jaros5
14.01.09,13:39
Veľa poraďákov má doma psa a nenašiel som tu žiadnu tému, ktorá by sa venovala výhradne týmto nádherným stvoreniam, kde by si poraďáci navzájom pomohli a podelili sa so svojimi skúsenosťami ohľadom výživy, kŕmenia, výcviku, chorôb, alebo len tak pokecali o bežných starostiach a radostiach, poprípade sa aj pochválili svojimi miláčikmi.
hanelie
14.01.09,12:45
arizona
14.01.09,16:48
Načo hľadať vo viacerých témach?
V domácich miláčikoch je veľa príspevkov,kde si každý nájde to ,čo mu vyhovuje:):):)
jaros5
14.01.09,17:33
Načo hľadať vo viacerých témach?
V domácich miláčikoch je veľa príspevkov,kde si každý nájde to ,čo mu vyhovuje:):):)
Veď práve o to mi išlo, aby to nebolo treba hľadať vo viacerých témach:). záhradke: dve samostatné témy; atď.
Domáci miláčikovia je len akási galéria našich miláčikov - a môže tam byť umiestnené zuvieratko/živočích akýkoľvek. Od tarantuly, cez akvar. rybičky, škrečka, ...., samozrejme aj psa, až po koňa.:)

:)Ale beriem, pokiaľ nie je "potreba" - ruším tému;)
arizona
14.01.09,17:55
Veď práve o to mi išlo, aby to nebolo treba hľadať vo viacerých témach:). záhradke: dve samostatné témy; atď.
Domáci miláčikovia je len akási galéria našich miláčikov - a môže tam byť umiestnené zuvieratko/živočích akýkoľvek. Od tarantuly, cez akvar. rybičky, škrečka, ...., samozrejme aj psa, až po koňa.:)

:)Ale beriem, pokiaľ nie je "potreba" - ruším tému;)

jaros5,ja som napísala iba môj názor,takže na základe neho nemusíš rušiť tému.
Možno sa to bude iným páčiť,uvidíme...inak, aj ja som "psíčkar":D;)

Tie témy o zvieratkách napr. ,nie je problém zlúčiť s domácimi miláčikmi.
Dav
14.01.09,19:00
Veď práve o to mi išlo, aby to nebolo treba hľadať vo viacerých témach:). záhradke: dve samostatné témy; atď.
Domáci miláčikovia je len akási galéria našich miláčikov - a môže tam byť umiestnené zuvieratko/živočích akýkoľvek. Od tarantuly, cez akvar. rybičky, škrečka, ...., samozrejme aj psa, až po koňa.:)

:)Ale beriem, pokiaľ nie je "potreba" - ruším tému;)
Patrím k tým, čo o psoch môžu hovoriť kedykoľvek a kdekoľvek. Možno by aj bolo dobré, mať tému "chválenkársku" na miláčikov a tému na praktické rady o psoch.
mirpo
14.01.09,19:34
Patrím k tým, čo o psoch môžu hovoriť kedykoľvek a kdekoľvek. Možno by aj bolo dobré, mať tému "chválenkársku" na miláčikov a tému na praktické rady o psoch.
Ja som tiež jedna z psíčkarov - závislákov:D Myslím, že by bolo fajn mať rady o starostlivosti na jednom mieste. Mňa by napríklad najviac zaujímalo upravovanie srsti strihaním, pretože literatúry je málo a pri dvoch kokeršpanielkach....
jaros5
15.01.09,10:09
jaros5,ja som napísala iba môj názor,takže na základe neho nemusíš rušiť tému.
Možno sa to bude iným páčiť,uvidíme...inak, aj ja som "psíčkar":D;)

:DPsíčkari - vyjadrite sa;

Ja by som potreboval poradiť s granulami pre šteňa (veľké plemeno); Vyskúšal som už viacero, aj RC = nekresťanská cena:confused:; Poprípade aj zdroj;
AlenockaS
15.01.09,11:10
ahoj Jaro,

som toho názoru, že šteniatku treba dopriať kvalitu=vysoká cena, a hlavne u veľkých psov, rastú rýchlo a veľa, musia mať dobrý základ.....apropos, ja sama sa pripravujem na príchod čierneho ruského teriéra a určite nebudem na ňom šetriť kým nevyrastie...

Al
jaros5
15.01.09,13:46
ahoj Jaro,

som toho názoru, že šteniatku treba dopriať kvalitu=vysoká cena, a hlavne u veľkých psov, rastú rýchlo a veľa, musia mať dobrý základ.....apropos, ja sama sa pripravujem na príchod čierneho ruského teriéra a určite nebudem na ňom šetriť kým nevyrastie...

Al
Úplne s tebou súhlasím; Kvalitné granule sú super, zaručujú vyváženosť stravy, dostatok všetkého, čo psíča potrebuje pre zdravý vývoj. Ja kombinujem aj s mäsom (bravčové nedávam), + doplnky - cestoviny, ryža, vločky, tvaroh, acidko, pečienky, raz za čas surové vajce a pod. (zvyšky z kuchyne minimálne;)

Na takého krásneho psa by som aj ja tešil:D http://www.palovyskup.szm.sk/images/gabbi_ba.jpg
AlenockaS
15.01.09,14:49
a myslíš, že je dobre kombinovať ? podľa mňa nie....buď granule, alebo varenú....ja sa na varenú stravu necítim, samozrejme, sem tam nejaká bude.....no som opatrná, mám len malého krpánika zatiaľ 1/2 yorku, v zdraví sa dožije onedlho 10 rôčkov.....a ty máš akého psíka ?
jaros5
15.01.09,16:23
a myslíš, že je dobre kombinovať ? podľa mňa nie....buď granule, alebo varenú....ja sa na varenú stravu necítim, samozrejme, sem tam nejaká bude.....no som opatrná, mám len malého krpánika zatiaľ 1/2 yorku, v zdraví sa dožije onedlho 10 rôčkov.....a ty máš akého psíka ?
Čo psíčkar, to názor a treba povedať, že čo pes, to iná chuť:D;
Ak si prečítaš na nete akúkoľvek diskusiu o značkových krmivách , tak sa veľa dozvieš, ale múdrejšia nebudeš. Zatiaľ striedam granule a čo bude vyhovovať psovi najviac, tak pri tom zostanem.
A prečo kombinujem? Myslím, že pes by mal dostať mäso (hlavne väčšie plemená), ale na druhej strane varenie zaberá čas a nikdy nedosiahneš vyváženosť stravy, ako pri granuliach. Takže alibistcký prístup:D, jedným istím druhé.
Mám NO štvormesačného.
Pru
15.01.09,16:32
a čo hovoríte nato, že dávali v správach, že v útulkoch pribúda dospelých psov, lebo je kríza a majitelia im nemajú čo dať žrať. Môj názor je ten, že keď si toho psa vychovám, tak by som ho nedala zanič, aj keby som nemala ja čo jesť. Strašne ma to rozčúlilo. Veď to nemôže urobiť človek, ktorý ma toho psa rád. A vychoval ho, veď to je ako decko.
willma
15.01.09,20:39
a čo hovoríte nato, že dávali v správach, že v útulkoch pribúda dospelých psov, lebo je kríza a majitelia im nemajú čo dať žrať. Môj názor je ten, že keď si toho psa vychovám, tak by som ho nedala zanič, aj keby som nemala ja čo jesť. Strašne ma to rozčúlilo. Veď to nemôže urobiť človek, ktorý ma toho psa rád. A vychoval ho, veď to je ako decko. Ja tvrdím jedno dieťaťu a zvieraťu nevysvetlíš, že nemáš na stravu - takže sú prvoradé a ostatné potreby (teda moje) sú zatlačené do pozadia.
mysimis
15.01.09,20:46
Práve dnes som rozoberala podobnú tému s dcérou: mladí susedia menia psov jedna radosť, asi mesiace mali krásneho veľkého poľovníckeho psa, potom si priniesli malého mopslíka, ale ten nemohol byť pri tom veľkom psovi tak prespával v aute v "kufri". Teraz po sviatkoch to už nie je ani poľovnícky pes, ani mopslík a malý krpáň yorksír. Neviem si predstaviť, že by som svojho psíka, ktorého som si vypiplala mala vymeniť......asi by mi puklo za ním srdce a môjmu psovi za mnou tiež, no nechápem to.....
pasuliatko
15.01.09,21:56
ja som psíčkarka tiže :) máme doma čierneho kokeršpaniela anglického :) ale už bude mať 8 rokov :) bol už nespočetne krát chorý, ale to koľko lásky vie dať thaký psík stojí za to. človek,ktorí psíka nemá môže lutovať, i ked je to starosť sa starať o neho ale hlavne radosť, aspoň niekto sa teší ked dojdem domov :D zbožnujem ho a nedam ho za nič na svete. a je strašný bitkár... čím väčší pes tým lepšie. menšieho psa si nevšimne ale rotvajler alebo doberman to je parťák na bitku :D heh ale ho to odnaučiť nemôžeme. neviete mi poradiť ako na to?ale už je asi neskoro ked má toľko rokov čo má.
pasuliatko
15.01.09,21:59
a čo hovoríte nato, že dávali v správach, že v útulkoch pribúda dospelých psov, lebo je kríza a majitelia im nemajú čo dať žrať. Môj názor je ten, že keď si toho psa vychovám, tak by som ho nedala zanič, aj keby som nemala ja čo jesť. Strašne ma to rozčúlilo. Veď to nemôže urobiť človek, ktorý ma toho psa rád. A vychoval ho, veď to je ako decko.

podla mna to neni o kríze. je to o tom,že si uvedomili,že je to starosť sa starať o psíka, nemaju čas na neho a podobne. a hlavne niektorí si myslia,že je to dobrá hračka pre deti.. psík vyrastie a už nie je thaký aký bol ked bol malý. preto ich fuknú do útulku. ja to nidky nepochopím, ked si už zaobstarám psíka musím sa o neho starať lebo je moj, čo thaky psík si musí myslieť o tom?mam niekoho kto ma má rád aj ja jeho a on ma dá preč? :mee::mee:
pasuliatko
15.01.09,22:05
Modlitba psa
Môj život trvá desať až pätnásť rokov.
Každé odlúčenie od Teba, znamená utrpenie.
Pomysli na to ešte pred tým, ako si ma zaobstaráš!
Daj mi čas porozumieť, čo odo mňa očakávaš!
Pestuj si ku mne dôveru – ňou žijem!
Nikdy ma dlho netrestaj a nezatváraj ma za trest.
Ty máš svoju prácu, zábavu a priateľov – ja mám iba Teba...
Často sa so mnou rozprávaj.
Nerozumiem Tvojim slovám, ale rozumiem Tvojmu hlasu.
Buď si vedomý toho, že nikdy nezabudnem,ako sa so mnou jednalo!
Kým mi pri práci mrzuto vytkneš neochotu, skús si uvedomiť,
že ma možno trápi nevhodná potrava, možno som bol dlho na slnku,
alebo už mám slabé srdce...
Postaraj sa o mňa keď zostarnem – Ty budeš tiež raz starý.
Buď so mnou v každej mojej ťažkej chvíli.
S Tebou bude pre mňa všetko ľahšie.


Úprimne Vám poviem,že vždy plačem keď to čítam aj teraz. Je to krásne ale pravdivé :mee::mee::mee:
AlenockaS
16.01.09,06:36
kde sme to skončili ?? zmizla moja včerajšia odpoveď :-( že sa bojím variť, teraz by som mu asi nenamiešala, čo bude potrebovať, aby mi vyrástol do krásy :-) a ty máš akého psíka ?
AlenockaS
16.01.09,06:41
ešte spím....ale súhlasím s vami, ani ja si neviem, predstaviť, čo by sa mi muselo v živote stať, aby som dala svoje psíča preč....a keď si idem kúpiť veľkého psa, počítam s tým, že veľa spapá...ale dá mi aj veľa lásky....a ja predsa nepotrebujem mať každý mesiac nové handry
AlenockaS
16.01.09,06:44
Čo psíčkar, to názor a treba povedať, že čo pes, to iná chuť:D;
Ak si prečítaš na nete akúkoľvek diskusiu o značkových krmivách , tak sa veľa dozvieš, ale múdrejšia nebudeš. Zatiaľ striedam granule a čo bude vyhovovať psovi najviac, tak pri tom zostanem.
A prečo kombinujem? Myslím, že pes by mal dostať mäso (hlavne väčšie plemená), ale na druhej strane varenie zaberá čas a nikdy nedosiahneš vyváženosť stravy, ako pri granuliach. Takže alibistcký prístup:D, jedným istím druhé.
Mám NO štvormesačného.


Neviem s týmto moc narábať, tak sorry za zmätky.....áno, čítala som teraz o granuliach a mala som z toho zmätok v hlave, takže ak by som mala čas sa tomu venovať, aby som mu dokázala namiešať ozaj všetko, tak by som to robila....áno alibizmus...takže zatiaľ predsa len vsadím na značku, predsa len verím tomu viacej ako nejakým tesco baleniam....
STRELEC
16.01.09,07:02
Nedávno som čítal na nete test granulovaných krmív. Český a vyzeral byť hodnoverný. Posudzoval krmivá jednak podľa cenových kategórií a jednak rebríček bez hodnotenia príslušnosti ku kategórii. Okrem niektorých špičkových krmív v kategórii "prémium" bolo po stránke zloženia najlepšie hodnotené krmivo zo strednej kategórie ale cenovo hore = Chappi (asi 2 jeho druhy) a prekvapujúco jedno z najlacnejších krmív na českom trhu vôbec predávané v nejakom sieťovom obchode. Krmivo sa volalo "Koruna". Tuším 20.-CZK/kg (!!). U nás sa nepredáva - už som ho hľadal. Za tou korunou zostali dole aj všelijaké granule po 2 - 3 x vyššej cene.
Asi má všetko svoje výnimky, ale aj tak by som TESCO-granule svojmu psíkovi radšej nevnucoval. Vlastne mu dávam to , čo sebe - takú tú strednú kategóriu + niekedy niečo nad a niečo pod :):).

PS: To čo sebe - to neznamená, že mu dávam zbytky z kuchyne. Tie skutočne len výnimočne. Napr. čisté palacinky zbožňuje :) a má vždy svoj "podiel". Ja nie - také nejem. A iné jedlá, ktoré sa hodia, napr. že nie sú korenené, moc solené a pod. Napr. ako bonus ku granuliam alebo konzerve.
Psík je 7-ročná fena NO-čs.
mirpo
16.01.09,07:05
Vedel by niekto poradiť ako odstrániť nechuť k jedlu u kokeršpanielky? Veterinár doporušil B-komplex, ale veľmi nepomáha. Máme dve kokerky, jedna je ako vysavač a druhá nechce papať to čo má /plasty, drevo, textil... jej chutia stále:mad:/. Vystriedali sme veľa granúl a vybrali sme, čo boli najlepšie. Z ruky si zoberie. Nie je to o tom, že by druhá zožrala všetko, lebo svoju misku si bráni. S týmto problémom sa trápime už 1,5 roka. Ako šteniatko mala problémy s trávením a chodila na injekcie, ale už je dávno v úplnom poriadku /podľa veterinára/
AlenockaS
16.01.09,07:33
Nedávno som čítal na nete test granulovaných krmív. Český a vyzeral byť hodnoverný. Posudzoval krmivá jednak podľa cenových kategórií a jednak rebríček bez hodnotenia príslušnosti ku kategórii. Okrem niektorých špičkových krmív v kategórii "prémium" bolo po stránke zloženia najlepšie hodnotené krmivo zo strednej kategórie ale cenovo hore = Chappi (asi 2 jeho druhy) a prekvapujúco jedno z najlacnejších krmív na českom trhu vôbec predávané v nejakom sieťovom obchode. Krmivo sa volalo "Koruna". Tuším 20.-CZK/kg (!!). U nás sa nepredáva - už som ho hľadal. Za tou korunou zostali dole aj všelijaké granule po 2 - 3 x vyššej cene.
Asi má všetko svoje výnimky, ale aj tak by som TESCO-granule svojmu psíkovi radšej nevnucoval. Vlastne mu dávam to , čo sebe - takú tú strednú kategóriu + niekedy niečo nad a niečo pod :):).

PS: To čo sebe - to neznamená, že mu dávam zbytky z kuchyne. Tie skutočne len výnimočne. Napr. čisté palacinky zbožňuje :) a má vždy svoj "podiel". Ja nie - také nejem. A iné jedlá, ktoré sa hodia, napr. že nie sú korenené, moc solené a pod. Napr. ako bonus ku granuliam alebo konzerve.
Psík je 7-ročná fena NO-čs.

Ja budem brať psíčka nastaveného na RC, takže kým bude rásť, bude dostávať toto....mám už 10-ročnú reznutú yorku, celý život na granuliach, eucanubu, potom acana, teraz pár rokov diamondsky, teda stredná trieda....je v pohode......neviem, snáď sa v živote nebudem musieť znížiť k tomu, aby som musela svojich psov kŕmiť najnižšou triedou....no a sem tam dobrotka z kuchyne samozrejme....v nedeľu kúsok maska s cestvinou, alebo masová polievočka....vanilkové rožky malá zbožňuje, samozrejme všetko s mierou :-))......no a veľkého krpca, už sa neviem dočkať, trochu bojím, ale teším....;)
STRELEC
16.01.09,07:50
.... a veľkého krpca, už sa neviem dočkať, trochu bojím, ale teším....;)Podobné pocity mám pri šteniatkach :).
Dav
16.01.09,07:51
Vedel by niekto poradiť ako odstrániť nechuť k jedlu u kokeršpanielky? Veterinár doporušil B-komplex, ale veľmi nepomáha. Máme dve kokerky, jedna je ako vysavač a druhá nechce papať to čo má /plasty, drevo, textil... jej chutia stále:mad:/. Vystriedali sme veľa granúl a vybrali sme, čo boli najlepšie. Z ruky si zoberie. Nie je to o tom, že by druhá zožrala všetko, lebo svoju misku si bráni. S týmto problémom sa trápime už 1,5 roka. Ako šteniatko mala problémy s trávením a chodila na injekcie, ale už je dávno v úplnom poriadku /podľa veterinára/
Jogurt biely - mne to odporúčala veterinárka, a mám s tým veľmi dobré skúsenosti - napraví psíkovi mikroflóru a upraví aj chuť do jedla.
Alebo je dobré vyskúšať med+ mlieko + vajce surové, "přiměřene"
AlenockaS
16.01.09,08:14
Podobné pocity mám pri šteniatkach :).

no mne príde šteniatko hotové...už 4 mesačné ;) a bude to "chlapec", takže malinké nebudú a Tinuška je sterilizovaná....
Môj budúci Dymka je pre mňa veľké prekvapenie, je to čierny ruský teriér, veľký bude ako svet, ale bola som ho už navštíviť, sú úžasné, aj dospelé,
zamilovala som sa do nich a čo bude, keď príde ? :rolleyes:
Najprv som však aj ja uvažovala nad NO, potom som raz našla BRT a bolo rozhodnuté :D
robin1
16.01.09,08:26
Vedel by niekto poradiť ako odstrániť nechuť k jedlu u kokeršpanielky? Veterinár doporušil B-komplex, ale veľmi nepomáha. Máme dve kokerky, jedna je ako vysavač a druhá nechce papať to čo má /plasty, drevo, textil... jej chutia stále:mad:/. Vystriedali sme veľa granúl a vybrali sme, čo boli najlepšie. Z ruky si zoberie. Nie je to o tom, že by druhá zožrala všetko, lebo svoju misku si bráni. S týmto problémom sa trápime už 1,5 roka. Ako šteniatko mala problémy s trávením a chodila na injekcie, ale už je dávno v úplnom poriadku /podľa veterinára/
Čítala som, že sa môžu dávať aj z lekárne pivné kvasnice - pangamín. Tie podporujú chuť do jedla.
mirpo
16.01.09,09:35
Jogurt biely - mne to odporúčala veterinárka, a mám s tým veľmi dobré skúsenosti - napraví psíkovi mikroflóru a upraví aj chuť do jedla.
Alebo je dobré vyskúšať med+ mlieko + vajce surové, "přiměřene"


Čítala som, že sa môžu dávať aj z lekárne pivné kvasnice - pangamín. Tie podporujú chuť do jedla.
Jogurtík občas dostávajú /biely nesladený/. Normálne mlieko jej dávať nesmiem, pretože jej to robí dosť problémy a veterinár zakázal, ale napr. smotanu a acidofilné mlieko môže:confused:. Medík dávam do jogurtu. Tie pivné kvasnice som neskúšala, tak ich skúsime.
jaros5
16.01.09,09:52
Vedel by niekto poradiť ako odstrániť nechuť k jedlu u kokeršpanielky? Veterinár doporušil B-komplex, ale veľmi nepomáha. Máme dve kokerky, jedna je ako vysavač a druhá nechce papať to čo má /plasty, drevo, textil... jej chutia stále:mad:/. Vystriedali sme veľa granúl a vybrali sme, čo boli najlepšie. Z ruky si zoberie. Nie je to o tom, že by druhá zožrala všetko, lebo svoju misku si bráni. S týmto problémom sa trápime už 1,5 roka. Ako šteniatko mala problémy s trávením a chodila na injekcie, ale už je dávno v úplnom poriadku /podľa veterinára/
Vitamíny B-čka; doporučujem vaskúšať pangamin http://www.pangamin.cz/web/clanek?klic=56 , dávam aj ja, aj keď môj pes nemá zatiaľ žiadne problémy.
Raz za dva týždne má pravidelný pôst (len jogurt alebo acidko) na prečistenie.
Keira
16.01.09,11:24
Ahojte, tak sa k vám pripájam.Moje zlatíčko je 14 mesačný pubertiak- labrador Danko.
Od malička som kombinovala granule /Trainer,First mate/ s varenou stravou. Nie v jednej porcii samozrejeme. Keď sa krpec dostal do puberty začal byť dosť agresívny na druhých psov, hlavne väčších. :(Dočítala som sa, že problém môže byť aj v strave, lebo každé, aj tie najkvalitnejšie granule obsahujú určité aditíva, ktoré múžu u psíka spôsobovať aj poruchy správania. Tak som začala variť. Uvarím vždy vo veľkom, je síce plný mrazák a už nič iné tam nedám, ale vyše mesiaca mám pokoj. Dávam mäsko, ryža, cestoviny, zeleninu, jablčka, tvatoh s vajíčkom a medom. , sardinky atď. Môžem len potvrdiť, že varená strava mu naozaj robí dobre, je kľudnejší a spokojnejší. :)Treba ale pridávať vitamíny a minerály. Ja dávam Nutrimix , Roboran H.
Samozrejem nie každému psíkovi budú granule vadiť. Ja som bola s Trainerom veľmi spokojná.
AlenockaS
16.01.09,13:19
Ahojte, tak sa k vám pripájam.Moje zlatíčko je 14 mesačný pubertiak- labrador Danko.
Od malička som kombinovala granule /Trainer,First mate/ s varenou stravou. Nie v jednej porcii samozrejeme. Keď sa krpec dostal do puberty začal byť dosť agresívny na druhých psov, hlavne väčších. :(Dočítala som sa, že problém môže byť aj v strave, lebo každé, aj tie najkvalitnejšie granule obsahujú určité aditíva, ktoré múžu u psíka spôsobovať aj poruchy správania. Tak som začala variť. Uvarím vždy vo veľkom, je síce plný mrazák a už nič iné tam nedám, ale vyše mesiaca mám pokoj. Dávam mäsko, ryža, cestoviny, zeleninu, jablčka, tvatoh s vajíčkom a medom. , sardinky atď. Môžem len potvrdiť, že varená strava mu naozaj robí dobre, je kľudnejší a spokojnejší. :)Treba ale pridávať vitamíny a minerály. Ja dávam Nutrimix , Roboran H.
Samozrejem nie každému psíkovi budú granule vadiť. Ja som bola s Trainerom veľmi spokojná.
navariť na mesiac, to by celkom šlo....ale ako odhadnem správnu dennú dávku varenej stravy?.....a aké mäso používaš ?....ja som kdesi čítala, že chovatelia varia slepačie hlavy a proste "odpad" z hydinární...verím, že sa havo ide za tým utlcť, ale môj žalúdok by to nerozchodil :mad:
Keira
16.01.09,13:48
navariť na mesiac, to by celkom šlo....ale ako odhadnem správnu dennú dávku varenej stravy?.....a aké mäso používaš ?....ja som kdesi čítala, že chovatelia varia slepačie hlavy a proste "odpad" z hydinární...verím, že sa havo ide za tým utlcť, ale môj žalúdok by to nerozchodil :mad:

Väčšinou krmim divinou, ale mám to šťastie, že mám známeho, čo mi dodáva dvadsať kilové balenia.Pre psov je to veľmi dobre stráviteľné.Skús sa opýtať niekde vo vašom meste v poľovníckom zväze na mäso pre psov.Slepačie hlavy atď nedávam. Ak mu kupujem u mäsiara, tak kuracie nohy, ktoré keď sú uvarené vykostím. Alebo ešte srdcia aj bravčové.Čo sa týka tej kŕmnej dávky to musíš vyskúšať sama. Musí peso sa tváriť, že je ešte hladný. Kontrolovať jeho hmotnosť ..Ja dávam labíkovi dvakrát denne do veľkej psačej misky tak asi pol- trištvrte podľa toho ako je zaťažený. Na to by si časom prišla, ak bude príliš veľa kakať, tak ho prekrmuješ. Z vlastných skúseností viem, že z granuliek kakal viac ako z vareného a oveľa viac to páchlo...:D
AlenockaS
16.01.09,14:01
Väčšinou krmim divinou, ale mám to šťastie, že mám známeho, čo mi dodáva dvadsať kilové balenia.Pre psov je to veľmi dobre stráviteľné.Skús sa opýtať niekde vo vašom meste v poľovníckom zväze na mäso pre psov.Slepačie hlavy atď nedávam. Ak mu kupujem u mäsiara, tak kuracie nohy, ktoré keď sú uvarené vykostím. Alebo ešte srdcia aj bravčové.Čo sa týka tej kŕmnej dávky to musíš vyskúšať sama. Musí peso sa tváriť, že je ešte hladný. Kontrolovať jeho hmotnosť ..Ja dávam labíkovi dvakrát denne do veľkej psačej misky tak asi pol- trištvrte podľa toho ako je zaťažený. Na to by si časom prišla, ak bude príliš veľa kakať, tak ho prekrmuješ. Z vlastných skúseností viem, že z granuliek kakal viac ako z vareného a oveľa viac to páchlo...:D
no pána, ja si neviem predstaviť psa, ktorý pri takej maškrte sa netváril ešte ešte :D ja by som to rada vyskúšala, ale bojím sa experimentovať kým bude rásť, lebo dospelý bude medveď, tak aby narástol zdravý a krásny ;) a vnútornosti sú dobré pre nich ?...i keď, kdesi som čítala, že srdce sa považuje za sval...
Keira
16.01.09,19:44
Presne tak, srdce je sval.Vnútornosti nič moc, ale určite mu neublížia, keď nebudeš dávať vo veľkom množstve.Ja som prešla na varenú stravu v 9-10 mesiacov. Dovtedy mal granule a kura na striedačku. Inak obluda je to dobrá 40kg a ete pôjde s váhou hore do dvoch rokov.:D
Ivenka
16.01.09,19:49
S tou stravou je to u psikov rozne.Ja mam yorksira a snažim sa davat iba granule. Presne opačne ak som mu dala maso pre hava tak to pachlo, že by z toho človek odpadol a mal pravidelnejšiu stolicu ako ja
andreaS
16.01.09,20:20
mirpo: nechce ti zrat? u kokra dost neobvykle :) moj zozere aj cibulu co mi spadne ked krajam :D inak takyto problem ma aj janka, co ma nelinku a aj jej "baby" oblubuju granule Trainer a davame aj my radu Fitnes, aby nam moc ne pribral :) a ine granule jej nechcu zrat...

