kopretinka
10.01.12,13:16
to je u psov normálne :D asi jej chýba nejaký vitamín,alebo je to zlozvyk.....ja som svoju pudlicu tiež musela odučiť od takýchto zákuskov:D
Petra Nová
10.01.12,12:20
Lenže ja ju mám tri roky a ešte to nikdy neurobila. Preto to bol pre mňa šok.
promont maja
10.01.12,12:38
... možno, že pomôže ... ak niekedy dáme havkovi nekajú tú kostičku, tak mu dáme aj trošku mliečka ... mliečko zbožnuje a olizuje sa po ňom tak úchvatne dlho, že ... no mám odkukané, že po mliečku sa mu zriedi stolica ... ale neviem, či je to dobre, či takáto rada nepoškodí ... laktózu niektorí havkovia nevedia vôbec "stráviť" ... hoci náš havko je po aj po tej troške mliečka ako divý ... miska lieta zo strany na stranu ...
alaya1
10.01.12,17:34
Maja, pes absolutne nomoze pit mlieko. Jeho traviaci trakt nie je na jeho prijem prisposobeny, neverim, ze mu podavas mieko zo psa.Co sa vsak jogurtov netyka, Kultury su ziaduce, ja momentalne podavam biely jogurt S..i...miesto probiotickej pasty.

Neviem, Petra, ci ta moj nazor bude zaujimat, no psy a prevazne steniatka velmi casto konzumuju trus. Ci po psovi, ci iny.

Tymto si nahradzaju chybajuce zlozky v strave. Neviem, ci este stale krmis granulami, ci inou stravou, ja by som odporucala doplnok vyzivy v tomto zimnom obdobi.
http://www.majpet.sk/sk/eshop/Chovatelske-potreby/Chovatelske-potreby-pes/CDvet-prirodna-lekaren/Mikro-Mineral-150g.alej
(http://www.majpet.sk/sk/eshop/Chovatelske-potreby/Chovatelske-potreby-pes/CDvet-prirodna-lekaren/Mikro-Mineral-150g.alej)
No vies, pes vzdy len psom ostane a preto sa aj vyvalaju v truse, zdochlinach, nufaky maju hlboko v hline, nas miluje krtince, hrabe sa mu v nich uzasne....a nepohrdnu asi trusom..
marleau
12.01.12,19:43
Chcem sa spýtať,či stačí priestor po psovi vydenzifikovať savom alebo je na to niečo špeciálne?
bjuty smis
12.01.12,20:18
áno,savo je aj špeciálne, priamo na to....
alaya1
12.01.12,20:34
Chcem sa spýtať,či stačí priestor po psovi vydenzifikovať savom alebo je na to niečo špeciálne?

Takze je uz v psom nebi-(
marleau
12.01.12,20:36
Ešte nie.
Kvaka
12.01.12,20:51
marleau
12.01.12,20:55
Zverolekár ho príde utratiť.Je povinný sa o neho postarať alebo nie?
kopretinka
12.01.12,20:56
Modlitba psa II

Môj pane hovorí sa, že som najlepší priateľ človeka.
To je pravda. Robím pre Teba všetko čo môžem a čo viem.
Uctievam Ťa ako Boha.V mojich očiach môžeš vidieť dôveru a lásku.
Usilujem sa vracať Ti dobro, ktoré mi poskytuješ.Starnem vedľa Teba a Tvojich detí, strážim Tvoj dom, vodím nevidiacich,
zachraňujem ľudí v ruinách a lavínach, ťahám sane, pomáham dolapiť
zločincov, zabávam ľudí v manéžach cirkusov, znášam kruté bolesti
v pokusných laboratóriách pre tvoje zdravie.
Miliónkrát vrtím chvostom, aby som sa Ti poďakoval za Tvoju
starostlivosť, aby som Ťa privítal doma a dal Ti najavo radosť.
Keby Ťa všetci opustili, ja s Tebou ostanem až do smrti.
Prosím Ťa pane, aby si ani Ty neopúšťal mňa a nechal ma pri sebe
dožiť ten môj psí život.

Budem Ti za to vďačný a verný ako nikto iný na svete.
kopretinka
12.01.12,20:57
Zverolekár ho príde utratiť.Je povinný sa o neho postarať alebo nie?
povinný? :mad::eek: ty si povinný!!!!!!!
Kvaka
12.01.12,20:57
Naša havinka už pomaly tiež odchádza, ale aj keď zadné labky ju nechcú moc držať, ešte stále jej chutí jesť, a s menšími problémami sa vyprázdni mimo dom. Už sa viac menej nosí von na rukách. V tom článku sa mi zastavil zrak na vete: Všeobecne platí, že dokiaľ pes zjavne neprejavuje bolesť, dokiaľ prijíma potravu a je schopný sa sám vyprázdniť – má právo na život.
Najradšej by som bola, keby sme o tom nemuseli rozhodovať my. 16 rokov je silné puto.
kopretinka
12.01.12,20:58
Modlitba psa

Nasýť ma Pane, napoj a
daj mi čistý a priestranný koterec.
Hovor so mnou, lebo Tvoj hlas
mi často nahrádza vodítko, ak budeš
ku mne láskavý, budem Ti slúžiť
s radosťou a nájdeš miesto v mojom
srdci.
Daj mi čas, aby som pochopil Tvoj
zámer a nebi ma keď Ti neporozumiem,
nemaj ma za nepozorného , keď
nesplním Tvoju vôľu, možno že
obojok alebo vodítko nie sú v poriadku
a možno je chyba aj v Tebe.
Neuväzuj ma príliž na krátko
a nedávaj mi ostnáč, ktorý ma raní
a robí modriny.
Ak spoznáš, že moje dni sa krátia
a ja Ti už nebudem môcť slúžiť
môj milovaný Pán, nenechaj
ma prosím hladovaťa nepredávaj
ma.
Bud taký dobrotivý a
priprav mi rýchlu a milosrdnú
smrť a Boh sa Ti odmení, tu i vo
večnosti.

Amen.
marleau
12.01.12,20:58
povinný? :mad::eek: ty si povinný!!!!!!!
Len sa pýtam.A myslel som po utratení,nie pred.
kopretinka
12.01.12,21:01
Naša havinka už pomaly tiež odchádza, ale aj keď zadné labky ju nechcú moc držať, ešte stále jej chutí jesť, a s menšími problémami sa vyprázdni mimo dom. Už sa viac menej nosí von na rukách. V tom článku sa mi zastavil zrak na vete: Všeobecne platí, že dokiaľ pes zjavne neprejavuje bolesť, dokiaľ prijíma potravu a je schopný sa sám vyprázdniť – má právo na život.
Najradšej by som bola, keby sme o tom nemuseli rozhodovať my. 16 rokov je silné puto.



....ja stále plačem,keď si spomeniem.....bolo to pred 10 rokmi,čo som musela rozhodnúť o živote svojho psíka..
alaya1
12.01.12,21:08
Len sa pýtam.A myslel som po utratení,nie pred.

Za poplatok po utrateni veterinar psa da do kafilerky...OTRASNE....

zelam "krasnu podivanu"- utracania psa.!! Nakolko toho psa pri tom treba drzat......
alaya1
12.01.12,21:09
Naša havinka už pomaly tiež odchádza, ale aj keď zadné labky ju nechcú moc držať, ešte stále jej chutí jesť, a s menšími problémami sa vyprázdni mimo dom. Už sa viac menej nosí von na rukách. V tom článku sa mi zastavil zrak na vete: Všeobecne platí, že dokiaľ pes zjavne neprejavuje bolesť, dokiaľ prijíma potravu a je schopný sa sám vyprázdniť – má právo na život.
Najradšej by som bola, keby sme o tom nemuseli rozhodovať my. 16 rokov je silné puto.



Kvaka, zelam este vela, vela krasnych spolocnych dni......
avalik
12.01.12,21:17
Za poplatok po utrateni veterinar psa da do kafilerky...OTRASNE....

zelam "krasnu podivanu"- utracania psa.!!

no jaa som mala horsi zazitok ... veterinar neodhadol diagnozu a pred rokom a pol mi zomrel pes na rukach. :mee: neprajem to nikomu. a hlavne potom - dat ho do sacku a odviezt na veterinu - tam ho nechali na rampe a vystavili potvrdenie o likvidacii biologickeho odpadu! - toto uz nechcem nikdy zazit. mam uz noveho psika a zmenila som veterinara.
avalik
12.01.12,21:19
Na nebesiach je miesto, ktorému sa hovorí Dúhový most. Keď zomrie zviera, odchádza za tento Dúhový most. Pre našich milých kamarátov sú tam lúky a kopce kde môžu behať a spoločne sa hrať. Je tam veľa jedla, vody, slnečného svitu a naši priatelia sú v teple a pohodlí.

Všetky choré a staré zvieratá sú opäť zdravé a plné síl - tak ako si ich pamätáme z našich snov a minulosti. Zvieratá sú šťastné a spokojné, až na jednu maličkosť: všetkým chýba niekto výnimočný, niekto, koho opustili.

Hrajú a behajú spolu, ale príde deň, keď sa jedno len tak zastaví a zahľadí do diaľky. Jeho jasné oči pátravo pozorujú, netrpezlivé telo sa začína chvieť. Náhle vybehne zo skupinky zvierat, letí cez zelené lúky rýchlejšie a rýchlejšie.

Až sa nakoniec ty a tvoj kamarát stretnete v obrovskej radosti. Dážď šťastných božtekov pokrýva tvoju tvár, tvoje ruky opäť hladkajú milovanú hlavičku, znova hľadíš do tých prenádherných dôverčivých očí, ktoré nadlho zmizli z tvojho života, ale nikdy nie z tvojho srdca.

A cez Dúhový most pôjdete spolu a nikdy sa už nerozdelíte.
marleau
12.01.12,21:21
no jaa som mala horsi zazitok ... veterinar neodhadol diagnozu a pred rokom a pol mi zomrel pes na rukach. :mee: neprajem to nikomu. a hlavne potom - dat ho do sacku a odviezt na veterinu - tam ho nechali na rampe a vystavili potvrdenie o likvidacii biologickeho odpadu! - toto uz nechcem nikdy zazit. mam uz noveho psika a zmenila som veterinara.
Mne zomrel človek na rukách.Mamke obaja svokrovci....
Ja som nemohol vojsť do dvora,kým bol pustený...10 rokov.
marleau
12.01.12,21:23
Za poplatok po utrateni veterinar psa da do kafilerky...OTRASNE....

zelam "krasnu podivanu"- utracania psa.!! Nakolko toho psa pri tom treba drzat......
Nech si veterinár pomože.A kam s ním,keď nie do kafilérie?Snáď nie zakopať len tak,do záhrady.Či áno?Prasa som už pochovával,keď som mal 10 rokov,ale psa nikdy.Vtedy bol iná doba.Dnešné zákony nepoznám.
avalik
12.01.12,21:27
Mne zomrel človek na rukách.Mamke obaja svokrovci....
Ja som nemohol vojsť do dvora,kým bol pustený...10 rokov.

tak to si neviem ani predstavit! :mee: a ani nechcem ... musi to byt strasne!
marleau
12.01.12,21:28
tak to si neviem ani predstavit! :mee: a ani nechcem ... musi to byt strasne!
Ani nie,človek si zvykne.
alaya1
13.01.12,07:32
Nech si veterinár pomože.A kam s ním,keď nie do kafilérie?Snáď nie zakopať len tak,do záhrady.Či áno?Prasa som už pochovával,keď som mal 10 rokov,ale psa nikdy.Vtedy bol iná doba.Dnešné zákony nepoznám.


Su dostojnejsie sposoby ako sa rozlucit.
alaya1
13.01.12,07:33
Mne zomrel človek na rukách.Mamke obaja svokrovci....
Ja som nemohol vojsť do dvora,kým bol pustený...10 rokov.


Asi pes vedel preco, vyciti, kto je akym clovekom......
Petra Nová
15.01.12,16:37
.............................................
.............................................
P.S. Kto si myslí, že chudák hava to urobila z hladu, je na veľkom omyle. Pri nedeľnom obede sa hlásila o svoj podiel z kačky, z knedlíka a zobla si aj trochu kapusty. Čert vie, či jej nechýbal ešte aj dezert!
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
Tak, tá príhoda mala nielen svoj začiatok a koniec, ale ešte aj malú dohru. Zákusok have evidentne zaškodil. Stalo sa v nedeľu, v pondelok hava "posdnídala a povečeřela" normálne, v utorok už len polovičnú dávku, v stredu zobla zopár granulí, vo štvrtok celkom nič s trochou vody. Výsledok = sama vyrobila pár dezertov na lúke. Detto v piatok do večera. Večer už sa obšmietala okolo misky a začala chrumkať granule. Tak som odložila návštevu veterinára plánovanú na sobotu. Dnes už hava "delá pevná h..ínka" a tak je pokoj a pohoda.:)

V utorok sa pôjdeme očkovať proti besnote a iným pliagam, nech je to zicher. Dúfam, že to bude definitívny koniec.:D
Petra Nová
15.01.12,16:45
Neviem, Petra, ci ta moj nazor bude zaujimat, no psy a prevazne steniatka velmi casto konzumuju trus. Ci po psovi, ci iny.

Prečoby nie, zaujíma, Alaya. Bola to moja nová skúsenosť a vysporiadávam sa s ňou. Neberiem na ľahkú váhu tú možnosť, že have niečo chýba, aj keď si myslím, že má pestrú stravu popri granulách. Môže to však byť len môj dojem. Odkonzultujem s veterinárom pri očkovaní v utorok.
Darina1234
15.01.12,16:46
ja mam s mojou havkou taku skusenost, ze ked som mala v kupelni, vtedy este bavlnenu plienku od mojho maleho syna, stalo sa ze mi ju vytiahla z vedra a vyžula, musela som davat velky pozor, bolo to ale velmi davno
Kvaka
15.01.12,17:51
ja mam s mojou havkou taku skusenost, ze ked som mala v kupelni, vtedy este bavlnenu plienku od mojho maleho syna, stalo sa ze mi ju vytiahla z vedra a vyžula, musela som davat velky pozor, bolo to ale velmi davno
Tak to poznám, ak deti zašpinia plienku, psy to obyčajne chcú vyčistiť, doma je doma, tam sa nesmie, a pes to vie, tak ak také niečo vycíti, snaží sa to sám vyčistiť. Napríklad ráno, keď dcéra mala na zemi pohodenú pampersku z noci, tak pes sa snažil ňuchať, a pozeral na mňa, s pohľadom akoby hanby, nechápal.
marleau
15.01.12,17:52
Asi pes vedel preco, vyciti, kto je akym clovekom......
Nech cíti,ja tam nebývam.
Kvaka
15.01.12,17:54
Tak, tá príhoda mala nielen svoj začiatok a koniec, ale ešte aj malú dohru. Zákusok have evidentne zaškodil. Stalo sa v nedeľu, v pondelok hava "posdnídala a povečeřela" normálne, v utorok už len polovičnú dávku, v stredu zobla zopár granulí, vo štvrtok celkom nič s trochou vody. Výsledok = sama vyrobila pár dezertov na lúke. Detto v piatok do večera. Večer už sa obšmietala okolo misky a začala chrumkať granule. Tak som odložila návštevu veterinára plánovanú na sobotu. Dnes už hava "delá pevná h..ínka" a tak je pokoj a pohoda.:)

V utorok sa pôjdeme očkovať proti besnote a iným pliagam, nech je to zicher. Dúfam, že to bude definitívny koniec.:DPetra, tak si ja myslím, že tvoja havinka mala problémy možno aj z nedeľného obeda, kačka, knedľa a kapusta,:) no mňam, ale pre psa ani nie. Moja by určite mala problém.
Kvaka
15.01.12,17:56
Ozaj, Petra, prosím ťa opýtaj sa na to očkovanie proti besnote, pokiaľ viem, už platí zákon, že ak havinka mala očkovaciu látku, kde výrobca píše účinnosť tri roky, tak netreba, iba po 3 rokoch od toho očkovania.
alaya1
15.01.12,18:43
Ozaj, Petra, prosím ťa opýtaj sa na to očkovanie proti besnote, pokiaľ viem, už platí zákon, že ak havinka mala očkovaciu látku, kde výrobca píše účinnosť tri roky, tak netreba, iba po 3 rokoch od toho očkovania.

O tom, som nepocula este, no neviem, ja by som radsej kazdy rok-ore istotu.
Petra Nová
15.01.12,19:10
Petra, tak si ja myslím, že tvoja havinka mala problémy možno aj z nedeľného obeda, kačka, knedľa a kapusta,:) no mňam, ale pre psa ani nie. Moja by určite mala problém.
Keď som písala ten príspevok, tak som sa bavila, na rozdiel od predchádzajúcej nedele. A rozhodovala som sa , či v závere nepridať dovetok, že za to nechutenstvo môže nedeľný obed,nie dezert. Takže si myslela podobne ako ja.
Ale zas, aby som to s obedom uviedla na pravú mieru. Have so nenaložila porciu do misky(rozumej jedno stehno, tri knedliky a naberačku kapusty).:D Ten podiel havy na nedeľnom obede spočíval v tom, že si mi zastala medzi kolená,hlavu vytŕčala spod obrusu , a do papuľky dostala centimetrový kúsok pŕs na centimetri knedle, potom ďalší kúsok knedle postrašený kapustou a na koniec zas centimetrový kúsok suchého mäsa. A bolo po havinom obede. Pochybujem, že to nechutenstvo bolo z toho obeda.:)
Napísala som síce, že očkovať idem proti besnote, ale mala som na mysli ten kokteil, ktorým ich očkujú raz ročne, aby boli v poriadku. Spýtať sa však môžem, či nestačí raz za tri roky. Potom dám vedieť.
Kvaka
15.01.12,19:27
Ďakujem za opýtanie. Však ja viem, ako to je, keď havino pýta. Nemyslela som samozrejme misku z vášho jedla, však máš ju rada, neškodila by si jej, aj naša bola dosť pažravá, najmä keď cítila vôňu nášho, lepšieho jedla, ja som jej tiež občas dala tajne kúsoček mäska, mnou rozhryznutý kĺbik, kúsok stehienka, a potvora, aj po takom kúsočku mala redšie ostatky, preto som len tak uvažovala. :D Som si povedala, že keď príde jej posledná hodina, dám jej pečené stehno, ak ho vôbec bude chcieť.:mee:
Kvaka
15.01.12,19:48
Tak som našla, od 1.11.2011 platí toto:

§ 17/5 Vlastník alebo držiteľ zvieraťa je povinný na vlastné náklady pri vnímavých mäsožravých zvieratách starších ako tri mesiace zabezpečiť jeho vakcináciu a revakcináciu proti besnote podľa vakcinačnej schémy výrobcu použitej vakcíny, udržiavať ho v imunite a zabezpečiť vyšetrovanie a vakcináciu zvieraťa podľa jeho fyziologických a biologických potrieb.
(6) Vlastník alebo držiteľ zvieraťa je povinný zabezpečiť bezodkladne veterinárne vyšetrenie zvieraťa, ktoré poranilo človeka.

Dovtedy bolo takto: Vlastník alebo držiteľ zvieraťa je povinný na vlastné náklady pri vnímavých mäsožravých zvieratách starších ako tri mesiace zabezpečiť vakcináciu a každoročnú revakcináciu proti besnote a zabezpečiť bez meškania veterinárne vyšetrenie zvieraťa, ktoré poranilo človeka, ako aj zabezpečiť vyšetrovanie a vakcináciu zvieraťa podľa jeho fyziologických a biologických potrieb.
Žabinka
16.01.12,08:33
Spýtam sa na takúto vec. Včera cca 3 hodiny naša Nelinka krívala. Ráno sa bola venčiť, chodila normálne. Potom spala v posteli, a keď prišla do izby, krívala. Inak nevyzerala, že by mala dáke bolesti, vrtela si chvostíkom, ale nechcela chodiť, iba ležala na mieste. Na obed som s ňou bola vonku, už krívala menej, a potom prestala úplne. Môže psíkom stŕpnuť noha pri spaní :rolleyes:? Ešte som o tom nepočula, ale iná príčina mi nenapadá. Ešte že by zle doskočila, keď schádzala z postele, ale nikto si nič také nevšimol.
andreaS
16.01.12,08:35
hm, a ako zistim cas ucinnosti tej nasej vakciny? ockovali sme v 12/2010 ... a kazdorocne sa mi podari toto obdobie presunut o mesiac... tentokrat aj preto, ze nevystavujeme v trencine, inak by sme uz boli po ockovani... tak ci tak bude asi lepsie navstivit veterinara... potrebujem aj ostrihat pazuriky, naco si netrufam... a salony nenavstevujeme lebo si ich striham sama...
alaya1
16.01.12,08:37
Spýtam sa na takúto vec. Včera cca 3 hodiny naša Nelinka krívala. Ráno sa bola venčiť, chodila normálne. Potom spala v posteli, a keď prišla do izby, krívala. Inak nevyzerala, že by mala dáke bolesti, vrtela si chvostíkom, ale nechcela chodiť, iba ležala na mieste. Na obed som s ňou bola vonku, už krívala menej, a potom prestala úplne. Môže psíkom stŕpnuť noha pri spaní :rolleyes:? Ešte som o tom nepočula, ale iná príčina mi nenapadá. Ešte že by zle doskočila, keď schádzala z postele, ale nikto si nič také nevšimol.

Sjor mi to pride, ze zle dostupila, ked zoskocila z psotele, sice neviem, ci sa jedna o malickeho, ci vacsieho psika.
Kvaka
16.01.12,08:43
hm, a ako zistim cas ucinnosti tej nasej vakciny? ockovali sme v 12/2010 ... a kazdorocne sa mi podari toto obdobie presunut o mesiac... tentokrat aj preto, ze nevystavujeme v trencine, inak by sme uz boli po ockovani... tak ci tak bude asi lepsie navstivit veterinara... potrebujem aj ostrihat pazuriky, naco si netrufam... a salony nenavstevujeme lebo si ich striham sama...Pozri si, čím ho očkovali, má to zapísané v pase alebo v očkovacom preukaze. Potom nájdeš na webe účinnosť, ale s určitosťou ti to povie len veterinár. A týka sa to výlučne vakcinácie proti besnote, takže ostatné očkovania tak, ako povie veterinár.
Žabinka
16.01.12,08:45
Sjor mi to pride, ze zle dostupila, ked zoskocila z psotele, sice neviem, ci sa jedna o malickeho, ci vacsieho psika.
Je to skoro jazvečík, takže nie je veľmi veľká. Prekvapilo ma to, lebo je veľmi živá, niekedy až príliš :), behá ako šarkan, a nemá problém vyskočiť napr. na stôl (čo samozrejme nerobí) a takéto niečo sa stalo prvý raz. Ale zľakli sme sa riadne, chvalabohu to prešlo.
verkaz
16.01.12,08:51
Spýtam sa na takúto vec. Včera cca 3 hodiny naša Nelinka krívala. Ráno sa bola venčiť, chodila normálne. Potom spala v posteli, a keď prišla do izby, krívala. Inak nevyzerala, že by mala dáke bolesti, vrtela si chvostíkom, ale nechcela chodiť, iba ležala na mieste. Na obed som s ňou bola vonku, už krívala menej, a potom prestala úplne. Môže psíkom stŕpnuť noha pri spaní :rolleyes:? Ešte som o tom nepočula, ale iná príčina mi nenapadá. Ešte že by zle doskočila, keď schádzala z postele, ale nikto si nič také nevšimol.

Môže, môj mal po tom ako veľa plával takú svalovicu, že sa dva dni nemohol riadne postaviť na nohy. len sa čudoval, čo to s ním je. Tiež ani nezakňučal;)
alaya1
16.01.12,08:59
Je to skoro jazvečík, takže nie je veľmi veľká. Prekvapilo ma to, lebo je veľmi živá, niekedy až príliš :), behá ako šarkan, a nemá problém vyskočiť napr. na stôl (čo samozrejme nerobí) a takéto niečo sa stalo prvý raz. Ale zľakli sme sa riadne, chvalabohu to prešlo.

no, ked ma take kraducke nohy, ako jazvecik, tak to moze byt tym doskokom. Ak je to uz ok, tak by som to nerielila, ale sledovala.
alaya1
21.01.12,21:11
Dnes nebudem mat pekne sny, vyplakala som sa uz- http://www.bernskysalasnickypesvnouzi.wbs.cz/Fotogalerie-profilu5.html?fotka=5#foto

A (http://www.bernskysalasnickypesvnouzi.wbs.cz/Fotogalerie-profilu5.html?fotka=5#foto)ko moze niekto taky existovat a toto robit so zivymi tvormi. Ociernovali ma tu, ze naco psom PP, ze uznavam len chov PP psov. Ze som fanaticka.NIKDY nieco take u PP psov neuvidite.

Nekupujte psov u mnozitelov!!!! Chodte do utulkov.


Blizsie info a autenticke fotografie zo zachrany psikov z klietok polnych vykalov, bez vody a jedla, bez kuska prikryvky najdete na socialnej sieti FB
Bernský salašnický pes v nouzi

A (http://www.facebook.com/pages/Bernský-salašnický-pes-v-nouzi/177717502266330)le je to pohlad len a len pre silne povahy.((
promont maja
25.01.12,15:03
... čo je na tom pravdy .. u nás v Prešove, zatiaľ od agentúry: JPP, že je povinnosťou nechať začipovať každého psíka ... vraj to stojí cca 10,00 eur a pre psíka je to dosť bolestivé ... že to vraj vyplýva zo zákona ... čo hovoríte? .. blbosť ... či? ... a je to potrebné zaobsolvovať teraz, keďže to platí od 1. 1. 2012 ... vôbec, ale vôbec sa mi nepáči, že teraz keď je zima ... a neviem, či by to bolo ku prospechu veci ... či?
andreaS
25.01.12,16:51
... čo je na tom pravdy .. u nás v Prešove, zatiaľ od agentúry: JPP, že je povinnosťou nechať začipovať každého psíka ... vraj to stojí cca 10,00 eur a pre psíka je to dosť bolestivé ... že to vraj vyplýva zo zákona ... čo hovoríte? .. blbosť ... či? ... a je to potrebné zaobsolvovať teraz, keďže to platí od 1. 1. 2012 ... vôbec, ale vôbec sa mi nepáči, že teraz keď je zima ... a neviem, či by to bolo ku prospechu veci ... či?

je to pravda ze treba zacipovat, ale ...

- psik narodeny po 1.11.2011 musi mat cip
- psik tetovany po 3.7.2011 musi mat cip
- psik narodeny pred 1.11.2011, ktory nema tetovanie musi mat tento cip najneskor do 30.09.2013

Ja som davala cipovat minuly rok kvoli cestovaniu mimo SR a vobec to nebolo bolestive. Az sme boli prekvapeni, ze ten nas inak na seba obzvlast citlivy pes to ani nezaregistroval :D ... chvalabohu... zaroven sme dali robit PETPAS a platila som 50€. Tipujem, ze vzhladom na povinnost zo zakona cenu znizia, nehovoriac o tom, ze bezny psik nepotrebuje PETPAS. Treba sa informovat u svojho veterinara... ti nasi to maju zavesene na stranke.

http://veterina-zilina.webnode.sk/news/identifikacia-a-registracia-spolocenskych-zvierat-/
arizona
25.01.12,18:56
... čo je na tom pravdy .. u nás v Prešove, zatiaľ od agentúry: JPP, že je povinnosťou nechať začipovať každého psíka ... vraj to stojí cca 10,00 eur a pre psíka je to dosť bolestivé ... že to vraj vyplýva zo zákona ... čo hovoríte? .. blbosť ... či? ... a je to potrebné zaobsolvovať teraz, keďže to platí od 1. 1. 2012 ... vôbec, ale vôbec sa mi nepáči, že teraz keď je zima ... a neviem, či by to bolo ku prospechu veci ... či?
Od 1.novembra 2011 musí vlastník zvieraťa na svoje náklady zabezpečiť identifikáciu a registráciu každého psa, mačky alebo fretky. To znamená, že každý pes, mačka, fretka musí byť nezameniteľne označený transpondérom – mikročipom spĺňajúcim normu ISO11784 alebo čitateľným tetovaním. Tetovanie je platné iba v tom prípade, že je dokázateľné, že bolo vykonané pred 3. júlom 2011 a je riadne čitateľné. Psi, ktorí sú tetovaní po 3. júli 2011 musia byť dodatočne označení transpondérom - mikročipom.

Na psy, mačky a fretky, ktoré sa narodili pred účinnosťou zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 39/2007 Z. z.“), t.j. pred 1.11.2011, sa vzťahuje dvojročné prechodné obdobie v súlade s § 54b ods. 5) zákona č. 39/2007 Z. z.. Počas plynutia prechodného obdobia, ktoré končí dňa 30. septembra 2013 musia byť psy, mačky alebo fretky označené transpondérom – mikročipom alebo tetovaním. Na psy, mačky alebo fretky, ktoré sa uvádzajú na trh, prevádzajú do vlastníctva alebo držby inej osoby sa toto prechodné obdobie nevzťahuje.
http://www.svps.sk/zvierata/spolocenske.asp


Čo je označenie transponderom/čipovanie?
Mikročip je malé elektronické zariadenie s jedinečným číselným kódom, ktoré sa zavádza pod kožu na určenom mieste. Číselný kód je uvedený na internete v centrálnom registri spoločenských zvierat na internete na stránke www.kvlsr.sk. Pomocou špeciálnej čítačky sa dá kód prečítať a tak sa dá u strateného psa vždy zistiť jeho majiteľ. Čipovanie sa týka psov, mačiek a fretiek.

Ako prebieha čipovanie?
Aplikácia mikročipu/elektronického transponderu je rýchly ambulantný zákrok, niečo ako podkožná injekcia. Čipovanie vykonáva veterinárny lekár. Pred čipovaním vždy čítačkou overí, či sa kód v čipe zhoduje s číselným kódom na obale. Vpichom špeciálnej ihly vloží čip pod kožu, väčšinou na ľavú stranu krku. Po aplikácii čipu sa opäť čítačkou presvedčí, či je čip na svojom mieste.
Zákrok bez problémov znášajú aj mladé či veľmi malé zvieratá, nie je to bolestivejšie o nič viac ako bežné očkovanie, dokonca pravdepodobne ešte menej. Po čipovaní nebývajú nijaké zdravotné problémy, komplikácie sa vyskytujú veľmi zriedkavo.
http://www.trivet.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=15&Itemid=6
alaya1
25.01.12,21:34
Maja cipovanie nestoji 10 eur, my sme platili este v starej mene u veterinara, kde chodis ty-800 korun. Vobec to psika az tak neboli, vyzera to, ako striekacka, vpichnu mu mikrocip ku krku. je to malicka chvilka. nas vrieska, aj ked mu len chceme odmerat teplotu a vydrzal to.

