebola dopletená z toho, že nevie chodiť, je oťapená z anestézie, určite je to aj bolestivé, a ešte potrebuje vykonať svoje veci a nevie, kde.
V čase, keď som ja mala tieto problémy, sme nepoužívali psie plienky, a určite za tie roky sa pohla medicína smerom dopredu. V tom čase bola aj moja fena u mňa "kým sa jej nájde nejaká rodina". Nebol to cielene vybraný rodinný miláčik s rodokmeňom, ale fena, ktorá mala väčšiu šancu na adopciu po kastrácii. Zaľúbila som sa do nej na prvý pohľad, to áno, ale nemala som v úmysle jej poskytnúť trvalý domov. Nemala som v úmysle chovať psa v byte, vtedy sme mali dom s dvorom,ale ...dačo na tej láske na prvý pohľad bude:)
bonita
06.05.09,19:54
MVDr. Hudec z Ba robi maly rez, aj ekd vybera maternicu s vajecnikmi / vlastne inak sterilizovat nema ani vyznam/. Naucil sa to na stazi v USA uz pred rokmi a vsetci vetrinari, ktori presli jeho ambulanciou sa to naucili tiez. Jeden taky je teraz v Nitre, ostatni su v Ba. Je ochotny poduucit kazdeho veterinara, ktory by mal zaujem. Takze ja som mala u seba uz x fien, ktore sa bez problemov uz hodinu po op postavili, o par hodin si pomalicky chodili - no ako doznieva narkoza, tak vacsinou pospavaju. Nikdy som nemala problem. Po op treba kupit u veterinara Golier , myslim, ze ho maju v kazdej ambulancii / cca 100 sk/ a fena sa k rane nedostane. Najlepsie je ak pouzivaju vstrebatelne nite aj na vrchny rez, nielen vnutorny, tie sa same vstrebu.

Najhorsie vsak je, ze tie sterilizacie su predrahe, aj ked naklady za material su tak cca. 300 sk.
Petra Nová
06.05.09,20:20
Ďakujem všetkým, čo sa do tejto debaty zapojili. Pomohli ste mi v utvrdení názoru, že sterilizácia je asi najlepšie riešenie. A myslím si, že tá drastická, aj s vybratím maternice. Nie som z BA, takže rana asi bude veľká . Hádam všetko dobre dopadne. Nechám doznieť háranie a vyberiem sa dohodnúť termín. Takže už sa ani nejdem pýtať na príznaky falošnej gravidity.

K tej strave. Už som to písala, že vždy sa bojím, keď sa havka načahuje za pomarančom, figou, chrenom a pod., či to môže a koľko toho môže. Znepokojilo ma , že zrazu jabblko nemôže. Jasné, že jej ho už nedávam, ani keď sa domáha. Tak preto som sa pýtala, či existujú vyslovene také potraviny, čo obsahujú látky, ktoré psíkovi vyslovene škodia tak, ako som to tu čítala o cibuli.

Ale v jednom príspevku DAV som čítala, že pochúťka jej haviny je čokoláda. Tak som z toho :confused:.
Alaya, Tvoj psík nerád jogurt, moja havka miluje jogurty, acidofilné mlieko, ale aj trochu sladkého . Aj smotanu 33%. Zistla som to tak, že po návšteve, ktorú som bola vyprevadiť, zostala na stole smotana do kávy. Aj som sa čudovala, prečo nie je pri mne, keďže musí všade byť a všetko vedieť. Keď som sa vrátila, tak bolo všetko jasné a zbytok smotany skoro zlikvidovaný. A nič sa nestalo. Tak neviem, asi je to individuálne. Ja si myslím, že aj strava psíka by mala byť pestrá, ako u ľudí.
Alaya, ale ten Tvoj psík je riadne prieberčivý:)
Tento príspevok je zakliaty, lepím a píšem ho už tretí raz.
alaya1
06.05.09,20:37
Ďakujem všetkým, čo sa do tejto debaty zapojili. Pomohli ste mi v utvrdení názoru, že sterilizácia je asi najlepšie riešenie. A myslím si, že tá drastická, aj s vybratím maternice. Nie som z BA, takže rana asi bude veľká . Hádam všetko dobre dopadne. Nechám doznieť háranie a vyberiem sa dohodnúť termín. Takže už sa ani nejdem pýtať na príznaky falošnej gravidity.

K tej strave. Už som to písala, že vždy sa bojím, keď sa havka načahuje za pomarančom, figou, chrenom a pod., či to môže a koľko toho môže. Znepokojilo ma , že zrazu jabblko nemôže. Jasné, že jej ho už nedávam, ani keď sa domáha. Tak preto som sa pýtala, či existujú vyslovene také potraviny, čo obsahujú látky, ktoré psíkovi vyslovene škodia tak, ako som to tu čítala o cibuli.

Ale v jednom príspevku DAV som čítala, že pochúťka jej haviny je čokoláda. Tak som z toho :confused:.
Alaya, Tvoj psík nerád jogurt, moja havka miluje jogurty, acidofilné mlieko, ale aj trochu sladkého . Aj smotanu 33%. Zistla som to tak, že po návšteve, ktorú som bola vyprevadiť, zostala na stole smotana do kávy. Aj som sa čudovala, prečo nie je pri mne, keďže musí všade byť a všetko vedieť. Keď som sa vrátila, tak bolo všetko jasné a zbytok smotany skoro zlikvidovaný. A nič sa nestalo. Tak neviem, asi je to individuálne. Ja si myslím, že aj strava psíka by mala byť pestrá, ako u ľudí.
Alaya, ale ten Tvoj psík je riadne prieberčivý:)
Tento príspevok je zakliaty, lepím a píšem ho už tretí raz.
Petra, myslim, ze on prebercivy nie je, len ja som uzkostliva. Asi uz nebudem tolko surfovat po nete a citat, co je super, co je nanic.Bojim sa mu dat nieco nove, ked takto je to super, nehnackuje, nevracia.
Potom sa bojim mu nieco dat a on by zjedol aj mna. Teraz som mu nasadila do lososovych granul aj licht, nakolko v juli ideme na to vybratie vajicka, tak a ma pol kila nadvahu, vazi 6.60. Tak nech trocha schudne, vraj po kastracii priberaju.
Uz mam obavy z tej operacie, takze zas vsetko studujem a predstavujem katastroficke scenare.Bude to vlastne duplovana operacia, dva rezy.Chcem to mat za sebou. No pohravam sa s myslienkou kupit este fenku:), no ako tu citam o tom harani, tak neviem,. Vadfi len to spinenie, ci aj spravanie slecny?
Petra Nová
06.05.09,21:01
Petra, myslim, ze on prebercivy nie je, len ja som uzkostliva. Asi uz nebudem tolko surfovat po nete a citat, co je super, co je nanic.Bojim sa mu dat nieco nove, ked takto je to super, nehnackuje, nevracia.
Uz mam obavy z tej operacie, takze zas vsetko studujem a predstavujem katastroficke scenare.Bude to vlastne duplovana operacia, dva rezy.Chcem to mat za sebou. No pohravam sa s myslienkou kupit este fenku:), no ako tu citam o tom harani, tak neviem,. Vadfi len to spinenie, ci aj spravanie slecny?
Aj veľa čítania niekedy môže byť na škodu. Vidíš, ako to robím ja. Držím sa jednej knihy o psíkoch, čo tam nie je, na to sa spýtam tu , nejako si to v hlave zrovnám a podľa toho sa zariadim.:) Ale na druhej strane je dobré, že surfuješ. Mám informácie z prvej ruky. :) A Alaya , dopraj tomu Tvojmu psíkovi , nech nechrumká len granule.

Háranie je asi najnepríjemnejšie špinením, správanie sa nakoniec dalo vydržať.

Zabudla som sa opýtať. aké dávky krmiva dávaš Tvojmu psíkovi? Moja havina má 5 kg, a keď som sa kedysi bála, že má nadváhu, teraz sa začínam obávať, že je priveľmi vyšíhlená. Ako je ostrihaná, tak je len taká hlístička. Ten Tvoj je proti nej valibuk.
mirpo
07.05.09,10:47
Dnes som zistila, že v Bratislave v Inchebe je 9. a 10. mája výstava psov.
Takže pôjdem načerpať informácie. Vystavovatelia - chovatelia sú zväčša ústretoví a poradia ako sa starať o srsť, aké krmivo.... a hlavne vždy tam nakúpim potreby pre moje slečny :---
alaya1
07.05.09,11:58
Aj veľa čítania niekedy môže byť na škodu. Vidíš, ako to robím ja. Držím sa jednej knihy o psíkoch, čo tam nie je, na to sa spýtam tu , nejako si to v hlave zrovnám a podľa toho sa zariadim.:) Ale na druhej strane je dobré, že surfuješ. Mám informácie z prvej ruky. :) A Alaya , dopraj tomu Tvojmu psíkovi , nech nechrumká len granule.

Háranie je asi najnepríjemnejšie špinením, správanie sa nakoniec dalo vydržať.

Zabudla som sa opýtať. aké dávky krmiva dávaš Tvojmu psíkovi? Moja havina má 5 kg, a keď som sa kedysi bála, že má nadváhu, teraz sa začínam obávať, že je priveľmi vyšíhlená. Ako je ostrihaná, tak je len taká hlístička. Ten Tvoj je proti nej valibuk.
Petra, ty si dobra, ze valibuk. On ked je okupany a mokry, vyzera ako potkanik. Davam mu granule podla tabulky proplanu. Losos puppy, denna davka 80g, mam taky pohar z chovatelskych potrieb, kde mas gramas vyznacenu. delim mu do 3 davok. Okrem toho ovocie a zeleninu, to som teraz obmedzila, lebo ked pojdeme na ten zakrok, tak sa moze stat, ze zacne priberat, tak to regulujem. Psiky su vzdy vacsi, ako fenky.Tak moj ma v kohutiku tychj 28,29cm. Ak chces krasne oblecenie na slecinku, dam ti jeden link. Skoro som odpoadla, ked som tie veci videla. Budem objednavat na jesen, zima, uzasne krasne.
babijanka
07.05.09,12:12
Minule som sa stretla so známou, ktorá má tiež psíka ako ja, len yorkšírika, (ja mám jazvečíka). Sťažovala sa, že jej začal zrazu z ničoho nič vracať a proste všeobcne je celý nesvoj a nevie čo u je. Asi po týždni som ju stretla opäť, a na moju otázku ako sa má jej psík, či ešte vracia a čo mu vlastne bolo mi odpovedala. Vieš ja som ho dala ostrihať a psík sa tak hanbil, že mal z toho depku. Takéto prípady som už počula viackrát, no povedzte nie je to zaujímavé ?
alaya1
07.05.09,12:24
Minule som sa stretla so známou, ktorá má tiež psíka ako ja, len yorkšírika, (ja mám jazvečíka). Sťažovala sa, že jej začal zrazu z ničoho nič vracať a proste všeobcne je celý nesvoj a nevie čo u je. Asi po týždni som ju stretla opäť, a na moju otázku ako sa má jej psík, či ešte vracia a čo mu vlastne bolo mi odpovedala. Vieš ja som ho dala ostrihať a psík sa tak hanbil, že mal z toho depku. Takéto prípady som už počula viackrát, no povedzte nie je to zaujímavé ?
Podla mna je to uplna hlupost, ze sa hanbi, preto. Sjkor si myslim, ze mohol dostat v strihacky stres a z toho to vracanie moze byt. Preto ja podavam mojmu homeopatikum, je kludny a neboji sa pri strihani a je to uplne neskodne, bylinny produkt.
arizona
07.05.09,12:49
To hanbenie po strihaní tiež vídavam u susedovho kokršpaniela.
Inokedy je jak šidlo, stále vyskakuje a predvádza sa .
Pár dní po krátkom vystrihaní sa schováva za kríky,vôbec nepríde k plotu,ani na maškrty nereaguje.Len zahanbene nazerá spoza rohu,alebo kríkov:D:---
Petra Nová
07.05.09,13:42
Petra, ty si dobra, ze valibuk. On ked je okupany a mokry, vyzera ako potkanik. Davam mu granule podla tabulky proplanu. Losos puppy, denna davka 80g, mam taky pohar z chovatelskych potrieb, kde mas gramas vyznacenu. delim mu do 3 davok. Okrem toho ovocie a zeleninu, to som teraz obmedzila, lebo ked pojdeme na ten zakrok, tak sa moze stat, ze zacne priberat, tak to regulujem. Psiky su vzdy vacsi, ako fenky.Tak moj ma v kohutiku tychj 28,29cm. Ak chces krasne oblecenie na slecinku, dam ti jeden link. Skoro som odpoadla, ked som tie veci videla. Budem objednavat na jesen, zima, uzasne krasne.
Alaya, prepáč, tým valibukom som nechcela uraziť Teba a už vôbec psíka:). To bolo len na vyjadrenie rozdielu v hmotnostnej kategórii. Mám aj ja tú odmerku, aj tú knižočku. Ale keď som jej dávala tých 80 g dennú dávku, tak mi dosť priberala. O tom som aj tu písala. Tak som to zredukovala na cca 65 g, popri ďalšej potrave, ktorú dostane alebo si uchmatne. No a teraz , keď je taká vystrihaná, s tými 5 kilečkami, tak si hovorím, či som to predsa len priveľmi nezredukovala.. Rebrá jej nevidieť, stehienká ma fajn, pod kožou na chrbte žiadna slanina. Z tohto hľadiska by mohla byť akurát. Keď som si prečítala tých 6,60kg, tak sa mi to zdalo veľa, keďže máme psíkov špuntov.

Link na oblečenie môžeš dať pre prípad, žeby do zimy vyrástla. Má síce dosť oblečenia, ale vyteším sa pohľadom. U nás máme veľmi dobrý obchod, s krásnymi vecami pre psíkov, a vlastne všetky veci má odtiaľ. Moju havu tam majú veľmi radi, pretože pri skúšaní sa vždy správa ako manekýna. Drží ! A pri každej návšteve dostane maškrtku grátis, aj keď kupujeme len krmivo. Možno je to v cene:)
Petra Nová
07.05.09,13:54
Mám šťastie , že moja hava je taká, ako je. Návštevu salónu prežila úplne v pohode, pokojne driemala na gauči a čakala, kedy prídem po ňu. Dôstojne cupkala k autu, hoci v priebehu dvoch hodín sa jej imidž podstatne zmenil. Prespala celý zvyšok dňa, a ten nasledujúci, ako keby sa nič neudialo. Na prechádzke sa predvádzala ako vždy. No, nie je poklad, keď počujem o trampotách iných?:)
alaya1
07.05.09,15:01
Mám šťastie , že moja hava je taká, ako je. Návštevu salónu prežila úplne v pohode, pokojne driemala na gauči a čakala, kedy prídem po ňu. Dôstojne cupkala k autu, hoci v priebehu dvoch hodín sa jej imidž podstatne zmenil. Prespala celý zvyšok dňa, a ten nasledujúci, ako keby sa nič neudialo. Na prechádzke sa predvádzala ako vždy. No, nie je poklad, keď počujem o trampotách iných?:)
Petra, ved toho valibuka viem, ze to bol vtip-)):). No co sa tyka salona, bola si pri nej cely cas? Pises, ze spala cely zbytok dna. Spytaj sa strihacky, co jej dala na ukludnenie. Iste tu pastu, co davaju psikom, aby ich zmalatnili. To ja nechcem, preto mojmu dam sos bonbons, polku tablety, nie je omameny, len kludny. Je to vyrobene z bachovych kvapiek, uplne neskodne, bylinne, pre psa. Som radsej, ked to dam ja, akoby mi ju poza chrbat napchavali nejakym svinstvom.Co sa tyka vahy. U psa bisonika je standart do 6kg. Moj nie je s PP, takze aj tak je v norme, v zime mal menej pohybu, teraz to dame do poriadku. Z granul mu nebudem uberat, ked pise vyrobca kolko mam dat, asi vie preco. Ine nic nezerie, tak to dodrzim.
Ked mas skvele obliecka, tak nic.
U nas je to biednejsie a co je celkom dobre, je neskutocne predrazene.
P.S. Chcela by som oslovit ostatnych,. ak viete o niektom, kto ma na predaJ STENIATKO YORKA MINI, MOJA SUSEDKA ZHANA, ALE NIE KRIZENEC. tAK DO 2KG.
bonita
08.05.09,20:15
Alaya, ako sa to presne vola a kde to kupujes? Ten sos bonbon. Psik po tom nezaspi, len je kludny? A ma to ucinok na kazdeho psa? Nie je len ten tvoj taky kludas? Potrebujem vediet kvoli strihaniu psov, ale nechem pouzivat sedalin, lebo niektori ho nemusia dobre znasat.
alaya1
09.05.09,08:01
Alaya, ako sa to presne vola a kde to kupujes? Ten sos bonbon. Psik po tom nezaspi, len je kludny? A ma to ucinok na kazdeho psa? Nie je len ten tvoj taky kludas? Potrebujem vediet kvoli strihaniu psov, ale nechem pouzivat sedalin, lebo niektori ho nemusia dobre znasat.
Isla som do nasej ludskej lekarne a objednali mi. No neviem, ci to robi kazda ludska lekaren, ale ja v mojej objednavam aj psie sampony a granule. Bez problemov.Mam to za domom.
SOS bombons si mozes aj vygooglit a precitat si o nich. Je to na baze homeopatika- bachove kvapky, pre psa absolutne neskodne. Zioadne vedl. uciinky, nic- rastliny. Neviem, ci to ucinkuje na kazdeho psa, na mojho ano.Ma 6 kg.- A ci je moj kludas? To vobec nie, on sa ani cesat nechce nechat, je velmi zivy a v salone sa velmi bal. mal zlu skusenost, ked sme ho ako 4 mesacneho museli dat ostrihat koli alergii na kozi a vytrhal si kus srsti, Tak tam sa asi zlakol, neviem, co s nim robila, napustila ma s nim.Chodim inde.
Tie sosky som vyskusala uz 3 krat. Raz som mu dala celu tabletu, vtedy bol uplne malatny, chcel si stale lahnut, teraz 2krat som mu dala polku a bol kludny, stal uplne pokojne. Dala som mu aj teraz, ked sme boli vyberat z viecka kliesta u veterinara- pohoda. Stoji to dost vela cca 450sk- 30 kusov.Ale za vyskusanie sa oplati. Som kludna, ze ho v salone nenapchavaju chemiou a co moze na neho zle posobit. Pocula som, ze u nas VRAJ jedna veter. oblbla tak silno psa, ze sa uz z oblbnutia neprebral, koli strihaniu to nerisknem.
bonita
09.05.09,08:40
Dik za info. Zacinam totiz strihat psov, zatial iba utulkovych - mojich a v ut. Ba , ale nechcem ist cez sedalin, lebo srdciari ho nemusia dobre znasat, + psik potom pospava cely den. Citala som kdesi, ze v petrzalke sa im pes obesil na sibenicke , skocil zo stola. To ma tiez desi, lebo psy su nevyspytatelne, ked maju trach.
andreaS
09.05.09,08:48
bonita: ten psik sa im obesil, lebo ho nechali bez dozoru... bolo to v spravach...
alaya1
09.05.09,13:05
Dik za info. Zacinam totiz strihat psov, zatial iba utulkovych - mojich a v ut. Ba , ale nechcem ist cez sedalin, lebo srdciari ho nemusia dobre znasat, + psik potom pospava cely den. Citala som kdesi, ze v petrzalke sa im pes obesil na sibenicke , skocil zo stola. To ma tiez desi, lebo psy su nevyspytatelne, ked maju trach.
Vyskusaj ten sos bombons, asi len treba zistit, ktoremu psovi, ktora davka je akurat. Tak ja ti odporucam pre 6kg, ja mam bisonika pol tablety, ucinkuje tak do pol hodinky.Na navode sa pise, ze jednu, az dve tablety, asi od velkosti psa. Vtedy je culy, nepospava, len je kludny, neknuci, neskriabe, pekne stoji. Co sa tyka toho obeseneho psa. je to strasne, ale urcite, keby som bola strihackou by som od psa neodisla ani na sekundu. je to predsa velka zodpovednoist, hoci je to pre niekoho len "pes".
alaya1
20.05.09,11:20
Bolo tu vela otazok na tuto temu, tak som nasla na Dog forume-

Nesmieme podávať:
- potraviny obsahujúce alkohol
-orechy makadamové
-cibuľu, cibuľový prášok
-hrozienka a hrozno
-soľ
-potraviny sladené xylitolom
-ostré korenené potraviny
-avokádo
-čokoláda
-káva
-tučné (mastné) potraviny
-kysnuté cesto
Zdroj: český časopis Svet psov 9/2008
preložil a prepísal BULLMASTIFF

http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f=5&t=3432

Tu je toho viac, oplati sa precitat.
Petra Nová
20.05.09,11:42
Toto je presne to, na čo som sa pýtala v predchádzajúcich príspevkoch. Aj včera si hava pochutnávala na hrozienkach, a aby sa jej niečo nestalo, tak som ich aj dobre vyumývala:). A dnes sa dozvedám, že ten malý štuplík som včera vlastne trávila:eek::mee:.

Vďaka , Alaya, že si googlila a pripojila. Táto stránka bude pre viacerých poučná.
Dav
22.05.09,17:47
Bolo tu vela otazok na tuto temu, tak som nasla na Dog forume-

Nesmieme podávať:
- potraviny obsahujúce alkohol
-orechy makadamové
-cibuľu, cibuľový prášok
-hrozienka a hrozno
-soľ
-potraviny sladené xylitolom
-ostré korenené potraviny
-avokádo
-čokoláda
-káva
-tučné (mastné) potraviny
-kysnuté cesto
Zdroj: český časopis Svet psov 9/2008
preložil a prepísal BULLMASTIFF

http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f=5&t=3432

Tu je toho viac, oplati sa precitat.
Toto by si mala prečítať moja psina :D, lebo ma otravovala, aby som jej dala hrozno, tak som, otrávená z jej žobrania, rozkrojila bobuľku hrozna na 4 časti, a takto po častiach asi tri bobule zhltla.:---
Tie korenené, pikantné pokrmy viem, že nepatria na psí jedálny lístok.
Čierna káva, veľmi výnimočne,sa u nás použije na namočenie piškótky.
Nášmu prvému psovi nechutili zemiaky, aj mu spôsobovali tráviace problémy. Mojej terajšej psine chutia šupky z varených zemiakov:eek:
Občas jej ich dám, ale maximálne z jedného zemiaka.
Petra Nová
23.05.09,16:47
Viem, že keď začnem písať o svojom miláčikovi, neviem kedy prestať. :) Je to asi tým, že moju havu mám prvú v poradí a relatívne krátko. Preto stále je pre mňa malým zázrakom.

Napriek tomu, čosi robím zle. V starostlivosti o moju havu. Div je, že sa jej celkom darí. Vrátim sa k zakázanej potrave. Ak hrozno, to by najradšej celý strapec. Tých bobúľ vo svojom krátkom živote poprehĺtala dosť, a pri jej mušej váhe možem byť rada, že vydržala. S hroznom je teraz koniec, vitamíny budú z kalerábu, mrkvy a tabletiek.

Surové zemiaky musím skrývať. Pred rokom som nebola zvyknutá zatvárať špajzovú skriňu. Teraz už áno (keď nezabudnem). Hava v priebehu štyroch dní povyťahovala zo skrine a schrúmala asi kilo zemiakov. Potajomky, konšpiratívne. To vtedy, keď vo chvíľach relaxu mi dávala najavo svoju nezávislosť tým, že sa utiahla do svojho pelecha. Bola som rada, že už aj ona potrebuje chvíle samoty. Omyl. Samotu a pokoj potrebovala na zemiaky. Doteraz rozmýšľam, či to z hladu, alebo na spestrenie jedálnička. Teraz, nie sú zemiaky, je po samostatnosti. A opäť bežný obrázok - ja pri počítači, hava leži v kresle alebo mi drieme pri nohách. A už aj dozerám nato, aby bola vždy v mojom zornom poli. Vtedy je záruka, že nič zvláštne sa nestane.