nas je zase na stravu velmi citlivy... akonahle dostane konzervu, tak uz mame doma "pozdrav" a mozem upratovat... akoby mu tam nejaka zlozka vadila a to som naposledy kupovala dake specialne balenie ceasar... sme vyslovene na granuliach ale sem tam dostane srdiecka, alebo mu dame mensiu porciu granul, zalejeme polievkou, nakrajame mu tam zeleninu z polievky a to ked uz vidi, ze sa chysta, to by ste mali vidiet to rodeo co robi... kym nedostane misku na jeho miesto tak zatancuje vselico, zavija na misku, vrcka, mava labkami :) hlavne ked treba aby to troska ochladlo :)
Dav
17.01.09,08:11
Čo v prípade, keď sa pes "sánkuje"? Je odčervená, veterinár jej ošetril žľazy, má zápal, a že máme trochu počkať, či sa stav po vyčistení neupraví. Strava - granule, jogurt, z ľudskej stravy minimálne , a len na degustáciu, venčenie 3x denne.
martiova
17.01.09,20:16
Moja sučka to máva často.A k tomu aj svrbenie.Po vyčistení žliaz ju to prejde.Sankovačka a škrabanie neprejde hneď v ten deň.Ale do dvoch týždňov by sa mal stav viditeľne zlepšiť.Len škoda,že sa to po čase vráti.
jaros5
17.01.09,20:51
Čo v prípade, keď sa pes "sánkuje"? Je odčervená, veterinár jej ošetril žľazy, má zápal, a že máme trochu počkať, či sa stav po vyčistení neupraví. Strava - granule, jogurt, z ľudskej stravy minimálne , a len na degustáciu, venčenie 3x denne.
Ak veterinár diagnostikoval zápal, tak preto;
V takýchto prípadoch sa treba riadiť pokynmi veterinára.
Ak je to len raz za čas, tak preto, že sa potrebuje "poškrabať".:D
Minule mi to môj havo urobil, keď mu za toho svatého neodpadol bombrlec po vykonaní potreby;).
mirpo
18.01.09,11:03
mirpo: nechce ti zrat? u kokra dost neobvykle :) moj zozere aj cibulu co mi spadne ked krajam :D inak takyto problem ma aj janka, co ma nelinku a aj jej "baby" oblubuju granule Trainer a davame aj my radu Fitnes, aby nam moc ne pribral :) a ine granule jej nechcu zrat...

nas je zase na stravu velmi citlivy... akonahle dostane konzervu, tak uz mame doma "pozdrav" a mozem upratovat... akoby mu tam nejaka zlozka vadila a to som naposledy kupovala dake specialne balenie ceasar... sme vyslovene na granuliach ale sem tam dostane srdiecka, alebo mu dame mensiu porciu granul, zalejeme polievkou, nakrajame mu tam zeleninu z polievky a to ked uz vidi, ze sa chysta, to by ste mali vidiet to rodeo co robi... kym nedostane misku na jeho miesto tak zatancuje vselico, zavija na misku, vrcka, mava labkami :) hlavne ked treba aby to troska ochladlo :)
Viem že kokri sú veľký hladoši. Preto ma naša Nelinka trápi.Naša Angie /tá mladšia/ zbaští všetko, ale Nelka /staršia/ veľmi nechce.
Váži asi 9,5 kg a bude mať dva roky. Veterinár vždy hovorí, že by mala pribrať, no ona je taká temperamentná divoška, čo neusedí na mieste a nechce jesť.
Občas sa tvári ako vegetariánka - cibuľu, cesnak, mrkva, uhorky, kaleráby, jahody,... - to sú jej pochúťky. Mäsko majú radi obe, ale Nelka vyprázdni misku len keď nad ňou stojím, čo je dosť nepraktické. Priebežne im dávam cestoviny, ryžu, jogurtíky s medíkom,mäsko.... Tie pivné kvasnice začnem dávať až od pondelka, lebo v piatok som nezohnala.
12spidy
18.01.09,11:21
Mám fenku ratlíka a má problém s rodením. Týžden pred termínom pôrodu začne rodiť a všetky šteniatka uhynú. Alebo ich porodí o deň, dva skôr a žijú aj 4 dni jedia a potom prestanú cecať a uhynú. Neviem čo mám s nou robiť. Kto mi poradí???
Petra Nová
18.01.09,11:41
Vedel by niekto poradiť ako odstrániť nechuť k jedlu u kokeršpanielky?
Ja mám opačný problém. Moja sedemmesačná psinka celý deň ( okrem vzácnych chvíľ podriemkávania), každú jednu sekundu, zrejme myslí na papkanie. A v každom pohybe iného očakáva, že sa jej dostane nejaké dobré sústo. Ak nie, vynucuje si ho. Keď nevydržím a podľahnem jej prosíkaniu, jej žalúdok sa vzoprie a prebytok vyletí von. To však nie je na prekážku tomu, aby o sekundu neprosíkala znovu. Dá s tým niečo urobiť ? A čo je to to sánkovanie? Možno sa pýtam poriadne hlúpo, ale ozaj neviem.
Dav
18.01.09,14:16
Ja mám opačný problém. Moja sedemmesačná psinka celý deň ( okrem vzácnych chvíľ podriemkávania), každú jednu sekundu, zrejme myslí na papkanie. A v každom pohybe iného očakáva, že sa jej dostane nejaké dobré sústo. Ak nie, vynucuje si ho. Keď nevydržím a podľahnem jej prosíkaniu, jej žalúdok sa vzoprie a prebytok vyletí von. To však nie je na prekážku tomu, aby o sekundu neprosíkala znovu. Dá s tým niečo urobiť ? A čo je to to sánkovanie? Možno sa pýtam poriadne hlúpo, ale ozaj neviem.
Sánkovanie je, keď si pes sadne na zadok, posúva sa vpred a trie sa o podložku. Škrabe si tak konečník. Niekedy je to preto, lebo má parazity, niekedy , lebo má zápal žliaz v konečníku, a niekedy je to pomoc pri vyprázdnení, keď zhltne niečo, čo nemá,nestrávi to, a nevie sa toho zbaviť - u nás to už bol staniol-ten otvárací prúžok- z trojuholníkového syra, kúsok motúza, dlhý vlas.....
Postup pri zisťovaní príčin - najprv, či sa dačoho nechce zbaviť - nestrávený zbytok "jedla" , stačí pozrieť na psa z tej správnej strany. Potom je to kontrola termínu odčervenia ( odčervujem 1 x za 3 mesiace pravidelne, a mením lieky) a potom už ostáva len veterinár. Ten žľazy vyčistí, a teraz sme my konkrétne v štádiu pozorovania, či sa stav neupraví len po vyčistení. Chovám granulami, že vraj skôr sú zápaly pri kŕmení konzervami, tak som ostala pri granuliach. Vyzerá to tak, že budem musieť ísť znova - pre antibiotiká.
Petra Nová
18.01.09,16:28
Sánkovanie je, keď si pes sadne na zadok, posúva sa vpred a trie sa o podložku. Škrabe si tak konečník. Niekedy je to preto, lebo má parazity, niekedy , lebo má zápal žliaz v konečníku, a niekedy je to pomoc pri vyprázdnení, keď zhltne niečo, čo nemá,nestrávi to, a nevie sa toho zbaviť - u nás to už bol staniol-ten otvárací prúžok- z trojuholníkového syra, kúsok motúza, dlhý vlas.....
Postup pri zisťovaní príčin - najprv, či sa dačoho nechce zbaviť - nestrávený zbytok "jedla" , stačí pozrieť na psa z tej správnej strany. Potom je to kontrola termínu odčervenia ( odčervujem 1 x za 3 mesiace pravidelne, a mením lieky) a potom už ostáva len veterinár. Ten žľazy vyčistí, a teraz sme my konkrétne v štádiu pozorovania, či sa stav neupraví len po vyčistení. Chovám granulami, že vraj skôr sú zápaly pri kŕmení konzervami, tak som ostala pri granuliach. Vyzerá to tak, že budem musieť ísť znova - pre antibiotiká.
Ďakujem za vysvetlenie. Fakt som to nevedela a ani sme takú situáciu ešte nezažili. Ale ako si to popísala, tak sa veľmi čudujem, že ešte nemám s tým skúsenosť. Pretože pri tom, čo všetko moja guľa sprace do toho malého bruška, je to skôr zázrak. Bežne aj drôtiky z televíznej antény, plasty, v lepšom prípade guma z hračiek. Zatiaľ sa teda nesánkuje, ale možno nemáme k tomu ďaleko, keďže pri každom vyprázdňovaní predvádza "tanečky", až sa musím smiať. No uvidím. Vďaka aj za ten podrobnejší popis možných príčin a príznakov.
andreaS
18.01.09,20:23
mirpo: 9,5 kg je na fenku uz veru dost ... moj macko vazi 13kg a musime dat dole tak zo dve kilecka, aby mal na svoju vysku normalnu vahu... zrovna dnes som bola u janky v LM (co ma tie stranky s kokrikmi, pre objasnenie) a jej baby (uz ich ma 3) su vsetky lahulinke ako fifipierka... max maju 7kg a maggie sampionka by mala este aj cosi zhodit ... videla som uz dve fenky rovnakeho veku a kazda mala inu stavbu tela... jedna mala uzunky chrbatik a bola taka stuplejsia a druha mala masivnejsiu stavbu tela a siroky chrbat a vyzerala skor ako dospela...

my sme papat ucili tak, ze ako maly dostal misku a ked sa nemal do jedla, tak sme mu ju po 20minutach vzali... je to mozno krute ale aby sa psik naucil papat, tak to doporucuju viaceri chovatelia a nenechat psikovi plnu misku nech papa kedy chce... nas je nauceny tak, ze dostava papat okolo 18.00 a hned ako dostane misku tak papa... (okrem okamihov, kedy mame my nieco zaujimavejsie a caka ci nedostane a ked zisti ze nedostane, tak az vtedy odide ku svojej miske)..

12spidy: a to kolko krat sa uz stalo? Je vobec nutne davat ju nakryt? to je obrovska psychicka zataz aj pre fenku... uz by som jej taketo soky nedovolila zazit...
sarasara
18.01.09,20:47
Mám fenku ratlíka a má problém s rodením. Týžden pred termínom pôrodu začne rodiť a všetky šteniatka uhynú. Alebo ich porodí o deň, dva skôr a žijú aj 4 dni jedia a potom prestanú cecať a uhynú. Neviem čo mám s nou robiť. Kto mi poradí???


Tu ti pomôže len veterinár. Mám fenky yorkshir teriérov. Jedna mala šteniatka úplne bez problémov, hoci pre uľahčenie pôrodu som jej vedela pômocť, ale nemusela som. Druhá mala iba raz, išlo to veľmi ťažko. Každá fenečka má mať jeden raz šteniatka.
Malý psík je omnoho rizikovejší ako veľký. Daj ju kvalitne vyšetriť veterinárovi. Dnes je veľa veterinárov, čo majú sono. Budeš potom vedieť, či nie je zbytočné trápiť ju graviditou, ak nie je schopná mať životaschopné šteniatka.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mám psíkov veľmi rada a preto sa mi páči tento výrok:

Dagmar Havlová ( vtedy ešte Veškrnová) raz povedala:
Aj pes je človek, len nevie rozprávať.
arizona
18.01.09,22:58
[quote=andreaS;920656]...
my sme papat ucili tak, ze ako maly dostal misku a ked sa nemal do jedla, tak sme mu ju po 20minutach vzali... je to mozno krute ale aby sa psik naucil papat, tak to doporucuju viaceri chovatelia a nenechat psikovi plnu misku nech papa kedy chce... nas je nauceny tak, ze dostava papat okolo 18.00 a hned ako dostane misku tak papa... (okrem okamihov, kedy mame my nieco zaujimavejsie a caka ci nedostane a ked zisti ze nedostane, tak az vtedy odide ku svojej miske)..
quote]

My sme niekedy tiež nechávali psíkovi niečo v miske.Ak by mu náhodou chutilo:D
Ale veterinár nám povedal, že to nie je dobre. Mladý psík má jesť 2 krát za deň,dospelý iba 1 krát. Neuškodí raz za týždeń nechať iba o vode.To sme počuli aj od chovateľov. Vraj to pomáha kondičke a prečisteniu.
Hoci nám je to ľúto a hladovku nepraktikujeme,naša hafanka si asi rozumie a občas sa stáva, že sa ani nedotkne misky. Nasadí si diétu sama.:)

Keď bola malá, kŕmili sme zväčša konzervami a vareným mäsom s ryžou.Ale neskôr, hlavne pri cestovaní a dovolenkách nám to robilo problém nosiť všade hrniec a vyvárať. Na granule si nechcela zvyknúť. Tak nám chovatelia poradili ,nedať nič len granule-aj tri dni. Bolo to kruté, trucovala,ale pochopila,že musí...Len sme sa smiali,aké ksichtíky na nás hádzala a ako provokačne prežúvala:D
A teraz spapá to,čo dostane.Aj suché granule.:)
12spidy
19.01.09,06:25
[
12spidy: a to kolko krat sa uz stalo? Je vobec nutne davat ju nakryt? to je obrovska psychicka zataz aj pre fenku... uz by som jej taketo soky nedovolila zazit...[/quote]

1 x sa okotila v pohode aj všetky šteniatka vychovala
1x predčasne porodila o cca 1 týždeň
1 x porodila na čas ale šteniatka uhynuli
mirpo
19.01.09,07:07
mirpo: 9,5 kg je na fenku uz veru dost ... moj macko vazi 13kg a musime dat dole tak zo dve kilecka, aby mal na svoju vysku normalnu vahu... zrovna dnes som bola u janky v LM (co ma tie stranky s kokrikmi, pre objasnenie) a jej baby (uz ich ma 3) su vsetky lahulinke ako fifipierka... max maju 7kg a maggie sampionka by mala este aj cosi zhodit ... videla som uz dve fenky rovnakeho veku a kazda mala inu stavbu tela... jedna mala uzunky chrbatik a bola taka stuplejsia a druha mala masivnejsiu stavbu tela a siroky chrbat a vyzerala skor ako dospela...

my sme papat ucili tak, ze ako maly dostal misku a ked sa nemal do jedla, tak sme mu ju po 20minutach vzali... je to mozno krute ale aby sa psik naucil papat, tak to doporucuju viaceri chovatelia a nenechat psikovi plnu misku nech papa kedy chce... nas je nauceny tak, ze dostava papat okolo 18.00 a hned ako dostane misku tak papa... (okrem okamihov, kedy mame my nieco zaujimavejsie a caka ci nedostane a ked zisti ze nedostane, tak az vtedy odide ku svojej miske)..
Lenže na Nelke sú dosť vidno rebrá, čo nie je v poriadku. S tou miskou som skúšala, ale takto by jedla raz za 3-4 dni.
andreaS
19.01.09,08:40
mirpo: vazne? och moja... drzim palce kazdopadne, nech vyzera ako zdrava fenecka ... posielam cmucku ... a snad nieco z doporucenych zaberie... pripadne skus vymenit tie granulky, moze byt aj v nich chyba :)
mirpo
19.01.09,09:28
mirpo: vazne? och moja... drzim palce kazdopadne, nech vyzera ako zdrava fenecka ... posielam cmucku ... a snad nieco z doporucenych zaberie... pripadne skus vymenit tie granulky, moze byt aj v nich chyba :)
Granulky sme menili, zostali sme pri tom, čo jej najviac chutilo. Len nesmiem veľmi experimentovať, lebo aj z toho má problémy. Granulky boli jedny z odporúčaných od jednej chovateľky am. kokríkov s PP. Ako som už písala, veterinár povedal, že je zdravá, ale tráviace problémy čo mala ako šteniatko sa jej budú zrejme držať:mee:
Ale našu Angie zase musím trochu krotiť, lebo tá naberá... je ako taký medvedík:D
jaros5
19.01.09,09:54
Vždy keď stretnem na ulici obézneho psa, mám chuť dohovoriť majiteľovi ...

U psov tiež platí, obezita = choroba; Od misky by mal vždy odchádzať tak trochu "hladný" a ak nezje všetko čo mu dáme, po 20-30 minútach treba odstrániť.
Do štyroch mesiacov som kŕmil 4x denne, teraz 3x a v dospelosti treba len 1x, najlepšie večer.
Nikdy nedávam psovi pred výcvikom (prechádzkou). Dostane až po a potom minimálne 2 hodiny kľud.
Je nutné kontrolovať hmotnosť;
Vždy by mal mať prístup k čerstvej vode.
Podľa mňa treba úplne vylúčiť zo stravy zemiaky (neuškodia, ale zbytočne zaťažujú trávenie), kosti z hydiny (spôsobujú nepekné a vážne zranenia), mlieko len pri odstavovaní šteniat a postupne vylúčiť (aj keď v niektorej literatúre sa dočítate, že treba dávať) - náhrada za mlieko = tvaroh, biely nesladený jogurt, acidko;
andreaS
19.01.09,10:10
jaros: plny suhlas ... i ked my nedavame okrem spomenutych granuli a sem-tam spestrene vyvarom, ci zeleninkou nic ine... lebo mozem ocakavat na druhy den doma hotovu pohromu... nerobi mu to akosi dobre, je uz na granulky velmi zvyknuty... a jasne ze dostane aj cosi z nasho jedla ked jeme (aj ked sa to nema, ale snazime sa s mierou a dostane vzdy len zeleninku alebo ciste masko, nekorenene)

a ta nadvaha pre psika je hotova pohroma veru... trpia hlavne klby a srdiecko a psikovi sa tym len a len skodi... oni nevedia kedy je stop... pytaju stale... my mame len tie 2 kilecka, neni to take strasne... a dolezite je este si uvedomit ze psik nechudne pohybom!!! ale obmedzenim stravy :)

mirpo: a ake granulky davas teraz?
mirpo
19.01.09,10:20
jaros: plny suhlas ... i ked my nedavame okrem spomenutych granuli a sem-tam spestrene vyvarom, ci zeleninkou nic ine... lebo mozem ocakavat na druhy den doma hotovu pohromu... nerobi mu to akosi dobre, je uz na granulky velmi zvyknuty... a jasne ze dostane aj cosi z nasho jedla ked jeme (aj ked sa to nema, ale snazime sa s mierou a dostane vzdy len zeleninku alebo ciste masko, nekorenene)

a ta nadvaha pre psika je hotova pohroma veru... trpia hlavne klby a srdiecko a psikovi sa tym len a len skodi... oni nevedia kedy je stop... pytaju stale... my mame len tie 2 kilecka, neni to take strasne... a dolezite je este si uvedomit ze psik nechudne pohybom!!! ale obmedzenim stravy :)

mirpo: a ake granulky davas teraz?
Momentalne purinu, ale nepamätam presne ten názov.
PS: Angie ešte nemá nadváhu, stravu jej strážim, ale s tou jej srsťou vyzerá ako macko. A je o niečo vyššia ako má byť.
AlenockaS
19.01.09,10:58
[quote=andreaS;920656]...
my sme papat ucili tak, ze ako maly dostal misku a ked sa nemal do jedla, tak sme mu ju po 20minutach vzali... je to mozno krute ale aby sa psik naucil papat, tak to doporucuju viaceri chovatelia a nenechat psikovi plnu misku nech papa kedy chce... nas je nauceny tak, ze dostava papat okolo 18.00 a hned ako dostane misku tak papa... (okrem okamihov, kedy mame my nieco zaujimavejsie a caka ci nedostane a ked zisti ze nedostane, tak az vtedy odide ku svojej miske)..
quote]

My sme niekedy tiež nechávali psíkovi niečo v miske.Ak by mu náhodou chutilo:D
Ale veterinár nám povedal, že to nie je dobre. Mladý psík má jesť 2 krát za deň,dospelý iba 1 krát. Neuškodí raz za týždeń nechať iba o vode.To sme počuli aj od chovateľov. Vraj to pomáha kondičke a prečisteniu.
Hoci nám je to ľúto a hladovku nepraktikujeme,naša hafanka si asi rozumie a občas sa stáva, že sa ani nedotkne misky. Nasadí si diétu sama.:)

Keď bola malá, kŕmili sme zväčša konzervami a vareným mäsom s ryžou.Ale neskôr, hlavne pri cestovaní a dovolenkách nám to robilo problém nosiť všade hrniec a vyvárať. Na granule si nechcela zvyknúť. Tak nám chovatelia poradili ,nedať nič len granule-aj tri dni. Bolo to kruté, trucovala,ale pochopila,že musí...Len sme sa smiali,aké ksichtíky na nás hádzala a ako provokačne prežúvala:D
A teraz spapá to,čo dostane.Aj suché granule.:)
skúste nášmu 13 ročnému vipetovi nechať celý deň prázdnu misku, by z okna vyskočil a rozmlátil celý byt :D Je to taký hladoš, starý krepáň a pritom nás ľudia neznalí chrtov upodozrievajú, že trpí hladom....a pritom už máme vzhľadom k jeho veku s ním zľutovanie, apetít má mimoriadne dobrý, takže granule počas celého dňa a k tomu nejaká maškrtka....:o (zbožňuje vanilkové rožky:D)
rrasty
19.01.09,11:06
no suhlasim ze havkovi netreba nechavat misku s jedlom stale k dispozicii ,tak isto sme naseho ucili takto papat :) aj ked je pravda ze sem tam mu cez den ked sa nieco vari hodime :)
ludmilla
19.01.09,11:17
Aký máte názor na proso? Je bohaté na vitamíny skupiny B, E, rastlinné tuky, obsahuje aminokyseliny, stopové prvky ako zinok, mangán a magnézium. Obsahuje ďaleko viac minerálnych látok ako ostatné obilniny. Je bohaté na biotín, lecitín, kyselinu kremičitú a železo. Keďže obsahuje aj proteín nevyvoláva žiadne alergie. Tým, že neobsahuje gluteín je veľmi vhodné aj pre psov, ktorí trpia na nadúvanie a hnačku.V neposlednej rade keďže neobsahuje gluteín znižuje riziko artrózy u psa. Dá sa kombinovať s mäsom, zeleninou.
ludmilla
19.01.09,11:20
no suhlasim ze havkovi netreba nechavat misku s jedlom stale k dispozicii ,tak isto sme naseho ucili takto papat :) aj ked je pravda ze sem tam mu cez den ked sa nieco vari hodime :)


Tak toto nie je náš prípad, naše šelmy majú misku do piatich minút úplne vyčistenú:rolleyes:
andreaS
19.01.09,11:26
alenocka: to vazne si tak vynucuje mat nieco v miske? sranda... nas jedine co robi je, ze ked sme cez den prec, tak sa ani vody nenapije, ale akonahle prideme, tak prve co urobi po privitani je prave pitie... ale inak misku vyprazdni hned ako mu ju naplnime... maaaalokedy sa stane, ze nezje vsetko... tiez si sem-tam sam urci, ze nebude papat...

ale ake je to zaujimave, ze kazdy psik ma svoju povahu a potrebuje nieco ine a aj si to vie vyziadat :)
babijanka
19.01.09,11:27
Ešte som sa s tým nestretla a počujem to prvý krát, aby sa psíkovi pridávalo do stravy proso, to je z nejakej odb. literatúry?, no pokiaľ nezačne čvirikať, tak prečo nie
jaros5
19.01.09,11:36
Aký máte názor na proso? Je bohaté na vitamíny skupiny B, E, rastlinné tuky, obsahuje aminokyseliny, stopové prvky ako zinok, mangán a magnézium. Obsahuje ďaleko viac minerálnych látok ako ostatné obilniny. Je bohaté na biotín, lecitín, kyselinu kremičitú a železo. Keďže obsahuje aj proteín nevyvoláva žiadne alergie. Tým, že neobsahuje gluteín je veľmi vhodné aj pre psov, ktorí trpia na nadúvanie a hnačku.V neposlednej rade keďže neobsahuje gluteín znižuje riziko artrózy u psa. Dá sa kombinovať s mäsom, zeleninou.
Určite s tým nič nepokazíš;).
Zabudol som spomenúť zeleninu - ako doplnok dávam.
mirpo
19.01.09,11:39
No už som kúpila tie pivné kvasnice - Pangamín Vitalita. Vedeli by ste mi prosím poradiť, aké dávkovanie by som mala zvoliť? :confused: V lekárni mi nevedela poradiť.
jaros5
19.01.09,11:51
No už som kúpila tie pivné kvasnice - Pangamín Vitalita. Vedeli by ste mi prosím poradiť, aké dávkovanie by som mala zvoliť? :confused: V lekárni mi nevedela poradiť.
Do 4 mesiacov som dával 2 x denne po jednej tablete, vždy po jedle (treba dostatok tekutín).
Teraz som zvýšil na 2x po 2 tablety denne;
mirpo
19.01.09,11:57
Ty máš myslím väčšieho havka. Takže u psíka do 10 kg asi tak polovicu?
PS: Ďakujem
AlenockaS
19.01.09,12:01
alenocka: to vazne si tak vynucuje mat nieco v miske? sranda... nas jedine co robi je, ze ked sme cez den prec, tak sa ani vody nenapije, ale akonahle prideme, tak prve co urobi po privitani je prave pitie... ale inak misku vyprazdni hned ako mu ju naplnime... maaaalokedy sa stane, ze nezje vsetko... tiez si sem-tam sam urci, ze nebude papat...

ale ake je to zaujimave, ze kazdy psik ma svoju povahu a potrebuje nieco ine a aj si to vie vyziadat :)
áno, máme doma dvoch psíkov, mixnutú yorku (10 rôčkov), tá papá až večer,
ale chrtík musí mať stále v miske a čím je starší, je dotieravejší, on robí cirkus, kňučí, nôžky ho už ledva nesú ( mal aj úraz v lete, vypadalo to, že už sa nepostaví, ale našťastie to rozchodil ) ale chutí mu mimoriadne. Včera som mu musela nakrájať jednu palacinku, otravoval furt, potom dá pokoj, keď si príde na svoje :D
calawen
19.01.09,12:36
My máme doma jazvečíka dlhosrstého... normálne najesť dostáva až večer a málokedy sa stane, že mu niečo zostane v miske... vždy je to do pár sekúnd (max 2 minúty) preč a mali by ste počuť toho jeleňa čo vypustí... Ak sa tak nestane, už sa ho zo srandy pýtame, či mu nechutilo... :rolleyes:
Je pravda, že keď sme doma a a niekto ide do kuchyne, vždy si myslí, že dostane, ale ako-tak sa nám ho darí usmerniť, že ešte nie je jeho čas... hodí smutno-urazený pohľad a ide preč... Samozrejme sem-tam dostane aj niečo z našich tanierov, ale skôr výnimočne.
Je neuveriteľné čo všetko je schopný zožrať... v ovocí sme ešte nenašli čo by mu nechutilo, zo zeleniny mu nechutí paradajka, paprika, cibuľa, cesnak (samozrejme nedávame mu, ale keď je to na chlebe a ten si stiahne, tak toto nám zostáva v kuchyni...), veľmi zbožňuje mrkvu.
Keď hovorím o ovocí a zelenine, myslím skôr na surové, nie varené - z vareného zožerie asi všetko, hlavne ak to bolo v polievke, kde sa varilo mäsko...
ludmilla
19.01.09,12:38
Ešte som sa s tým nestretla a počujem to prvý krát, aby sa psíkovi pridávalo do stravy proso, to je z nejakej odb. literatúry?, no pokiaľ nezačne čvirikať, tak prečo nie

Čítala som o tom v jednej nemeckej knihe o stravovaní psov a dosť nad tým uvažujem, len potrebujem počuť aj názory veterinárov.
ludmilla
19.01.09,12:48
Naša novofundlandská slečna sa bežne na jeseň obsluhuje sama čo sa ovocia a zeleniny týka - oprie sa o strom alebo plot a sama si oberá jablká a taktiež si sama vytiahne mrkvu zo zeme, v ľahu si ju v labkách otočí naopak a celú ju pochrumká. V lete pije rada čistú vodu priamo zo záhradného vodovodu, obyčajne musí mať pripravené dve veľké vedrá s vodou, pretože v jednom si chladí nohy;)
12spidy
19.01.09,14:42
Poradte mi prosím, čo mám robiť keď šteniatka hned narodené nechcú cecať - prisať sa na cecok,.,.,viete mi poradiť???
jaros5
19.01.09,14:51
Poradte mi prosím, čo mám robiť keď šteniatka hned narodené nechcú cecať - prisať sa na cecok,.,.,viete mi poradiť???
Má suka mlieko? ... ak má, musíš prikladať...
ludmilla
19.01.09,15:02
vytlačiť trošku mlieka a priložiť.
Dav
19.01.09,17:52
Ako často psa kúpať? Myslím takého v byte. Mám psa s krátkou srsťou, a kúpem len príležitostne. V prvom rade vždy, keď dôjde vonku k pohrome. Že sa kdesi obzriem a psíček si navonia kožuštek. Vo výbere vôní nemáme rovnaký názor, tak pes putuje do vane. Použijem šampón na psy, protiparazitový, kvantum primerane teplej vody, 2 osušky na psa, tri handry na podlahu a steny kúpelne,1 osušku na záchranu seba pred neželanou sprchou od psa, a na záver bežnú svoju sprchovú kozmetiku na odstránenie následkov kúpania psa. Pokiaľ má pes len zablatený "podvozok", osprchujem čistou teplou vodou, vyutieram. Fén a fena sa napriek zvukovej zhode u nás nezhodujú v ničom, preto fén pri sušení psa používam zriedkavo. Naposledy vari pred dvomi rokmi, keď mi vliezla za kačkami do rybníka a vyliezla odtiaľ zelená, mokrá a vzhľadom na -2 stupne vonku aj poriadne premrznutá. Vtedy som ocenila svoj teplý flísový šál, ktorý poslúžil ako prvá pomoc pri sušení kožucha. Bála som sa prechladnutia, tak som ju doma po vykúpaní aj vyfénovala a zabalila do deky.
Nekúpem ju, ani keď je premočená pri venčení v daždi, len dosucha vyutieram. Za normálnych okolností ju kúpem len 2 - 3 krát do roka. Zato po každom venčení jej umývam labky - opláchnem čistou vodou. Teplou, vlažnou, pri dlhom pobyte na snehu aj chladnou vodou. Potom jej ich obtriem do uteráka. Pardon, zadné do uteráka, predné si utrie vyskočením na mňa. Veľmi zle jej robí soľ na ceste - vyhýbam sa posoleným miestam, ako sa len dá. Vtedy zvykne skňučať, začne krívať, a dokonca sa ochotne nechá preniesť na snehovú plochu. Celá psia kozmetika u nás je protiblchový šampón, voda, a prípravok (snáď môžem napísať) Frontline na kliešte, blchy- keď sa teda také dačo objaví. Plemeno je to hladkosrsté, čo treba chápať tak, že psa treba hladkať, tak nepoužívam ani hrebene a kefy. Z času na čas zvykne niekto zo svorky psa prstami prečesať proti srsti. A ešte chodíme na pedikúru - ja jej neviem ostrihať pazúry, ona si ich chodením nevie obrúsiť tak, ako by potrebovala, tak zakročí veterinár. Tiež asi tak 3x do roka.
andreaS
19.01.09,18:06
dav: my kupeme tak kazdy mesiac... dolezite je mat kvalitnu kozmetiku (s tou, ktorou kupem ja, mozem psika kupat aj denno denne a jeho pH bude v poriadku) ... my mame dlhosrsteho psika a nechavame mu tu srst aj dlhu...