Hlupost to absolutne nie je, malo by byt v zaujme kazdeho cloveka, mat psika registrovaneho v medzinarodnej databaze. Ak by sa stratil, pripadne ho odcudzili, podla cipu je mozne najst majitela psa.Pri cipovani dostanes aj medzinarodny ockovaci preukaz, tzv. cestovny pas pre psa. Ak by si psika nemala cipovaneho, nemozes s nim nikde vycestovat.

je to velmi uzitocna vec a ukoncit sa to ma v roku 2013- uz som tu o tom davnejsie prikladala link, nikto si ho nevsimol.
Kvaka
25.01.12,22:22
My sme dali oboch čipovať ešte v roku 2009, kvôli cestovaniu. Platili sme 55€ za jeden mikročip aplikácia + vystavenie petpasu. Pozerala som v databáze, našla som ich oboch, majú tam zapísané aj očkovanie proti besnote. Inak, po tej novele už platí, že sa proti besnote bude očkovať podľa očkovacej schémy výrobcu vakcíny, nemusí to byť každý rok, to závisí od druhu očkovacej látky.
Kvaka
25.01.12,22:27
V Prahe napríklad nás kontrolovali policajti v parku, mali čítačku čipov, akurát sa pýtali, kde ten čip majú umiestnený. Presne videli, kde sú psíci evidovaní, keby sme ich nemali začipovaných, bola by pokuta.
arizona
25.01.12,22:52
Jedine, co sa mi na tom cipovani paci je to, ze snad bude menej vyhodenych psikov na ulicu,lebo majitel sa bude obavat, ze ho zistia...
Ale zase vieme, ze neraz dokazali majitelom zvierat aj tyranie,ale nikto s tym nic nemohol urobit, majitel ani len pokutu nedostane,hlavne, ze mame uzakonene, ze moze dostat az 3 roky basy...

Inak to ostatne povazujem aj ja za nezmysel!
Zacipovat pridu jedine ti, co maju drahych papierovych psov,alebo ti, co so psami cestuju za hranice.
Doteraz zakon tiez prikazuje aj povinne ockovanie proti besnote. Kto to kedy kontroloje, ci su vsetky zvierata naozaj zaockovane? Mozno tak v meste,ked je pes na prechadzke...ale pri psoch,co ziju iba na dvore, tak to neskontroluje nik.

Tiez povazujem za nezmysel cipovat macky! Myslim tie "obycajne",dedinske...
Byvam na dedine, ale v zivote som nepocula od susedov, ze by niekto daval macky zastepit aspon proti besnote, ci odcervit.
Mam 3 macky a jedneho psa,viem, co to stoji,ked davame pravidelne vsetkym potrebne ockovania,tabletky na odcervenie,obcas nejake antibiotika, na jar obojky proti kliestom a parazitom atd,atd.

Uz vidim, ako vsetci pobezia dat za nejakych 30€ zacipovat macku, pri ktorej nemaju istotu, ci sa zajtra vrati domov, ci ju niekto neotravi, ci ju nezabije auto,alebo nezastreli nejaky uchylny polovnik.

Ak sa aj zviera strati, aj tak neda najst,ako si niekto mysli, lebo cip nema v sebe ziadnu vysielacku.
Sanca na najdenie je jedine vtedy,ak zviera niekto najde a prinesie "niekomu" ,kto ma pristroj na citanie cipu. Inak nie.



Zas niekto nieco vymyslel,ale nedomyslel...:mad:
alaya1
26.01.12,07:28
Arizona umysel to je vyborny, no ide tu hlavne o pristup ludi.
Ked sa vykaslu na ockovanie, cip budu mat, vies, kde.....A co ti poviem, u nas do KS doniesli civavku, bolo vidiet, ze sa stratila a na stranke OZ jedna slecna hladala svoju stratenu cipovanu civavku. Spoznala ju na stranke KS a vie co? Ti veterinari, co maju KS na starosti, ani psa nepresli citackou, ci nahodou nie je cipovany pes....Otrasne.
A cipovanie PP psov je u nas povinne, tetovanie sa uz nerobi- chvala Bohu.
arizona
26.01.12,08:28
Arizona umysel to je vyborny, no ide tu hlavne o pristup ludi.
Ked sa vykaslu na ockovanie, cip budu mat, vies, kde.....A co ti poviem, u nas do KS doniesli civavku, bolo vidiet, ze sa stratila a na stranke OZ jedna slecna hladala svoju stratenu cipovanu civavku. Spoznala ju na stranke KS a vie co? Ti veterinari, co maju KS na starosti, ani psa nepresli citackou, ci nahodou nie je cipovany pes....Otrasne.
A cipovanie PP psov je u nas povinne, tetovanie sa uz nerobi- chvala Bohu.
k vyznacenemu :

Presne to som mala na mysli,o tom som pisala !

Zatial som nikde nenasla vysvetlenie,aky to bude mat u nas vyznam cipovat dedinskych psov, ci macky! :confused::rolleyes::cool:
Kvaka
26.01.12,09:11
k vyznacenemu :

Presne to som mala na mysli,o tom som pisala !

Zatial som nikde nenasla vysvetlenie,aky to bude mat u nas vyznam cipovat dedinskych psov, ci macky! :confused::rolleyes::cool:Mačky sa nedajú ustrážiť, súhlasím. Dedinské často nepatria nikomu. U psov to pochopím, čipovaním sa docieli, že všetky psy budú pod kontrolou, tým pádom aj ich množenie, veterinár dohliada a vidí. Pri množení platia tiež nejaké zákonné pravidlá, majitelia krížencov a najdúšikov si ich budú musieť ustrážiť. So psíkmi, ktorí nemajú majiteľa, si bude musieť poradiť obec sama, má už zo zákona povinnosť zriaďovať útulky. Takže sa docieli časom to, že držanie a chov psov bude pod kontrolou, čo by malo znížiť počet túlavých psov. Mám len obavy, že ak neznížia cenu čipovania, veľa psíkov bude vyhodených skôr, než k tomu čipovaniu príde.
Aj mačky by mali byť pod rovnakou kontrolou, ale to už si neviem vôbec predstaviť.
Kvaka
26.01.12,10:57
Dnes vyšla už aj vyhláška o identifikácii a registrácii spoločenských zvierat.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=210721&FileName=zz2012-00019-0210721&Rocnik=2012
Kvaka
26.01.12,21:05
Naša staručká dáma už nevládze na zadné labky. Dnes sa veľmi ťažko postavila, a keď sa náhodou ocitla na podlahe, kde nebol koberec, tak zadné labky len ťahala, kĺzala nimi ako na lyžiach. Všade som už porozkladala koberčeky, väčšie aj menšie, aby som zakryla čo najväčšiu plochu, ale aj na koberci sa jej stalo, že jednu zadnú labku ťahala tromi. Keď stojí, predné ok, a zadné dáva tak, že sú spodné časti vykrútené von do bokov. Sedieť už nevie, iba si ľahne, predok má normálne a zadok na boku. Neviem, či trpí, zatiaľ nekňučí, jeden čas nejako mrmlala v noci, ale už to prestalo. Stále je smutná, väčšinu dňa preleží, jej jediná aktivita je žrádlo, iné ju nezaujíma. Aj vonku pri venčení, prejde ťažko horko pár metrov, ale neustrážim ju, aby niečo nezožrala, je jedno, čo nájde, kúsok rožka, aj suché hovienka, či kosť. Tú som jej stihla našťastie vybrať, pri tom ale spadla. Inak už svoje potreby vykonáva skoro postojačky, ani si nečupne, iba veľmi slabo posunie zadné labky pod seba, keď tlačí. No bojím sa, zo dňa na deň je to horšie. Dávam jej ten 5 zložkový doplnok na kĺby, Alavis 5, aj minerály, aj stravu som trochu upravila.
Zajtra ideme kúpiť nejakú tašku na nosenie von, kto má s tým nejaké skúsenosti, čo mi poradíte?
vema
26.01.12,22:06
Náš havko nebol veľmi starý, ale mal choré kĺbiky na nohách. Užíval tabletky od bolesti každý deň. Niekedy sa mu polepšilo a išlo to ako tak, ale keď napr. zoskočil z gauča, tak týždeň sme ho nosili. Ráno bol vždy na tom lepšie, tak sme išli von a vládal sa vycikať aj vykakať. Chudáčik, už dávno zomrel, ale je mi vždy do plaču, keď si na neho spomeniem. Chudiatká naše zvieratká. Tie tabletky od bolesti by mu možno pomohli, aby sa netrápil. Držím palce.
alaya1
26.01.12,22:23
Naša staručká dáma už nevládze na zadné labky. Dnes sa veľmi ťažko postavila, a keď sa náhodou ocitla na podlahe, kde nebol koberec, tak zadné labky len ťahala, kĺzala nimi ako na lyžiach. Všade som už porozkladala koberčeky, väčšie aj menšie, aby som zakryla čo najväčšiu plochu, ale aj na koberci sa jej stalo, že jednu zadnú labku ťahala tromi. Keď stojí, predné ok, a zadné dáva tak, že sú spodné časti vykrútené von do bokov. Sedieť už nevie, iba si ľahne, predok má normálne a zadok na boku. Neviem, či trpí, zatiaľ nekňučí, jeden čas nejako mrmlala v noci, ale už to prestalo. Stále je smutná, väčšinu dňa preleží, jej jediná aktivita je žrádlo, iné ju nezaujíma. Aj vonku pri venčení, prejde ťažko horko pár metrov, ale neustrážim ju, aby niečo nezožrala, je jedno, čo nájde, kúsok rožka, aj suché hovienka, či kosť. Tú som jej stihla našťastie vybrať, pri tom ale spadla. Inak už svoje potreby vykonáva skoro postojačky, ani si nečupne, iba veľmi slabo posunie zadné labky pod seba, keď tlačí. No bojím sa, zo dňa na deň je to horšie. Dávam jej ten 5 zložkový doplnok na kĺby, Alavis 5, aj minerály, aj stravu som trochu upravila.
Zajtra ideme kúpiť nejakú tašku na nosenie von, kto má s tým nejaké skúsenosti, čo mi poradíte?

Kvaka je mi to luto. nebolo by lespie toto?
http://www.alavis.cz/sk/alavis-msm-glukosamin-sulfat
na nosenie
http://www.i-bazar.sk/1918243-skladaci-transportny-box-pre-psa/ (http://www.alavis.cz/sk/alavis-msm-glukosamin-sulfat)
alebo
http://www.rebeldog.sk/sk/katalog/produkt/39-roadster-pink-kocik-pre-psov-do-45kg
Kvaka
26.01.12,22:54
Kvaka je mi to luto. nebolo by lespie toto?
http://www.alavis.cz/sk/alavis-msm-glukosamin-sulfat
na nosenie
(http://www.alavis.cz/sk/alavis-msm-glukosamin-sulfat)http://www.i-bazar.sk/1918243-skladaci-transportny-box-pre-psa/
alebo
http://www.rebeldog.sk/sk/katalog/produkt/39-roadster-pink-kocik-pre-psov-do-45kg

Alaya, ďakujem za tipy. Myslím, že ten skladací box by mohol byť, kočík asi nie, ona by sa do neho ani nedostala, a aj keby sme ju tam nejako dali, pohyb by ju možno bolel, už v aute máme s ňou problém, a tam leží v pelechu. Ideme s ňou ako s porcelánom. Von chodí iba na venčenie, to je skôr pre nás pomôcka, ako ju zniesť a vyniesť von. Prípravok, ktorý si pripla, je zrejme pre ňu lepší, ako ten, čo máme, porovnala som ich, len sa bojím, aby zase nemala krv v stolici. Pri tomto, čo máme http://www.alavis.cz/alavis-5, sme asi mesiac mali pauzu, kvôli tej krvi, tá jej už zmizla, tak teraz jej ho dávam znovu. Ale mám pocit, že niečo jej v tom škodí. Vychádza z nej zase niečo ako huspenina, už len čakám, kedy sa zase objaví krv. Neviem, či jej vôbec dobre trávi, ona mala už pred tromi rokmi katastrofálne pečeňové testy, nedávali jej šancu, ale prežila. Pravý bok má trochu vydutý, tam kde je pečeň, má pod hrudníkom aj na brušku nejaké vydutiny, asi s nejakou tekutinou, lebo keď ju vynášam cez schody k výťahu, a náhodou ju zle podchytím, začne kašľať, akoby ju to dusilo. Veterinár to vie, ale nič sa s tým nedá už robiť. :mee:
alaya1
27.01.12,08:51
Alaya, ďakujem za tipy. Myslím, že ten skladací box by mohol byť, kočík asi nie, ona by sa do neho ani nedostala, a aj keby sme ju tam nejako dali, pohyb by ju možno bolel, už v aute máme s ňou problém, a tam leží v pelechu. Ideme s ňou ako s porcelánom. Von chodí iba na venčenie, to je skôr pre nás pomôcka, ako ju zniesť a vyniesť von. Prípravok, ktorý si pripla, je zrejme pre ňu lepší, ako ten, čo máme, porovnala som ich, len sa bojím, aby zase nemala krv v stolici. Pri tomto, čo máme http://www.alavis.cz/alavis-5, sme asi mesiac mali pauzu, kvôli tej krvi, tá jej už zmizla, tak teraz jej ho dávam znovu. Ale mám pocit, že niečo jej v tom škodí. Vychádza z nej zase niečo ako huspenina, už len čakám, kedy sa zase objaví krv. Neviem, či jej vôbec dobre trávi, ona mala už pred tromi rokmi katastrofálne pečeňové testy, nedávali jej šancu, ale prežila. Pravý bok má trochu vydutý, tam kde je pečeň, má pod hrudníkom aj na brušku nejaké vydutiny, asi s nejakou tekutinou, lebo keď ju vynášam cez schody k výťahu, a náhodou ju zle podchytím, začne kašľať, akoby ju to dusilo. Veterinár to vie, ale nič sa s tým nedá už robiť. :mee:

Kvaka, to je velmi smutne, ked sa takto trapi zivy tvor, ktory ani nevie povedat, co hu boli-(. Ten alavis, to davam aj ja. nas ma zaludok velmi citlivy a znasa to dobre. On ma 6kg, tak mu davam denne len polovicu tohto pripravku. Za vyskusanie nic nedas. Skus tiez len s polovicou a uvidis, je to vynikajuce.Ja mu to roztlciem tlcikom a nasypem na zradlo, je to asi lepsie stravitelne. A ked ma fenka problemy s pecenou, neskusila si jej davat veterinarne granule na choru pecen?http://krmivo-pre-psov.heureka.sk/royal-canin-hepatic-12kg/

Ak sa veterinar nepokusa uz jej pomoct, urcite by som zasla za inym, aspon pre pokoj mojej duse.

n (http://krmivo-pre-psov.heureka.sk/royal-canin-hepatic-12kg/)eviem, ci by ti nebolo lepsie, v takomto stave ju naucit cikat doma na detske podlozky. Bolo by to pre nu asi lahsie, ako teraz v zime vonku, aby sa ti este nenachladila.
promont maja
27.01.12,09:38
Alaya, ďakujem za tipy. Myslím, že ten skladací box by mohol byť, kočík asi nie, ona by sa do neho ani nedostala, a aj keby sme ju tam nejako dali, pohyb by ju možno bolel, už v aute máme s ňou problém, a tam leží v pelechu. Ideme s ňou ako s porcelánom. Von chodí iba na venčenie, to je skôr pre nás pomôcka, ako ju zniesť a vyniesť von. Prípravok, ktorý si pripla, je zrejme pre ňu lepší, ako ten, čo máme, porovnala som ich, len sa bojím, aby zase nemala krv v stolici. Pri tomto, čo máme http://www.alavis.cz/alavis-5, sme asi mesiac mali pauzu, kvôli tej krvi, tá jej už zmizla, tak teraz jej ho dávam znovu. Ale mám pocit, že niečo jej v tom škodí. Vychádza z nej zase niečo ako huspenina, už len čakám, kedy sa zase objaví krv. Neviem, či jej vôbec dobre trávi, ona mala už pred tromi rokmi katastrofálne pečeňové testy, nedávali jej šancu, ale prežila. Pravý bok má trochu vydutý, tam kde je pečeň, má pod hrudníkom aj na brušku nejaké vydutiny, asi s nejakou tekutinou, lebo keď ju vynášam cez schody k výťahu, a náhodou ju zle podchytím, začne kašľať, akoby ju to dusilo. Veterinár to vie, ale nič sa s tým nedá už robiť. :mee:

... je mi smutno ... verím, že sa to zlepší ... maja
účtovník 007
30.01.12,12:08
No s tým čipovaním ste ma prekvapili.
Teraz som dala sterilizovať nášho nájdenca mačičku za 40 Eur. Chovám ju dobre, odčervujem, dávam zaočkovať, ale s čipovaním nesúhlasím. Mačka skutočne zajtra nemusí prísť. Aj tak prídem o dosť peňazí a o mojom nariekaní ani nehovorím.
Teraz si chceme zobrať psíka z útulku, určite nemienime s ním cestovať po svete, tak nechápem, prečo nestačí identifikačná známka s menom a adresou majiteľa. Určite to má aj svoje výhody, ale najvia budú zas potrestaní tí obyčajní chovatelia. Množitelia sa na to vykašlú, tak ako kašlú doteraz na všetko.
gilda
30.01.12,17:14
Čipovanie bez výnimky a za vlastné. Určite výhodné a tiež dobrý nácvik čipovania homo sapiens..... "čipovaním sa docieli, že všetky psy budú pod kontrolou, tým pádom aj ich množenie, veterinár dohliada a vidí."
......"Takže sa docieli časom to, že držanie a chov psov bude pod kontrolou" alebo: čipovaním sa docieli, že všetci ľudia budú pod kontrolou, tým pádom aj ich množenie, Veľký Brat dohliada a vidí. Takže sa docieli časom to, že ľudská populácia bude regulovaná a pod kontrolou....
alaya1
30.01.12,18:42
Aby zase nedoslo v prudkej vymene nazorov na posledne 2 prispevky napisem len takuto odpoved-

informovanost ludi o kontrolovanom chove je minimalna, az nulova.....
účtovník 007
31.01.12,11:38
Aby zase nedoslo v prudkej vymene nazorov na posledne 2 prispevky napisem len takuto odpoved-

informovanost ludi o kontrolovanom chove je minimalna, az nulova.....

Prudká výmena názorov? Z mojej strany nehrozí.:) Mačku určite nedám čipovať.
Volala som do útulku a psík je už čipovaný, takže nebudem musieť robiť v tomto smere nič.
Ešte som sa dohodla, že ju dajú aj sterilizovať a ja si ju úplne zoberiem až potom. Dovtedy priateľské vychádzky.

Chcela by som sa spýtať ľudí, čo majú labradora (ten náš bude labradorka šmrncnutá s niečim iným, ale vyzerá úplne ako labradorka - teda taká šmrncnutá:D :D:D ˇ,ale nedalo sa jej odolať), či sú labradory veľkí utekáči. Máme nižší plot cca 130 cm. Mali sme doteraz boxerku a tá plot rešpektovala. Nikdy nevyskočila po psoch venčiacich sa okolo nášho domu. Iba štekala. Ale na internete som sa dočítala, že labrador je tulák a vyžaduje poriadny plot:eek:. Poradí mi niekto? Je to pravda?
alaya1
31.01.12,14:45
Myslim si, ze ked pes dostane zakladny vycvik poslusnosti, nemal by utekat a hlavne, ak bude kastrovana, co je v tomto pripade krizenca spravne, povaha bude kludna.Pozunam sterilizovanu fenku cistokrvneho labradora -vodiacehjo psa, sice je blahobytnej postavy, no chjodi kludne za svojim panom navolno.
Podla mna, zakladom je psa vycvicit.
Kvaka
31.01.12,15:10
Prudká výmena názorov? Z mojej strany nehrozí.:) Mačku určite nedám čipovať.
Volala som do útulku a psík je už čipovaný, takže nebudem musieť robiť v tomto smere nič.
Ešte som sa dohodla, že ju dajú aj sterilizovať a ja si ju úplne zoberiem až potom. Dovtedy priateľské vychádzky.
K tomu, že psík je čipovaný už v útulku, to je pravda, inak by to ho ani nesmeli predať. Už včera som ti to chcela napísať, ale si ma predbehla. Zasekla som sa trochu na príspevku od Gildy, nepochopila som, ale tento zákon je na ochranu zvierat, myslím si. Mne je ľúto tých bezbranných túlavých tvorov, čo ľudia vyhodia, keď sa im znepáči, alebo si ich neustrážia. Každý, kto už teraz kdekoľvek predáva psa, ho musí mať začipovaného. Myslím si, že množitelia to budú mať už ťažšie, ak by predávali psov bez čipovania, bolo by to načierno, a ani kupujúci by si nemohol psa prihlásiť k evidencii. Pri očkovaní by zase veterinár odhalil podvod. Takže ten zákon je naozaj na ochranu zvierat, aspoň ja ho tak chápem. Nedávno som išla po menej frekventovanej ceste, a videla som psa na kraji, ako sedí a trhá nejaké menšie zvieratko. Za mnou idúca dcéra sa na aute dokonca otočila, myslela si, že je pes zranený, keď tak sedel, ale nie, bol to pes túlavý, ktorý si našiel asi nejakého zrazeného zajaca. Mala som z toho, čo som videla veľmi ťažké srdce. Psa možno vycvičiť, viesť na vôdzke, dá sa ustrážiť. Mačky na dedine sa ustrážiť nedajú, preto si tiež si myslím, že by sa nemali čipovať, ale čo s tými túlavými? Chodia do dvorov, hľadajú potravu, nie sú odčervené, očkované, ako sa to dá ustrážiť?
promont maja
01.02.12,07:10
... som rada, že sa niečo zmení ... ak to bude tak, že naši "mestskí" policajti budú vybavení čítačkami a vďaka centrálnemu registru zistia, či je takýto psík očkovaný proti besnote, alebo nie, a zjednajú nápravu, tak som všetkými svojimi palčokmi za.

... len ako to bude na dedine ... a nechať začipovať takú " dedinskú" mačičku, či kocúrika ... pamätám si, ako moja svokra nechávala vzadu za domom vždy trošku mliečka, či mäska pre takúto bezprizornú mačičku ... bola jej vďačná, že jej vychytala myši ...

... ale je dobre, že sa o tom hovorí ... a možno, že sa nájdu aj nejaké dobré riešenia ...

P.S.: ... asi od veci ... len ma práve teraz napadlo ... v súvislosti s tými kontrolami ( mestskí policajti ) ... v Čechách menili zákon o psoch v tom duchu, že pes nie je majetok, ale " živá bytosť" ... bolo to aj kvôli tomu, že exekútori pri vymáhaní dlhov bezostychu ako prvého zabavili dlžníkovi psíka ... a majú s tým teraz nejaký právny problém ... nepamätám si už aký ... či? ...
gilda
01.02.12,10:09
Pre Kvaka: Uvažovala som, či to sem vôbec napísať. Ber to, že zhodou v Tvojom príspevku som našla paralelu s tým na čo som poukázala. Zákon ma zasahuje v zmysle, že môj starý pes má byť očipovaný a ja jednoducho nechcem aby bol. V jeho prípade nevidím dôvod, preto som uviedla, že je to zákon bez výnimiek. Česi aspoň diskutujú o možnom vyňatí starých psov. Tu bez rozmýšľania, bez diskusie, bách. A takýto "výber" budeme mať, keď pôjde o nás. Očipovaný pes,či človek - žiaden rozdiel. .....,ale veď zákony sa prijímajú nato, aby sa obchádzali....
Llívia
01.02.12,10:17
... som rada, že sa niečo zmení ... ak to bude tak, že naši "mestskí" policajti budú vybavení čítačkami a vďaka centrálnemu registru zistia, či je takýto psík očkovaný proti besnote, alebo nie, a zjednajú nápravu, tak som všetkými svojimi palčokmi za.

... len ako to bude na dedine ... a nechať začipovať takú " dedinskú" mačičku, či kocúrika ... pamätám si, ako moja svokra nechávala vzadu za domom vždy trošku mliečka, či mäska pre takúto bezprizornú mačičku ... bola jej vďačná, že jej vychytala myši ...

... ale je dobre, že sa o tom hovorí ... a možno, že sa nájdu aj nejaké dobré riešenia ...

P.S.: ... asi od veci ... len ma práve teraz napadlo ... v súvislosti s tými kontrolami ( mestskí policajti ) ... v Čechách menili zákon o psoch v tom duchu, že pes nie je majetok, ale " živá bytosť" ... bolo to aj kvôli tomu, že exekútori pri vymáhaní dlhov bezostychu ako prvého zabavili dlžníkovi psíka ... a majú s tým teraz nejaký právny problém ... nepamätám si už aký ... či? ...
K veci k tvomu od veci :D: čo ja viem, tak sa hovorilo, že v ČR bude zmenený Občiansky zákonník a všetky zveratá budú považované za "živú bytosť", teda nielelen psi. A čo si pamätám, tak v slovenskom exekučnom poriadku je napísané, že exekútor NESMIE zabaviť zviera.

PS: Aj v meste sú túlavé mačky ;)
alaya1
01.02.12,10:18
Gilda, nehnevaj sa, ale tvoje zmyslanie je prinajmensom "divne". Cipovanie psov ma sluzit k zacatiu kontrolovaneho chovu. V sucasnosti je velky problem s premnozenim psov, vdaka prave nekontrolovanemu mnozeniu.

Nerozumiem, preco prave tvoj pes by nemal byt cipovany- preto, ze je stary? je to u teba problem financny, ci aky iny, nerozumiem....

Vela majitelov psov, ich neprihlasuje k evidencii, nechodia na pravidelne ockovania, aspon proti besnote, co je ich povinnost. Ako sa to ma ustrazit?Ako kontrolovat, jedine cipovanim, kde dostavas k tomu aj medzin. ockovak, kde su ockovania zaznamenane a je mozne to odsledovat-úpomocou toho cipu.

Ci si myslim, ze tvoj stary pes uz nemusi byt ockovany a moze byt potom prenasacom- besnoty?

Nehovoriac uz o mnoziteloch bastardov, kde to je vsak na dlhu diskusiu...a vysvetlovanie.
Chovatelia cistokrvych psov, psikov tetovali, v sucasnosti sa uz len cipuju- to je kontrolovany chov.A nikto s tym nema problem.

Som prekvapena. Inak- myslim, ze " cipovana" si uz tym, ked sa narodis a dostanes rodny list- bastardi ani to nemaju, .....
SamuelSK
01.02.12,10:19
Cip neriesi absolutne vobec nic :)

Co by chcel riesit? Kontrolu? ak niekto chova "na cierno" tj. rozumej v kybli od farby 12 steniat, aby setril miesto, v izbe ma 20 kyblov. tak to na inzerat preda "ma cip" - a urcite uz zaujemca pride s citackou :D
strati sa mi pes - cip mi to neprinesie sam od seba, niekto ho musi prisniest ku citacke, a to je narocnejsie ako precitat si cislo telefonne moje ktore nosi pes na obojku

Nikto nema pravo na to, aby do mojho psa vrtal a pridaval akykolvek neznamy predmet, a aby ten predmet v jeho nasledne cestoval.

Inac - ak by som chcel vyhodit cipovaneho psa, myslite ze by som ho vyhodil s cipom?
ehm, nienie, preco si myslite, ze by som nezobral vreckovy nozik a cip surovo vyrezal?

co potom riesi tento cip, teda okrem milionov eur pre investora?
Llívia
01.02.12,10:20
Pre Kvaka: Uvažovala som, či to sem vôbec napísať. Ber to, že zhodou v Tvojom príspevku som našla paralelu s tým na čo som poukázala. Zákon ma zasahuje v zmysle, že môj starý pes má byť očipovaný a ja jednoducho nechcem aby bol. V jeho prípade nevidím dôvod, preto som uviedla, že je to zákon bez výnimiek. Česi aspoň diskutujú o možnom vyňatí starých psov. Tu bez rozmýšľania, bez diskusie, bách. A takýto "výber" budeme mať, keď pôjde o nás. Očipovaný pes,či človek - žiaden rozdiel. .....,ale veď zákony sa prijímajú nato, aby sa obchádzali....
A mńa zas nenormálne zasahuje, obmedzuje a kontroluje zákon o dani z príjmov a ešte chce odo mňa oveľa viac peňazí než stoji čipovanie. A tiež nechcem... :rolleyes: :---

Ak čipovanie pomôže k tomu, aby ľudia boli zodpovednejší a ak sa skutočne vďaka tomu pomôže znížiť týranie zvierat, ich vyhadzovanie na ulicu, tak ten zákon zmysel má.
Llívia
01.02.12,10:22
Cip neriesi absolutne vobec nic :)

Co by chcel riesit? Kontrolu? ak niekto chova "na cierno" tj. rozumej v kybli od farby 12 steniat, aby setril miesto, v izbe ma 20 kyblov. tak to na inzerat preda "ma cip" - a urcite uz zaujemca pride s citackou :D
strati sa mi pes - cip mi to neprinesie sam od seba, niekto ho musi prisniest ku citacke, a to je narocnejsie ako precitat si cislo telefonne moje ktore nosi pes na obojku
Neviem, ako by pes mohol stratiť čip :eek: - na rozdiel od obojka.


Nikto nema pravo na to, aby do mojho psa vrtal a pridaval akykolvek neznamy predmet, a aby ten predmet v jeho nasledne cestoval.