Inak je veľká škoda , že nevie rozprávať ľudskou rečou, lebo určite by mi vedela povedať, kde sa nachádzajú veci , ktoré práve hľadám. A tiež by za mňa začala zdvíhať telefónne slúchadlo, pretože je pri ňom vždy prvá. Ach, tí miláčikovia štvornohí !;)
janka67
23.05.09,17:15
Aj náš Azor má divné chute ... kradne surové zemiaky, aj listy z hlávkovej kapusty a aj surovú kyslú kapustu má rád ...:D
adi11
23.05.09,18:05
Náš havino je taký maškrtný, že radšej má okrem psačích piškotiek rôzne keksíky, napolitánky, tyčinky a dnes si pochutnával aj na ruskej zmrzline.
Samozrejme, že mu dávame granule s mäskom, ale keď počuje štrngot lyžic,alebo vidí niekoho jesť, tak už je pri ňom a pýta všetko ochutnať. Dnes som mu potajomky dala z plnenej papriky a chutila mu. Doma také moc nedostáva, lebo, že ludskú stravu by nemal.
andreaS
23.05.09,18:17
adi: nechcem, aby to vyznelo zle... ale psik nie je prasiatko...

zvyknem pozeravat relaciu na spectrum-e "bud pes alebo ja" a naposledy bola specialna relacia o tucnych psikoch... bol tam 27kg bigel... to bolo uplne dovidenia... a skoro 8kg civava... este aj jazvecik, ale nepamatam si, kolko mal on kg... samozrejme vsetko vinou majitelov...

bigla mala pani s dvoma dcerkami a nechavala smeti v sacku zavesene na spodnych dvierkach... plus nechavali aj na tanieroch zvysky jedal na dosah psikovi... samozrejme, ze toto vsetko pes uplne sprasil... vzdy mali potom riadny bordel v kuchyni... po prvom merani im psa odobrali, lebo pes neschudol ale naopak pribral... po mesiaci mimo domov uz schudol vyrazne.... potom im ho vratili...

civava dostavala od majitelky uplne vsetko co jedla ona... vratane cokoladovych sladkosti... povinne musela behat na pase pre psiky spolu s majitelkou... po prvom merani isla vaha dole...

ale chcem len poukazat nato, ze ludia robia z psikov prasiatka v domneni, ze tu dobrotu psik musi ochutnat, treba mu dat, lebo urcite je chuda hladne ked pyta... a neuvedomuju si, ze tym psikovi prave skodia... trpi traviaci system, oblicky, srdiecko, chrbtica, klby...

nas pes ma mat tych 10kg... standard udava do 13, ale nas je drobnejsieho vzrastu.... vazil vzdy tych 12 az sme pred 6 tyzdnami zazili problemy s chrbticou... u veterinara mi nebolo vsetko jedno, tak sme dodrziavali pokyny a za 4 tyzdne schudol 1kg... teraz sa nam zrejme podarilo schudnut dalsie pol kilo a musim povedat, ze na psovi je to fakt vidiet... a tuto vahu budeme drzat za kazdu cenu, lebo nechcem zazivat to obdobie, kedy som sama seba vinila, ze ten problem vznikol kvoli nam....

a opat sa nas ludia pytaju, ci to mame seniatko :D pritom hafco ma 5 rokov.
adi11
23.05.09,18:50
adi: nechcem, aby to vyznelo zle... ale psik nie je prasiatko...

zvyknem pozeravat relaciu na spectrum-e "bud pes alebo ja" a naposledy bola specialna relacia o tucnych psikoch... bol tam 27kg bigel... to bolo uplne dovidenia... a skoro 8kg civava... este aj jazvecik, ale nepamatam si, kolko mal on kg... samozrejme vsetko vinou majitelov...

bigla mala pani s dvoma dcerkami a nechavala smeti v sacku zavesene na spodnych dvierkach... plus nechavali aj na tanieroch zvysky jedal na dosah psikovi... samozrejme, ze toto vsetko pes uplne sprasil... vzdy mali potom riadny bordel v kuchyni... po prvom merani im psa odobrali, lebo pes neschudol ale naopak pribral... po mesiaci mimo domov uz schudol vyrazne.... potom im ho vratili...

civava dostavala od majitelky uplne vsetko co jedla ona... vratane cokoladovych sladkosti... povinne musela behat na pase pre psiky spolu s majitelkou... po prvom merani isla vaha dole...

ale chcem len poukazat nato, ze ludia robia z psikov prasiatka v domneni, ze tu dobrotu psik musi ochutnat, treba mu dat, lebo urcite je chuda hladne ked pyta... a neuvedomuju si, ze tym psikovi prave skodia... trpi traviaci system, oblicky, srdiecko, chrbtica, klby...

nas pes ma mat tych 10kg... standard udava do 13, ale nas je drobnejsieho vzrastu.... vazil vzdy tych 12 az sme pred 6 tyzdnami zazili problemy s chrbticou... u veterinara mi nebolo vsetko jedno, tak sme dodrziavali pokyny a za 4 tyzdne schudol 1kg... teraz sa nam zrejme podarilo schudnut dalsie pol kilo a musim povedat, ze na psovi je to fakt vidiet... a tuto vahu budeme drzat za kazdu cenu, lebo nechcem zazivat to obdobie, kedy som sama seba vinila, ze ten problem vznikol kvoli nam....

a opat sa nas ludia pytaju, ci to mame seniatko :D pritom hafco ma 5 rokov.

Máš úplnú pravdu, že ľudia prekrmujú psíkov všetkým možným, ľudskou stravou. Aj náš sused má bígla, a je tučný, pretože málo s ním behajú a dávajú mu jesť všetko doradu.
Náš mal rok a má len 10 kg, myslím, že je to akurát. No, ale k nám chodí len na víkendy, a maškrtky alebo hrozno mu dávam len v malom množstve, sem tam na prilepšenie.
Dav
23.05.09,18:57
Moja psina považuje za špeciálne pochúťky kyslú sudovú kapustu, hygienické vreckovky, šupky z varených zemiakov, hrozno, jahody, banány, jablká, čokoládu, piškóty namočené v čiernej káve, mandle, vlašské orechy, tatársku omáčku, bryndzové halušky. No, jedálniček je to nepsí. Z tých ostatných jedál sardinky, salámy, párky, šunku, slaninu, syr, jogurt, maslo, smotanu, mlieko, vajíčka.
Ako svoje stabilné krmivo má granule. Dennú kŕmnu dávku jej dám odrazu do misky, ona si z toho odjedá priebežne, najviac však večer po večernom vyvenčení. Keď je misa prázdna, príde mi to "povedať". Tak jej naplním misku znovu. Zaujímavé je, že psa pozrie, čo tam je, ale odje len časť granúl a zbytok si nechá na inokedy. Neviem, či to súvisí s pobytom v útulku, alebo sa dočítala, že povinnosťou majiteľa je psa kŕmiť, ale misa u nás nesmie byť prázdna. Aj keď som v práci dlhšie a kmitám aby sme sa čo najrýchlejšie šli vyvenčiť, dá mi najavo, že prvoradé je mať doplnenú dennú dávku, potom je vykonanie vyprázdnenia. Tiež je pravda, že do misy občas ( vždy :D) pozrie s výrazom "Zase granuleeee? No, ale aspoň budem mať potravu!"
K tým nepsím a ľudským potravinám - dávam jej podľa zásady "Přiměřeně" Predpokladám, že keď má chuť na niečo, čo obsahuje vitamíny, bielkoviny a proteíny, možno jej chýba niečo z toho, a takto si to doplní. Jasné, že z masla, smotany, vajca, syra, slaniny, halušiek, jej dám kúsok, lyžičku, lyžicu, plátok, a samozrejme nie denne. O jogurte som písala, to jej dávam tretinu až pol kelímku, alebo vylízať kelímky po mne. Jedným z kritérií výberu jogurtu pre mňa je hĺbka kelímka, vhodná pre jej zvedavý psí ňufák.
K potravinám piškóta s kávou a čokoláda mám názor, že minimálne množstvo, podané výnimočne, neuškodí.
Koreniny používam aj pre nás minimálne, takže akýkoľvek zbytok mäsa z ľudskej kuchyne jej neuškodí.
Jasné, že lieky, odpadky, chemikálie sú mimo dosahu jej ňufáku. Dvere si vie vlastnolabne otvoriť, tak odloženie v inej miestnosti, neuzamknutej, nepovažujem za bezpečné.
Špeciálna kapitola sú hygienické vreckovky. Tie jedáva rada, tak 3 kusy denne v priemere. Niektoré len dotrhá, niektoré aj požuje a zje. Na moje najväčšie sklamanie sa skonzumovaná papierová vreckovka neprejaví na opačnom konci psa ako baliaci materiál:D:D:D.

Váhu psa , kvalitu srsti a pazúrikov sledujem a dávam veľký pozor, aby nepriberala.
Vyznávam zásadu, že pes nie je ani odpadkový kôš, ani prasiatko. Ale tiež si myslím, že aj nepsia potravina mu neuškodí. S mierou a výnimočne.
iriska
23.05.09,19:30
Vidím, že táto téma je teraz v kurze, tak dúfam, že sem príde niekto, kto mi bude vedieť poradiť. Nášmu hafanovi zistili zelený zákal, ale prišli sme s ním neskoro, lebo už viac ako 2 týždne mal prejavy strácania, resp. straty zraku. Viem, že zrak mu už nič nevráti - myslím, že ešte niečo vidí, minimálne na jedno oko. Dočítala som sa, že liekmi (kvapkami) sa dá stav aspoň stabilizovať, tak veterinár nám odkonzultoval s doktorkou v Košiciach (neviem teraz jej meno) - mimochodom, ževraj jedinou, ktorá robí oftalmológiu v SR - a dal mi kvapky na znižovanie očného tlaku. Ďalší dobrý oftalmológ je v ČR, ale je až v Pardubiciach (MVDr.Beránek).
Ale bola by som rada, ak by mu ten očný tlak aj niekto zmeral, resp. po mesiaci alebo po nejakej dobe skontroloval, prípadne určil inú "liečbu". Ak viete o nejakej veterinárnej ambulancii, ktorá by mala nejaký prístroj na vyšetrenie zvieracích očí, budem vďačná, samozrejme myslím bližšie pri Žiline.
Ďakujem
alaya1
24.05.09,05:47
Vidím, že táto téma je teraz v kurze, tak dúfam, že sem príde niekto, kto mi bude vedieť poradiť. Nášmu hafanovi zistili zelený zákal, ale prišli sme s ním neskoro, lebo už viac ako 2 týždne mal prejavy strácania, resp. straty zraku. Viem, že zrak mu už nič nevráti - myslím, že ešte niečo vidí, minimálne na jedno oko. Dočítala som sa, že liekmi (kvapkami) sa dá stav aspoň stabilizovať, tak veterinár nám odkonzultoval s doktorkou v Košiciach (neviem teraz jej meno) - mimochodom, ževraj jedinou, ktorá robí oftalmológiu v SR - a dal mi kvapky na znižovanie očného tlaku. Ďalší dobrý oftalmológ je v ČR, ale je až v Pardubiciach (MVDr.Beránek).
Ale bola by som rada, ak by mu ten očný tlak aj niekto zmeral, resp. po mesiaci alebo po nejakej dobe skontroloval, prípadne určil inú "liečbu". Ak viete o nejakej veterinárnej ambulancii, ktorá by mala nejaký prístroj na vyšetrenie zvieracích očí, budem vďačná, samozrejme myslím bližšie pri Žiline.
Ďakujem
Rada by som ti pomohla adresou, no myslim si, ze ti neostava nic ine, len googlit, pripadne emailovat viacerym veterinarom o radu. Niektori su o nicom, ani neodpovedia, niektori su seriozni, daju ti radu.Pripadne, oslovit nejakeho dlhorocneho chovatela, ten vie niekedy toho viac, ako viaceri veterinari dohromady.Vlastna skusenost.
Co sa tyka ocneho tlaku. Glaukom- zeleny zakal sposobuje vysoky ocny tlak, Takze tie kvapky su podla mna na mieste. Neviem, ci aj psom sa ocny tlak meria, neverim, ze niektory z nich vydrzi uprene, bez klipnutia pozerat do pristroja, snad v narkoze. Co tak zbalit psika a ist na Veterinu do KE?
alaya1
24.05.09,05:59
Moja psina považuje za špeciálne pochúťky kyslú sudovú kapustu, hygienické vreckovky, šupky z varených zemiakov, hrozno, jahody, banány, jablká, čokoládu, piškóty namočené v čiernej káve, mandle, vlašské orechy, tatársku omáčku, bryndzové halušky. No, jedálniček je to nepsí. Z tých ostatných jedál sardinky, salámy, párky, šunku, slaninu, syr, jogurt, maslo, smotanu, mlieko, vajíčka.
Ako svoje stabilné krmivo má granule. Dennú kŕmnu dávku jej dám odrazu do misky, ona si z toho odjedá priebežne, najviac však večer po večernom vyvenčení. Keď je misa prázdna, príde mi to "povedať". Tak jej naplním misku znovu. Zaujímavé je, že psa pozrie, čo tam je, ale odje len časť granúl a zbytok si nechá na inokedy. Neviem, či to súvisí s pobytom v útulku, alebo sa dočítala, že povinnosťou majiteľa je psa kŕmiť, ale misa u nás nesmie byť prázdna. Aj keď som v práci dlhšie a kmitám aby sme sa čo najrýchlejšie šli vyvenčiť, dá mi najavo, že prvoradé je mať doplnenú dennú dávku, potom je vykonanie vyprázdnenia. Tiež je pravda, že do misy občas ( vždy :D) pozrie s výrazom "Zase granuleeee? No, ale aspoň budem mať potravu!"
K tým nepsím a ľudským potravinám - dávam jej podľa zásady "Přiměřeně" Predpokladám, že keď má chuť na niečo, čo obsahuje vitamíny, bielkoviny a proteíny, možno jej chýba niečo z toho, a takto si to doplní. Jasné, že z masla, smotany, vajca, syra, slaniny, halušiek, jej dám kúsok, lyžičku, lyžicu, plátok, a samozrejme nie denne. O jogurte som písala, to jej dávam tretinu až pol kelímku, alebo vylízať kelímky po mne. Jedným z kritérií výberu jogurtu pre mňa je hĺbka kelímka, vhodná pre jej zvedavý psí ňufák.
K potravinám piškóta s kávou a čokoláda mám názor, že minimálne množstvo, podané výnimočne, neuškodí.
Koreniny používam aj pre nás minimálne, takže akýkoľvek zbytok mäsa z ľudskej kuchyne jej neuškodí.
Jasné, že lieky, odpadky, chemikálie sú mimo dosahu jej ňufáku. Dvere si vie vlastnolabne otvoriť, tak odloženie v inej miestnosti, neuzamknutej, nepovažujem za bezpečné.
Špeciálna kapitola sú hygienické vreckovky. Tie jedáva rada, tak 3 kusy denne v priemere. Niektoré len dotrhá, niektoré aj požuje a zje. Na moje najväčšie sklamanie sa skonzumovaná papierová vreckovka neprejaví na opačnom konci psa ako baliaci materiál:D:D:D.

Váhu psa , kvalitu srsti a pazúrikov sledujem a dávam veľký pozor, aby nepriberala.
Vyznávam zásadu, že pes nie je ani odpadkový kôš, ani prasiatko. Ale tiež si myslím, že aj nepsia potravina mu neuškodí. S mierou a výnimočne.
Ahoj, ziskala si za svoj prispevok vela suhlasov, no ja sa opovazim nesuhlasit.
Nepovazujem sa za znalca v obore chovu a stravovania psov, mam prveho psika, prave preto sa jeho vychove, stravovaniu a celkovemu zivotu velmi intenzivne venujem, nechcem nieco pokazit a svojou neznalostou mu ublizit.
Pokial ja mam vedomost, pes, ktory je krmeny granulami, predpokladam kvalitnymi, nie hypermarketovymi znackami, ma potrebne vitaminy a vsetky latky zahrnite v strave- granuliach.
Takze pridavat vyrobky ludskej stravy su psovi na skodu- nie na uzitok.
Strava psa je bud surova, varena alebo granulovana. Miesat to dohromady psovi skodi, nie prospieva. Co je z tychto moznosti to naj...to neviem..kazdy si haji to svoje, takze je na kazdom, ako sa rozhodne.
Ale miesanim sa psovi skodi.Podavanim otravnych surovin pre psa, aj ked v ludskej strave su maskrtou dvojnasobne- pomaly zabijjanie.
To su moje postrehy, vlastne skusenosti ziskane googlenim, konzultovanim a este raz davam do pozornosti stranku www.dogforum.sk, je to stranka plna chovatelov, veterinarov a ludi znalych problematiky a ochotnych poradit. Ja nakoniec este konzultujem s TOP ceskou chovatelkou mojho plemena.Nechcem nikomu vnucovat moje nazory a ziskane skusenosti, no ja by som urcite psa nekrmila tym, co viem, ze ho pomaly zabija.:mad:
iriska
24.05.09,07:54
Rada by som ti pomohla adresou, no myslim si, ze ti neostava nic ine, len googlit, pripadne emailovat viacerym veterinarom o radu. Niektori su o nicom, ani neodpovedia, niektori su seriozni, daju ti radu.Pripadne, oslovit nejakeho dlhorocneho chovatela, ten vie niekedy toho viac, ako viaceri veterinari dohromady.Vlastna skusenost.
Co sa tyka ocneho tlaku. Glaukom- zeleny zakal sposobuje vysoky ocny tlak, Takze tie kvapky su podla mna na mieste. Neviem, ci aj psom sa ocny tlak meria, neverim, ze niektory z nich vydrzi uprene, bez klipnutia pozerat do pristroja, snad v narkoze. Co tak zbalit psika a ist na Veterinu do KE?

No, ja som skúšala googliť, preto som sa aj dozvedela, že si mám pýtať kvapky na zníženie očného tlaku. A meilovať všetkým veterinárom, ktorých nájdem? Ja som práveže chcela, aby ste mi poradili nejaké záchytné body ako len tápanie v stovkách odkazov na googli, ktoré sa väčšinou týkajú ľudských chorôb. :(
Dr. Beránek bol veľmi ochotný v meilovej komunikácii, ale náš pes neznáša cestu autom a prípadne keby bola potrebá operácia, resp. kontroly, tak si to dochádzanie neviem ani trochu predstaviť. Očný tlak, resp. rôzne merania sa dajú u psa urobiť a bola by som rada, ak by bolo niečo bližšie pri Žiline, lebo nechcem mu do konca života kvapkať do očí s tým, že vôbec neviem, či mu to pomáha, lebo môže mať buď nadmerné hromadenie tekutiny v očiach alebo môže mať nedostatočné odvádzanie tej tekutiny. A to dokáže rozlíšiť veterinár s takým prístrojom.
alaya1
24.05.09,08:03
Velmi rada by som ti pomohla, no neviem ako, nepoznam takeho veterinara.
Myslim si vsak, ze je to specificke, taky pristroj bude mat len vet., ktory sa oftalmologiou zaobera, nie bezni vetosi - urcite to nie je lacny spas.. Mozno sa mylim.Co sa tyka toho emailovania, iste som nemyslela vsetkych na nete, ale tych, ktorych najdes, ze sa tym zaoberaju a byvaju dalej od teba. A Ak nenajdes v blizkosti, bohuzial ak mu ches pomoct, budes musiet cestovat.
andreaS
24.05.09,08:43
iriska: u americkych kokrov s papiermi sa musi ist raz do roka k ocnemu na vysetrenie ocneho pozadia... skus pripadne napisat chovatelovi am.kokrov kam chodia na tieto kontroly... klubova stranka je www.amcock.alconet.sk a jedna vyborna chovatelka ma tuto stranku www.flymystery.sk ... moja kamaratka robi tu prvu stranku, ked ju budem mat na drate, tak sa jej opytam :)
Dav
24.05.09,10:26
Ahoj, ziskala si za svoj prispevok vela suhlasov, no ja sa opovazim nesuhlasit.
Nepovazujem sa za znalca v obore chovu a stravovania psov, mam prveho psika, prave preto sa jeho vychove, stravovaniu a celkovemu zivotu velmi intenzivne venujem, nechcem nieco pokazit a svojou neznalostou mu ublizit.
Pokial ja mam vedomost, pes, ktory je krmeny granulami, predpokladam kvalitnymi, nie hypermarketovymi znackami, ma potrebne vitaminy a vsetky latky zahrnite v strave- granuliach.
Takze pridavat vyrobky ludskej stravy su psovi na skodu- nie na uzitok.
Strava psa je bud surova, varena alebo granulovana. Miesat to dohromady psovi skodi, nie prospieva. Co je z tychto moznosti to naj...to neviem..kazdy si haji to svoje, takze je na kazdom, ako sa rozhodne.
Ale miesanim sa psovi skodi.Podavanim otravnych surovin pre psa, aj ked v ludskej strave su maskrtou dvojnasobne- pomaly zabijjanie.
To su moje postrehy, vlastne skusenosti ziskane googlenim, konzultovanim a este raz davam do pozornosti stranku www.dogforum.sk (http://www.dogforum.sk), je to stranka plna chovatelov, veterinarov a ludi znalych problematiky a ochotnych poradit. Ja nakoniec este konzultujem s TOP ceskou chovatelkou mojho plemena.Nechcem nikomu vnucovat moje nazory a ziskane skusenosti, no ja by som urcite psa nekrmila tym, co viem, ze ho pomaly zabija.:mad:
Wendy nie je môj prvý pes, a po 9 ročných skúsenostiach s jej kŕmením som sa podelila o svoje skúsenosti a chcela som upokojiť úzkostlivých chovateľov, že psa nemusia chovať presne a do bodky podľa príručiek. Pokiaľ sa ma bežne pýtajú neznámi ľudia, aké staré je moje šteniatko, myslím si, že jej moja starostlivosť neškodí. Aj skúsení kynológovia - rozhodcovia uverili údaj o veku až z očkovacieho preukazu. Jej vzhľad, kondícia, hravosť, naozaj nesvedčia o tom, že je to dôstojná psia dáma v rokoch. Viem, že chovám psa, mäsožravca, tak v prvom rade budem rešpektovať, že ide o zviera, a v druhom rade uplatním zdravý sedliacky rozum a prihliadnem na individualitu psa. Bežne sa odporúča u dospelého psa deň pôstu. Toto sa u nás nerešpektuje. Prázdna misa je u nás signálom nasypania ďalšej dávky, lebo pri prázdnej mise sa pes správa nepokojne, upozorňuje na seba, zosmutnie, ( a to mi nedajú jesť?). Po doplnení misky, aj keď ju len oňuchá, je spokojná. (Dobre, tu ma majú radi, mám potravu).
Chovám psa, ktorý je pre mňa spoločník a priateľ. Nechovám výstavný čistokrvný exponát, ale živého tvora. Myslím si, že psovi oveľa viac škodí upokojujúca pasta v salóne pre psov a traumy zo strihania, šampónovania, fénovania, obliekania, ako hrozno, kyslá kapusta, čokoláda a papierové vreckovky.
Tak podľa mňa ku chovu psa patria aj odborné vedomosti, aj zdravý sedliacky rozum.
P.S. Napadla ma jedna príhoda, keď svedomitá mamička kúpala svoje dojča každý deň tak dôkladne, až kým dieťa nedostalo z prílišnej starostlivosti exzém....
alaya1
24.05.09,12:46
Wendy nie je môj prvý pes, a po 9 ročných skúsenostiach s jej kŕmením som sa podelila o svoje skúsenosti a chcela som upokojiť úzkostlivých chovateľov, že psa nemusia chovať presne a do bodky podľa príručiek. Pokiaľ sa ma bežne pýtajú neznámi ľudia, aké staré je moje šteniatko, myslím si, že jej moja starostlivosť neškodí. Aj skúsení kynológovia - rozhodcovia uverili údaj o veku až z očkovacieho preukazu. Jej vzhľad, kondícia, hravosť, naozaj nesvedčia o tom, že je to dôstojná psia dáma v rokoch. Viem, že chovám psa, mäsožravca, tak v prvom rade budem rešpektovať, že ide o zviera, a v druhom rade uplatním zdravý sedliacky rozum a prihliadnem na individualitu psa. Bežne sa odporúča u dospelého psa deň pôstu. Toto sa u nás nerešpektuje. Prázdna misa je u nás signálom nasypania ďalšej dávky, lebo pri prázdnej mise sa pes správa nepokojne, upozorňuje na seba, zosmutnie, ( a to mi nedajú jesť?). Po doplnení misky, aj keď ju len oňuchá, je spokojná. (Dobre, tu ma majú radi, mám potravu).
Chovám psa, ktorý je pre mňa spoločník a priateľ. Nechovám výstavný čistokrvný exponát, ale živého tvora. Myslím si, že psovi oveľa viac škodí upokojujúca pasta v salóne pre psov a traumy zo strihania, šampónovania, fénovania, obliekania, ako hrozno, kyslá kapusta, čokoláda a papierové vreckovky.
Tak podľa mňa ku chovu psa patria aj odborné vedomosti, aj zdravý sedliacky rozum.
P.S. Napadla ma jedna príhoda, keď svedomitá mamička kúpala svoje dojča každý deň tak dôkladne, až kým dieťa nedostalo z prílišnej starostlivosti exzém....
Co sa tyka mojho psa, nie je to vystavny exponat, zachranila som ho od mnozitelky, z tmavej, zatuchnutej pivnice, ktora ho ako stena krmila zbytkami z kuchyne a chvalila sa, ako dobre sa o neho stara, ked mu dava jest to, co jedia oni.!! Bohuzial, nebudem suhlasit, ze zdravy sedliacky rozum je o podavani nevhodnych pokrmov pre psov. Aj vystavny pes je zivy tvor, a ver mi, ze pastu v salone by som nikdy mojmu psovi nedala, oblievam ho len v zime a dazdi, nakolko nema podsadu a je bielej farby. A ak moj pes ma taky vlas, ktory narastie viac ako ma, tak ho ostrihat musim dat, inak by mu vlas siahal az do oci a ten sedy zakal by mohol prist skor, ako sa nazdam.A ak pes nema podsadu, tak neplzne, preto ho musim aj kefovat a vycesavat, aby sa mu nerobili plste. No ale to vsetko je o plôemene, ktore mam doma ja.Inak pouzivam prirodnu kozmetiku, netestovanu na zvieratach.
No, ak viem, ze cokolada, kava a ine veci psom skodia,su to pomaly zabijace, urcite im to nebudem davat, tak ako ani ja nepijem alkohol, nefajcim, ked viem, ze je to skodlive, ini si myslia opak.. Je to na rozhodnuti kazdeho, ako svojho psa chova a je myslim jedno, ci ma prveho, ci desiateho psa. ci je to bastard, ci intersampion. Ja sa snazim svojmu neskodit.Ak sa ma niekto opyta na radu a viem, odpoviem, no prosim, ak je porada na diskusiu, prijmi aj iny nazor, ako mas ty. Myslim, ze nato je porada.zelam ti zo srdca, nech so svojim psokom prezijes velmi vela krasnych chvil.:)
Dav
24.05.09,13:12
Co sa tyka mojho psa, nie je to vystavny exponat, zachranila som ho od mnozitelky, z tmavej, zatuchnutej pivnice, ktora ho ako stena krmila zbytkami z kuchyne a chvalila sa, ako dobre sa o neho stara, ked mu dava jest to, co jedia oni.!! Bohuzial, nebudem suhlasit, ze zdravy sedliacky rozum je o podavani nevhodnych pokrmov pre psov. Aj vystavny pes je zivy tvor, a ver mi, ze pastu v salone by som nikdy mojmu psovi nedala, oblievam ho len v zime a dazdi, nakolko nema podsadu a je bielej farby. A ak moj pes ma taky vlas, ktory narastie viac ako ma, tak ho ostrihat musim dat, inak by mu vlas siahal az do oci a ten sedy zakal by mohol prist skor, ako sa nazdam.A ak pes nema podsadu, tak neplzne, preto ho musim aj kefovat a vycesavat, aby sa mu nerobili plste. No ale to vsetko je o plôemene, ktore mam doma ja.Inak pouzivam prirodnu kozmetiku, netestovanu na zvieratach.
No, ak viem, ze cokolada, kava a ine veci psom skodia,su to pomaly zabijace, urcite im to nebudem davat, tak ako ani ja nepijem alkohol, nefajcim, ked viem, ze je to skodlive, ini si myslia opak.. Je to na rozhodnuti kazdeho, ako svojho psa chova a je myslim jedno, ci ma prveho, ci desiateho psa. ci je to bastard, ci intersampion. Ja sa snazim svojmu neskodit.Ak sa ma niekto opyta na radu a viem, odpoviem, no prosim, ak je porada na diskusiu, prijmi aj iny nazor, ako mas ty. Myslim, ze nato je porada.zelam ti zo srdca, nech so svojim psokom prezijes velmi vela krasnych chvil.:)
Môj pes je z útulku, kríženec, a natrápila som sa dokonale, kým som ju udržala pri živote, lebo bola vo veľmi zlom psychickom stave. Ináč, pĺzne aj pes bez podsady. Ale jednoznačne súhlasím s Tebou v tom, že so psom zažije človek veľmi veľa pekných chvíľ. Tie zlé sú asi len vtedy, keď je zvieratko choré.
Petra Nová
29.05.09,10:45
....................
Aj vystavny pes je zivy tvor, a ver mi, ze pastu v salone by som nikdy mojmu psovi nedala, oblievam ho len v zime a dazdi, nakolko nema podsadu a je bielej farby.
........................ :)
Neviem, Alaya, čo to s Tvojim psíkom robíš. To, že ho v daždi oblievaš, to sa mi zdá len čudné, ale že ho oblievaš aj v zime, tak to je už trýznenie zvierat.;):):):). A čo robíš, keď praží slnko? Hádam ho obliekaš?
Bionda
29.05.09,13:13
Wendy nie je môj prvý pes, a po 9 ročných skúsenostiach s jej kŕmením som sa podelila o svoje skúsenosti a chcela som upokojiť úzkostlivých chovateľov, že psa nemusia chovať presne a do bodky podľa príručiek. Pokiaľ sa ma bežne pýtajú neznámi ľudia, aké staré je moje šteniatko, myslím si, že jej moja starostlivosť neškodí. Aj skúsení kynológovia - rozhodcovia uverili údaj o veku až z očkovacieho preukazu. Jej vzhľad, kondícia, hravosť, naozaj nesvedčia o tom, že je to dôstojná psia dáma v rokoch. Viem, že chovám psa, mäsožravca, tak v prvom rade budem rešpektovať, že ide o zviera, a v druhom rade uplatním zdravý sedliacky rozum a prihliadnem na individualitu psa. Bežne sa odporúča u dospelého psa deň pôstu. Toto sa u nás nerešpektuje. Prázdna misa je u nás signálom nasypania ďalšej dávky, lebo pri prázdnej mise sa pes správa nepokojne, upozorňuje na seba, zosmutnie, ( a to mi nedajú jesť?). Po doplnení misky, aj keď ju len oňuchá, je spokojná. (Dobre, tu ma majú radi, mám potravu).
Chovám psa, ktorý je pre mňa spoločník a priateľ. Nechovám výstavný čistokrvný exponát, ale živého tvora. Myslím si, že psovi oveľa viac škodí upokojujúca pasta v salóne pre psov a traumy zo strihania, šampónovania, fénovania, obliekania, ako hrozno, kyslá kapusta, čokoláda a papierové vreckovky.
Tak podľa mňa ku chovu psa patria aj odborné vedomosti, aj zdravý sedliacky rozum.
P.S. Napadla ma jedna príhoda, keď svedomitá mamička kúpala svoje dojča každý deň tak dôkladne, až kým dieťa nedostalo z prílišnej starostlivosti exzém....