u nas tento ritual zacina tak, ze akonahle ma zbada pri jeho samponoch (musim si zobrat balzam a zaliat 1dcl vriacej vody, aby sa rozpustil... lebo inak je to tuhe ako vazelina), tak okamzite vytrieli do svojej truciarne (pod rohovou lavicou v kuchyni ma miesto, odkial ho nevieme vybrat) a ked chcem aby vyliezol, musim v kupelni zhasnut a tvarit sa ze sa nic nedeje... niekedy toto trva aj hodinu... potom ho schytim a ideme do vane... dobrych 20min trva kym ho poriadne namocim... medzitym mi nespokojne hundre... potom dam prvu davku samponu, poriadne prepenim, ak je moc spinavy, zopakujem este raz samponovanie... a na zaver ho "nalozim do oleja" ... to je spominany balzam, kt. mam rozriedeny v zavaraninovej flasi a dolejem tuto flasu doplna a tymto ho na zaver prelejem a uz neoplachujem... velmi dolezity krok, lebo srst je tak premastena a nerobia sa mu chuchvalce a ine zamotaniny, kt. musime inak ostrihat... este sa mu snazim vyzdimat vodu zo srsty, pride manzel, ten ho zdvihne nad vanu a este raz dozdimam, zabalim mu hlavu do jedneho uteraka, obalim ho druhym, chvilku ho potrapim a musi drzat taky zabaleny, aby co najviac vody vsiaklo do uteraka a potom uz sa sucha po koberci :D ked sa trase, tak este vezmem fen, nas sa s nim vcelku kamarati, tak sa mi aj nastavuje kde chce fenovat :) ale dlho ho to nebavi... a kedze kupavam po vecernom venceni, tak ked sa ide spat, tak pes ide automaticky ku mne pod perinu, kde inak nevydrzi ale po kupani kludne aj zaspi :)

ked k nam pribudne vystavny psik, budeme musiet kupavat kazde 2 tyzdne... uf... musim si ho nato naucit od steniatka... a hlavne cesat pri fenovani... lebo tento ked ma zbada s kefou, tak mi ujde...
Petra Nová
19.01.09,18:17
Ako často psa kúpať? Myslím takého v byte.
Citujem aspoň časť príspevku, aby bolo zrejmé na ktorý reagujem. Rozveselil ma.:):):):) Ako keby som čítala príbeh mojej malej - veľkej haviny. Kúpať musíme častejšie, pretože je za plyšovú hračku ( každý ju k nej prirovnáva) tak sa musí držať, aby bola snehobiela. Takže kúpem minimálne raz za mesiac, podľa potreby aj častejšie. Labky každý deň. A potvrdzujem, že tej veselosti pri kúpaní si užijem viac než dosť.
buchač
19.01.09,18:21
.....mojej malej - veľkej haviny.......


;):---:D:D:D:D



Juraj
alaya1
19.01.09,18:40
Citujem aspoň časť príspevku, aby bolo zrejmé na ktorý reagujem. Rozveselil ma.:):):):) Ako keby som čítala príbeh mojej malej - veľkej haviny. Kúpať musíme častejšie, pretože je za plyšovú hračku ( každý ju k nej prirovnáva) tak sa musí držať, aby bola snehobiela. Takže kúpem minimálne raz za mesiac, podľa potreby aj častejšie. Labky každý deň. A potvrdzujem, že tej veselosti pri kúpaní si užijem viac než dosť.
V akej kozmetike kupes?? Ja kupem vo veterinarnom sampone, raz za 2-3 tyzdne,nakolko po inom sa velmi skriabal a davam aj kondicioner- volume, tak je potom taky velky.Kupanie v pohode, nakolko ho kupem v umyvadle na protism.podlozke, no potom- fenovat ani za svet, este ani raz sa nam to nepodarilo a to bude mat uz 8 mesiacov.
S cesanim je to tiez velmi tazke- nechce sa dat cesat, aj ked ked sme si ho ako 3mesacneho priniesli, dal sa cesat v pohode. teraz asi 2 mesiace nechce.
A ked ho aj cesem, pokusam sa kazdy den na etapy, nikdy sa mi nepodarilo vycasat tu rozsuchorenu srst, ako vidavam na obrazkoch, ze bisoniky vyzeraju.
Tebe sa to dari?
Petra Nová
19.01.09,18:54
;):---:D:D:D:D



Juraj
Je to trpaslíčie plemeno, na svoj vek vysoké, dlhé a ťažké, preto "veľká".
Zato sa jej nemusíš vysmievať tými zelenými.:) A je krásna, tak ani ten jazyk neobstojí. Všetci priatelia a rodina mi tvrdí, že je to havinka vo svojej rase síce najväčšia, , ale zároveň tvrdia, že je aj najkrajšia akú videli.
buchač
19.01.09,19:03
Je to trpaslíčie plemeno, na svoj vek vysoké, dlhé a ťažké, preto "veľká".
Zato sa jej nemusíš vysmievať tými zelenými.:) A je krásna, tak ani ten jazyk neobstojí. Všetci priatelia a rodina mi tvrdí, že je to havinka vo svojej rase síce najväčšia, , ale zároveň tvrdia, že je aj najkrajšia akú videli.

Ale ja sa nesmejem ....mojej malej - veľkej haviny.......sedemmesačná psinka :---

SORRY SORRY SORRY SORRY už vieš ?


Juraj
Petra Nová
19.01.09,19:14
V akej kozmetike kupes?? Ja kupem vo veterinarnom sampone, raz za 2-3 tyzdne,nakolko po inom sa velmi skriabal a davam aj kondicioner- volume, tak je potom taky velky.Kupanie v pohode, nakolko ho kupem v umyvadle na protism.podlozke, no potom- fenovat ani za svet, este ani raz sa nam to nepodarilo a to bude mat uz 8 mesiacov.
S cesanim je to tiez velmi tazke- nechce sa dat cesat, aj ked ked sme si ho ako 3mesacneho priniesli, dal sa cesat v pohode. teraz asi 2 mesiace nechce.
A ked ho aj cesem, pokusam sa kazdy den na etapy, nikdy sa mi nepodarilo vycasat tu rozsuchorenu srst, ako vidavam na obrazkoch, ze bisoniky vyzeraju.
Tebe sa to dari?
Našťastie nie je veľmi háklivá, takže bežným šampónom, ktorý kupujem kde krmivo. Jeden proti blchám, druhý akýsi s norkovým olejom. Pri výbere sa riadim výlučne ňuchom, a havina ma v tomto musí rešpektovať , aj keď s tým rešpektovaním v iných veciach mám problémy. Fénujeme, aj labky, takže si zvykla, ale fénovaním nie je taká nadšená , ako kúpaním. Priznám sa, že si neviem predstaviť kúpanie v umývadle, lebo aj vyumývať labky máme tam problém. Ale asi to bude vo veľkosti umývadla alebo psíka:)
Česaniie, večný problém a boj. Ak niektorý deň rezignujem a vyšečem spôsobom hala-bala, na druhý deň bojujeme podstatne intenzívnejšie. Ja som rada, keď je aspoň hodinu po česaní za jemného plyšáka, potom sa stáva jahniatkom, skoro:) Inak sa nam darí dobre, choroby nás obchádzajú, čo je najdôležitejšie. Silvester sme zvládli v pohode, a tak sa tešíme a zlostíme navzájom.
Dav
19.01.09,19:16
Je to trpaslíčie plemeno, na svoj vek vysoké, dlhé a ťažké, preto "veľká".
Zato sa jej nemusíš vysmievať tými zelenými.:) A je krásna, tak ani ten jazyk neobstojí. Všetci priatelia a rodina mi tvrdí, že je to havinka vo svojej rase síce najväčšia, , ale zároveň tvrdia, že je aj najkrajšia akú videli.
Aj tak si myslím, že pre psíčkarov, ktorí majú psa ako priateľa, spoločníka, pomocníka,je ten ich pes najkrajší, najmilší, najmúdrejší....minimálne v Strednej Európe, bez ohľadu na akési kritériá optimálnej výšky, váhy , pracovných výkonov atď. A je to tak správne. A všetky naše rady o starostlivosť v jedle, v starostlivosti o srsť, by boli nanič, nebyť toho, že havom dávame aj lásku, alebo aspoň pocit, že majú v našej svorke svoje pevné miesto.
alaya1
19.01.09,19:53
Našťastie nie je veľmi háklivá, takže bežným šampónom, ktorý kupujem kde krmivo. Jeden proti blchám, druhý akýsi s norkovým olejom. Pri výbere sa riadim výlučne ňuchom, a havina ma v tomto musí rešpektovať , aj keď s tým rešpektovaním v iných veciach mám problémy. Fénujeme, aj labky, takže si zvykla, ale fénovaním nie je taká nadšená , ako kúpaním. Priznám sa, že si neviem predstaviť kúpanie v umývadle, lebo aj vyumývať labky máme tam problém. Ale asi to bude vo veľkosti umývadla alebo psíka:)
Česaniie, večný problém a boj. Ak niektorý deň rezignujem a vyšečem spôsobom hala-bala, na druhý deň bojujeme podstatne intenzívnejšie. Ja som rada, keď je aspoň hodinu po česaní za jemného plyšáka, potom sa stáva jahniatkom, skoro:) Inak sa nam darí dobre, choroby nás obchádzajú, čo je najdôležitejšie. Silvester sme zvládli v pohode, a tak sa tešíme a zlostíme navzájom.
My sme predtym kupili sampon jednej znacky- v bielej tupe, dostat na www.moj milacik, bol urceny pre bielych psikov, no velmi sa po nich skriabal, tak nam veter. odporucil jeden veterinarny sasmpon, s nim sa da kupat aj kazdy den. No lebo ked pride jar a bude blato, bude treba samponovat labky aj kazdy den.
V umyvadle som ho ucila umyvat sa od kedy je u nas,tak si zvykol, je to pohodlnejsie aj pre mna, nemusim byt zohnuta.
Preco pises, ze je mala- velka?? ved bison je male plemeno, moze mat do 6kg a vysku cca do 30cm, to je pre s PP,ma viac? Nas sa tam zmestil tak akurat.
Takze som rada, ze tie vycesane bisoniky su len na foto, ze takto sa nepromenaduju. A mam este jeden problem, u nas nenajdes v meste nikoho, kto by vedel dobre toto plemeno ostrihat, vlastne upravit srst.
andreaS
19.01.09,19:59
alaya: mam rovnaky problem s upravou srsti... vazne uvazujem kupit strojcek a naucit sa strihat si ho sama.... i ked teta, co nam ho teraz strihava je super a striha a upravuje kym sa jej to nezda dokonale, ale aj toto ma svoje minus ... musim tam stravit cas so psikom a asistovat pri strihani a nikdy nema hned volno ale tak 2 tyzdne vopred sa treba objednat...

vacsinou v salonoch vedia psika akurat tak vystrihat do hola, ale upravit na standard je skutocne velky problem...

dokonca som uvazovala o psom salone, lebo v nasom meste je az chaba konkurencia salonov, tak si urcili strasne sumy a praca nic moc... ale to je uz mimo tejto temy...
alaya1
19.01.09,20:04
alaya: mam rovnaky problem s upravou srsti... vazne uvazujem kupit strojcek a naucit sa strihat si ho sama.... i ked teta, co nam ho teraz strihava je super a striha a upravuje kym sa jej to nezda dokonale, ale aj toto ma svoje minus ... musim tam stravit cas so psikom a asistovat pri strihani a nikdy nema hned volno ale tak 2 tyzdne vopred sa treba objednat...

vacsinou v salonoch vedia psika akurat tak vystrihat do hola, ale upravit na standard je skutocne velky problem...

dokonca som uvazovala o psom salone, lebo v nasom meste je az chaba konkurencia salonov, tak si urcili strasne sumy a praca nic moc... ale to je uz mimo tejto temy...
Pisala som aj do par chovatelskych stanic, ze ci mi neporadia, kde strihaju bisonikov, tak ani neodpisali.
Salon pre psov nie je zla vec, len kde sa naucis ich strihat, je na to nejaky kurz?
andreaS
19.01.09,20:31
sak prave to je velky problem... kde sa to naucit... i ked jedna chov.stanica robievala (neviem ci este robia) raz rocne kurz strihania, ale myslim, ze za den-dva sa to neda naucit...

musim pokukat po nete... pripadne sa opytam tej nasej "strihacej" tety... lebo ona ma uz svoj vek a mozno by ju potesilo keby chcel niekto pokracovat v jej slapajach (okrem veteriny)
alaya1
20.01.09,07:58
sak prave to je velky problem... kde sa to naucit... i ked jedna chov.stanica robievala (neviem ci este robia) raz rocne kurz strihania, ale myslim, ze za den-dva sa to neda naucit...

musim pokukat po nete... pripadne sa opytam tej nasej "strihacej" tety... lebo ona ma uz svoj vek a mozno by ju potesilo keby chcel niekto pokracovat v jej slapajach (okrem veteriny)
Mozes mi do sukromnej spravy napisat nazov tej chov.stanice, ktora robi tie kurzy? Mozno vedia, kto v blizkopsti vie strihat bisonikov, by som sa opytala.
ludmilla
20.01.09,13:41
My striháme len raz do roka v lete, aby medvedíkom nebolo teplo, striháme nožnicami pre ovce:D:D:D
Petra Nová
20.01.09,13:47
Preco pises, ze je mala- velka?? ved bison je male plemeno, moze mat do 6kg a vysku cca do 30cm, to je pre s PP,ma viac? Nas sa tam zmestil tak akurat.
A mam este jeden problem, u nas nenajdes v meste nikoho, kto by vedel dobre toto plemeno ostrihat, vlastne upravit srst.
Prečo malá - veľká ? Ja viem, že si mi vysvetľovala, že váhou by mala byť v norme, ale výšku má už 31cm a dĺžku 35 cm. A že je na svoj vek „veľká“, mi potvrdila aj pani z obchodu pre zvieratká, ktorá sa v psíkoch vyzná. Veľkosť a nedodržanie ideálnych mier mi ale vôbec neprekáža, aj keď sa to tak môže zdať, pretože o tom píšem. Nech z nej aj vyrastie havka vo výške „ basketbalistky“, stále bude pre mňa rovnako krásnym a milovaným stvorením.

K úprave srsti psíka. Moja slečna havina je v pôvodnom stave, okrem hlávky. Tú jej upravujem sama, podľa môjho vkusu. Na tele má srsť 10-12 cm a zjavne jej neprekáža, hoci ňou vymetá prach v byte. Na prechádzkach, teraz v zime, sa špiní menej, lebo nosí overal, ktorý jej chráni celé telo, predné aj zadné labky. Takže ozaj stačí umyť labky, papuľku a prať. Plánujem ju dať ostrihať niekedy v marci, keď bude teplejšie. A v podstate mi je jedno, čo s ňou urobia, či dohola alebo na ježka, len aby ten strih bol rovnomerný. Teda, aby nemala „zuby“. Ja si na výstavnom strihu nepotrpím, skôr naopak, tie neprirodzene vyčesané psíky mi pripomínajú atrapy. A prosím, aby mi všetci milovníci estetiky výstavných psíkov odpustili tento výraz, proste nemám pre tieto účesy zmysel. Pre mňa je dôležité, aby bol psík čistý a prirodzený. Ale faktom je, že som minulé leto videla prekrásne vystrihaných malých psíkov a boli na „zjedenie“.
andreaS
20.01.09,14:00
peta: snad ten nas zostrih nevyznel tak, ze psika trapime... vystavnym strihom som to nazvala preto, lebo vacsinou vidim psikov len vystrihanych dohola a to sa mi na tom nasom plemene vobec nepaci... vystavny strih u nas znamena, ze sa nechava srst prirodzene dlha, strojcekom sa oholi cast hlavy, krk a usi do polovice, chrbatik sa trimuje, aby tam nemal vela srsti, co vyzera nepekne (drviva vacsina salonov trimovanie nahradi vystrihanim strojcekom a to sa mne absolutne nepaci... je to take skarede... trimovanie je prirodzenejsie) no a zvysok dlhej srsti sa len skrati, aby nebola po zem ale v jednej linii... na dake vycesavanie nemozem ani len pomysliet, lebo akonahle ma krpec zbada s kefou v ruke tak sa ide schovat... v tomto strihu je ten nas velmi pekny a ked sa prechadzame vonku tak chodi tak vznesene a cela ta husta srstisko sa mu vlni :) ked sme strihali dohola kvoli praktickosti, tak bol taky maly sudecek a vzdy po strihani bol strasne smiesny :)
mirpo
20.01.09,14:15
peta: snad ten nas zostrih nevyznel tak, ze psika trapime... vystavnym strihom som to nazvala preto, lebo vacsinou vidim psikov len vystrihanych dohola a to sa mi na tom nasom plemene vobec nepaci... vystavny strih u nas znamena, ze sa nechava srst prirodzene dlha, strojcekom sa oholi cast hlavy, krk a usi do polovice, chrbatik sa trimuje, aby tam nemal vela srsti, co vyzera nepekne (drviva vacsina salonov trimovanie nahradi vystrihanim strojcekom a to sa mne absolutne nepaci... je to take skarede... trimovanie je prirodzenejsie) no a zvysok dlhej srsti sa len skrati, aby nebola po zem ale v jednej linii... na dake vycesavanie nemozem ani len pomysliet, lebo akonahle ma krpec zbada s kefou v ruke tak sa ide schovat... v tomto strihu je ten nas velmi pekny a ked sa prechadzame vonku tak chodi tak vznesene a cela ta husta srstisko sa mu vlni :) ked sme strihali dohola kvoli praktickosti, tak bol taky maly sudecek a vzdy po strihani bol strasne smiesny :)

Môžem len súhlasiť. Minulý rok našu Nelku v salóne slečna oholila miesto ostrihania. Aj ma nahnevala, lebo som ani nesmela zostať s ňou. Môj drahý sa vtedy pri pohľade na ňu asi dva týždne smial, lebo vyzerala ako taký chrtík:eek: Od vtedy máme problémy aj s česaním. Potom som si kúpila strojček a upravujem si havinky sama, t.j. hlavu, krk, uši, labky, chvost... Síce sa len učím, ale moje slečny sa zatiaľ nesťažovali:D Nelka mi vždy uteká, ale Angie pri úprave aj zaspí:D Učila som sa odpozeraním na výstave a z jednej web-ky.
Petra Nová
20.01.09,14:35
peta: snad ten nas zostrih nevyznel tak, ze psika trapime... vystavnym strihom som to nazvala preto, lebo vacsinou vidim psikov len vystrihanych dohola a to sa mi na tom nasom plemene vobec nepaci... vystavny strih u nas znamena, ze sa nechava srst prirodzene dlha, strojcekom sa oholi cast hlavy, krk a usi do polovice, chrbatik sa trimuje, aby tam nemal vela srsti, co vyzera nepekne (drviva vacsina salonov trimovanie nahradi vystrihanim strojcekom a to sa mne absolutne nepaci... je to take skarede... trimovanie je prirodzenejsie) no a zvysok dlhej srsti sa len skrati, aby nebola po zem ale v jednej linii... na dake vycesavanie nemozem ani len pomysliet, lebo akonahle ma krpec zbada s kefou v ruke tak sa ide schovat... v tomto strihu je ten nas velmi pekny a ked sa prechadzame vonku tak chodi tak vznesene a cela ta husta srstisko sa mu vlni :) ked sme strihali dohola kvoli praktickosti, tak bol taky maly sudecek a vzdy po strihani bol strasne smiesny :)
Nie, nie. Ja som mala namysli tú "estetiku výstavných účesov", keď je z psíka urobená guľa, hríb a čo ja viem čo ešte . A keď sa psík vôbec nepodobá sám sebe. Ja som rozumela tým účesovým štandardom asi to, čo Ty. Takže v pohode. Len skutočne neviem, keď má srsť 12 cm dlhú, koľko cm by mu z nej mali zostrihať, aby vyzeral pekne :) Preto som napísala, že mi je to jedno, aj dohola. Veď srsť dorastie. A viem si havku predstaviť, ako by asi vyzerala- podľa kúpania. Ako črevo:) Ale po prvom strihaní možno úplne zmením názor.
alaya1
20.01.09,14:43
Prečo malá - veľká ? Ja viem, že si mi vysvetľovala, že váhou by mala byť v norme, ale výšku má už 31cm a dĺžku 35 cm. A že je na svoj vek „veľká“, mi potvrdila aj pani z obchodu pre zvieratká, ktorá sa v psíkoch vyzná. Veľkosť a nedodržanie ideálnych mier mi ale vôbec neprekáža, aj keď sa to tak môže zdať, pretože o tom píšem. Nech z nej aj vyrastie havka vo výške „ basketbalistky“, stále bude pre mňa rovnako krásnym a milovaným stvorením.

K úprave srsti psíka. Moja slečna havina je v pôvodnom stave, okrem hlávky. Tú jej upravujem sama, podľa môjho vkusu. Na tele má srsť 10-12 cm a zjavne jej neprekáža, hoci ňou vymetá prach v byte. Na prechádzkach, teraz v zime, sa špiní menej, lebo nosí overal, ktorý jej chráni celé telo, predné aj zadné labky. Takže ozaj stačí umyť labky, papuľku a prať. Plánujem ju dať ostrihať niekedy v marci, keď bude teplejšie. A v podstate mi je jedno, čo s ňou urobia, či dohola alebo na ježka, len aby ten strih bol rovnomerný. Teda, aby nemala „zuby“. Ja si na výstavnom strihu nepotrpím, skôr naopak, tie neprirodzene vyčesané psíky mi pripomínajú atrapy. A prosím, aby mi všetci milovníci estetiky výstavných psíkov odpustili tento výraz, proste nemám pre tieto účesy zmysel. Pre mňa je dôležité, aby bol psík čistý a prirodzený. Ale faktom je, že som minulé leto videla prekrásne vystrihaných malých psíkov a boli na „zjedenie“.
Petra, no ja nesuhlasim s tebou, ze nam, co mame bisonikov ma byt jedno, ci budu dohola.Videla som take foto- vyzeral tam ten bisonik strasne.
Ved na nich je ta srst ta najkrajsia. Ja som ho uz raz musela dat ostrihat, ked mal asi 4 mesiace, vyhryzol si srst na kusku chrbta, mal alergiu na granule, tak to vyzeralo otrasne.
Ani mna nenechali pri nom, odvtedy sa boji aj cesania.
Preto som hladala aj v inzercii niekoho, kto by prisiel k nam domov upravit mu srst, lebo bisonikov netreba strihat strojcekom.
Hoci moj pes nema PP, snazim sa, aby mal srst cisto bielu a peknu.Ani mne sa nepaci kompletny vystavny strih bisonika- hlava, ale ak je vycesany na strapato, je to krasne.
My chodime k jednemu muzovemu kamaratovi, co mu striha tvar, lebo my sa neopovazime, aj u toho pana ho muz musi silne drzat, aby ho ostrihal.
Aj dnes tam idu, striha mu len srst okolo oci, pod bradou a na labkach.
Naozaj by si mohla dat foto na net, chcela by som vidiet tu tvoju krasavicu.
Petra Nová
20.01.09,15:04
Máš pravdu, že srsť z nich robí skutočne krásnych psíkov. Hlavne po kúpaní, keď majú srsť jemnučkú ako hodváb. No, ale ozaj by som nevedela povedať v salóne koľko majú zostrihať. Polovicu, trištvrte?

S tým strihaním hlavy je to presne tak. Ja jej ju strihám hádam aj týždeň. Vtedy, keď sa strihať chce dať. Hlavne okolo očí. Skúšali sme to aj s držaním hlavy, nasilu. Nedalo sa. Skôr by bola povolila hlava, ako by som odstrihla aj malý kúsok. Treba mať veľkú trpezlivosť.

Dúfam, že sa mi bude dať pripojiť nejaké fotky, ale do tej témy o miláčikoch, tam sa to lepšie hodí. Teraz budem mať problém, aby som prilepila také foto, kde je ozaj fešanda, keď som si ju takto vychválila.:):):)
andreaS
20.01.09,16:19
mirpo: dakujem za podporu :) vidno, ze mame rovnake plemeno :) inak si sikovnica, ze si ich sama upravujes... ja sa k tomu stale len odhodlavam a este som nenasla odvahu... ono najzlozitejsie pri strihani je to, ze mi musi manzo asistovat, inak mlady nechce drzat... je pravda ze kym sme nedavali strihat do salonu, tak nebol problem ani s kupanim... nerobi mi sice ziadne rodeo ale citim, ze je nespokojny...
alaya1
20.01.09,18:16
Máš pravdu, že srsť z nich robí skutočne krásnych psíkov. Hlavne po kúpaní, keď majú srsť jemnučkú ako hodváb. No, ale ozaj by som nevedela povedať v salóne koľko majú zostrihať. Polovicu, trištvrte?

S tým strihaním hlavy je to presne tak. Ja jej ju strihám hádam aj týždeň. Vtedy, keď sa strihať chce dať. Hlavne okolo očí. Skúšali sme to aj s držaním hlavy, nasilu. Nedalo sa. Skôr by bola povolila hlava, ako by som odstrihla aj malý kúsok. Treba mať veľkú trpezlivosť.