Inac - ak by som chcel vyhodit cipovaneho psa, myslite ze by som ho vyhodil s cipom?
ehm, nienie, preco si myslite, ze by som nezobral vreckovy nozik a cip surovo vyrezal?

co potom riesi tento cip, teda okrem milionov eur pre investora?
Keď ten čip bude cestovať, ako budeš vedieť, kde máš rezať? :rolleyes:
Llívia
01.02.12,10:25
K tomu, že psík je čipovaný už v útulku, to je pravda, inak by to ho ani nesmeli predať...
Predať v zmysle odovzdať. Lebo útulky zvieratá nepredávajú. Vyberajú poplatky za adopciu, ktoré potom investujú naspäť do útulku.
Kvaka
01.02.12,10:30
Pre Kvaka: Uvažovala som, či to sem vôbec napísať. Ber to, že zhodou v Tvojom príspevku som našla paralelu s tým na čo som poukázala. Zákon ma zasahuje v zmysle, že môj starý pes má byť očipovaný a ja jednoducho nechcem aby bol. V jeho prípade nevidím dôvod, preto som uviedla, že je to zákon bez výnimiek. Česi aspoň diskutujú o možnom vyňatí starých psov. Tu bez rozmýšľania, bez diskusie, bách. A takýto "výber" budeme mať, keď pôjde o nás. Očipovaný pes,či človek - žiaden rozdiel. .....,ale veď zákony sa prijímajú nato, aby sa obchádzali....Ja s tebou súhlasím, Gilda, veľmi dobre viem, čo je starý pes. Naša napríklad nechodí ani na vôdzke, nosíme ju von na rukách. Tam sa pomotá, urobí potrebu a berieme ju dnu. Ona už asi 4 roky ani nehára, máme v domácnosti aj psa, takže nehrozilo nič, keď sme si ho priviedli. Ju sme dali čipovať v 13 rokoch len preto, že sme s ňou cestovali do ČR. Bolo to pri chirurgickom zákroku pri odstraňovaní hrčky, keď bola v narkóze. Mali by prijať novelu, že do roku 2013 bude napríklad povinnosť začipovania psov, ktorí dosiahli k tomu dátumu istý vek. Ale predstav si zase, že niekto sa chce zbaviť starého psa, lebo sa už nechce o neho starať, ako by sa zistilo, komu pes patrí? Je to zložité s tým, čo je a čo nie je v prospech spoločenských zvierat. Bežne sa psom v narkóze čistí zubný kameň, to by sa dalo využiť aj na začipovanie, ak nechceš psa trápiť.
SamuelSK
01.02.12,10:31
Cip nemusi stratit, ked sa pes strati, ale nalezca ho proste nedonesie na veterinu, lebo nema cas, ale ak uvidi cislo, cas na zavolanie (a napr vidina moznej odmeny) je lakavejsia a jednoduchsia.

Nahmatam ho napriklad.. Alebo pri poslednej navstevy veterinara pozriem, zapisem si do hlavy kde je..

Proste cipovanie riesi asi tolko, ako zakon o vrazde - kto nechce - nezavrzdi, kto chce, najde si cestu, dotyka sa to len beznych ludi a to vo forme, ze novy prikaz, zakaz, obmedzenie slobody..

ja mam PP psa, ale nechcem cip, ak je taky bezpecny, ziadam toho kto toto odklepol, nech sa na ukazku ocipuje, ved je to bezpecne nie? :)

mojho psa si cenim na velmi vela, a to je dovod preco mu nedam cudzi predmet do krku (nebude ho svrbiet pri otacani hlavy? neverim ze ho nebude citit, neverim ze telo nebude proti tomu cudziemu predmetu bojovat len tak..) mozno sa mylim a radby som sa..

Ale ak chce policajt zistit, ze ci mam besnotu, staci aby si vypytal cislo ockovania (stihku) na besnotu, dam mu moj mobil s cislom veterinara (alebo nech si zavola kamkolvek len chce) a zisti, ci ma alebo nema ockovanie proti besnote (alebo to druhe ockovanie, proti uz neviem comu)

A odcrevnenie? To je tiez zly vtip, mozem si na nete kupit 500 tabletiek a dostanem 500+ nalepiek, ktore mozem pouzit na oblepenie preukazu ale to ci som tie tabletky vyhodil do kosa, to uz nikto nevie - cize toto absolutne vobec nic neriesi, mozno len u niekoho, kto sa nesvojpravne riadi kazdym prikazom ako zmyslov zbaveny cyborg..

Sice je tetovanie bolestive na usi 6-8mesacneho steniatka, avsak aspon nema ziadny cudzi predmet v tele..

jednocho, maceta sa mi otvara, ked pocujem taketo nezmyselne zakony, ticho podstrcene, v zmysle "ochrany" nieco ako USA - "vramci bezpecnosti, mame pravo zobrat kohokolvek, zavriet ho na akokolvek dlho bez sudneho procesu" "pre VASU bezpecnost"

1984 ..
Llívia
01.02.12,10:35
Ten, kto to odklepol, sa neočipuje. Ale už to spravil nejaký človek - čítala som jeho článok, ak nájdem, pridám link.
Llívia
01.02.12,10:40
K veci k tvomu od veci :D: čo ja viem, tak sa hovorilo, že v ČR bude zmenený Občiansky zákonník a všetky zveratá budú považované za "živú bytosť", teda nielelen psi. A čo si pamätám, tak v slovenskom exekučnom poriadku je napísané, že exekútor NESMIE zabaviť zviera....

Čierne na bielom:

Zákon č. 233/1995 Z.z. - exekučný poriadok

§ 115
(2) Z exekúcie sú vylúčené
a) bežné súčasti odevov, bielizeň a obuv,
b) nevyhnutné vybavenie domácnosti, a to posteľ povinného a členov jeho rodiny, stôl, stoličky podľa počtu členov jeho rodiny, chladnička, sporák, varič, vykurovacie teleso, palivo, práčka, periny a posteľná bielizeň, bežný kuchynský riad, rádioprijímač,
c) domáce zvieratá s výnimkou tých, ktoré slúžia na podnikanie,
d) veci povinného slúžiace na plnenie jeho pracovných úloh alebo na podnikanie do výšky 331, 94 eura,
e) zdravotnícke potreby a iné veci, ktoré povinný potrebuje vzhľadom na svoju chorobu alebo telesnú chybu,
f) veci, na ktoré sa poskytli dávky sociálnej pomoci alebo peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia11aa),
g) snubný prsteň a obrúčka,
h) hotové peniaze do sumy 99, 58 eura,
i) študijná literatúra a hračky.
Kvaka
01.02.12,10:41
... som rada, že sa niečo zmení ... ak to bude tak, že naši "mestskí" policajti budú vybavení čítačkami a vďaka centrálnemu registru zistia, či je takýto psík očkovaný proti besnote, alebo nie, a zjednajú nápravu, tak som všetkými svojimi palčokmi za.

... len ako to bude na dedine ... a nechať začipovať takú " dedinskú" mačičku, či kocúrika ... pamätám si, ako moja svokra nechávala vzadu za domom vždy trošku mliečka, či mäska pre takúto bezprizornú mačičku ... bola jej vďačná, že jej vychytala myši ...

... ale je dobre, že sa o tom hovorí ... a možno, že sa nájdu aj nejaké dobré riešenia ...

P.S.: ... asi od veci ... len ma práve teraz napadlo ... v súvislosti s tými kontrolami ( mestskí policajti ) ... v Čechách menili zákon o psoch v tom duchu, že pes nie je majetok, ale " živá bytosť" ... bolo to aj kvôli tomu, že exekútori pri vymáhaní dlhov bezostychu ako prvého zabavili dlžníkovi psíka ... a majú s tým teraz nejaký právny problém ... nepamätám si už aký ... či? ...Majka, ak sme na chalupe, tiež dávame na dvor mačacie granulky a vodu. Raz prišlo až 7 mačiek, "náš" kocúr si priviedol mačku aj s dvomi mladými, ďalšie mačky sa pridali, keď videli, že sme tam. Neviem si predstaviť, ako by sme čo i len jednu chytili, okrem toho v zime tam nebývame. No a keďže mačky sa množia nekontrolovane, ako sa to vyrieši? Obec má teraz povinnosť zo zákona zriadiť útulky, mala by odchytiť všetky túlavé psy a mačky, dať ich tam začipovať a domáce mačky by si mal strážiť majiteľ, ale mačky utečú, túlajú sa v noci, ako by sa tu kontroloval chov? Naozaj neviem.
SamuelSK
01.02.12,10:42
V mexiku sa cipuju ludia, ktori sa boja ze budu uneseni a viete co?
Ak ho unesu, pouzije sa vreckovy nozik ...

A btw, sikovny informatik si mozno bude vediet ten cip prepisat a psa napisat na Jozka Mrkvickoveho priamo z Vysnej Niznej.. a potom psa vyhodi hoci aj s cipom.. ehm, alebo rovno prepise na suseda ktory sa mu napriklad nepaci a chce mu zavarit :)

(mozno prehanam, no strasne sa mi nepaci cip, a ani nic ine(!) naozaj nic - pokial nemam sakra dobry dovod danu vec prijat, proste ak niekto nieco chce presadit, musi pocitat s tym, ze musi prejst ODPOROM, to je ako maturita - viem ze mi ju daju, ale musim sa snazit, inac mi ju nedaju, resp --- kto kde kedy videl, ze niekto nieco vymysli a mysli si ze nebude mat ziadny odpor, heh, to je proti zdravemu rozumu.. to musi obhajit, ako kazdy VS studen, obhajoba prace, zatial som taku obhajobu nevidel :) )
Kvaka
01.02.12,10:45
Náš havko nebol veľmi starý, ale mal choré kĺbiky na nohách. Užíval tabletky od bolesti každý deň. Niekedy sa mu polepšilo a išlo to ako tak, ale keď napr. zoskočil z gauča, tak týždeň sme ho nosili. Ráno bol vždy na tom lepšie, tak sme išli von a vládal sa vycikať aj vykakať. Chudáčik, už dávno zomrel, ale je mi vždy do plaču, keď si na neho spomeniem. Chudiatká naše zvieratká. Tie tabletky od bolesti by mu možno pomohli, aby sa netrápil. Držím palce.Dostali sme pre ňu movalis, trošku lepšie chodí, už to včera vyzeralo hrozivo, nevládala sa ani postaviť a pocikala sa v chodbe, prvý raz po 15,5 rokoch.
alaya1
01.02.12,10:50
Cip nemusi stratit, ked sa pes strati, ale nalezca ho proste nedonesie na veterinu, lebo nema cas, ale ak uvidi cislo, cas na zavolanie (a napr vidina moznej odmeny) je lakavejsia a jednoduchsia.

Nahmatam ho napriklad.. Alebo pri poslednej navstevy veterinara pozriem, zapisem si do hlavy kde je..

Proste cipovanie riesi asi tolko, ako zakon o vrazde - kto nechce - nezavrzdi, kto chce, najde si cestu, dotyka sa to len beznych ludi a to vo forme, ze novy prikaz, zakaz, obmedzenie slobody..

ja mam PP psa, ale nechcem cip, ak je taky bezpecny, ziadam toho kto toto odklepol, nech sa na ukazku ocipuje, ved je to bezpecne nie? :)

mojho psa si cenim na velmi vela, a to je dovod preco mu nedam cudzi predmet do krku (nebude ho svrbiet pri otacani hlavy? neverim ze ho nebude citit, neverim ze telo nebude proti tomu cudziemu predmetu bojovat len tak..) mozno sa mylim a radby som sa..

Ale ak chce policajt zistit, ze ci mam besnotu, staci aby si vypytal cislo ockovania (stihku) na besnotu, dam mu moj mobil s cislom veterinara (alebo nech si zavola kamkolvek len chce) a zisti, ci ma alebo nema ockovanie proti besnote (alebo to druhe ockovanie, proti uz neviem comu)

A odcrevnenie? To je tiez zly vtip, mozem si na nete kupit 500 tabletiek a dostanem 500+ nalepiek, ktore mozem pouzit na oblepenie preukazu ale to ci som tie tabletky vyhodil do kosa, to uz nikto nevie - cize toto absolutne vobec nic neriesi, mozno len u niekoho, kto sa nesvojpravne riadi kazdym prikazom ako zmyslov zbaveny cyborg..

Sice je tetovanie bolestive na usi 6-8mesacneho steniatka, avsak aspon nema ziadny cudzi predmet v tele..

jednocho, maceta sa mi otvara, ked pocujem taketo nezmyselne zakony, ticho podstrcene, v zmysle "ochrany" nieco ako USA - "vramci bezpecnosti, mame pravo zobrat kohokolvek, zavriet ho na akokolvek dlho bez sudneho procesu" "pre VASU bezpecnost"

1984 ..

samuel- to myslim vazne, ze mas PP psa, neblazni....tomu teda neverim.Ako je identifikovany? Chodis s nim na vystavy? A hlavne, je uchovneny???????

Az teraz som si precitala tvoj prispevok a som si na 100% ista, ze ty psa s PP mozno mas, no ten pes v ziadnom pripade uchovneny nie je.

A o chove PP psov vies velke kulove!!
SamuelSK
01.02.12,10:54
Ma menej ako 15 mesiacov, cize zatial ani vystava, ani uchovnenie (bonifikacia bude v lete..)
A ja ho nechcem uchovnovat s kymkolvek, proste len ten chovatel kto si to zasluzi :)
nechem aby behalo po svete zbytocne vela psov..

ma tetovanie na pravom uchu *mysli mze prave :D nechcem ho rusit, prave na sedacke spi :D

nekupoval som ho s PP len pre vystavu, i ked zevraj vyzra dobre :) kupoval som hlavne preto, aby nemal geneticke vady (mensie riziko) a nechcel som podporovat niePP chov (i ked pocul som uz aj o tom, ze PP chov je tiez drsny a ne"humanny") //mimo temy// odsekol by som im ruky, ked to islo v stredoveku, muselo by to fungovat aj dnes :D //mimo temy// .. najviac sa mi paci, ked si susedia tiez kupili psa (resp sucku) a uz sa ma snazia nahovorit na mnozenie. ach jaj..
alaya1
01.02.12,10:56
Cip nemusi stratit, ked sa pes strati, ale nalezca ho proste nedonesie na veterinu, lebo nema cas, ale ak uvidi cislo, cas na zavolanie (a napr vidina moznej odmeny) je lakavejsia a jednoduchsia.

Nahmatam ho napriklad.. Alebo pri poslednej navstevy veterinara pozriem, zapisem si do hlavy kde je..

Proste cipovanie riesi asi tolko, ako zakon o vrazde - kto nechce - nezavrzdi, kto chce, najde si cestu, dotyka sa to len beznych ludi a to vo forme, ze novy prikaz, zakaz, obmedzenie slobody..

ja mam PP psa, ale nechcem cip, ak je taky bezpecny, ziadam toho kto toto odklepol, nech sa na ukazku ocipuje, ved je to bezpecne nie? :)

mojho psa si cenim na velmi vela, a to je dovod preco mu nedam cudzi predmet do krku (nebude ho svrbiet pri otacani hlavy? neverim ze ho nebude citit, neverim ze telo nebude proti tomu cudziemu predmetu bojovat len tak..) mozno sa mylim a radby som sa..

Ale ak chce policajt zistit, ze ci mam besnotu, staci aby si vypytal cislo ockovania (stihku) na besnotu, dam mu moj mobil s cislom veterinara (alebo nech si zavola kamkolvek len chce) a zisti, ci ma alebo nema ockovanie proti besnote (alebo to druhe ockovanie, proti uz neviem comu)

A odcrevnenie? To je tiez zly vtip, mozem si na nete kupit 500 tabletiek a dostanem 500+ nalepiek, ktore mozem pouzit na oblepenie preukazu ale to ci som tie tabletky vyhodil do kosa, to uz nikto nevie - cize toto absolutne vobec nic neriesi, mozno len u niekoho, kto sa nesvojpravne riadi kazdym prikazom ako zmyslov zbaveny cyborg..

Sice je tetovanie bolestive na usi 6-8mesacneho steniatka, avsak aspon nema ziadny cudzi predmet v tele..

jednocho, maceta sa mi otvara, ked pocujem taketo nezmyselne zakony, ticho podstrcene, v zmysle "ochrany" nieco ako USA - "vramci bezpecnosti, mame pravo zobrat kohokolvek, zavriet ho na akokolvek dlho bez sudneho procesu" "pre VASU bezpecnost"

1984 ..


Ma menej ako 15 mesiacov, cize zatial ani vystava, ani uchovnenie (bonifikacia bude v lete..)
A ja ho nechcem uchovnovat s kymkolvek, proste len ten chovatel kto si to zasluzi :)
nechem aby behalo po svete zbytocne vela psov..

ma tetovanie na pravom uchu *mysli mze prave :D nechcem ho rusit, prave na sedacke spi :D

nekupoval som ho s PP len pre vystavu, i ked zevraj vyzra dobre :) kupoval som hlavne preto, aby nemal geneticke vady (mensie riziko) a nechcel som podporovat niePP chov (i ked pocul som uz aj o tom, ze PP chov je tiez drsny a ne"humanny") //mimo temy// odsekol by som im ruky, ked to islo v stredoveku, muselo by to fungovat aj dnes :D //mimo temy// .. najviac sa mi paci, ked si susedia tiez kupili psa (resp sucku) a uz sa ma snazia nahovorit na mnozenie. ach jaj..

V ktorom klube si registrovany? pes je zo Slovenska?
SamuelSK
01.02.12,10:59
Zatial ziadny klub.. je zo Slovenska..
promont maja
01.02.12,11:12
Čierne na bielom:

Zákon č. 233/1995 Z.z. - exekučný poriadok

§ 115
(2) Z exekúcie sú vylúčené
a) bežné súčasti odevov, bielizeň a obuv,
b) nevyhnutné vybavenie domácnosti, a to posteľ povinného a členov jeho rodiny, stôl, stoličky podľa počtu členov jeho rodiny, chladnička, sporák, varič, vykurovacie teleso, palivo, práčka, periny a posteľná bielizeň, bežný kuchynský riad, rádioprijímač,
c) domáce zvieratá s výnimkou tých, ktoré slúžia na podnikanie,
d) veci povinného slúžiace na plnenie jeho pracovných úloh alebo na podnikanie do výšky 331, 94 eura,
e) zdravotnícke potreby a iné veci, ktoré povinný potrebuje vzhľadom na svoju chorobu alebo telesnú chybu,
f) veci, na ktoré sa poskytli dávky sociálnej pomoci alebo peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia11aa),
g) snubný prsteň a obrúčka,
h) hotové peniaze do sumy 99, 58 eura,
i) študijná literatúra a hračky.

... to som rada ... nerada vidím, že s takým dačím nemá niekto žiaden problém ... mysliac tým českých exekútorov ...

... a tiež sa mi nepáči, že musím nechať svojmu havčekovi niečo železné inplantovať ... a to do krku ... má tam obojok ... krčnú tepnu ... no neviem ... nemôže sa stať, že to jeho organizmus označí za cudzie teleso a neprijme ho = nebude mu to napr. hnisať .. či?
alaya1
01.02.12,11:18
Ma menej ako 15 mesiacov, cize zatial ani vystava, ani uchovnenie (bonifikacia bude v lete..)
A ja ho nechcem uchovnovat s kymkolvek, proste len ten chovatel kto si to zasluzi :)
nechem aby behalo po svete zbytocne vela psov..

ma tetovanie na pravom uchu *mysli mze prave :D nechcem ho rusit, prave na sedacke spi :D

nekupoval som ho s PP len pre vystavu, i ked zevraj vyzra dobre :) kupoval som hlavne preto, aby nemal geneticke vady (mensie riziko) a nechcel som podporovat niePP chov (i ked pocul som uz aj o tom, ze PP chov je tiez drsny a ne"humanny") //mimo temy// odsekol by som im ruky, ked to islo v stredoveku, muselo by to fungovat aj dnes :D //mimo temy// .. najviac sa mi paci, ked si susedia tiez kupili psa (resp sucku) a uz sa ma snazia nahovorit na mnozenie. ach jaj..


Samuel- ze mas PP psa, to ti nikto nemoze brat . Mozno ho aj mas, mozno si naozaj nechcel podporit mnozitelov, co je chvalihodne,pripadne si si PP psa kupil koli image- no to je vsetko, co ty o chove PP psov vies. Preto by som sa na tvojom mieste takto vyhranene nestavala ani vyrokmi o cipovani a o ludoch sa vyjadrovat ako o zmyslu zbavenych cyborgoch, aj ked neviem, co to znamena.

na Slovensku sa psy uz od roku 2010 NESMU tetovat!! V zahranici je to uz davnejsie, dokonca aj v Cesku sa uz par rokov len cipuje. Preco asi? odpoved si prosim najdi sam.

Co sa tyka tvojich vedomosti o PP psoch.
Ak mas u umysle chovat uchovenenho PP psa, musis byt v klube, preco nie si? ze tam treba dodrzavat urcite pravidla chovu?
Pises, ze 8 mesacne stena boli tetovanie. To si kedy a kde videl tetovat 8 mesacne stena?
Stenata sa tetuju vo veku do 4 tyzdnov, lebo bez toho, aby boli byvali tetovane, teraz cipovane NEMOHLI byt vystavene rodokmene, kde je uvedene evidencne cislo psa, to ktore sa tetovalo do ucha, v plemennej knihe.A bez PP nie je PP pes.je to jasne, ze?
Takze ziadne stena, ktore ma 8 mesiacov a nie je bud tetovane, ci cipovane nie je pes s PP!!

Co sa tyka uchovnenia- mily moj - tvoje znalosti terminologie su na ubohej urovni. Uchovnenie neznamena, ze pripustis psak hocijakej fene, ci chovatelovi, co si to zasluzi!Toto ma rozosmialo. Uchovnenie znamena prejst bonitaciou- ,a ze pes ide pred komisiu, ktora posudi, ci splna standart plemena a ci ma absolvovane potrebne vystavy s potrebnym ohodnotenim. Ak pes toto splna, je potom uchovneny, co neznamena, ze je na parenie, ale ze je to standartny pes plemena!!

Co sa tyka cipovania a tvojich argumentov- nehnevaj sa o tych sa ja rozpisovat nebudem, je to smiesne az primitivne tvrdenie....
Najskor si nastuduj veci suvisiace s tym, co negujes a ak s tym nesuhlasis, tak napis rozumne agrumenty, nie taketo blaboly. ze psa cip boli a ze je to cudzi predmet. takze kazdeho cloveka, ktory ma napr. v oku umelu sosovku, ci umely bedrovy klb trebalo nechat tak, lebo je to cudzi predmet v tele. neverim tomu, ze si v zivote cip a jeho zavedenie do psa videl.

Som sa trocha aj rozcertila pri tvojich blaboloch, co sa mi uz poslednu dobu stava velmi malo...je smutne, ze clovek, ktory vraj vlastni PP psa, vie o nich to, co kazdy nepsickar- teda nic.
alaya1
01.02.12,11:22
... to som rada ... nerada vidím, že s takým dačím nemá niekto žiaden problém ... mysliac tým českých exekútorov ...

... a tiež sa mi nepáči, že musím nechať svojmu havčekovi niečo železné inplantovať ... a to do krku ... má tam obojok ... krčnú tepnu ... no neviem ... nemôže sa stať, že to jeho organizmus označí za cudzie teleso a neprijme ho = nebude mu to napr. hnisať .. či?

Maja prosim ta, to co si napisala, aky zelezny predmet. Videla si niekedy cip?
Pisala si, ze tvoj westik ma luxaciu pately-davas mu Alavis, vies, kolko neziaducich ucinkov ma ten preparat a tiez mu to davas?
gilda
01.02.12,11:27
Ja s tebou súhlasím, Gilda, veľmi dobre viem, čo je starý pes. Naša napríklad nechodí ani na vôdzke, nosíme ju von na rukách. Tam sa pomotá, urobí potrebu a berieme ju dnu. Ona už asi 4 roky ani nehára, máme v domácnosti aj psa, takže nehrozilo nič, keď sme si ho priviedli. Ju sme dali čipovať v 13 rokoch len preto, že sme s ňou cestovali do ČR. Bolo to pri chirurgickom zákroku pri odstraňovaní hrčky, keď bola v narkóze. Mali by prijať novelu, že do roku 2013 bude napríklad povinnosť začipovania psov, ktorí dosiahli k tomu dátumu istý vek. Ale predstav si zase, že niekto sa chce zbaviť starého psa, lebo sa už nechce o neho starať, ako by sa zistilo, komu pes patrí? Je to zložité s tým, čo je a čo nie je v prospech spoločenských zvierat. Bežne sa psom v narkóze čistí zubný kameň, to by sa dalo využiť aj na začipovanie, ak nechceš psa trápiť.

Vďaka za pochopenie. Áno, možno si predstaviť veľa situácií. Vo veci čipovania zastávam názor zhodný so SamuelSK, ten to vyjadril presne, len by som sa opakovala. Je to môj pohľad na vec, ktorý nikomu nevnucujem.


Pôvodca textu príspevku: SamuelSK http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/98890-starostlivost-o-psa-post1964516.html#post1964516) Cip nemusi stratit, ked sa pes strati, ale nalezca ho proste nedonesie na veterinu, lebo nema cas, ale ak uvidi cislo, cas na zavolanie (a napr vidina moznej odmeny) je lakavejsia a jednoduchsia.

Nahmatam ho napriklad.. Alebo pri poslednej navstevy veterinara pozriem, zapisem si do hlavy kde je..

Proste cipovanie riesi asi tolko, ako zakon o vrazde - kto nechce - nezavrazdi, kto chce, najde si cestu, dotyka sa to len beznych ludi a to vo forme, ze novy prikaz, zakaz, obmedzenie slobody..

ja mam PP psa, ale nechcem cip, ak je taky bezpecny, ziadam toho kto toto odklepol, nech sa na ukazku ocipuje, ved je to bezpecne nie? http://www.porada.sk/images/smilies/smile.gif

mojho psa si cenim na velmi vela, a to je dovod preco mu nedam cudzi predmet do krku (nebude ho svrbiet pri otacani hlavy? neverim ze ho nebude citit, neverim ze telo nebude proti tomu cudziemu predmetu bojovat len tak..) mozno sa mylim a radby som sa..

Ale ak chce policajt zistit, ze ci mam besnotu, staci aby si vypytal cislo ockovania (stihku) na besnotu, dam mu moj mobil s cislom veterinara (alebo nech si zavola kamkolvek len chce) a zisti, ci ma alebo nema ockovanie proti besnote (alebo to druhe ockovanie, proti uz neviem comu)

A odcrevnenie? To je tiez zly vtip, mozem si na nete kupit 500 tabletiek a dostanem 500+ nalepiek, ktore mozem pouzit na oblepenie preukazu ale to ci som tie tabletky vyhodil do kosa, to uz nikto nevie - cize toto absolutne vobec nic neriesi, mozno len u niekoho, kto sa nesvojpravne riadi kazdym prikazom ako zmyslov zbaveny cyborg..

Sice je tetovanie bolestive na usi 6-8mesacneho steniatka, avsak aspon nema ziadny cudzi predmet v tele..

jednocho, maceta sa mi otvara, ked pocujem taketo nezmyselne zakony, ticho podstrcene, v zmysle "ochrany" nieco ako USA - "vramci bezpecnosti, mame pravo zobrat kohokolvek, zavriet ho na akokolvek dlho bez sudneho procesu" "pre VASU bezpecnost"

1984 ..
promont maja
01.02.12,11:36
Maja prosim ta, to co si napisala, aky zelezny predmet. Videla si niekedy cip?

... nie ... nepotrebovala som dosiaľ nič nechať začipovať ... ale tak nejako si ho predstavujem ... je to pre mňa cudzie teleso, ktoré má okolo seba nejaké ( aj keď možno malé) elektromagnetické pole ... a ešte, keď si ho mám nechať čítačkami stále preverovať ... a stále o tom musím rozmýšľať, či to našim miláčikom neuškodí ...
Kvaka
01.02.12,11:37
Naši havkovia ten čip majú 3 roky, a nič som si nevšimla, ani škriabanie, ani nejaké iné reakcie. No čítačka v Pahe, kde sa môžu pohybovať len začipované psy, ich identifikovala. Samule, k tomu, čo si napísal:
- to telefónne číslo psovi ponecháš, takže nálezca ti môže aj zavolať,
- hypotetická možnosť, zistíš, kde je čip, chceš ho vyrezať, ale veterinár ťa má v evidencii, ako mu vysvetlíš, že psa nemáš? aj pri odhlásení z evidencie, takže výsledok tejto hnusnej činnosti by bol - mal si psa a nemáš psa, nepreukážeš, kde sa podel, sankcia,
- správanie ľudí nezmeníš, vždy sa nájdu vrahovia, to s čipovaním nemá súvis
- áno, policajt zistí, či bol očkovaný na besnotu aj zo štítku na krku, ale ak sa stratí pes bez obojku so štítkom (vybehne z dvora) alebo stratí obojok so štítkom pri úteku, ako sa zistí či takýto zatúlaný pes bol očkovaný?
Neboj sa, nie je to až také strašné, náš pes trochu kňukol, fenku sme dali začipovať pri inom zákroku v narkóze.
kopretinka
01.02.12,11:39
... to som rada ... nerada vidím, že s takým dačím nemá niekto žiaden problém ... mysliac tým českých exekútorov ...

