Maja39
17.01.09,20:30
Dobrý večer,
bola som u lekárky, ktorá mi okrem iného povedala, že by som mala prečistiť pečeň. Navrhla čaj Sylibum mariánske - ostropestrec. Povedala, že by som nemala kombinovať v strave bielkoviny. Moc tomu však nerozumiem.
V rýchlosti mi povedala pár príkladov čo je zlé:
- omeleta so šunkou a syrom (že vraj strašná kombinácia)
- mäso so smotanou (mäso a omáčka)
- rožok s maslom a syr

Prosím vie o tom niekto niečo viac? Je to nejaký typ diety? Viem že su bielkoviny živočíšneho a rastlinného typu. Že by celý princíp bol v oddelení týchto typov bielkovín?

Prosím poraďte ak viete....
Rozalka
17.01.09,19:34
Takáto stravy vyhovuje tzv. kóšer kuchyni, skús hľadať tým smerom ...

http://diskuse.gastronews.cz/manazment/koscher-stravovani
http://www.hostovka.cz/clanek.php?clanek=293
Maja39
17.01.09,19:48
Ďakujem, pozrela som, ale toto určite nebude ono.
misomiso
17.01.09,20:10
Ja cistim pecen 1 x rocne burciakom. Ziadne zivocisne tuky ani bielkoviny. :)
kukučka
17.01.09,20:21
nikdy si nepočula o delenej strave?

pozri aj tu http://www.porada.sk/t62028-obnova-pecene.html
Xanti
17.01.09,21:18
Maja39,
na očistu je veľmi dobrý pestrec ( ostropestrec ) pomletý ako orechy , tak cca 1 PL treba 3 x denne jesť. Tiež čajík z lubovníka bodkovaného. A veľmi dobre môžu pomôcť ženšeňové tablety LIV52 z lekárne.
adi11
17.01.09,21:57
práve som čítala na jednej českej stránke o očiste pečene radu nad zlato - piť mesiac odvar z bylinky OSTROPESTREC MARIANSKY
Maxi Mucha
18.01.09,05:31
Nechcem propagovať výrobky, ale ak máš záujem poznám pani, ktorá Ti vysvetlí očistu pečene. Kombinácia jedál a doplnok výživy - zdravie. Doplnkov je veľa, ale pokiaľ máš problém, pokiaľ nevyskúšaš ,darmo Ti niekto bude niečo rozprávať. Kontakt: 0908 934 555
buchač
18.01.09,08:10
Dobrý večer,
bola som u lekárky, ktorá mi okrem iného povedala, že by som mala prečistiť pečeň. Navrhla čaj Sylibum mariánske - ostropestrec. Povedala, že by som nemala kombinovať v strave bielkoviny. Moc tomu však nerozumiem.
V rýchlosti mi povedala pár príkladov čo je zlé:
- omeleta so šunkou a syrom (že vraj strašná kombinácia)
- mäso so smotanou (mäso a omáčka)
- rožok s maslom a syr

Prosím vie o tom niekto niečo viac? Je to nejaký typ diety? Viem že su bielkoviny živočíšneho a rastlinného typu. Že by celý princíp bol v oddelení týchto typov bielkovín?

Prosím poraďte ak viete....


Trochu sa pozastavím nad príspevkom :

1. Bola by dobrá aj bližšia špecifikácia problému , hepatopatia , hepatitída .......U AKEJ lekárky , praktickej alebo odbornej ? Bohovský rozdiel ;)

2. Ono je rozdiel , čím sa toxikovala , nakoľko môže byť lieky , strava a v neposlednej rade alkohol

3. Detoxikácia - liečba spočíva v absolútnom šetriacom režime , či už sa jedná o stravu alebo medikamenty / čo najmenej chémie / . Veď napríklad taký IBALGIN je také svinstvo , až to hučí . On síce pomôže , ale info z priloženého letáčiku je hrozné ! :eek:
Čo sa týka diéty , zoznam povolených a zakázaných potravín je v pomere asi 20 - 80 % . Podotýkam zároveň , že táto diéta / ako každá / je však aj náročná na financie , nakoľko dobré a zároveň diétne potraviny sú v trochu vyššej cenovej hladine . Poznám to , mám DM 2 ;mee::mee::mee:

4. kukučka spomenula http://www.porada.sk/t62028-obnova-pecene.html - tu bolo uvedených pár liekov na obnovu LIPOVITAN , FLAVOBION , LAGOSA .
Ja na doplnenie LIV 52 , NUTRIDRINK , ESSENTIALE FORTE N .....Je toho viac , samozrejme špecifikácia je na Tebe .