Dúfam, že sa mi bude dať pripojiť nejaké fotky, ale do tej témy o miláčikoch, tam sa to lepšie hodí. Teraz budem mať problém, aby som prilepila také foto, kde je ozaj fešanda, keď som si ju takto vychválila.:):):)
Petra, davs jej po sampone aj kondicioner?? Ja ano, srst je vonava az do druheho kupania a ma vacsi objem, ked rozcesem tak je to krasa.
Ja mam nafotene kvantum fotiek, no su velke, zmensit vie syn, nema cas.
mirpo
21.01.09,07:27
mirpo: dakujem za podporu :) vidno, ze mame rovnake plemeno :) inak si sikovnica, ze si ich sama upravujes... ja sa k tomu stale len odhodlavam a este som nenasla odvahu... ono najzlozitejsie pri strihani je to, ze mi musi manzo asistovat, inak mlady nechce drzat... je pravda ze kym sme nedavali strihat do salonu, tak nebol problem ani s kupanim... nerobi mi sice ziadne rodeo ale citim, ze je nespokojny...
Pri Nelke potrebujem tiež asistenciu, lebo za vyväzovanie veľmi nie som.
Keď sa mi pri strihaní náhodou niečo nepodarí, tak si poviem, že to dorastie:D ale to sa mi stávalo hlavne na začiatku. Výhoda je, že ich mám dve. Na Angie skúšam strihy pomaličky, lebo tá výborne spolupracuje a potom, keď už viem ako, upravujem Nelku (aby som ju trápila čo najmenej).
jaros5
21.01.09,07:33
Má niekto skúsenosť s elektronickým obojkom?
Petra Nová
21.01.09,10:11
Petra, davs jej po sampone aj kondicioner?? Ja ano, srst je vonava az do druheho kupania a ma vacsi objem, ked rozcesem tak je to krasa.
Ja mam nafotene kvantum fotiek, no su velke, zmensit vie syn, nema cas.
Nie zatiaľ nepoužívam kondicionér , len šampónujem a potom do vlhkej srsti rukami votriem norkový olej. Ten olej je síce na rozprašovanie, ale havka šalie, keď jej ho striekam priamo na srsť a letí sa otierať o všetky dostupné steny. Keď jej votriem olej rukami, tak nemá námietky. Má z neho kožuštek voňavý, len jeho vôňa sa bije so šampónom, a neviem, ktorú mám radšej. Ten druhý, protiparazitný šampón je s kondicionérom, panthenolom a vitamínmi, vtedy olej nedávam .
S tými fotkami na net som si to rozmyslela. Prvotná eufória predviesť sa ma prešla, a teraz už nepociťujem potrebu pochváliť sa. Lebo sa mi zdá , že tie fotografie nikdy nevyjadria krásu jej vizuálu, s pôvabom v pohybe a v jej psíkovských reakciách, čo ja každý deň vnímam v reále a komplexne. Ale ak skutočne ju chceš kuknúť na foto, pošlem v SS.
alaya1
21.01.09,13:02
Nie zatiaľ nepoužívam kondicionér , len šampónujem a potom do vlhkej srsti rukami votriem norkový olej. Ten olej je síce na rozprašovanie, ale havka šalie, keď jej ho striekam priamo na srsť a letí sa otierať o všetky dostupné steny. Keď jej votriem olej rukami, tak nemá námietky. Má z neho kožuštek voňavý, len jeho vôňa sa bije so šampónom, a neviem, ktorú mám radšej. Ten druhý, protiparazitný šampón je s kondicionérom, panthenolom a vitamínmi, vtedy olej nedávam .
S tými fotkami na net som si to rozmyslela. Prvotná eufória predviesť sa ma prešla, a teraz už nepociťujem potrebu pochváliť sa. Lebo sa mi zdá , že tie fotografie nikdy nevyjadria krásu jej vizuálu, s pôvabom v pohybe a v jej psíkovských reakciách, čo ja každý deň vnímam v reále a komplexne. Ale ak skutočne ju chceš kuknúť na foto, pošlem v SS.
Urob, ako myslis, ved v podstate bisoniky su dost rovnake, takze si ju viem predstavit.-)). Nas sa bol vcera upravovat, tvaricku, je teraz taky zlaty, ma velke ociska, no vystrajal jak divy, uz mu ani pazuriky nemohli ostrihat.
Dcerka tam nasla plagat, ze nejaka CHS predava bisoniky s PP, tak celu cestu domov, pilila muzovi usi, ze aby sme si kupili este dievcatko, lebo ze nas je jedinacik, preto je taky rozmaznany, no muz odolal. Ja by som aj privolila, no neviem si predstavit mat 2 psy v 4 izbpvom byte.
jaros5
21.01.09,13:24
Ako často psa kúpať? Myslím takého v byte. Mám psa s krátkou srsťou, a kúpem len príležitostne. V prvom rade vždy, keď dôjde vonku k pohrome. Že sa kdesi obzriem a psíček si navonia kožuštek. Vo výbere vôní nemáme rovnaký názor, tak pes putuje do vane. Použijem šampón na psy, protiparazitový, kvantum primerane teplej vody, 2 osušky na psa, tri handry na podlahu a steny kúpelne,1 osušku na záchranu seba pred neželanou sprchou od psa, a na záver bežnú svoju sprchovú kozmetiku na odstránenie následkov kúpania psa. Pokiaľ má pes len zablatený "podvozok", osprchujem čistou teplou vodou, vyutieram. Fén a fena sa napriek zvukovej zhode u nás nezhodujú v ničom, preto fén pri sušení psa používam zriedkavo. Naposledy vari pred dvomi rokmi, keď mi vliezla za kačkami do rybníka a vyliezla odtiaľ zelená, mokrá a vzhľadom na -2 stupne vonku aj poriadne premrznutá. Vtedy som ocenila svoj teplý flísový šál, ktorý poslúžil ako prvá pomoc pri sušení kožucha. Bála som sa prechladnutia, tak som ju doma po vykúpaní aj vyfénovala a zabalila do deky.
Nekúpem ju, ani keď je premočená pri venčení v daždi, len dosucha vyutieram. Za normálnych okolností ju kúpem len 2 - 3 krát do roka. Zato po každom venčení jej umývam labky - opláchnem čistou vodou. Teplou, vlažnou, pri dlhom pobyte na snehu aj chladnou vodou. Potom jej ich obtriem do uteráka. Pardon, zadné do uteráka, predné si utrie vyskočením na mňa. Veľmi zle jej robí soľ na ceste - vyhýbam sa posoleným miestam, ako sa len dá. Vtedy zvykne skňučať, začne krívať, a dokonca sa ochotne nechá preniesť na snehovú plochu. Celá psia kozmetika u nás je protiblchový šampón, voda, a prípravok (snáď môžem napísať) Frontline na kliešte, blchy- keď sa teda také dačo objaví. Plemeno je to hladkosrsté, čo treba chápať tak, že psa treba hladkať, tak nepoužívam ani hrebene a kefy. Z času na čas zvykne niekto zo svorky psa prstami prečesať proti srsti. A ešte chodíme na pedikúru - ja jej neviem ostrihať pazúry, ona si ich chodením nevie obrúsiť tak, ako by potrebovala, tak zakročí veterinár. Tiež asi tak 3x do roka.
Je vidieť, že sa vyznáš:);), a keby náhodou niečo, tu je celkom dobrá stránka na slušnej úrovni http://www.cz-pes.cz/
veverka66
23.01.09,20:30
ahoj, my mame 10 a pol mesacneho shih tzu..ked sme si ho brali,tak sme pocitali s tym,ze bude treba trochu investovat..je to zivy tvor,ktory je nielen nasim milacikom,ale aj clenom nasej malej rodinky..preto sme si povedali,ze mu dame vsetko to najlepsie..takze kedze chovatelka im davala ako prisli na svet im davala starter RC,tak aj my sme sa rozhodli kupovat mu tieto granule..su drahe,ale male steniatko si vyzaduje to najlepsie..a urcite sa na tom psickovi ta strava odzrkadli neskor..ci uz na zdravi alebo na srsti a dalsich veciach..ci uz das 20 korun viac za obycajne krmivo alebo 50..myslim,ze je to jedno..je plno veci ktore si denne kupis a nemusis..ale ked pride napriklad na takuto vec clovek by chcel strasne setrit..ked clovek chce psika,musi mu dat to najlepsie..ten psik si to zasluzi..
Petra Nová
24.01.09,10:01
.. je plno veci ktore si denne kupis a nemusis..ale ked pride napriklad na takuto vec clovek by chcel strasne setrit..ked clovek chce psika,musi mu dat to najlepsie..ten psik si to zasluzi..
Súhlasím, že psík si zaslúži len to najlepšie, ale ja dopĺňam, že aj človek si zaslúži len to najlepšie:). A nič netreba preháňať, lebo aj to najlepšie sa môže časom ukázať , že je tým najhorším.;)
arizona
25.01.09,21:32
Máte niekto skúsenosti so zisťovaním najvhodnejšieho času na krytie zo "steru"? Kedy treba zájsť k veterinárovi? Ako to prebieha?
alaya1
27.01.09,15:06
Súhlasím, že psík si zaslúži len to najlepšie, ale ja dopĺňam, že aj človek si zaslúži len to najlepšie:). A nič netreba preháňať, lebo aj to najlepšie sa môže časom ukázať , že je tým najhorším.;)
Co davas malej jest ty? Ani neviem, ako sa vola, alebo som zabudla-))
Petra Nová
27.01.09,15:25
Co davas malej jest ty? Ani neviem, ako sa vola, alebo som zabudla-))
Kŕmim ju dvakrát za deň granuliami, tou značkou, čo si mi odporučila. Jahňacie striedam s lososími. Ale aj varenou stravou, najčastejšie kura s ryžou, vývar z mäsa, tvaroh, jogurty,ovocie, zelenina a pod., a všetkým, čo si uchytí, padne na zem alebo dočiahne. Havina sa výškou papuľky nebezpečne približuje k hrane stola a to bude pohroma.
Meno si nezabudla, lebo som ho nikde nespomínala. Má to svoj dôvod, pretože sa volá podobne, ako viaceré nicky z Porady. Tak, aby sa tie nicky neurazili.
alaya1
27.01.09,15:33
Kŕmim ju dvakrát za deň granuliami, tou značkou, čo si mi odporučila. Jahňacie striedam s lososími. Ale aj varenou stravou, najčastejšie kura s ryžou, vývar z mäsa, tvaroh, jogurty,ovocie, zelenina a pod., a všetkým, čo si uchytí, padne na zem alebo dočiahne. Havina sa výškou papuľky nebezpečne približuje k hrane stola a to bude pohroma.
Meno si nezabudla, lebo som ho nikde nespomínala. Má to svoj dôvod, pretože sa volá podobne, ako viaceré nicky z Porady. Tak, aby sa tie nicky neurazili.
Aha, no vy ste popredku, my krmime 3 krat denne, granulami, tak povedal veterinar, potom len ovocie a zelenina, varene nedavam, lebo vet.povedal, ze to nemam miesat, vies, ze ma ten problem s alergiou na kozi. Ja tiez davam to krmivo, som spokojna, nema ani hnacky, ani zapchy.Drzi sa uz mesiac na tych 5.90kg, dufam, ze to je konecny stav:)
Petra Nová
27.01.09,15:49
Ale chcem sa spýtať, aj ten Tvoj je taký žravý? Včera mi havina dočiahla špáradlá a pol krabičky z nich zlividovala. Známi ma presviedčali o tom, že psíci nejedia zelenú papriku. Tak sme to hneď aj vyskúšali. Zjedla v pohode zelenú, aj červenú papriku. Nezje len to, čo nezje ju.:)
alaya1
27.01.09,16:01
Ale chcem sa spýtať, aj ten Tvoj je taký žravý? Včera mi havina dočiahla špáradlá a pol krabičky z nich zlividovala. Známi ma presviedčali o tom, že psíci nejedia zelenú papriku. Tak sme to hneď aj vyskúšali. Zjedla v pohode zelenú, aj červenú papriku. Nezje len to, čo nezje ju.:)
Moj nema rad, co sme zistili, papriku, tu ovonia a odcuva, potom citrusy a cibulu, inak zje aj surovy perzlen, vsetko. Ked jeme, sedi pod stolom a caka. No ja davam pozor, aby jedol len tolko, kolko ma v dennej davke,inak by z neho mohol byt aj slovensky cuvac, nie bisonik-)Teraz ma napadlo, minule som jedla v obyvke ten chlieb- polystyren, vyskocil mi na nohy a zjedol to ako blazon, miluje najviac piskotky, tie mu delim na 4 casti. je ako sialeny, ked ich vidi.:).
Keby som nedala pozor, tak ma uz asi 10kg:)
andreaS
27.01.09,17:33
konecne som kupila noznicky pre psika a nas osvedceny sampon... dnes kupeme (uz vidim ako sa pojde schovavat, ked ma zbada v kupelni pri jeho veciach :D ) a hned v nedelu som noznicky oskusala a ostrihala som mu pekne labky odspodu a este som mu ich poupravovala, aby ich mal aj co najmenej chlpate a tym sme si ulahcili dennodenne umyvanie z vonku... je to viditelny rozdiel strihat s tymito "psacimi" noznicami... konecne odstrihnem vsetko co mam v zabere nozniciek a nic mi neuteka :)

bola som v sobotu na vystave v TN cely den, s kamaratkou kt. vystavovala a musim uznat, ze je to zaberak nielen pre majitela ale aj pre tie psiky... napriek tomu som bola velmi spokojna... aj steniatko sa mi dostalo do ruk na postrazenie :) a aj som tam objavila horuceho kandidata na psika do domu ...
AlenockaS
28.01.09,14:41
konecne som kupila noznicky pre psika a nas osvedceny sampon... dnes kupeme (uz vidim ako sa pojde schovavat, ked ma zbada v kupelni pri jeho veciach :D ) a hned v nedelu som noznicky oskusala a ostrihala som mu pekne labky odspodu a este som mu ich poupravovala, aby ich mal aj co najmenej chlpate a tym sme si ulahcili dennodenne umyvanie z vonku... je to viditelny rozdiel strihat s tymito "psacimi" noznicami... konecne odstrihnem vsetko co mam v zabere nozniciek a nic mi neuteka :)

bola som v sobotu na vystave v TN cely den, s kamaratkou kt. vystavovala a musim uznat, ze je to zaberak nielen pre majitela ale aj pre tie psiky... napriek tomu som bola velmi spokojna... aj steniatko sa mi dostalo do ruk na postrazenie :) a aj som tam objavila horuceho kandidata na psika do domu ...
poradíš aké nožnice si si kúpila ? ja moju Tinušku zastrihám už 10 rôčkov obyčajnými a zatiaľ vystačili, ale teraz nám pribudne "medvieďa", tak by sa hádam už aj nové poriadne zišli....;)
andreaS
28.01.09,17:13
alenocka: kupila som ich na tej vystave, stali dakych 800,-, je to znacka Ehaso s mikrozubkami. neviem, ci mozem dat na ne priamo link... ale sak skusim... ked to nemoze byt, tak zmazem...

= link som zmazala, nakolko odkaz bol nespravny =

ale vkladam obrazok
AlenockaS
29.01.09,06:39
alenocka: kupila som ich na tej vystave, stali dakych 800,-, je to znacka Ehaso s mikrozubkami. neviem, ci mozem dat na ne priamo link... ale sak skusim... ked to nemoze byt, tak zmazem...

http://www.ehaso.de/shop/Index.asp?ID=0D5709963FE94184BD8DFFE77BF8089C
s mikrozúbkami ? ozaj to dobre funguje ? to si neviem predstaviť:( ale musím nad tým začať rozmýšľať, aj nad strojčekom, lebo moje budúce psíča bude maxipes, na neho obyč nožnice nebudú stačiť :D Ináč, bola som na tej výstave, zatiaľ som mu kúpila len kefu, radila mi majiteľka chovnej stanice, ale na nožnice som ešte nemyslela ....včera som skúšala keby na Tinuške ( yorka ) a išlo to super a ja som ju 10 rokov trápila hrebeňom....
andreaS
29.01.09,07:55
alenocka: my sme ho vzdy trapili s noznicami a s beznymi noznicami sa mi nikdy nepodarilo ostrihat mu nielen labku do okruhleho tvaru ale skutocne nikdy som mu nemohla prestrihat srst zospodu medzi vankusikmi.... este aby sme simulovali stolik na strihanie, tak sme boli kupit tu gumenu podlozku (co sa dava napr. aj do kupelne na zem, take akoby pospajane pasiky) a to sme dali na kuchynsky stol, aby sa mu nesmykalo a manzel mi asistoval :) a ten rozdiel v strihani je neporovnatelny... este som mu nasla ze ma kde tu dlhy chlp, tak ho este dostriham, ale na prvy pokus som so svojim dielom vskutku spokojna :) a konecne zvonku ked prideme neni spinavy do polovicky nohy, obrazne povedane "po kolena" ale spinava je len samotna labka a ked ho umyjem, tak uterakom pretriem a je suchy... predtym bol chudatko mokry aj do dalsieho vencenia... predsa len ma hustu srstisko

a tie mikorzubky... no ono ich je vidiet, ale musis sa zahladit na hranu nozniciek... inak vyzeraju tak ako na obrazku... zrejme aj vdaka tym mirkozubkom srst neuteka pri strihani ale co uz je medzi hranami, to ostrihnes :)
AlenockaS
29.01.09,07:59
andreas: no dobre, tak sa poobzerám po nich :D A akého máš psíka a aké veľké nožnice si kúpila ?
andreaS
29.01.09,08:03
mam americkeho kokra a ako som uz pisala nechavame tzv. vystavny strih (to znamena, ze nechavame srst prirodzene dlhu, len hlava, usi do polovice a krk sa striha strojcekom, chrbat sa trimuje aby nebol tak chlpaty a ja najnovsie s novymi noznickami :D zvladam starostlivost o labky a skracujem tu dlhu srst tak, aby ju nesuchal po zemi) ... jedine co mi ta moja opica nedovoli je cesanie... akonahle ma vidi s kefou tak ujde schovat sa... esteze sa mu tak nezamotava vdaka balzamu...
AlenockaS
29.01.09,11:25
andreas: a poradila by si mi ešte aj strojček ? Chovateľka mi povedala, že mi bude stačiť obyč, za nejakých 1500 korún, ale ja ho chcem na leto strihávať celého, tak to už si mám vraj kúpiť lepší, lebo obyčajný strojček by som zavarila :-)
mirpo
29.01.09,12:01
andreas: a poradila by si mi ešte aj strojček ? Chovateľka mi povedala, že mi bude stačiť obyč, za nejakých 1500 korún, ale ja ho chcem na leto strihávať celého, tak to už si mám vraj kúpiť lepší, lebo obyčajný strojček by som zavarila :-)
Súhlasím, že obyčajný by si zrejme zavarila. Ja jeden mám, je na domáce použitie, nie na prácu v salóne, ale musím mu dopriať oddych počas strihania. Aj v návode na použitie je uvedené, že po určitej dobe strihania potrebuje na chvíľu vypnúť. Na začiatok, keďže sa ešte len učím upravovať svoje psie slečny stačí, ale začínam uvažovať o kvalitnejšom....
AlenockaS
29.01.09,12:07
Súhlasím, že obyčajný by si zrejme zavarila. Ja jeden mám, je na domáce použitie, nie na prácu v salóne, ale musím mu dopriať oddych počas strihania. Aj v návode na použitie je uvedené, že po určitej dobe strihania potrebuje na chvíľu vypnúť. Na začiatok, keďže sa ešte len učím upravovať svoje psie slečny stačí, ale začínam uvažovať o kvalitnejšom....
ja som našla na nete strojčeky od cca: 5000 korún, je to dosť peňazí, ale môj Dymka mi bude po pás už v 7 mesiacoch...no skrátka medveď, potrebujem riadny kombajn :) No a profesionálne, tie som videla za 10- 15 tisíc a to už ozaj nemienim investovať .....
mirpo
29.01.09,12:43
ja som našla na nete strojčeky od cca: 5000 korún, je to dosť peňazí, ale môj Dymka mi bude po pás už v 7 mesiacoch...no skrátka medveď, potrebujem riadny kombajn :) No a profesionálne, tie som videla za 10- 15 tisíc a to už ozaj nemienim investovať .....
Nemusí byť profesionálny, ale nech je aspoň kvalitný. Taký za tých 1500 ti asi dlho nevydrží ;)
andreaS
29.01.09,12:59
alenocka: tie strojceky sa oplati kupovat na vystavach, lebo v beznych chovatelskych su neskutocne premrstene ceny... (aspon som este nenarazila na dobre ceny, len tie fakt premrstene) a akeho psika to budes mat?

a z osvedcenych znaciek Oster, Andis... mozno Moser ... a cenovo rataj cca tych 5tis plus mozno bude treba kupit extra strihaciu hlavu... mne nukali na vystave moser aj s nadstavcom na prestrihanie labiek (taka zuzena strihacia hlava) za dakych 5tis... osobne poskulujem po Oster-i (ale kupit cez ebay, tam vychadza na cca 4tis)... lebo pani, co nam teraz strihava toho nasho ho ma uz 8 rokov a to striha denno-denne aj 5 psov... a kamaratka si teraz kupila z jedneho e-shopu Andis jednorychlostny, ale ten sa mi zda slabucky, ale ostrihal aj toho nasho :)
Kája.
29.01.09,13:12
Ja mám havina českého teriéra a tiež po nie moc dobrých skúsenostiach so salónmi pre psov som sa minulý rok rozhodla kúpiť strojček. Obvolala som mnohých predajcov a nakoniec som si kúpila strihací strojček Moser Max 45, je to síce profesionálny strojček , ale som s ním maximálne spokojná, mám ho už rok a nášho štvornohého miláčika strihám dosť často. Je to super, konečne vyzerá ako výstavný pes a nie je to nič zložité a určite to zvládnete keď nie na prvý krát tak na druhý určite na 100%. Skúste pozrieť na www.labka.sk
AlenockaS
29.01.09,13:42
Nemusí byť profesionálny, ale nech je aspoň kvalitný. Taký za tých 1500 ti asi dlho nevydrží ;)
no ak by som ho upravovala len podľa predpisov, vraj by mi stačil za 1500, ale ja ho chcem na leto strihávať na kožku celého, tak preto :D
AlenockaS
29.01.09,13:49
alenocka: tie strojceky sa oplati kupovat na vystavach, lebo v beznych chovatelskych su neskutocne premrstene ceny... (aspon som este nenarazila na dobre ceny, len tie fakt premrstene) a akeho psika to budes mat?

a z osvedcenych znaciek Oster, Andis... mozno Moser ... a cenovo rataj cca tych 5tis plus mozno bude treba kupit extra strihaciu hlavu... mne nukali na vystave moser aj s nadstavcom na prestrihanie labiek (taka zuzena strihacia hlava) za dakych 5tis... osobne poskulujem po Oster-i (ale kupit cez ebay, tam vychadza na cca 4tis)... lebo pani, co nam teraz strihava toho nasho ho ma uz 8 rokov a to striha denno-denne aj 5 psov... a kamaratka si teraz kupila z jedneho e-shopu Andis jednorychlostny, ale ten sa mi zda slabucky, ale ostrihal aj toho nasho :)
poznačila som si to, ďakujem pekne za rady ;) predsa len to nie je lacná a bežná záležitosť......môj Dymka je čierny ruský teriér :D teraz mám malinkú 1/2 yorku, tak nám pribudne ešte aj chlapec :D
AlenockaS
29.01.09,13:54
Ja mám havina českého teriéra a tiež po nie moc dobrých skúsenostiach so salónmi pre psov som sa minulý rok rozhodla kúpiť strojček. Obvolala som mnohých predajcov a nakoniec som si kúpila strihací strojček Moser Max 45, je to síce profesionálny strojček , ale som s ním maximálne spokojná, mám ho už rok a nášho štvornohého miláčika strihám dosť často. Je to super, konečne vyzerá ako výstavný pes a nie je to nič zložité a určite to zvládnete keď nie na prvý krát tak na druhý určite na 100%. Skúste pozrieť na www.labka.sk (http://www.labka.sk)
ďakujem za tip ;)
andreaS
29.01.09,14:04
alenocka: a preco ho chces strihat dohola? ja mam tiez velmi chlpateho, nehovoriac o dlzke srsti a vskutku hustej podsady, ale chovatelia mi doporucili nechavat ho takto, tak je od prirody a jemu ta podsada tvori vlastnu mikroklimu... cize napriek tomu ze ma fakt vela srsti, tak mu teplo nie je... sice dychci, ale najde si svoj flek a je mu dobre a v horku aj tak nedoporucuju namahat psika ci s nim byt dlho vonku... co ti nato povedali chovatelia? no a zaroven pozeram, ze to bude mat velmi tvrdu srst, bude to vyzadovat dost namahy ostrihat ho :)
AlenockaS
29.01.09,14:59
alenocka: a preco ho chces strihat dohola? ja mam tiez velmi chlpateho, nehovoriac o dlzke srsti a vskutku hustej podsady, ale chovatelia mi doporucili nechavat ho takto, tak je od prirody a jemu ta podsada tvori vlastnu mikroklimu... cize napriek tomu ze ma fakt vela srsti, tak mu teplo nie je... sice dychci, ale najde si svoj flek a je mu dobre a v horku aj tak nedoporucuju namahat psika ci s nim byt dlho vonku... co ti nato povedali chovatelia? no a zaroven pozeram, ze to bude mat velmi tvrdu srst, bude to vyzadovat dost namahy ostrihat ho :)
ja chodím často k vode a on by mal milovať plávanie, je dobré aj na klby a máme blízko domčeka jazierka, tak plánujem s ním hodne chodiť k vode, je praktickejšie keď je ostrihaný kôli tomu a bude v dome zatiaľ, tak mi povedali aj chovatelia že vlastne na jar by mohol ísť na kožku a do zimy zarastie pekne ;) no a počas toho ako bude dorastať by som mu upravovala časti podľa predpísanej úpravy, to je hlavku, krk a zadok :D
Kája.
29.01.09,20:37
Neviem či sa to smie, ale tento http://www.sewing.sk/sk/katalog-produktov/strihacie-strojceky/moser-1245.html?vmcchk=1 je podľa mňa v super cene.
andreaS
29.01.09,20:54
alenocka: tak to potom bez debaty, ked chces s nim chodit castejsie plavat :) inak aj nas ma mat rad vodu ale akosi e-e... nekamarati sa s nou :)

kaja: tomu hovorim normalne ceny! oster vidim prvykrat pod 5tis!!!!
AlenockaS
30.01.09,07:25
andreas, kaja: ja som večer surfovala, tak aj v čechách sa dajú kúpiť za celkom dobrú cenu...no tak sa zameriam na ten oster, každý odporúča :-)

to som blázon, havo sa ešte neprisťahoval a už bude mať komplet výbavu :-))
ludmilla
03.02.09,15:01
Takto rastie naše šteniatko, má už 17 kg a bude mať 3 mesiace.
Petra Nová
04.02.09,19:08
Alaya, viac ráz si na Porade spomínala, že bišoniky nepĺznu. To si myslela doslovne? Lebo ja sa na kobercoch s vysávačom dosť nabehám. A stále je čo. Alebo mám nejakého kríženca!?:)
alaya1
05.02.09,07:51
Alaya, viac ráz si na Porade spomínala, že bišoniky nepĺznu. To si myslela doslovne? Lebo ja sa na kobercoch s vysávačom dosť nabehám. A stále je čo. Alebo mám nejakého kríženca!?:)
rak to neviem, nakolko bisoniky naozaj neplznu, mne ani na ciernYch nohaviciach neostava, ak si na mna sadne, len co vycesem, ostane v hrebeni a kefe-trocha.
Nemaju podsadu, tak neplznu.
Pises, ze tvoja je aj trochu vacsia, tak neviem, ci mas cisteho bisona, no to meviem ani ja, tiez nema PP.
Petra Nová
05.02.09,17:08
rak to neviem, nakolko bisoniky naozaj neplznu, mne ani na ciernYch nohaviciach neostava, ak si na mna sadne, len co vycesem, ostane v hrebeni a kefe-trocha.
Nemaju podsadu, tak neplznu.
Pises, ze tvoja je aj trochu vacsia, tak neviem, ci mas cisteho bisona, no to meviem ani ja, tiez nema PP.
Rozmýšľam, či nie je chorá. Skúsim overiť u veterinára. Ďakujem.
dana9
05.02.09,17:12
Rozmýšľam, či nie je chorá. Skúsim overiť u veterinára. Ďakujem.

mne tiez havinko (pudlik) trosku plzol, co by nemal, tak mu veterinar predipsal nejake vitaminy na srst a uz sa to upravilo
alaya1
05.02.09,17:37
Rozmýšľam, či nie je chorá. Skúsim overiť u veterinára. Ďakujem.
Petra, skus si kupit canvit H, aj v lekarni mi to objednali, stoji to cca 30-35eu.
Su to vitaminy na srst a kozu, my sme mu to davali v 11.2008 jeden mesiac denne 1 tabl.som rozdrvila do granul rano. Srst vyzerala nadherne, pozbierala sa mu, teraz nedavam, budem az zaciatkom marca.
Je to neskodny pripravok a ma vyborne ucinky. Skus.
Petra Nová
05.02.09,17:59
Skúsim najskôr toho veterinára. Teraz sa mi nezdajú v poriadku aj očká, tak nech ju pokuká:).
alaya1
05.02.09,18:05
Skúsim najskôr toho veterinára. Teraz sa mi nezdajú v poriadku aj očká, tak nech ju pokuká:).
Skus mu navrhnut ten canvit h, co ti povie, su aj ovela drahsie preparaty, no ked pozries zlozenie, tak je to to iste ako v canvite, mne to tiez odporucila jedna chovatelka v CZ, s ktorou si dopisujem.
Petra Nová
05.02.09,19:44
Skus mu navrhnut ten canvit h, co ti povie, su aj ovela drahsie preparaty, no ked pozries zlozenie, tak je to to iste ako v canvite, mne to tiez odporucila jedna chovatelka v CZ, s ktorou si dopisujem.
Určite to budem riešiť. Aj tými vitamínmi. Nemôžu zaškodiť. Vďaka :)
alaya1
06.02.09,17:30
Určite to budem riešiť. Aj tými vitamínmi. Nemôžu zaškodiť. Vďaka :)
Daj potom vediet, dobra rada sa vzdy zide.
ivankah
06.02.09,22:11
Má niekto skúsenosť s elektronickým obojkom?


osobne nie, teda u mojho psa som ho nepouzivala, ale kamaratka ho pouziva na svojho stavaca, co konkretne ta zaujima? mozno ti budem vediet odpovedat ;)
mirpo
10.02.09,06:41
Chcem sa Vám poďakovať za rady - pangamín zabral. Nelka papá pravidelne :---
Dav
10.02.09,20:00
Pripájam link na zaujímavý článok o psej "reči" http://www.novinky.cz/clanek/158621-jak-nejlepe-porozumet-reci-psich-mazlicku.html

A k starostlivosti o psa - dnes sme znova absolvovali veterinárne ošetrenie žliaz. Problém "sánkovania" pretrváva. Po prvom ošetrení nastalo najprv mierne zlepšenie, ale v posledných dňoch sa začala viac "sánkovať", tak sme boli na ošetrení znovu. Strava - granule, jogurty, v malom množstve zbytky ľudskej stravy, málo slané a nekorenené. Ale primeraná psia strava ( a tú má) tento problém nespôsobuje, ani nerieši. Vyzerá to tak, že buď sa naučím ošetrovať žľazy sama, alebo budeme chodiť na pravidelné veterinárne ošetrenia viac-menej pravidelne. Milovníci psov a kníh nájdu problém opísaný v knihách Jamesa Heriota u pacienta Tricki Woo :). (Ale môj honorár veterinárovi nie je podľa knihy:D)
mirpo
11.02.09,07:08
Pripájam link na zaujímavý článok o psej "reči" http://www.novinky.cz/clanek/158621-jak-nejlepe-porozumet-reci-psich-mazlicku.html

A k starostlivosti o psa - dnes sme znova absolvovali veterinárne ošetrenie žliaz. Problém "sánkovania" pretrváva. Po prvom ošetrení nastalo najprv mierne zlepšenie, ale v posledných dňoch sa začala viac "sánkovať", tak sme boli na ošetrení znovu. Strava - granule, jogurty, v malom množstve zbytky ľudskej stravy, málo slané a nekorenené. Ale primeraná psia strava ( a tú má) tento problém nespôsobuje, ani nerieši. Vyzerá to tak, že buď sa naučím ošetrovať žľazy sama, alebo budeme chodiť na pravidelné veterinárne ošetrenia viac-menej pravidelne. Milovníci psov a kníh nájdu problém opísaný v knihách Jamesa Heriota u pacienta Tricki Woo :). (Ale môj honorár veterinárovi nie je podľa knihy:D)
Skús poprosiť veterinára, aby ti ukázal ako máš pri ošetrovaní žliaz postupovať. Keď vidím, že naše havinky začínajú sánkovať, tak im "vyprázdnim" žľazy a je všetko O.K. Veterinár ma to naučil a haviny neprotestujú, ale hlavne potom nesánkujú.
PS: Pri sčítaní účtov za veterinára sa mi až hlava točí...
andreaS
11.02.09,08:19
pripajam nasu cerstvu skusenost s veterinarom :)

nasmu drobcovi zacalo priiiiiserne smrdiet z papulky... lezal pod nami v obyvacke a ako dychal tak ten smrad bol uplne dovidenia... tak sme isli veterinarovi, ze co to je...

kukol mu do papulky a povedal, ze toto je problem vyslovene kokrspanielov a mopslikov, ze sa im ukladaju zvysky jedal do zahybov v papuli a tam to hnije a potom to smrdi.. a ze pravidelne vo veku 8rokov to operuju, ze vystrihne ten zahyb a zvysok zosije :(

povedal, nech si kupime v lekarni pripravok "betadine" a tym nech mu to 1-2x denne pretriem. Do dvoch tyzdnov ak nezaberie, tak mame prist.