Na margo plnej misky- :D náš labrador by žral , kým by sa neprežral na smrť :D tá plná miska závisí od plemena :D
Zato náš Parson jack russel ten je taký istý ako tvoj, len má smolu, veľký mu to zožerie :D a darmo ho hryzie a bije od misky neodíde kým ju nevyprázdni- :D
My sme síce s naším absolvovali výstavy, ale vždy som sa snažila, aby bol čo najmenej vystavený stresom, okúpať sa okúpal, ale všetko s mierou. Bolo mi ľúto tých úbožiačikov, ktorí už 5hod,. pred výstavou boli naaranžovaní- fénovali ich, tupírovali.... no hrôza.... toto by som nechcela! Pes má byť krásny prirodzený a nie až úchylne preumelkovaný. To by sa malo zakázať.
alaya1
29.05.09,16:29
:)
Neviem, Alaya, čo to s Tvojim psíkom robíš. To, že ho v daždi oblievaš, to sa mi zdá len čudné, ale že ho oblievaš aj v zime, tak to je už trýznenie zvierat.;):):):). A čo robíš, keď praží slnko? Hádam ho obliekaš?
Mam zvlastne metody vychovy:):):)...a som nacher na preklepy
Petra Nová
29.05.09,19:05
:)
...a som nacher na preklepy
:):):):)

Nerob si z toho nič. Ja som rovnaký nacher na preklepy. Ale aj na čiarky, dĺžne a pod.:)
Petra Nová
29.05.09,19:13
A prosím Ťa, pozri sa na túto linku. Je to naše plemeno , alebo to druhé ?
Nikdy nie som si istá.;)

http://www.porada.sk/1057358-post9102.html
jozka56
29.05.09,19:34
A prosím Ťa, pozri sa na túto linku. Je to naše plemeno , alebo to druhé ?
Nikdy nie som si istá.;)

http://www.porada.sk/1057358-post9102.html
Mal by to byť maltezáčik:--- podľa avataru sa zdá, že aj ty máš takého ako ja:D:D..len môj nestíha byť taký snehobiely.
Petra Nová
29.05.09,19:42
Mal by to byť maltezáčik:--- podľa avataru sa zdá, že aj ty máš takého ako ja:D:D
Je to strašné:):eek:, keď na obrázkoch neviem rozoznať dve jablká. Jonatánky od ranetiek. Ale v profile, aj na avatare mám originál. Ten je môj môj, tak nemôže byť Tvoj:):):)
jozka56
29.05.09,19:45
Je to strašné:):eek:, keď na obrázkoch neviem rozoznať dve jablká. Jonatánky od ranetiek. Ale v profile, aj na avatare mám originál. Ten je môj môj, tak nemôže byť Tvoj:):):)
Nemboj ja ti ho nevezmem, Miník by sa veeeeľmi hneval, to mu predsa nemôžem urobiť:D:D:D
Petra Nová
29.05.09,19:55
Nemboj ja ti ho nevezmem, Miník by sa veeeeľmi hneval, to mu predsa nemôžem urobiť:D:D:D
Nebojím, nebojím. Veď ich máme pekne podelených a vo svojich búdkach.:) Len by ma zaujímalo, kto je vlastne Miník. Či je môj, alebo maltezáčik?
jozka56
29.05.09,20:00
Miník je môj 5-ročný maltezáčik. Taký je aj v CCCC, len je to asi fenečka, lebo má ružové oblečenie.
Petra Nová
29.05.09,20:10
Vzdávam sa a viac nehádam rasu psíkov. Každý biely sa mi na obrázku zdá môj. A možno by som aj prisahala, že tá ružovučká slečna je bišonik. Ešte aj tie ušká ( od zadu majú podobné). A o chvostíku ani nehovorím.
jozka56
29.05.09,20:21
No čo vídavam naživo bišónikov, tak podľa mňa v CCCC v ružovom oblečíku je maltezáčka:D;)
jozka56
29.05.09,20:28
jozka56
29.05.09,20:31
jozka56
29.05.09,20:36
Tak Petra, na ktorého psíka sa Tvoj hafan podobá??? Môj jednoznačne na maltezáka č.2:D
Petra Nová
29.05.09,20:41
Ja som teraz pred chvíľou postavila moju rozospatú slečnu k počítaču a porovnávala som ju s tou ružovou. No, má o nieco kučeravejšiu srsť. Takže máš asi pravdu. Ale aj tých, na pripojených obrázkoch by som označila možno za bišonikov.:)
Inak ako na obrázkoch mi nerobí problém ich rozoznať, lebo majú úpne rozdielnu srsť( či vlas?). Priznám sa, že na tých fotkách mám s tým problém.
Ale Jožka, že si to nemyslela vážne, že na avatare mám maltezáčika. Veď je to bola moja hava ešte s pôvodnou 10 cm srsťou.:confused:
Petra Nová
29.05.09,20:48
Tak Petra, na ktorého psíka sa Tvoj hafan podobá??? Môj jednoznačne na maltezáka č.2:D
Moja sa podobá trochu na to biele v žltom( ale je krajšia:)), tie ostatné sú obludy bišonikov. Ďakujem za názorné ukážky.
jozka56
29.05.09,20:49
Petra daj väčšiu fotečku, možno zistíme. Aj moje okuliare ma môžu mýliť. Maltezáci majú krásnu lesklú srsť aj keď sú špinavý, dajú sa krásne vyčesať do rovna. Len tak.:D Miníka nemôžem prilepiť, lebo mám náhradný trapný mobil, môj dobručký je v oprave, a v PC nemám uložené žiadne fotky/ale niekde na porade Miník je/.
Petra Nová
29.05.09,20:55
Mám fotky z mobilu, ale tie sú na p.d. Tak neviem, či niečo pripájať. Ale skúsim .
jozka56
29.05.09,21:00
Nepripojila si nič, veď ja pripájam, keď sa dá len z mobilu, foťák nemám:rolleyes:
Petra Nová
29.05.09,21:03
Mám ich v počítači, ale neviem ich dostať do chlievika.

Doplnenie:
No teraz uvidíš, aká je tá fotka mizerná. Tak čo je to ? Bišonik alebo maltezáčik?
jozka56
29.05.09,21:11
nastav sa do rýchlej odpovede na porade/tam kde píšeme/ a daj si formátovať odpoveď, hore uvidíš spinku/akú požívame na doklady/ ťukni na ňu a potom ťa vedie, že máš hľadať obrázok na prac.ploche, potom ho daj stiahnuť, zas choď na spinku a prilep. Skús.
Petra Nová
29.05.09,21:28
Vďaka za návod.
jozka56
29.05.09,21:39
Vyzerá ako maltezák, ale je kučeravý/á/. Dajú sa tie chĺpky vyčesať, alebo sú stále kučeravé? Daj inú fotku, tá kučeravosť u maltezákov nie je, to viem iste.
andreaS
30.05.09,08:47
petra: je to isto bisonik :) treba si odmysliet tu hustu hrivu na hlave a vycesanu srst ;)

pozrela som na googli este zmiesancov bichon maltese a ten skor dedi rovnu srst po maltezakovi :)
Dav
30.05.09,09:05
Mám ich v počítači, ale neviem ich dostať do chlievika.

Doplnenie:
No teraz uvidíš, aká je tá fotka mizerná. Tak čo je to ? Bišonik alebo maltezáčik?
Zlatý havo je to ;)
alaya1
30.05.09,13:04
Vďaka za návod.
petra, ostrihala si jej fuzy? Ma uplne ostrihany nos, ked dobre vidim. Mohla si dat vacsiu fotku. Usi nema ako bichonik, aspon na tej malickej foto.
Petra Nová
30.05.09,15:07
Vyzerá ako maltezák, ale je kučeravý/á/. Dajú sa tie chĺpky vyčesať, alebo sú stále kučeravé? Daj inú fotku, tá kučeravosť u maltezákov nie je, to viem iste.
Chĺpky sa dajú vyčesať, a sú rovné možno viac ako päť minút:).
Viem, že s tými bišoniko-maltezáčikmi si si ma Jožka doberala. Ale večer rýchlo uplynul a ja som sa naučila pripájať fotky na Poradu.
To by som teda dopadla, keby som nevedela, čo mám doma.;) A nech sa už moja hava podobá na čokoľvek, je to nesporne pôvabná bišonia slečna.:)
Ale fakt je, že si na fotografiách pletiem bišonikov s maltezáčikmi.:mee:

Pripájam ešte zopár fotiek, aby si Jožka nemyslela, že tú havu možno ani nemám. ;) Včera mi vypol počítač, tak sa mi ho už znovu nechcelo štartovať.


petra: je to isto bisonik :) treba si odmysliet tu hustu hrivu na hlave a vycesanu srst ;)
pozrela som na googli este zmiesancov bichon maltese a ten skor dedi rovnu srst po maltezakovi :)

Andrea, prečo si treba odmyslieť tú hustú hrivu a vyčesanú srsť? ;):) Tomu celkom nerozumiem.
Petra Nová
30.05.09,15:09
Zlatý havo je to ;)
Keďže som si ju toľko sama navychvaľovala, dobre padne toto čítať.;)
Petra Nová
30.05.09,15:13
petra, ostrihala si jej fuzy? Ma uplne ostrihany nos, ked dobre vidim. Mohla si dat vacsiu fotku. Usi nema ako bichonik, aspon na tej malickej foto.
Je to úprava po strihaní v salóne. Takto upravený bišonik je presne taký, ako sa mi páči. Odkryté oči a šťúpla papuľka.:):):).
JuKaS
30.05.09,17:55
Nádherné.... nemám slov
alaya1
30.05.09,19:45
Je to úprava po strihaní v salóne. Takto upravený bišonik je presne taký, ako sa mi páči. Odkryté oči a šťúpla papuľka.:):):).
je zlata, no nie je asi najmensia, vyzera ako nas pes, myslim velkostou,nasa frajerka je ovela mensia.
Ked jej ostrihas fuzy na nose, tak sa dost podoba na pudlika. No srst je ina. Nas nie je takto na kratko, denne ho vycesem aj 3krat a je to plysacik.
Tvoja je zlatunka, nas Guliver by jej asi kurizoval. On kazdej, aj o tri hlavy vyssej:):):)Teraz citam, ze si ho oznacila za bisoniu obludu, tak nekurizujeme. No na bisonikovi je krasna ta rozcesana krasna srst, preto my mame dlhsiu, cca 5-7cm.Ozaj, ako sa volatvoja?
Co sa tyka podoby s maltezakom, je len vo farbe. Aj srst-vlas ma uplne inu strukruru, telo maltezaka je utlejsie, bisonik frise je mohutnejsi v stavbe tela.
No je aj bisonik bolonsky, havansky, bavlnka. Takze skrizit sa mohla s hociktorym, alebo ziadnym.
Petra Nová
30.05.09,21:18
je zlata, no nie je asi najmensia, vyzera ako nas pes, myslim velkostou,nasa frajerka je ovela mensia.
Ked jej ostrihas fuzy na nose, tak sa dost podoba na pudlika. No srst je ina. Nas nie je takto na kratko, denne ho vycesem aj 3krat a je to plysacik.
Tvoja je zlatunka, nas Guliver by jej asi kurizoval. On kazdej, aj o tri hlavy vyssej:):):)Teraz citam, ze si ho oznacila za bisoniu obludu, tak nekurizujeme. No na bisonikovi je krasna ta rozcesana krasna srst, preto my mame dlhsiu, cca 5-7cm.Ozaj, ako sa volatvoja?
Co sa tyka podoby s maltezakom, je len vo farbe. Aj srst-vlas ma uplne inu strukruru, telo maltezaka je utlejsie, bisonik frise je mohutnejsi v stavbe tela.
No je aj bisonik bolonsky, havansky, bavlnka. Takze skrizit sa mohla s hociktorym, alebo ziadnym.
Náá... , a máme po nápadníkovi:). Ale veď už má frajerku. Či mu jedna nie je dosť ?;) Ale Poviem Ti, že sú asi z rovnakého cesta.
Tá môja tiež hockoho, či veľký alebo malý, čierny, či biely:D. A ja s tvrdou rukou strážcu jej počestnosti, vodím ju na vodítku a pri náznaku harašenia, nebezpečenstvo odchádzame. Raz večer, mysliac, že už nenaďabíme na žiadneho psíka som ju pustila. Pritom hneď za prvým rohom sme natrafili na takého o hlavu väčšieho, tiež voľne pobehujúceho. Pooňuchávali sa , psíkovi sa to aj spočiatku páčilo, ale potom už nie, a doslova pred havou utekal.:eek: Zachránil ho jeho pán, zobral ho domov. Ak predpokladáš, že prepočula všetky moje príkazy a volania, tak máš pravdu. V okolí nemá seberovného bišonika, obšmieta sa okolo nej jeden vestík. :):):)

Prepáč mi tie "obludky" , ale v úprave plyšáka ozaj nemám rada psíkov. A na ktorého sa z tých Jožkiných ten Tvoj podobá?

Ako sa moja hava volá, o tom som už tu písala. Volá sa tak, ako viacero nickov na Porade:), tak je tu jednoducho hava.
jozka56
30.05.09,21:21
Pripájam ešte zopár fotiek, aby si Jožka nemyslela, že tú havu možno ani nemám. ;) Včera mi vypol počítač, tak sa mi ho už znovu nechcelo štartovať.
Petra máš krásneho havina, asi ma málo poznáš, nedovolila by som si Ťa doberať, čo sa týka domácich miláčikov, určite nie. Ja mám tiež havina a ľúbim ho takého aký je, /papierový-nepapierový,čistý-špinavý, ostrihaný-huňatý/ dokonca rešpektujem jeho nádavky:D
Petra Nová
30.05.09,21:27
Petra máš krásneho havina, asi ma málo poznáš, nedovolila by som si Ťa doberať, čo sa týka domácich miláčikov, určite nie. Ja mám tiež havina a ľúbim ho takého aký je, /papierový-nepapierový,čistý-špinavý, ostrihaný-huňatý/ dokonca rešpektujem jeho nádavky:D
Ďakujem za psíka. Ale ja som si to nevysvetľovala v zlom, a aj keď by si si ma doberala, tak by sa ma to nijako nedotklo. Veď napr. aj ja som si Alayu doberala za tie preklepy, a tiež sa nenahnevala:) Aspoň dúfam. To bolo len tak, na spestrenie.;)
jozka56
30.05.09,21:34
OK, dôležité je, že svojich hafanov máme radi/y/. Vidíš a mne je teraz trochu smutno, lebo tento víkend sa Miník varuje u dcéry, chodím pracovať na celý deň/sobota, nedeľa/. A v pondelok doobeda príde a bude nadávať, nadávať a potom spať, spať.Pekný večer Ti prajem.
Petra Nová
30.05.09,21:38
OK, dôležité je, že svojich hafanov máme radi/y/. Vidíš a mne je teraz trochu smutno, lebo tento víkend sa Miník varuje u dcéry, chodím pracovať na celý deň/sobota, nedeľa/. A v pondelok doobeda príde a bude nadávať, nadávať a potom spať, spať.Pekný večer Ti prajem.
Viem si živo predstaviť, ako sa vyponosuje a vyžaluje a vyvadí s Tebou.Ale všetko prejde a bude pohoda.:) Aj Tebe pekný večer.
andreaS
30.05.09,22:15
petra: lebo ked kukam bisonikov na nete, tak su v drvivej vacsine nacincane ako na vystavu a aby som v nich videla tvoju havu, tak musim si na tom nacincanom odmysliet tu vycesanu srst a hlavne tu opticky zvacsenu hlavinku :)
alaya1
31.05.09,12:28
Mojho vycesavam, ved je to aj nutne, pri dlzke srsti 5-7cm,a ta uprava sa potom vytvori sama, nasuchori sa vlas no hlavu nema ako mikrofon. Ma ju normalne ostrihanu. Fuzy ma standartne.
Mam fotku v albume, je to maly mafian.:), ci disko tanecnik:)
Petra, ja sa neurazam, preco by aj. No obludy nie sme, aspon pes nie:), Mne sa zase paci bisonikova srst, preto som si toto plemeno aj vybrala.
JarkaL
31.05.09,13:26
alaya1, máš krásneho havinka. Ja mám tiež 2-ročnú bišonku - volá sa Ajka, nemá rodokmeň, ale nám to nevadí. Len ma hnevá, že sa nechce česať, keď ju češem, vrčí na mňa a ledva vydrží, kým skončíme. V zime sme ju "trochu zanedbali", porobili sa jej také guče, ktoré nešlo poriadne rozčesať, takže teraz na jar sme ju museli ostrihať úplne nakrátko. Zajtra ju skúsim odfotiť a zavesiť foto. Teraz chúďatko vyzerá ako potkaník, keď prišla od kaderníčky, zaliezla pod gauč a tam sa hanbila. Ale už jej to pekne dorastá a už jej to prečesávam. Mám takú kefu ako je moja na vlasy, potom mi poradili v obchode takú pichľavú - tú neznáša a ešte taký hrebeň. Tvoj havo sa chce česať? To by som sa rada spýtala aj Petry Novej.
Petra Nová
31.05.09,16:18
petra: lebo ked kukam bisonikov na nete, tak su v drvivej vacsine nacincane ako na vystavu a aby som v nich videla tvoju havu, tak musim si na tom nacincanom odmysliet tu vycesanu srst a hlavne tu opticky zvacsenu hlavinku :)


Nádherné.... nemám slov

Andrejka, aspoň vidíš, ako tvrdo si sedím na kábliku.:D

A už sa hanbím aj priznať, že od včera rozmýšľam, čo JuKaS chcela povedať bez slov.:confused::)
Petra Nová
31.05.09,16:29
Tvoj havo sa chce česať? To by som sa rada spýtala aj Petry Novej.
Nechce, keď mala dlhú srsť, to bolo doslova trápenie:eek: a veľa uplácania:), ale ani to nebolo veľmi účinné. Česať labky a bruško - to boli horory. Takže dlhšiu srsť ako 4 cm nedopustím, ani keď bude mrznúť . Oblečieme radšej dva kabátiky! ;)
alaya1
01.06.09,03:17
alaya1, máš krásneho havinka. Ja mám tiež 2-ročnú bišonku - volá sa Ajka, nemá rodokmeň, ale nám to nevadí. Len ma hnevá, že sa nechce česať, keď ju češem, vrčí na mňa a ledva vydrží, kým skončíme. V zime sme ju "trochu zanedbali", porobili sa jej také guče, ktoré nešlo poriadne rozčesať, takže teraz na jar sme ju museli ostrihať úplne nakrátko. Zajtra ju skúsim odfotiť a zavesiť foto. Teraz chúďatko vyzerá ako potkaník, keď prišla od kaderníčky, zaliezla pod gauč a tam sa hanbila. Ale už jej to pekne dorastá a už jej to prečesávam. Mám takú kefu ako je moja na vlasy, potom mi poradili v obchode takú pichľavú - tú neznáša a ešte taký hrebeň. Tvoj havo sa chce česať? To by som sa rada spýtala aj Petry Novej.
Ahoj, dakujeme za poklonu, Guliver sa potesil, ze sa paci:).Co sa tyka cesania, je to boj o zivot. Tu sa ukaze, kto je panom v dome, kto vydrzi ten psychicky tlak, ci pes, ci ja. Ja ho najnovsie cesem v umyvadle, odtial nema kde utekat.:)Ale chrbat, hlava, chvost v poriadku, ked dojde na nohy a brucho tak to je boj. Ja mam taku super kefu, z Norska mi ju posiela kamoska, ma spicate zubky, no su velmi jemne, psa to neboli, ani neskriabe. Inak ja ich chapem, ja tiez neznasam, ked ma chce niekto cesat, no na rozdiel od nich, nehryziem:). Plste sa v zime robia od oblecenia, iste si obliekala. My sme mali na brusku, ale mam taky kondicioner, s ktorym mu to lahko rozoberiem. Ak mas zaujem o taku kefu, ci kondicioner, rada ti sprostredkujem kupu, je to preverene,, spolahlivo funguje, Len to nie je lacny spas.Tesim sa, az das foto na poradu.
12spidy
01.06.09,06:00
Dobrý deň,

chcem sa spýtať mám šteniatka ratlíkov a na hlavách sa im spravili biele pupáčiky. Viete mi poradiť ako ich mám ošetriť aby im to zmizlo. Doktor mi dal na to neostomosan ale to im nepomáha.
jozka56
01.06.09,09:16
Toto je včerajšie foto Miníka38209, dúfam, že už je foto OK:)
alaya1
01.06.09,09:43
Toto je včerajšie foto Miníkahttp://mail.google.com/mail/?ui=2&ik=85ed4d072b&view=att&th=1219774df856b42a&attid=0.1&disp=thd&zw
Mne sa foto nezobrazuje, neviem, ako ostatnym.
Petra Nová
01.06.09,13:42
Toto je včerajšie foto Miníka38209, dúfam, že už je foto OK:)
Ale sme riadne orezali tie naše fotečky. Keby Miník nemal taký dlhý vlas, tak prisahám, že je to moja hava;):) Máš rozkošného bišonika:D
alaya1
01.06.09,13:44
Toto je včerajšie foto Miníka38209, dúfam, že už je foto OK:)
Jozka je velmi pekny, je to havanacik, ze?
jozka56
01.06.09,16:30
Miník je havino, v knižke má napísané maltézsky psík a mám z neho radosť, aj keď sa niekedy správa ako psiskolotrisko.:---
alaya1
01.06.09,19:08
psik je zlatucky, no myslim si, ze je to bichon havanas.:):)
adi11
01.06.09,19:14
Toto je včerajšie foto Miníka38209, dúfam, že už je foto OK:)
je zlatý...vidím ho:)
adi11
01.06.09,19:19
náš beťárik:)
38271
andreaS
01.06.09,19:23
adi: to je kavalierik, vsak? Oni maju ksichtiky velmi podobne s am.kokrikmi :)
alaya1
01.06.09,19:30
nas pes. Uz ma rok a tri dni:):)
adi11
01.06.09,19:37
adi: to je kavalierik, vsak? Oni maju ksichtiky velmi podobne s am.kokrikmi :)
je to kavalier king charles spaniel...skrížený bol kavalier charles spaniel/sploštený nos/ s am.kokrspaniel
andreaS
01.06.09,19:39
adi: my mame prave amika a preto tak lubim aj kavalierikov :) su si ksichtikmi strasne podobni ;) akurat ze s kavalierikom je menej starosti so srstou... nas amik ma straaaaaasne hustu srstisko (pri kupani ju namacam dobrych 20min) :)
adi11
01.06.09,20:46
adi: my mame prave amika a preto tak lubim aj kavalierikov :) su si ksichtikmi strasne podobni ;) akurat ze s kavalierikom je menej starosti so srstou... nas amik ma straaaaaasne hustu srstisko (pri kupani ju namacam dobrych 20min) :)
aj mne sa páčia...a aj havino sa s nimi rád pusinkuje a ľúbi sa predvádzať pred nimi:) jednoducho niektorý psík je mu sympatický tak sa s ním mazná a na niektorých breše ako divoch:mee: presne ako aj ľudia:D
s kúpaním u nášho nie je problém:) srsť nemá hustú a takto sa nám páči:)strihať ho nedáme, nám sa to nepáči...videli sme aj strihaných, ale radšej nie:)
jozka56
01.06.09,23:24
psik je zlatucky, no myslim si, ze je to bichon havanas.:):)
Ďakujem za info a kto mi teraz prepíše veterinárny Miníkov preukaz:confused:, aj tak, nemhorí. Miník je a bude Miník:D:D
hnedoočka
02.06.09,05:28
Toto je včerajšie foto Miníka38209, dúfam, že už je foto OK:)