... a tiež sa mi nepáči, že musím nechať svojmu havčekovi niečo železné inplantovať ... a to do krku ... má tam obojok ... krčnú tepnu ... no neviem ... nemôže sa stať, že to jeho organizmus označí za cudzie teleso a neprijme ho = nebude mu to napr. hnisať .. či?
môj pes má čip hádam už 5 rokov a nič .....
alaya1
01.02.12,11:41
Kvaka, mas uplnu pravdu,Psa to boli asi tak, ako aj ockovanie, myslim, ze strihanie pazurov je viac neprijemne, ako cipovanie.
alaya1
01.02.12,11:42
... nie ... nepotrebovala som dosiaľ nič nechať začipovať ... ale tak nejako si ho predstavujem ... je to pre mňa cudzie teleso, ktoré má okolo seba nejaké ( aj keď možno malé elektromagnetické pole ... ) ... a ešte, keď si ho mám nechať čítačkami stále preverovať ... a stále o tom musím rozmýšľať, či to našim miláčikom neuškodí ...

maja a to ze ma luxaciu a nedala si ho operovat, to ta netrapi?
kopretinka
01.02.12,11:42
... nie ... nepotrebovala som dosiaľ nič nechať začipovať ... ale tak nejako si ho predstavujem ... je to pre mňa cudzie teleso, ktoré má okolo seba nejaké ( aj keď možno malé elektromagnetické pole ... ) ... a ešte, keď si ho mám nechať čítačkami stále preverovať :D jak stále? môjho psa za tie roky ešte nikto nepreveroval :D ... a stále o tom musím rozmýšľať, či to našim miláčikom neuškodí ...
v texte
SamuelSK
01.02.12,11:42
alaya1
no to uchovnenie som teda prerozumel :)
uprimne, nemam psa na to aby bol na vystavach atd, proste PP som bral aj z dovodu - egoiszmu, chcel som kvalitu ..
(ale aj ten dovod, ze radsej podporim niekoho kto to robi s laskou, ked vidim tie fotky na bazosi, neodporucam ani pozerat, je to nechutne.. a na mojho som mal extremne stastie :) stal len 250eur (i ked cesta cez celu krajinu) a je zdravy, krasna srst, i ked mal mensie problemy na vo vyvoji, veterinar vyriesil a je OK..
)
nie pre image.. vacsina ludi si aj tak mysli (ti skor nepsickari, i ked niekedy aj ti), ze PP = vystavovy pes..
ale bol som s nim na vystave uz (len ako divak) a bolo to celkom zaujimave, aj tie agility, tie zvierata si to tam celkom aj uzivali, dalo by sa povedat..

chcel som psa predovsetkym ako spolocnika - je asi lepsi ako clovek, nepozna nic co ma clovek negativne (klamstvo, nemeni farbu kazdy den, atd, chapeme sa asi.. je vernejsi) ...ano su to starosti, ale co uz .. pozitiva prebiju negativa (preto moze ist aj do postele :D )

moj pes bol tetovany nie v mesiaci, ale tyzdni (tak 4, nevedel som presne kedy) to bol preklep (napisal som 8 rokov, opravil na mesiacov ach jaj :) ) .. ale v novembri 2010 (!) tak neviem preco .. ked to uz malo byt zakazane.. ale chovatel sa zdal byt normalny, robi to uz roky..

precital som aj knihy o danom plemene, len tam bolo prilis vela teoria, nic extra mi to nedalo, atd.. neberiem to nejak extra profesionalne, hlavne co ma zauima je, ci mu napr mam davat lososovy olej alebo nie - niekto ze ano, niekto ze nie.. alebo ci a aku stravu mu mam davat, atd.. to su take prakticke veci, ktore su bezprostredne vplyvauce na zivot psika, lenze velmi tazko si vybrat tu spravnu cestu.. (hold, na vlastnu zodpovednost - rozhodnem sa co si myslim ze je psa najlepsie (po nejakom hldani) a ked sa seknem, ja s tym budem zit do konca zivota.. preto si myslim ze to nie je aztake lahke, ze hodim mu maso z mojho taniera a OK :) (tie male ladviny a ta sol, ehm, zabijem ho do 4 rokov) .. atd.. to len pre ilustraciu, ze fakt mam toho psa rad a snazim sa :) a defacto dokaz toho, ze nepotrebujem ziadne prikazy, zakazy, zakony a cipy na to, aby som mu triezvo doprial normalny zivot (zije v panelaku, cize aj pohyb).. atd..

tak mi daj link, aby som si nastudoval nieco o cipovani.. rad sa poucim, lebo by som ho rad zobral aspon raz k moru (je to pudel, cize vodne plemeno, i ked slana voda ehm ehm ... ale tak nech vidi svet :) ) , ale v tomto momente sa fakt bojim, ze ten cip nic neriesi, skor prekaza.. (ale nie z paranoidnej stranke veci, proste napr, co take vyzarovanie toho cipu? atd.. mam o tom malo info, ale vzdy sa ku vsetkemu (naoza jvsetkemu) staviam skepticky, to je moj zodpovedny styl zivota - over, prever, doveruj ale preveruj, snaz sa rozbit, ak sa nerozbije, tak je to kvalitne a a OK a viem ze napr ak sa lano pri mojom teste pri zatazi 250kg nepretrhne, ale az pri 370kg, tak viem ze to lano ma na padaku nesie, 550paracord btw.. proste nechcem riskovat psa na cipe, ako napr vakciny na vtaciu chripku - aj to bola 'paranoja' a eventualne sa ukazalo (ak sa ukazalo, neviem), ze to bol blud.. atd... proste som skepticky :) a uznavam ze moja argumentacia moze byt silne mimo misu, ale tak .. heh ak tak, niekde zacat musim :D)
SamuelSK
01.02.12,11:47
ozaj a este nieco k mojej povahe:

- mozno prehram, ale ak ma niekto chce znasilnit, okradnut, zabit, uskodit mi, a viem ze vyhra, tak aj tak spravim vsetko preto, aby som mu to zneprijemnil.. cize nikdy, nikdy nepojdem dolu bez obrany, tj. nikto ma neda dole bez namahy :)

preto ten postoj k hocicomu, co sa mi nepaci :D :D :D
anet
01.02.12,11:52
Čipovanie ako také vnímam pozitívne, 5 minút menej bolesti pre štence pri tetovaní.
Avšak u množiteľov to nič nerieši, cestu si vždy nájdu, a množiteľmi sú aj samotný veterinári, aj chovatelia PP psov.
Všetko je vždy len a len o ľuďoch. O etike, o ľudskej slušnosti.... o vzťahu ku zvieratám.

A o chove PP psov vies velke kulove!!
:) nepreháňaj.
Schválne, v ktorej fáze momentálne si? http://www.odemydestinove.com/cz/teorie-kynologickeho-olympu
(http://www.odemydestinove.com/cz/teorie-kynologickeho-olympu)
Llívia
01.02.12,11:56
Naši havkovia ten čip majú 3 roky, a nič som si nevšimla, ani škriabanie, ani nejaké iné reakcie. No čítačka v Pahe, kde sa môžu pohybovať len začipované psy, ich identifikovala. Samule, k tomu, čo si napísal:
- to telefónne číslo psovi ponecháš, takže nálezca ti môže aj zavolať,
- hypotetická možnosť, zistíš, kde je čip, chceš ho vyrezať, ale veterinár ťa má v evidencii, ako mu vysvetlíš, že psa nemáš? aj pri odhlásení z evidencie, takže výsledok tejto hnusnej činnosti by bol - mal si psa a nemáš psa, nepreukážeš, kde sa podel, sankcia,
- správanie ľudí nezmeníš, vždy sa nájdu vrahovia, to s čipovaním nemá súvis
- áno, policajt zistí, či bol očkovaný na besnotu aj zo štítku na krku, ale ak sa stratí pes bez obojku so štítkom (vybehne z dvora) alebo stratí obojok so štítkom pri úteku, ako sa zistí či takýto zatúlaný pes bol očkovaný?
Neboj sa, nie je to až také strašné, náš pes trochu kňukol, fenku sme dali začipovať pri inom zákroku v narkóze.
Policajti, resp. osoba, ktorá to môže urobiť, psa odchytí, dajú ho do útulku a tam ho znovu zaočkujú, pretože nemajú odkiaľ vedieť, či pes bol alebo nebol očkovaný. Častokrát je to zbytočné očkovanie, lebo pes ho už má, ale musia to urobiť, a vynakladajú na to nemalé peniaze. Keď bude mať pes čip, zistia si, či bol očkovaný, alebo nie.
alaya1
01.02.12,12:02
Samuel- to ze si si kupil psa s PP, je to chvalihodne,nedava ti zaruku, ze si si kupil kvalitu.Dava ti to zaruku cistokrvnosti plemena, nie len psa, ktory sa na dane plemeno podoba.Aj PP pes moze trpiet dedicnymi chorobami, ci byt nachylny na urcite veci, Ja vlastnim tiez spolocenske plemeno, velmi pribuzne pudlikovi.
Ak chces svojmu plemenu rozumiet, tak aj ta teoria je potrebna. Mne chovatelka dala minimum rad a odporucani, pes bol chorlavy, sama som vsetko studovala, ucila sa, ver mi, ze to stoji dost casu a namahy, ale stoji to zato.
Pudlik je nachylny na klby- na luxaciu, pri kupe si si mal pozriet, ci rodicia maju urobene geneticke testy s vysledkom 0/0, ci 0/1.

Co sa tyka cipu- napisal si tak vyhraneny nazor, s nevhodnym pomenovanim ludi, ktori maju nazor ini, ze sa ma to, poviem ti uprimne, dost aj dotklo.
ten nazor mi pripadal ako nazor cloveka, co o tom viem pramalo a odsudi to hned.
Nas pes je cipovany od narodenia- je z cudziny.Nikdy, naozaj nikdy som nemala ziaden problem koli cipu. Nikdy sa neskrabal, nikdy si ho nevsimal. je tazko ho aj nahmatat, je velmi ostrsteny, tak sme si ho dali skontrolovat u vetosa, ci je naozaj tam.Myslim, ze ked polozis mobil vedla svojho psa, ci pes je v blizkosti televizie, ci mikrovlnky, ma to asi podobne vyzarovanie.

Najdi si to prosim na nete a precitaj si o cipe,Mozes aj na stranke SKJ-tak to mali aspon rozpisane.

Zaverom len tolko, ze skepticizmus,v ziadnom pripade nie je opatrnost, ci prezrieravost.

Podla mna ludia, co sa brania cipu, bud su lakomi dat za to tych 20-25 eur, alebo su uplne negramotni, co sa tyka kontrolovaneho chovu psov.

Ak ti mozem poradit stranku http://dogforum.sk/viewtopic.php?f=80&t=513&hilit=pudlik, chodia na nu majitelia PP pudlikov, aj ti, co pudlikov cvicia v agility, vystavovatelia, su uzasni ludia, myslim, ze vo vsetkom ti poradia.Ak prijmes aj iny nazor, ako svoj.
O maclach ja nepisem, tomu nerozumiem ani nevlastnim.
Llívia
01.02.12,12:03
samuel- to myslim vazne, ze mas PP psa, neblazni....tomu teda neverim.Ako je identifikovany? Chodis s nim na vystavy? A hlavne, je uchovneny???????

Az teraz som si precitala tvoj prispevok a som si na 100% ista, ze ty psa s PP mozno mas, no ten pes v ziadnom pripade uchovneny nie je.

A o chove PP psov vies velke kulove!!
Alaya1, nič v zlom: aj iné zvieratá (nielen psy) majú PP ;) Lenže PP si môže vydať kto chce a ako chce. Môžem ho vydať aj ja tej hnusnej muche, čo sa nám doma objavila - žiadny zákon neupravuje ich vydávanie. A uisťujem ťa, že ako nepsíčkárka viem, že PP neznamená automaticky behať po výstavách ;) Bordel je aj medzi chovateľmi, ktorí sú registrovaní pod nejakým klubom/združením - je ho menej ako medzi množiteľmi, ale je. Je to proste o ľuďoch.
alaya1
01.02.12,12:09
Alaya1, nič v zlom: aj iné zvieratá (nielen psy) majú PP ;) Lenže PP si môže vydať kto chce a ako chce. Môžem ho vydať aj ja tej hnusnej muche, čo sa nám doma objavila - žiadny zákon neupravuje ich vydávanie. A uisťujem ťa, že ako nepsíčkárka viem, že PP neznamená automaticky behať po výstavách ;) Bordel je aj medzi chovateľmi, ktorí sú registrovaní pod nejakým klubom/združením - je ho menej ako medzi množiteľmi, ale je. Je to proste o ľuďoch.

Livia, tak to teda nemas absolutne pravdu.
Akoze hocikto moze vydavat PP? Ja pisem o psoch, lebo sa tomu venujem, ine zvierata nevlastnim.
PP u uznanych plemien psov vydava SKJ- Slovenska kynologicka jednota.Psy su evidovane v pemennej knihe. Plemena su zastresene pod FCI- medzinarodna organizacia, ktorej sucastou je aj SKJ. Ich vydavanie upravuje prave FCI. Mas pravdu, ze aj v chove PP psov sa najdu ludia, ktori to robia pre zisk, bechovaju ich tak, ako by mali. na to sluzia kluby chovatelov, kde aj ty, ako nepsickar mas pravo takeho cloveka nahlasit.Ale urcite ich je menej, ako mnozitelov psov- bastardov. A prave o tom, je ten cip.
Naozaj som nerozumela tvojmu prispevku. vadia ti PP psy?
sisima
01.02.12,12:19
Llivia to presne definovala v poslednej vete svojho prispevku.... nie je to tak caste, ale stáva sa to... niektorí chovatelia sú rovnakí ako mnozitelia...
Llívia
01.02.12,12:19
Áno, preukaz pôvodu môže vydať hocikto, pretože jeho vydávanie neupravuje žiadny zákon - čo nie je zákonom zakázané, je povolené. FCI je čo - nejaký svetový zákonodarca?

Mne nevadia psy ani s PP, ani bez PP. Ale vadí mi, ako sú PP psy stavaní nad ostatných, resp. ako ty ich staviaš nad ostatných (môj subjektivny dojem).

A kluby/zväzy? No, niektoré len zhrabnú peniaze a nič neurobia - pozor, hovorím o zvieratách všeobecne, nielen o psoch.
anet
01.02.12,12:23
na Slovensku sa psy uz od roku 2010 NESMU tetovat!! V zahranici je to uz davnejsie, dokonca aj v Cesku sa uz par rokov len cipuje. Preco asi? odpoved si prosim najdi sam.
A na toto si ako prišla? Psy sa normálne tetujú ďalej. Pod SPZ je to povinnosť, kluby pod SKJ sa mohli rozhodnúť či budú tetovať alebo čipovať, avšak klub svoje rozhodnutie musel oznámiť na SKJ.
Od roku 2012 sa považuje za identifikované zviera len zviera s transpordérom čiže čipom (podľa EU), čo však nevylučuje možnosť pre chovateľa naďalej aj tetovať.
sisima
01.02.12,12:30
inak každá téma o psoch, na každom fóre sa zvrhne na hádky o psoch s PP a bez PP... a vzdy je to o tom, ze psy s PP sú tí lepší... a ich majitelia tí najlepší odborníci...
ten link http://www.odemydestinove.com/cz/teorie-kynologickeho-olympu ma pobavil, je to pravdivé...
namiesto toho hádania treba zobrat hafíka a íst s ním von... urcite kvalitnejsie stravený čas, nez tu niekomu nadávat... :--- skor ci neskor aj tato tema bude zamknuta...
sisima
01.02.12,12:31
PS: tiez kupirovanie usi je zakazane... a robí sa to denne...
gilda
01.02.12,12:38
Gilda, nehnevaj sa, ale tvoje zmyslanie je prinajmensom "divne". Cipovanie psov ma sluzit k zacatiu kontrolovaneho chovu. V sucasnosti je velky problem s premnozenim psov, vdaka prave nekontrolovanemu mnozeniu.

Nerozumiem, preco prave tvoj pes by nemal byt cipovany- preto, ze je stary? je to u teba problem financny, ci aky iny, nerozumiem....

Vela majitelov psov, ich neprihlasuje k evidencii, nechodia na pravidelne ockovania, aspon proti besnote, co je ich povinnost. Ako sa to ma ustrazit?Ako kontrolovat, jedine cipovanim, kde dostavas k tomu aj medzin. ockovak, kde su ockovania zaznamenane a je mozne to odsledovat-úpomocou toho cipu.

Ci si myslim, ze tvoj stary pes uz nemusi byt ockovany a moze byt potom prenasacom- besnoty?

Nehovoriac uz o mnoziteloch bastardov, kde to je vsak na dlhu diskusiu...a vysvetlovanie.
Chovatelia cistokrvych psov, psikov tetovali, v sucasnosti sa uz len cipuju- to je kontrolovany chov.A nikto s tym nema problem.

Som prekvapena. Inak- myslim, ze " cipovana" si uz tym, ked sa narodis a dostanes rodny list- bastardi ani to nemaju, .....

Nehnevám sa a verím, že nerozumieš. Na čipovanie sa pozeráš ako chovateľ PP psov. Existuje však aj iný pohľad na vec, ako vždy a pri všetkom (viac SamuelSK). Keď nič iné, tak ťa tu minimálne dvaja "divní" na to upozornili.
Chokma
01.02.12,12:54
Alaya, vidim, ze to trestne oznamenie za urazku na cti, ktore si kedysi chcela obratit proti mne, by si mala pomaly stylizovat v mnoznom cisle... Tiez si myslim, ze ked ta na tvoj agresivny prejav upozornuju viaceri, o niecom to vypoveda. Ale vsak ty si to aj tak vysvetlis po svojom...
sisima
01.02.12,12:54
apropo ako je to s tym očkovanim proti besnote? ked uz x rokov sa na našom uzemi neukazala? vraj je momentalne ockovanie nepotrebne...

chip dám svojmu gulášovi, v prípade, že s ním budem chciet ist za hranice SR...
anet
01.02.12,12:59
apropo ako je to s tym očkovanim proti besnote? ked uz x rokov sa na našom uzemi neukazala? vraj je momentalne ockovanie nepotrebne...

chip dám svojmu gulášovi, v prípade, že s ním budem chciet ist za hranice SR...
Povinnosť očkovať psíka vyplýva zo zákona, psík musí byť proti besnote očkovaný najneskôr vo veku 6 mesiacov. V dnešnej dobe existujú trojročné vakcíny, t.zn. že očkuješ len raz za tri roky proti besnote. Či ich má tvoj veterinár musíš sa informovať sama.
anet
01.02.12,13:03
Chokma, prepáč ale keď jej tu za každú spro...ť čo napíše dávajú súhlas, tak sa nediv že jej ego stúpa a vystrkuje rožky.
sisima
01.02.12,13:09
viem, ze je tá povinnost, len je prinajmensom zaujimavy fakt, ze momentalne to vobec nie je potrebne... ale u deti tiez vela ockovani nie je potrebnych a predsa su u nas povinne... ;)
Llívia
01.02.12,13:17
...Zacipovat pridu jedine ti, co maju drahych papierovych psov,alebo ti, co so psami cestuju za hranice...
Známy majú dvoch psov - jedného útulkáča a jedného najdúšika a jeden je už začipovaný a v tejto chvíli možno aj ten druhý (a ak ho nečipovali dnes, tak do konca týždňa bude). Pol roka som ich presviedčala, aby ich dali čipovať, podarilo sa mi to až teraz, keď už to je povinné. Takže nie je pravda, že to budú robiť, resp. robia, len majitelia drahých psov.
SamuelSK
01.02.12,14:11
No sama chovatelka mi povedala pribeh:
mlady ambiciozny chalan si kupil psa s PP, chcel vystavovat a musel byt cistokrvny, investoval do neho kopu zdrojov (peniaze a cas), a na vysstave mu povedali, sorry, toto nie je cistokrvny pes... a co teraz ? chovatelka mu sice vratila peniaze ale psa si uz nechal - proste vzniklo priatelstvo a nevedel ho zahodil len tak, aby si splnil sen a tak nevystavoval.. = cize ano, aj PP moze dostat nie tak celkom cistokrvny a OK pes .... (ps: ten moj ma podla rodokmenu pri rodicoch napisane "PL 0/0" ale to len pri otcovi, pri matke tam nic nie je, a potom jeho otec ma tiez PL0/0 a PRA/LL/CC neg. a z druhej strany DKK,LP negat PRa negat b. ... nevie nahodou niekto co to znamena? :D ) ...
niekto ten cip nechce, lebo to stoji 15-30 eur ci kolko, ale mimo temu - u mna to nie je lebo nechcem do psa investovat .. neobmedzujem na neho rozpocet, ani nepocitam kolko ma vysiel (napr ako stena potreboval hormonalnu liecbu 20eur jedna mala injekcia.. 5x.. ale tie peniaze mi budu nanic, ked bude psik chory :) cize radsej zaplatim za cokolvek, len aby bol zdravy - ale nechcem ho dostat do takeho kruhu, v akom sme my ludia - farmabiznis, tj. nevyliecia ma, ale udrzuju ma polochoreho (alergie!) aby na mne ryzovali .. a to je uz skutocne marnenie financii.. (za ucelom "zdravia") - ale neviem, cip tam asi nepatri, ale radsej by som nejaky cip, co by bol v pase psa, konieckoncov - kolko % psov sa straca? to je ako keby cipovali ludi, lebo sa stratia v meste? :D .. radsej napisem prehlasenie, ze ak sa mi strati pes, nesiem 100% zodpovednost za cokolvek co spravi, napr - rozkope smetiak - kupim novy, - ukradne auto - kupim nove , ale vazne - pohryzne niekoho - platim odskodne.. mesto zaplati za odchyt (nie znovuockovanie! radsej samostatnu miestnost v karentene) jasne ze preplatim..(milujem slobodu - a som jednoznacne ochotny platit absolutnou zodpovednostou (preto by som ani nechcel mat ani PZP)
He who gives up freedom for safety deserves neither. Benjamin Franklin
Ten kto sa vzda kuska slobody preto aby docasne ziskal trochu bezpecia si nezasluzi ani slobodu a ani bezpecie
absolutne s tym suhlasim :)

no a pravidla klubov, s tym nemam problem, ani pri mojej anarchickej povahe :D (konieckoncov na to su kluby)

a vysvetlenie tej nadavky s nemysliacimi cyborgmi, to nebolo na nikoho umyselne (!) len tak vseobecne, ako sa hovori, ze ludia maju vymyte mozgy - tiez nemyslena nadavka zle, proste len poukazanie faktu (i ked uznavam ze drsne, tak ma ospravedlnte za to, ak sa to niekoho dotklo, nebolo to tak myslene ani nahodou, vazne), lebo uprimne povedane, nepaci sa mi toto:
- niekto "zhora" tj vlada/politik/ktokolvek kto si mysli ze je poloboh (vsimnite si to male b na slove boh) povie "musis toto a tamto" a je otazne, preco to musim atd.. napr - ta spominana bezpecnost na letisku atd.. rozne skeny, co dehonestuju cloveka atd.. a vsetko sa skovava ZA BEZPECNOSTOU ludu... ehm.. uprimne, ja neverim na to, ze existuju teroristi, co chcu zabijat miliony ludi, lebo su blazni.. sice je to divny nazor, ale tak bud 1. sa mne pokusaju vymyt mozog, a vstiepit do mna NASILIE aby som nenavidel 2 miliardy ludi z ineho nabozenstva, ALEBO .. 2. niekto vstepuje nasilie do nich (napr deti Mexiku - od 12tich sa ucia strielat na AK47, jasne ze ich to deformuje atd..) kazdopadne, neviem preco by mal clovek GENETICKY niest nasilie.. staci ked si vezmem fotku dietata 1 rocneho, z ktoreho napr vznikol bil laden... ako to je mozne ze take krasne stvorenie (dieta) sa prerobilo na diabla? nedava mi to logiku, jedine vychova + masaz mozgu okolim a mediami.. (na psovi mam rad, ze on nepozna nasilie :D aj ked ho niekto tyra.. on nekusne, zaujimave vsak? :D )

no nechcem zas pisat priserne dlhy prispevok s malou informacnou hodnotou, ale... napr dan z nehnutelnosti - ked sa neprihlasim, tak sankcie, pokuty, exekucie.. ALE PRECO/ kto chce tu dan? ja co mesto? tak nech mi to vypocita, posle domov list so sumou, cislom uctu, a variabilnym symbolom.. tj. nemam ziadny problem, aby som platil dane, ale odmietam MARNIT cas cakanim v rade na to aby som zaplatil dan.. kludnen ech si prirataju poplatok 10centov na tu "tazku" robotu ze mi poslu udaje na prazdnom liste.. o to mi hlavne ide.. o princip a jednoduchost riesenia :) myslim ze je to extremne jednoducho zrealizovatelne (napr by som im EMAILOM dal echo, ze som nadobudol nehnutelnost) atd.. nie stracat cas na OBOCH stranach (uradnik, ja)..
gilda
01.02.12,15:53
SamuelSK: Súhlasím. ... "Čím viac spoznávam ľudí, tým mám radšej zvieratá.", tiež citát, možno poznáš....
alaya1
01.02.12,15:59
Samuel- tie hodnoty, ktore si udal su luxacia pately a dysplazia bedrovych klbov- su to hodnoty vysetreni.
Pri kupe psika ti urcite chovatel o tom hovoril, pripadne ta oboznamil s povinnymi vysetreniami, ak chces psika uchovnit.
Co sa tyka CIPU, tvoje plemeno je registrovane FCI- takze uz na svetovej vystave v Parizi minuleho roku, museli byt vsetky psy povinne cipovane, aj ked zakon o cipovani este neplatil vsade. Ide hlavne o to, ze tetovanie sa casom opotrebuje a nie je dobre viditelne cislo. Preto aj chovatelia cistokrvnych psov privitali toto nariadenie. Ak budes chciet so psikom ist na vystavy a kdekolvek- hoci aj do Ciech, proste ten cip mat musi. Opytam sa ta takto- to tetovanie ti neprekazalo? Videl si uz, ako tetuju malicke steniatka?To tetovanie- identifikaciu psa, tiez niekto nariadil, Mne skor prekazalo to.Ale nie az do takej miery, zeby som uvazovala nad tym, ako ty.Ako im strojcekom prestiknu usko? Ver mi, ze zavedenie cipu je oproti tomu nic.
Na Slovensku je velmi dobre fungujuci klub chovatelov pudlov. Naozaj si tam chovatelia pomahaju, stretavaju sa, organizuju spolocne akcie. Zial, nie pri kazdom plemeni je to takto.
Vies, mna len mrzi, ze ludia doteraz nepochopili vyznam PP u psa, preto som sa velmi potesila, ked si napisal, ze si si kupil psa s PP preto, aby si nepodporil mnozenie bastardov, ktori casto koncia v utulkoch. Momentalne su u mna v docaske malilinke steniatka, maju asi 3 tyzdne, ktore som nasla v igelitne pred mojimi dverami. Neviem, kto ich tu dal, asi vedel, ze sa o nej postaram.Ak ich nenajdem, uz je po nich. Tak teraz ich len vypiplat,len im najst laskyplny domov,je mi tych psikov velmi luto a PP uznavam hlavne koli tomu, ze z kontrolovaneho chovu sa takato vec nestane, nakolko ak chovatel zaplati za nakrytie fenky cca 500-600 euro, urcite steniatka nezavesi na klucku dveri.

Drzim tvojmu psikovi prsty a hlavne, nech vam robi radost. Tie injekcie, co si bral, viem, na co su- ale ak to ani od nich uz nie je v poriadku, tak na vystavy a uchovnenie musis zabudnut. Je to vylucujuca chyba.
Ale urcite to tvoj vztah k nemu nezmeni. Len pri tomto probleme, ak nie je vyrieseny, moze dojst k vaznym problemom.Ak by si nieco potreboval a budem vediet, rada ti poradim.

Ja som sa poviem ti pravdu, nikdy nad tym cipom nezamyslala.

Vybral si si uzasne plemeno, skoda, ze na Slovensku uz nie je tak atraktivne, ako inde v cudzine. je to velmi mudry psik, lahko cvicitelny.
alaya1
01.02.12,16:24
Llívia (http://www.porada.sk/member.php?u=37215) Dnes, 13:19
Áno, preukaz pôvodu môže vydať hocikto, pretože jeho vydávanie neupravuje žiadny zákon - čo nie je zákonom zakázané, je povolené. FCI je čo - nejaký svetový zákonodarca?
[H=]
Mne nevadia psy ani s PP, ani bez PP. Ale vadí mi, ako sú PP psy stavaní nad ostatných, resp. ako ty ich staviaš nad ostatných (môj subjektivny dojem).
[/H=]
A kluby/zväzy? No, niektoré len zhrabnú peniaze a nič neurobia - pozor, hovorím o zvieratách všeobecne, nielen o psoch.




PP psy nie su stavani nad ostatnych, su chovani podla urcitych pravidiel.
A mas pravdu, neuznavam to, ked niekto vedome nakryva bastardika, prenasa tym, rozne choroby, stenata koncia v utulkoch,pripadne si ho vezme dalsi mnozitel a mnozi na nich. Tato tema je starostlivost o psa, aj PP pes je pes a tiez mam narok tu svoj nazor vyslovit.Ako kazdy. Stale tvrdim, kto nechce PP psa, nech ide do utulku, ale nie, staci pozriet bazos, ako pisal Samuel- sami mnozitel. Ludia si povedia, nechcem chodit na vystavy, netreba mi PP. Ale PP je o uplne niecom inom a nie o povysovani psa.
SamuelSK
01.02.12,16:29
Skoda ze si ludia neuvedomuju jednu vec :(

pociatocne naklady tj 50-100 vs 250-500 eur pri bezPP a PP su fakt len kvapka v mori :) ockovania - obojky, vodicka, nedajboze nahodne choroby kde operacia moze ist co som pocul aj 1000eur brrr.. a hlavne strava na 12-16 rokov (!!!) pri tom bude ten pociatocny rozdiel minimalny :)

ja som tiez uvazoval ze bud utulok, alebo PP .. a toto bol v tom case jediny PP pudel v takom rozmere a farbe, cize som mal stastie (este jeden bol v CR, stal 1000eur (moj len 250)) .. lenze v utulku taky nebol, cize by som asi musel cakat (pudel preto, lebo je bytovy, a hlavne neplzne, a povahovo je super :) ) ... ale tak :) kazdy jeden pes je unikatny, bez ohladu na rasu, farbu, velkost, inteligenciu, povod.. ked viem ze ako rad mam svojho psa.. tak isto (alebo este viac) moze mat niekto akehokolvek ineho psa (resp aj bezPP psa v pohode).. konieckoncov :D hehe, ais kazdy berieme svojho psa ako "najlepsi pes na svete" :D :D
sisima
01.02.12,16:38
nie nie, tvoj pes nie je ten najlepsie pes na svete! tento titul má ten môj :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ))
plne s tebou súhlasím... nasi havkáci by boli kámoši, ale majitelia tu na fóre sa hádajú do krvi a chcú na seba podávat trestné oznámenia... absurdistan... :)
alaya1
01.02.12,16:40
Samuel- Tato organizacia je jedna z mnohych, zachranila viacero psov od mnozitela z Novych Zamkov, tak, ze ich odkupila.Kazda fenka nakryta, zili bez vody, bez deky vo vykaloch, zavrete v kotercoch, ci zima, ci leto,...staci pozriet fotky a hlavne na FB, tam je fotogaleria celej zachrannej akcie. http://www.bernskysalasnickypesvnouzi.wbs.cz/Fotogalerie-profilu5.html?fotka=4#foto



Neviem, ako uz mam tu vysvetlit, ze mi nevadia bastardiky, ktore si niekto vezme z utulku, ale vadia mi ludia, co si nedaju povedat, ze mnozenie na fene, pri jej kazdom harani, neskutocne zivotne podmienky, nekontrolovany chov tym psom len a len ublizuje.
Kvaka
01.02.12,19:21
Samuel- Tato organizacia je jedna z mnohych, zachranila viacero psov od mnozitela z Novych Zamkov, tak, ze ich odkupila.Kazda fenka nakryta, zili bez vody, bez deky vo vykaloch, zavrete v kotercoch, ci zima, ci leto,...staci pozriet fotky a hlavne na FB, tam je fotogaleria celej zachrannej akcie. http://www.bernskysalasnickypesvnouzi.wbs.cz/Fotogalerie-profilu5.html?fotka=4#foto



Neviem, ako uz mam tu vysvetlit, ze mi nevadia bastardiky, ktore si niekto vezme z utulku, ale vadia mi ludia, co si nedaju povedat, ze mnozenie na fene, pri jej kazdom harani, neskutocne zivotne podmienky, nekontrolovany chov tym psom len a len ublizuje.Alaya, ja viem, ako si to myslela, už ťa poznám, ale ty niekedy vyletíš na hocikoho ako z reťaze utrhnutá, ani sa nepresvedčíš, ako to naozaj je, skús sa najprv opýtať, ako to myslel, a nie hneď napádať. Ja nemám nič proti tebe, viem o čo ti ide, a ide o to aj iným, ver mi, ale pozri dozadu, Samuel ešte ani nezačal, a už si ho dopredu z niečoho obvinila, :rolleyes:a potom si neskôr napísala taký krásny príspevok.:):):) No úžas.
alaya1
01.02.12,19:22
Kvaka- obvinila? To snad nie.....
SamuelSK
01.02.12,19:36
To je na nete klasika :D
Aj mne obcas "ujde" a zle precitam co iny pise :D
Dav
01.02.12,19:40
nie nie, tvoj pes nie je ten najlepsie pes na svete! tento titul má ten môj :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ))

Tvrdím to isté, čo Ty, ten môj pes je najlepší!!!! :D
arizona
01.02.12,19:46
A toto je moj nalepsi hafik na svete :)
A bacha!!! Som straaaasne bojova :D, okupkana,este sa dosusim a idem do hajan :D
sisima
01.02.12,19:59
Kvaka
01.02.12,20:15
Máte krásnych havinkov, aj ja, aj moje sú najúžasnejšie.:)
Llívia
01.02.12,21:17
...niekto ten cip nechce, lebo to stoji 15-30 eur ci kolko...
Ľudia pindali aj na drahé detské autosedačky, aj na drahé prilby.... A? Zákon platí, väčšina si zvykla, berú to ako samozrejmosť a kto ho nedodržiava, znáša sankcie.