Tak poctivo kazdy vecer vezmem tampon, namocim ho, kvapnem ten betadine a mlademu to pekne vytriem. Prekvapivo drzi. :)
alaya1
11.02.09,09:48
Mam tiez cerstvu skusenost s veterinarmi v nasom meste.
Pomaly, ale iste sa zacinam presviedcat, ze su to biznis -mani, nie lekari
Odkedy mame psika,, je to pol roka, navstivila som s nim v nasom meste 3 veterinarov. mal urcite problemy a hladala som veterinara, ktoreho by sme si boli vybrali nastalo.
Podotykam, ze sme u kazdeho nechali par sto korun.
Teraz som potrebovala len malu radu ohladne strihania psika, napisala som emal jednemu- cakala som tyzden a odpoved ziadna.
Tak som skusila inemu - bezvysledne. Ani slovko odpovede. Mohli napisat aspon tolko, ze rady zadarmo nedavame, aj ked ste nas pacient. Ale uplna ignoracia.
Tak nas psik ma ist v lete na zakrok- uz teraz viem, ze v nasom meste to nebude.
andreaS
11.02.09,10:03
tak to som stastna ako blcha, ze mame takeho vetrosa :)

nas ma za sebou uz dve operacie a chodievame tiez pravidelne na cistenie vackov a musim povedat, ze klobuk dole... lebo nas je aj citlivy na zmenu stravy, tak raz do roka mava take silne hnacky, tak aj s tym chodime a vzdy to je tak, ze prideme, dostane inekciu, popozera, my dostaneme instruktaz ako so stravou a mame sa prist ukazat o dva tri dni a az potom platime...

dva krat sme boli nuteni ist k inym veterinarom a nikdy viac... stacilo... budeme verni tomu nasmu nadalej...
AlenockaS
11.02.09,10:19
tak to som stastna ako blcha, ze mame takeho vetrosa :)

nas ma za sebou uz dve operacie a chodievame tiez pravidelne na cistenie vackov a musim povedat, ze klobuk dole... lebo nas je aj citlivy na zmenu stravy, tak raz do roka mava take silne hnacky, tak aj s tym chodime a vzdy to je tak, ze prideme, dostane inekciu, popozera, my dostaneme instruktaz ako so stravou a mame sa prist ukazat o dva tri dni a az potom platime...

dva krat sme boli nuteni ist k inym veterinarom a nikdy viac... stacilo... budeme verni tomu nasmu nadalej...
nechodíš náhodou na Vrútky k Scheerovi ? My s dvoma psíkmi už tri roky, úžasný dochtor, bodaj by boli všetci takí ! ;)
mirpo
11.02.09,10:50
pripajam nasu cerstvu skusenost s veterinarom :)

nasmu drobcovi zacalo priiiiiserne smrdiet z papulky... lezal pod nami v obyvacke a ako dychal tak ten smrad bol uplne dovidenia... tak sme isli veterinarovi, ze co to je...

kukol mu do papulky a povedal, ze toto je problem vyslovene kokrspanielov a mopslikov, ze sa im ukladaju zvysky jedal do zahybov v papuli a tam to hnije a potom to smrdi.. a ze pravidelne vo veku 8rokov to operuju, ze vystrihne ten zahyb a zvysok zosije :(

povedal, nech si kupime v lekarni pripravok "betadine" a tym nech mu to 1-2x denne pretriem. Do dvoch tyzdnov ak nezaberie, tak mame prist.

Tak poctivo kazdy vecer vezmem tampon, namocim ho, kvapnem ten betadine a mlademu to pekne vytriem. Prekvapivo drzi. :)
Tak to si ma nepotešila:eek: Nerada by som, aby mali aj moje takéto problémy. Myslíš, že ako prevencia bude stačiť pravidelné čistenie zúbkov aj papuľky:confused:
andreaS
11.02.09,15:28
Alenocka: my chodime k Ferencovi a nedam na neho dopustit :) operoval nasmu ocko aj nohu a vsetko super.

mirpo: skus im umyt vzdy cimsi mokrymi papulky ale poriadne tu kozu co maju taku pozahybanu ... snad sa to u vas da este zachranit :)
Dav
11.02.09,19:47
Wendy má svoju veterinárku, ktorá mi pomáhala ťahať ju šarhovi z rýľa, a tá pani si zaslúži len a len slová chvály. Láska ku zvieratám, odbornosť, ceny veľmi rozumné. Občas to prestriedame iným veterinárom, ale tiež mám z neho dobrý dojem - ošetrí zvieratko, ceny sa mi zdajú tiež rozumné.
Pridám mimotemy ešte jednu skúsenosť. Starala som sa pred pár rokmi o jedno šteňa rasy pouličná zmes, ktoré nám ktosi prehodil cez plot do dvora. Obávali sme sa parvovirózy, dostalo sa z toho,(tiež s pomocou tej našej veterinárky) a zrazu sa mu stav zhoršil. Tak šteňa do igelitky, zabezpečiť voľný ňufák,fľašu s vodou do vrecka, a pochodom vchod 2 km pešo k najbližšiemu veterinárovi. Bol akurát Veľkonočný piatok, podvečer. Pán doktor bol pri inom prípade, tak som nechala adresu u jeho manželky a s vedomím, že iný veterinár je pre mňa strašne ďaleko, auto nemám, taxíky neboli, koniec - koncov aj na mobile kredit asi 5,- Sk, nechám všetko na osud a v ten večer už nepôjdem hľadať pomoc, som prepochodovala 2 km domov. Šteňa apatické, chrčalo v ňom, ňufák teplý ...Nechala som ho s Wendy vo vykurovanej chodbe v suteréne, skúsila som dať doň vodu, a rozmýšľala, čo poviem deťom, keď sa mu niečo stane. Asi o hodinu zatrúbilo pri bráne auto, prišiel pán doktor, vyšetril psíka, dal mu antibiotiká - injekciu, že má zápal priedušiek. Keď som sa pýtala, že koľko platím, mávol rukou, že nič. Že keď sa ja starám o psíka len tak, tak aj on ho ošetrí len tak. Nejde mi to tie peniaze, ale o to, že večer, vo sviatok, po únavnom dni, prišiel ošetriť bastardíka.To už je PÁN Doktor. Dodám, že šteňa padlo do oka náhodne okoloidúcim manželom, prišli si ho od nás "kúpiť". Darovali sme im ho, má sa tam fajn, a odvtedy sme rodina "po psovi".
andreaS
11.02.09,19:57
dav: tak to je velmi krasny pribeh! klobuk dole pred tebou, veterinarom aj pred novymi majitelmi :)

neviem ako vy, ale ja mam pocit ze my psickari sme na tom ovela lepsie ako ludia, kt. psikov nemaju, resp. nemaju k nim taky blizky vztah. citim, ze zazivam ovela viac krasnych veci so psikom.

ozaj, to ale musim skor pridat k domacim maznacikom :) moji rodicia (macaci) si kupili psa! krasneho kremoveho labradorka... dnes som sa s nim poriadne vyblaznila na dvore, tolko radosti v takom malom stvoreni (teda malom uz ani moc nie, uz je take vacsie stena) a rovnako aj mne to dalo tolko energie a hned som zabudla na bezne starosti :)
AlenockaS
12.02.09,12:01
Ahojte, už som tu raz diskutovala o kŕmení, tentokrát by ma však zaujímali konkrétne značky krmiva pre šteňatá a psov vekých plemien. Aké máte skúsenosti, čo odporúčate ?
jaros5
13.02.09,08:00
Ahojte, už som tu raz diskutovala o kŕmení, tentokrát by ma však zaujímali konkrétne značky krmiva pre šteňatá a psov vekých plemien. Aké máte skúsenosti, čo odporúčate ?
Tak na tuto tému som schopný debatovať kedykoľvek a kdekoľvek.:D
Treba vyskúšať viacero druhov (vždy odkontrolovať deklarované hodnoty daného krmiva), nekupovať najlacnejšie;
Podľa toho čo psíkovi vyhovuje a najviac chutí, treba vybrať.
Pozor však, ani to najdrahšie nemusí byť najlepšie.
Po niekoľkých mesiacoch špekulovania s granulami som sa rozhodol pre varenú stravu, samozrejme + doplnky;
alaya1
13.02.09,13:24
Ma niekto skusenost s podavanim gelika na ukludnenie psika v psom salone? Nema to vedl.ucinky? No nemam z toho dobry pocit.
andreaS
13.02.09,13:28
k tomu by som isto nepristupila! Pokial si nevedia poradit s hravym steniatkom, tak tam by som psika nedala...

Nas chodi na strihanie od malicka, postupne tak pochopil ze mu tam nikto neblizi... maximalne co sa nam stalo, tak povedali ze hryzol a musel dostat kosik... inak nic... lebo steniatko nevie co ho tam caka, tak bude skusat. A my sme mali veru zive striebro... styria sme ho nemohli udrzat aby sme mu prestrihali labky odspodu... v salone to bolo bez problemov a zakazdym to bol krok vpred... teraz len stoji a drzi i ked viem, ze sa mu to nepaci a najradsej by skocil zo stola...
Pru
13.02.09,13:32
Aj mňa by zaujímalo aké granule sú najlepšie pre veľké plemená?
babijanka
13.02.09,13:55
Chcem sa opýtať čo je to geliko?
AlenockaS
13.02.09,14:27
Tak na tuto tému som schopný debatovať kedykoľvek a kdekoľvek.:D Treba vyskúšať viacero druhov (vždy odkontrolovať deklarované hodnoty daného krmiva), nekupovať najlacnejšie;
Podľa toho čo psíkovi vyhovuje a najviac chutí, treba vybrať.
Pozor však, ani to najdrahšie nemusí byť najlepšie.
Po niekoľkých mesiacoch špekulovania s granulami (posledný mesiac som kŕmil jednou z najvychytenejších značiek ) som sa rozhodol pre varenú stravu, samozrejme + doplnky;

:-(( som sa zamotala s robotou
My sme už o kŕmení spolu diskutovali ;) Ja totiž stále zvažujem, či budem môjho Dymu kŕmiť RC, ako je nastavený. Zase som čosi čítala o tejto značke, vraj obsahuje nejaké nedobré látky. Tak zvažujem "trainer", všade to vychvaľujú. Avšak nemám odvahu experimetnovať so štenaťom vo období prudkého rastu.hmm ?
alaya1
13.02.09,14:58
Chcem sa opýtať čo je to geliko?
Nie geliko, ale gelik t.j. gel na upokojenie psika.
Tiez mam z toho obavy, preto sa pytam, no ta pani, co ho chce len s tym gelikom strihat je jedina v nasom meste, ktora striha moju rasu psa.
jaros5
14.02.09,00:38
:-(( som sa zamotala s robotou
My sme už o kŕmení spolu diskutovali ;) Ja totiž stále zvažujem, či budem môjho Dymu kŕmiť RC, ako je nastavený. Zase som čosi čítala o tejto značke, vraj obsahuje nejaké nedobré látky. Tak zvažujem "trainer", všade to vychvaľujú. Avšak nemám odvahu experimetnovať so štenaťom vo období prudkého rastu.hmm ?
Prečítaj si : http://www.dogforum.sk/viewtopic.php?f=4&t=5&st=0&sk=t&sd=a&start=885 , nájdeš tam okrem iného, množstvo názorov na tému čím kŕmiť našich miláčikov..... urob si vlastný a správne sa rozhodni.
Ja postupne (mám ešte vrece RC) prechádzam na varené mäso (občas aj surové ) + ryža, cestoviny, vločky, ... (zemiaky nie), raz za čas tvaroh, jogurt, acidko, vajce, ... ; a po odstavení od granúl samozrejme nejaké vitamína a minerály predpísané veterinárom. Aby mal dobrý zákus:), dostáva pravidelne hrtan alebo veľkú kosť;
Na pamlsky používam "voňavý" syr, piškóty, v núdzi granule;
jaros5
14.02.09,00:41
O granuliach Trainer som počul len dobré referencie, ale nevyskúšal som ich.
jaros5
14.02.09,01:29
Aj mňa by zaujímalo aké granule sú najlepšie pre veľké plemená?
Väčšina známych výrobcov ponúka;
pozri link v príspevku č. 160:)
andreaS
14.02.09,10:02
jaros5: my s nim krmime ale s radou fitnes, aby sme kokrikovi udrzali vahu a netucnel nam :D

uz som to tu kdesi pisala, ze aj kamaratka co ma tiez am.kokrikov (3 baby), tak jej nechcu nic ine zrat...

najnovsie ho vsak budem musiet objednat priamo od dovozcu, lebo v nasom chovatelskom obchode sa rozhodli nezobrat ho... ze sa zmenila vaha (povodne malo najvacsie vrece 15kg, teraz je myslim 12kg) ale cenu zachovali... stalo to neni najdrahsie krmivo a dolezite je, ze psikom chuti a nerobi im ziadne problemy :)

este ked bol mensi sme kupovali belcando s cestovinou, ono sa to malo zaliat aby granule pustili stavu a cestoviny zmakli, sem-tam sme mu to ale nezaliali a krpec ako jedol tak vypluval tu cestovinu... ked dojedol tak asi polmetra od misky boli same cestoviny :D
jaros5
14.02.09,13:43
Veľa ľudí si predstavuje vstupné produkty na výrobu granulí takto (donedávna aj ja) :
http://www.images.dogforum.sk/files/417iokw7melv8uqsknj1.jpg
ale vyzera to takto:
http://www.images.dogforum.sk/files/fhdhrcnze0hb6weyehl8.jpg
a takto:
http://www.images.dogforum.sk/files/qc2dmnd0xa275e53x16l.jpg
a takto:
http://www.images.dogforum.sk/files/kzm4ehwbmfvokhfvpn7j.jpg
Myslím, že by to mal vidieť každý, kto sa rozhoduje ako a čím bude kŕmiť svojho štvornohého priateľa ...
AlenockaS
16.02.09,09:51
jaros: tie obrázky sú ale riadny brutál :-( ...mám prejdený aj linky z dogfora o granuliach....a pred chvíľou som čítala o psíkoch z útulku, tak mám v hlave smútok.....ja chcem pre svoja psíky len to najlepšie...mám 10 ročnú kríženku, papá celý život granulky, je spokojná, nebýva chorá, je kastrovaná, náš vetroš nás vždy pochváli, že by sme mali ísť príkladom pre všetky kastrované psíky s váhou....dosť cestujeme, tak je to pre nás aj praktickejšie....z tvojich obrázkov mám výčitky svedomia, ale keď tak nad tým rozmýšľam, napríklad si vezmime obyčajné párky, klobásky, konzervy (ľudské) keby sme videli z čoho je to vyrobené, asi sme vegetariáni...
alaya1
16.02.09,12:08
ja si myslim, ze tieto obrazky k tejto teme ani nepatria....ked som to otvorila, mala som v ruke jablko...tak si domyslite..aj nas psik je krmeny granulami, nehnackuje, nema vetry, no krmime kvalitou, nie kaufland, tesco a pod.nemam dovod menit.
jaros5
16.02.09,17:20
ja si myslim, ze tieto obrazky k tejto teme ani nepatria....ked som to otvorila, mala som v ruke jablko...tak si domyslite..aj nas psik je krmeny granulami, nehnackuje, nema vetry, no krmime kvalitou, nie kaufland, tesco a pod.nemam dovod menit.
1.Porada je o informáciách, poradení a pomoci.
2.Môj príspevok nijako nekomentujem, každý nech si urobí názor sám.
3.Na tomto svete sa dejú veci, z ktorých sa normálnemu človeku dvíha žalúdok, ale tým že zavrieme oči ich nezlepšíme, ani nevymažeme z reality.
4.Tiež som nútený občas dať môjmu pesovi garanule, preto sa snažím vybrať tie najkvalitnejšie, kde predpokladám, že nedochádza až k takému extrému ako ukazujú fotky.
jaros5
16.02.09,17:59
Možno písmenká nebudú až tak dvíhať žalúdky:

Pre vsetkych, ktori maju zaujem precitat si nieco o granuliach, t.j. o tom, cim vlastne tie nase zvery krmime a ci granule naozaj take idealne, ako sa nas snazia ich vyrobcovia presvedcit: http://www.api4animals.org/facts.php?p=359&more=1

Slovensky preklad clanku:

Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky.
Celé vykŕmené kurence, vybrané kusy hovädzieho, čerstvé obiloviny a všetky zdravé látky, ktoré váš pes alebo mačka potrebuje.

Takýto obraz sa šíri v médiách a v reklame u výrobcov krmív pre domáce zvieratá. Americkí výrobcovia krmív pri obrate 11 miliárd amerických dolárov ročne sa snažia nahovoriť zákazníkovi, ktorý si kupuje ich výrobky, že majú to naj krmivo pre ich domáceho miláčika.

Táto správa sa zaoberá rozdielmi medzi tým, čo si zákazníci myslia keď nakupujú krmivá a tým čo v skutočnosti dostanú. Správa sa sústreďuje veľmi obecne na najznámejšie značky – výrobky, ktoré sa masovo dodávajú do super-marketov a diskontných obchodov – naviac existuje rada vysoko uznávaných výrobcov, ktorí sa môžu dopúšťať rovnakých prehreškov.

To, čo väčšina zákazníkov nevie, je skutočnosť, že priemysel krmív pre domáce zvieratá je odnožou potravinárskeho a poľnohospodárskeho priemyslu produkujúci pre človeka. Krmivový priemysel predstavuje odbyt pre odpad z bitúnkov, obiloviny považované za „nevhodné pre človeka“ a podobné odpadné produkty, ktoré sa ťažko využívajú k dosiahnutiu zisku. Medzi tento odpad patria črevá, vemená, krky, a niekedy také časti zvierat napadnuté chorobou alebo rakovinou. ................ atď. ....:mee::confused::eek::mee:
Dav
16.02.09,20:04
Moja pes je na granuliach. Značkové jej kupujem málokedy, prevažne sú to značky obchodných reťazcov. Prikrmujem ju ľudskou stravou, ale len pár súst, napríklad chlieb s maslom, koliesko salámy, plátok šunky, 2-3 sústa rezňa, alebo iného mäsa, niekedy zvyšok polievky, asi 5 lyžíc. Z ovocia jablká, výnimočne trochu banánu. Zo zeleniny má rada kyslú sudovú kapustu - tú miluje, a šupky z varených zemiakov. A pravidelne jej dávam biely jogurt a rastlinný olej. Je kastrovaná, a čo ako som to počítala, vychádza mi, že u mňa je 9 rokov. Narodila sa zhruba 8 mesiacov predtým, ako prišla ku nám, takže pomaly bude mať 10 rokov. Je stále hravá, štíhla. Ľudia sa ma bežne spytujú, koľko mesiacov má moje šteniatko. Snažím sa, aby mala kontakt s inými psíkami. Prečítala som si "múdru" knihu o reči psa - ako sa, okrem štekania, dorozumievajú havovia. Aj so psom, ktorého pozná, sa najprv dôkladne oňuchajú, najmä na zadnom konci, zavrtia chvostami, potom sa "uklonia" a začnú hrať. Je zaujímavé, že niektorí psíčkari si signál ku psej hre vysvetľujú nesprávne a toho svojho ťahajú preč. Podľa mňa je to škoda, lebo pes potrebuje aj psích priateľov.

A ináč, kdesi bol rozbor párkov a psích granúl, a tie granule z toho vyšli lepšie - majú vyšší podiel mäsa a priaznivejšie nutričné hodnoty, ako ľudské párky.
jaros5
16.02.09,20:15
jaros: tie obrázky sú ale riadny brutál :-( ...mám prejdený aj linky z dogfora o granuliach....a pred chvíľou som čítala o psíkoch z útulku, tak mám v hlave smútok.....ja chcem pre svoja psíky len to najlepšie...mám 10 ročnú kríženku, papá celý život granulky, je spokojná, nebýva chorá, je kastrovaná, náš vetroš nás vždy pochváli, že by sme mali ísť príkladom pre všetky kastrované psíky s váhou....dosť cestujeme, tak je to pre nás aj praktickejšie....z tvojich obrázkov mám výčitky svedomia, ale keď tak nad tým rozmýšľam, napríklad si vezmime obyčajné párky, klobásky, konzervy (ľudské) keby sme videli z čoho je to vyrobené, asi sme vegetariáni...
Nič si nevyčítaj Alenocka, určite to nie je až také tragiké ako to vyznieva z mojich príspevkov;
Dav má psíka , ktorý je toho dôkazom;
AlenockaS
17.02.09,06:22
Nič si nevyčítaj Alenocka, určite to nie je až také tragiké ako to vyznieva z mojich príspevkov;
Dav má psíka , ktorý je toho dôkazom;

Aj moja Tinuška je toho dôkazom, ako som spomínala, síce je kŕmená "značkovými" granulkami.....prišlo mi ľúto kôli psíkom z útulku...o tých granuliach, viem, že sa to vyrába z "odpadu" preto už radšej nečítam o výrobe krmív a tak isto viem, z čoho sa vyrábajú ľudské mäsové produkty, tak nad tým radšej nerozmýšľam...a psíkovia z útulkov, nedá sa všetkým pomáhať a ak som ja mohla niečo pre to urobiť, tak že moja krížená fenečka je kastrovaná...chcela som len poradiť to najlepšie, podľa skúseností "poraďákov" pre môjho nového veľkého psíka a nejak sa to celé zvrhlo....
jaros5
17.02.09,09:19
.........chcela som len poradiť to najlepšie, podľa skúseností "poraďákov" pre môjho nového veľkého psíka a nejak sa to celé zvrhlo....
Prečo máš pocit, že sa to celé zvrhlo? To, ak človek získa viac informácií (aj negatívne), neznamená, že neexistujú riešenia.
Aj keď nie som zástancom granúl, neodsudzujem nikoho, kto nimi kŕmi (občas musím aj ja).
Mám taktiež veľkého hafana;
Obehol som predajne s mäsom, mäsokombinát a zohnal som slušný zdroj"odpadu" (odrezky, pečienky, srdcia, obličky, jazyky, "beháky", hrtany, ...) za veľmi rozumnú cenu. Raz za mesiac - dva nakúpim, predvarím, rozporcujem do mikroténových vrecúšok, , uložím do mrazáku.
K tomu raz týždenne beriem zbytky zo školskej jedálne (odkladajú mi len vtedy, keď majú mäso s ryžou resp. cestovinami).
Ryžu, cestoviny, vločky a ostané doplnky kupujem v supermarketoch za akciové ceny.
HAVO má sviatok 1x do týždňa, keď z týchto ingrediencií vo veľkom hrnci namiešam a dovarím super "mix" na celý týždeň. Je to viac roboty, ale určite lacnejšie a hlavne ( som o tom presvedčený ), pes dostáva v rámci možností to najlepšie. Samozrejme, ak nemá granule, dávam vitamíny a minerály (mám NO a tie trpia na dyspláziu kĺbov).
alaya1
17.02.09,13:00
Pokial viem, pes ma iny traviaci trakt ako clovek, preto krmit psa ludskou stravou, ktora je prichucovana solou, koreninami sa mi zda nevhodne. No ja mam maleho psa- bytoveho, ale odpadky by som mu isto nedavala. Je to vec nazoru. Radsej dam granule, viem, ze su vyrobene pre psov.Alebo strava verena- no bez soli a prisad.
Nam veterinar neodporucal kombinovat varenu a granulovanu stravu. Vybrali sme granule. Pes je zdravy, nic mu nechyba.
AlenockaS
17.02.09,13:46
Pokial viem, pes ma iny traviaci trakt ako clovek, preto krmit psa ludskou stravou, ktora je prichucovana solou, koreninami sa mi zda nevhodne. No ja mam maleho psa- bytoveho, ale odpadky by som mu isto nedavala. Je to vec nazoru. Radsej dam granule, viem, ze su vyrobene pre psov.Alebo strava verena- no bez soli a prisad.
Nam veterinar neodporucal kombinovat varenu a granulovanu stravu. Vybrali sme granule. Pes je zdravy, nic mu nechyba.
ja si tiež myslím, že nie je dobré miešať...buď jedno,alebo druhé
AlenockaS
17.02.09,13:52
jaros: nemám možnosti obehávať obchody a bitúnky, nemám auto, blbá pracovná doba....v každom prípade ostávam pri granuliach....včera som sa zamýšľala nad geneticky upravovanými potravinami, prečo sa toho ľudia tak boja ? Príroda tiež občas niečo namieša ? Mne sa napríklad zdajú omnoho horšia hydina...všade to propadujú, jedzte hydinu, je to zdravé...a to, že tie kurence sú dopované rastovými hormónami ľuďom nevadí ? Podľa mňa hormony sú horšie ako keď vyberú alebo pridajú nejaký gén.....tak je to so všetkým.....
osky
17.02.09,14:59
Modlitba psa

Môj život trvá desať až pätnásť rokov.
Každé odlúčenie od Teba, znamená utrpenie.
Pomysli na to ešte pred tým, ako si ma zaobstaráš!
Daj mi čas porozumieť, čo odo mňa očakávaš!
Pestuj si ku mne dôveru – ňou žijem!
Nikdy ma dlho netrestaj a nezatváraj ma za trest.
Ty máš svoju prácu, zábavu a priateľov – ja mám iba Teba...
Často sa so mnou rozprávaj.
Nerozumiem Tvojim slovám, ale rozumiem Tvojmu hlasu.
Buď si vedomý toho, že nikdy nezabudnem,ako sa so mnou jednalo!
Kým mi pri práci mrzuto vytkneš neochotu, skús si uvedomiť,
že ma možno trápi nevhodná potrava, možno som bol dlho na slnku,
alebo už mám slabé srdce...
Postaraj sa o mňa keď zostarnem – Ty budeš tiež raz starý.
Buď so mnou v každej mojej ťažkej chvíli.
S Tebou bude pre mňa všetko ľahšie.