júúúj,ty máš tiež bišonika? koľko má? myslím vek.pošlem nejaké foto z nášho.je domácim maznáčikom a tiež veľmi tvrdohlavý, 38298
alaya1
02.06.09,06:12
Ďakujem za info a kto mi teraz prepíše veterinárny Miníkov preukaz:confused:, aj tak, nemhorí. Miník je a bude Miník:D:D
To mas uplnu pravdu, naco prepisovat.- Mna len udivuje, ze ti ludia, co mnozia bPP psov, ani nevedia, aka je to vlastner rasa.
mirpo
02.06.09,06:14
Ja som včera zistila, že labradorka u našich dohárala a už zase má falošnú graviditu.:mee: Cecíky natečené, mliečko má, len pelech si nepripravuje. Už mala 4 roky a objavilo sa jej to asi druhý raz. Lenže má dosť nadváhu a sterilizácia by jej mohla priťažiť - povedal veterinár.
Ja mám doma dve fenky a nad sterilizáciou uvažujem u tej staršej /2 ročnej/. Z troch háraní = 2x falošná gravidita. Ak sa bude ešte opakovať, neuvažujem a dám ju sterilizovať. Aj veter. hovoril, že by to bolo pre ňu lepšie a predĺžime jej tým život:) Len sa bojím
........
No musím sa opraviť, už je to z troch háraní = 3x falošná gravidita. Už týždeň má naša Nelka zase mliečko, extra túlivú náladu a za šteniatko si opäť vybrala našu mladšiu kokerku Angie /má rok, ale je o pár cm vyššia:) ako Nelka, ale nie vždy sa jej páči, že sa k nej chová ako k šteniatku/. Včera sme boli u veterinára. Angie na očkovanie /bola pochválená za krásne zúbky :D/, Nelku prehliadol a odporučil sterilizáciu. Vysvetlil mi, čo sa bude diať, aké zmeny sa môžu prejaviť...... Takže keď už nebude mať mliečko, čaká nás sterilizácia :mee::mee:
alaya1
02.06.09,07:04
No musím sa opraviť, už je to z troch háraní = 3x falošná gravidita. Už týždeň má naša Nelka zase mliečko, extra túlivú náladu a za šteniatko si opäť vybrala našu mladšiu kokerku Angie /má rok, ale je o pár cm vyššia:) ako Nelka, ale nie vždy sa jej páči, že sa k nej chová ako k šteniatku/. Včera sme boli u veterinára. Angie na očkovanie /bola pochválená za krásne zúbky :D/, Nelku prehliadol a odporučil sterilizáciu. Vysvetlil mi, čo sa bude diať, aké zmeny sa môžu prejaviť...... Takže keď už nebude mať mliečko, čaká nás sterilizácia :mee::mee:
je mi luto tvojho psika, no ked veterinar povedal, ze trwba sterilizovat, tak treba.
andreaS
02.06.09,08:46
alaya: ono pri bezpapierovom psovi nemozes nikdy na 100% povedat kt. to je rasa... vzdy mohol niekto z predchadzajucich rodicov mat inych predkov... potom to aj tak vyzera, ze niekto ani nevie, co ma za psika... ale ak zvolil nepapieroveho, tzv. orieska, tak s tym musi pocitat, no dolezite je, ze ho maju radi :) tiez mam orieska, i ked rodicia boli am. kokry, videla som ich, aj nas vyzera ako amik, ale na 100% to nevieme, kedze preukaz povodu nema...

a napr. pri tak oblubenych bisonikoch, maltezakoch a yorkshiroch uz na prvy pohlad vidno, ci ide o nepapieroveho ak je prerasteny a je aspon 2x taky... kdezto papierove maju tak cca 2kg... tym nechcem urazit majitelov nepapierovych :) alebo kolkokrat niekto povie ze ma yorkieho a je to pritom silky terier... nakoniec som aj ja rada, ze nas je ako amik a nevyrastlo z neho nieco ine :)

adi: ani mne sa nelubia am.kokre ked ich davaju vystrihat a uz druhy rok sa mi dari presadit doma dlhu srst, aj ked je to neprakticke... a kavalierika ostrihaneho si ani neviem predstavit... oni su tak krasni ked maju srst:)
alaya1
02.06.09,09:56
alaya: ono pri bezpapierovom psovi nemozes nikdy na 100% povedat kt. to je rasa... vzdy mohol niekto z predchadzajucich rodicov mat inych predkov... potom to aj tak vyzera, ze niekto ani nevie, co ma za psika... ale ak zvolil nepapieroveho, tzv. orieska, tak s tym musi pocitat, no dolezite je, ze ho maju radi :) tiez mam orieska, i ked rodicia boli am. kokry, videla som ich, aj nas vyzera ako amik, ale na 100% to nevieme, kedze preukaz povodu nema...

a napr. pri tak oblubenych bisonikoch, maltezakoch a yorkshiroch uz na prvy pohlad vidno, ci ide o nepapieroveho ak je prerasteny a je aspon 2x taky... kdezto papierove maju tak cca 2kg... tym nechcem urazit majitelov nepapierovych :) alebo kolkokrat niekto povie ze ma yorkieho a je to pritom silky terier... nakoniec som aj ja rada, ze nas je ako amik a nevyrastlo z neho nieco ine :)

adi: ani mne sa nelubia am.kokre ked ich davaju vystrihat a uz druhy rok sa mi dari presadit doma dlhu srst, aj ked je to neprakticke... a kavalierika ostrihaneho si ani neviem predstavit... oni su tak krasni ked maju srst:)
Andrea, ja s tebou uplne suhlasim, co sa tyka nepapieroveho psa.Ale ak niekto predava psy, mal by aspon vediet, aku to ma rasu- prevazne No ale nie je to az tak jednoznacne. Ja som mala v umysle kupit dcere psa, zije inde ako my, oslovila som vyznamnu CHS, nie je to bisonik, ine plemeno, ponukla mi psa- s chybou chrupu, nakolko dcera nechcela vystavovat a povedala mi, ta vyznamna chovatelka, ze ked psom nakryjem sucky bPP, tak sa mi peniaze raz-dva vratia. To bol posledny moj telefonat s nou.
Takze ani pes s PP nie je zaruka uspechu, ked je napr. z takej CHS, co si mam mysliet o tej zene a jej chive? Vraj sa sem-tam pripustaju k PP fene psy bPP, pre ozivenie chivu a krvi. To ma dorazilo.
Neviem,o akom plemene si pisala, ze mam mat podla standartu 2kg, ziadem bison, maltezak, ci YT, nema taky standart.
Ja som dala nasho bastardika prezriet rozhodcovi na jednej vystave psov, povedal, ze az na predkus je cisty bichon frise.Nie je krizeny. No keby bol aj miesancom asi 6 ras, mne by to neprekazalo, je to nas poklad aj tak.
jozka56
02.06.09,10:55
Miník má päť rokov. A je bez PP/vo vrhu bol 5./ Pozrela som si obrázky bišon havanas a maltézsky psík a som z toho jeleň. Hlavná vec, že je pekne a Miník je super havo, teraz leží pri dverách a čaká kedy príde vnučka, lebo je čas jej príchodu zo školy.:)
andreaS
02.06.09,10:57
presne to som mala na mysli, ze je jedno, co za rasu kazdy mame, hlavne ze ich lubime ;)

ta "pani chovatelka" nemoze v ziadnom pripade nakryt fenu s PP psom bPP a predavat ich ako s PP... na tvojom mieste by som tuto "pani" oznamila minimalne chovnej poradkyni plemena, kt. predava, zaroven tymto to bude vediet aj klub, kt. ich zastresuje. Nenechala by som to len tak...

a pri tych mnoziteloch (lebo to podla mna su ludia, kt. vytvaraju nepapierovych psikov cielene, nie nahodne neustrazenie feny) nie je skutocne nikdy mozne hovorit o presnej rase... lebo maltezaky, bisoniky sa medzi sebou velmi casto krizia v tychto akoze chovoch...

a tie 2kg som myslela obrazne, nie presne... proste tie psiky maju byt maleho vzrastu a maju mat len par kg. A ked sme na prechadzke vonku a vidim asi 7-15kg bisonika ci maltezaka tak uz zdialky mi je jasne, ze psik je vysledkom akehosi "chovatela" ktori krizenim chce zvysit produkciu... "vyrobi" si velku fenu, kt. nakryje malym psom a tym padom je velka pravdepodobnost ze fena porodi viac steniat... kdezto mala fenka mava malicko steniat.

opakujem, ze nemam nic proti takym psikom, len mam zato, ze oriesok je oriesok lebo ma nejasny rodokmen, nestrazene parenie a nezodpovednymi "chovatelmi" do obehu vpustene dedicne choroby. Napr. z nasho vyrastol krasny hafco... velmi rada by som mala jeho potomka, ale viem, ze by som tymto pustila dalej choroby, kt. sa u nasho vyskytli... a to nedopustim...

A ked vies ze u tej pani s PP psami su take podmienky, tak treba hladat inde. Ale to je stale o tom istom dokola... su ludia, kt. iba mnozia, ci s pp ci bez ale su aj taki, kt. chov psikov zboznuju a robia to pre radost a nie pre peniaze, len treba hladat.

Potulkami internetom som objavila aj americku stranku, kde su spisane vseliake miesance... a tie kombinacie su uplne dovidenia... nikdy by ma nenapadlo, ze sa najde niekto kto bude cielene krizit dve plemena, kt. sa podla mna k sebe vobec nehodia. Napr. tam bol jack russel s pudlom... alebo bradac s pudlom... pudla krizia hlavne kvoli tomu ze neplzne, ale ten vysledok bol podla mna strasnyyyy v drvivej vacsine... A ked som videla plemeno labradoodle... labrador so srstou pudla... amen... ale zase sto ludi sto chuti, kazdemu sa paci nieco ine...

mozno to vyznieva ze som proti orieskom alebo ze oriesok je menej ako PP pes... no nie je to pravda, ja som len zato aby sa psikovia medzi sebou nekrizili ak sa nestane nehoda a som proti predaju psikov bez PP lebo ich netrapi ci psiky budu mat dedicne choroby, hlavne ze preda... a som za viac kontrolovane vrhy aj medzi PP psami... aby sa nestavalo co pise alaya... lebo potom trpi psik a este viac sa trapime my majitelia lebo nevieme svojmu milacikovi pomoct :(
JarkaL
02.06.09,11:46
Tak tu je naša Ajka, má 2 roky a 3 mesiace. Aj keď nemá PP, nemenila by som ju, je veľmi milá a vie nám dať veľa lásky. Občas je tvrdohlavá a hlavne žiarlivá - ako na moje deti, tak aj na našu mačičku. Keď objímam moju dcérku, pribehne a tlačí ju preč a chce sa mojkať. Tu sú fotky, keď bola malá a teraz po ostrihaní dohola:
alaya1
02.06.09,12:31
Takze ja som tu asi jedina, co mam bisonika s dlhsou srstou, no vy mate baby, toe si potrpia vzdy na novu frizuru:).
V sobotu ideme k strihacke no len na hlavicku a brusko.
Dav
03.06.09,08:20
Vidím, že táto téma je teraz v kurze, tak dúfam, že sem príde niekto, kto mi bude vedieť poradiť. Nášmu hafanovi zistili zelený zákal, ale prišli sme s ním neskoro, lebo už viac ako 2 týždne mal prejavy strácania, resp. straty zraku. Viem, že zrak mu už nič nevráti - myslím, že ešte niečo vidí, minimálne na jedno oko. Dočítala som sa, že liekmi (kvapkami) sa dá stav aspoň stabilizovať, tak veterinár nám odkonzultoval s doktorkou v Košiciach (neviem teraz jej meno) - mimochodom, ževraj jedinou, ktorá robí oftalmológiu v SR - a dal mi kvapky na znižovanie očného tlaku. Ďalší dobrý oftalmológ je v ČR, ale je až v Pardubiciach (MVDr.Beránek).
Ale bola by som rada, ak by mu ten očný tlak aj niekto zmeral, resp. po mesiaci alebo po nejakej dobe skontroloval, prípadne určil inú "liečbu". Ak viete o nejakej veterinárnej ambulancii, ktorá by mala nejaký prístroj na vyšetrenie zvieracích očí, budem vďačná, samozrejme myslím bližšie pri Žiline.
Ďakujem
Zistila som, že veterinálnej oftalmológii sa na Slovensku venujú jedine v Košiciach a Trnave.
hnedoočka
03.06.09,08:55
ALAYA 1 -

vidím ,že sa tu nachádza fan club bisonikov .posielam ti foto môjho - najprv skoro medvedíka a potom ostrihaného.zlatý je tak i tak ,ale neostrihaný sa mi viac páči,akurát už nevidí na oči.

38356

38357
alaya1
03.06.09,11:19
ALAYA 1 -

vidím ,že sa tu nachádza fan club bisonikov .posielam ti foto môjho - najprv skoro medvedíka a potom ostrihaného.zlatý je tak i tak ,ale neostrihaný sa mi viac páči,akurát už nevidí na oči.

38356

38357
Krasny havinko, no pravda je, ze na bisonikovi je najkrajsia ta srst, ci vlas.
Neviem, preco mojho neukazuje hned, len po nakliknuti.
Bionda
03.06.09,12:44
alaya: ono pri bezpapierovom psovi nemozes nikdy na 100% povedat kt. to je rasa... vzdy mohol niekto z predchadzajucich rodicov mat inych predkov... potom to aj tak vyzera, ze niekto ani nevie, co ma za psika... ale ak zvolil nepapieroveho, tzv. orieska, tak s tym musi pocitat, no dolezite je, ze ho maju radi :) tiez mam orieska, i ked rodicia boli am. kokry, videla som ich, aj nas vyzera ako amik, ale na 100% to nevieme, kedze preukaz povodu nema... tu budem trochu namietat, nakolko nie je to vzdy pravda, mz mame napr. papieroveho psa a nakolko sme absovovali len vystavy ale OVVR nie,uchovneneho ho nemame, hoci mnohi obdivuju aky krasny pes to je- (labrador ma tendenciu znizovat vysku- ti by sa mali vyradovat , ale peniaze su silnejsie). T.j. ak tiez nejaky iny chovatel neuchovni svoju fenu s PP a nas pes ju nakryje, nebudu to orieskovia :D. Mna osobne to nejako neoslovilo- vystavy a nas klub..... ceny sa rozdavaju podla postavenia v klube- videla som na vlastne oci, ked royhodzna urcila hodnotenie a ked zazrela majitela, pokrutila hlavou- vymenila stuzky a aj hodnotenie.... nevidiet neuverim.
Bohuzial ked sme my kupovali psa , stali okolo 25t skk.... to hovori o vsetkom.
OVVR je sice dost narocne nas pes bol pripraveny, ale odmietla som. Nas fesak ma uz 8r. a sme radi ze ho mame aj ked nie je uchovneny, na vystavy uz nechodime- cas vieme prezit aj inak, kde si pride krasavec na svoje- plavanim v jazere, aportovanim....hlavne bez stresov s nami.

a napr. pri tak oblubenych bisonikoch, maltezakoch a yorkshiroch uz na prvy pohlad vidno, ci ide o nepapieroveho ak je prerasteny a je aspon 2x taky... kdezto papierove maju tak cca 2kg... tym nechcem urazit majitelov nepapierovych :) alebo kolkokrat niekto povie ze ma yorkieho a je to pritom silky terier... nakoniec som aj ja rada, ze nas je ako amik a nevyrastlo z neho nieco ine :)

adi: ani mne sa nelubia am.kokre ked ich davaju vystrihat a uz druhy rok sa mi dari presadit doma dlhu srst, aj ked je to neprakticke... a kavalierika ostrihaneho si ani neviem predstavit... oni su tak krasni ked maju srst:)

Ja som niekde citala, ze srst u psov ma termoregulacnu funkciu- chladi, hreje, podla potreby :) . :D este ze labradorov nestrihaju :D ( ak sa ovsem nedostanu noznice do ruk nepovolanym osobam :D nasim detvakom :D - ked bola dcera mala- starsia myslela som , ze ma pes nejaku chorobu- prasinu alebo co a ked som to skumala, zistila som , ze mu hlavu noznickami vystrihala- tak ako prislo :D:D:D:
andreaS
03.06.09,13:04
bionda: ale zase ak neboli uchovneni, bud to bolo kvoli tomu ze majitel nato nema cas, alebo pes nemusi splnat standard plemena... je to sice smiesne, ale staci nespravny skus zubov a je po bonitacii... ja som proste proti tomu aby sa parili psi len tak ako si majitelia zmyslia... vie to narobit vela skody...

my presne kvoli tomu, ze srst tvori psikovi jeho mikroklimu nedavame nasho strihat... vystriham mu akurat tak miesta pod pazuchami, aby sa mu tam nerobili zlepence srsti a labky zospodu mu prestriham, aby ho to nekvakalo a skratim este srst na labkach dookola, aby ju nevlacil po zemi... lebo aj ked je mokro tak ta srst splihne na zem a on capka ako keby mal namiesto noh 4 mopy :D

napr. kvalitny americky koker vychadza aj teraz na minimalne 20tis sk... nehovoriac o tom za ake ceny ide na export a kolko stoji aj take samotne naparenie feny kvalitnym psom...

tajomstvo vystavnych kruhov inych plemien nesledujem... ale mam zato, ze toto sa deje maximalne tak SK a CZ... preto ak ma byt pes objektivne ohodneteni, treba chodit na vystavy kam sa len da.... ale to ide uz poriadne do penazenky, ale je vela ludi, kt. to pojmu ako rodinnu zalezitost a kazdy vikend zajde cela rodina podporit svojho chlpaca na vystavu :)
Bionda
03.06.09,13:23
bionda: ale zase ak neboli uchovneni, bud to bolo kvoli tomu ze majitel nato nema cas, alebo pes nemusi splnat standard plemena... je to sice smiesne, ale staci nespravny skus zubov a je po bonitacii... ja som proste proti tomu aby sa parili psi len tak ako si majitelia zmyslia... vie to narobit vela skody... - to suhlasim, ved preto to vyznie nehumanne, ale ja som za to, aby sa nezelane steniatka- ak sa uz stane, radsej usmrtili- za co ma tu urcite radi mnohi mat nebudu. Ja nevidim zmysel zivota zvierata v utulku alebo na ulici alebo v ludi, ktori ich tyraju .... my ludia sme za nich zodpovedni...

my presne kvoli tomu, ze srst tvori psikovi jeho mikroklimu nedavame nasho strihat... vystriham mu akurat tak miesta pod pazuchami, aby sa mu tam nerobili zlepence srsti a labky zospodu mu prestriham, aby ho to nekvakalo a skratim este srst na labkach dookola, aby ju nevlacil po zemi... lebo aj ked je mokro tak ta srst splihne na zem a on capka ako keby mal namiesto noh 4 mopy :D

napr. kvalitny americky koker vychadza aj teraz na minimalne 20tis sk... nehovoriac o tom za ake ceny ide na export a kolko stoji aj take samotne naparenie feny kvalitnym psom...

tajomstvo vystavnych kruhov inych plemien nesledujem... ale mam zato, ze toto sa deje maximalne tak SK a CZ... preto ak ma byt pes objektivne ohodneteni, treba chodit na vystavy kam sa len da.... ale to ide uz poriadne do penazenky, ale je vela ludi, kt. to pojmu ako rodinnu zalezitost a kazdy vikend zajde cela rodina podporit svojho chlpaca na vystavu :) ale zas musis byt poradcom chovu odporucena- ze prave tvoj pes ma byt ten spravny:D takze co dokazes? predsa ich nepripravis o peniaze? :D

My sme neuchovnovali lebo chyba chut- nakryvat sme nenakryvali ani raz nemam zaujem - na psov som sa nepytala :D:D:D:D- ja viem co vsetko sa hodnoti u sa... ti co to robia pre peniaze, vyhlasuju, ze kazde ich stena je sampion a to je totalna blbost a ver , ze dokazu aj psa, co nesplna standard plemena uchovnit.... A ano najhorsie je to tu , CZ a Madarsko- aspon v nasom klube. Take sudy na nizkych nohach uchovnili, ze to ani nie je labrador, hlava mala ... no hroza, ale je od rodicov sampiona- pre mna hnus. Kvoli tomu som uz nedavno aj ukoncila clenstvo , nejako nemam chut sa hadat a pozerat tiez nie. Chovatel od ktoreho mame my psa, ma presviedcal, aby som nasho uchovnila- lebo fakt je krasny - aj on, aby jeho psy dostavali lepsie hodnotenia, radsej sa angazoval v klube....

Inak uz som pochopila, ze ty mieris na psov nevyhovujucich-aby nemali dalsie potomstvo- suhlasim, ale urcite nemozem povedat, ze su to orechovia:D
JuKaS
04.06.09,19:52
Andrejka, aspoň vidíš, ako tvrdo si sedím na kábliku.:D

A už sa hanbím aj priznať, že od včera rozmýšľam, čo JuKaS chcela povedať bez slov.:confused::)
No však, že je taký kráááááásny. my máme doma 4 dospelé bišoniky a jedno šteniatko, bišoniky sú proste neodolateľné...
Petra Nová
05.06.09,09:02
No však, že je taký kráááááásny. my máme doma 4 dospelé bišoniky a jedno šteniatko, bišoniky sú proste neodolateľné...

Veď vravím .... káblik! Niektoré veci mám však radšej polopate. No a teraz som sa nadýchla, a na to kráááááásny, odpovedám – ďakujeeeeem!:)

Inak sa čudujem, že ja tu už viac ako trištvrte roka v rôznych témach básnim o mojej bišoničke, a k tomuto plemenu sa priznala len Alaya. A Ty, s piatimi krásavcami, nič. Neodpustiteľné!:o Tak rýchlo pripoj fotky, nech každý vidí, že nehovoríme do vetra, keď tvrdíme, že bišoniky sú naj - krajšie, neodolateľnejšie, čarovnejšie, pôvabnejšie, prítulnejšie, hravejšie, spoločenskejšie a najpriateľskejšie plemeno. A teraz sa naštvali všetci ostatní majitelia nebišonikov. Ale čo sa dá robiť, keď tie naše sú ozaj naj, naj, naj. (A hlavne tá moja!:D).

Ale končím s ódami, lebo keby do témy nakukol jej zakladateľ, tak by ma odtiaľto hnal, pretože téma je o starostlivosti o psíkov, a nie o ich ospevovaní.

Už si viidela tých svojich smiať sa ?:)
Petra Nová
05.06.09,09:28
nas pes. Uz ma rok a tri dni:):)
Alaya, máš krásneho chlpánika, sebavedomého a zvodného. A vôbec mi nepripomína tie psíky z výstav. Takže si sa zbytočne urážala na tie obludky. :)
alaya1
05.06.09,09:31
Alaya, máš krásneho chlpánika, sebavedomého a zvodného. A vôbec mi nepripomína tie psíky z výstav. Takže si sa zbytočne urážala na tie obludky. :)
mas pocit, ze som sa urazila?? tak to sa mylis, preco aj, Tie mikrofony sa nepacia ani mne, no a mam co robit presvedcit strihacku, aby sme mikrofon nemali aj my doma:):)
Žabinka
19.06.09,09:34
Práve som sa prečítala až do konca, ale nenašla som, čo by ma zaujímalo.
Kúpila som protikliešťový obojok, ale tak neskutočne to smrdí, že som to musela zložiť. To všetky tak chemicky zapáchajú? Určite existuje aj niečo iné.
Chcela by som si kúpiť samonavíjacie vodítko, kedy je to najvhodnejšie? Zatiaľ máme iba obyčajné pevné, kým sa Nelka naučila chodiť civilizovane.
Ďalšia téma, ktorá ma máta je háranie. Od kedy môžem očakávať, že nás to postihne? Už mám informácie o nohavičkách, ale to je všetko, čo som sa dočítala.
Ďalej strava. Nezistila som, aká je optimálna dávka pre 5-mesačné šteňa? Ja jej dávam 3x denne za vrchovato naložený malý jogurtový kelímok granúl. Ale neviem posúdiť, či je to veľa, alebo málo, keď mi nič nepovie. :D To čo jej dám, zožerie všetko ( ale je trochu pažravá, takže keby som jej dala viac, zje aj to).
A posledná vec pĺznutie. Nelka je skorojazvečík (teda mama je jazvečík a otec ako sme zistili, je špic. Zaujímavá kombinácia, nemyslíte?:D). Zatiaľ nepĺzne, ale čo v budúcnosti, máte niekto skúsenosti, ako veľmi jazvečiky pĺznu?
Zatiaľ všetko, tešim sa na vaše rady.
andreaS
19.06.09,09:53
- tie obojky protikliestove smrdia snad vsetky do jedneho... je dobre ich davat len ked sa ide von, alebo psik bude vonku... my davame skor tu kapsulu za krk (dva dni po kupani a drzi to tie tri mesiace)

- voditko si myslim mozete kupit uz teraz, my mame flexi a je to zatial najlepsie ake sme mali a mame ho teda druhy rok a stale je ako nove... podotykam len ze nemame lanko, lebo mame tendenciu chytat to lanko a to vie poriadne popalit ale mame ploche to voditko a ma to 5m co bohate staci... na pevnom a kratkom voditku sa mi nevyvenci, len taha vtedy... ale zvykneme ho na volnom priestranstve pustit na 10m pevnom stopovacom voditku... keby nahodou chcel kdesi ujst, tak ho zachytime voditkom co je na zemi :)

- haranie ocakavaj tak od 6-8 mesiacov... tie gatusky budu velmi vhodne ked ju mate doma, viac o tom neviem, my mame psa ;)

- davky granul su napisane na baleni... co tam je uvedena denna davka v gramoch tak to je celodenna a ak krmis 3x tak ju musis rozdelit... je pravda ze steniatko toho spapa viac, predsa rastie... ale myslim, ze tak od pol roka sme uz davali dva krat denne a od 8-10 mesiacov sme zacali davat 1x denne na odporucanie jednej chovatelky...