.. mesto zaplati za odchyt (nie znovuockovanie! radsej samostatnu miestnost v karentene)jasne ze preplatim...
Útulky a karanténne stanice majú problém s kapacitou, takže samostatná miestnosť ako karanténa pre jedného psa je utópia. Niektoré útulky a KS nemajú vôbec žiadnu miestnosť pre psov, majú ich vonku.


...(milujem slobodu...
K tomu len toľko: máš pri sebe častejšie psa alebo mobil? :rolleyes: (Sorry, ak si ty nepísal o sledovaní cez čip.)
Llívia
01.02.12,21:21
Llívia (http://www.porada.sk/member.php?u=37215) Dnes, 13:19
...A kluby/zväzy? No, niektoré len zhrabnú peniaze a nič neurobia - pozor, hovorím o zvieratách všeobecne, nielen o psoch.




...tiez mam narok tu svoj nazor vyslovit.Ako kazdy...
Som v množine každý aj ja? Mám taký dojem, že nie. A že v nej nie je nikto, kto si dovolí s tebou nesúhlasiť.

A ešte k tým klubom: jedna z vecí, ktorá sa mi na nich nepáči, sú nezmyselné poplatky: poplatok za uchovnenie psa/inéh zvieraťa, poplatok za vydanie PP, poplatok za zápis do plemenej knihy, taký poplatok, hentaký poplatok, tamtaký poplatok.
alaya1
01.02.12,21:38
Livia, vstup do klubu je dobrovolny, ak tam vstupis, tak s podmienkami suhlasis, ak nie, tak tam niesi. je to jednoduche.
Llívia
01.02.12,22:04
Livia, vstup do klubu je dobrovolny, ak tam vstupis, tak s podmienkami suhlasis, ak nie, tak tam niesi. je to jednoduche.
A ak nesúhlasím, nevstúpim, budem chcieť šteniatka, tak je úplne jedno, že budú mať obaja čistokrvných rodičov bez chorôb, je jedno, ako perfektne sa o nich postarám, je jedno, akých perfektných majiteľov im nájdem, pretože z tvojho pohľadu budem len množiteľka a šteniatka budú bastardi. Prečo? Lebo nebudú mať PP - kus papier, za ktorý som odmietla zaplatiť (presne to, čo je na papieri honosne nazývanom PP si môžem napísať na hocaký zdrap papiera a nemusím nikomu platiť za "značku"). Proste (niektoré) kluby sa tvária, že len oni majú "licenciu" na rozmnožovanie zvierat a nechávajú si za to dobre zaplatiť. Ako je možné, že sú kluby, kde sa za tieto úkony neplatí? Žeby špeciálne pri psoch to bol dobrý biznis?
SamuelSK
01.02.12,22:18
Ľudia pindali aj na drahé detské autosedačky, aj na drahé prilby.... A? Zákon platí, väčšina si zvykla, berú to ako samozrejmosť a kto ho nedodržiava, znáša sankcie.


Útulky a karanténne stanice majú problém s kapacitou, takže samostatná miestnosť ako karanténa pre jedného psa je utópia. Niektoré útulky a KS nemajú vôbec žiadnu miestnosť pre psov, majú ich vonku.


K tomu len toľko: máš pri sebe častejšie psa alebo mobil? :rolleyes: (Sorry, ak si ty nepísal o sledovaní cez čip.)

tak pribla a autosedacka versus CIP je trochu rozdiel :) i ked to sa neda porovnavat asi (hentie prve dve plne uznavam a v maximalnem moznej kvalite - aj samotne voditko a obojok som vyberal tak, ze som ho priviazal o nieco a skbol - ak drzal, presiel mojim testom :) raz mi (a v podstate aj mna, ale na tom nezalezi :D) na priechode pre chodcov zrazila dodavka psa - pozeral som sa mu do oci (ako vzdy na priechode, paranoja :) ) a on pozeral na billboard (resp neviem ci tam bol, ale inde..) a preto som musel (resp radsej, instinkt) zastavil v strede medzi dvomi pruhmi, a jeden na oktavii ma "osuchol" zozadu (esteze treti bol volny, inak neviem kam by sa uhol) no a pes bezi dopredu, i ked ho drzim napevno, ale predsa len tam je pol metra zivot alebo smrt.. no a 50cm chybalo aby bol pod kolesom.. a letel vo vzduchu, ked som to trhal k sebe :) a ak by obojok nevydrzal, tak by som tomu v dodavke nieco spravil... ) cize ano, taketo bezprostredne ochrany dravia ako je prilba, autosedacka atd unavam.. ako na bicykli, tak aj na lyziach a inom sporte, kde sa da spadnut..

no nie vzdy vencim s mobilom.. ale tak neviem preco sa pytas :D myslim ze castejsie mam pri sebe psa :D ja volam niekomu cez mobil, len ked je uz nejaky fakt nutne (preferujem email) a mne vola taktiez malo ludi, a malokedy sa mi to chce zdvihat, mam k mobilu odpor :) konieckoncov je to 4-5 rokov stary smejd :D ledva ide nabit, ale nemienim vyhadzovat peniaze na mobil, to uz radsej pojdem na chatu kde sa moze pes vybehat na luke :D (toto myslim seriozne, zacinam mat odpor k elektronike, stoji to zbytocny majland (cas, pracu, energiu) a vydzri to malo, idealne je pre vyrobcu a telekom/orange/o2, aby som menil mobil kazdych 6 mesiacov, no urcite..

a inac, pocul som ze cez mobil ma moze operator POCUVAT bez toho, aby mobil to nejak prejavil.. cize hej, je to diabolsky nastroj :) ludia co mali paranoju ze cez TV je mozne vidiet aj OPACNE, tj. niekto vidi co robi divak za TV mali zaujimavu fantaziu, i ked v tom case to bola uplna "hlupost" (asi tak isto ako mobil v Star Treku v 70tych rokoch), ale tak :) par desatroci a bude to zrealizovatelne :) myslim ze staci ultra mikro mala kamera a system podobny cipu, len s vyssim vykonom (i ked niesom technik, ci je to mozne, no nemyslim ze existuju limity nejake :) ako matrix :D len fyzika no..)
~~~~~~~~~~~
spat k teme, ano zakon plati, ale nie vsetky ockovanie u deti su pivinne napr vo Svajciarsku, ktore su u nas povinne "lebo zakon" - to sa tiez da vseliako vysvetlit :) (u mna je to vysvetlenie jasne - lobbing, gorila, mutanti cokolvek politici nenazrani) ... napr je zaujimave aj to, ze cim dalej, tym lepsie auta mame (brzdy, deformacia kapoty pri strete s chodcom), ale stale mame 50km/h v obci .. sice je to relevantne, ale nie vsade (dvojprudovky, kde sa zatula malokto a nema tam co robit, PODLA ZAKONA :) ) cize zakon je sice pekny, ze sa snazi, ale nikdy nebude sluzit kazdemu k spokojnosti (a to nie som ziadne prasa za volantom, ze by som isiel 70km/h tam kde neviem kedy a kto mi skoci do cesty, nie k takej anarchickej spokojnosti) .. ale to je taky divny nazor mozno :) ale moj argument je aj v tom, ze prvy rychlostny limit bol 10km/h ... a neskor za zvysoval.. a urcite sa aj bude zvysovat.. tak nechapem preco taka represia na rychlost (zakon cestny) ... kazdopadne som zvedavy, ako to dopadne s cipmi.. lenze na to treba situaciu sledovat tak 20-50rokov... (ci sa nieco zlepsi alebo nie..) .. ale sakra :D zas som mimotemy :D
Kvaka
01.02.12,22:29
Samuel, pre teba znamená ten čip obmedzovanie slobody, ale ten čip nikto nesleduje, to sa nedá, akurát pri kontrole čítačkou zistia, či je pes v riadnej evidencii, práve tá evidencia má zabrániť nekontrolovanému množeniu, ja to tak chápem, teda zákon je len a len na ochranu zvierat, nie je každý taký zodpovedný pri držbe psa, ako ty alebo ja, a aj iní, čo tu chodia do témy. Tí nezodpovední sú zväčša preto takí, lebo sú nevedomí, nechápu, že ak doprajú svojim miláčikom okúsiť aj množenie, že tým môžu rozšíriť rady tuláčikov.
andreaS
01.02.12,22:30
A ak nesúhlasím, nevstúpim, budem chcieť šteniatka, tak je úplne jedno, že budú mať obaja čistokrvných rodičov bez chorôb, je jedno, ako perfektne sa o nich postarám, je jedno, akých perfektných majiteľov im nájdem, pretože z tvojho pohľadu budem len množiteľka a šteniatka budú bastardi. Prečo? Lebo nebudú mať PP - kus papier, za ktorý som odmietla zaplatiť (presne to, čo je na papieri honosne nazývanom PP si môžem napísať na hocaký zdrap papiera a nemusím nikomu platiť za "značku"). Proste (niektoré) kluby sa tvária, že len oni majú "licenciu" na rozmnožovanie zvierat a nechávajú si za to dobre zaplatiť. Ako je možné, že sú kluby, kde sa za tieto úkony neplatí? Žeby špeciálne pri psoch to bol dobrý biznis?

nie su to ziadne nezmyselne poplatky... kluby su obcianske zdruzenia... ma svoje vedenie, kt. vykonava svoju cinnost... od predsedu, podpredsedu, chovneho poradcu, dozornu radu, ekonoma... v zaujme chovu sa stretavaju aspon 1x rocne, komunikuju v zalezitostiach chovu mejlami... robia a zapisnice, tlaci sa spravodaj... pri uchovneni nachystam chovnej poradkyni potrebne dokumenty, stava sa ze nie vsetky a ona to dochystava aby to kompletne poslala na SKJ (je to nas nadriadeny organ) ... a mne skj nazad vrati rodokmen, kde uvedu "uchovneny" ... klub sluzi nato, aby nadalej zachovaval standard daneho plemena a aby nastavil take podmienky, aby sa nedali obchadzat... a ked je niekomu luto zaplatit tychto par supov (oproti cene za psa a cene za vystavy, upravu srsti, kozmetiku), tak nech nema psa vobec... chov je narocny proces...

ps: mna by zaujimalo ako to moze niekto povedat ako pisal samuel, ze niekto si kupi psa s pp a pride na vystavu a tam mu povedia ze to s pp neni... to ako nato prisli??? jedine to je prekrutene a dotycny si myslel ze ockovaci preukaz je preukaz povodu a preto ho poslali kade lahsie... alebo dostal diskvalifikaciu za nestandard... hoci len zly skus, ina farba, vyska... takze toto sa da vycitat chovatelovi ze chceli psa vystavovat a uchovnit a takeho mu nepredali, ze dostal psika s vadou... ale to ze niekto len tak zfleku povie "toto neni PP pes" tak to sa mi nezda...
Llívia
01.02.12,22:33
SamuelSK (http://www.porada.sk/member.php?u=180309), ako pri tých prilbách aj pri detských autosedačkách - ľudia na začiatku pindali, potom si zvykli a je kľud. To isté bude aj pri čipovaní. Podľa mňa zbytočné dohadovať sa, že či čipovať áno, alebo nie- jednoducho, zákon platí, tak rýchlo zmenený nebude (voľby = nová vláda = iné priority) a možno ani nemôže byť zmenený, ak je to nejaké nariadenie/smernica Európskej únie, ľudia budú chvíľu pindať, potom zaplatia tých 15 -25 (?) EUR, začipujú psa a nikto to ďalej "riešiť" nebude.
Mimotemy: že prečo 50- ka v obci? Určite to niekde nájdeš, že koľko ľudí a s akými zraneniami/následkami prežije, keď ich zrazíš v rýchlosti 50 km/hod. a 60 km/hod.
SamuelSK
01.02.12,22:40
andreaS, ak si spravne pamatam, tak myslim ze mi hovorili, ze chovatelka dostale necistokrvneho psa na nakrytie.. a bolo to na pohlad take nenapadne, ze az potom sa na to prislo..

Llívia
defacto mas pravdu, ale tak isto je rozdiel narazu ked idem len 40kmh a AŽ 50kmh :) ... ale tak napr clovek by nemal ist stale maximom, ak je hoci aj 80tka, ale vidi ze sa tam potuluje pes/dieta pri cesta, tak jasne ze jedna noha na brzde (pripravena) to iste aj pri beznom prechode.. to je uz prakticky jedno ci v 30tke alebo 60tke .. ale podla mna, aj keby dali 999km/h v obci (aj v centre), nikto by nesiel rychlejsie ako 10-15% nad dnesne maximalne povolene rychlosti :)
andreaS
01.02.12,22:46
[QUOTE=SamuelSK;1965437]andreaS, ak si spravne pamatam, tak myslim ze mi hovorili, ze chovatelka dostale necistokrvneho psa na nakrytie.. a bolo to na pohlad take nenapadne, ze az potom sa na to prislo..

[/QUOTE

len ani to nedava zmysel... jedine ze by bol umysel od majitela krycieho psa poskytnut nechovneho psa na krytie... ale aj tak... stale je tu poradca chovu, ktory dostal do ruk kryci list ze fena AB bola nakryta psom XY ... obaja chovni... ak nie, nedostanu PP... ak pes dostal PP tak ako som pisala na vystave mohol dostat maximalne diskvalifikaciu pre vadu... inak nemaju ako prist nato ze pes nie je po PP psoch...

mam chovneho psa, tak viem ako to prebieha...

proste mi to nedava zmysel, moze to byt tvrdenie JPP... pripadne boj rivality... ale z reality nemozne...
SamuelSK
01.02.12,22:49
hmm, no nerozumiem sa tomu az tak, netusim co v tom bolo ... mozno fakt niekto nieco so zlym umyslom si chcel privyrobit.. a k tej vade , moze byt, alebo sa to cez XYZ ludi kym sa to dostalo az ku mne tak sa historka zmenila :)
Llívia
01.02.12,22:50
boj rivality.... víťazi na súťažiach už vopred vybraný :rolleyes:

jedine ze by bol umysel od majitela krycieho psa poskytnut nechovneho psa na krytie... nakryje sa "správnym" psom, ale pre istotu sa nakryje ešte raz "nesprávnym" psom - aj to sa deje a robia to členovia KLUBOV :rolleyes:
andreaS
01.02.12,23:13
nepatrim k tym, kt. si vybavuju vysledok... napriek tomu mame jedno obrovske ocenenie v mladom veku, kt. sa nedostane niekomu za celu vystavnu eru... ja by som si vybavene vitazstvo vobec nevazila... preto si tak cenim nas BIG, kt. ziskal v 11 mesiacoch... najskor ho jeden rozhodca urcil za to najlepsie z nasej rasy a potom ho iny rozhodca urcil za toho najlepsieho z predstavitelov 8 skupiny FCI (= ocenenie BIG) ... dostal sa tak do TOP10 danej vystavy... pani rozhodkyna ho uz ale nedala na stupienok, prekazal jej prave ten vek...

a preco ludia ked o niecom vedia to nenahlasia vyssie? a druha vec, nerozumiem preco by to niekto robil? zjavi sa tam zla genetika a je to v ... kazenie si chovu... ked raz kryjem psom, za kt. som zaplatil a pre isty dovod, preco to prekryvat inym psom? je jedno ci chovnym nechovnym bPP PP... proste inym psom... nedava to zmysel... a genetika farebnosti napriklad nepusti... mozem hovorit len o mojom plemene, tam som skoro doma... skoro preto lebo genetika je velmi zlozita... ale viem, ze moj pes je jediny chovny v danej farbe na SK ... a keby nakryl a niekto by prekryl inym psom v inej farbe, tak pri narodeni steniat sa to ukaze... pretoze jeho farba "dava" len dve farby...

len mi nepovedzte ze preto ze PP psy su prekrizene... to je na smiech (alebo plac?) ... preco by malo byt nieco prekrizene ked sa neparia v rodinnych vztahoch? a vyberaju sa len tie jedince, kt nemaju viditelne vady plemena ani zdravotne problemy plemena...

celkovo vyber chovatela od ktoreho kupim psa je tiez zlozity... sledujem jeho vysledky, jeho odchovy, ako na mna ten clovek posobi... navsteva u neho... pokec s nim... nevyberam len podla ceny...
alaya1
02.02.12,07:29
Ja by som len chcela vediet, preco PP napr. tu na porade u ludi vyvolava doslova averziu. Podla tychto prispevkov mi pride, ze chov PP psov, snazenie ludi o zachovanie psich plemien pre buduce generacie je nieco zle a nevhodne. Ze dobre je nechat krizit psov, ako sami chcu, ze PP je len kus papiera.
Neviem to pochopit.

tak ak zachadzame do krajnosti- naco potom cloveku je rodny list? Naco vediet, kto bol jeho otec, matka, dedo, babka. ved sa uz aj ludia mozu krizit, ako im pride. bez pravidiel.

Nedavajme deti do skol, lebo tam treba zaplatit- za rodicovske zdruzenie, za skolsky klub, za ucebnice, za zosity.

Nevybavujme si obciansky, vodicsky, pas,ved si to mozeme napisat na kus papiera sami, naco je nam original.

Vystavne si to sami, bez poplatku.
promont maja
02.02.12,07:42
maja a to ze ma luxaciu a nedala si ho operovat, to ta netrapi?

... nie ... nedala ... zatiaľ mu nič nehrozí ... pekne behá, skáče jedna radosť ... nič mu neprekáža ... ale ak bude mať problém, vtedy sa naň dám ... už len tak na okraj: operovať, a to aj luxáciu pately chodí už aj jeden "profesor" z Košíc ( Pod Táborom ...) ... možno, že to niekomu príde vhod ...
alaya1
02.02.12,07:44
nie su to ziadne nezmyselne poplatky... kluby su obcianske zdruzenia... ma svoje vedenie, kt. vykonava svoju cinnost... od predsedu, podpredsedu, chovneho poradcu, dozornu radu, ekonoma... v zaujme chovu sa stretavaju aspon 1x rocne, komunikuju v zalezitostiach chovu mejlami... robia a zapisnice, tlaci sa spravodaj... pri uchovneni nachystam chovnej poradkyni potrebne dokumenty, stava sa ze nie vsetky a ona to dochystava aby to kompletne poslala na SKJ (je to nas nadriadeny organ) ... a mne skj nazad vrati rodokmen, kde uvedu "uchovneny" ... klub sluzi nato, aby nadalej zachovaval standard daneho plemena a aby nastavil take podmienky, aby sa nedali obchadzat... a ked je niekomu luto zaplatit tychto par supov (oproti cene za psa a cene za vystavy, upravu srsti, kozmetiku), tak nech nema psa vobec... chov je narocny proces...

ps: mna by zaujimalo ako to moze niekto povedat ako pisal samuel, ze niekto si kupi psa s pp a pride na vystavu a tam mu povedia ze to s pp neni... to ako nato prisli??? jedine to je prekrutene a dotycny si myslel ze ockovaci preukaz je preukaz povodu a preto ho poslali kade lahsie... alebo dostal diskvalifikaciu za nestandard... hoci len zly skus, ina farba, vyska... takze toto sa da vycitat chovatelovi ze chceli psa vystavovat a uchovnit a takeho mu nepredali, ze dostal psika s vadou... ale to ze niekto len tak zfleku povie "toto neni PP pes" tak to sa mi nezda...

Andrea, ved to nie je mozne .Rozhodca, posudzovatel mohol len povedat, ze je to pes, ktory nie je standartnym psom , predstavitelom,plemena. napr., ze terrierom nestoja usi, je ma bichon spadnuty chvost a pod. Ale , ak ma pes-tetovanie, teraz cipovanie, ma svoje cislo v plemennej knihe, nie je mozne, aby to bol pes b PP, jedine, zeby niekto nevedel, ze na vystavy FCI- mozu chodit len psy s rodokmenom vystavenym pod FCI a zobral tam, svojho krizenceka. Inak si to neviem vysvetlit.

A tiez nerozumiem, ked niekto kto sa podla vyjadreni tu na porade vyzna v chove PP psov a vie,o cloveku, ktory porusuje chovatelsky poriadok, ze to nenahlasi klubu. Ludia sa vsade najdu rozni. Preco by ostatni poctivi majitelia a chovatelia mali byt posudzovani podla niekoho, kto sa sprava nevhodne.
anet
02.02.12,07:54
ps: mna by zaujimalo ako to moze niekto povedat ako pisal samuel, ze niekto si kupi psa s pp a pride na vystavu a tam mu povedia ze to s pp neni... to ako nato prisli??? jedine to je prekrutene a dotycny si myslel ze ockovaci preukaz je preukaz povodu a preto ho poslali kade lahsie... alebo dostal diskvalifikaciu za nestandard... hoci len zly skus, ina farba, vyska... takze toto sa da vycitat chovatelovi ze chceli psa vystavovat a uchovnit a takeho mu nepredali, ze dostal psika s vadou... ale to ze niekto len tak zfleku povie "toto neni PP pes" tak to sa mi nezda...
Neviem či mal SamuelSK na mysli niečo konkrétne. Ale taký prípad sa reálne stal, bola o tom aj reportáž v TV a zhodou okolností poznám danú chovateľku. Z bradáča s PP, bol bradáč x NO s PP a "vysmiali" majiteľovho synčeka v kruhu na výstave.
alaya1
02.02.12,08:18
tak pribla a autosedacka versus CIP je trochu rozdiel :) i ked to sa neda porovnavat asi (hentie prve dve plne uznavam a v maximalnem moznej kvalite - aj samotne voditko a obojok som vyberal tak, ze som ho priviazal o nieco a skbol - ak drzal, presiel mojim testom :) raz mi (a v podstate aj mna, ale na tom nezalezi :D) na priechode pre chodcov zrazila dodavka psa - pozeral som sa mu do oci (ako vzdy na priechode, paranoja :) ) a on pozeral na billboard (resp neviem ci tam bol, ale inde..) a preto som musel (resp radsej, instinkt) zastavil v strede medzi dvomi pruhmi, a jeden na oktavii ma "osuchol" zozadu (esteze treti bol volny, inak neviem kam by sa uhol) no a pes bezi dopredu, i ked ho drzim napevno, ale predsa len tam je pol metra zivot alebo smrt.. no a 50cm chybalo aby bol pod kolesom.. a letel vo vzduchu, ked som to trhal k sebe :) a ak by obojok nevydrzal, tak by som tomu v dodavke nieco


spravil... ) cize ano, taketo bezprostredne ochrany dravia ako je prilba, autosedacka atd unavam.. ako na bicykli, tak aj na lyziach a inom sporte, kde sa da spadnut..

no nie vzdy vencim s mobilom.. ale tak neviem preco sa pytas :D myslim ze castejsie mam pri sebe psa :D ja volam niekomu cez mobil, len ked je uz nejaky fakt nutne (preferujem email) a mne vola taktiez malo ludi, a malokedy sa mi to chce zdvihat, mam k mobilu odpor :) konieckoncov je to 4-5 rokov stary smejd :D ledva ide nabit, ale nemienim vyhadzovat peniaze na mobil, to uz radsej pojdem na chatu kde sa moze pes vybehat na luke :D (toto myslim seriozne, zacinam mat odpor k elektronike, stoji to zbytocny majland (cas, pracu, energiu) a vydzri to malo, idealne je pre vyrobcu a telekom/orange/o2, aby som menil mobil kazdych 6 mesiacov, no urcite..

a inac, pocul som ze cez mobil ma moze operator POCUVAT bez toho, aby mobil to nejak prejavil.. cize hej, je to diabolsky nastroj :) ludia co mali paranoju ze cez TV je mozne vidiet aj OPACNE, tj. niekto vidi co robi divak za TV mali zaujimavu fantaziu, i ked v tom case to bola uplna "hlupost" (asi tak isto ako mobil v Star Treku v 70tych rokoch), ale tak :) par desatroci a bude to zrealizovatelne :) myslim ze staci ultra mikro mala kamera a system podobny cipu, len s vyssim vykonom (i ked niesom technik, ci je to mozne, no nemyslim ze existuju limity nejake :) ako matrix :D len fyzika no..)
~~~~~~~~~~~
spat k teme, ano zakon plati, ale nie vsetky ockovanie u deti su pivinne napr vo Svajciarsku, ktore su u nas povinne "lebo zakon" - to sa tiez da vseliako vysvetlit :) (u mna je to vysvetlenie jasne - lobbing, gorila, mutanti cokolvek politici nenazrani) ... napr je zaujimave aj to, ze cim dalej, tym lepsie auta mame (brzdy, deformacia kapoty pri strete s chodcom), ale stale mame 50km/h v obci .. sice je to relevantne, ale nie vsade (dvojprudovky, kde sa zatula malokto a nema tam co robit, PODLA ZAKONA :) ) cize zakon je sice pekny, ze sa snazi, ale nikdy nebude sluzit kazdemu k spokojnosti (a to nie som ziadne prasa za volantom, ze by som isiel 70km/h tam kde neviem kedy a kto mi skoci do cesty, nie k takej anarchickej spokojnosti) .. ale to je taky divny nazor mozno :) ale moj argument je aj v tom, ze prvy rychlostny limit bol 10km/h ... a neskor za zvysoval.. a urcite sa aj bude zvysovat.. tak nechapem preco taka represia na rychlost (zakon cestny) ... kazdopadne som zvedavy, ako to dopadne s cipmi.. lenze na to treba situaciu sledovat tak 20-50rokov... (ci sa nieco zlepsi alebo nie..) .. ale sakra :D zas som mimotemy :D


Netusila som, ze si myslis, ze ta cez ten CIP bude niekto sledovat. To by som sa nebola absolutne zapajala do debaty.
SamuelSK
02.02.12,08:44
Nie nie, nemyslel som sledovat cez cip, asi som sa zle vyjadril :D (nie sledovat ako vo filmoch :D ze vidim kde presne beha v realnom case cez pocitac, to by musel byt nejaky GPS cip a nemohol by fungovat bez baterie..)
Maximalne co by mohli cez ten cip je slodovat kedy presiel citackou ak de ta citacka bola, ize mali by maximalne tak "utrzky" bodov v nezmyselnom poradi, kde ma kontrolovali atd a to je v podstate este na nic, komukolvek (jedine co vidi je kde ho vencim atd..)
andreaS
02.02.12,08:56
Neviem či mal SamuelSK na mysli niečo konkrétne. Ale taký prípad sa reálne stal, bola o tom aj reportáž v TV a zhodou okolností poznám danú chovateľku. Z bradáča s PP, bol bradáč x NO s PP a "vysmiali" majiteľovho synčeka v kruhu na výstave.

proste neexistuje!!! od toho je chovny poradca... vidi ze tam nie je nieco v poriadku... a dalsi nesulad... ako vedeli ze to je x NO??? co sa dotycny priznal? ... je to smutne, lebo ludia vlastne nevedia co to PP je, ako to vyzera... a v inzeratoch mylne udavaju PP = ockovaci preukaz...

mne sa to zda cele totalne prekrutene a tomu co davaju v TV neverim ani zo 1/4... vedia to prekrutit, samy sa tomu nerozumeju, tak nevedia podat celu informaciu... skomolia hrusky s jablkami a dalsie dolezite fakty zabudnu spomenut...