Úprimne Vám poviem,že vždy plačem keď to čítam aj teraz. Je to krásne ale pravdivé :mee::mee::mee:

aj mna to rozplakalo.ked si pomyslim na tie ubohe stvorenia,ktore su tyrane alebo väznene ci chovane na predaj.....

ja mam tiez svojho milacika,ale neviem prilozit jeho fotku.
je to cierny bradac-stredny a vola sa Oskar.preto som si dala meno OSKY-tak na neho vzdy volam....:---ked som si ho doniesla domov,mal len 6 tyzdnov,take male cierne klbko,ale velmi zvedave a neposedne...chodila som s nim na navstevu za jeho mamou alebo jej majitelia chodili s nou k nam a tak si zvykal na novy domov ale mal vzdy aj lasku a blizkost svojej matky.dokonca kamoska chodila k nam aj s jeho spolunarodenou sestrickou Dasenkou:o:---;)
pred rokom som ho nechala na Slovensku,u rodicov,lebo ja som sa vydala do Rakuska.kedze psik mal v auguste uz 8 rokov,nemyslim ze by bolo dobre navykat ho na cudzi dom,nove prostredie,hoci by bol so mnou,ktora som mu najblizsia....velmi to s mojim muzom zvazujeme ,ale neviem.
mojich rodicov pozna ,vyrastal s nami vsetkymi,tak myslim ze je lepsie ked je doma akoby mal byt tu v cudzine.
my sme i tak väcsinou v praci,tak by bol sam.....
no chyba mi hrozne a vzdy ked prideme na navstevu na Slovensko je ako zblazneny/ja tiez...:---/.skace na mna,olizuje ma a nevie uz co by robil od radosti.ked odchadzam,je to tazke.
co by ste ale robili na mojom mieste vy?je mi ho aj luto ale je to pre jeho dobro.moji rodicia ho maju radi a staraju sa o neho s laskou a myslim ze uz aj im by chybal.je to clen rodiny.vobec nechapem ludi,ktori si nevedia vytvorit vztah k vlastnemu psovi.na co si ho potom kupuju...?
AlenockaS
18.02.09,06:33
aj mna to rozplakalo.ked si pomyslim na tie ubohe stvorenia,ktore su tyrane alebo väznene ci chovane na predaj.....

ja mam tiez svojho milacika,ale neviem prilozit jeho fotku.
je to cierny bradac-stredny a vola sa Oskar.preto som si dala meno OSKY-tak na neho vzdy volam....:---ked som si ho doniesla domov,mal len 6 tyzdnov,take male cierne klbko,ale velmi zvedave a neposedne...chodila som s nim na navstevu za jeho mamou alebo jej majitelia chodili s nou k nam a tak si zvykal na novy domov ale mal vzdy aj lasku a blizkost svojej matky.dokonca kamoska chodila k nam aj s jeho spolunarodenou sestrickou Dasenkou:o:---;)
pred rokom som ho nechala na Slovensku,u rodicov,lebo ja som sa vydala do Rakuska.kedze psik mal v auguste uz 8 rokov,nemyslim ze by bolo dobre navykat ho na cudzi dom,nove prostredie,hoci by bol so mnou,ktora som mu najblizsia....velmi to s mojim muzom zvazujeme ,ale neviem.
mojich rodicov pozna ,vyrastal s nami vsetkymi,tak myslim ze je lepsie ked je doma akoby mal byt tu v cudzine.
my sme i tak väcsinou v praci,tak by bol sam.....
no chyba mi hrozne a vzdy ked prideme na navstevu na Slovensko je ako zblazneny/ja tiez...:---/.skace na mna,olizuje ma a nevie uz co by robil od radosti.ked odchadzam,je to tazke.
co by ste ale robili na mojom mieste vy?je mi ho aj luto ale je to pre jeho dobro.moji rodicia ho maju radi a staraju sa o neho s laskou a myslim ze uz aj im by chybal.je to clen rodiny.vobec nechapem ludi,ktori si nevedia vytvorit vztah k vlastnemu psovi.na co si ho potom kupuju...?
ja si neviem predstaviť, že by som sa mala vzdať svojej Tinušky, je to kríženček york a shi tzu, je pre mňa všetkým. Aj ja som mala v živote obdobia, že som musela odísť za prácou, dochádzala som na víkendy, starala sa mi o ňu moja teta, potom sa na dobré všetko obrátilo, mohla som si ju brávať so sebou a dokonca chodila som mnou do práce, bola taký firemný maskot :) Tvoj psíček pokiaľ ostal u tvojich rodičov v dome kde vyrastal, myslím, že to nie je až také hrozné, možno ty to prežívaš horšie ako on ;) Ale úplne ti rozumiem, lebo ja by som to prežívala tak isto:) Teraz budem mať ďalšieho psíka, veľkého, bude to pre Tinušku asi dosť ťažké, kým si zvykne, lebo je "jedináčik", ale potrebujeme "chlapa" ktorý by nás obe postrážil :D
jaros5
20.02.09,13:34
jaros: nemám možnosti obehávať obchody a bitúnky, nemám auto, blbá pracovná doba....v každom prípade ostávam pri granuliach....včera som sa zamýšľala nad geneticky upravovanými potravinami, prečo sa toho ľudia tak boja ? Príroda tiež občas niečo namieša ? Mne sa napríklad zdajú omnoho horšia hydina...všade to propadujú, jedzte hydinu, je to zdravé...a to, že tie kurence sú dopované rastovými hormónami ľuďom nevadí ? Podľa mňa hormony sú horšie ako keď vyberú alebo pridajú nejaký gén.....tak je to so všetkým.....
V pohode, ...urcite si odsledujes kvalitu a psik dostane co má.
Hladam uz niekolko dní na nete ... cesky vyrobca granul - vraj velmi dobre obstal v testoch v porovnaní s naj značkami - pozná niekto ????
ludmilla
20.02.09,16:35
Pridávam kŕmenie obrých plemien - šteňatá, ak sa niekto rozhodne pre normálnu stravu.


Kvalitná a pestrá výživa šteňaťa do 1. roku je to najdôležitejšie čo mu, okrem lásky môžete dať. Existuje pravidlo, že čo nedáte psovi do jedného roku, mu nedáte už nikdy !! Ak bude pes celý život len na kŕmnej dávke z granulí , ktoré se po rozmočení zmenia v kašovitú hmotu a ktorú pes následne vylúči len v mierne zmenšenom objeme. Tým sa tak tráviaci trakt nemá možnosť náležite v zdraví rozvíjať, teda ochabuje a ten je náchylnejší k obávaným torziam


Do 4 mesiacov sa šteňa kŕmi 5x denne, do cca 6-tich mesiacov 4x denne, do 9-tich 3x a okolo 1 roku 2x. Po 1 roku stačí 1x v určenú dobu, ale je lepšie rozložiť dávku na dve časti. Kŕmenie psa pestrou stravou živočíšneho a rastlinného pôvodu je samozrejme náročnejšie na prípravu. Čiže mäso hydinové a hovädzie, prípadne zverina, sem tam môže byť aj chudšie bravčové, ale keďže má väčší obsah tukov treba s ním opatrne, aby pes nepriberal príliš rýchlo, je to záťaž na kĺby. To však neznamená za každú cenu brzdiť rast šteňaťa obrieho plemena, ktoré má tento vývoj zakódovaný v génoch.
Z vnútorností jedine srdce - je to svalovina. Pomer stravy by mal byť mäso 50 - 60%, zbytok príloha a zelenina a samozrejme vitaminy a minerály. Zeleninu ľahko zvariť, aby nestratila vitamíny. (mrkvu nastrúhaťna jemno,pretože väčšie kúsky nestrávi) Môžete skúsiť aj ovocie hlavne, keď sú ešte prvé zúbky. Je vhodné použiť zmrazenú zeleninovú zmes, ktorú hodíme do vypnutého vareného mäsa, nestratí živiny a rozmrazí sa.

Pri krmení normálnou stravou treba dopĺňať vápnik, jód a vitamíny. prípravky napr. Blattin, Welpenkalk, kalcium citrát a horčík.. Potom existuje kĺbna výživa ArtiCan.

Netreba zabúdať na rybie mäsoje výborné a ľahko straviteľné, obsahuje aminokyseliny, vitamíny a ďalšie vhodné zložky výživy.
Po výmene a stabilizácii chrupu sú vhodné kosti, obsahujú kalcium, chrupavky obsahujú minerálne látky, sú zdrojom výživy kĺbov.
K mäsu je vhodné pridávať cestoviny, ryžu, sparené ovsené vločky, proso.


Príklad kŕmenia Aresa - momentálne 3 a 1/2 mesiaca:

1) varené mäso (hydinové, hovädzie, srdce hovädzie aj kuracie a pod.) s vývarom s prílohou ( cestoviny, vločky, proso, krúpky, ryža a pod. niekedy pečivo, chlieb - ale nie čerstvý, nadúva)
zelenina nadrobno, vitamíny, kĺbna výživa a kalcium - dáva sa 1x denne do 1. jedla.
2) puding a piškóty - ako sladidlo včelí med alebo hroznový cukor
3) surové mäso 35% syr 30% - hovädzie, čerstvé srdce - je pre psa ľahšie straviteľné
4) mixovaný tvaroh s cukrom eventuálne s 1 žĺtkom a piškóty
5) varené kuracie so zeleninou, prílohou a vývarom
6) kura bez kostí s chrupkami s prílohou a zeleninou, prosom
7) tvaroh s medom, ovsené vločky sparené prípadne jogurt

8) prípadne uvarenú bravčovú nožičku s mäsom a kožou
9) rybie mäso vykostené varené s prílohou a zeleninou


Všetko je možné kombinovať obmieňať. 2 - 3 žĺtka týždenne, niektoré zložky môže pes odmietať, ale časom si zvykne. Pes môže aj nejaký ten zbytok z kuchyne.
Kvalitné granule tiež nezavrhovať a občas dať ako samostatnú dávku, nemiešať s mäsom
Petra Nová
26.03.09,15:52
Rada by som sa podelila so svojou skúsenosťou so psíkom. Svojho času som v tejto téme písala, že moja bišonička pĺzne, hoci by nemala. Veterinár ju prezrel, nič nezistil a doporučil vitamíny zlepšujúce kvalitu srsti. Nepovedal konkrétnu značku , tak som zašla do svojej obľúbenej psíčkarne a vybrala som vitamínový doplnok Canvit H50 plus za rozumnú cenu 5€. Po viac ako mesiaci psík pĺzne menej, ale drápky mu rastú akosi prirýchlo a bez klieštikov sa už odštipnúť nedajú. Pri podávaní tohto vitamínu v tabletkách, som zistila aj ďalšiu vec. Totiž, že existuje niečo, čo je určené na konzumáciu (napr. na rozdiel od plechovky od piva), ale moja havka to oňuchá a nechá tak. Nech sa to aj stokrát podobá granulám. Je to zázrak, že existuje niečo, čo aj neschrúme. Takže tabletkové vitamíny maskujem v inej potrave. Dúfam, že úplne pomôžu a havka pĺznuť nebude. Alaya, ďakujem za radu.

Chcem sa opýtať skúsenejších, čo majú psíkov, ktorým zarastajú ušká zvnútra. Ako odstraňujete tieto chĺpky? Môj psík ako-tak znesie ušnú hygienu. Vlhkým tampónom vyutierať vnútro uška. Ale to je všetko. Nestrpí žiadne vytrhávanie (ani sa mu nečudujem, pri tej hustote) a strihanie úchytkom, nie je riešenie. Tak ako to, prosím Vás, robíte? Nechávate to na salón?

A mám ešte jednu otázku. Načo je psíkom dobré podávať trochu oleja?
danushka
26.03.09,17:06
A mám ešte jednu otázku. Načo je psíkom dobré podávať trochu oleja?[/quote]

Myslím si Peti, že tak ako ľudia potrebujú na vstrebávanie vitámínov A,D,E,K do tela, ktoré sa nezaobídu bez tukov, pretože sú len v tukoch rozpustné, tak aj psíkom treba tie tuky dodať, aby metabolické procesy rozložili a správne využili prvky potravy.
Náš Samko - americký kokeršpaniel, polročné ešte šteniatko dostáva postrúhanú mrkvičku, kalerábik zmiešané s pár kvapkami oleja. Prípadne aj do surového vajíčka kvapnem trošku.
Zistili sme, že aj list čínskej kapusty vďačne pochrume. Joj či to je radosti s mamkou variť pri peci:D:D:D.
Petra Nová
26.03.09,18:34
Ďakujem, Danushka . Znovu sa presviedčam, aké vie byť ľudské myslenie bigotné.
Samozrejme, že u človeka vitamíny-tuk, jasné. O tom oleji som čítala tu, na Porade, ale nebol tam napísaný žiadny dôvod, ani súvislosť. Takže, keď sa priznám, že som o tom aj rozmýšľala, na čo ten olej môže byť dobrý, tak je to na zasmiatie. No, čo už.
U nás je akákoľvek zelenina a ovocie tiež maškrtka, okrem surovej cibule. Tú poomáľala a ozobkanú vypľula. Neviem, ako je to s cesnakom, postrehla som, že jej raz papuľka intenzívne vôňala po cesnaku, ale či ho vpravila do žalúdka, ťažko povedať. Možno áno, keďže žiadne zbytky som nenašla.
No a tú radosť zo spoločného varenia potvrdzujem. Je však jednostranná, zo strany havky. Čo padne na zem, je jej vlastníctvom. A ja mám radosť, keď sa mi podarí navariť tak, že jej ani raz nepristúpim labku alebo chvostík. Ale to isto poznáš.
andreaS
26.03.09,18:42
danushka: jeeeej aj ty mas amika??? akej farby? ja sa neviem dockat nasho noveho prirastku (malo by to byt tak cca oktober, alebo potom az maj buduceho roka)

inak o tom oleji pocujem prvy krat... snad sme cosi nezanedbali...
adi11
26.03.09,19:10
Petra, o tom vlastníctve to platí aj s našim havinom. Lenže naposledy to skončilo hnačkou. To bol psík doma s mužom, ktorý vytápal slaninu na masť. Jasné, že pri krájaní mu pár kúskov padlo na podlahu a havo schmatol. Hnačku mal poriadnu, bruchabolenie ale štyri dni. V lete mal tiež, ale to pojedol všetko nakopu, halušky, hrozno, gaštanové pyré.. /proste je pažravý aj maškrtný/. Už vieme, že hocičo nemôže.
danushka
26.03.09,19:17
danushka: jeeeej aj ty mas amika??? akej farby? ja sa neviem dockat nasho noveho prirastku (malo by to byt tak cca oktober, alebo potom az maj buduceho roka)

inak o tom oleji pocujem prvy krat... snad sme cosi nezanedbali...

Áno, máme amerického kokríka čiernej farby. Je to už druhý psík tohto druhu v našej rodine. Jeho predchodca Benjičko bol tiež čierny, mal však bielu kravatku, bol to fešáčik a tá kravatka charakterizovala jeho povahu. Bol veľmi pokojný, trpezlivý a vskutku disciplinovaný. Na sklonku roka nám umrel, veľmi náhle, nevedeli sme mu pomôcť :mee:. Do poslednej chvíľky sme boli pri ňom a stále sa mi tlačia slzy, keď si naň spomeniem.
Ani neviem ako sa to všetko zomlelo, ale ešte v deň ako Benjičko umrel, moje deti našli na internete Samka. Vtedy mal 3 mesiace a bol vernou kópiou Benjiho. Ale ostáva len pri výzorovej kópii.
Píšem to tu preto, lebo tak ako ľudia sú rôzneho temperamentu, tak aj tieto štvornohé stvorenia majú rozdielne povahové črty.
Náš nový člen rodiny je hyper-temperamentý, neodbytný, veľmi komunikatívny /vydáva rôzne zvuky pri prejavoch radosti i hnevu/, je jednoducho iný.
Než sme sa pred rokmi odhodlali pre psíka v domácnosti, pretože tento druh určite nie je vhodný do exteriéru..., tiež sme si počkali na vrh fenky, ktorá nám učarovala. Spomínam si veľmi dobre, ako sme vyčkávali, kedy sa už narodia mláďatká a kedy ten náš bude môcť už konečne byť s nami. Spomínam si na jeho prvú noc u nás doma, na jeho plač...na to, ako som si ho uložila na vankúš a pokojne zaspal. Spomínam si na tie roky, ktoré boli naplnené jeho prítomnosťou, na to ako som sa len jemu vyžalovala, keď ma nemal kto vypočuť...spomínam si na poslednú chvíľku, keď od nás odišiel a ako sme ho pochovali aj s jeho pelieškom na našej záhradke a manžel mu vystrúhal krížik:mee::mee::mee:.
Teraz máme nového fešáčika. Je iný, ale je náš a my sme jeho a čaká nás veľa radosti a možno aj starostí.

AndreaS, každý, kto si zaobstará psíka, je jedno akého plemena sa stáva lepším človekom. Priazeň a lásku, ktorú dá tomuto nemému stvotreniu, sa človeku stonásobne vráti a nikdy nebude mať pocit, že je sám.
andreaS
26.03.09,19:27
danushka: psicka mi je luto, az mam slzy v ociach... a zaroven dufam, ze u nas to pride co najneskor...

minuly piatok nas amik oslavil 5. narodeninky... ma ich den predo mnou :D My mame zlatej farby. Velmi som chcela strakoska, ale vtedy ked sme zhanali akoby nebolo amika na predaj... a na tohto som sa isla povodne len pozriet... neodolala som... on si ma proste vybral, rozbehol sa ku mne a uz sme sa nerozlucili :) pamatam si ako som ho viezla domov v pletenom kosiku, ako mi spinkal na rukach a ako boli vsetci z neho na makko... a ako prvykrat doma papal a od prvej chvile nevydal hlaska ze by mu bolo smutno... aj prva noc prebehla bez problemov :) nedala by osm ho za nic na svete... je to ako nase dieta... spi so mnou, ma svoju polohu a ked nie som tak ako to ma rad, tak skrabka na postel a az potom vyskoci a natlaci sa ku mne ;) a rovnako vydava zvuky ked sa ide von, ked pyta dobrotky alebo sa chce hrat... my to volame ze "spieva" a vie to aj na povel :D

Mojim snom je mat ich doma 4. Nasho cerveneho, strakoska, cierneho a hnedeho. Oni su tak krasni ked su viaceri pri sebe.

No a este mam vysnenu jednu vec, co bude u nas na zahrade... vid video. Niekto to bude mat pre deti ale my zatial pre psikov :-D No neni to perfektne???

http://www.youtube.com/watch?v=yDGugkF4zks - ak video nepojde kliknite este raz na stred toho obrazka a otvori to v novom okne
danushka
26.03.09,19:39
No pri tomto videu /veľmi sympatickom/ som si spomenula na jednu príhodu z čias, keď deti boli ešte malé...
Bývali sme v byte a v kúpeľni sme mali len sprchovací kút. Mojim deťom v tom čase stačil aj sprchovací kút na čľapkanie sa vo vode. Syn mal v tom čase asi 7 rokov a dcéra 2. Zdalo sa mi, že sú už dlho vo vode a to podozrivé ticho neveštilo kostolný poriadok. Vošla som do kúpelne a pochopila som to ticho. Okrem mojich dvoch detí vo vode bol ešte tretí. Náš psík Benjičko a všetci boli véééééééééééľmi spokojní:D:D:D:D. A tá špinavá voda! Ach jaj...skoro som infarkt dostala, dnes mi to príde veľmi milé.
Petra Nová
26.03.09,20:05
Adi, vieš, ako by som počula rozprávať o tej svojej. Neviem, či je aj maškrtná, lebo nevyberá, pažravá áno, pretože dokáže spapať takmer všetko. Možno aj tú cibuľu, keby som ju nechala dlhšie s ňou. Spomenula som prázdnu plechovku od piva. Ani neviem, ako sa dostala do jej blízkosti, ale faktom je, že si ju labkami skrčila, a to skrčené zúbkami rozhrýzla. A nechcela som veriť vlastným očiam, že tie kúsky aj odhryzkáva a žuje a nechcela ich vypľuť. Až kým som jej ako náhradu neponúkla piškótu. No, to sa mi už skôr zdá , akoby sa jej závity v hlavičke stále vyvíjali, napriek tomu, že už bude mať deväť mesiacov. Tvojho bolí bruško aspoň z dobrých vecí, ale predstav si, že by to bolo z plechovky od piva. Inak sa snažím vniesť nejaký poriadok do jej stravovania a dávam pozor, aby nenapchala do seba piate, cez deviate. Ale to hrozienko má tiež veľmi rada.
Petra Nová
26.03.09,20:37
Áno, máme amerického kokríka čiernej farby. Je to už druhý psík tohto druhu v našej rodine. Jeho predchodca Benjičko bol tiež čierny, mal však bielu kravatku, bol to fešáčik a tá kravatka charakterizovala jeho povahu. Bol veľmi pokojný, trpezlivý a vskutku disciplinovaný. Na sklonku roka nám umrel, veľmi náhle, nevedeli sme mu pomôcť :mee:. Do poslednej chvíľky sme boli pri ňom a stále sa mi tlačia slzy, keď si naň spomeniem.
Ani neviem ako sa to všetko zomlelo, ale ešte v deň ako Benjičko umrel, moje deti našli na internete Samka. Vtedy mal 3 mesiace a bol vernou kópiou Benjiho. Ale ostáva len pri výzorovej kópii.
Píšem to tu preto, lebo tak ako ľudia sú rôzneho temperamentu, tak aj tieto štvornohé stvorenia majú rozdielne povahové črty.
Náš nový člen rodiny je hyper-temperamentý, neodbytný, veľmi komunikatívny /vydáva rôzne zvuky pri prejavoch radosti i hnevu/, je jednoducho iný.
Než sme sa pred rokmi odhodlali pre psíka v domácnosti, pretože tento druh určite nie je vhodný do exteriéru..., tiež sme si počkali na vrh fenky, ktorá nám učarovala. Spomínam si veľmi dobre, ako sme vyčkávali, kedy sa už narodia mláďatká a kedy ten náš bude môcť už konečne byť s nami. Spomínam si na jeho prvú noc u nás doma, na jeho plač...na to, ako som si ho uložila na vankúš a pokojne zaspal. Spomínam si na tie roky, ktoré boli naplnené jeho prítomnosťou, na to ako som sa len jemu vyžalovala, keď ma nemal kto vypočuť...spomínam si na poslednú chvíľku, keď od nás odišiel a ako sme ho pochovali aj s jeho pelieškom na našej záhradke a manžel mu vystrúhal krížik:mee::mee::mee:.
Teraz máme nového fešáčika. Je iný, ale je náš a my sme jeho a čaká nás veľa radosti a možno aj starostí.

AndreaS, každý, kto si zaobstará psíka, je jedno akého plemena sa stáva lepším človekom. Priazeň a lásku, ktorú dá tomuto nemému stvotreniu, sa človeku stonásobne vráti a nikdy nebude mať pocit, že je sám.
Chcela som reagovať na Tvoj príspevok, ale kým som ho dopísala, tak ma odhlásilo, a keď som ho chcela poslať, nenávratne zmizol.

Ale vlastne ani netreba, lebo si to krásne napísala, čo zažíva každý psíčkar s tým svojim. Tak som len zvýraznila niektoré myšlienky, s ktorými absolútne súhlasim.
alaya1
26.03.09,21:17
Rada by som sa podelila so svojou skúsenosťou so psíkom. Svojho času som v tejto téme písala, že moja bišonička pĺzne, hoci by nemala. Veterinár ju prezrel, nič nezistil a doporučil vitamíny zlepšujúce kvalitu srsti. Nepovedal konkrétnu značku , tak som zašla do svojej obľúbenej psíčkarne a vybrala som vitamínový doplnok Canvit H50 plus za rozumnú cenu 5€. Po viac ako mesiaci psík pĺzne menej, ale drápky mu rastú akosi prirýchlo a bez klieštikov sa už odštipnúť nedajú. Pri podávaní tohto vitamínu v tabletkách, som zistila aj ďalšiu vec. Totiž, že existuje niečo, čo je určené na konzumáciu (napr. na rozdiel od plechovky od piva), ale moja havka to oňuchá a nechá tak. Nech sa to aj stokrát podobá granulám. Je to zázrak, že existuje niečo, čo aj neschrúme. Takže tabletkové vitamíny maskujem v inej potrave. Dúfam, že úplne pomôžu a havka pĺznuť nebude. Alaya, ďakujem za radu.

Chcem sa opýtať skúsenejších, čo majú psíkov, ktorým zarastajú ušká zvnútra. Ako odstraňujete tieto chĺpky? Môj psík ako-tak znesie ušnú hygienu. Vlhkým tampónom vyutierať vnútro uška. Ale to je všetko. Nestrpí žiadne vytrhávanie (ani sa mu nečudujem, pri tej hustote) a strihanie úchytkom, nie je riešenie. Tak ako to, prosím Vás, robíte? Nechávate to na salón?