- a plznutie... no netusim, ale ak bude mat kratku tvrdu srst, tak to je horsie ako dlha jemna... ja mam dlhochlpateho ale musim vysavat kazde dva dni a na sebe donesie kadeco z vonku...
Žabinka
19.06.09,10:18
Krátka srsť, farba a predĺžené telo, tak to je všetko, čo má po mame. Mňa len prekvapilo, že zatiaľ nepĺzne.
Dnes idem do chov. potrieb, tak si musím prečitať to dávkovanie, aby som z nej nevyrobila malé sumo. :D
andreaS
03.08.09,19:54
ahojte...

mame novy zdravotny problem...

v sobotu vecer zacal nas amik dychcat a casto v byte poriadne nechodil ale akoby sedel a posuval sa odsadnutim o 1cm dopredu...

v nedelu sme zbehli na veterinu, vytlacil mu zliazky a hmatom zistil ze ma zvacsenu prostatu... dostal antibiotika a cosi od bolesti... vecer zacal opat dychat, uz nechodil normalne vobec, len sa suchal svojim sedacim stylom, zacal pritom aj knucat a schovaval sa do svojej truciarne kde nervozne vyskrabaval prednymi labkami, tak sme o polnoci volali pohotovosti a isli opat na veterinu... do ordinacie vosiel ako srnka, v ordinacii opat sedavy styl... dostal dalsiu inekciu od bolesti... veterinar skonstatoval ze je mu zahadou, ze normalne chodi ale az v ordinacii sedavy styl... nezvykle po prvej navsteve bolo to, ze nas vyhladaval a nechodil sa schovavat... lebo vzdy ked ho nieco boli alebo je nesvoj tak ide do truciarne a len obcas pride...

dnes sme isli na kontrolu k nasmu veterinarovi, tiez nahmatal zvacsenu prostatu, opat vytlacil zliazky (bol prekvapeny, ze mu ich den predtym tlacili a zase ich mal plnsie) a dostali sme cipky... prvy cipok sme dali po poobednajsom venceni a psik sa nam zdal lepsi... teraz vecer sme dali druhy cipok, hodnu chvilu ostal na mieste sediet v kuchyni a pred chvilou dosiel za nami do obyvacky opat sedavym stylom spolu s knucanim... a cely vecer zase dychci... teplo by mu nemalo byt, je sice sparno, ale bolo uz o dost teplejsie a nedychcal...

nechceme ho zase moc dopovat inekciami proti bolesti... a skor sedi ako si lahne... aj hrou sa ho snazime od toho odputat ale po chvilke ho hra nebavi...

vobec netusim preco vobec vznika dake podrazdenie prostaty... akurat som nasla, ze su dve moznosti liecby, hormony alebo kastracia... ako vobec prebieha kastracia, psik ma 5,5 roka, za sebou uz dve operacie (oko, hrcka na nozicke)...
Petra Nová
04.08.09,15:40
ahojte...

mame novy zdravotny problem...
v sobotu vecer zacal nas amik dychcat a casto v byte poriadne nechodil ale akoby sedel a posuval sa odsadnutim o 1cm dopredu...


Je vždy smutné čítanie príbehu, keď je chorý akýkoľvek člen rodiny alebo známy. O to viac, ak trpí ten, čo sa nevie sa zo svojho trápenia vyrozprávať. Treba len dúfať, že liečenie bude úspešné, a že bude z neho zas veselý a spokojný havino. To mu môžem len priať, keďže mu neviem pomôcť.

Možno to nie je veľmi vhodné vzhľadom na predchádzajúci príspevok, ale spomenula som si na slová panej kozmetičky psíkov. Pred týždňom sme boli na očistnej a strihacej kúre s mojou havou. Potešila ma pani, keď mi po prevzatí dohola vystrihanej havky tlmočila pochvalu, že je úplne v poriadku. Zdravá srsť, čisté žliazky, dobré kĺbiky, čisté očká a dobrá váha. Jej slová som brala trochu s rezervou, lebo hava má niečo vyše roka, tak prečo by nemala mať zdravé kĺbiky, čisté očká, atď. Ale som rada tým slovám, hlavne dnes, keď som si prečítala príspevok Andrejky.
andreaS
04.08.09,17:59
zrovna aj my sme boli minuly stvrtok na strihani a tiez sa prichadzajuci zdravotny problem neprejavil... srst ma v skvelom stave, v jednom ocku sa mu robia castejsie karpinky kvoli vyoperovanej harderovej zlaze, vahu mame upravenu po probleme s chrbticou, a zliazky sme davali pravidelne vyprazdnovat... takze u nas to bolo absolutne bez priznakov...

len ma prekvapuje kolko zdravotnych problemov trapi nasho hafca a pritom ma 5,5 roka...
mirpo
05.08.09,05:57
Andrea držíme aj havinami palčeky, aby sa hafco co najskôr uzdravil. :)

Môj mužíček čistí žľazy každý deň staršej a min. raz do týždna mladšej have. Naša starsia bola vo štvrtok na sterilizácii. Z krvi jej zistili, že opäť má dáky problém. Mala zapálené ušká, ale už je to pod kontrolou. Teraz je už v poriadku a po sterilizácii. Jediný problém nateraz je udržať ju v kľude. :D
alaya1
05.08.09,06:40
Andrejka, ja by som urcite vyhladala a dala psika pozriet aj inemu vetovi. Vies, tento si uz urcil diagnozu a nehlada, mozno aj inu pricinu.
Ja by sim urcite nezavisle isla aj k druhemu.


Petra, vies ty, ze strihat psa dohola by sa nemalo? Srst je termoregulacia psa, v zime hreje, v lete chladi a chrani pred slnkom.
Ja davam strihat max.na 3cm viac nie.
Pokozka je velmi jemna a citlicva, myslim, ze tym skor psovi skodis, ako pomahas. To nemam zo svojej hlavy, z vetovej. :)A ta strihacka by to mala vediet, ked je naozaj skolena, ze bisonik ma velmi jemnu pokozku, spalenie by bola katastrofa.
andreaS
05.08.09,07:30
najskor sme s nim boli v inej ordinacii, lebo v nedelu nas nerobi a tito maju v nedelu ordinacne hodiny a potom sme tam boli este o polnoci a k nasmu sme isli v pondelok... takze videli ho dvaja veterinari...

nas zistil ze ta prostata je zvacsena ale dal nam zatial dake cipky, dnes ideme na kontrolu tak sa uvidi...

pozerala som na nete cosi o nasom probleme a riesenie je bud hormonalna liecba, kt. ale pomaly nikto neodporuca alebo kastracia... ale predtym, ze mame dat urobit rozbor krvi a ist na sono, aby sa vylucila rakovina... :(
andreaS
05.08.09,07:34
mirpo: my sme so zliazkami nemali daky extra problem, len ked zacne sankovat a neprestane po odcerveni, tak ideme veterinarovi na vytlacenie... netrufame si robit to samy, aby sme mu este neuskodili... a ako znasa starsia operaciu? kolko ma rokov? lebo uz nechcem zazit to priserne knucanie a schovavanie sa, co nas robil po poslednej operacii nohy...
Žabinka
05.08.09,07:49
Tiež som sa zľakla nejakého zdravotného problému. Naša Nela jednoducho prestala jesť. Občas si dala trochu granúl, ale ozaj len trochu. Pritom predtým by len jedla a jedla. Ale včera jej zase začalo chutiť, až príliš :). Predpokladám, že to mohlo byť spôsobené veľkými horúčavami (vody pila dosť), vtedy ani mne nechutí jesť. Na iný dôvod som zatiaľ neprišla.
A ešte som si všimla, že jedno ucho mala zanesené neviem čím. Vyčistila som jej to, zdalo sa mi, že ho mala aj mierne citlivejšie. A po pár dňoch som si to všimla zase. Myslíte, že mám ísť s tým k doktorovi? Teraz, keď som to čistila, už sa nemykala, takže bolieť ju to už nebolí.
Petra Nová
05.08.09,08:25
Petra, vies ty, ze strihat psa dohola by sa nemalo? Srst je termoregulacia psa, v zime hreje, v lete chladi a chrani pred slnkom.
Ja davam strihat max.na 3cm viac nie.
Pokozka je velmi jemna a citlicva, myslim, ze tym skor psovi skodis, ako pomahas. To nemam zo svojej hlavy, z vetovej. :)A ta strihacka by to mala vediet, ked je naozaj skolena, ze bisonik ma velmi jemnu pokozku, spalenie by bola katastrofa.
Ja som vedela, že ako zástankyňa bišonej okrasy, budeš protestovať voči "dohola". :) A prezraď mi, prosím Ťa, z akej hlavy to máš? Teraz sa usmievam, neposmievam. Neviem, či je školená, nejaká Ing., ale fakt, že mi nič nepovedala, keď som zavelila - dohola. Len ma presviedčala, že aspoň hlávku nie, lebo bišonik by ju mal mať pekne okrúhlu, asi mikrofón. Tak som na ňu vytasila, že nech jej spraví francúzsky strih (Guliverkov). Neviem , či vedela o čom hovorím, ale celkom sa jej podaril. A keďže ma pochválila, ako dobre starám a ja som nechcela bloček za služby, rozišli sme sa obidve spokojné.:D
Do zimy je ešte ďaleko a slnko, kým je pri mne, tak jej nehrozí.:---
Ale dám extra pozor. :)
andreaS
05.08.09,11:52
mne tiez kamaratka co ma chovnu stanicu amikov povedala, nech nasho nedavam uz dohola, lebo mu tym nicim jeho mikroklimu... a v podstate som si aj vsimla, ze je jedno ci je vystrihany na kratko alebo ma na sebe kozuch, stale dychci rovnako ked je moc teplo... akurat ze kratky strih je prakticky, ze nedonesie na sebe domov vsetko mozne, lahsie sa kupe, je skor suchy... len ja mam problem s tym, ze sa mi vystrihany nepaci... nejde z neho uz taka ladnost pohybov... takto ked je hunaty, tak ked chodi akoby sa vznasal...
alaya1
05.08.09,12:12
Z veterinarovej hlavy. Srst sluzi ako termoregulator, takze v zime hreje, v lete chrani a samu ma to prekvapilo aj chladi, nie hreje. pes sa skor prehreje, ked je ostrihany dohola, nakolko ho nema co chranit a tu nie je len priame slnko, ale aj to teplo. No je to na uvazeni kazdeho, minule bola o tom aj relacia rano v telke, boli tam 3 baby, tiez vraveli, ze treba chranit psov bez srsti,prehreju sa skor, ako osrsteni psici, oni to robili tenkymi obleckami. Nas je tiez ostrihany, no na 3cm, mne osobne by sa bisonik ako cinsky nahacik vobec nepacil.
Petra Nová
05.08.09,13:10
Z veterinarovej hlavy. Srst sluzi ako termoregulator, takze v zime hreje, v lete chrani a samu ma to prekvapilo aj chladi, nie hreje. pes sa skor prehreje, ked je ostrihany dohola, nakolko ho nema co chranit a tu nie je len priame slnko, ale aj to teplo. No je to na uvazeni kazdeho, minule bola o tom aj relacia rano v telke, boli tam 3 baby, tiez vraveli, ze treba chranit psov bez srsti,prehreju sa skor, ako osrsteni psici, oni to robili tenkymi obleckami. Nas je tiez ostrihany, no na 3cm, mne osobne by sa bisonik ako cinsky nahacik vobec nepacil.

Veď ma už toľko nehreš, Alaya.:) Vieš dobre, že si vždy k srdcu zoberiem všetky dobre mienené rady. Ja som si plemeno, a ani psíka nevyberala. Keby som si obstarala psíka z vlastného rozhodnutia, určite by to bolo niečo malé, biele, krátkosrsté neviemčo. Ale keď už ho mám, je pre mňa tým naj psíkom na svete a starám sa oň, ako najlepšie viem. Ale moja hava bola dosť dlho hltačom prachu na to, aby som chcela vyskúšať aj krátky strih. Mne sa hladkosrstí psíci páčia možno o čosi viac, ako chlpáni. Na dlhé prechádzky chodíme zásadne večer. Keď je slnko, nemoceme sa a venčíme len po nevyhnutný čas. Hava je v tomto cvičená a rýchla. Takže nemôže sa pri mne prehriať. ;) Ale je možné, že v budúcnosti sa vzdám luxusu strihania dohola, ak by bol čo i len náznak toho, že jej to škodí.
Do albumu som pridala fotky pred a po strihaní. Ak si ešte nevidela bišonika „dohola“, tak si môžeš urobiť predstavu.
alaya1
05.08.09,18:33
Petra, pozrela som fotky, no asi tie prve su po ostrihani. tak usi ti vobec nestrihala na francuzika:), ja mam nove foto zo strihania, ak mi daju do PC pridam.
Je to krasny psik, neviem, ako ju volat, tak je to taka lady:). Nie je ani chuda, ani tucna, ale preco jej fuzy striha ako pudlom? Preoac, no ja sa strihom bisonika dost venujem, mas ostrihane fuzy. Ak ti smeim poradit, ma na tvaricke slzne fliaciky, to su tie cervenkaste ciarky okolo oci.Pomaha kazdodenne vytieranie- aspon 3 krat borovou vodou,ak je oko zapalene ocne kvapky, plus v KW kozmetike - diamantove oci. To tie zafarbenia odstrani.Velmi sa podoba ma mojho Guliverka, no nas ma inu srst, my ho vycesavame, tak nema taku kuceravu, ale nadychanu a ko plysovy pes.
Petra Nová
05.08.09,19:27
Tak teda, Alaya, ale si mi dala!!! :D:D:D A ja aká spokojná, že mám doma chodiacu reklamu na zdravého a krásneho bišonika:mee:. Ty tiež všetko vidíš:--- Očká nanič, a keby si nebola tak ďaleko a mohla skontrolovať aj tie kĺbiky a žliazky, nakoniec by bol z malej možno aj mladý invalid.:D:D:D

Ale trochu vážnejšie. Očká čistím Oftalom , spravidla ráno a večer, trikrát za deň nestíham. Tie červené pásiky ma vyrušujú, to je pravda, ale keď sa jej netvoria karpiny, som spokojná a nad estetikou mávnem rukou. Ani po roku sa hava nerada češe, takže náš dennodenný česací rituál sa obmedzuje na to , aby sa jej srsť nezgučovatela. Na plyšáka nemám nervy ani ja, a ani hava:). Keď jej srsť vyrastie, bude opäť kučeravá, ak ju nevyčešem pred fotením.;)

Ale inak ďakujem Ti za rady. Keď ma červené stužky pod očkami naštvú, tak možno niečo pohľadám proti tomu. Tie fúzy na pudla mi nevadia, naopak ja si myslím, že ich má ešte pridlhé. :)
alaya1
06.08.09,04:31
Tak teda, Alaya, ale si mi dala!!! :D:D:D A ja aká spokojná, že mám doma chodiacu reklamu na zdravého a krásneho bišonika:mee:. Ty tiež všetko vidíš:--- Očká nanič, a keby si nebola tak ďaleko a mohla skontrolovať aj tie kĺbiky a žliazky, nakoniec by bol z malej možno aj mladý invalid.:D:D:D

Ale trochu vážnejšie. Očká čistím Oftalom , spravidla ráno a večer, trikrát za deň nestíham. Tie červené pásiky ma vyrušujú, to je pravda, ale keď sa jej netvoria karpiny, som spokojná a nad estetikou mávnem rukou. Ani po roku sa hava nerada češe, takže náš dennodenný česací rituál sa obmedzuje na to , aby sa jej srsť nezgučovatela. Na plyšáka nemám nervy ani ja, a ani hava:). Keď jej srsť vyrastie, bude opäť kučeravá, ak ju nevyčešem pred fotením.;)

Ale inak ďakujem Ti za rady. Keď ma červené stužky pod očkami naštvú, tak možno niečo pohľadám proti tomu. Tie fúzy na pudla mi nevadia, naopak ja si myslím, že ich má ešte pridlhé. :)
Prepac mi Petra, no zjavne si moj prispevok nepochopila tak, ako som ho myslela- v dobrom. nemusela si sa urazat, myslim, ze nebolo preco.
Petra Nová
06.08.09,07:50
Prepac mi Petra, no zjavne si moj prispevok nepochopila tak, ako som ho myslela- v dobrom. nemusela si sa urazat, myslim, ze nebolo preco.
Alaya, zas som spáchala niečo, čo som vôbec nechcela.:mee: Ja som príspevok pochopila presne tak, ako si to myslela, t.j. v dobrom. Veď poznám Tvoje príspevky a rady, vždy som si ich cenila, tak prečo by som ich mala brať inak. Len ten svoj som písala v takej letnej, dovolenkovej pohode, a chcela som si zažartovať, ale len na svoj účet.:) Asi som nesprávne odhadla mieru. Tak mi to prepáč, už nebudem.
mirpo
06.08.09,10:40
mirpo: my sme so zliazkami nemali daky extra problem, len ked zacne sankovat a neprestane po odcerveni, tak ideme veterinarovi na vytlacenie... netrufame si robit to samy, aby sme mu este neuskodili... a ako znasa starsia operaciu? kolko ma rokov? lebo uz nechcem zazit to priserne knucanie a schovavanie sa, co nas robil po poslednej operacii nohy...
Staršia, t.j. Nelka mala 2 roky, ale problémy má v podstate od malička :mee:
Operaciu a všetko to okolo zvládala v podstate dobre, až na ten strach, čo mala v čakárni /o sebe ani nehovorím/ a na privítanie u veta na stole si vždy cvrkne:D aby sa nepovedalo. U nej musíme žlazy čistiť stále, veto povedal, že u nej si hormóny robia čo chcú... Uvidíme, čo bude teraz po sterilizácii, či sa jej to upraví... Ale inak sa má super, blázni sa s Angie a s kocúrom. Takže dávame pozor, aby veľa nevyvádzala. Inak ranu má čistú a za týždeň ideme na vyberanie stehov.

mne tiez kamaratka co ma chovnu stanicu amikov povedala, nech nasho nedavam uz dohola, lebo mu tym nicim jeho mikroklimu... a v podstate som si aj vsimla, ze je jedno ci je vystrihany na kratko alebo ma na sebe kozuch, stale dychci rovnako ked je moc teplo... akurat ze kratky strih je prakticky, ze nedonesie na sebe domov vsetko mozne, lahsie sa kupe, je skor suchy... len ja mam problem s tym, ze sa mi vystrihany nepaci... nejde z neho uz taka ladnost pohybov... takto ked je hunaty, tak ked chodi akoby sa vznasal...
Ja naše strihám na "šteňací strih". Je to praktické, nenachytajú toľko bordelíku do srsti, keďže sú prevažnú dobu vonku. Nelku som mala raz ostrihanú úplne nakrátko, ale už nikdy viac ;)
PS: Ale inak sa má Nelka super, blázni sa s Angie a s kocúrom. Takže dávame pozor, aby veľa nevyvádzala. Za týždeň ideme na vyberanie stehov, ale čo ma prekvapuje je, že sa nesnaží si vytrhať stehy.
andreaS
06.08.09,12:25
mirpo: tak to je super, ze operaciu tak dobre znasa... my sme to s tou nohou mali vskutku tazke, teda ja, kedze som bola v tom case aj sama doma... som pri nom len plakala a najhorsie bolo to, ze sa schovaval a nechcel byt pri mne... ale chvalabohu je to za nami.... inak bola som pred dvoma tyzdnami u kamosky co ma tu chovnu stanicu (isto vies ktora to je ;) ami.alconet.sk) a taaaaaak tazko sa mi islo domov... ma uz tri velke fenky a maggie ma dve steniatka, take boli nadherne, mali vtedy 5 tyzdnov, tak som bola vyboztekovana, vyoblizovana a domov som si niesla tricko napachnute stenacinkou... mne to vonia... je to ako ked male babatko ma svoju vonu, tak steniatka maju tiez taku charakteristicku vonu... mala som vdaka tomu energie na cely mesiac ;) samozrejme som bola bez nasho ziarlivca, aby nahodou malym zo ziarlivosti neublizil...

inak je mu uz o cosi lepsie, dve noci som sa uz vyspala... len sem-tam si este podrepne... vcera sme boli na kontrole a veterinar povedal, ze to nevyzera na problem s prostatou ale "len" podrazdena ritka a crievka... ale o tyzden mame prist zase... cipky uz nemam davat, ale masticku...
alaya1
06.08.09,14:30
je to v pohode. mam novy fotoalbum, snad sa oplati nakuknut.:):)
mirpo
07.08.09,06:44
mirpo: tak to je super, ze operaciu tak dobre znasa... my sme to s tou nohou mali vskutku tazke, teda ja, kedze som bola v tom case aj sama doma... som pri nom len plakala a najhorsie bolo to, ze sa schovaval a nechcel byt pri mne... ale chvalabohu je to za nami.... inak bola som pred dvoma tyzdnami u kamosky co ma tu chovnu stanicu (isto vies ktora to je ;) ami.alconet.sk) a taaaaaak tazko sa mi islo domov... ma uz tri velke fenky a maggie ma dve steniatka, take boli nadherne, mali vtedy 5 tyzdnov, tak som bola vyboztekovana, vyoblizovana a domov som si niesla tricko napachnute stenacinkou... mne to vonia... je to ako ked male babatko ma svoju vonu, tak steniatka maju tiez taku charakteristicku vonu... mala som vdaka tomu energie na cely mesiac ;) samozrejme som bola bez nasho ziarlivca, aby nahodou malym zo ziarlivosti neublizil...

inak je mu uz o cosi lepsie, dve noci som sa uz vyspala... len sem-tam si este podrepne... vcera sme boli na kontrole a veterinar povedal, ze to nevyzera na problem s prostatou ale "len" podrazdena ritka a crievka... ale o tyzden mame prist zase... cipky uz nemam davat, ale masticku...
No s tými šteniatkami súhlasím, ja to tiež tak beriem. Pozerala som jej stránku, nádherné šteniatka, hneď by som ich brala...:):D Joj ako to len ubehlo, keď bola Angie malá /už má 1,5 roka/.
Som rada, že tvoj hafco nemá niečo vážnejšie. Tak dúfam v skoré uzdravenie.
Inak 15.-16.08.2009 je v BA výstava. Neplánuješ ísť pozrieť?:)
alaya1
07.08.09,06:59
No s tými šteniatkami súhlasím, ja to tiež tak beriem. Pozerala som jej stránku, nádherné šteniatka, hneď by som ich brala...:):D Joj ako to len ubehlo, keď bola Angie malá /už má 1,5 roka/.
Som rada, že tvoj hafco nemá niečo vážnejšie. Tak dúfam v skoré uzdravenie.
Inak 15.-16.08.2009 je v BA výstava. Neplánuješ ísť pozrieť?:)
Ahoj, kde bude ta vystava?dcerka by isla
mirpo
07.08.09,07:31
Ahoj, kde bude ta vystava?dcerka by isla
Je to výstava Duodanube 15. a 16. augusta v Inchebe v BA. :)
alaya1
07.08.09,11:50
Je to výstava Duodanube 15. a 16. augusta v Inchebe v BA. :)
dakujem, mam dceru v Ba, chce tam ist.
martulienka67
07.08.09,14:17
Poradí mi niekto, ako naučiť šteniatko aby robilo svoju potrebu von, prípadne v byte na jednom mieste? Máme malé šteniatko, predtým sme psíka nikdy nemali. Počula som, že sa mu majú dávať noviny na zem. Máme ho doma tretí týždeň a moc sme nepokročili. Uvítam všetky Vaše rady.
martulienka67
07.08.09,14:23
No super, najprv mi to nešlo odoslať a teraz tam mám dva príspevky po sebe.:D
hanelie
07.08.09,14:36
ako naučiť šteniatko na čistotu:

v začiatkoch odporúčam chodiť so šteniatkom von najmenej 5x za deň -
šteniatka papkajú 3 x denne po dávkach odporúčaných podľa plemena - po jedle majú mať odpočinok min 2 hod. / kvôli nebezpečenstvu torzie - pretočenie žalúdka/ potom treba vziať šteniatko na prechádzku - nie dlhú, podľa temperamentu. Odporúča sa aj používanie novín, ale to je trošku tvrdší oriešok, lebo psík tomu celkom nerozumie, prečo ho na tie noviny postavíš - kdežto vonku urobí potrebu, lebo práve to potrebuje urobiť
andreaS
07.08.09,17:45
mirpo: ideme zajtra do BA, potrebujeme kupit lacne auto na zodratie na stavbu... a buduci vikend mame aj tak vyrocie (aj svadby aj toho kolko sme spolu)... skoda, lebo velmi som chcela ist a myslela som si, ze je tu uz tento vikend... chcem ist ale tento rok este na daku vystavu, lebo mam v plane omrknut vyhliadnute plemena von do domu...