NIKDY na ziadnej vystave kde som bola a bolo v kruhu dieta sa nikto nesmial! Ved si vychovavame dalsiu generaciu handlerov, tak tie deti uplne vsetci podporuju, tlieskaju im a vzdy dostanu ocenenie vsetky deti... a poviem vam ze je to velky zazitok vidiet disciplinu "dieta a pes" ... vzdy sa nato tesim, ked ostavame na zaverecky... naposledy si "moji" spoluchovatelia kolovali na FB fotku dievcatka s velkym psom ako bola ona a bola hviezda vystavy... bravurne zvladla vystavit tak velkeho psika!

a nikto sa nema preco vysmievat... rozhodca da N a tam to konci... nic viac nic menej...

nepaci sa mi ako z nas chovatelov robite len obchodnikov, kt. sa druhym vysmievaju, nepomozu (alebo ze si nebodaj aj vymyslame... opat viac veria tomu kto v zivote nemal ani psa ale on to povedal tak to tak musi byt) a povysuju psy nad ludi... vzdy sa taky najde pri kazdej rase... s mensimi ci vacsimi obmenami... ale to je jeho problem... mna taki ludia nezaujimaju a nevyhladavam ich spolocnost... je to ich smola, nie moja... my si vcelku dobre rozumieme medzi sebou a tak to ma byt... robime to pre tu rasu a nie pre nas... ;) howk :D

ps: TV vs spravne info pozname aj z nasej ucto profesie... povedia A a nepovedia B ... a potom to riesime s klientami, lebo v TV to povedali tak a ja tvrdim ine... nie je to na zamyslenie? ;)
alaya1
02.02.12,09:03
A najhorsie je Andrea, ze "nepaci sa mi ako z nas chovatelov robite len obchodnikov, kt. sa druhym vysmievaju, nepomozu (alebo ze si nebodaj aj vymyslame... opat viac veria tomu kto v zivote nemal ani psa"

ze toto robia aj ludia, ktori sa v chove PP psov pohybuju. To je velmi, velmi smutne. Mozno nikdy neuspeli a takto si to kompenzuju.


samuel- "Maximalne co by mohli cez ten cip je slodovat kedy presiel citackou ak de ta citacka bola, ize mali by maximalne tak "utrzky" bodov v nezmyselnom poradi, kde ma kontrolovali atd a to je v podstate este na nic, komukolvek (jedine co vidi je kde ho vencim atd..)"

s tymto myslim, ze problem nema nikto, ci?
Kvaka
02.02.12,09:07
SamuelSK (http://www.porada.sk/member.php?u=180309) Dnes, 09:44
Nie nie, nemyslel som sledovat cez cip, asi som sa zle vyjadril :D (nie sledovat ako vo filmoch :D ze vidim kde presne beha v realnom case cez pocitac, to by musel byt nejaky GPS cip a nemohol by fungovat bez baterie..)
Maximalne co by mohli cez ten cip je slodovat kedy presiel citackou ak de ta citacka bola, ize mali by maximalne tak "utrzky" bodov v nezmyselnom poradi, kde ma kontrolovali atd a to je v podstate este na nic, komukolvek (jedine co vidi je kde ho vencim atd..)

Samuel, nič nesledujú cez čip, iba to, že je to pes menom Bodrík, ktorý je očkovaný na besnotu vtedy a vtedy a že je evidovaný v Kocúrkove. To, že ho niekto niekde prečítal čítačkou, sa nezaznamenáva, aspoň o tom neviem, ale treba sa opýtať tých, čo tie čítačky používajú. Ja vidím, čo majú moji psíkovia uvedené, keď ich v databáze nájdem.
arizona
02.02.12,09:29
Samuel,uz som to tu niekde pisala,ale asi si prehliadol.
Cip pre psov nie je to iste ako GPS ,ktore sa montuje do aut proti kradezi,ked niekto pri PC,ci cez mobil dokaze sledovat polohu auta. To uz je trochu zlozitejsie zariadenie...;)
anet
02.02.12,09:54
proste neexistuje!!! od toho je chovny poradca... vidi ze tam nie je nieco v poriadku... a dalsi nesulad... ako vedeli ze to je x NO??? co sa dotycny priznal? ...
Mrzí ma, ale neviem ti sem dať odkaz na video, lebo ho neviem nájsť v archíve markíza. Je to video z 25.05.2008 relácia Lampáreň, reportáž č.3 začiatok cca na 12 min a 26 sekunde. Nejaké info nájdeš aj tu http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f=17&t=1654&start=75
kopretinka
02.02.12,10:13
... pekne behá, skáče jedna radosť ... nič mu neprekáža ...luxáciu pately
ako môže skákať a behať,keď má luxáciu pately?? :eek: moja pudlica s touto diagnózou na postihnutú nohu nedostupovala,skákala po troch....po operácii jej noha nešla vystrieť,rana jej neustále hnisala...veterinárka jej tú nohu skrátka dojebabrala.....
anet
02.02.12,11:23
nepaci sa mi ako z nas chovatelov robite len obchodnikov ...
Na toto ti dám jednoduchú odpoveď, je to preto že idete tvrdo za svojim cieľom. Už to nie je chov a láska ku psom ako hobby.

ze toto robia aj ludia, ktori sa v chove PP psov pohybuju. To je velmi, velmi smutne. Mozno nikdy neuspeli a takto si to kompenzuju.
Keďže náražaš na moju osobu, dodám ti k tomu len toľko. Navštívila si moju stránku, takže vieš, že si nepotrebujem nič kompenzovať. Oslovili ma z krajiny pôvodu plemena (aj záujemci o šteňatá) a budem publikovať v magazíne plemena, ktorý vychádza v krajine pôvodu a je distribuovaný do celého sveta klubom a majiteľom plemena. Tým som dosiahla svoj "kynologický Olymp". Nepotrebujem viac, hovorí sa, že komu je málo kus koláča, celý si nikdy nezaslúži.;)
Llívia
02.02.12,12:37
Ja by som len chcela vediet, preco PP napr. tu na porade u ludi vyvolava doslova averziu. Podla tychto prispevkov mi pride, ze chov PP psov, snazenie ludi o zachovanie psich plemien pre buduce generacie je nieco zle a nevhodne. Ze dobre je nechat krizit psov, ako sami chcu, ze PP je len kus papiera.
Neviem to pochopit.
U mňa vyvoláva averziu to, že sú PP psy stavaní na piedestál. Dopĺňam: a že podľa majiteľov PP psov sú majtielia bez PP psov úplní drbkovia, čo nič nevedia, lebo podľa teba vie všetko len ten, čo má PP psa.


...Nevybavujme si obciansky, vodicsky, pas,ved si to mozeme napisat na kus papiera sami, naco je nam original.

Vystavne si to sami, bez poplatku.
Porovnávaš neporovnateľné. Vydávanie občianskych preukazov atď. upravuje ZÁKON. Ešte raz sa pýtam: AKÝ ZÁKON UPRAVUJE, KTO MOŽE A ZA AKÝCH PODMIENOK A ZA AKÉ POPLATKY VYDÁVAŤ PP?
alaya1
02.02.12,15:04
"

Kto kontroluje chovateľov psov s PP?

Na činnosť chovateľa psov s PP dozerá chovateľský klub. Chovateľ je v ňom registrovaný a musí sa riadiť chovateľským poriadkom a dodržiavať chovateľskú etiku. V chovateľskom klube máte možnosť sa na chovateľa sťažovať, ak sa zachová neeticky alebo poruší chovateľský poriadok, a klub ho bude postihovať, môže mu až odňať licenciu a šteňatá s PP už odchovávať nebude môcť. "










Kto kontroluje chovateľov psov BEZ PP?

"


Nikto. Ak produkujú šteňatá choré, vadné, s dedičnými vadami, dokonca veľmi ťažkými - nikto im v tom nedokáže zabrániť, a ak si takého psa kúpite, nemáte možnosť sa nikde sťažovať, peniaze vám nevráti nikto. Psy bez PP môžu byť z veľmi úzkej príbuzenskej plemenitby, keďže ich predkovia sú neznámi. Je veľmi pravdepodobné že sa v takých vrhoch objavia vady (predkovia neboli predsa nijak sledovaní).



Čo je to vlastne "preukaz o pôvode"?



Je to niečo ako váš

rodný list. Je to listina vydaná plemennou knihou psov. Je v nej uvedené meno psa, chovateľská stanica, pohlavie psa, druh srsti, číslo tetovania,čipu atď. Dôležitou časťou je obvykle 4-generačný rodokmeň, z ktorého vyčítate predkov svojho šteňaťa. Tiež sa doňho môžu zapisovať výsledky na skúškach a výstavách. Rodokmeň vydáva Slovenská kynologická jednota - člen Medzinárodnej kynologickej federácie -F.C.I. (http://www.fci.be/) !
ng. Eva Čendulová
CHS RANDAVICA

(http://www.randavica.sk/randavica.html)P (http://www.randavica.sk/randavica.html).S. Ako toto nevie niekto pochopit, robi to preto, ze to pochopit nechce.
Kazde pravidlo predsa zakon neupravuje.
Takze, ked si dam vyrobit vzor olympijskej zlatej medajle, poviem, ze som vyhrala olym.hry.
Budem sa nou hrdit a nosit ju na krku. Bude tato medajla platna a akceptovana v spolocnosti?Ved co, zakon na to nie je. Je len zdruzenie, organizacia, ktora funguje na urcitych principoch a ludia, tieto principy akceptuju.

Dalsie priklady uvadzat nebudem. nestoji mi to za to.

Livia, nehnevaj sa, je velmi, velmi smutne, ze nerozumies tymto veciam, zjavne im rozumiet ani nechces a miesto toho, aby si si nieco o tom precitala, priam nenavidis

cistokrvnych psov a ich majitelov,

aspon z tvojho prejavu je to takto citelne.




Len verim a dufam, ze nepatris do skupiny mnozitelov psov, ktori sa nabaluju na utrpeni zivych tvorov.

Este pripojim- nemam nic proti utulkacom, pomaham im, je moja vec, ako, nepisem o tom nikde.
Chudatka, dostali sa tam vacsinou nezodpovednostou ludi- MNOZITELOV, ktori na ich rodicoch chovali bez kontroly a bPP, len aby cim viac zarobili.
Je smutne, ak si ludia vyberaju psov skor, ako sa o nich nieco dozvedia, precitaju, len si otvoria bazos a kupuju. Kupuju psov od mnozitelov, od ludi bez citu. Psov chorych, vycerpanych, zle zivenych. Tym, ze od takeho cloveka kupia psa a dalej na nom chovaju podporuju nekontrolovany chov, psy sa mnozia a mnozia. To sa u PP psov stat nemoze, nakolko su tam pravidla, kolko a kedy moze mat fenka steniatka.
Tym,, ze si niekto kupi psa bPP od mnozitela, neda sancu na domov pre psika z utulku.
Chov PP psov by mal aspon z casti eliminovat obrovsky narast poctu psov, preplnene utulky.K tomuto by prave mal sluzit aj ten cip.

Chov bPP psov, ich mnozenie je tema na dlhu diskusiu, niekto ma snahu tomu porozumiet, niekto, kto ma takeho psika doma,muiluje ho, mysli si, ze je to naj pes na svete, ako kazdy z nas, sa postavi do utocneho postoja.
Mne to neprekaza, budem aj nadalej agitovat a presviedcat ludi, aby si kupili PP psa, pripadne poskytli domov utulkacovi.

Atak mi nevadi, aj to svedci o tom, ze si moje pismena niekto precital a mozno jeden zo sto ludi sa nad tym aj zamysli- a to ma pre mna vyznam!
promont maja
02.02.12,15:45
ako môže skákať a behať,keď má luxáciu pately?? :eek: moja pudlica s touto diagnózou na postihnutú nohu nedostupovala,skákala po troch....po operácii jej noha nešla vystrieť,rana jej neustále hnisala...veterinárka jej tú nohu skrátka dojebabrala.....

... na vysvetlenie: ... podozrenie vzniklo pri trimovaní psíka ... konzultovala som to s jeho lekárkou ( ... a aj tu na porade mi radili naše poraďáčky ... mám vo svojom okolí ešte aj tri študentky veteriny, ktoré sú zapálené psíčkarky a vďaka tomu študujú, čo študujú ... dve z nich psíka prehmatali a veru sa aj čudovali ...), tá ho vyšetrila ... a dospela k názoru, že je to luxácia pately = pri manipulovaní s labkou ju iba prehmatala ( t. j. bez rontgenu) a kostička v labke pri tejto manipulácii vyskakovala von a späť ..., nakoľko psík nemal vôbec žiadne ťažkosti ( .. a ani bolesti ..) ... a nemá ich dodnes ... v lete bez problémov naháňal po byte muchy, pričom skákal z postele na zem, z izby do izby ... tak som sa rozhodla nechať to tak ... zatiaľ .. sledujúc ako chodí ... a kúpila som ( pani doktorka mi ich objednala ...) aj http://www.docsimon.sk/tovar/alavis-msm-glukozamin-sulfat-pre-psy-tbl-60 ... zatiaľ som mu ich nedávala ... ( no chystám sa ...) ... a keďže "luxácia pately" akotaká má rôzne stupne, a nie všetky sa riešia hneď operačne, čakám ... a viem, že to raz budem riešiť ... a ešte záverom musím dodať, že ani z jedného z mojich príspevkov nevyznelo, že na tú operáciu je potrebné ísť = skôr naopak ... ( ... medzičasom som si už zistila, že aj v Prešove sa robia takéto operácie a dokonca som v spojení s jedným pánom, ktorého psík je po takejto operácii ...) ... ale načo psíka stresovať, keď mu nič nechýba ... a odborník má na to rovnaký názor ...

P.S: http://www.porada.sk/t98890-p182-starostlivost-o-psa.html#post1844473 ... posledný príspevok
alaya1
02.02.12,15:48
... na vysvetlenie: ... podozrenie vzniklo pri trimovaní psíka ... konzultovala som to s jeho lekárkou ( ... a aj tu na porade mi radili naše poraďáčky ... mám vo svojom okolí ešte aj tri študentky veteriny, ktoré sú zapálené psíčkarky a vďaka tomu študujú, čo študujú ... dve z nich psíka prehmatali a veru sa aj čudovali ...), tá ho vyšetrila ... a dospela k názoru, že je to pravdepodobne " luxácia pately" = pri manipulovaní s labkou ju iba prehmatala ( t. j. bez rontgenu), nakoľko psík nemal vôbec žiadne ťažkosti ... a nemá ich dodnes ... v lete bez problémov naháňal po byte muchy, pričom skákal z postele na zem, z izby do izby ... tak som sa rozhodla nechať to tak ... zatiaľ .. sledujúc ako chodí ... a kúpila som ( pani doktorka mi ich objednala ...) aj http://www.docsimon.sk/tovar/alavis-msm-glukozamin-sulfat-pre-psy-tbl-60 ... zatiaľ som mu ich nedávala ... a keďže "luxácia pately" akotaká má rôzne stupne, a nie všetky sa riešia hneď operačne, čakám ... a viem, že to raz budem riešiť ... a ešte záverom musím dodať, že ani z jedného z mojich príspevkov nevyznelo, že na tú operáciu teraz pôjdeme ( ... medzičasom som si už zistila, že aj v Prešove sa robia takéto operácie a dokonca som v spojení s jedným pánom, ktorého psík je po takejto operácii ...) ... ale načo psíka stresovať, keď mu nič nechýba ... a odborník má na to rovnaký názor ...

Maja, to ti veterinarka objednala a povedala, ze to este nemas davat?
promont maja
02.02.12,16:46
... nemala s tým žiaden poblém, a objednala ... a áno, odobrila ( P.S.: vyššie ..) ... no len ja stále vidím, že tomu môjmu lapajovi nič nechýba, tak váham ... ale dnes už začnem ...
andreaS
02.02.12,16:56
Na toto ti dám jednoduchú odpoveď, je to preto že idete tvrdo za svojim cieľom. Už to nie je chov a láska ku psom ako hobby.

Keďže náražaš na moju osobu, dodám ti k tomu len toľko. Navštívila si moju stránku, takže vieš, že si nepotrebujem nič kompenzovať. Oslovili ma z krajiny pôvodu plemena (aj záujemci o šteňatá) a budem publikovať v magazíne plemena, ktorý vychádza v krajine pôvodu a je distribuovaný do celého sveta klubom a majiteľom plemena. Tým som dosiahla svoj "kynologický Olymp". Nepotrebujem viac, hovorí sa, že komu je málo kus koláča, celý si nikdy nezaslúži.;)

dakujem za link, pozriem :)

a nemyslim si ze idem tvrdo za tym... su aj "horsi" ako ja... ja sa snazim sirit osvetu a vyvracat nezmyselne myty, kt. sa zakorenili medzi ludmi... a pre mna je uspech aspon to, ked sa nad tym niekto zamysli... ja sama mam bPP aj s PP... v tomto poradi... a uz by som nikdy nepodporila mnozitela... to skor by som vzala psika z utulku... mam len taky vnutorny nepokoj, ze utulky si sice plnia svoju napln a hladaju psikom domov (a keby neboli tak tolko psikov si domov nenajde, nemal by sa o nich kto postarat), ale spoliehaju sa na nich aj tito mnozitelia, ze sak co, ked ho nebudem chciet, strcim psa do utulku :( ... odo mna maju utulky velky obdiv... chcela by som ist do toho nasho miestneho doniest nejake deky, nepotrebne voditka a granulky... aspon takto ich podporit v tomto mraze...
anet
02.02.12,18:32
dakujem za link, pozriem :)
link je v mojom profile, ale http://www.japlaja.szm.com/
(http://www.japlaja.szm.com/)Ak chceš link na magazín 2012, uzávierka je koncom februára, verím že v marci už bude z tlače von, potom to zverejním.;)
Llívia
02.02.12,20:48
Kto kontroluje chovateľov psov s PP?....

Celý príspevok citovať nebudem, kto chce, si ho nájde.
Ešte si svoj príspevok mohla napísať väčším písmom a vyfarbiť ho na zeleno:rolleyes:
Dokazuješ to, čo som povedala: podľa teba sú ľudia s PP najlepší a ostatní sú padnutí na hlavu a ani nevedia, čo je a k čomu je PP.
Aj psy alebo iné zvieratá s PP môžu byť z veľmi úzkej plemenitby (napr. súrodeneckej) - tak sa napr. objavujú nové farby ;)


Livia, nehnevaj sa, je velmi, velmi smutne, ze nerozumies tymto veciam, zjavne im rozumiet ani nechces a miesto toho, aby si si nieco o tom precitala, priam nenavidis

cistokrvnych psov a ich majitelov,

aspon z tvojho prejavu je to takto citelne.
Alaya1, nehnevaj sa, je veľmi, veľmi smutné, čo si napísala, keďže ma vôbec nepoznáš. Ale neprekvapuje ma to, lebo takto reaguješ na každého, kto s tebou nesúhlasí a jeho nesúhlas označuješ za atak. O tých PP psoch som ti to vysvetľovala už dvakrát, ale ako si napísala: "Ako toto nevie niekto pochopit, robi to preto, ze to pochopit nechce.", takže ti to tretíkrát vysvetľovať nebudem.

Na činnosť chovateľa psov s PP dozerá chovateľský klub. Chovateľ je v ňom registrovaný a musí sa riadiť chovateľským poriadkom a dodržiavať chovateľskú etiku. V chovateľskom klube máte možnosť sa na chovateľa sťažovať, ak sa zachová neeticky alebo poruší chovateľský poriadok, a klub ho bude postihovať, môže mu až odňať licenciu a šteňatá s PP už odchovávať nebude môcť. "
Kto/čo zabráni množiteľom založiť si klub a ďalej množiť a množiť a množiť a dokonca s PP, čiže značkových psov – a lacných, keď nebudú platiť nezmyselné poplatky?! Čo v tomto prípade množenia hlava-nehlava riešia PP alebo čipy?!!!!!!!!!!! Alebo klub, keď tam budú všetci takí?!!! Kto komu vezme licenciu?!!!

Len verim a dufam, ze nepatris do skupiny mnozitelov psov, ktori sa nabaluju na utrpeni zivych tvorov.
Ja ich len podporujem ;)

Mám na teba dve otázky
1. Koľko množiteľov si nabonzovala?
2. Robíš osvetu proti nákupu bez PP psov aj inde než tu na Porade?

A jedna pre tých, ktorí vidia do veci: prečo pes s PP stojí toľko EUR, koľko stojí? Prosím vysvetliť aj s konkrétnymi sumami.
Llívia
02.02.12,20:54
... mam len taky vnutorny nepokoj, ze utulky si sice plnia svoju napln a hladaju psikom domov (a keby neboli tak tolko psikov si domov nenajde, nemal by sa o nich kto postarat), ale spoliehaju sa na nich aj tito mnozitelia, ze sak co, ked ho nebudem chciet, strcim psa do utulku :( ... odo mna maju utulky velky obdiv... chcela by som ist do toho nasho miestneho doniest nejake deky, nepotrebne voditka a granulky... aspon takto ich podporit v tomto mraze...
Nie každý útulok zoberie psa, keď ho tam donesie "obyčajný" človek. Niektoré berú len tých, ktorých prinesú policajti alebo osoba ktorá môže odchytávať túlavých psov. A keď zoberú psa od cudzieho človeka, tak z toho majú ešte zle.
Ani keď majú plno, nezoberú - tiež majú nejakú určenú kapacitu a ak ju prekorčia, môžu mať problémy s veterinárnou správou a platiť za to pokuty.
Llívia
02.02.12,21:15
Ešte dodám: ani v meste X nemusia zobrať psa z mesta Y.
noemi-ke
02.02.12,21:20
Livia, co si taka nabrusena?
Ved ked ma niekto psika cistej rasy, neznamena to, ze je to zly clovek.
Vysvetlovala to tu, preco nemame kupit psika od cloveka, co chova krizencov.
Ja som si tiez chcela kupit cistej rasy psika, no nemala som na to, tak mame malicku sucinku z karantennej stanice.
Urcite by som si tiez nekupila psika od cloveka, ktory sa o ne nestara.
Llívia
02.02.12,21:37
Livia, co si taka nabrusena?
Ved ked ma niekto psika cistej rasy, neznamena to, ze je to zly clovek.
Vysvetlovala to tu, preco nemame kupit psika od cloveka, co chova krizencov.
Ja som si tiez chcela kupit cistej rasy psika, no nemala som na to, tak mame malicku sucinku z karantennej stanice.
Urcite by som si tiez nekupila psika od cloveka, ktory sa o ne nestara.
Takéto niečo som tvrdila?!:confused: Čo takto prečítať si celú diskusiu a trošku sa nad ňou zamyslieť prv ako niečo napíšeš? :rolleyes:
Zamyslela si sa niekedy nad tým, prečo psy s PP toľko stoja?
noemi-ke
02.02.12,22:02
Ja si tu casto citavam, aj ked malo prispievam. Citala som vsetko. myslim, ze to zacalo tym cipom.

Aj som sa zamyslela, kym som napisala, ale prave minule davali v televizii, neviem, ci na nasom, co na ceskom programe reportaz, ako aktivisti nasli cloveka, ktori drzal psikov v klietkach pre kraliky.

Psiky nevladali chodit, len cupeli. fenky boli vsetky "tehotne", psiky boli spinave, tie klietky nemali ani dno, len take zelezne miezky. Myslim si, ze to sluzilo na to, aby ked kadia, islo vsetko prec. Ja si myslim, ze ta slecna ci pani pisala o tychto ludoch. Aj v telke ich nazyvali mnozitelia.

Psiky s papiermi su drahe asi preto, ze su cistokrvne, nie su krizence, a maju ten rodokmen, ako rodny list. Ja tym ludom nezavidim, ktori ich maju, doprajem im tie psiky. U nas v meste bola aj vystava takych psikov, bola som si ich pozriet v ramci prechadzky cez vikend. Naozaj tie psiky boli velmi pekne.Ale pozeravam aj inzeraty, ja uz mam dost casu a tam napriklad ponukali civavky bez tych papierov za 350-400 euro. Co je vela eur.A to nemali papiere.

Neosocujme sa, ale lubme nasich psikov, ale aj spravajme sa k sebe ako ludia. Ale poviem uprimne, ked som videla tu reportaz plakala som a nemohla spat.

Zelam vam pozehnanu dobru noc.
anet
03.02.12,06:31
A jedna pre tých, ktorí vidia do veci: prečo pes s PP stojí toľko EUR, koľko stojí? Prosím vysvetliť aj s konkrétnymi sumami.
Asi ja, že?
Posledný vrh C a náklady s tým súvisiace:
fena:
odber krvi + vyhodnotenie na progesterón 5,50 eur
imunoglukán 60 tbl. 20 eur (podávam pred plánovaným krytím)
USG 34, 43 a 2 x 64 deň 30 eur (na 64 deň bolo USG robené 2 x, čakali sme dve šteňuchy a keď už vyzeralo, že fena dorodila vždy chodím na kontrolné USG po pôrode, no a našli sme ešte jedno, tak sme šupali domov ešte rodiť a potom som šla zas naspäť nech ju veterinárka pozrie, záleží mi na mojej fene, mám len jednu :))
Odčervenie matka - Cestal pred krytím a spolu so šteniatkami každé dva týždne 15 eur

Podotýkam, že mám fakt dobrú veterinárku a lacnú, je veľa vetov kde jedno USG stojí 30 eur a čip s pasom 50 eur atď.

krytie:
kontrola u veterinára majiteľky krycieho psa 20 eur (niektorý požadujú výter z pošvy a mikrobiológiu)
cesta Košice-Warszawa cca 1200 km, PHL 70 eur (16 hodín tam a späť úmornej cesty po poľských cestách, ubytovanie mi poskytla majiteľka krycieho psa, ale to je skôr výnimka ako pravidlo)
krycí poplatok pôvodne 3.000 PLN, ešte pred krytím sa mi podarilo zjednať na 2.000 PLN

Náklady spojené s odchovom šteniat:
Banminth pasta - odčervenie pre šteniatka 4,83 eur
Ďalšie týždne odčervenie Cestal + po 1 tabl. majiteľom domov 6 eur
HD medium baby krmivo - 29,28 eur (štartovacie balíčky som dostala od HD zdarma, zvyšok krmiva som rozdelila majiteľom šteniat na polovicu)
hygienické podložky pod štence, učím ich na ne venčiť sa od 3 týždňa, od 5 chodia aj von 40 ks = 17,08 eur
čipovanie, očkovanie, pasy 72 eur
rodokmene 2 x SK 17 eur + jeden exportný 20 eur = 37 eur
poplatok klubu za vrh 10,50 eur
2 x kefa pre šteniatká + 2 x šteňací obojok a vodidlo 23,20 eur

zvyšné náklady ako PHL na veterinu, pranie diek denne spod šteniat, mäso pre šteniatká, pribináčiky a zakysané dezerty, majitelia dostali odo mňa Alavis výživový doplnok na kĺby atd. nerátam
zvýšené náklady na výživu suky počas gravidity, náklady na uchovnenie a pod. nerátam
fenka čo mi uhynula v 2 týždni na vývinovú vadu, chcela som vedieť prečo (je to pre mňa dôležité), tak som ju dala na pitvu nerátam.

Príjem za šteniatká 1100 eur. A i keď na tom človek nezarobí, vždy to stojí za to, mám super majiteľov! A až na jednu výnimku, som aj pri predošlých vrhoch natrafila na skvelých majiteľov.

Majiteľom vždy rada poradím, pomôžem (tzv. chovateľský servis) a snažím sa s nimi spolupracovať. Ale spolupracovať musí chcieť aj majiteľ. Je dôležité aby si ľudia uvedomili, že si vlastne kupujú "genetický materiál" a čo z neho vyrastie bude v ich rukách. Niekto dokáže veľmi nádejné šteniatko úplne zanedbať a iný zas z nádejného šteniatka urobiť šampióna. Neexistuje univerzálny návod ako na to, ale ak majiteľ s tým šteniatkom žije a všíma si ho vždy príde na spôsob. Ja nič nepreháňam, vyberám si zlatú strednú cestu.

Napríklad plánovaný D vrh, fenku som pomohla uchovniť, spoločne sme vybrali vhodného krycieho psa a štence odchovajú na moju CHS u seba doma, ja sa pôjdem len pomazliť, skontrolovať. Som za to aby si to človek skúsil, tak najjednoduchšie pochopí, že chovateľstvo je ťažká práca a vyžaduje veľa úsilia, nekonečné hodiny v databázach aby človek zistil čo najviac o jedincovi a že nie vždy je všetko podľa predstáv, ale vždy má posledné slovo matka príroda.:);)
Llívia
03.02.12,07:01
Asi ja, že?...
Otázka o nákladoch nebola mierená na teba. Neviem, kto si, nepoznám ťa, tvoj nick som tu videla prvýkrát predvčerom.
Ďakujem za odpoveď. :)
alaya1
03.02.12,07:09
ako môže skákať a behať,keď má luxáciu pately?? :eek: moja pudlica s touto diagnózou na postihnutú nohu nedostupovala,skákala po troch....po operácii jej noha nešla vystrieť,rana jej neustále hnisala...veterinárka jej tú nohu skrátka dojebabrala.....


Kopretinka- vravis, ze operacia nebola uspesna? Myslis, operacia ako celok, ci len pooperacna rana. U nas stala taka operacia tusim pred 2 rokmi 9000 korun. Teraz neviem
anet
03.02.12,07:14
Otázka o nákladoch nebola mierená na teba. Neviem, kto si, nepoznám ťa, tvoj nick som tu videla prvýkrát predvčerom.
Ďakujem za odpoveď. :)
:o prepáč, že som bola vzťahovačná. Ale čo viem tak Andrea má krycieho psa, ale nechová a nejako som nezaregistrovala v posledných príspevkoch iného chovateľa.
:) nie je za čo. Ak ťa ešte niečo zaujíma, ak viem odpoviem, nemám čo tajiť.
alaya1
03.02.12,07:26
Chokma
03.02.12,07:32
http://vas.cas.sk/clanok/5462/v-panelaku-si-zriadila-psi-utulok-15-chlpacov-uniklo-smrti-vdaka-marii.html


O (http://vas.cas.sk/clanok/5462/v-panelaku-si-zriadila-psi-utulok-15-chlpacov-uniklo-smrti-vdaka-marii.html)bdivuhodny clovek......

Hej, len neviem, co na to postupne povedia susedia... Tu na fore sa ich viac stazuje aj na tych, co maju psa na dvore, nieto este tolkych v panelakovom byte.
alaya1
03.02.12,15:38
Otázka o nákladoch nebola mierená na teba. Neviem, kto si, nepoznám ťa, tvoj nick som tu videla prvýkrát predvčerom.
Ďakujem za odpoveď. :)


Ak otazka bola mierena na mna, bola mierena nespravnym smerom. Nie som chovatelka PP psov, nikdy som nechovala, nevlastnim CHS a ani sa nechystam chovat akychkolvek psov.
alaya1
03.02.12,15:56
Hej, len neviem, co na to postupne povedia susedia... Tu na fore sa ich viac stazuje aj na tych, co maju psa na dvore, nieto este tolkych v panelakovom byte.