A mám ešte jednu otázku. Načo je psíkom dobré podávať trochu oleja?
Petra, tie chlpky musia von, ci sa to psikovi paci, ci nie.sa cudujem, ze ti to vetos nepovedal. A raz tyzdenne mu musis do ucha kvapnut kvapku usneho roztoku, kupis v chovke ci u veterinara, aby ked sa zatrepe, tak ten mas vyskoci z ucha von. My ked mu vytrhavame chlpky, to vzdy po kupani, su uvolnene, tak ho manzel drzi a dcera mu ich pomaly vytrhava, ja krmim piskotami, aby sa to dalo ako tak urobit.:)
Ak mu to nevytrhas, tak sa mu mozu lahsie zaniest usi a zapal je na svete.
Som rada, ze srst sa pozbierala, rozmyslala som, ci neskodi aj sampon, ktory pouzivas, ja pouzivam veterinarny, uplne neskodny na srst a kozu, je sice sakra drahy, ale co uz, vola sa darmilen.Kupujem v lekarni na objednavku a ma aj veterinar.
Tie uska nezanedbavaj a mne jedna pani poradila, ze ked sprchujem hlavu, tak usi z oboch stran prikryjem prstami - jedno palcom, druhe malickom, tak sa tam voda dostane minimalne.
Drzim prsty. este ma napadlo, ze existuje taky praskok, vozia to z Ciech, nasype sa do ucha a chlpky uplne povolia, len ich vyberies. neviem, ako sa to vola, nasmu to dal vetos len raz, no velmi potom triasol hlavou, tak to uz nerobime.
alaya1
26.03.09,21:22
Adi, vieš, ako by som počula rozprávať o tej svojej. Neviem, či je aj maškrtná, lebo nevyberá, pažravá áno, pretože dokáže spapať takmer všetko. Možno aj tú cibuľu, keby som ju nechala dlhšie s ňou. Spomenula som prázdnu plechovku od piva. Ani neviem, ako sa dostala do jej blízkosti, ale faktom je, že si ju labkami skrčila, a to skrčené zúbkami rozhrýzla. A nechcela som veriť vlastným očiam, že tie kúsky aj odhryzkáva a žuje a nechcela ich vypľuť. Až kým som jej ako náhradu neponúkla piškótu. No, to sa mi už skôr zdá , akoby sa jej závity v hlavičke stále vyvíjali, napriek tomu, že už bude mať deväť mesiacov. Tvojho bolí bruško aspoň z dobrých vecí, ale predstav si, že by to bolo z plechovky od piva. Inak sa snažím vniesť nejaký poriadok do jej stravovania a dávam pozor, aby nenapchala do seba piate, cez deviate. Ale to hrozienko má tiež veľmi rada.
Pozor, cibula je pre psa prudko jedovata, upozornil ma vetos hned pri prvej navsteve.
andreaS
27.03.09,10:12
alaya: a tvoj psik ma problemy so srstou ked kupes iba veterinarnym samponom?

my mame sampon od biogroom "protein lanolin" velke 966ml balenie, kt. je koncentratom a riedi sa 1:5 ... cize v podstate za dakych 600,- Sk kupujem 6 litrovy sampon a namiesto kondicioneru sme predtym davali taku vazelinu, tiez od biogroom... spolu to vyjde na dakych 1200 sk (este som nekupovala za eura ;-) ) a vystaci nam to na tak 1,5-2 roky... niekomu sa zda vela dat tolko za sampon ale jediny sampon, kt. je setrny k srsti a nezamotava sa nam vdaka tomu balzamu (teraz davam od all system iny kondicioner, na vacsiu vyzivu srsti)... raz som nudzovo musela kupit sampon v beznom obchode daka znacka ze Heby, ci cosi take (snad mozem menovat znacky) dala som zan 250,- a pouzili sme ho na 2x nakolko to nebol koncentrat.... v podstate kupem len v tom, v com kupu vystavne psiky a to su sampony, kt. nemaju vplyv na PH pokozky psika a mozes ho s tymito samponmi kupat aj kazdy den :-)
alaya1
27.03.09,10:19
Kupem v darmilene, lebo od neho sa absolutne pes neskriabe. All system som pozerala aj ja na profikozmetike, no na ceskej stranke mi pani, ktora to vlastni napisala, ze ked kupem casto, je to pre psa nevhodne, lebo obsahuje silikon a beliace zlozky- mam bieleho psa.Z all systemu na caste kupanie je vhodny len jeden sampon, day to day, no od neho nema pes snehobielu srst. Ine problemy pes nema. Kupala som aj v Hery- bielom, no skriabal sa strasne, asi velmi vysusuje. je citlivy na kozu a darmilen sa mi osvedcil. ked som si kupila psa, vedela som, ze to bude nieco stat. Tak aj stoji-)):)
andreaS
27.03.09,10:53
alaya: preto davam ten kondicioner, psa mam potom tak 2 dni takeho mastnejsieho, ono sa to aj vola ze "nalozit psa do oleja" :D ten all system davam len teraz, lebo ma taku vysusenu srst po zime, tak aby mu to viac hydratovalo ale na najblizsej vystave kupujem opat nasu staru dobru "vazelinu" ... biogroom ma tiez radu pre bielych psikov, ale tam neviem aku su s tym spokojni pouzivatelia, kedze my mame cervenho :) ... nam sa skriabal kvoli zlej strave a odkedy davame hypoalergenne granulky, tak je vsetko ok... teraz sa skrabe uz ked treba okupat :D
alaya1
27.03.09,11:54
:)
alaya: preto davam ten kondicioner, psa mam potom tak 2 dni takeho mastnejsieho, ono sa to aj vola ze "nalozit psa do oleja" :D ten all system davam len teraz, lebo ma taku vysusenu srst po zime, tak aby mu to viac hydratovalo ale na najblizsej vystave kupujem opat nasu staru dobru "vazelinu" ... biogroom ma tiez radu pre bielych psikov, ale tam neviem aku su s tym spokojni pouzivatelia, kedze my mame cervenho :) ... nam sa skriabal kvoli zlej strave a odkedy davame hypoalergenne granulky, tak je vsetko ok... teraz sa skrabe uz ked treba okupat :D
ja krmim senzitivom od mala, takze to nie je problem, losos a ryza. Bisonikovi nemozem davat olejove veci, srst ma byt nadychana, no teraz ma v zime, letny zostrih, tak je udrzba lahsia.
Ja som s tym darmilenom velmi spokojna, po kazdej prechadzke mu s tym umyvam spodnu cast noh- riedeny, nikdy ziadna reakcia.Hlavu mu umyvam riesdenym detskym samponom, jonsom fialovy, lebo aj ten darlilen ho v ociach stipal, knucal, ze az.cela procedura s jedny kupanim psa-))
andreaS
27.03.09,13:20
alaya: sranda ze kazdemu psikovi treba nieco ine :) a veru u nas je to tiez hotova procedura, tak na 2 hodiny...
Petra Nová
27.03.09,13:31
Petra, tie chlpky musia von, ci sa to psikovi paci, ci nie.sa cudujem, ze ti to vetos nepovedal. A raz tyzdenne mu musis do ucha kvapnut kvapku usneho roztoku, kupis v chovke ci u veterinara, aby ked sa zatrepe, tak ten mas vyskoci z ucha von. My ked mu vytrhavame chlpky, to vzdy po kupani, su uvolnene, tak ho manzel drzi a dcera mu ich pomaly
Som rada, ze srst sa pozbierala, rozmyslala som, ci neskodi aj sampon, ktory pouzivas,
Drzim prsty. este ma napadlo, ze existuje taky praskok, vozia to z Ciech, nasype sa do ucha a chlpky uplne povolia, len ich vyberies. neviem, ako sa to vola, nasmu to dal vetos len raz, no velmi potom triasol hlavou, tak to uz nerobime.


Pozor, cibula je pre psa prudko jedovata, upozornil ma vetos hned pri prvej navsteve.
Alaya, vždy mi dobre poradíš, ďakujem Ti za to. Ale keď si pomyslím na tú procedúru s trhaním chĺpkov, ktorú si viem živo predstaviť v trojčlennom obsadení:), nemôžem povedať, že ma Tvoje rady vždy aj potešia.:mee: Neviem, ako to zvládnem. ale čosi budem musieť urobiť. Našťastie doteraz nemala s uškami žiadne problémy. Páčil by sa mi ten prášok do uší , ale to trasenie hlavou nie, tak neviem.
Súhlasím s Tebou, že ako možný dôvod pĺznutia prichádza do úvahy aj ten šampón. Kým bolo teplo, tak som mala strach , že z prechádzok donesieme aj nejakú tú blšku alebo iného neželanca. Tak som z opatrnosti havinu ”drhla” v blšom šampóne. A ten jej nemusel robiť dobre. No, asi radšej kúpim ten doporučený, medicínsky a parazitov budem riešiť inak. Tak mi drž prsty, aby to všetko dobre dopadlo.
Čo sa týka tej cibule, ľakám sa toho, že je pre psíkov taká škodlivá. Jazyček mojej haviny celkom neomylne vychytal každý malý kúsok z podlahy. Len tej veľkej, neošúpanej sa naľakala. Dobre, že si to napísala, budem dávať väčší pozor. A to isté asi platí pre cesnak, predpokladám.
Petra Nová
27.03.09,13:34
A nepíš mi kamil :D
Nebudem, keď sa prestaneš pripomínať za mojimi príspevkami.
alaya1
27.03.09,14:03
Alaya, vždy mi dobre poradíš, ďakujem Ti za to. Ale keď si pomyslím na tú procedúru s trhaním chĺpkov, ktorú si viem živo predstaviť v trojčlennom obsadení:), nemôžem povedať, že ma Tvoje rady vždy aj potešia.:mee: Neviem, ako to zvládnem. ale čosi budem musieť urobiť. Našťastie doteraz nemala s uškami žiadne problémy. Páčil by sa mi ten prášok do uší , ale to trasenie hlavou nie, tak neviem.
Súhlasím s Tebou, že ako možný dôvod pĺznutia prichádza do úvahy aj ten šampón. Kým bolo teplo, tak som mala strach , že z prechádzok donesieme aj nejakú tú blšku alebo iného neželanca. Tak som z opatrnosti havinu ”drhla” v blšom šampóne. A ten jej nemusel robiť dobre. No, asi radšej kúpim ten doporučený, medicínsky a parazitov budem riešiť inak. Tak mi drž prsty, aby to všetko dobre dopadlo.
Čo sa týka tej cibule, ľakám sa toho, že je pre psíkov taká škodlivá. Jazyček mojej haviny celkom neomylne vychytal každý malý kúsok z podlahy. Len tej veľkej, neošúpanej sa naľakala. Dobre, že si to napísala, budem dávať väčší pozor. A to isté asi platí pre cesnak, predpokladám.
Petra, nemas za co dakovat, vies, ja som psika nemala, toto je prvy, tak sa vzdelavam a studirujem, kde sa da. Nasla som jednu super stranku, tam je toho dost, a priznam sa, ked neviem, kam z konopy, tak napisem jednej pani chovatelke do CR, ona rada poradi.
Tie chlpky z usi by mala vediet odstranit aj strihacka v salone, len nedavaj strihat, ale vytrhat.pripadne veterinar, len to nezanedbaj.
Sampony na blchy su velmi agresivne- no ja si to myslim, my sme nasmu nikdy nic take nedavali. Skus ten darmilen, uvidis, budes spokojna.On velmi nepeni, tak nemusis sa bat a davat vela.
Zajtra ideme k veterinarovi, odvazit psa a po odcervovaciu tabletu, 3 mesiace uleteli, tak sa opytam sa tu ochranu proti blcham a kliestom, dam vediet. Ahoj, pekny vikend.
andreaS
27.03.09,14:51
petra: ked bol nas maly, tak sme ho styria nemohli udrzat a ostrihat mu labky zospodu... vobec to nemal rad a vseobecne ani to cesanie iba kupanie drzal.. potom sa to casom naucil, ze to neni take strasne a hlavne ze potom sa mu lepsie chodi... my uska vytrhavat nemusime, staci precistit roztokom... ale ani teraz nie je nadseny ked ho doma upravujem... hlavne to netreba zanedbat a pravidelne treba cistit a chvalit ked pekne drzi a potom dat aj dobrotku ;)

co sa tyka blsiek, tak sme mali asi 2x, ale to len jednu som nasla... mam kupeny pripravok frontline a tak 2-3x do roka mu streknem za krk a je chraneny :)
Petra Nová
27.03.09,17:24
Petra, nemas za co dakovat, .....
Zajtra ideme k veterinarovi, odvazit psa a po odcervovaciu tabletu, 3 mesiace uleteli, tak sa opytam sa tu ochranu proti blcham a kliestom, dam vediet. Ahoj, pekny vikend.
Neďakujem Ti len preto, že je to obvyklé, ale robím to rada aj pre niečo iné. Šetríš mi čas. Ja sa opýtam a Ty mi ochotne poskytneš informácie, už odskúšané, a poradíš ako najlepšie vieš. To cítim z Tvojich príspevkov. Tak, prečo by som nemala poďakovať, keď nemusím lietať po nete a dostávam hotové ? To je to najmenej , čo môžem urobiť. A vždy poďakujem každému, kto mi poradí v tom, čomu veľmi nerozumiem alebo mi inak pomôže.
Aj ja Ti prajem pekný, jarný a neupršaný víkend a tiež všetkým psíčkarom a ich miláčikom.
bonita
27.03.09,18:05
V Rakusku psickari neodcervuju chemiou , ale prave cesnakom. takze nemyslim, ze by bol jedovaty.

A cibula je preco jedovata? Aka latka v nej? Aj varena?
alaya1
27.03.09,20:07
V Rakusku psickari neodcervuju chemiou , ale prave cesnakom. takze nemyslim, ze by bol jedovaty.

A cibula je preco jedovata? Aka latka v nej? Aj varena?
Tak to ja naozaj neviem preco je jedovata, povedal mi to veterinar, ked sme tam boli 1krat a potvrdila aj chovatelka z Ciech. nemam preco pochybovat a skusat.. Neviem, ci aj varena, ja to proste neskusam a moj ovonal raz cibulu a utiekol pod stol.
alaya1
30.03.09,06:53
Petra, pripravok proti blcham a kliestom- po aplikacii mas 3 mesiace uplny pokoj, - vola sa Frontline, daval nam to veterinar.
maxipc
30.03.09,14:41
Tu je odpoved na otázku, prečo je cibuľa pre psíkov jedovatá. Ja mám čiernu labradorku Ellu,tiež som nevedela, že je cibuľa jedovatá! Pri mojej Elle," čo na zemi, to je moje ", dávam pozor pri varení,aby mi nepadala pri krájaní. Krmim ju granulami Chapi, raz do týždňa lyžica olivového oleja, 1 surové vajíčko aj so škrupinou, ked sa jej mení srsť, dávam jej Canvit-H na srsť, má ju potom nádhernú, ešte jej občas navarím ryžu s kuracímí pečienkami, mrkvou, kaleráb, inak miluje zeleninu a ovocie, proste moja papkačka


KUCHYNSKÁ CIBUĽA
Pri konzumácii cibule môže u psa dôjsť k rozpadu červených krviniek, čo je spôsobené zlúčeninami síry, čo môže poškodiť bunečnú stenu červených krviniek ( človek má červené krvinky vybavené inými enzýmami).Už 5 až 10 g surovej cibule na 1kg telesnej hmotnosti postačí k otráveniu psa, ale toxická je aj varená cibuľa. Otrava začína zvracaním a preháňaním, letargiou, neskôr chudnutím a anémiou spôsobenou krvácaním a sprevádzaná blednutím slizníc. Táto otrava sa dá diagnostikovať pomerne jednoznačne, pretože sa dajú v červených krvinkách dokázať tzv. Heinzové telieska. Ak prísun cibule zastavíme, pes sa za pár dní rýchlo zotaví
Petra Nová
30.03.09,14:43
Petra, pripravok proti blcham a kliestom- po aplikacii mas 3 mesiace uplny pokoj, - vola sa Frontline, daval nam to veterinar.
Ďakujem. Asi toto bola jedna z mála informácií, ktoré som vydolovala z veterinára-časom. Inak mi ponúkol proti blškám aj nejakú injekciu, ale keďže to bolo v čase po blšej sezóne, tak sme to nechali na neskôr.

S tou cibuľou nič nové? Na budúci týždeň pôjdem veterinárovi, tak sa opýtam. Inak, skúšala som tie ušká. Bol kvikot, ako na zakáľačke. Skoro sme sa prestali kamarátiť. Nechám to na iných.
maxipc
30.03.09,14:44
posielam fotku Elly, tu má sedem mesiacov, teraz je už 1 a1/2 ročná slečna, ale srsť má takú istú
Petra Nová
30.03.09,14:50
Tu je odpoved na otázku, prečo je cibuľa pre psíkov jedovatá.

Nepostrehla som Tvoj príspevok, preto som sa pýtala na tú cibuľu. Fain, že si to vysvetlila. A ako je to s cesnakom? Nevieš o tom niečo? A ten olivový olej? Je na vstrebávanie vitamínov alebo má ešte iné poslanie?
maxipc
30.03.09,14:52
S tou cibuľou nič nové? Na budúci týždeň pôjdem veterinárovi, tak sa opýtam.
Pripla som ti niečo o cibuli na strane 21, nielen cibuľa je jedovatá, ale aj zlatý dážd(paličky na aport), tis (strom) dokonca prudko jedovatý!
Oxana
maxipc
30.03.09,14:54
cesnak neviem, ale radšej nedávam, olivový olej dávam Elle, aby sa jej srsť pekne leskla, niekto dáva rybací, ja som skúsila olivový a funguje to
Petra Nová
30.03.09,14:55
Dá sa tušiť, že Ella je krásna, ale priznám sa, na mojom monitore ju veľmi nevidím.:)
arizona
30.03.09,15:07
Tu je odpoved na otázku, prečo je cibuľa pre psíkov jedovatá. Ja mám čiernu labradorku Ellu,tiež som nevedela, že je cibuľa jedovatá! Pri mojej Elle," čo na zemi, to je moje ", dávam pozor pri varení,aby mi nepadala pri krájaní. Krmim ju granulami Chapi, raz do týždňa lyžica olivového oleja, 1 surové vajíčko aj so škrupinou, ked sa jej mení srsť, dávam jej Canvit-H na srsť, má ju potom nádhernú, ešte jej občas navarím ryžu s kuracímí pečienkami, mrkvou, kaleráb, inak miluje zeleninu a ovocie, proste moja papkačka


KUCHYNSKÁ CIBUĽA
Pri konzumácii cibule môže u psa dôjsť k rozpadu červených krviniek, čo je spôsobené zlúčeninami síry, čo môže poškodiť bunečnú stenu červených krviniek ( človek má červené krvinky vybavené inými enzýmami).Už 5 až 10 g surovej cibule na 1kg telesnej hmotnosti postačí k otráveniu psa, ale toxická je aj varená cibuľa. Otrava začína zvracaním a preháňaním, letargiou, neskôr chudnutím a anémiou spôsobenou krvácaním a sprevádzaná blednutím slizníc. Táto otrava sa dá diagnostikovať pomerne jednoznačne, pretože sa dajú v červených krvinkách dokázať tzv. Heinzové telieska. Ak prísun cibule zastavíme, pes sa za pár dní rýchlo zotaví

Pes našej bývalej susedy bol všežrút,cibuľu miloval...chvíľu ponaháňal,pohral sa a zjedol.
Nedávno som ich stretla,pes má vyše 12 rokov, vôbec nevyzeral zle...
Takže neviem, ako je to s tou cibuľou:rolleyes::D

Počula som, že aj čokoláda môže psa zabiť. Tú zas naša hafinka ľúbi:)
Petra Nová
30.03.09,15:22
S tou cibuľou nič nové? Na budúci týždeň pôjdem veterinárovi, tak sa opýtam.
Pripla som ti niečo o cibuli na strane 21, nielen cibuľa je jedovatá, ale aj zlatý dážd(paličky na aport), tis (strom) dokonca prudko jedovatý!
Oxana


cesnak neviem, ale radšej nedávam, olivový olej dávam Elle, aby sa jej srsť pekne leskla, niekto dáva rybací, ja som skúsila olivový a funguje to
Vďaka za informácie, ak máš aj inú fotku, tak prilep.
alaya1
30.03.09,15:28
No dievcata, obdivujem vas, ze experimentujete. ja co citam a pucujem, ze by mohlo skodit, tak nedam ani za nic. Moj cibulu onucha a odide. Aj papriku a citrusove ovocie.Tie stromy som nevedela, dakujem pekne, poviem manzelovi, on je aportoman-)).
O cokolade som pocula aj ja, tak tiez nedavam. Olej sa vraj ma davat na zeleninu, aby sa uvolnili vitaminy, ja davam bez, nakolko si ju hryzie sam.
Ja siom asi dost bojazkliva, nemala som psa, tak mu nechcem ublizit svojou nevedomostou. Petra, blahozelam k pokusu cistit ucho, naozaj to nezanedbaj.
maxipc
30.03.09,15:35
ešte pripajam niečo o otravách
Zlatý dážď
Jedovaté látky ktoré sú v zlatom daždi majú podobné účinky ako nikotín. Semená tejto ozdobnej rastliny sú sladké, ale už 2 až 7 gramov môže spôsobiť smrť. Niekedy stačí k usmrteniu už len žutie týchto vetvičiek, preto pri aporte nepoužívajme vetvičky zlatého dažďa, pretože by u psa mohlo dôjsť k silnému zvracaniu a následnému kolapsu. Konečné štádium býva charakterizované epileptickými záchvatmi.
Tis je označovaný ako vysoko jedovatý ihličňan, zdobí veľa záhrad a tiež sa často používa ako vianočná dekorácia, pretože neopadáva. Je nebezpečný nielen pre psov ale aj ľudí.. Tak ako oleander má toxické účinky na srdce a žalúdočný črevný trakt a vyvoláva symptómy ako sú poruchy srdečného rytmu, zvracanie, preháňanie, horúčky, kolaps, dýchavičnosť, podkožné krvácanie a kóma. Smrteľná dávka je už 30 gramov ihličia tisu. K ochoreniu dochádza veľmi rýchlo bez predchádzajúcich varovných príznakov a aj úmrtia sú náhle.
OLEANDER
Oleander. Určité látky ktoré obsahuje táto rastlina majú priame účinky na srdce.
Dochádza k poklesu srdečnej frekvencie a k poruchám srdečného rytmu s fibriláciou predsiene alebo komory až k zastaveniu srdca. Pritom sa u psa prejavujú kŕče, kašeľ a dýchavičnosť. Ešte nápadnejšie sú symptómy žalúdočného a črevného traktu- slintanie, zvracanie a preháňanie.
Pokiaľ pes prehltne väčšie množstvo oleandru, môže smrť nastať už po niekoľkých minútach. Väčšinou však začnú zvieratá zvracať čo ich zachráni pred smrťou

tiež som nevedela, Ella je divá aporterka, tak jej lámem paličky, už dávam velky pozor na zlatý dážd

KAKAO
Výrobky z kakaa (čokoláda!!!), ktoré obsahujú teobromin, alebo kofeín, sú pre psa obzvlášť nebezpečné, aj preto, že u psa trvá 20 hodín, než jeho telo tieto toxíny vylúči a tie sa zatiaľ môžu v tele nahromadiť. Smrteľná dávka je 100 až 200 mg týchto látok na kilogram živej váhy zvieraťa. (100g mliečnej čokolády obsahuje 150 až 230 mg, tabuľka horkej čokolády až cez 1500 mg.) Teobromin a kofeín majú povzbudzujúce účinky t.j. Stimulujú funkciu srdca čo však u psa nemusí byť vždy pozitívne: 4 až 6 hodín po požití príliš veľkého množstva potravín s veľkým obsahom kakaa sa u psa prejaví zvracanie, preháňanie, triaška, kŕče, ochrnutie zadných nôh. Smrť nastane v dôsledku akútneho zlyhania srdca. Psy s epilepsiou môžu reagovať na teobromin záchvatom

asi záleží od množstva koľko toho sporiada, malý psik je skor ohrozený, ako veľky, si myslím, fotky mám doma, som v práci, zajtra pripnem, oxana
Petra Nová
31.03.09,18:18
Oxana fotečku svojej Elly nepripojila, asi finišovala s DP. Zato ja som pred chvíľou objavila v jednej téme obrázok s tromi šteniatkami. K nemu bola pripojená otázka: Že sú krásni? Ja by som to trochu poopravila. Sú nádherní!!! A akoby jeden z nich bol môj. Síce trochu inak upravujem hlávku psíka, hlavne odhaľujem očká, ktoré majú títo psíci krásne, čierne , ako dve trnky . Tak načo tie krásne oči nechať zarastať chumáčmi, spoza ktorých ja nič nevidím, a oni zrejme tiež nič. No a na papuľke robím zostrih, aby moja slečna nevyzerala ako bývalý c.k. policajt.
Takže za svet neviem pochopiť, prečo pre tento typ psíkov je ideálom krásy telo so srsťou dlhou, až psík chodí ako kačka a hlávka sa zas podobá na klbo angorskej priadze, s ktorým človek má chuť sa pohrať. Tí psíkovia sú našťastie ešte len šteniatkami, tak ich nestihli spotvoriť.

Kto by mal o tú krásu záujem, pripájam link.:)
http://www.porada.sk/1007396-post5746.html
alaya1
01.04.09,06:58
Oxana fotečku svojej Elly nepripojila, asi finišovala s DP. Zato ja som pred chvíľou objavila v jednej téme obrázok s tromi šteniatkami. K nemu bola pripojená otázka: Že sú krásni? Ja by som to trochu poopravila. Sú nádherní!!! A akoby jeden z nich bol môj. Síce trochu inak upravujem hlávku psíka, hlavne odhaľujem očká, ktoré majú títo psíci krásne, čierne , ako dve trnky . Tak načo tie krásne oči nechať zarastať chumáčmi, spoza ktorých ja nič nevidím, a oni zrejme tiež nič. No a na papuľke robím zostrih, aby moja slečna nevyzerala ako bývalý c.k. policajt.
Takže za svet neviem pochopiť, prečo pre tento typ psíkov je ideálom krásy telo so srsťou dlhou, až psík chodí ako kačka a hlávka sa zas podobá na klbo angorskej priadze, s ktorým človek má chuť sa pohrať. Tí psíkovia sú našťastie ešte len šteniatkami, tak ich nestihli spotvoriť.

Kto by mal o tú krásu záujem, pripájam link.:)
http://www.porada.sk/1007396-post5746.html
Petra, pre mna je nebezpecne vidiet taketo psicata v skutocnosti, vsetky by som chcela, potom by som nedopadla dobre.-))
Ja myslim, ze na tom foto su maltezacikovia, maju tam dost inu srst, ale aj tak su prenadherne.
Petra Nová
01.04.09,08:31
Petra, pre mna je nebezpecne vidiet taketo psicata v skutocnosti, vsetky by som chcela, potom by som nedopadla dobre.-))
Ja myslim, ze na tom foto su maltezacikovia, maju tam dost inu srst, ale aj tak su prenadherne.
No, tak teraz neviem. Tá moja mala presne takú istú srsť, za mala, ako tie na obrázku. Nakoniec budem mať maltezáčika? Hádam nie !:):):):):)
maxipc
01.04.09,09:45
Ahojte. ospravedlňujem sa za meškanie s fotkami. Daňové podané(až sa ľahšie dýcha), tu sú slúbené fotky mojej Elly.
evinasa
01.04.09,09:55
Krásni havovia! Ja mám čivavku, a kvôli chlpom som chcela krátkosrstú, ale jej chlpy sú nakoniec ešte horšie – ostré ako ihličky, do všetkého sa zabodávajú ☺ Ale aspoň s tým strihaním nemám problém, len jej srsť hladím kefou na bábätká, z toho ju má krásne mäkkú a lesklú, aj sa jej to páči
Petra Nová
01.04.09,17:01
maxipc:
To je nádherná havka, čierna ako uhoľ, úplný protiklad mojej snežienke:).
Petra Nová
03.04.09,12:11
Petra, tie chlpky musia von, ci sa to psikovi paci, ci nie.
Tak, ušká sú čisté, chĺpky sú von a kožuch je minulosťou. Boli sme v psíkovskom salóne , takže snežienka má už letný strih, je vystrihaná dohola. A vytrhávanie chĺpkov je štandartnou záležitosťou salónu. Takže , netreba si lámať hlavu, ako to urobiť doma. Treba tam zájsť.:)
alaya1
03.04.09,12:40
Tak, ušká sú čisté, chĺpky sú von a kožuch je minulosťou. Boli sme v psíkovskom salóne , takže snežienka má už letný strih, je vystrihaná dohola. A vytrhávanie chĺpkov je štandartnou záležitosťou salónu. Takže , netreba si lámať hlavu, ako to urobiť doma. Treba tam zájsť.:)
Petra, dohola?? To vazne?? taku skrasnu srst, ja by som nedala.
Ale ak je to pre teba takto praktickejsie, tak ok. Som rada, ze chlpky su fuc, urcite to bolo pre malu uz neprijemne. My velmi do salona nechodime, ked sme boli 1.krat, dostal taky sok, ze odvtedy sa boji ako cert,.
Petra Nová
03.04.09,17:38
Petra, dohola?? To vazne?? taku skrasnu srst, ja by som nedala.
Ale ak je to pre teba takto praktickejsie, tak ok. Som rada, ze chlpky su fuc, urcite to bolo pre malu uz neprijemne. My velmi do salona nechodime, ked sme boli 1.krat, dostal taky sok, ze odvtedy sa boji ako cert,.
No, keď píšem dohola, tak tým nemyslím, že ju oholili až na kožu.:) Má krásny, nízky, biely perzián. Skoro ako jahniatko. Okrem chvostíka a ušiek. Aj okolie papuľky jej upravili tak, ako sa na distingvovanú slečnu patrí. A vôbec sa neviem rozhodnúť, či bola krajšia so zimným kožúškom alebo takto na letno. Ale roboty okolo nej bolo dnes skutočne menej.:)
Neviem, čo s tým Tvojím stvárali, keď bol taký šokovaný. Naopak, tá moja bola neobvykle tichá, skromná, a až do rána nedávala o sebe vedieť, že žije. Myslím si, že ju nejako nadopovali. Ale prežila to, a dnes je z nej malá čertica, ako obvykle.;)
alaya1
03.04.09,19:26
No, keď píšem dohola, tak tým nemyslím, že ju oholili až na kožu.:) Má krásny, nízky, biely perzián. Skoro ako jahniatko. Okrem chvostíka a ušiek. Aj okolie papuľky jej upravili tak, ako sa na distingvovanú slečnu patrí. A vôbec sa neviem rozhodnúť, či bola krajšia so zimným kožúškom alebo takto na letno. Ale roboty okolo nej bolo dnes skutočne menej.:)
Neviem, čo s tým Tvojím stvárali, keď bol taký šokovaný. Naopak, tá moja bola neobvykle tichá, skromná, a až do rána nedávala o sebe vedieť, že žije. Myslím si, že ju nejako nadopovali. Ale prežila to, a dnes je z nej malá čertica, ako obvykle.;)
Tak som sa potesila, ze nie je ako vizla bez srsti-)).Budes mat malo roboty s cesanim.Urcite ti ju oblbli, existuje taka pasta, ktoru davaju v salone,potom aj homeopat.tablety s.o.s bonbons, no ja prave pre to omamenie a pocula som, ze aj uspatie zvierata v salone, nemam k nim vrucny vztah. Som zasadne proti. No u nas su max.3 salony, no nasla som jednu pani vo vedlajsom meste, co ma CHS bisonikov a striha bez oblbovania a vyviazovania na sibenicu. Tak pojdeme tam.
Nas si svoje asi prezil, tak sa boji.
sarasara
03.04.09,19:38
Rada by som vedela, ako je to s tým nejakým nadopovaním. Mám yorkshirov, strihám ich sama, lebo keď som išla s jednou do psieho salóna, tak sa ku mne prilepila, že som sa pekne zasa zobrala a strihala doma. S druhou som to už ani neskúsila, tá je na tom ešte horšie. Keď ideme k veterinárovi, vopchá sa mi pod pazuchu a trasie sa , keď ju pustím, snaží sa doktora pokúsať. Obidve sú hrdinky na dvore, tam sa snažia pokúsať každú návštevu. To mi pripomína jednu príhodu, ktorú videl môj syn, keď my sme ešte psíkov nemali. Išiel pán na bicykli a taký malý psík vybehol z dvora a zakúsol sa pánovi do prstov na nohe v (sandáloch). Pán niekoľkokrát ešte potiahol, a švacol psíkom o zem. Psík sa držal. Pán sa zastavil, a vykopol nohou, aby sa psíka zbavil. Psík vyletel na susedovu garáž a hrozne štekal. Sused, ktorý nič nevidel sa na majiteľov psíka rozkričal : Zbláznili ste sa, dávať psa na moju garáž, veď spadne.
A tak, keď sú tie moje také rozčertené na domácej pôde, viem im dohovárať, "dávajte si pozor, pipulienky moje, aby ste neskončili na susedovej garáži."
Panebože, teraz, ako som to písala, pridala príspevok alaya 1. Akože "vyviazavať na šibenicu, alebo uspávať," a či čo ešte. No, to sa môj yorkshir bál oprávnene. Takže zostanem pri tom domácom strihaní.
Petra Nová
05.04.09,11:13
Rada by som vedela, ako je to s tým nejakým nadopovaním.