martulienka: spravidla po zobudeni vykonavaju psiky potrebu, tak vzdy ako sa zobudi treba opakovat "ideme von" a zobrat ho a ist von, vonku opakovat "cikaj/kakaj" a ked urobi potrebu veeeeeelmi chvalit... mne sa tymto systemom naucil nas drobec pytat von po mesiaci, ale je pravda, ze som s nim tuto dobu bola doma, takze von sa chodilo v podstate kazde dve hodiny...
andreaS
12.08.09,18:24
Je to výstava Duodanube 15. a 16. augusta v Inchebe v BA. :)

mirpo: tak nakoniec asi ideme do BA znova aj tento vikend... minuly vikend sme kupili auto a predavajuci by mal v piatok odhlasit u neho na policii, tak si chceme ist radsej osobne po doklady a zaroven aj mrknut na hafcov...
jaros5
17.08.09,10:17
Poradí mi niekto, ako naučiť šteniatko aby robilo svoju potrebu von, prípadne v byte na jednom mieste? Máme malé šteniatko, predtým sme psíka nikdy nemali. Počula som, že sa mu majú dávať noviny na zem. Máme ho doma tretí týždeň a moc sme nepokročili. Uvítam všetky Vaše rady.

ako naučiť šteniatko na čistotu:

v začiatkoch odporúčam chodiť so šteniatkom von najmenej 5x za deň -
šteniatka papkajú 3 x denne po dávkach odporúčaných podľa plemena - po jedle majú mať odpočinok min 2 hod. / kvôli nebezpečenstvu torzie - pretočenie žalúdka/ potom treba vziať šteniatko na prechádzku - nie dlhú, podľa temperamentu. Odporúča sa aj používanie novín, ale to je trošku tvrdší oriešok, lebo psík tomu celkom nerozumie, prečo ho na tie noviny postavíš - kdežto vonku urobí potrebu, lebo práve to potrebuje urobiť

Úplný súhlas s hanelie; Praktickejšie je psíka naučiť, aby v byte neurobil potrebu vôbec; Má to však jeden háčik - nesmie zostať prvé týždne dlho sám a pri prvom náznaku treba s ním bežať von. Ak sa mu stane "nehoda", treba ihneď utrieť dočista, dočista + svätá trpezlivosť; Prvé týždne sme chodili aj v noci 3-4 x ....:confused:
Mali sme s manželkou podelené služby, aby sme sa ako tak vyspali, ale oplatilo sa - :)
andreaS
17.08.09,17:44
najlepsie na cistenie "nehody" doma je ocot... zneutralizuje pachy a neostane tam stopa po "nehode" :) firma frosch ma aj cistic na podlahy s obsahom octu...
ingia
18.08.09,09:30
:DPsíčkari - vyjadrite sa;

Ja by som potreboval poradiť s granulami pre šteňa (veľké plemeno); Vyskúšal som už viacero, aj RC = nekresťanská cena:confused:; Poprípade aj zdroj;
ja nakupujem cez internet royal canin pre JRT, je to oveľa lacnejšie.
ingia
18.08.09,09:41
Alaya, nie som si istá, či sme si rozumeli:). Ja som rozhodnutá pre tú sterilizáciu. Nezvyknem až tak často meniť názory:). Len som z toho prvotného presvedčenia trochu vychladla. Ale príde čas, keď k tomu veterinárovi skutočne vyrazíme. Napriek obavám.
No aj ja stojím pred týmto tvojím rozhodnutím, zajtra máme ísť, do senca. Bojím sa o Katy, aby sa jej nič nestalo.
andreaS
18.08.09,09:41
ja osobne nemam rada krmiva eukanuba ani royal canin... su to sice kvalitne krmiva ale su vysokoenergeticke... nasmu psovi by som podla ich tabuliek mala davat asi 80g... to je akoby sme my ludia mali denne zjest 3 cele cokolady... energeticky by nam to malo stacit ale nebude, lebo zaludok je prazdny a nema co spracovat...

nemozem povedat kriveho slova na krmivo Trainer, my davame radu fitness lebo nas je na stravu velmi citlivy a ked sme krmili inym, tak sa zvykol aj vela skrabat, akoby mal alergiu na tie granule... pri trainerkach vobec nic... ma krasnu srst a granule robia vo viacerych prichutiach, inych ako robia konkurencne znacky... teraz napriklad koncime vreco s prichutou kacka a ryza :) akurat co je problem, tak zohnat tieto granulky v nasom regione :(

nie som ani dealer tejto znacky, ani nemam ziadnu ucast z predaja... lebo to tak moze vyzniet, ale som "len" skutocne spokojny zakaznik, resp. moj pes :D
alaya1
18.08.09,09:59
ja od malicka davam pro plan sensitive, inak od kurata sa skriabal. ma nadhernu srst, nikdy ziadne hnacky ani vracania. ostanem pri tomto. U nas je denna davka tohto krmiva 110g, neviem, ci mu to staci, stale by jedol.:)
andreaS
18.08.09,12:39
tiez davame 110g am.kokrovi, kt. vazi 11kg ... ale to len preto tak malo, lebo sa snazime schudnut (je to 2/3 davka, a pes chudne obmedzenim stravy) ale dostava aj pomimo granul ine dobrotky ;) pod 11kg sa nam uz nedari dostat, neviem preco... ale nevadi, musime mu vahu strazit, aby nemal velku zataz na chrbticu a nevratili sa mu problemy s nou...

k tym inym pochutinam... sme boli v nedelu u svokrovcov a normalne bol az nervozny ze mu svokra nedala piskotky... totiz vzdy ked sme tam tak mu svokra da troska piskot a teraz len sedela pri nas a nevsimala si ho, tak zacal vyspevovat potom ho to prestalo bavit, tak jej az nervozne prednymi labkami stuchol na operadlo kresla, aby si ho vsimla... to bolo hotove divadlo... a bola tam aj svagrina s jej civavakom a ten do nasho zase vrcal ze ako sa to chova... no nemali chybu :D
alaya1
18.08.09,12:46
tiez davame 110g am.kokrovi, kt. vazi 11kg ... ale to len preto tak malo, lebo sa snazime schudnut (je to 2/3 davka, a pes chudne obmedzenim stravy) ale dostava aj pomimo granul ine dobrotky ;) pod 11kg sa nam uz nedari dostat, neviem preco... ale nevadi, musime mu vahu strazit, aby nemal velku zataz na chrbticu a nevratili sa mu problemy s nou...

k tym inym pochutinam... sme boli v nedelu u svokrovcov a normalne bol az nervozny ze mu svokra nedala piskotky... totiz vzdy ked sme tam tak mu svokra da troska piskot a teraz len sedela pri nas a nevsimala si ho, tak zacal vyspevovat potom ho to prestalo bavit, tak jej az nervozne prednymi labkami stuchol na operadlo kresla, aby si ho vsimla... to bolo hotove divadlo... a bola tam aj svagrina s jej civavakom a ten do nasho zase vrcal ze ako sa to chova... no nemali chybu :D
panecku, ma 11kg a davas mu ako ja nasmu? Tak ja ho asi vykrmujem, nas ma 6kg.
Neviem, skus mu dat licht. my sme jeden cas 3kg balenie dali, mal 60dkg nadvahu, zisliel dole.
Ten civavak stale vrci? U nas na sidl. su to najhorsie psy- myslim povahove. Take male, ale vrcia a stekaju, ako dogy.
Moj sa chce ist pozdravit, vrti chvostom ako divy a ten ani nie kilovy sa na neho vyruti, nas sa mi schoval za nohy.:)
andreaS
18.08.09,12:52
alaya: civavak je inak kludny, jasne ze si zasteka, nech ho je pocut ked nie vidiet :D ale to je malokedy ... u nas na sidlisku je najviac yorkov... snad mi bude odpustene, ale ja ich neznasam... zato ze na nasom poschodi je jedna fena, nad nami ho maju a aj pod nami a oproti v panelaku maju 2 v jednej rodine a to je tak uskriekane, ze zakazdym co sa otvoria u susedy dvere tak to male doslova vrieska... a oproti tie dve baby to je katastrofa... o pol siestej, siestej rano vyjdu z vchodu a predbiehaju sa ktora steka viac... male jedovite plemeno... to je dovod preco yorkov nemusim... pokial je ticho a je kludny tak ok, inak sorry...
alaya1
18.08.09,12:58
alaya: civavak je inak kludny, jasne ze si zasteka, nech ho je pocut ked nie vidiet :D ale to je malokedy ... u nas na sidlisku je najviac yorkov... snad mi bude odpustene, ale ja ich neznasam... zato ze na nasom poschodi je jedna fena, nad nami ho maju a aj pod nami a oproti v panelaku maju 2 v jednej rodine a to je tak uskriekane, ze zakazdym co sa otvoria u susedy dvere tak to male doslova vrieska... a oproti tie dve baby to je katastrofa... o pol siestej, siestej rano vyjdu z vchodu a predbiehaju sa ktora steka viac... male jedovite plemeno... to je dovod preco yorkov nemusim... pokial je ticho a je kludny tak ok, inak sorry...
Mne nikto neveri, ze ja nasho bisonika rano o 8-mej budim na venčenie lebo potom uz nestihneme ziadneho psa a je z toho smutny.
On zabrese. len ked niekto k nam zvoni, aj to ked ide moja mama-ona sa ho boji:), neviem ci to on citi, lebo ani nereaguje a spi dalej.
vecer vencime okolo pol 8.
je to anjelik, len je strasne za psami. rozmyslam nad kamosom, no ake plemeno, neviem sa rozhodnut.
andreaS
18.08.09,13:02
nas rano vydrzi kludne aj do 10.00 :) niekedy sa vypyta skor, inokedy ho doslova volam z postele :D

vencime rano (cca medzi tou 8.00 az 10.00, bud podla toho ako idem ja z domu alebo ci sa pyta uz skor), potom ideme poobedko okolo 16.00 a vecer okolo 20.00. Sem tam ideme k nasim do rodinneho domu kde sa vybeha s labradorom, kt. vie dat aj do "pucu". Labrador je este stena, tak si dovoluje a nas uz v podstate stary pan ma rad svoj klud tak sa mu dobiedzanie nepaci, tak to da najavo :)

tiez chcem pre nasho spolocnost, ale to mam dovolene az do domu :( tak moc by som chcela dalsieho amika... hlavne ked viem aki su nadherni ked je ich viac... musim si len pockat...
alaya1
18.08.09,13:04
nas rano vydrzi kludne aj do 10.00 :) niekedy sa vypyta skor, inokedy ho doslova volam z postele :D

vencime rano (cca medzi tou 8.00 az 10.00, bud podla toho ako idem ja z domu alebo ci sa pyta uz skor), potom ideme poobedko okolo 16.00 a vecer okolo 20.00. Sem tam ideme k nasim do rodinneho domu kde sa vybeha s labradorom, kt. vie dat aj do "pucu". Labrador je este stena, tak si dovoluje a nas uz v podstate stary pan ma rad svoj klud tak sa mu dobiedzanie nepaci, tak to da najavo :)

tiez chcem pre nasho spolocnost, ale to mam dovolene az do domu :( tak moc by som chcela dalsieho amika... hlavne ked viem aki su nadherni ked je ich viac... musim si len pockat...
Tak nech sa ti to podari. ja dom mat nebudem, tak hladam nieco vhodne do bytu. ten je dost velky.Rozmyslam nad maltezacikom, no neviem, aku maju povahu.
jaros5
26.08.09,18:55
Dnes som zožal maximálny počet pochvál od okoloidúcich - vlastne dostal ich náš Sebastián:D
Takýto bol pred 9 mesiacmi
jaros5
26.08.09,19:02
... a pred necelým mesiacom
katka
27.08.09,06:16
... a pred necelým mesiacom

Je fakt krásny.Ja mám slabosť pre NO a tiež mám jedného doma...
jaros5
27.08.09,06:48
Je fakt krásny.Ja mám slabosť pre NO a tiež mám jedného doma...
Ďakujem ( NO je skutočne najuniverzálnejšie plemeno ),
ešte väčšiu radosť než výzor mi robí poslušnosť, ktorú zvláda veľmi dobre. A keď zoberiem do úvahy, že je to "puberťák" ako hrom, tak sa už teraz vytešujem na jeho dospelosť.
Dovtedy docvičíme (vylepšíme) stopu + obranu a hor´ sa na skúšky :);
promont maja
27.08.09,08:26
Potrebovala by som poradiť. Pred časom sme si zaobstarali vestíka, dnes má deväť mesiacov, stále sa chce iba hrať. Na prechádzkach, ak uvidí nejaké deti, najradšej má cca 10-ročných chlapcov, tak je na neudržanie. V okolí ho už všetky deti poznajú a majú rady. Mali sme pred ním 11 rokov tiež vestíka, ale ten taký nebol. Je pravda, že bol s PP a tento je bez PP. Chcem sa len opýtať, ako unaviť takéhoto chlpáčika. Loptičku je schopný nosiť donekonečna a doma, čo vám nevdojak spadne ( napr. minule sme takto hľadali kľúče ..), už to odnesie a schová .. asi na horšie časy. Nemôžeme nechať ani kôš na jeho mieste, máme ho už zavretý v skrinke. Predtým bol chovaný v koterci v chovnej stanici a keď dostal jedlo, tak muselo byť hneď zjedené, nakoľko tam majú zásadu, že ak to do určitého času nezješ, tak im to jedlo vezmú a ďalšie nedostanú, až kým nepríde čas ďalšieho kŕmenia. A tak to bolo aj v prvé dni - miska lietala z jednej strany na druhú, až kým nebola prázdna ... jeho bruško bolo potom plné do prasknutia. Je to naše zlatko a môj hlavný terapeut ( hneď mám dobrú náladu, keď ho vidím ...). Ale to určite všetky dobre poznáte. Najhoršie na tom je, že pri tom hraní, si asi myslí, že aj my sme psíkovia a snaží sa nás pohrýzť. Ide o veľmi slabé hryzkanie . to by sme ešte zvládli ale začína nám hrýzť koaxiálny kábel - máme asi cca 20 cm medzierku, kde nie je ukrytý a už sme ho museli vymeniť ... a nemôžem naňho ani nakričať, pretože ho pri tom hryzení neviem nachytať. Povedali sme si totiž, že je už načase, aby sa nám náš havino prispôsobil ... Hlavne ma zaujíma, či mi nakoniec neostane iba to, že budeme chodiť na dlhé prechádzky a tak ho unavíme, ale asi ani to nepomôže .. a zaobstarať mu spoločnosť = druhého psíka ( bol by asi tým najšťastnejším havinkom) ... by naše okolie v našom paneláku nestrpelo.
sisima
27.08.09,08:48
aj my mame taku sibalku... tiez bola kedysi takto neunavna a tiez hryzkala, najma ruky... skusali sme hocico, od hlasneho zjajknutia (akoze bolest) po hryznutie do ucha (toto pomahalo len docasne) ale uplne najviac u nej zaucinkovalo, ze som jej dala kartonovu krabicku, ktoru ona mohla celu rozhryzt a takto sme sa zbavili aj mliecnych zubkov, aj teraz, ked uz ma 2 roky jej obcas dam nieco z kartonu alebo len papier a ona sa velmi tesi, ked to moze roztrhat... a potom je klud... takze mi nepozname, aby nam doma nieco rozhryzla alebo poskodila :)
tanti
27.08.09,08:48
Ahoj, myslím, že ten psík potrebuje naozaj vybehať. Pokiaľ nemáš možnosť chodiť na dlhé prechádzky tak sa treba dohodnúť s inými psíčkarmi v okolí nech sa skamaráti s ostatnými psami a zahrajú sa tak sa unaví najlepšie, alebo brávať ho behať pri bicykel to pre človeka nie je také únavné a pes sa vybúri dostatočne, alebo ak má rád vodu tak brávať ho plávať a hádzať mu do vody paličku alebo niečo podobné čo by ho bavilo (keďže má tendenciu brať veci čo spadnú myslím, že by ho to bavilo). Myslím, že pre vestíka by bolo zaujímavé aj agility tam by sa naozaj vybláznil. Keď ho takto unavíte skutočne by nemal byť doma potom problém. Ja mám tiež doma teraz niečo vyše roka starú pubertiačku a zaživali sme si podobné "zábavky" keď nebola poriadne unavená nepomohlo nič len som ju niekoľko týždňov sledovala a doslova jej chodila za zadkom a vysvetlovala čo môže zobrať do papule a čo nie, ak sa stal nejaký prúser vyhrešila som ju a musela ostať na mieste niekedy to mala aj na pár hodín keď ma vážne naštvala... ale veľmi to pomohlo a teraz s tým nie je žiadny problém a nedovolí si zobrať žiadny kábel (schytala to počítačová myš,kábel na notebook...) do papuli.
Čo sa týka toho spôsobu jedenia ja si myslím, že v chovateľskej stanici ich to naučili správne pes má jesť vtedy keď mu pán nakáže ak si myslíte že naraz toho zožerie viacej tak mu dávajte jest 2 alebo 3x denne ale v presný čas a bude to lepšie a jednoduchšie aj pre vás pretože budete vedieť kedy sa vám pes vyprázdní. Nie je nič horšie ako keď pes má celý deň plnú misku chodí si do nej postupne odkusovať a potom sa stále pýta ísť von alebo robí doma kôpky a mláčky.
tanti
27.08.09,08:50
Ešte som chcela napísať, že presne keď začala hrýzť mňa alebo niečo čo nemala zobrala som jej "hračky" aby som odviedla pozornosť od veci, čo ju zaujala ale aj od hryzenia mojich rúk a podobne postupne to určite pochopí.
sisima
27.08.09,08:57
nieco mi tu zblblo, tak este raz...

my sme nasej malej davali rozhryzt kartonovu krabicu, ked sa jej menili zubky mala potrebu hryzt a tiez ju to zabavilo a dost dlho, takze 2in1 zubky sa vymenili a ona to dodnes povazuje za najlepsiu hru... my nepozname doma nieco rozhryzene... aj teraz, ma 2 roky jej obcas dam nieco rozhryzt (rolku z kuch. utierok) a to je jej najvacsia radost. je potom trosku bordel, ale co...

a to hryzkanie ruk... my sme skusali zjajknut (akoze bolest) na chvilku to zaucinkovalo, alebo niekedy ked to uz bolo neunostne tak sme jej hryzli do ucha... ale sme ju proste chytili a odniesli na chodbu a zavreli dvere (toto najviac funguje) ale treba to vela krat opakovat, kym to havinko nepochopi, ze robi nieco zle... potom z toho vyrastla...

a ta aktivita... tiez ju to uz pomalicky prechadza... ale bolo veselo... tiez sa na kazdeho hned "vesala" a chcela sa hrat... a este ked sa k nej niekto prihovoril... katastrofa... nedala sa odtrhnut... ale chce to cas... dnes si uz vybera ku komu sa rozbehne... :) drzim palce

a kabel jej skuste podhodit a nenapadne ju sledujte... a ked ho vezme akoze hracka tak ho treba napomenut a dat mu jeho hracku :)
AlenockaS
27.08.09,09:24
Ďakujem ( NO je skutočne najuniverzálnejšie plemeno ),
ešte väčšiu radosť než výzor mi robí poslušnosť, ktorú zvláda veľmi dobre. A keď zoberiem do úvahy, že je to "puberťák" ako hrom, tak sa už teraz vytešujem na jeho dospelosť.
Dovtedy docvičíme (vylepšíme) stopu + obranu a hor´ sa na skúšky :);


tvoj vlčiak je veľký krásavec :) aj ja mám doma pubertiaka, v nedeľu 9 mesiacov a poviem ti, mám čo robiť,chodíme aj na cvičák, naposledy sa zamiloval do stafordky a nepočúvol ani na maškrty...tak snáď sa to časom spraví .....
sisima
27.08.09,09:35
42689

42690

toto je nasa mala Nesinka (utulkáčik zo ZM)
jaros5
27.08.09,11:50
Potrebovala by som poradiť. Pred časom sme si zaobstarali vestíka, dnes má deväť mesiacov,........................
Ťažko radiť na diaľku a podľa toho čo uvádzaš priveľké skúsenosti so psíkmi nemáš (bez urážky prosím;)), ale nikto nespadol z neba múdry a dokonalý;
Nechcem nikomu robiť reklamu, ale existuje slušná stránka, kde si nájdeš odpovede na svoje otázky - jednoduché preklikávanie, množstvo dobrých tém + skúsený psíčkari, výcvikári, ktorí ti poradia ( taká psia porada:D) http://www.dogforum.sk/ ;
jaros5
27.08.09,12:48
42689

42690

toto je nasa mala Nesinka (utulkáčik zo ZM)

Sisima, všetka česť ľuďom čo si zoberú psíka z útulku.
Sú to tí, čo naprávajú škody spôsobené hlúposťou, necitlivosťou, nezodpovednosťou iných.
Aj keď treba priznať, že sú prípady, keď majiteľ psa nemá inú možnosť, než umiestniť ho do útulku a je to vždy lepšie, ako vyviesť ho cez dva chotáre a nechať napospas osudu.
Tu majú aspoň akú-takú šancu (aj vďaka ľuďom ako si ty).

Motto : "Nesprávajte sa ku psovi nikdy tak, ako nechcete, aby sa pes správal k vám. Veď aj pes je predsa len človek."
jaros5
27.08.09,12:52
tvoj vlčiak je veľký krásavec :) aj ja mám doma pubertiaka, v nedeľu 9 mesiacov a poviem ti, mám čo robiť,chodíme aj na cvičák, naposledy sa zamiloval do stafordky a nepočúvol ani na maškrty...tak snáď sa to časom spraví .....
Láska je láska :---;V jeho očiach bola určite najväčšou maškrtou stafordka:D;
Cvičíš ho len základnú poslušnosť, alebo uvažuješ aj o nejakých skúškach?
ajale
27.08.09,13:26
My sme boli rozhodnuti pre Bernskeho salasnickeho psa, ale este sme ho nechceli zhanat, pretoze nemame urobeny plot. No dvaja manzelia-lekari sa dozvedeli, ze prave takyto pes je v Martinskom utulku, hned sa tam rozhodli ist a zobrat ho. Po 60tich dnoch ho prave v ten den chceli utratit:mee:, takze ho zachranili 2 hodiny pred injekciou /pes ma uz 6 rokov/. Kedze uz mali takeho psa a aj babatko, nemohli si ho nechat. Preto dali inzerat na internet. Moj manzel bol medzi prvymi, co reagovali na inzerat. Ten manzelsky par nam ho doviezol k nam domov, chceli sa presvedcit, ze ide do dobrych ruk. Doniesli pre neho zradlo na tyzden, nove voditko s obojkom, hracku a misky. Od vtedy je krasavec u nas, i ked je mily, pekny a vsetko ostatne, potvora zlosti. Spravili sme plot, zalatali vsetky mozne i nemozne prechody v nom i napriek tomu obcas zdrhne. Uz sme zufali, lebo netusime kade. Je dost inteligentny nato aby to nerobil ked sme nablizsku. Najlepsie v tedy ked spime aby o 7:00 uz bol doma. No dnes nestihol, dnes ma zaracha. Nesmie ist do domu.;) Ma sice skoro 50kg, ale je velmi mily a nikomu by neublizil, prave pre jeho povahove crty sme chceli takeho psa k nasmu dietatu, ale vysvetlite to starym ludom na dedine... ti si myslia, ze chovame Baskervila.:eek: Pricom ti ich bastardikovia skacu do kazdeho okoloiduceho dietata:confused:
AlenockaS
27.08.09,13:38
robíme len základný výcvik ....samozrejme, snívala som o záchranárskom psovi a podobne, ale nemám na to čas a okrem toho mám ešte malú Tinku ( 10 ročnú kríženku yorka) a mala by som výčitky svedomia, lebo s ňou by som už vôbec nebola....
promont maja
31.08.09,11:29
Veľká vďaka sisime a hlavne tanti. Začala som s tými dlhými prechádzkami, a keďže som dala na radu aj jedného dievčaťa ( chodí so svojimi dvoja kokríkmi na agility) = pustila som ho len tak navoľno ( stále bol na prechádzke predo mnou), tak sa mi v prvý deň vyváľal v hov...nku, druhý deń mi chcel utiecť za fenkou ... , ale nakoniec sa ten náš loptoško upokojil. Ale potrebuje minimálne 3 x do dňa hodinové prechádzky. Ste zlaté a ešte raz vďaka.

Skúsila som dať na vašu radu a nič nerobiť a sledovať ho, či sa nerozhodne hrýzť ten kábel - dali sme ho na koberec, myslím ten kábel, len tak voľne pohodený ... a nič. Celý čas ma sledoval ... pravdepodobne to robí v noci.

No je to teriér a ten má tvrdohlavú povahu .. u ňho to bude na dlhší čas. Napríklad som si všimla, že keď ako prvá vojdem do dverí, tak ma počúva, ale ak vojde on, tak nie. Potom sa stále snaží sadnúť si vyššie ako sedím ja a ak to nie je možné, tak si sadne minimálne na moju úroveň ... takže ho stále pošlem sadnúť si nižšie ( ak sa len tak bláznime, snaží sa mi sadnúť na hlavu, alebo ak sedím na sedačke v obývačke, ťahá sa môj chrbát ... hoci najprv som si myslela, že za vlasmi, mám ich dlhšie, keďže som si všimla, že sa šteniatka, ak sa stretnú tiež ťahajú za srsť). Je to taká potvorka. Chce dominovať a zrejme si myslí, že aj my sme všetci psy.