Vidis, Chokma, mas uplnu pravdu. Ludia sa stazuju aj na psika na dvore, o byte nehovoriac.
Utulky su plne psikov.
Ludom proste to mnozstvo psov prekaza. Preto som napisala o kontolovanom chove, ktore zastresuje medzinarodna organizacia FCI. Parenie psov sa kontroluje a tak sa da scasti eliminovat velky narast psov. No v mnoziarnach, sa mnozi kazde haranie, kazda fenka.
Skus si to prepocitat napr. na jeden fenke a jej jednom vrhu, cca 5 steniatok, ked su z toho 3 fenky. Haraju 2krat do roka. Kolko je to psikov len od tychto 4 feniek. a povedzme polovice ich potomkov?-fenky pouzivaju tak v priemere do ich 6 rokov t.j. cca 10 porodov., viac im nevydrzia...O tomto je nekontrolovany chov....produkcia len pre zisk.S tymto nesuhlasim, ani nikdy nebudem....
Kvaka
03.02.12,17:12
Dnes nám dali pre našu fenečku rimadyl, podľa našeho veterinára je lepší pre ňu ako movalis. Tak uvidím, ako jej pomôže. Zatiaľ to zvládame, len sme chodbu celú pokryli kobercom, aby sa jej labky nerozchádzali a aby aspoň trochu mohla po byte chodiť. Niekedy sa už nevie postaviť, musíme ju zdvihnúť, potom už nejako prejde pár krokov. Vonku ide len na chvíľu, všetko robí už takmer postojačky. Dnes skoro celý deň prespala. Občas príde sem ku mne, tu si ľahne a večer zese prejde k nám do obývačky. Často ju hladkáme a aj lordík si už zvykol, už nás nechá, nepretláča sa na to hladkanie tak, ako donedávna, akoby aj on cítil, že nemá na čo žiarliť.
alaya1
03.02.12,17:14
Dnes nám dali pre našu fenečku rimadyl, podľa našeho veterinára je lepší pre ňu ako movalis. Tak uvidím, ako jej pomôže. Zatiaľ to zvládame, len sme chodbu celú pokryli kobercom, aby sa jej labky nerozchádzali a aby aspoň trochu mohla po byte chodiť. Niekdy sa už nevie postaviť, musíme ju zdvihnúť, potom už nejako prejde pár krokov. Vonku ide len na chvíľu, všetko robí už takmer postojačky. Dnes skoro celý deň prespala. Občas príde sem ku mne, tu si ľahne a večer zese prejde k nám do obývačky. Často ju hladkáme a aj lordík si už zvykol, už nás nechá, nepretláča sa na to hladkanie tak, ako donedávna, akoby aj on cítil, že nemá na čo žiarliť.

Kvaka je uctihodne, ako sa o seniorku starate. Vela ludi by to riesilo inak.Drzim jej prsty, nech sa jej polepsi.
Kvaka
03.02.12,17:18
Kvaka je uctihodne, ako sa o seniorku starate. Vela ludi by to riesilo inak.Drzim jej prsty, nech sa jej polepsi.Držím sa toho, čo som o eutanázii čítala od jedného veterinára. Všeobecne platí, že dokiaľ pes zjavne neprejavuje bolesť, dokiaľ prijíma potravu a je schopný sa sám vyprázdniť – má právo na život.
andreaS
03.02.12,18:33
Takéto niečo som tvrdila?!:confused: Čo takto prečítať si celú diskusiu a trošku sa nad ňou zamyslieť prv ako niečo napíšeš? :rolleyes:
Zamyslela si sa niekedy nad tým, prečo psy s PP toľko stoja?

Llivia: ja ti mozem napisat aj moje cifry... a to vlastnim psa! cize ja mam peniaze len za krytie... a nikde neni zarucene ze bude o mojho psa zaujem... a aby bol zaujem, nesmieme sa stratat z vystavnych kruhov... musi byt videni a hlavne na tych vacsich vystavach... takze mozeme zacat?

1. kupa psa ... 500 + 50 doprava (za-ke-za)
2. klietka (na transport v aute, plus miesto kde je pocas vystavy) = 70
3. strojcek, noznice, trimovak, kefy = 250
4. kozmetika rocne cca 100
5. kazdy tyzden dva kupat = cca 3h ritual... (vykupat, vycesavat pri fenovani do sucha)
6. poplatok za jednu vystavu ak idem aj ja = 35-70 + cesta 50-100 + ubytko 30 + jedlo 50 = 165-250 ... ak nejdem tak "len" poplatok za vystavu a kamaratke za handling (ze mi ho vystavi a vezme so sebou) plus ked je to daleko aj prispevok na dopravu
7. rocny poplatok do klubu 20
8. ocne vysetrenie 30 + cesta do TT
9. uchovnenie klubu a SKJ len 1x ... poplatok za krytie len ked kryje...
10. k uchovneniu treba mat 3x V1 ... nemusi sa zadarit na 3 vystavach... nam sa zadarilo...
11. uprava srsti = navsteva kamaratky v LM
.....
v prvom roku sme absolvovali skoro vsetky SK vystavy... ak toto vsetko zratam.. mimo granul... tak som za prvy rok na cifre cca 2500-3000€ ... druhy rok som nechodila aj ja... pridali sme PL a CZ ... PL sa nam zadarilo, chyba nam jedno ocenenie z medzinarodky aby bol CH PL ... CZ bohuzial velka konkurencia, titul potrebny k sampionatu sme nedostali... ale dalsi rok mozem naratat vklude tych cca 1000€ ... a to sme stale neboli na dakych extra super vystavach... ked pridame zahranicie tak len poplatok za vystavu je dvojnasobny...

tak si to zrataj, kolko penazi som dala do psa a ze sa mi to v zivote nevrati spat... kryli sme zatial len 1x ... a aj to nie sme drahy, hoci pytat mozem lebo je jediny chovny na sk v tej farbe...

a teraz si zrataj, co z mojich poplatkov plati mnozitel... NIC!!!!!! len to co ja, co som nezahrnula... strava, veterinar... a kto to teraz robi pre biznis???!!!
Llívia
03.02.12,19:43
...A jedna pre tých, ktorí vidia do veci: prečo pes s PP stojí toľko EUR, koľko stojí? Prosím vysvetliť aj s konkrétnymi sumami.


Ak otazka bola mierena na mna, bola mierena nespravnym smerom. Nie som chovatelka PP psov, nikdy som nechovala, nevlastnim CHS a ani sa nechystam chovat akychkolvek psov.

Nie, tá otázka bola mierená na tých, čo vidia do veci.


...a teraz si zrataj, co z mojich poplatkov plati mnozitel... NIC!!!!!! len to co ja, co som nezahrnula... strava, veterinar... a kto to teraz robi pre biznis???!!!
Andrea, aj tebe ďakujem za odpoveď.
Z toho, čo si napísala, mi vychádza, že najväčšími podporovateľmi bez PP psov (myslím všetkých bez PP psov, pretože nie všetky sú od množiteľov) sú práve kluby - jednak je tam zbytočná byrokracia, na ktorú nemá každý nervy (napr. to, že ti niekto láskavo musí schváliť krytie), a jednak kvôli všetkým tým nezmyselným poplatkom. O čo by boli mláďatá lacnejšie, keby si kluby inkasovali peniaze len za členstvo a nie za vydanie takého potvrdenia, hentakého potvrdenia/výpisu/aneviemčohešte, za uchovnenie psa - ale na to najskôr musíš absolvovať ich výstvy, čiže dáš ďalšie peniaze klubu a nehovor mi, že z toho nemajú žiaden zisk, že sa zaplatia len náklady na výstavu :o , aj tak je to jedno - ide o to, že ťa nútia dať peniaze za niečo, ak chceš používať psa na krytie. A kto nemá na to, aby klub finančne podporoval na výstavách + takom poplatku + hentakom poplatku, má smolu a môže na chov äpod klubom) zabudnúť. A ak urobí odchov bez klubu, bude mať všetky potrebné vyšetrenia, bude psa chovať ako vo vatičke, bude to jediný vrh za celý život, noví majitelia šteniatok sa budú o ne starať úplne super, 25 hod. denne bude pre nich robiť poradensto na telefón, aj tak bude ten človek v očiach členov klub stále len a len množiteľom, pretože si dovolil povedať NIE! klub, finančne ho nepodporil, ba naopak, robí mu konkurenciu, lebo jeho mláďatá sú lacnejšie.
alaya1
03.02.12,19:46
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: alaya1 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/98890-starostlivost-o-psa-post1967450.html#post1967450)
Ak otazka bola mierena na mna, bola mierena nespravnym smerom. Nie som chovatelka PP psov, nikdy som nechovala, nevlastnim CHS a ani sa nechystam chovat akychkolvek psov.



Nie, tá otázka bola mierená na tých, čo vidia do veci.

--------------------------------------------------------------
Dakujem ti, za tvoj nazor.
jozka56
03.02.12,19:51
Kdesi tu Petra písala, ako bola zhrozená, čo je havinka v prírode konzumovala. Môj Miník sa dnes rozhodol, že pokoštuje nádielku vo vnučinkinej plienočke, skoro som zinfarktovala, Miník schytal totálnu očistu huby a vnučenka sa vyškierala:):)
Kvaka
03.02.12,19:53
Kdesi tu Petra písala, ako bola zhrozená, čo je havinka v prírode konzumovala. Môj Miník sa dnes rozhodol, že pokoštuje nádielku vo vnučinkinej plienočke, skoro som zinfarktovala, Miník schytal totálnu očistu huby a vnučenka sa vyškierala:):)No veď je Miník čistotný, čo si to vnúčenka dovolila, doma sa to predsa nerobí, mali ste ju vyvenčiť. On zahladzoval stopy, džentleman.
jozka56
03.02.12,20:00
bohovský džentlmen, ahaaa, tak preto ho potom vnučenka so všetkým kŕmila:) dojižďáka:)
andreaS
04.02.12,08:46
Llivia: kluby su tu od toho aby ustrazili standard plemien, ktore niekto roky rokuce vytvaral... plemena maju zmysel... pretoze len tak vedia zarucit jednotlive povahove crty a len podla toho si ludia vedia vybrat psa vhodneho pre ich zivotny styl... ale v drvivej vacsine si bohuzial vyberaju LEN podla toho ze jeeeeeej aky pekny psik... preto je milion yorkov, maltezakov a vdaka mnozitelom si ti ludia este myslia ze maju mini, ultra mini, maxi ... u nas na sidlisku vidim z dialky ze to neni to plemeno, len jeho napodobenina... a straaaaaasne vela z nich hopka na 3... jednu vynechavaju... luxacia pately... hm... a ani zdravotny problem do vienka ich stale nezaujima? ze to je vina toho super tuti fruti mnozitela? pretoze on ani nema tusenia co to je? ze je to dedicne? a ze na krytie nestaci mat pekneho psa a poskytnut mu domov?

a som blizko cisiel nasho klubu a ver mi ze vychadzame len tak tak... ako klub sme dali chovne podmienky a pes musi mat aspon jedno ocenenie z klubovej vystavy, z kt. musi mat zratane zuby, zmeranu vysku... do roka robime 3 vystavy... aspon 1x pozyvame zahranicneho rozhodcu... len naklady na tohto cloveka su tak cca 1000€ (letenka, ubytovanie, strava upomienkovy dar, tlmocnik, kratky vylet po hlavnom meste a samotny jeho honorar) ... klubove akcie su najlacnejsie...

a ja budem stale tvrdit, ze ak niekto nema tychto par supov na poplatky klubu a nerespektuje podmienky, tak nema co chovat... tu sa lacny jozko nenosi... zase odtial potial samozrejme... ale SR ma stale najnizsie poplatky za vystavy... uz len rakusko a sme z 35 na 70 za vystavu... rakusko = este vacsia konkurencia, takze pre sampionat nemusi stacit 3x vystava ale moze sa to zadarit az na 10x kym nebudu tri potrebne ocenenia... proste ta cena klubu a respektovanie chovnych podmienok plemena je to najmenej... rocny poplatok klubu je 20e... za uchovnenie 10e... skj za uchovnenie 5 ... a za krytie 5... rocny poplatok je kazdorocne samozrejme... dalsich 15e len raz... a za krytie len ked kryjem... a to ze niekto schvali krytie je dost dolezite... u nas je totiz dolezite ze napr. moj pes moze kryt len svoju farbu... nemoze nakryt blond fenu napriklad... a takisto vie predpokladat podla predkov aku farebnu liniu da to konkretne krytie...
alaya1
04.02.12,09:56
Andrea- napisala si to velmi vystizne a presne.U nas su poplatky-clenske 15e.
zapisne 15 e.bonitacia 17 e,mimoriadna bonitacia 35 e,prihlasenie steniat 5 e za kus,klubove vystavne poplatky su rozne, podla propozicii vystavy a kryci poplatok je rozny, podla chovatela kr.psa, vacsinou v zahranici co cini cca 500,600 eur v hotovosti pri nakryti, prekrytie je zvycajne v cene.

Dnes som sa tu docitala, ze napr. aj skreckovia maju PP. Neviem, ci su niekde organizovani, ako napr. psy a macky, ci si to len tak, ako tu bolo spominane, niekto na zdrap papiera napise sam...nerozumiem chovu skreckov, ale preto nad nim nevynasam sud a nenegujem vsetko, co chovatelia tychto tvorom chcu docielit.
Moja dcerka mala skrecka, zil jej 3 roky, no netusim, ci mal PP. Musim sa jej na to opytat.

Inak posledny mesiac som podavala miesto probiopasty co stoji 15 eur na mesiac, biely jogurt, len urcitej znacky- velmi husty. jeden kelimok mi vydrzal 4,5 dni. Travenie v poriadku, konzumacia s velkou chutou. Takze uz probican kupovat nebudem, uz ostavam pri tych jogurtoch. mate s tym niekto negativnu skusenot?
alaya1
04.02.12,12:04
SamuelSK
04.02.12,17:41
Skoda ze nam zakony nepovoluju vyhodich cloveka do lesa, aby celil arktickej zime (v pyzame napriklad), ako tie psy, co boli celia rovnakej zime, za retardovanost ludi co ich vlastnia (ehm, vlastnili) ...
alaya1
04.02.12,22:03
Llívia
06.02.12,08:38
Andrea- napisala si to velmi vystizne a presne.U nas su poplatky-clenske 15e.
zapisne 15 e.bonitacia 17 e,mimoriadna bonitacia 35 e,prihlasenie steniat 5 e za kus,klubove vystavne poplatky su rozne, podla propozicii vystavy a kryci poplatok je rozny, podla chovatela kr.psa, vacsinou v zahranici co cini cca 500,600 eur v hotovosti pri nakryti, prekrytie je zvycajne v cene.

Dnes som sa tu docitala, ze napr. aj skreckovia maju PP. Neviem, ci su niekde organizovani, ako napr. psy a macky, ci si to len tak, ako tu bolo spominane, niekto na zdrap papiera napise sam...nerozumiem chovu skreckov, ale preto nad nim nevynasam sud a nenegujem vsetko, co chovatelia tychto tvorom chcu docielit.
Moja dcerka mala skrecka, zil jej 3 roky, no netusim, ci mal PP. Musim sa jej na to opytat.

Inak posledny mesiac som podavala miesto probiopasty co stoji 15 eur na mesiac, biely jogurt, len urcitej znacky- velmi husty. jeden kelimok mi vydrzal 4,5 dni. Travenie v poriadku, konzumacia s velkou chutou. Takze uz probican kupovat nebudem, uz ostavam pri tych jogurtoch. mate s tym niekto negativnu skusenot?
Nemal. Ak by to mal byť PP vydaný chovateľom registrovaným v nejakom oficiálnom (registrovanom) klube, tak to by ho musela mať z Anglicka, Švédska, Dánska,..., pretože v okolitých krajinách žiaden klub vtedy nebol. Teraz je klub (len pre škrečkov) v ČR (+ je tam aj ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců (http://www.klubmorcat.cz/), ale tam skoro žiadny chovatelia škrečkov nie sú), ktorý má tiež vlastné pravidlá pre chov, ale buzerovanie tým, že musíš chodiť na výstavy a cvakať za to či ono, ak chceš kryť, alebo cvakať za zápis mláďat, alebo čakať, až ti niekto milostivo povolí krytie, medzi ne nepatrí ;) Ak ho mala od neregistrovaného chovateľ, tak tí sa takými vecami, ako je PP, vôbec nezaoberajú. Ak má dcéra škrečka, tak sa podeľ s ňou o jogurt - tiež ho radi konzumujú, len nesmie byť s cukrom alebo príchuťou. Mäkké hovienka po jeho konzumácii sú v poriadku.

A späť ku psom a PP:

Llivia: kluby su tu od toho aby ustrazili standard plemien, ktore niekto roky rokuce vytvaral... plemena maju zmysel... pretoze len tak vedia zarucit jednotlive povahove crty a len podla toho si ludia vedia vybrat psa vhodneho pre ich zivotny styl... ale v drvivej vacsine si bohuzial vyberaju LEN podla toho ze jeeeeeej aky pekny psik... preto je milion yorkov, maltezakov a vdaka mnozitelom si ti ludia este myslia ze maju mini, ultra mini, maxi ... u nas na sidlisku vidim z dialky ze to neni to plemeno, len jeho napodobenina... a straaaaaasne vela z nich hopka na 3... jednu vynechavaju... luxacia pately... hm... a ani zdravotny problem do vienka ich stale nezaujima? ze to je vina toho super tuti fruti mnozitela? pretoze on ani nema tusenia co to je? ze je to dedicne? a ze na krytie nestaci mat pekneho psa a poskytnut mu domov?...
Ani kluby, ani PP, ani čipovanie problém s množiteľmi neodstránia. Kto/čo zabráni množiteľom založiť si vlastný klub s vlastnými pravidlami, chovať podľa vlastných pravidiel (a nevidieť ich porušovanie), vydávať PP chorým psom, rozširovať tu chorých psov?
AndreaS, ty možno vidíš, že ten pes nemá v poriadku kĺby, vieš, na čo sa máš dívať, ale väčšina ľudí to nevie, veľa z nich ani vedieť nechce, lebo kupujú podľa toho, že jéééééééééj, aký pekný psík. Ako zabrániš takýmto ľuďom kupovať psov od množiteľov?
alaya1
06.02.12,09:23
Livia, ja som sa docitala tu v tvojich prispevkoch, ze ty uvadzas svojhio skrecka s PP.
To som vedela, ze aj zajace su s PP, o skreckoch som sa nezaujimala, nemam o tom vedomost, ale preto to nebudem zatracovat, hladat na takomto chove negativa, ked do toho nevidim. Je to uctihodne, ze niekto chce kontrolovat a usmernovat chov tychto tvorov.Aby sa rodili len kvalitne, zdrave jedince.

Pred rokom si od nas ziadala rady, ako nakrmit maleho ratlika, lebo si o tom nemala ani sajnu, ani o vychove maleho steniatka,ktore sa chcelo hrat a ty si uz stracala nervy, pokial viem, nemas ani psika, len sa venujes utulkacom. Je to velmi pekne a zasluzne. Klobuk dole, ked podporujes utulky. len si treba dat pozor aj na utulky, lebo- su rozne, ako aj ludia.
Myslim, ze je trocha od teba smele, ci ako to nazvat, nechcem pouzivat silne slova, lebo po preluskani tvojich prispevkov som si vsimla, ze si dost vznietliva,ako aj ja,:) Takze ta uz beriem s rezervou, vynasat usudky nad registrovanym chovom by bolo vhodne, keby si poznala fungovanie FCI a aj SKJ.. Zjavne nerozumies tomu, preco si nieco o FCI, o kluboch nepozries, Bola si uz na nejakej vystave cistokrvnych psov? Hovorila si s chovatelmi? ja sa rada s tebou aj osobne stretnem a podebatujem. Agitujem vsade, preco nie aj s tebou nazivo? Pripadne cez skype, nemam s tym ziaden problem.
Pismena niekedy vyzneju uplne inac, ako slova.
Ved na tom nie je nic zle, ked chovatelia s PP sa snazia chov kontrolovat,zachovat cistost plemien, bez primesi podobnych psov, vylucovat neziaducich psov z chovu, nechovat na chorych a geneticky nevhodnych jedincoch. Co na to vidis zleho? Ano, aj tu sa najdu chovatelia s nekalymi umyslami, ludia su rozni, ale treba ich menovat, poukazat na nich.
Ze je to organizovane pod nejakou organizaciou? Ze treba dodrziavat urcite pravidla? Ved aj v inych odvetviach ludia musia respektovat urcite dane pravidla fungovania, ci nie? Aj bez zakonov napr. v sporte. priklad som ti uviedla v inom prispevku.

Pises, ze si kazdy moze zalozit hocijaky klub. To mas pravdu. Moze. Ale takyto klub FCI neprijme a ludia, ktorym zalezi na cistokrvnosti psa by si pred kupou mali prestudovat, co je cistokrvny pes, kde sa k takemu psovi mozem dostat. A tak pridu na to, ze pod FCI pracuju kluby, kde su zdruzeni chovatelia cistokrvnycvh psov, chovajucich podla pravidiel a tam hladat psika,. Ale toto robi minimum ludi. preto o tom treba hovorit a vysvetlovat. Zial, reakcie su take, ake su. Aj tu.
A kto odmieta pravidla v chove, utulky su plne, budu radi, ak si psika adoptuje niekto.

A mas pravdu. Ludia si vyberaju psov podla toho, ako vyzera,. Nic ine ich nezaujima. A ako to zmenit? Prave tymto, co robime tu na porade napr. Andrea a ja. Vysvetlovanim a agitaciou.lebo pozri si psiky v utulkoch, kolko je tam cistokrvnych psikov a kolko bastardikov. Je to nepomer. Kazdy, kto si psika kupi s PP vynalozi na to dost financnych prostriedkov a vies, takeho psika asi tazko vyhodi na ulicu.

Zaverom opakujem- nemam nic proti utulkacom a ludi, ktori sa o ne staraju si velmi vazim, podporujem ich, ale je to moja vec ako, nebudem to pisat. Neznasam mnozenie psov, lebo psy su premnozeni,chovani vo vykaloch, spine, chorobach, bez kvalitneho jedla,tepla , zaopatrenia. Toto si ziaden zivy tvor nezasluzi.

Ak mas este hocijake otazky o kontrolovanom chove rada odpoviem, ak samozrejme mas zaujem.

P.S. 1.obrazok je monňmentalny odchov v jednej CHS v PP psikmi .
2.3.obrazok je chov bPP psov.
Chokma
06.02.12,11:09
Inak posledny mesiac som podavala miesto probiopasty co stoji 15 eur na mesiac, biely jogurt, len urcitej znacky- velmi husty. jeden kelimok mi vydrzal 4,5 dni. Travenie v poriadku, konzumacia s velkou chutou.

Akej znacky davas?
alaya1
06.02.12,11:10
davam znacku sabi....konzumuje z lyzicky-)- svojej samozrejme-)
Chokma
06.02.12,11:10
K tym obrazkom chovu s PP, bez PP... Najdem ti na internete aj pekne obrazky chovu bez PP. Ten tvoj vyber je tendencny. ;)
alaya1
06.02.12,11:14
K tym obrazkom chovu s PP, bez PP... Najdem ti na internete aj pekne obrazky chovu bez PP. Ten tvoj vyber je tendencny. ;)


Prosim, povedz uprimne, odchovala si bPP stenata?
Chokma
06.02.12,11:23
Prosim, povedz uprimne, odchovala si bPP stenata?

Vsetci, co nie su rovnako zazrati za chov s PP su nutne mnozitelia? Uz si sa to pytala aj Livie...

Chapem - ci su fotky pekne alebo nie - nic to nemeni na tvojom nazore alebo filozofii. Dovolila som si len fakticku poznamku, nemam v umysle rozvijat tu dalsiu siahodlhu diskusiu konciacu v nejasne...
alaya1
06.02.12,11:26
Vsetci, co nie su rovnako zazrati za chov s PP su nutne mnozitelia? Uz si sa to pytala aj Livie...

Chapem - ci su fotky pekne alebo nie - nic to nemeni na tvojom nazore alebo filozofii. Dovolila som si len fakticku poznamku, nemam v umysle rozvijat tu dalsiu siahodlhu diskusiu konciacu v nejasne...

Aj to je odpoved....dakujem za tvoj nazor. Kazdy, kto odchova psa b PP mnozitelom je, produkuje psy do utulkov. Lebo nema chovne psy.Takze od chovatela ma daleko...pekny den, asi si sa v teme kauf.....dost nasrdila-)))
Chokma
06.02.12,11:35
Aj to je odpoved....dakujem. Kazdy, kto odchova psa b PP mnozitelom je. Lebo nema chovne psy.Takze od chovatela ma daleko...pekny den, aspi si sa v teme kauf.....dost nasrdila-)))

Veru, teraz som vyfucana a pokojna, netreba mi sa viac rozculovat aj tu. :D Vsetkeho vela skodi - aj adrenalinu. :) Ale niekedy je potrebny, no nie? Aspon vieme, ze zijeme. Inak potom aj moja babka s dedkom boli mnozitelia, vzdy sme mali nejake stenuchy a do utulkov nesli. A teraz mam doma aj kocurika z jesene od nasej cicuse. ;) Aj morcence som mala bez PP, aj tie maju ako skrecky tusim papiere... A rozmyslam, ze si kupim papagaja, korelu. Pisu, ze im je najlepsie vo dvojici, ze su velmi spolocenske. Dufam, ze sa mi podari utrafit na dve samicky alebo samcekov, lebo potom to dopadne ako s mojimi morcencami, ze vraj dve samicky, pche! :) Jasne, toto je tema o psoch, koncim. Paaa a dik za ten jogurt.
alaya1
06.02.12,11:37
Veru, teraz som vyfucana a pokojna, netreba mi sa viac rozculovat aj tu. :D Vsetkeho vela skodi - aj adrenalinu. :) Ale niekedy je potrebny, no nie? Aspon vieme, ze zijeme. Inak potom aj moja babka s dedkom boli mnozitelia, vzdy sme mali nejake stenuchy... A teraz mam doma aj kocuika z jesene od nasej cicuse. ;) Aj morcence som mala bez PP, aj tie maju ako skrecky tusim papiere... A rozmyslam, ze si kupim papagaja, korelu. Pisu, ze im je najlepsie vo dvojici, ze su velmi spolocenske. Dufam, ze sa mi podari utrafit na dve samicky alebo samcekov, lebo potom to dopadne ako s mojimi morcencami, ze vraj dve samicky, pche! :) Jasne, toto je tema o psoch, koncim. Paaa a dik za ten jogurt.

jogurt je slovenskeho vyrobcu- tak kludne-)
avalik
06.02.12,11:38
Aj to je odpoved....dakujem. Kazdy, kto odchova psa b PP mnozitelom je. Lebo nema chovne psy.Takze od chovatela ma daleko...pekny den, aspi si sa v teme kauf.....dost nasrdila-)))

to su silne slova nemyslis? je zakazane rozmnozovanie psov bez pp? na zaklade coho fenka bez pp nema pravo sa rozmnozovat? nemas pravo nazyvat kazdeho chovatela psa bez pp za mnozitela.
Chokma
06.02.12,11:40
jogurt je slovenskeho vyrobcu- tak kludne-)

Si moj clovek! :)))))))
alaya1
06.02.12,11:43
to su silne slova nemyslis? je zakazane rozmnozovanie psov bez pp? na zaklade coho fenka bez pp nema pravo sa rozmnozovat? nemas pravo nazyvat kazdeho chovatela psa bez pp za mnozitela.

Zakazane to nie je a preto su plne utulky nechcenych psov.Prepac, ale to v ziadnom pripade nie su chovatelia, nakolko nechovaju na chovnych psoch. Psy len mnozia pre zisk, pre nic ine. Uz toho tu bolo napisane o tom dost. Naposledy to Andrea vysvetlila velmi pekne. A silne nie su moje slova ale zachranne akcie na vyslobodenie psov z ruik tychto "ludi". naposledy v Novych Zamkoch.
kopretinka
06.02.12,11:55
K tym obrazkom chovu s PP, bez PP... Najdem ti na internete aj pekne obrazky chovu bez PP. Ten tvoj vyber je tendencny. ;)
ono je rozdiel aj medzi psami bez PP......rozdelila by som ich na MNOŽENÝCH kvôli zárobku a potom sú tí ostatní-keď majiteľ nedá pozor a fenka je nakrytá nechcene alebo "chem mať aspoň 1x šteniatka" a pod......
Tí MNOŽENÍ majú fakt zlé podmienky,ich majiteľom ide len o čo najväčší zisk,majú aj 10,20 feniek práve z toho plemena,ktoré je práve IN a fenky sú v jednom kuse kotné,aj bytové druhy sú chované v pivniciach,maštaliach,chlievoch.....v malej klietke,ktorú neopustia celý život.Spia vo vlastných výkaloch a veterinárnu starostlivosť nepoznajú.Ak je fenka vyrodená,chorá,alebo jednoducho vyjde z módy,je vyhodená v cudzom meste,na diaľnici,priviazaná v lese,ubitá lopatou.....
Nedávno mi muž spomínal,že nejaká známa si bola kúpiť psíka,a ženská ich chovala v kuchyni v klietkach pre andulky,boli zavesené v rade nad sebou.....
avalik
06.02.12,11:58
Zakazane to nie je a preto su plne utulky nechcenych psov.Prepac, ale to v ziadnom pripade nie su chovatelia, nakolko nechovaju na chovnych psoch. Psy len mnozia pre zisk, pre nic ine. Uz toho tu bolo napisane o tom dost. Naposledy to Andrea vysvetlila velmi pekne. A silne nie su moje slova ale zachranne akcie na vyslobodenie psov z ruik tychto "ludi". naposledy v Novych Zamkoch.

suhlasim s tym, ze su ludia, ktori mnozia psy pre zisk - ale to nezmamena ze to robi kazdy!

ja mam psa bez pp pre potesenie - preco by som mala zanho davat niekolko sto € ked mi ho moze niekto darovat, resp. mu zaplatim len za zakladne ockovanie?
alaya1
06.02.12,12:01
Lebo pes potrebuje viac, ako zakladne ockovanie......a ked je pre potesenie, asi je z utulku, ked je darovane...nie je od mnozitela pre zisk a nechova sa na tom psovi dalej....
kopretinka
06.02.12,12:02
Kopretinka- vravis, ze operacia nebola uspesna? Myslis, operacia ako celok, ci len pooperacna rana. U nas stala taka operacia tusim pred 2 rokmi 9000 korun. Teraz neviem
operácia nebola úspešná,noha ostala zohnutá v kolene a nedala sa vyrovnať...potom jej tú nohu nasilu vyrovnávala,fenka bola uspaná a napriek nakóze strašne plakala,bolo to hrozné,tak som to zastavila :mee: Potom už hopkala len na troch nohách,dalo sa.....ale keď sa jej to stalo aj na druhej nohe,už som ju operovať nedala...nosila som ju a keď sa potrebovala vyvenčiť,pridržiavala som ju...
Chokma
06.02.12,12:03
ono je rozdiel aj medzi psami bez PP......rozdelila by som ich na MNOŽENÝCH kvôli zárobku a potom sú tí ostatní-keď majiteľ nedá pozor a fenka je nakrytá nechcene alebo "chem mať aspoň 1x šteniatka" a pod......
Tí MNOŽENÍ majú fakt zlé podmienky,ich majiteľom ide len o čo najväčší zisk,majú aj 10,20 feniek práve z toho plemena,ktoré je práve IN a fenky sú v jednom kuse kotné,aj bytové druhy sú chované v pivniciach,maštaliach,chlievoch.....v malej klietke,ktorú neopustia celý život.Spia vo vlastných výkaloch a veterinárnu starostlivosť nepoznajú.Ak je fenka vyrodená,chorá,alebo jednoducho vyjde z módy,je vyhodená v cudzom meste,na diaľnici,priviazaná v lese,ubitá lopatou.....
Nedávno mi muž spomínal,že nejaká známa si bola kúpiť psíka,a ženská ich chovala v kuchyni v klietkach pre andulky,boli zavesené v rade nad sebou.....