To mi pripomína jednu príhodu, ktorú videl môj syn, keď my sme ešte psíkov nemali. Išiel pán na bicykli a taký malý psík vybehol z dvora a zakúsol sa pánovi do prstov na nohe v (sandáloch). Pán niekoľkokrát ešte potiahol, a švacol psíkom o zem. Psík sa držal. Pán sa zastavil, a vykopol nohou, aby sa psíka zbavil. Psík vyletel na susedovu garáž a hrozne štekal. Sused, ktorý nič nevidel sa na majiteľov psíka rozkričal : Zbláznili ste sa, dávať psa na moju garáž, veď spadne.


Bola to moja prvá skúsenosť so salónom. Je dobré, že nezanechala žiadnu ujmu na mojom psíkovi, a že sa tam môžem kedykoľvek vrátiť. Faktom však je, že psík sa správal neobvykle, ale o dôvode môžem len špekulovať.

Chcela by som zareagovať na tú príhodu, čo si uviedla vo svojom príspevku. Myslím toho psíka na streche garáže. Je to úsmevná príhoda, ale ... . Vadia mi dve veci. Zisťujem, že hoci psíčkari nekonečne milujú svojich miláčikov, rovnako nemilujú spoluobčanov a ich miláčikovia zanechávajú svoje značky všade, skoro už pred dverami bytoviek. Bývam na sídlisku, kde je veľa zelene. Tá je doslova nimi posiata. To je skutočne strašné!!! Keď to vidím, stotožňujem sa s názorom, že psíkovia by mohli mať na zadku zips. A rovnako mi vadí, keď volne pobehujúci psíci obťažujú pozornosťou chodcov, aj keď o ňu nestoja. Potom môže dôjsť k takým situáciám, aké si uviedla.
alaya1
05.04.09,14:03
Bola to moja prvá skúsenosť so salónom. Je dobré, že nezanechala žiadnu ujmu na mojom psíkovi, a že sa tam môžem kedykoľvek vrátiť. Faktom však je, že psík sa správal neobvykle, ale o dôvode môžem len špekulovať.

Chcela by som zareagovať na tú príhodu, čo si uviedla vo svojom príspevku. Myslím toho psíka na streche garáže. Je to úsmevná príhoda, ale ... . Vadia mi dve veci. Zisťujem, že hoci psíčkari nekonečne milujú svojich miláčikov, rovnako nemilujú spoluobčanov a ich miláčikovia zanechávajú svoje značky všade, skoro už pred dverami bytoviek. Bývam na sídlisku, kde je veľa zelene. Tá je doslova nimi posiata. To je skutočne strašné!!! Keď to vidím, stotožňujem sa s názorom, že psíkovia by mohli mať na zadku zips. A rovnako mi vadí, keď volne pobehujúci psíci obťažujú pozornosťou chodcov, aj keď o ňu nestoja. Potom môže dôjsť k takým situáciám, aké si uviedla.
Petra, ci ta navsteva nenechala stopy po navsteve salona sa dozvies, ked tam zase budes chciet malu dat.

Co sa tyka toho ostatneho, citala som tvoj prispevok, akoby som ho napisala ja.
Tiez byvam na sidl.plnom zelene, ako jedna z mala mam svojho maleho psika sustavne na voditku- flexi, asi ako jedina, mozno nas je tolko, ze to spocitam na prstoch jednej ruky zbierame po psikovi jeho potrebu, no niekedy je tazko najst, ktora je nasa. Psa po kazdom navrate domov statocne vysprchujem, svoje botasky tiez, kto vie, do coho sme postupali.
Ja osobne sa ludiom necudujem, ze nemaju v laske psickarov, ani ja som nemala, ked mi pod oknami o siestej rano vybrechovalo aspon 6 psov, vencili sa o dusu, samozrejme bez potreby ich majitelov to upratat. Jedna sa aj o velkych psov, chrt, vlkodav, vlciak, kokrik a pod.Ja sa nerada stretavam so psikomi bez voditka a pana na blizku., Neviem, ci je pes ockovany, cisty a nerada by som bola, aby to stretnutie uskodilo mojmu, o ktoreho sa vsetci dost starame.
Barbara
06.04.09,10:44
ahojte psíčkári/ky,
tak s tým holením do hola aj my máme skúsenosti. My máme pudla a moja dcéra ho každý rok cez leto vystríha dohola:) nechá mu len ponožky, na hlave chochol a chvostík. ,:D dôležité je, že mu nie je teplo:D/ potom pricapím fotku/ zatiaľ len takú


Lenže som teraz akurát objednala strojček, lebo ten starý nám vypovedal:( .
voľakde som čítala o tom, že na tie chlpky v ušiach existuje nejaký prášok ,či čo, ževraj to uvoľní tie chlpky a idú sa ľahšie von, ale som už zabudla ako sa to volá, nepoznáte to náhodou?
Petra Nová
06.04.09,11:36
ahojte psíčkári/ky,
tak s tým holením do hola aj my máme skúsenosti. My máme pudla a moja dcéra ho každý rok cez leto vystríha dohola:) nechá mu len ponožky, na hlave chochol a chvostík. ,:D dôležité je, že mu nie je teplo:D/ potom pricapím fotku/ zatiaľ len takú


Lenže som teraz akurát objednala strojček, lebo ten starý nám vypovedal:( .
voľakde som čítala o tom, že na tie chlpky v ušiach existuje nejaký prášok ,či čo, ževraj to uvoľní tie chlpky a idú sa ľahšie von, ale som už zabudla ako sa to volá, nepoznáte to náhodou?
Bože, ten je rozkošný!
Vitaj psíčkarka, dlho Ťa nebolo vidieť. Tí psíci "dohola" sú síce inak krásni ako tí "bundášikovia", ale určite nie menej.:)

P.S.
:) Máš pravdu, že je dôležité, aby psíkom nebolo teplo, lebo tento rok má byť horúce leto. Bolo by zlé, keby sa psíci prehriali a začali blúzniť.:)
Petra Nová
10.04.09,20:13
Chcela by som poprosiť psíčkarov, ktorí majú fenky. Ako prežívate obdobie, keď sa Vám slečny začínajú hárať? Myslím tým technicky. Na tú moju to prišlo po prvý raz včera a nejako som to provizórne vyriešila, aby mi neoznačkovala celý byt. Ale prijala by som radu skúseného psíčkara, ktorý mi môže poskytnúť nejakú praktickú radu pre toto teplé počasie.:)
alaya1
11.04.09,07:22
Chcela by som poprosiť psíčkarov, ktorí majú fenky. Ako prežívate obdobie, keď sa Vám slečny začínajú hárať? Myslím tým technicky. Na tú moju to prišlo po prvý raz včera a nejako som to provizórne vyriešila, aby mi neoznačkovala celý byt. Ale prijala by som radu skúseného psíčkara, ktorý mi môže poskytnúť nejakú praktickú radu pre toto teplé počasie.:)
http://www.hafan.sk/oddelenie/70-haracie-nohavicky

Toto pouzivaju niektore moje zname a velmi si to chvalia.Dostat to urcite aj v salone pre psov.
Barbara
14.04.09,14:47
tak ako som sľúbila, že sem pricapím toho nášho naháča:D, tak tu je:D
teplo mu hádam nebude:---



keby ste vedeli o nejakej kočke, ktorá by ho chcela, tak sem s ňou;)
mzdarka renca
14.04.09,14:49
tak ako som sľúbila, že sem pricapím toho nášho naháča:D, tak tu je:D
teplo mu hádam nebude:---
aký feši naondulovaný, vystrihaný, jedným slovom krásavec;)

a neboj teplo mu už nebude:), má krásny letný zostrih.:---
Petra Nová
14.04.09,15:49
Ďakujem Alaya. Háranie, to je teda obdobie!!! Pre havinu síce prirodzené obdobie, ale pre prvopsíčkara trošku zložitejšie.
Veľmi ma nahovárajú, aby som jej dopriala aspoň raz rodiť ( neviem, či sa to tak hovorí aj u feniek:)), pretože je záujem o šteniatka práve od nej. Teraz to neprichádza do úvahy a v budúcnosti asi tiež nie. A opakovať toto obdobie by som už nechcela. Preto, keď si sa rozhodla pre psíka, tak z tohoto hľadiska si urobila určite dobre. My pôjdeme pekne k veterinárovi.
alaya1
14.04.09,17:33
Ďakujem Alaya. Háranie, to je teda obdobie!!! Pre havinu síce prirodzené obdobie, ale pre prvopsíčkara trošku zložitejšie.
Veľmi ma nahovárajú, aby som jej dopriala aspoň raz rodiť ( neviem, či sa to tak hovorí aj u feniek:)), pretože je záujem o šteniatka práve od nej. Teraz to neprichádza do úvahy a v budúcnosti asi tiež nie. A opakovať toto obdobie by som už nechcela. Preto, keď si sa rozhodla pre psíka, tak z tohoto hľadiska si urobila určite dobre. My pôjdeme pekne k veterinárovi.
Naco ides k vetovi? Dat ju sterilizovat,?
Tak som psami v obdobi harania je to strasneeee... dnes cely den len kluci, lezi pri dverach do bytu a skriabe na nich,odmieta jest granule, aj ked inokedy ich hlce, vonku lieta ako najaty a ja za nim s voditkom, ked chyti stopu po haravke je ako v tranze. Takze, takto to je so psami.:):)
Petra Nová
14.04.09,18:25
Naco ides k vetovi? Dat ju sterilizovat,?
Tak som psami v obdobi harania je to strasneeee... dnes cely den len kluci, lezi pri dverach do bytu a skriabe na nich,odmieta jest granule, aj ked inokedy ich hlce, vonku lieta ako najaty a ja za nim s voditkom, ked chyti stopu po haravke je ako v tranze. Takze, takto to je so psami.:):)

:):):):):)

Tak si to pekne užívame:). K tomu veterinárovi pôjdeme až keď dohárame. Áno sterilizovať.
Petra Nová
14.04.09,18:34
tak ako som sľúbila, že sem pricapím toho nášho naháča:D, tak tu je:D
teplo mu hádam nebude:---

keby ste vedeli o nejakej kočke, ktorá by ho chcela, tak sem s ňou;)
Tak ...., ten je ozaj dohola. A nebude mu predsa len teplo v tých čižmičkách:) ?

Myslím, že s tým nahováraním treba trochu počkať, až získa nejaký ten šat, veď cudná psia deva sa takého naháča môže vyľakať.:)
alaya1
15.04.09,07:08
:):):):):)

Tak si to pekne užívame:). K tomu veterinárovi pôjdeme až keď dohárame. Áno sterilizovať.
Tak, to ma prekvapilo, kazdy ma pravo sa rozhodnut sam. Ja mam iny nazor, ale to nie je podstatne, podstatne je, aby sa psikom neublizovalo.
Petra Nová
15.04.09,10:44
Tak, to ma prekvapilo, kazdy ma pravo sa rozhodnut sam. Ja mam iny nazor, ale to nie je podstatne, podstatne je, aby sa psikom neublizovalo.
Viac menej som rozhodnutá pre sterilizáciu, veľmi s tým nesúhlasí časť mojej širšej rodiny, pretože by radi šteniatká. Nakoniec aj ja som zvedavá a rada by som vidieť, čo by z mojej haviny vzniklo. Totiž od vtedy čo ju mám, nemala som takú frekvenciu rodinných návštev. Sú do nej “zbláznení” a začínam ich podozrievať, že chodia len kvôli nej :)

Ale súčasné zážitky a rozum mi hovorí , že to bude najlepšie riešenie. Obdobie hárania trvá asi 21 dní , dvakrát do roka. Je to bláznivé a obmedzujúce obdobie pre havinu a aj pre mňa. Uznávam, že je to zásah do prirodzenosti psíka, ale za rovnako neprirozené považujem, ak celý život budem potláčať jej pudy v čase, keď ňou lomcujú hormóny. Už tento prvý raz je ako “odtrhnutá z reťaze” keď len brechne psík pod oknom. A za celé predchádzajúce obdobie toľko neoňuchávala všetko a všetkých okolo, a ani toľko nefučala, čo teraz. Tak, čo s ňou ?:)

Ale zaujímal by ma aj Tvoj názor. Prečo považuješ sterilizáciu za ublíženie psíkovi ?
alaya1
15.04.09,13:19
Viac menej som rozhodnutá pre sterilizáciu, veľmi s tým nesúhlasí časť mojej širšej rodiny, pretože by radi šteniatká. Nakoniec aj ja som zvedavá a rada by som vidieť, čo by z mojej haviny vzniklo. Totiž od vtedy čo ju mám, nemala som takú frekvenciu rodinných návštev. Sú do nej “zbláznení” a začínam ich podozrievať, že chodia len kvôli nej :)

Ale súčasné zážitky a rozum mi hovorí , že to bude najlepšie riešenie. Obdobie hárania trvá asi 21 dní , dvakrát do roka. Je to bláznivé a obmedzujúce obdobie pre havinu a aj pre mňa. Uznávam, že je to zásah do prirodzenosti psíka, ale za rovnako neprirozené považujem, ak celý život budem potláčať jej pudy v čase, keď ňou lomcujú hormóny. Už tento prvý raz je ako “odtrhnutá z reťaze” keď len brechne psík pod oknom. A za celé predchádzajúce obdobie toľko neoňuchávala všetko a všetkých okolo, a ani toľko nefučala, čo teraz. Tak, čo s ňou ?:)

Ale zaujímal by ma aj Tvoj názor. Prečo považuješ sterilizáciu za ublíženie psíkovi ?
Petra, asi som sa zle vyjadrila, nepovazujem kastraciu za ublizenie psikom, napisala som, aby nebolo psikovi ublizovane. To znamena, ak ju to haranie velmi obmedzuje, tak to je potom ta sterilizacia vychodiskom. Neviem, sama s tym bojujem, ci dat nasho kastrovat, ci nie, jeden vet.hovori kastrovat, iny, ze nie. Oni nie su jednotni, co potom my laici. Co je vlastne pre psika to najlepsie v pripade, ze nemas psa na vyrobu steniatok.
Mam s tym aj ja dilemu, no skor som asi proti tym zasahom do organizm,Myslim, ze so sebazaprenim sa to da vydrzat Moj uz vobec nechce napr.- jest granule, neviem, ci koli tomu haraniu feniek, ci co mu je.
andreaS
15.04.09,13:50
ono sterilizaciou fenky je skor vyhodou v neskorsom veku, kedy sterilizovanu fenku nebude trapit rakovina mliecnych zliaz ci rakovina maternice, naco nesterilizovane feny az velmi casto trpia...

osobne nezastavam nazor, ze fenka ma mat aspon raz steniatka... naco?... tiez viem o psicke, kt. mavala pravidelne falosnu graviditu po kazdom harani... chudatku museli pichat inekciu, aby to preslo... normalne pribrala, zvacsili sa jej ciciky a zacala si aj pripravovat pelech pre mlade, az taky rozmer to malo pravidelne... len neskor sa uz sterilizuje tazsie, je to vacsi zasah ako za mlada...

my mame psika, ale kastrovat sme nedali... chvalabohu je velmi kludnej povahy a nikdy s nim ani nebol problem ked sa harali fenky a to uz ma 5 rokov... ked sa mi raz podari kupit fenku, tak ju dame isto sterilizovat... k tej kastracii som este pocula jednu fajn poznamku ked niekto povie, ze aspon raz nech ma steniatka (u psa)... ze doprajte mu to raz, nech vie, aky je to uzasny zazitok a potom ho date kastrovat? ze nech si to predstavia hlavne chlapy, ze by si iba raz uzili a potom nikdy viac... tak radsej nech to nikdy nezazije aby nevedel o co prichadza...

Akurat v teme domaci milacikovia som napisala, ze teraz mame zdravotny problem s platnickami. Tak ho musime 5-6 tyzdnov velmi hyckat a nosit ho do aj zo schodov, na aj zo sedacky a postele... velmi tym trpi... samozrejme aj my... snad sa mu nepohorsi a kludova terapia spolu s ubranim na vahe zaberie...
alaya1
17.04.09,07:41
ono sterilizaciou fenky je skor vyhodou v neskorsom veku, kedy sterilizovanu fenku nebude trapit rakovina mliecnych zliaz ci rakovina maternice, naco nesterilizovane feny az velmi casto trpia...

osobne nezastavam nazor, ze fenka ma mat aspon raz steniatka... naco?... tiez viem o psicke, kt. mavala pravidelne falosnu graviditu po kazdom harani... chudatku museli pichat inekciu, aby to preslo... normalne pribrala, zvacsili sa jej ciciky a zacala si aj pripravovat pelech pre mlade, az taky rozmer to malo pravidelne... len neskor sa uz sterilizuje tazsie, je to vacsi zasah ako za mlada...

my mame psika, ale kastrovat sme nedali... chvalabohu je velmi kludnej povahy a nikdy s nim ani nebol problem ked sa harali fenky a to uz ma 5 rokov... ked sa mi raz podari kupit fenku, tak ju dame isto sterilizovat... k tej kastracii som este pocula jednu fajn poznamku ked niekto povie, ze aspon raz nech ma steniatka (u psa)... ze doprajte mu to raz, nech vie, aky je to uzasny zazitok a potom ho date kastrovat? ze nech si to predstavia hlavne chlapy, ze by si iba raz uzili a potom nikdy viac... tak radsej nech to nikdy nezazije aby nevedel o co prichadza...

Akurat v teme domaci milacikovia som napisala, ze teraz mame zdravotny problem s platnickami. Tak ho musime 5-6 tyzdnov velmi hyckat a nosit ho do aj zo schodov, na aj zo sedacky a postele... velmi tym trpi... samozrejme aj my... snad sa mu nepohorsi a kludova terapia spolu s ubranim na vahe zaberie...
Dufam, ze sa psikovi uz bude len darit, nas caka operacia v lete.
mirpo
17.04.09,07:59
Ja som včera zistila, že labradorka u našich dohárala a už zase má falošnú graviditu.:mee: Cecíky natečené, mliečko má, len pelech si nepripravuje. Už mala 4 roky a objavilo sa jej to asi druhý raz. Lenže má dosť nadváhu a sterilizácia by jej mohla priťažiť - povedal veterinár.
Ja mám doma dve fenky a nad sterilizáciou uvažujem u tej staršej /2 ročnej/. Z troch háraní = 2x falošná gravidita. Ak sa bude ešte opakovať, neuvažujem a dám ju sterilizovať. Aj veter. hovoril, že by to bolo pre ňu lepšie a predĺžime jej tým život:) Len sa bojím
Známej fenka mala tieto problémy po každom háraní. Pred mesiacom jej museli vyoperovať maternicu aj mliečne žľazy na pravej strane, inak by o ňu prišli. Teraz už je O.K
andreaS
17.04.09,08:09
mirpo: dakujem za slova utechy... snad to zvladneme...

hafan uz akoby chapal, ze sa musi na nas spolahnut a pred schodami zastavi a caka kym ho neprenesiem... horsie to je vecer, kedy je nauceny prist ku nam do postele a trosku sa s nami potulit a potom odide spinkat do obyvky alebo kuchyne... teraz len sedi pri posteli a smutno na mna pozera a labkou hrabka ze zdvihnite ma hore... zdvihnut ho neni problem ( i ked sa necha dokonca prosit :) ) len horsie je, ze on si z nicoho nic zmysli ze chce ist dole a urobi to vzdy strasne rychlo, tak sa bojime aby neskocil rychlo sam dole a neublizil si, tak ho dam hore na chvilku a sama ho dam potom dole, aby sme predisli dakemu urazu..

inak pozor na tu nadvahu... my mame nadvahu len tie 2 kilecka a toto nam sposobilo problemy s platnickami a teda aj s pohyblivostou psika... nehovoriac o tom, ze sa mu podla slov veterinara rozhadze traviaci system a ukladaju sa mu mineraly tam, kam nemaju, oblicky mozu zlyhat, srdiecko tiez nemusi vydrzat a samozrejme este velmi trpia samotne klby...

momentalne krmime 2/3 dennou davkou, je to len dakych 110g... zda sa mi to strasne malo, ale pre dobro psika to musime podstupit a tie 2 kila musime dat dole a odlahcit chrbticu...
mirpo
17.04.09,08:57
S tou jej nadváhou ja bohužiaľ moc neporiešim. Labradorka je u rodičov. Mamke som zakázala ju kŕmiť keksíkmi, piškótkami... a dáva jej len 2/3 dávku už dlho. Len má veľmi málo pohybu. Bratovi sa s ňou nechce, mamina sa bojí, že ju neudrží a otec s ňou chodí menej ako by mal. Kúpila som jej vitamíny na kĺby, je vidieť že zabrali. Ja za ňou chodím aj s mojimi "slečnami", ale nemôžem tak často ako by ona potrebovala. Po meste chodiť naraz s tromi hafanmi je trochu nereálne, ale v parku sme taká atrakcia :D Chodím s ňou von veľmi rada, lebo moje haviny sa od nej veľmi naučia, lenže som s ňou tak max 2x do týždňa:mee:
andreaS
17.04.09,09:07
mirpo: nam veterinar povedal, ze psik nechudne pohybom ale upravou stravy :) preto mame davat mensiu davku a obmedzujeme aj ine pochutky mimo granul... namiesto celeho rodea (taky vrkoc od pedigree) mu dam polovicku :)

inak aj nas amik ma kamarata labradora, ktoreho si nasi kupili zaciatkom roka :) je z nich pekna dvojka a uplne najlepsie je to, ze labrador (uz 5 mesacny ale je raz taky velky a vyzera ze to bude velky pes v dospelosti) sa boji nasho amika... predsalen nas je uz starsi pan a stena len dobiedza a ked sa nasmu cosi nelubi tak sa za velkym stenatom rozbehne alebo len vystrazne zasteka, tak labrador schova chvost medzi nohy a uteka o dusu :D
mirpo
17.04.09,12:01
Stravu už obmedzili, tie jej 2/3 granúl sú asi 1/2 odporúčanej dávky granúl pre takého psa. Náš veterinár hovoril, že treba menej kŕmiť, ale musí mať aj viac pohybu. Preto za ňou chodím. Menej už ju kŕmiť nemôžu, dostávala by asi toľko čo tie moje:D
andreaS
17.04.09,15:19
mirpo: veru taky velky hafco uz nemoze dostavat menej, to by jej zase uskodilo :)
Dav
04.05.09,21:29
Viac menej som rozhodnutá pre sterilizáciu, veľmi s tým nesúhlasí časť mojej širšej rodiny, pretože by radi šteniatká. Tak, čo s ňou ?:)

Ale zaujímal by ma aj Tvoj názor. Prečo považuješ sterilizáciu za ublíženie psíkovi ?

Pridám svoju skúsenosť. Moja psina je kastrovaná . Mala šteniatka, 1.7. rodila, a 28.8. sme ju dali sterilizovať. Pri zákroku mala problémy, zberala sa uhynúť, ale nakoniec ju pani doktorka oživila. Psina sa zotavila dobre, bez komplikácií. Zákrok sme absolvovali pred 9 rokmi, a nakrytá bola pri prvom háraní. Má teda asi 10 rokov. Výška v kohútiku 50 cm, váha stabilná, 12 kg. Krmivo - granule, varená strava minimálne. Rasa je to zmes dalmatína a vipeta, pohyb - skôr málo. Je v dobrej kondícii, čulá, hravá, zdravá.

A teraz trochu slohu :
Vo februári roku 2000 som na pár dní zobrala ku sebe elegantnú čiernu fenku s bielou zásterou a v bielych sandálkach, aby v -20 stupňových mrazoch v tej svojej parádnej róbe nezmrzla. Fenka bola apatická, nemala záujem o nič, iba uhynúť, tak som ju donútila žiť, jesť a hrať sa. Začala sa hárať, a psi javili záujem o atraktívnu partnerku. My sme teda o ďalšie psi záujem nejavili, ale v tom čase, keď bolo treba ísť k veterinárovi na injekciu, skočila synovi ( vtedy 10 rokov)do cesty jama a zhodila ho z bicykla. Výsledok - rozbitá hlava, oko zaliate krvou, dieťa v šoku, tržná rana 1 cm od tepny na ruke, a silná bolesť v ruke. Tak sa šlo na pohotovosť so synčekom a psí reprodukčný proces nás netrápil. Veľmi dlho sme sa presviedčali, že iste nie je kotná. Neviem, koľkokrát sme s ňou boli u veterinára v čase gravidity, ale párkrát iste. Komplikácie nemala. Aj ja, aj deti sme sa naučili naspamäť kapitolu, ako postupovať pri kotení z dajakej psej knihy. Rodiť začala 5 km od domu - odišli jej hlieny. Tak sme s ňou šli pomaly domov, s tým, že sme rozmýšľali, v ktorej taške dôjde domov, ak porodí po ceste. V pohode sme došli domov, šteniatka porodila sama.Sama sa rozhodla asi 3-4 dni pred pôrodom, že už nepôjde po schodoch do bytu, ale ostane v suteréne, tak sme jej pripravili 3 miesta, kde by mohla byť. Jedno si aj zvolila, dali sme jej tam kartónovú zábranu, aby mala vchod len z 1 strany, podstlali sme jej, aby mala teplo . Asi 6 týždňov po pôrode som mala dojem, že sa hára. Výtok bol biely, bolo to háranie.
Operáciu som už opísala. Pacientku som si dala vedľa postele, voda, granule vedľa nej, a pravidelne som ju na rukách každé 2 hodiny zniesla dole schodami vykonať potrebu, a odniesla hore. Aha, na sebe mala tričko, zaviazané nad chvostom na uzol, aby si nerozpárala stehy. Keďže to bolo to tričko, v ktorom mal syn stretnutie s jamou, bolo pomerne dotrhané a pomerne fľakaté. Takto som ju nosila po schodoch dole - hore zo dva dni, kým sa nestretla s druhým našim psom, poriadne sa s ním nepobila, naštartovala vipetiu rýchlosť a fuk popod plot asi 25 cm dierou , vlastnolabne vyprodukovanou. Skončilo to nalákaním fenky do dvora na bohapustú lož "Dobrý psíček" , prírastkom mojich šedín, kolapsom pokojne sa popred náš dom prechádzajúcich ľudí - neboli naučení, že sa zo dvora vyrúti pes v tričku. Zdôrazňujem dedičstvo po ockovi vipetovi - rýchlosť. Praskol jej jeden steh, a pri jednom mala krvavú malú ranku, takú väčšiu bodku. No byť to kreslený film, isto-iste by mala medzi ušami nakreslenú svätožiaru, tak sa zatvárila, že ona níííč. Nepribrala po sterilizácii, je zdravá. Ani povahove sa nezmenila.