Inak je veľmi zlatý a veľmi ho ľúbime. Predtým sme mali tiež vestíka, ale s tým nebol nikdy žiaden problém, hoci nám dovolil poškriabať ho na brušku až po troch rokoch .. stále sa obrátil a strážil si ten svoj "sersaník", ten svoj pokladík.
AIMA
17.09.09,13:30
Ja zháňam informácie o tom, koľkokrát za deň má papať štvormesačné šteniatko a ako zistím, či mu dávam dosť jedla !
hanelie
17.09.09,13:54
male šteniatka - 3 x denne
od 7 - 8 mesiacov 2 x denne
od 12 - 16 mesiacov 1x denne

strava má byť pestrá , nielen samotné granulky / hoci niektorí chovatelia aj veterinári odporúčajú len takúto stravu /
určite nesmie chýbať varená ryža, cestoviny, zelenina - najmä mrkva, varené kuracie mäsko,
namiesto mlieka dávať smotanu spolu s piškótami - to je taký dezert pre psíčkov
tvaroh s vajíčkom, dávať aj ovocie a surovú zeleninu - / napr nastrúhanú mrkvu s troškou medu

dávkovanie stravy záleží od plemena - inú podávame yorkovi a inú dávku slovenskému čuvačovi

a ešte doplním - pozor na káble - tie šteniatka mimoriadne zaujímajú a radi ich hryzú - taktiež z dosahu topánky, papuče ap. na hryzenie treba kúpiť rôzne hryzacie kostičky v chovateľských potrebách
takisto nedávať psíkovi na hranie žiadne detské gumenné a plyšové hračky
arizona
17.09.09,14:00
Ja zháňam informácie o tom, koľkokrát za deň má papať štvormesačné šteniatko a ako zistím, či mu dávam dosť jedla !
Šteniatká papajú asi 3-4 x denne. V dospelosti 1-2 krát denne. Nie je dobré nechávať v miske zbytky-čo nezje dať z dosahu.
Odporúčaná dávka? Väčšinou býva na balení napísaná...
Ale zvieratá si to asi samé vedia určiť. Treba sledovať, koľko zje na jeden raz.
Nie je dobré prekrmovať od mala, lebo to môže mať neželané zdr. problémy.
V dospelosti psa niektorí veterinári odporúčajú jedeň deň nechať bez jedla, iba na vode- ale to záleží od Vás. ( osobne to tiež nedodržiavam:--- )
alaya1
17.09.09,15:02
Šteniatká papajú asi 3-4 x denne. V dospelosti 1-2 krát denne. Nie je dobré nechávať v miske zbytky-čo nezje dať z dosahu.
Odporúčaná dávka? Väčšinou býva na balení napísaná...
Ale zvieratá si to asi samé vedia určiť. Treba sledovať, koľko zje na jeden raz.
Nie je dobré prekrmovať od mala, lebo to môže mať neželané zdr. problémy.
V dospelosti psa niektorí veterinári odporúčajú jedeň deň nechať bez jedla, iba na vode- ale to záleží od Vás. ( osobne to tiež nedodržiavam:--- )
Na kazdom balerni kvalitnych granul je napisana odporucana davka, v chovkach dostat aj taky umelohmotny pohar s odmerkami podla typu plemena, ci velkosti a veku psa. No je tazsie urcit, kolko ma zozrat, ak sa rozhodnu pre varenu stravu.
Tam sa to pocita podla vahy psa, blizsie je to na
http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f=5&t=4626
Žabinka
18.09.09,07:56
Ja mám tiež starosti s kŕmením. Nelka má 8 mes. a už dlhšie nechce veľmi jesť podľa "tabuliek". Ráno sa jej ujde trošku z manželových raňajok, ale naozaj len kúsok, odštipne jej zo tri jednohubky z chleba so šunkou (ja sa na to hnevám, ale nepomáha to), granule si za celý deň ani nevšimne, naje sa až večer. Zje ich za misku, niekedy ani nie celú. Ale nemám pocit, že by hladovala. Je veselá, čulá, vládze behať. Je to normálne, žrať v 8. mes. len raz?
jaros5
18.09.09,16:35
Ja mám tiež starosti s kŕmením. Nelka má 8 mes. a už dlhšie nechce veľmi jesť podľa "tabuliek". Ráno sa jej ujde trošku z manželových raňajok, ale naozaj len kúsok, odštipne jej zo tri jednohubky z chleba so šunkou (ja sa na to hnevám, ale nepomáha to), granule si za celý deň ani nevšimne, naje sa až večer. Zje ich za misku, niekedy ani nie celú. Ale nemám pocit, že by hladovala. Je veselá, čulá, vládze behať. Je to normálne, žrať v 8. mes. len raz?
Ráno namiesto ľudských (manželových) :) pamlskov skus dať doplnkovú stravu ( vajce, tvaroh, jogurt, mrkvu, veľkú kosť, atď....... ) a večer kvalitné granule pre psíky do 12 -15 mesiacov (s dostatkom všetkých živín aké pre dobrý vývoj potrebuje);
Ja som dával môjmu hafanovi v čase keď mu nechutilo žrať - pangamin;
alaya1
19.09.09,11:37
Ja mám tiež starosti s kŕmením. Nelka má 8 mes. a už dlhšie nechce veľmi jesť podľa "tabuliek". Ráno sa jej ujde trošku z manželových raňajok, ale naozaj len kúsok, odštipne jej zo tri jednohubky z chleba so šunkou (ja sa na to hnevám, ale nepomáha to), granule si za celý deň ani nevšimne, naje sa až večer. Zje ich za misku, niekedy ani nie celú. Ale nemám pocit, že by hladovala. Je veselá, čulá, vládze behať. Je to normálne, žrať v 8. mes. len raz?
klen ta chcem upozornit, ze surova strava, varena strava a granule sa nemaju spolu kombinovat. Skus nacitat v
http://www.dogforum.sk/
Skor mu to uskodi, ako pomoze.
VieraM
20.09.09,10:15
Chcela by som poprosiť skúsených o radu. Mám vestíka 2 ročného. V posledom čase v noci sa vyciká v obývačke. Vždy ráno nájdem mláčku pri nábytku a som z toho už riadne znechutená, je to tak každý druhý, tretí deň.
Cez deň nie je žiadny problém. Chodíme s ním von a aj sa sám pýta ak potrebuje to škriabe po nohe a kňučí že musíme ísť aj keby sa nám nechcelo.
Neviem ho pri tom pristihnúť, tak ho nemôžem ani vyhrešiť. Akurát som si všimla že v noci sa ide napiť vody. Vodu má stále v miske pripravenú. Tak neviem čo robiť. Ďakujem za rady.
hanelie
20.09.09,17:17
treba zobrať trochu moču asi 1 dcl a odniesť na veterinu - veterinár z moču zistí, či psík nemá zápal močového mechúra, alebo problém s ladvinami - prípadne či nemá piesok alebo kameň buď v ladvinách alebo mechúri - návštevu neodkladaj - každopádne daj psíkovi urologický čaj
Žabinka
28.09.09,08:46
Drahí poraďáci, opäť potrebujem poradiť. Včera večer sme sa vrátili domov z krátkej dovolenky, a zistili sme, že kým sme boli preč, naša Nelka sa stala "ženou". :D Moja otázka: Ako dlho mám očakávať krvácanie, treba jej venovať nejakú zvláštnu pozornosť, najmä čo sa týka výživy, hygiena je jasná. Dala som jej na noc nohavičky, bola v nich neuveriteľne chutná :D, ja som síce čakala, že do rána budú rozhryzené, keďze nové veci sa jej moc nepáčia, ale neboli. Žerie už normálne, možno tá nechuť súvisela s týmto obdobím.
Ďakujem Vám za všetky rady.
hanelie
28.09.09,20:36
obdobie hárania trvá cca 14 až 21 dní - 2 x do roka,
žiadna špeciálna starostlivosť sa nevyžaduje - samozrejme okrem hygieny, ak je fenka v byte / je úplne prirodzené, že sama fenka sa o svoju hygienu postará - / je to podobné ako u nás žien - niektorá má rôzne chute, iná je nervozna, ap.
na prechádzkach je vhodné vyhýbať sa psím kamarátom - aby sa "zbytočne" nerozptyľovali a v nestráženom okamihu, aby neprišlo k spojeniu havkov
Dav
06.11.09,22:52
Dnes som bola s Wendy u veterinára. Má zápal čeľuste, dostala ATB injekciu, v pondelok ideme na ďalšiu. Potom sa uvidí, čo ďalej. Keď zápal ustúpi, budú jej čistiť zuby ultrazvukom - povedali mi, že sa to robí tak, že psíka uspia, a tak ošetria zuby. Vek na zdravotné problémy už má ( má zhruba 10 rokov), ale aj tak nepochopím, kde prišiel v činžiaku držaný pes k zápalu. Prišla som na to tak, že sa škrabe labkou po čeľusti, a zápach z papule je trochu výraznejší.
Mimochodom, zrejme labkou si už stihla pred mesiacom tak "doriadiť" oko, že som s ňou utekala za veterinárom - všade plno krvi. Neviem, či sa pri prechádzke niekde poranila, alebo jej čosi frklo do oka, alebo jej už začínali tieto problémy. Našťastie mala ranu len na hornej časti oka, na viečku, a oko samotné ostalo nezranené. Tak jej to dezinfikovali, dali nám masť a pomerne rýchlo sa jej rana zahojila. O dva týždne nato som zase našla všade plno krvi - pre zmenu mala poškriabaný ňufák. Vtedy som jej len "upravila" vlčí pazúr, aby si zase nenarobila paseku s okom. Ňufák už mala takto doškriabaný, ale vtedy sa hostila na otvorenej konzerve. ( Vlastnolabná obsluha.) Teraz sa u nás otvorená konzerva vyskytuje len v smetnom koši a smetný kôš, po príhode so zelerom, je vyložený tak vysoko, že ho nevie "preskúmať".
Príhoda so zelerom ( už som o tom písala) : Zeler z kuracej polievky bol v smetnom koši, Wendynka ho vybrala, prestrela si do obývačky na koberec, potom zistila, že sa jej páči len vôňa a nie chuť, zeler naspäť do koša neodniesla, a ja som na zeler stúpila, zlisovala som ho a popresúvala po koberci...
VieraM
06.11.09,23:56
ďakujem za radu hanelie na môj problém viď príspevok 446. Hneď sme išli k veterinárovi a zistil že psík má piesok v moči. Dostal nejaké tabletky a dietne granule. Kontrolné vyšetrenie bolo už negatívne. Lenže problém s nekontrolovaným močením pretrváva. Už je to tak raz za týždeň ale aj to mi veľmi vadí, veď mláčky v obývačke nie je nič príjemné. Ako je to možné keď ešte večer ideme s ním von. Fakt som už zúfalá čo s tým.
hanelie
07.11.09,08:50
momentálna jediná pomoc je v tom, že ho do tej obývačky nepustíš - za každú mláčku mu treba "dohovoriť" trochu zvýšením hlasom , normálne sa s ním "porozprávaj" - / niekto sa môže smiať / ja to mám z vlastnej skúsenosti - "terapia" trvala asi 3 mesiace, kým som dosiahla, aby mi havka v byte necikala / hoci mala problémy s mechúrom / tiež sme brali špeciálnu dietu /purina urinary / + pitie urologických čajov
Petra Nová
07.11.09,12:53
Dnes som bola s Wendy u veterinára. Má zápal čeľuste, dostala ATB injekciu, v pondelok ideme na ďalšiu. Potom sa uvidí, čo ďalej....
Poznám Wendy z fotiek na Porade a z Tvojich príspevkov. Je to milá, krásna a inteligentná pani hava. Preto jej choroby, sú pre mňa ako choroby mojej havy, a choroby mojej havy sú ako moje, teda ich beriem osobne. Takže som smutná, lebo určite je smutný aj jej terajší psíkovský život.:mee: Tou zapálenou čeľusťou si nepošmakuje ani na najväčšej maškrte. Verím, že za pomoci vetošov to rýchlo prejde , a Ty určite dáš na to pozor.:) Prajem skoré uzdravenie.
Dav
07.11.09,13:53
Poznám Wendy z fotiek na Porade a z Tvojich príspevkov. Je to milá, krásna a inteligentná pani hava. Preto jej choroby, sú pre mňa ako choroby mojej havy, a choroby mojej havy sú ako moje, teda ich beriem osobne. Takže som smutná, lebo určite je smutný aj jej terajší psíkovský život.:mee: Tou zapálenou čeľusťou si nepošmakuje ani na najväčšej maškrte. Verím, že za pomoci vetošov to rýchlo prejde , a Ty určite dáš na to pozor.:) Prajem skoré uzdravenie.
Ďakujem, za obidve.;)
VieraM
07.11.09,14:01
momentálna jediná pomoc je v tom, že ho do tej obývačky nepustíš - za každú mláčku mu treba "dohovoriť" trochu zvýšením hlasom , normálne sa s ním "porozprávaj" - / niekto sa môže smiať / ja to mám z vlastnej skúsenosti - "terapia" trvala asi 3 mesiace, kým som dosiahla, aby mi havka v byte necikala / hoci mala problémy s mechúrom / tiež sme brali špeciálnu dietu /purina urinary / + pitie urologických čajov

Ďakujem, skúsim vydržať a cením si rady lebo je to moj prvý havko a som úplný laik. A teraz už máte pokoj ? Urologický čaj však nechce iba ovonia a ide preč ani sa nedotkne.
alaya1
07.11.09,14:46
ak mozem poradit ako laik, je stranka o psikov, www.dogforum.sk, je tam aj podskupina choroby, da sa tam poradit a najst pomoc. Drzim prsty.
jozka56
07.11.09,15:24
Dav Wendičke prajeme rýchle vyzdravenie, aby mohla, čo najskôr šantiťhttp://www.celysvet.cz/skin/smile/s12197.gif:---
Dav
07.11.09,18:39
ak mozem poradit ako laik, je stranka o psikov, www.dogforum.sk (http://www.dogforum.sk), je tam aj podskupina choroby, da sa tam poradit a najst pomoc. Drzim prsty.


Dav Wendičke prajeme rýchle vyzdravenie, aby mohla, čo najskôr šantiťhttp://www.celysvet.cz/skin/smile/s12197.gif:---
Ďakujem, stránku si pozriem.
jozka56
07.11.09,19:39
Ďakujem, skúsim vydržať a cením si rady lebo je to moj prvý havko a som úplný laik. A teraz už máte pokoj ? Urologický čaj však nechce iba ovonia a ide preč ani sa nedotkne.
VieraM k mojej povinnej výbave k havinovi patrí striekačka a smecta. Aj ty si zožen striekačku, natiahni urologický čaj a vstrekuj ho havinovi do papuľky, je to kríž a boj, ale inak to nepôjde :confused:j:---
pepsikova
07.11.09,20:03
Dav Wendičke prajeme rýchle vyzdravenie, aby mohla, čo najskôr šantiťhttp://www.celysvet.cz/skin/smile/s12197.gif:---..

..štek-štek..aj my sa pripájame a prajeme rýchle uzdravenie...
bv_alexandra
07.11.09,20:06
Ďakujem, skúsim vydržať a cením si rady lebo je to moj prvý havko a som úplný laik. A teraz už máte pokoj ? Urologický čaj však nechce iba ovonia a ide preč ani sa nedotkne.
Ak nechce urologický čaj - skúste kvapky Dr Valoviča na močové cesty. Sú to kvapky na čisto bylinkovej báze a odporúčam ich z vlastnej skúsenosti.
Naša Ňufka nemá jednu obličku, a druhá je veľmi poškodená. V aprili tohto roku nam dvaja veterinári odporučili že ak ešte raz v blizke dobe /do mesiaca/ opäť začne tá oblička zlyhávať tak odporúčajú utratiť.
Toto ked som si vypočula - a nedokázala som si to pripustiť.
Nakoniec na radu znamej sme začali dávať Nufke kvapky dr. Valoviča na obličky.
A verte alebo neverte - Nufinka je stále s nami, odvtedy sme boli na veterine len na bežné pravidelné očkovanie ale nie kvôli obličkam.
A naposledy/sept/ ked jej brali krv - mala výsledky lepšie ako v apríli.
/Okrem toho samozrejme je psík aj na prísnej veterinár diete - Hills granule špecialne na obličky, a tiež ešte uživa Ipakitin, a Rubenal, ale to užíva odvtedy ako jej zistili tú poruchu/
Dávame jej z tých kvapiek tak cca 0,5ml do striekačky a zriedime s vodou.
A ona sa doslova teší ked vidí že ide dostať tie kvapky. To sme sa sami tomu čudovali že sa teší na lieky.
Takže odporúčam skúste tie kvapky - dostať ich v takmer každej lekárni.
A tu je popis ku nim:
- vynikajúci pri akútnom aj chronickom zápale močového mechúra
- napomáha očistiť močové cesty, podporuje ich funkčnosť
- má priaznivý účinok pri infekciách močových ciest
- odstraňuje nutkanie na močenie a bolesti pri močení
- je vhodným doplnkom pri liečbe enurézy (pomočovanie)

Zloženie: Asperula odorata (Marinka voňavá)
Calendula officinalis (Nechtík lekársky)
Veronica officinalis (Veronika lekárska)
Ocimum basilicum (Bazalka pravá)
Calluna vulgaris (Vres obyčajný)

Jedno balenie vystačí na 7-8 týždňov pravidelného užívania.http://www.magister.sk/images/valovicuro.jpg:);)
Dav
19.11.09,16:48
Zajtra ideme čistiť psie zuby - potom napíšem skúsenosti. Bojím sa toho, že musia psinu uspať, ale ňufák si škrabe a otiera čím ďalej, tým viac. Zjavne je jej to nepríjemné. Bolestivé asi nie, to by už zrejme kňučala, aj hryzie (granule) ako obvykle. Ňufák má stále ako zdravý pes, opuch tiež žiadny. Po atb sa zápach z papule "znormalizoval". Nuž, tak zajtra budem múdrejšia.
promont maja
20.11.09,08:15
Ďakujem, skúsim vydržať a cením si rady lebo je to moj prvý havko a som úplný laik. A teraz už máte pokoj ? Urologický čaj však nechce iba ovonia a ide preč ani sa nedotkne.
Vierka, aj my máme doma vestíka a predtým sme mali 11 rokov tiež vestíka. Moja skúsenosť: U teriéra je dobré pamätať aj na to, že sú dosť tvrdohlaví ( ak ide o psíka) ... musíš nájsť spôsob ako ho "oblbnúť" ... inak bude s tebou bojovať do úmoru, ak sa mu to nebude páčiť ... je to taký veľký bojovník.

A dúfam, že sa Vám to nakoniec podarí a vyzdravie Vám.
Dav
20.11.09,09:29
Zajtra ideme čistiť psie zuby - potom napíšem skúsenosti. Bojím sa toho, že musia psinu uspať, ale ňufák si škrabe a otiera čím ďalej, tým viac. Zjavne je jej to nepríjemné. Bolestivé asi nie, to by už zrejme kňučala, aj hryzie (granule) ako obvykle. Ňufák má stále ako zdravý pes, opuch tiež žiadny. Po atb sa zápach z papule "znormalizoval". Nuž, tak zajtra budem múdrejšia.
"Pacientka" spí vedľa mňa - už sa prebrala a zase ju to zložilo. Kameň odstránený, na zápal sme dostali atb. ;)
jozka56
20.11.09,09:46
Dav opatruj Wendičku, aby mohla zas šantiťhttp://www.celysvet.cz/skin/smile/s12066.gif
plada
20.11.09,12:12
Aj ja sa Vám musím pochváliť, máme od dcéry(je v Nemecku) psa, malého ratlíka, šteniatko, má sedem mesiacov, je veľmi živý, práve mu vypadáva mliečny chrup, tak sem-tam nachádzame na koberci jeho zuby, stále by jedol, je veľmi pohyblivý, skúsim Vám priložiť foto, ešte som neprikladala prílohy, snáď sa mi to podarí.
Plada
Petra Nová
20.11.09,20:51
Celý deň som čakala na správu o Wendy, ako dopadla u zubára. A tá správa je pomaly zapadnutá prachom;) Predpokladám, že už má otvorené očká a má sa k svetu. Len by ma zaujímalo, že keď má zápalené ďasná, či čo, prečo si šuchá ňufáčik:confused:
Dav
20.11.09,21:29
Celý deň som čakala na správu o Wendy, ako dopadla u zubára. A tá správa je pomaly zapadnutá prachom;) Predpokladám, že už má otvorené očká a má sa k svetu. Len by ma zaujímalo, že keď má zápalené ďasná, či čo, prečo si šuchá ňufáčik:confused:
Petra, ďakujem :).
Myslím, že si šúchala ňufák labkou (zboku), lebo sa chcela zbaviť niečoho nepríjemného, čo jej zavadzalo, a zrejme aj bolelo. Zubný kameň, ktorý mala už rozsiahly,jej oddelil ďasno od zuba, ostávali tam zbytky potravín, a celkové prostredie bolo priaznivé pre vznik zápalu. Pri hryzení potravy nekňučala, tak som si pomerne dlho myslela, že má len niečo zapichnuté, či uviaznuté v papuľke. Ale keď si na brechádzke hocikedy sadla a zúrivo sa šrabala zadnou labkou po ňufáku, s priam spokojným výrazom si doma nechala masírovať ďasná zubnou pastou(prstom), a o chvíľu spustila znovu škrabací rituál, tak som dohodla najbližší možný termín u veterinára.
Neľutujem. Uspanie psa prebehlo štandardne : najprv príšerný štekot a kňučanie počas váženia, absolútne nezaregistrovanie injekcie. Postupne malátnela, zvracala ( a to bola nalačno), potom jej pani doktorka ošetrila zuby. Kaz ani zlomenina zuba žiadna. Príčina kameňa - rôzna. Bionda uviedla aj granule ako možnú príčinu, doktorka povedala, že aj z vody...
Pacientku som doniesla domov. 13,5 kg ťažký predmet, dĺžky 80 cm plus chvost - absolútne ochabnutá, akoby nemala kosti, kĺzala sa.Tak som ju zabalila do vetrovky,aby som ju vedela preniesť. Doma som dala deku na koberec,položila psu a pozorovala, či dýcha. Kým sa prebrala, tak sa pocikala. Preložila som ju na čistú deku, aj tá skončila so psou mláčkou, ale to sa už Wendy stavala na labky,tak som ju zobrala na ruky,a odniesla vyvenčiť. Zhruba o 3 hodiny po zákroku sme boli vonku, čistenie zubov bolo asi polhodinové. Potom si psina zase ľahla a podvečer už bola temer v úplnej pohode.

Príhoda z mladosti.
Wendynuška ušla dierou v plote zo dvora a vrátila sa príšerne kňučiac. Oboma labkami si až zúrivo škrabala ňufák. Nedovolila nám priblížiť sa k nej, tak sme ju chytili temer ako do lasa a hajde k veterinárovi. U veterinára sa postavila tak pevne, že som mala dojem, akoby som so psou dvíhala aj polovicu dlažby ordinácie. Keď som ju zložila na pult, roztriasla sa tak dôkladne, že seizmografy to určite zaznamenali. Veterinár zistil, že nemá čeľusť zlomenú, vykĺbenú, a ak sa aj s nejakým zverom pobila, rozhodne jej to neublížilo. V protiklade so svojim zvykom štekať držala Wendynečka ňufák zatvorený. Potom, ako zdravú, som ju skladala dole, a Wendy, mysliac si, že kým vybavím platenie, ostane nepovšimnutá, spustila rituál škrabania a kňučania. Zdrapla som ju bleskove za kožuch a počas transportu na stôl sme zazreli v papuľke kosť. Naprieč celým horným podnebím, zaseknutú medzi hornými zubami. Doktor chytil kliešte, kosť vybral....Na celej scéne sa moja, v tom čase 12 ročná dcéra, smiala tak, že čupela a utierala si slzy od smiechu.
Petra Nová
20.11.09,21:52
Presne takúto správu som čakala.:) Určite by som ju neprehliadla. Som rada, že to má za sebou. Zaujímavé sú tie mláčky. Predpokladala by som, že u zverkov je to tak, ako u človeka. Že vydržia.;) Asi teda nie. Viem o niečo viac. Ďakujem. Teraz už mi je jasné, čo ma môžem čakať o 8-9 rokov u mojej slečny. A daj vedieť, ako sa Wendy bude dariť.:)
Dav
20.11.09,21:59
Presne takúto správu som čakala.:) Určite by som ju neprehliadla. Som rada, že to má za sebou. Zaujímavé sú tie mláčky. Predpokladala by som, že u zverkov je to tak, ako u človeka. Že vydržia.;) Asi teda nie. Viem o niečo viac. Ďakujem. Teraz už mi je jasné, čo ma môžem čakať o 8-9 rokov u mojej slečny. A daj vedieť, ako sa Wendy bude dariť.:)
A vieš, ako som si všimla, že urobila mláčku? Čo aká bola oťapená, otočila sa a začala "umývať a prať" - olizovať seba aj deku. Tak som ju presunula na čistú deku a vyutierala jej srsť. Prišla som na to, že aj choré zviera sa vie o seba postarať a udržať v čistote, hoci aj "recyklovaním" odpadu.
Petra Nová
20.11.09,22:05
Áno, ja žasnem, aké sú sebestačné, pokiaľ to ide.:) Každý deň sa o tom presviedčam a nevychádzam z údivu.:)
jozka56
20.11.09,22:07
Dav Wendička je dáma veliká:---. Odstránený zápal jej už konečne dovolí používať ňufáčik na čo treba. Pri chorobách, aj čo najlepšie naučených a vycvičených havinkov, sa stávajú rôzne galiby, za ktoré sa maródi hanbia, ale my ich určite chápeme a dokážeme sa na to povzniesť a naďalej ich milovať.:)
Dav
21.11.09,08:04
Dav Wendička je dáma veliká:---. Odstránený zápal jej už konečne dovolí používať ňufáčik na čo treba. Pri chorobách, aj čo najlepšie naučených a vycvičených havinkov, sa stávajú rôzne galiby, za ktoré sa maródi hanbia, ale my ich určite chápeme a dokážeme sa na to povzniesť a naďalej ich milovať.:)
Ďakujem.
Ešte pridám jednu skúsenosť s chorobami, spred rokov.