Takto to rozlisujem aj ja. ;)
alaya1
06.02.12,12:04
operácia nebola úspešná,noha ostala zohnutá v kolene a nedala sa vyrovnať...potom jej tú nohu nasilu vyrovnávala,fenka bola uspaná a napriek nakóze strašne plakala,bolo to hrozné,tak som to zastavila :mee: Potom už hopkala len na troch nohách,dalo sa.....ale keď sa jej to stalo aj na druhej nohe,už som ju operovať nedala...nosila som ju a keď sa potrebovala vyvenčiť,pridržiavala som ju...

je mi to velmi luto. U pudlikov a podobnych ras je to velmi caste. myslim, ze u pudlikov su teraz uz povinne vysetrenia pately, ano pozrela som, su povinne. nas pes ma 0/1, takze je to celkom v pohode, ale preventivne mu davam ten Alavis na posilnenie klbikov.
Viem, ze jedna noha stala 9000 korun, teraz netusim. je malo dobrych veterinarov- operaterov. Ja aj zuby cistim doma sama, bojim sa dost tej narkozy....
avalik
06.02.12,12:06
Lebo pes potrebuje viac, ako zakladne ockovanie......a ked je pre potesenie, asi je z utulku, ked je darovane...nie je od mnozitela pre zisk a nechova sa na tom psovi dalej....

no nie je z utulku ... je od rodiny ... a predsa je bez pp ... a aspon raz v zivote odovzda svoje geny dalej - nie za ucelom zisku
alaya1
06.02.12,12:07
no nie je z utulku ... je od rodiny ... a predsa je bez pp ... a aspon raz v zivote odovzda svoje geny dalej - nie za ucelom zisku
A ta rodina, co ti psika darovala, sa im sucka nakryla omylom? Ci zamerne?
A vies, ze je to zdravy pes? A ako vyberas partnera? Podla coho?Ake mas kriteria ?
Ake mas naroky na novych majitelov, ako osetris predaj svojich steniat?
alaya1
06.02.12,12:09
Kopretinka- to mi je luto, viem ta pochopit. Ja niekedy tiez nad tym uvazujem a ani si to neviem predstavit. Teraz mas psika tiez, ze?
kopretinka
06.02.12,12:09
je mi to velmi luto. U pudlikov a podobnych ras je to velmi caste. myslim, ze u pudlikov su teraz uz povinne vysetrenia pately, ano pozrela som, su povinne. nas pes ma 0/1, takze je to celkom v pohode, ale preventivne mu davam ten Alavis na posilnenie klbikov.
Viem, ze jedna noha stala 9000 korun, teraz netusim. je malo dobrych veterinarov- operaterov. Ja aj zuby cistim doma sama, bojim sa dost tej narkozy....

už je 10 rokov v psom nebi....ale stále ma to bolí...
kopretinka
06.02.12,12:11
Kopretinka- to mi je luto, viem ta pochopit. Ja niekody tiez nad tym uvazujem a ani si to neviem predstavit. teraz mas psika tiez, ze?
áno,máme takého pošmyknutého:)
majitelia išli na dovolenku a svokrovci ich nedali pozor....no ve´d načo,vieš,ako to chodí na dedine :-(
sisima
06.02.12,12:12
keby ludia používali mozog, nekupovali by psíkov od mnozitelov... no ale ked niekto chce yorkšíra, tak sa mu vidí super kšeft, ked ho kúpi za pár šupov... hafík má síce polno chýb,a s povodným plemenom uz toho nemá moc spoločného no ale ten obycajný clovek to nevidí, naopak je stastný a hrdý akého má super psa a za málo penazí...

môj psík je zvláštneho vzrastu aj sfarbenia, podla mna dokonalý mix prírody... odkedy ho máme, tak nás furt niekto zastavuje, a hladká ho, a chváli a chce od nás šteniatka! ale musia byt presne také isté :)))))
nemám problém s tým, žeby mala šteniatka, mala by som ich aj komu dat... ale môj osobný problém je ten, že ja by som ich nikomu nedala, lebo by ma nikto nepresvedcil, ze bude aspon tak dobrým panickom ako som ja, aj manzel teda... :))))
a povedzme si pravdu, útulky sú plné starších psov, ktorí sa pre človeka stali obtiažou, tak ich vyhodil...
šteniatka sa v útulkoch dlho neohrejú...našťastie aspoň tí sa rýchlo dostanú do nových domovov...
mne osobne, u nás na dedine viac vadí nekontrolované množenie sa mačiek a to mixovanie "domácich" s túlavými... a k tomu hlupáci susedia, ktorí každú túlavú mačku prikrmujú...
alaya1
06.02.12,12:13
nebyvam sice na dedine, ale viem, ako to tam chodi. takze krizencek...hlavne, ze ho mas rada.
avalik
06.02.12,12:13
A ta rodina, co ti psika darovala, sa in sucka nakryla omylom? Ci zamerne?
A vies, ze je to zdravy pes? A ako vyberaz partnera? Podla coho?Ake mas kriteria ?

a ked nie je zdravy tak co snim? utratit????? ved predsa ma pravo na zivot aj s nejakou vadou. mala som 9 rokov krizenca a mal aj mensie zdravotne problemy - a co? bolo nam spolu dobre a stale nanho spominam.

ta rodia umoznila svojej sucke nakrytie aspon raz v zivote ... je to proti prirode?
alaya1
06.02.12,12:19
a ked nie je zdravy tak co snim? utratit????? ved predsa ma pravo na zivot aj s nejakou vadou. mala som 9 rokov krizenca a mal aj mensie zdravotne problemy - a co? bolo nam spolu dobre a stale nanho spominam.

ta rodia umoznila svojej sucke nakrytie aspon raz v zivote ... je to proti prirode?

S eutanazoiu absolutne nesuhlasim.
Pytala som sa, ci vies, ze mas zdravu fenku, ked ju chces nakryvat a co vies o partnerovi , ktory ma byt pripusteny.
Fenka ti povedala, ze chce mat malicke?
Preco si neodpovedala, na co som sa pytala...su to zakladne veci pri odchove steniat.
A ak velmi tuzis po steniatkach, staci otvorit stranky utulkov, pripadne ich FB modifikacie, surne vo viacerych hladaju ludi, ktori by docasne vychovali najdene a opustene steniatka. mam teraz 4 ,2tyzdnove doma. samozrejme, ze ich potom nepredas, hladas im novy domov. ved ty si to pre zisk robit nechcela.
tina.b
06.02.12,12:20
Ahojte vsetci.Chcela by som poprosit o radu.Mam doma sucku ktora v sobotu porodila steniatko.Predtym byvala vonku a nemala majitela,tak som sa zlutovala a vzala som ju domov aby v tych mrazoch nezamrzli.Neviem co a ako.Mam vela otazok a dnes sa chystam za veterinarom aspon pre rady.Je to sucka vlciaka a ma dost nevladne zadne nohy,takze ma dost sama zo sebou,ale o maleho sa stara vzorne,nespusti ho z oci.Kto vie a moze nech mi poradi ako sa co najlepsie postarat o obidvoch. Dakujem
sisima
06.02.12,12:22
1dara proti prírode to nie je;) ale podla mna je hlupost ak si niekto myslí, že psík musí aspon raz "sexovat" ... a fenka musí mat aspon raz steniatka... clovek má rozum, vie to ovplyvnit, tak naco? aj ked sa podarí, že fenka ujde alebo sa pritrafí nejaký pes, dá sa to riešiť injekciou, a zase, ked uz niekto chce steniatka, alebo to neustriehol a ani injekcia nezafungovala, tak by mal mat dopredu vybratých majitelov, aby potom steniatka netopil, ci nevyhodil v lese v krabici...:(
alaya1
06.02.12,12:25
Ahojte vsetci.Chcela by som poprosit o radu.Mam doma sucku ktora v sobotu porodila steniatko.Predtym byvala vonku a nemala majitela,tak som sa zlutovala a vzala som ju domov aby v tych mrazoch nezamrzli.Neviem co a ako.Mam vela otazok a dnes sa chystam za veterinarom aspon pre rady.Je to sucka vlciaka a ma dost nevladne zadne nohy,takze ma dost sama zo sebou,ale o maleho sa stara vzorne,nespusti ho z oci.Kto vie a moze nech mi poradi ako sa co najlepsie postarat o obidvoch. Dakujem

Skusenosti mam ako adoptivna psia mama, takze riadila som sa tymtohttp://www.havko.sk/pes/poporodna-starostlivost-u-psa
sisima
06.02.12,12:25
Ahojte vsetci.Chcela by som poprosit o radu.Mam doma sucku ktora v sobotu porodila steniatko.Predtym byvala vonku a nemala majitela,tak som sa zlutovala a vzala som ju domov aby v tych mrazoch nezamrzli.Neviem co a ako.Mam vela otazok a dnes sa chystam za veterinarom aspon pre rady.Je to sucka vlciaka a ma dost nevladne zadne nohy,takze ma dost sama zo sebou,ale o maleho sa stara vzorne,nespusti ho z oci.Kto vie a moze nech mi poradi ako sa co najlepsie postarat o obidvoch. Dakujem

obdivujem Vás, je to velmi pekné, fenocky sa niekto zbavil, lebo mu bola naobtiaz asi prave kvoli kĺbikom :( a ona porodila jedno šteniatko.. chúda... no aj toto sa stáva :(
avalik
06.02.12,12:26
S eutanazoiu absolutne nesuhlasim.
Pytala som sa, ci vies, ze mas zdravu fenku, ked ju chces nakryvat a co vies o partnerovi , ktory ma byt pripusteny.
Fenka ti povedala, ze chce mat malicke?
Preco si neodpovedala, na co som sa pytala...su to zakladne veci pri odchove steniat.
A ak velmi tuzis po steniatkach, staci otvorit stranky utulkov, pripadne ich FB modifikacie, surne vo viacerych hladaju ludi, ktori by docasne vychovali najdene a opustene steniatka. mam teraz 4 ,2tyzdnove doma.

ja mam psa :)

fenka nemusi vraviet, ze chce malicke ... keby nechcela, tak psovi nepodrzi :) ... ved je to prirodzene aby aspon raz v zivote priviedla na svet mlade
alaya1
06.02.12,12:32
ja mam psa :)

fenka nemusi vraviet, ze chce malicke ... keby nechcela, tak psovi nepodrzi :) ... ved je to prirodzene aby aspon raz v zivote priviedla na svet mlade

Prirodzene? Nie pre psa, pre ludi, ktori to tak chcu.
Aha, ty chces svojmu dopriat radovanky. mas ho vysetreneho? Na dedicne choroby, na zuby, na varlatka, ma obidve zostupene v miesku??
Ako je na tom s luxaciou pately, s dysplaziou?? To su zakladne veci, pre krycieho psa.
Aka je tvoja odmena za nakrytie fenky? Co bude obsahovat zmluva o kryti.

A vies, moj pes si uziva kedy chce. tuzby ma tiez a ake,ma svojho macka, myslim, ze mu nic nechyba.

A ze sa fenka ponuka psovi? Preboha, ved pes sa riadi pudmi, nie rozumom. Ten by mal mat clovek, aby na svete za par rokov nebehalo viac psov, ako ludi. lebo ludia sa tiez nemnozia, kedy maju chut .....
Kvaka
06.02.12,12:33
Viem, že na dedinách to takto býva, aj mačky aj psy sa množia na ulici, raz sme videlu jednu chuderu fenku, okolo nej plno psov, každý si užil. No a potom sa stane to, že šteniatka zdedia niečo od matky, niečo od otca a ak sa vydarí, je zdravé, v pohode, ale ak nie, sú problémy. Naša najdúška mala vždy slabé labky voči telu. Napriek tomu sa dožíva pomaly 16. Suseda mala vo dvore jednu malú fenku, zatúlal sa k nim pes, bol väčší, a potom im fenka skoro umrela, keď mala veľké šteniatka, ktoré ju moc vyciciavali. Museli jej dať infúzie, našťastie prežila. O dva roky však mali vo dvore vzájomným krížením už 6 psov. Nemali dobrý plot a psíky často utekali, keď fenky hárali. Tak ich zavreli do ohradeného priestoru, a tam sa tlačili v hrozných podmienkach. Keď bolo v lete horúce, nemali sa kde ani schovať, na tých búdach mali plechy, ktoré boli žeravé. Susedovi som povedala, že ak to nezmení, že zavolám na nich ochrancov. Povedal, že má zbraň a že nech sa opovážim. Našťastie už tam nebývajú, ale vtedy sa mi ani nechcelo chodiť na chalupu, aby som to nemusela vidieť. V dedine sa neskôr robil odchyt túlavých psov a teraz je to akosi pod kontrolou. Keď budú psy čipované, určite budú pod kontrolou, najmä veterinárnou. Všetko je to o prístupe a zodpovednosti majiteľov psíkov. Tak, ako sa nájdu množitelia pre zisk, tak sa nájdu aj chovatelia, ktorým ide len a len o zisk. Skoro každý, kto chová s PP, tvrdí, že zisky sú minimálne, ak dodržuje všetky pravidlá chovu. Kto chce chovať pre zisk, možno tie pravidlá veľakrát aj obchádza.
K tomu, či aspoň raz mať mladé, som napísala svoj názor tu http://www.porada.sk/t98890-p43-starostlivost-o-psa.html#post1801792
My sme si našich ustrážili.
alaya1
06.02.12,12:39
Kvaka, ano, mas vo vsetkom pravdu. najdu sa aj chovatelia, ktori chovaju PP psov pre zisk. Ale urcite ten zisk nie je taky velky, ako zisk pri bPP mnozeni, lebo mnozitelia neinvestuju nic. Snad nejake krmivo z marketu, alebo pomije.

Chovatel s PP by taketo stence nepredal.
A najdu sa rozni ludia aj v chove PP psov, ale tam musia chovat aspon podla pravidiel. Aspon v tom je rozdiel.
Kvaka
06.02.12,12:48
No a už mám spálenú šošovicu. Bolo mi to treba, v byte smrad, ani neviem, kedy stihla voda vyvrieť, och zase som mala ostať v kuchyni. :D
sisima
06.02.12,12:55
ja mam psa :)

fenka nemusi vraviet, ze chce malicke ... keby nechcela, tak psovi nepodrzi :) ... ved je to prirodzene aby aspon raz v zivote priviedla na svet mlade

moja deravá hlava... moja fenocka pred 2 týždnami hárala... aj som to tu spomínala... tá mi vystrájala ako ešte nikdy, tak strasne chcela ... až sme ju nespoznávali :))))) takže niekedy to naozaj fenka nemusí povedat slovami... ale je na nás, aby sme vedeli čo s tým ;)
avalik
06.02.12,12:59
Prirodzene? Nie pre psa, pre ludi, ktori to tak chcu.
Aha, ty chces svojmu dopriat radovanky. mas ho vysetreneho? Na dedicne choroby, na zuby, na varlatka, ma obidve zostupene v miesku??
Ako je na tom s luxaciou pately, s dysplaziou?? To su zakladne veci, pre krycieho psa.
Aka je tvoja odmena za nakrytie fenky? Co bude obsahovat zmluva o kryti.

A vies, moj pes si uziva kedy chce. tuzby ma tiez a ake,ma svojho macka, myslim, ze mu nic nechyba.

A ze sa fenka ponuka psovi? Preboha, ved pes sa riadi pudmi, nie rozumom. Ten by mal mat clovek, aby na svete za par rokov nebehalo viac psov, ako ludi. lebo ludia sa tiez nemnozia, kedy maju chut .....

odmena za nakrytie? a preco by som za to nieco mala brat???? ved ked ma niekto poziada, a vie ze moj pes je bez pp preco by som mala za to brat peniaze?

vies co je zaujimave? napriek tomu, ze pes s clovekom zije uz niekolko tisicroci stale je na svete viac ludi ako psov - preco ludia pred mnozenim neabsolvuju vysetrenia aby sa zachovala "cista ludska rasa" ?

ja ta chapem, ze ako chovatel psa s pp drzis svoju stranu ... mne sa len nepaci, ked si niekto osobuje pravo nazyvat kazdeho chovatela psov bez pp ako mnozitela ... pre mna je mnozitel ten, kto tyra svoje zviera niekolkonasobnymi porodmi za ucelom zisku
avalik
06.02.12,13:05
1dara proti prírode to nie je;) ale podla mna je hlupost ak si niekto myslí, že psík musí aspon raz "sexovat" ... a fenka musí mat aspon raz steniatka... clovek má rozum, vie to ovplyvnit, tak naco? aj ked sa podarí, že fenka ujde alebo sa pritrafí nejaký pes, dá sa to riešiť injekciou, a zase, ked uz niekto chce steniatka, alebo to neustriehol a ani injekcia nezafungovala, tak by mal mat dopredu vybratých majitelov, aby potom steniatka netopil, ci nevyhodil v lese v krabici...:(

ja som pisala ze musi?
alaya1
06.02.12,13:05
Ja prepac, nechovam ziadnych psov. Ani s PP, ani bez.A netusim, za akym ucelom potom chovaju bPP psov.-ak nie pre zisk.A kolko je psov na svete nikto neratal, takze ako vieme, ze je nas viac?
avalik
06.02.12,13:11
Ja prepac, nechovam ziadnych psov. Ani s PP, ani bez.A netusim, za akym ucelom potom chovaju bPP psov.-ak nie pre zisk.A kolko je psov na svete nikto neratal, takze ako vieme, ze je nas viac?

a ja som bola v tom, ze si aktivny chovatel - a ono ide o teoretika
no mozno by si mala zacat chovat nejakeho psa bez pp a zistis aj ucel :)
sisima
06.02.12,13:19
1Dara... musí, má mať, mala by mať... to je jedno pointa je v tom chybnom myslení človeka... niekto si myslí, že pes musí aspon raz sexovat, aby vedel aké to je, alebo aby nezomrel bez toho aby to vyskúšal, či aby sa ukľudnil, alebo že je chudák, lebo má pipíka zbytočne... to sú hlúposti... pes takto nemyslí... u neho sú to živočíšne pudy a prefikol by každú fenku naokolo...
tiež si myslím, že je to rovnaké s tvrdeniami, ze fenka musí mať šteniatka aby sa v budúcnosti vyhla rakovine maternice...
ked ty chces mat steniatka, nech sa páči, len treba mat dopredu a na 100% vybratých dobrých majitelov ;)

moj dedo kastroval všetkých psíkov a sterilizoval všetky fenky naokolo, aby sa predchádzalo na dedinách zbytocnému mnozeniu... a v okolí vtedy neboli útulky potrebné... a psíci teda ten svoj inštinkt nikdy nestratili ;) len to bolo bez následkov...
sisima
06.02.12,13:20
necitovala som teba ale názor s ktorým sa často stretávam ;)
alaya1
06.02.12,13:21
Vies, Dara, chovam- staram sa o opustene steniatka v docasnej opatere, ktore by v utulkoch zomreli,ale to je moja vec.
Tvoja ironia nie je na mieste.Zelam ti pekny den, dufam, ze tvoj odchov neskonci na ulici, prinajlepsom v utulku, kde ich budu sponzorovat ini ludia, ale hlavne, ze si tvoj pes uzije.
avalik
06.02.12,13:29
1Dara... musí, má mať, mala by mať... to je jedno pointa je v tom chybnom myslení človeka... niekto si myslí, že pes musí aspon raz sexovat, aby vedel aké to je, alebo aby nezomrel bez toho aby to vyskúšal, či aby sa ukľudnil, alebo že je chudák, lebo má pipíka zbytočne... to sú hlúposti... pes takto nemyslí... u neho sú to živočíšne pudy a prefikol by každú fenku naokolo...
tiež si myslím, že je to rovnaké s tvrdeniami, ze fenka musí mať šteniatka aby sa v budúcnosti vyhla rakovine maternice...
ked ty chces mat steniatka, nech sa páči, len treba mat dopredu a na 100% vybratých dobrých majitelov ;)

moj dedo kastroval všetkých psíkov a sterilizoval všetky fenky naokolo, aby sa predchádzalo na dedinách zbytocnému mnozeniu... a v okolí vtedy neboli útulky potrebné... a psíci teda ten svoj inštinkt nikdy nestratili ;) len to bolo bez následkov...

pointa je v tom, ze clovek si osobuje pravo urcovat co je pre zviera vhodne/spravne alebo nie - ale to je na dlhu filozoficku debatu a uz mimo temy

ja steniatka nechcem mat, ale v pripade ze ma niekto poziada o nakrytie a budem vediet, ze su to starostlivi majitelia, tak preco nie? len preto je moj pes je bez pp?
alaya1
06.02.12,13:43
A to ti je jedno, ze to budu bastardi?
avalik
06.02.12,13:51
A to ti je jedno, ze to budu bastardi?

nebudu to "bastardi" budu to maltezaci bez pp
sisima
06.02.12,13:51
no a tiež nemusí určovať, čo je a nie je pre zviera vhodné a potom to u nás bude vyzerať ako v strednej či južnej amerike... stačí raz vidieť alebo zažiť... asi by ti nebolo jedno, keby sa na teba vrhla svorka psov na love, pri večernej prechádzke pri mori, cez den prítulní žobrajúci jedlo pri hotely, večer divá svorka...toto sa mi nastastie nestalo, ale kamarátovi, kt je delegátom v tej krajine... ja som videla stovky volne pobehujúcich chorých psov, na kt sa nedalo ani pozriet, ako hrozne vyzerali, fenky som videla len s vytahanými cecíkmi po steniatkach, ale tie si nikde nevidela, lebo ich ostatné psy požrali...lebo takto funguje príroda! možno preto je viac ľudí, než tých psov, ako tu niekto spomínal...
naozaj som rada, že u nás fungujú dobrí ľudia a útulky, kde sa psíci majú ako v raji, oproti opacnej strane zemegule...

ja tiež neznášam, že si človek určil právo zničiť túto planétu, že klčuje pralesy, že zabíja indiánov v nich, aby mohol beztrestne klčovať a dodávať drevo aj na slovenský trh, že otrávil oceány, že zničil xy morských živočíchov, že klčuje v malajzii, thajsku, vietnami bankirai, že orangutáni už naozaj nemajú kde žiť, a to len kvoli velkému dopytu po tomto dreve, ktoré potom zbohatlíkom leží položené na terasách... že vyhubil nosorožcov pre rohy, tigre, kvôli činskej medicíne, či kožušinám, že kontaminoval pôdu pesticídmi na stovky rokov, ze vymyslel GMO, že v krajinách zmietaných hladomorom naučil malých polnohospodárov pestovat a kupovat GMO semená, upravené aby úroda z nich bola len 1x, aby budúci rok museli znova semená len kupovat, že vyťažil všetky prírodné zdroje, kt sa na tejto planéte utvárali milióny rokov... mohla by som pokracovat donekonecna...:(
sisima
06.02.12,13:53
a úplne najhoršie na tom je, že toto všetko robí vraj najinteligentnejší tvor tejto planéty... a ani zďaleka ešte nekončí...
alaya1
06.02.12,13:57
nebudu to "bastardi" budu to maltezaci bez pp

Tak, ak to budu psy b PP, tak su to bastardi. Je vidiet, ze mas siroke vedomosti z kynologickych pojmov, ale pojem mnozenie, to ovladas.

A tvoj pes urcite nie je maltezsky pinc, je to pes, ktory sa na toto plemeno podoba. Ci mas doklad o tom, ze je to tato rasa psa?
avalik
06.02.12,13:59
Vies, Dara, chovam- staram sa o opustene steniatka v docasnej opatere, ktore by v utulkoch zomreli,ale to je moja vec.
Tvoja ironia nie je na mieste.Zelam ti pekny den, dufam, ze tvoj odchov neskonci na ulici, prinajlepsom v utulku, kde ich budu sponzorovat ini ludia, ale hlavne, ze si tvoj pes uzije.

je chvalyhodne, ze sa staras o opustene steniatka aj ked len v docasnej opatere
ja sa staram o psa v trvalej opatere a viem o com to je.

verim, ze moj pripadny "odchov" neskonci na ulici .... tuto istotu nemas nikdy - ani u psov s pp ... vzdy zalezi na majitelovi
alaya1
06.02.12,14:07
Mila Dara, preco si neprecitas napr. v tejto teme viac. Ja ma PP psa, ostatne co robim je moja vec. Moj pes ma PP, je uchovneny.T.J. je chovnym psom.NIKDY by som ho nezavrela niekde k cudzim ludom do koterca, aby som sa mohla ist rekreovat. Ide vsade so mnou- mozes to tvrdit aj ty? ked je to tvoj milacik?
Ako vies, ze tvoj odchov neskonci na ulici, ze steniatka nebudu zneuzivane na mnozenie v klietkach. kde mas tu zaruku. Pri chove PP psov tato zaruka je. je v kupnej zmluve, kde je to podchytene a chovatel ma narok a pravo taketo steniatko, ci uz dospelehop psa, ktoremu je ublizovane zobrat spat.No, to by si najskor nieco mala o chove PP psov aj vediet, nie len to, ze stoji viac, ako bastard.Ked je pre teba pri kupe psa meridkom cena, tak prepac, je mi luto teba aj toho psa.

P.S. verim a dufam, ze pri vybere televizora, auta a inych veci sa tiez riadis tym, ze kupim to co je lacne, ci darovane. CB televizor v bazari, auto jazdenku co ma 20 rokov, ved co- hlavna vec, ze je to lacne,naco vediet, od koho je, kto to pouzival, naco mi je znacka a kvalita.Cena je super, tak beriem.

Viete baby, len keby ste sa pol hodinu zamysleli nad tym co tu pisem....mozno by ste zacali o tom aspon uvazovat..
Chokma
06.02.12,14:14
A tvoj pes urcite nie je maltezsky pinc, je to pes, ktory sa na toto plemeno podoba. Ci mas doklad o tom, ze je to tato rasa psa?

Inak, mam pocit, ze maltezaci, yorksiri, atd. bez PP maju svoj povod prave parenim psov danej rasy s PP. Ci uz islo o geneticky zdravy material - ze boli chovni, napr. v minulosti to pravidlo, ze len urcity pocest steniat z vrhu ziskavalo PP a ostatne sa mali utratit, ale castokrat neutratili... alelbo neboli uznane za chovnych - bud pre vadu alebo jednoducho ani sa neskumalo, ci hej - neabsolvovalo vystavy. To je nesporne - v znakoch ako neplznuca dlha srst a ine. :)
avalik
06.02.12,14:14
Tak, ak to budu psy b PP, tak su to bastardi. Je vidiet, ze mas siroke vedomosti z kynologickych pojmov, ale pojem mnozenie, to ovladas.

A tvoj pes urcite nie je maltezsky pinc, je to pes, ktory sa na toto plemeno podoba. Ci mas doklad o tom, ze je to tato rasa psa?

na to aby sa mal moj pes u mna dobre nemusim mat vystudovanu veterinu - pre mna moj pes bastard nikdy nebude - vyzera ako maltezak, tak ho nazyvam maltezak. Mala som aj krizenca ... ale nikdy nie bastarda (neviem preco, ale citim z tvojho vyjadrovania velku nenavist).

v konecnom dosledku kazdy pes je podla tvojho vyjadrenia "bastard" lebo vznikol krizenim - neobjavil sa na svete "hotovy" ... ludia len zacali psov kastovat a zarabat na tom - vid ceny psov s pp, povinnosti zucastnovat sa na vystavach, .... proste ide len o peniaze, lebo keby im slo len o chov a sirenie cisteho plemena, tak by psiky darovali a nie predavali
sisima
06.02.12,14:15
baby ked budete takto pokračovať, o chvíľu túto tému uzamknú...
Chokma
06.02.12,14:17
je chvalyhodne, ze sa staras o opustene steniatka aj ked len v docasnej opatere
ja sa staram o psa v trvalej opatere a viem o com to je.

verim, ze moj pripadny "odchov" neskonci na ulici .... tuto istotu nemas nikdy - ani u psov s pp ... vzdy zalezi na majitelovi

Moj pes s PP bol uviazany na polmetrovej retazi. Kupila som ho od jeho prveho majitela. Chovatelke sa vyber majitela zjavne nepodaril. Tak to je, clovek nikdy nevie... a ktovie, mozno aj u mna sa nema podla predstav chovatelky. Podla mna je stastny.
alaya1
06.02.12,14:24
Dara- pojem bastard je bezny kynologicky pojem- necistokrvny pes. Ja milujem vsetkych psov, staram sa, ako viem.

Mozes o mne povedat co chces, ale to, ze nenavidim psov, to NIE:

Snazim sa, aby ludia pochopili, ako ziju psy mnozene, ako to, ze ty das svojho psa k dispozicii niekomu, je mozne, ze tie stence ostanu v klietkach. Ak na tom je nieco zle a dokonca nenavist, prepac, je to velmi, velmi smutne.
A preco teda mnozitelia ci majitelia bPP psov nedaruju svoje stence?Ich feny rodia 2krat do roka,taky akoze maltez sa predava aj za 150 eur, pritom PP pes, bez vystavnych ambicii sa predava po 200-250.so zarukou.???

ja si myslim, ze tu na porade majitelia bPP psov sa citia mojimi vyjadreniami dotknuti a su urazeni. ze som si to dovolila povedat nieco na ich milacika.
To nie je pravda. Milujte svojich psov, ktorych mate, ale uz nekupujte od mnozitelov, neposkytujte svojich psov na mnozenie.
Utulky su plne psov.. ak chcem mat len darovaneho psa .
nestoji to za zamyslenie?
alaya1
06.02.12,14:25