Príbeh o chorobe

Zvyknem sa zobudiť na kadečo, ale na smrad???? Vyskočila som z postele, nasledujúc pachovú stopu, a hrôza hrôz : koberec v obývačke vyzdobený riedkou kašou psích exkrementov. Wendy sa správala previnilo, ale neštandardne. Tak bleskovo koberec von z bytu, volám na psa, aby zliezla z gauča - nepostavila sa na laby. Na predné, a dosť. Zložila som ju z gauča - to isté.Začala sa ťahať na predných a kňučať. To som už zmenila tón z odmeraného na normál, ale nič. Vedela, že dačo spravila, čo nemala, predok tela sa správal prosebno-previnilo, aj chvost sa kde-tu pohol, ale nič. Zrazu v psovi zaškvŕkalo, a pod ním - riedka kôpka. V mobile som mala v tom čase 3 čísla - políciu, rodičov a veterinárku ,tak som si našla signál a zavolala veterinárku. Dala jej injekciu, a riešilo sa, čo s ňou - liečiť? utratiť? Čo jej je? Preniesli sme jej pelech do teplého suterénu, kde sa nehoda s výkalmi dala odstrániť hadicou a savom, ale stále sme pátrali, čo sa stalo - otrávila sa? trpí? prechladla? ochrnula? Očkovania mala všetky, úraz žiadny. Nakoniec sme sa dohodli s veterinárkou, že aj keď sa prejavuje, akoby bola ochrnutá na zadnú časť tela, nebudeme psinu utrácať, ale počkáme, čo bude ďalej. A tak sme čakali - dvakrát denne injekcie, atb, vitamíny a ktovie čo ešte, kŕmenie výživnou varenou stravou, upratovanie po psine, udržiavanie psa v čistote, studený a vlhký ňufák, priateľské správanie prednej časti psa a nekonečné zúfalstvo, že po tej prvej výhre nad apatiou predsa o svoju plyšovú Wendynečku prídem. Skúšali sme ju stavať na zadné, lákali - pomaly sme začali uvažovať, čo s ňou ďalej.Taký život nemá zmysel,treba buď nájsť nejaký "invalidný vozík", alebo psa utratiť. Rozmýšľali sme, koľko času jej dáme. Veľká Rodinná Rada sa rozhodla, že dovtedy, kým nebude mať rany z preležania, ak dovtedy nenájdeme ten "vozík" Obe deti na začiatku puberty - bez akýchkoľvek výziev ochotne a dobrovoľne čistili psa a pelech, a len na môj výslovný zákaz ku nej nechodili aj v noci. Presviedčali sme sa navzájom, že "ako keby sa už chcela postaviť" "ale už sa zaprela zadnými labkami", až sa naozaj zaprela zadnými labkami. Zrejme išlo o silné prechladnutie vnútorností. Čas liečenia viac ako dva týždne. A koberec skončil fyzickou likvidáciou spálením. Prevencia proti ďalším prechladnutiam a podobným príčinám chorôb - zamykanie dverí zvnútra, aby bol pohyb psa vonku pod kontrolou. Zvykla si otvoriť dvere a v záhrade budovať golfové ihrisko, kontrolovať krtovi stavebné povolenie, chytať mačke myši, zdrhnúť popod plot a prísť s kosťou zaseknutou na podnebí, nakúpiť broky do kožucha ( to napíšem inokedy), vystrašiť ľudí ( to som už napísala) .
Petra Nová
22.11.09,13:52
Rada čítam životné príbehy s Wendy.:) Beriem si z nich poučenie a keď ich dočítam, vydýchnem si, že zatiaľ takéto problémy s havou nemám. Hlavne , keď si spomeniem na tých 13,5 kg vo vetrovke.;)
Ja verím, že budem mať len úsmevné, a to želám každému psíčkarovi.
Mám však aj strach, lebo na našom sídlisku sa organizuje veľká petícia proti chovaniu psíkov v bytoch, a veľmi sa obávam, či tá nevraživosť neprejde do ich priameho ohrozenia, napr. porozhadzovaním otrávených návnad. Ako poznám moju havu, určite by neodolala.:mee:
Petra Nová
30.11.09,13:47
Čau psíčkari. Asi by som potrebovala radu. Zistila som u mojej havy , že má v peliešku mokré fľaky. Nie je to však žlté, skôr niečo ako sliny. Lenže sa mi to zdá dosť masívne. Pozerala som papuľku a je mokrá, celé okolie. Neviem teraz, či mám s nou trieliť vetošovi alebo čo.
Nemáte s tým niekto, prosím Vás, skúsenosť? Nech sa neplaším.
Dav
30.11.09,21:41
Čau psíčkari. Asi by som potrebovala radu. Zistila som u mojej havy , že má v peliešku mokré fľaky. Nie je to však žlté, skôr niečo ako sliny. Lenže sa mi to zdá dosť masívne. Pozerala som papuľku a je mokrá, celé okolie. Neviem teraz, či mám s nou trieliť vetošovi alebo čo.
Nemáte s tým niekto, prosím Vás, skúsenosť? Nech sa neplaším.
Ako sa má hava?
Skúsenosti s niečím podobným nemám, ale by som si zrekapitulovala, či je preočkovaný, odčervený, či má havo normálne vyprázdňovanie, či nezhltol niečo slinotvorné, (alebo ešte horšie ), či nezvracia, či je ňufáčik studený a mokrý, či niekde neprechladol, nebol v kontakte s pochybným zverom, ako dýcha, a či má normálne správanie. Prípadne by som odmerala teplotu. A asi by som šla k veterinárovi. Môže to byť hlúposť, ale aj dačo vážne. Have aj Tebe prajem , aby to nebolo nič vážne. ;)
alaya1
01.12.09,08:26
No my mame tiez od soboty problem, neviem, co sa to deje s tymi psikmi.Nas mal v sobotu okolo ritky svetlu krv po venceni. leteli sme k vetovi, prezrel mu ritku a povedal, ze je to v pohode, ze mu nic nie je. odvtedy nemal nic a dnes rano zase..
pepsikova
01.12.09,08:40
..prajem všetkým havkám a havkom skoré uzdravenie,lebo keď čítam vaše príspevky, je mi smutno, keď havíky trpia..to by nemalo byť...
..predchvíľkou som išla s pepsikoláčom von,bol odutý a napučaný, lebo prší,kukal na mňa s výrazom, sľubujúcim večné zatratenie, ak si to nerozmyslím,..však on už je starší pán a má nárok na sucho a kľud..
promont maja
01.12.09,11:29
No my mame tiez od soboty problem, neviem, co sa to deje s tymi psikmi.Nas mal v sobotu okolo ritky svetlu krv po venceni. leteli sme k vetovi, prezrel mu ritku a povedal, ze je to v pohode, ze mu nic nie je. odvtedy nemal nic a dnes rano zase..
Náš miláčik má kamoša, takého milého drobného yorkshirika a ten mal raz takýto problém ... veterinár mu nakoniec povedal, že pravdepodobne vylízal stopu na harájúcej sa fenke, ktorá asi bola aj chorá. Ale teraz je už vyliečený ... bral nejaké lieky.
alaya1
01.12.09,11:56
Náš miláčik má kamoša, takého milého drobného yorkshirika a ten mal raz takýto problém ... veterinár mu nakoniec povedal, že pravdepodobne vylízal stopu na harájúcej sa fenke, ktorá asi bola aj chorá. Ale teraz je už vyliečený ... bral nejaké lieky.
To sa mi zda blbost, nie? ved ked sa aj ja porezem a vyciciam si krv, nekakam krvave, nie,? Bojim sa, uvidime pri vecernom venceni. Aspon, ze veterinar robi do 20tej.
andreaS
01.12.09,12:05
a nemohol si tak suchat ritku ze ju ma az krvavu? myslim to tzv. sankovanie... nam ked sa sucha tak vieme, ze treba odcervit a ked nepomoze a sucha sa dalej, tak ideme na vytlacenie zliazok...

naposledy sme s tym mali strasne patalie... chodil zhrbeny a skor si hned sadal, knucal, nestastny bol... najskor nas postrasili ze to bude cosi s prostatou a nakoniec to bol "len" silnejsi zapal tych zliazok, tak sme davali masticku na ritku a cipky a zabralo :)
ZuzanaA
01.12.09,12:12
Ani neviem či to tu mám písať, nemám sily :mee: Včera som musela nechať na veky uspať môjho miláčika. Mal už cez 14 rokov a bol chorý. Nerozpisujem detaily, ale včera som si povedala dosť ... Už som to viac nemohla zniesť.
Bol to trpaslíči strieborný pudlík. Riči.
Je mi strašne :mee::mee::mee::mee::mee::mee::mee::mee::mee:
andreaS
01.12.09,12:15
zuzanka to mi je velmi luto :mee::mee::mee:

pudlik, co mal moj tata so zenou sa dozil 17 rokov, ale posledne dva roky boli strasne... a ja sa tohto okamihu desim pri mojom psickovi... vzdy mi to pride tak luto, ze po prichode domov ho hned budem mojkat...
Petra Nová
01.12.09,12:41
Ako sa má hava?
Skúsenosti s niečím podobným nemám, ale by som si zrekapitulovala, či je preočkovaný, odčervený, či má havo normálne vyprázdňovanie, či nezhltol niečo slinotvorné, (alebo ešte horšie ), či nezvracia, či je ňufáčik studený a mokrý, či niekde neprechladol, nebol v kontakte s pochybným zverom, ako dýcha, a či má normálne správanie. Prípadne by som odmerala teplotu. A asi by som šla k veterinárovi. Môže to byť hlúposť, ale aj dačo vážne. Have aj Tebe prajem , aby to nebolo nič vážne. ;)
Zdá sa, že to bol nejaký poplach, ale neviem, či aj s nejakými dôsledkami. Včera som papuľku dosucha vyutierala, havu vyobzerala a vyovoniavala. Nič podozrivé som nezistila. Papuľka zostala suchá, ňufáčik mokrý a studený, chvost zdvihnutý, správanie obvyklé. Chvíľu som si myslela, že to len hava šantila a papuľku si hlboko ponorila do nádoby s vodou. Ale nemohlo to tak byť, lebo dlhší čas bola evidentne mimo vodu. A keď som ju obzerala, tak jej z papuľky kvapkalo.:eek: K vetošovi idem havu očkovať 15.dec., tak vyzistím čo to mohlo byť, ak sa skôr nič neudeje. Ďakujem.
alaya1
02.12.09,10:55
a nemohol si tak suchat ritku ze ju ma az krvavu? myslim to tzv. sankovanie... nam ked sa sucha tak vieme, ze treba odcervit a ked nepomoze a sucha sa dalej, tak ideme na vytlacenie zliazok...

naposledy sme s tym mali strasne patalie... chodil zhrbeny a skor si hned sadal, knucal, nestastny bol... najskor nas postrasili ze to bude cosi s prostatou a nakoniec to bol "len" silnejsi zapal tych zliazok, tak sme davali masticku na ritku a cipky a zabralo :)
Zliazky to nie su, tie ma pravidelne vytlacane. Vcera sme niesli veter. stolicu, bola tmava a strasne smrdela, akoby hnila. Dnes mi volal asi 25 minut, je to uzasny veter., vraj to bude asi potravou. Zmenila som prichut granul, znacku nie, a ze to moze mat nepriaznive ucinky na sliznicu zaludka, ze je narusena mikroflora, ze preto ta krv. No dnes rano kakal uz normalnu stolicu, aj tu dnes beriem k vetovi, ak sa to bude opakoovat, tak v sobotu ho uspi a pozrie poriadne, lebo on velmi vystrajal, ked mu vysetroval konecnik. Davam mu nejaky roztok od veta, lebo mi jedol aj psiu travu ,vet. povedal, ze to robia psy, kt. maju kyselinu, a ze to nie je dobre, ked zerie travu.Potom davam este pro bio pastu a dnes menim granule na tie standar.,kt. som davala predtym.Tak by som si zelala, aby to tymto preslo, ze to nebude nic vaznejsie.Dcerka je z toho uplne mimo.Ja tiez.
Petra Nová
02.12.09,17:55
Zliazky to nie su, tie ma pravidelne vytlacane. Vcera sme niesli veter. stolicu, bola tmava a strasne smrdela, akoby hnila. Dnes mi volal asi 25 minut, je to uzasny veter., vraj to bude asi potravou. Zmenila som prichut granul, znacku nie, a ze to moze mat nepriaznive ucinky na sliznicu zaludka, ze je narusena mikroflora, ze preto ta krv. No dnes rano kakal uz normalnu stolicu, aj tu dnes beriem k vetovi, ak sa to bude opakoovat, tak v sobotu ho uspi a pozrie poriadne, lebo on velmi vystrajal, ked mu vysetroval konecnik. Davam mu nejaky roztok od veta, lebo mi jedol aj psiu travu ,vet. povedal, ze to robia psy, kt. maju kyselinu, a ze to nie je dobre, ked zerie travu.Potom davam este pro bio pastu a dnes menim granule na tie standar.,kt. som davala predtym.Tak by som si zelala, aby to tymto preslo, ze to nebude nic vaznejsie.Dcerka je z toho uplne mimo.Ja tiez.
Opakovaná krv, nech sa vyskytne kdekoľvek, mňa vždy vyľaká. Takže sa Ti ani nečudujem, že ste z toho vedľa. Gulino musí mať ozaj veľmi citlivý žalúdok. A aká je to psia tráva? Sem tam aj moja hava odtrhne nejaké steblo a potom ho nevie prežrieť. A nestalo sa ešte Gulíkovi, žeby mal celú papuľku nezvykle mokrú? Keď som videla moju belku takú oslintanú, už ju videla ostrávenú:mee: Len som čakala, že sa jej začne peniť z papuľky.
Prajem Gulimu, aby to nebolo nič vážne.
Dav
02.12.09,18:39
Prikladám linky na žranie trávy http://www.dog.sk/reportaze/trava/trava.htm u psov, a takto vyzerá tráva psiarka http://enviroportal.sk/ziva-priroda/photos/small/alopecurus-pratensis.jpgmimotemy mimoriadna Donášková služba:D.

Mňa asi klepne o zem :eek:: - Wendy má zápal ucháááá:eek::mee::mee::mee:to sme si už dačo s tým užili. Predpokladám, že teraz jej prešiel zápal z čeľuste do ucha :mee:
Petra Nová
02.12.09,18:55
:) Ďakujem. Tá donášková služba ma potešila:). Nevedela som, že takáto rastlinka existuje. Bože.... , veď ja o tých psíkoch skoro nič neviem! :confused::rolleyes::mee:
Asi Alaya má pravdu v tom, že čosi je vo vzduchu, čo psíkom škodí.
Čo sa deje s Tvojou Wendy?:mee: Veď to chúďa, keď si vylieči aj tento zápal, tak príde na rad žalúdok zničený z ATB. Ale veľmi jej prajem, aby nie.:)
andreaS
02.12.09,19:20
alaya: nechces predsa len zmenit aj znacku granul ked nerobia dobre? ja davam nasmu len trainer fitness... nemozem si tieto granule vynachvalit... pre istotu tuk tuk tuk, nech su nadalej take dobre ;)

inak nas krpec sa dnes sam ponukol takymi sucharikmi s orechmi a zjedol mi aj oprazene mandle... dufam, ze mu to dako neuskodi, zatial nevidno, ze by mu bolo zle... lebo zvykol spavat v kuchyni na kuchynskom stole... ani nevieme ako k tomu prislo, ale vyskocil na lavicu a z lavice na stol a tam spaval... od urazu chrbtice sme mu to znemoznili a dala som tam taburetku a vankusik.... fungovalo to veeeelmi dlho a dnes asi pochopil ako da dole vankusik, tak hned vyhupol hore na stol ked sme neboli doma a ponukol sa... a ja som po prichode domov obvinila manzela ze si vcera pracne chystam tie prazene mandle a on mi ich vyhodi :D :D :D
Dav
02.12.09,19:47
:) Ďakujem. Tá donášková služba ma potešila:). Nevedela som, že takáto rastlinka existuje. Bože.... , veď ja o tých psíkoch skoro nič neviem! :confused::rolleyes::mee:
Asi Alaya má pravdu v tom, že čosi je vo vzduchu, čo psíkom škodí.
Čo sa deje s Tvojou Wendy?:mee: Veď to chúďa, keď si vylieči aj tento zápal, tak príde na rad žalúdok zničený z ATB. Ale veľmi jej prajem, aby nie.:)
Petra, ale aj ostatní psíčkari - ono je to asi tak, že keď bývame s miláčikmi pod jednou strechou, viac si ich všímame, a možno tým bytovým "ustajnením" zvierat sú aj oni náchylnejšie ku všelijakým pliagam. Niekedy som sa stretla aj s názorom, že čistokrvné psíky sú už veľmi príbuzensky pomiešané, a tým aj náchylnejšie ku rôznym chorobám. Ale moja je kríženec, myslím, že aj rodičia sú bezpapieroví, a predsa si vie "vyňuchať a aportovať" rôzne choroby.
Chovali sme psa doma u rodičov, poľovného, na dvore,(mala som 7 rokov, keď sme ho doniesli) a najvážnejšia choroba psa bola, že zrazil embéčku=Škoda 1000MB. (Najprv sme uvažovali o utratení,aby sa netrápil, ale aj my, aj veterinár sme mu dali 24 hodín, prežil, tak sa následky zrážky liečili ataralginom, medom, mliekom, vajcami a rumom, mäsovými vývarmi(přiměřeně), pes mal kľudový režim, a po zvyšok života kríval. Keď sme sa na neho pozerali. Keď si myslel, že ho nevidíme, behal v pohode po všetkých 4.)Okrem očkovania a odčervovania , s výnimkou úrazu,žiadny veterinár, pes bol zdravý. V mrazoch pod -15 stupňov mal bývanie v nevykurovanej chodbe v byte, ináč bol vonku v búde, búda pod schodami, tak mal dvojitú strechu. Stravu mal varenú , dostával aj zvyšky z kuchyne, ale prísne triedené na vhodné pre psa.
Mimochodom, k lahôdkam pre Wendy patrí sudová kyslá kapusta, aj tabletku jej podávam v prstoch spolu s kapustou. A ešte miluje hygienické vreckovky. K obľúbeným pochúťkam patrí aj majonéza , tiež šupky z varených zemiakov - v podstate všetko toto by ma nikdy nenapadlo dať psovi ako jedlo, nie to ešte ako lahôdku.
Petra Nová
02.12.09,20:07
Keď som čítala Tvoj príspevok, tak som sa usmievala. Asi to tak bude, že čím viac sa o miláčikov staráme a trasieme, tým sú chúlostivejší. A potom som hotová z toho, keď ju vidím uslintanú alebo vydávať zvuky, ktorým nerozumiem. Donedávna som si myslela, že sa hava dusí s vodou, aby som sa nakoniec dozvedela, že ona si tými zvukmi vlastne pomáha a posúva tú vodu do seba:D A popri tom strachu som pred niekoľkými dňami prežívala horor, keď sme sa v daždi , v noci s havou hľadali po sídlisku a už som myslela, že netrafí domov. Našťastie sa jej zázračne podarilo čakať ma pred dverami, keď som už rezignovala:eek: Už nikdy nepustím havu na volný cval. Lebo je neposlušná až hroza.
Dav
02.12.09,20:21
Čakala pred dverami....(ešte sme bývali v dome)
Wendy zdrhla popod plot, akékoľvek volanie, lákanie, ziapanie, a že počuje 16x lepšie ako človek - pes ani za nič nechcel ísť do dvora otvorenou bránou. Dokonale naštvatá som to vzdala,zastavila som sa nachovať kotol, idem do bytu, a pred dverami , čuduj sa svete, rozospaté psie klbko otvorilo očká, a s výrazom "gazdiná, vidíš, ako to tu ja strážim, a vôbec, kde si bola tak dlho", si schuti zívlo:mad::eek::D:D:D:D
Petra Nová
02.12.09,20:48
Tak si ma potešila aspoň v tom, že nemám sama síce milého, ale nevychovaného "fracka". Aj tá moja bola absolútne hluchá. Vtedy som sa s ňou už aj rozlúčila, lebo ani neviem kde všade lietala. A bola som presvedčená, že je nad jej schopnosti sa vrátiť. Nakoniec som bola nesmierne šťastná, keď sme sa premoknuté pri tých dverách zišli.;):)
Žabinka
03.12.09,09:37
alaya: nechces predsa len zmenit aj znacku granul ked nerobia dobre? ja davam nasmu len trainer fitness... nemozem si tieto granule vynachvalit... pre istotu tuk tuk tuk, nech su nadalej take dobre ;)

inak nas krpec sa dnes sam ponukol takymi sucharikmi s orechmi a zjedol mi aj oprazene mandle... dufam, ze mu to dako neuskodi, zatial nevidno, ze by mu bolo zle... lebo zvykol spavat v kuchyni na kuchynskom stole... ani nevieme ako k tomu prislo, ale vyskocil na lavicu a z lavice na stol a tam spaval... od urazu chrbtice sme mu to znemoznili a dala som tam taburetku a vankusik.... fungovalo to veeeelmi dlho a dnes asi pochopil ako da dole vankusik, tak hned vyhupol hore na stol ked sme neboli doma a ponukol sa... a ja som po prichode domov obvinila manzela ze si vcera pracne chystam tie prazene mandle a on mi ich vyhodi :D :D :D

Nám sa stalo, že manžel nechal na stole tanier plný kostí-rebrá, našťastie pre nás už poriadne ohryzené:D, s tým, že keď pôjde von tak ich cestou vyhodí. Oddychovali sme po nedeľnom obede a zrazu v kuchyni strašný buchot. Nela vyskočila na stôl, uchmatla si kosť, pritom zhodila tanier s kosťami, a odušu trielila do skrýše:D. Keby ste videli, ako labužnícky si to vychutnávala. Nemali sme srdce vziať jej to.
Minule, keď som robila nové omietky, staré išli samozrejme dole, Nela si zase pochutila na tej, čo sa jej podarilo uchmatnúť zo zeme. Musela som po murároch okamžite upratovať, ale aj tak sa jej podarilo urobiť si zásobu a niekde si to ukryla, lebo ešte aj po týždni som ju vymákla, ako si občas chrumká:D. Rozmýšľala som, nemohlo by to byť nedostatkom vápnika?
alaya1
03.12.09,17:05
Prikladám linky na žranie trávy http://www.dog.sk/reportaze/trava/trava.htm u psov, a takto vyzerá tráva psiarka http://enviroportal.sk/ziva-priroda/photos/small/alopecurus-pratensis.jpgmimotemy mimoriadna Donášková služba:D.

Mňa asi klepne o zem :eek:: - Wendy má zápal ucháááá:eek::mee::mee::mee:to sme si už dačo s tým užili. Predpokladám, že teraz jej prešiel zápal z čeľuste do ucha :mee:
nO JA BY SOM S TOU TRAVOU BOLA OPATRNA. NAS PRAVE KOLI NEJ MAL V STOLICI KRV.
promont maja
14.12.09,14:04
To si ten tvoj havko takouto trávou poranil vnútornosti ... ?? alebo ako, či skôr aká bola príčina tejto krvi v stolici ... ? Náš havko si pochutnáva na tejto psej trávičke ... máme ju rovno pod oknami nášho bytu. Stále tam nejaký "psíčkar" stojí a jeho psík sa tam pasie ... Napíš prosím, bližšie o čo išlo.
alaya1
14.12.09,15:26
To si ten tvoj havko takouto trávou poranil vnútornosti ... ?? alebo ako, či skôr aká bola príčina tejto krvi v stolici ... ? Náš havko si pochutnáva na tejto psej trávičke ... máme ju rovno pod oknami nášho bytu. Stále tam nejaký "psíčkar" stojí a jeho psík sa tam pasie ... Napíš prosím, bližšie o čo išlo.
pes mal vela zaludocnej stavy, tak jedol tu travu a ta trava mu podrazdila, lebo jej mal v zaludku vela sliznicu zaludka a ta krvacala do stolice, stolica velmi zapachala a bola tmava a krvava.
3 tyzdne uz sme na dietke, uz je to pomaly v poriadku, no stale, ked kaka, tak sa bojim, co uvidim, zatiel je to v poho..
prosim ta, ak nechces tu, napis do SS, kt. veterinar povedal tu strasnu hlupost ohladne tej haravky a yorka, dik.
promont maja
15.12.09,05:49
pes mal vela zaludocnej stavy, tak jedol tu travu a ta trava mu podrazdila, lebo jej mal v zaludku vela sliznicu zaludka a ta krvacala do stolice, stolica velmi zapachala a bola tmava a krvava.
3 tyzdne uz sme na dietke, uz je to pomaly v poriadku, no stale, ked kaka, tak sa bojim, co uvidim, zatiel je to v poho..
prosim ta, ak nechces tu, napis do SS, kt. veterinar povedal tu strasnu hlupost ohladne tej haravky a yorka, dik.
To mi je ľúto ... tu asi neplatí, že zviera vie, čo mu chýba ... keď to s tou trávou prehnal.

Ja som sa iba dočítala, že tú trávičku havkovia potrebujú preto, pretože nevedia prežúvať, resp. používať jazyk, a keď sa im potrava prilepí na podnebie, resp. sliznicu tak im tá tráva pomáha ...
plada
15.12.09,08:15
Ahojte kočky, ja mám doma ratlíka, má asi osem mesiacov, až do minulého týždňa to bolo v pohode, ale od soboty púšťa hrozne veľa chlpov, kúpala som ho v sobotu a tak som na to prišla. Písala som aj vetošovi, vraj ak nemá nejaký dermatologický problém, tak títo psi stále púšťajú chlpy, tým že je v byte a potom prechod - venčenie vonku. Kolegyňa vravela, že to tak je na jar a na jeseň. Ja som z toho zúfalá, stále musím utierať stôl, vo vani aj v umývadle, na šporáku, na sedačke, no všade sú chlpy. Neviem, či ho mám vykefovať, alebo nie. Ak máte niekto s týmto skúsenosti, prosím o radu. Psík je veľmi milý, všetci ho ľúbime, tak neviem, či mu mám nejaké vitamíny kúpiť, alebo k tomu vetošovi ísť.
Plada
andreaS
15.12.09,08:31
pokial mu nevypadava tak, ze miestami ma holu kozu bez srsti, tak to neni take zle...

v tomto veku moze ist o zmenu srsti zo stenacej na dospelacku... aj ked nemam skusenost s tymto plemenom a ich srst je velmi kratucka... pri mojom chlpacovi bolo citit zmenu kvality srsti - z papericka sa stala pevna srst...

a pokial ani havko nezmenil spravanie, tak by nemalo ist ani o chorobu... lebo v tomto su ako my, tiez ked ich nieco trapi, alebo su chori tak su sklesnutejsi...

kupte mu daky oblecok na von, aby ste chranili to male telicko a uvidis, ci sa to dako zmenilo...

este ma napadlo... v com ho kupete? nekupali ste ho v tu sobotu? moze to byt reakcia na zmenu samponu resp. ta sa zvykne prejavit aj po par tyzdnoch pouzivania... a zrejme moze ist o sampon, kt. psikovi nesadol... neskrabe sa viac?