Juraj
slnecnicaa
19.01.09,06:19
moj brat mal problem s bilirubinom (tiez problem pecene), v lekarni nam znama poradila Essentiale Forte, po jeho vybrati mal vysledky dobre a to nedodrziaval extra prisnu dietu - rozkazte pubertiakovi aby nejedol sladke a pod. Je to na bylinnej baze.
ludmilla
19.01.09,09:52
Dobrý večer,
bola som u lekárky, ktorá mi okrem iného povedala, že by som mala prečistiť pečeň. Navrhla čaj Sylibum mariánske - ostropestrec. Povedala, že by som nemala kombinovať v strave bielkoviny. Moc tomu však nerozumiem.
V rýchlosti mi povedala pár príkladov čo je zlé:
- omeleta so šunkou a syrom (že vraj strašná kombinácia)
- mäso so smotanou (mäso a omáčka)
- rožok s maslom a syr

Prosím vie o tom niekto niečo viac? Je to nejaký typ diety? Viem že su bielkoviny živočíšneho a rastlinného typu. Že by celý princíp bol v oddelení týchto typov bielkovín?

Prosím poraďte ak viete....

Pri predstave, že pečeň je vlastne jedna chemická fabrika, v ktorej sa spracováva a mení všetko to, čo skonzumujeme, či už jedlo, lieky, alkohol. Pečeň niečo uloží, a niečo rozdelí ďalej. Hrá hlavnú rolu v látkovej výmene, čiže to, čo jeme má veľký vplyv na fungovanie našej pečene. Keď sa stravujeme bohato a neprimerane, nevidíme to len na obvode bokov, ale je to vidieť aj na našej pečeni. Keď pečeň ochorie postihne to náš životný štýl. Nemyslím si, že držanie diéty ako takej je výhrou, pretože, človek sa môže dostať do úplne opačného extrému - podvýživy čo tiež zle vplýva na našu pečeň. Dôležité je zmeniť stravovacie návyky! Stravovať sa zdravo, vynechať alkohol, udržovať si normálnu hmotnosť, optimálne nastavenie cukru v krvi.
Stravovať sa v menších porciách pravidelne 5 -6 krát denne, jesť pomaly, v pokoji, nejesť a nepiť jedlá a nápoje veľmi horúce alebo naopak veľmi studené, vyhýbať sa alkoholu, pálivým, slaným, restovaným, fritovaným, nafukujúcim jedlám.
Snažila som sa pre príklad a porovnanie po dohovore s našou diétnou asistentkou vybrať potraviny, ktoré sú vhodné a ktorých sa naopak treba vyvarovať. Odlíšila som ich aj farebne.
Chlieb a pečivo -ÁNO:pečivo, suchár, čierny, hrubozrnný chlieb, ražno-pšeničný chlieb, celozrnný chlieb, jednoduché pečivo z kysnutého cesta, piškótové rezy. NIE:čerstvý chlieb, krémové a šľahačkové torty, lístkové cesto, tukové pečivo, mastné pečivo z kysnutého cesta
Vajcia - ÁNO: v jedlách varené vajcia, ľahká praženica, vajíčko na mäkkoNIE:volské oko, praženica so slaninkou.
Tuky - ÁNO:rastlinné tuky a oleje napr. diétne margaríny, slnečnicový olej, olej z pšeničných, kukuričných klíčkov, málo masla
NIE: masť, prehriaty olej.
Ryby - ÁNO:chudé druhy napr. treska, ostriež, plates.
NIE:sleď, kapor, úhor, makrela, sardinky v oleji, smažená fileta.
Mäso a mäsové produkty - ÁNO: chudé mäso napr. teľacina, kuracie, hovädie, bravčové, chudá šunka, hydinové salámy, výrobky.
NIE: slanina , mastné mäso, pražené alebo prudko pečené mäso, mastné salámy.
Zelenina a šaláty - ÁNO: mrkva, mladý kaleráb, brokolica, špargla, fenikel, špenát, cigória, čakanka, hlávkový šalát, červená repa, rajčiny, cukiny.
NIE: cibuľa, hrach, fazuľa, šošovica, červená a biela kapusta, hlávkový kel.
Obilniny: ÁNO: ryža, ovsené vločky, krupica, cestoviny, proso, špaldová múka.
NIE -.
Zemiaky-ÁNO: ošúpané varené zemiaky, pyré, knedle z varených zemiakov.
NIE: hranolky, zemiakový šalát s majonézou, zemiakové placky, opekané zemiaky.
Mlieko a mliečne produkty - ÁNO: mlieko - 1,5% obsah tuku, cmar, nízkotučné jogurty a kefíry a tvarohy, syry do 30%.
NIE: tučné syry a silne korenené syry.
Ovocie -ÁNO: zrelé jablká, marhuľe, banány, jahody. kiwi, mandarínky, pomaranče a zrelé broskyne.
NIE: nezrelé ovocie, slivky, egreše, ríbezle, orechy.
Sladkosti a koreniny - ÁNO: cukor, marmeláda a med v menších množstvách, kmín, aníz, fenikel, škorica, čerstvé bylinky a citrónová šťava.
NIE: nugát, marcipán, pralinky, silne korenené, kyslé a solené jedlá, ostrú horčicu, ostrý kečup, cesnak, čili, mletá paprika a chren.
Nápoje - ÁNO: minerálne vody, riedené ovocné a zeleninové šťavy, ľahké čaje.NIE: sýtené nápoje a prísny zákaz alkoholu!
Maja39
19.01.09,16:13
Srdečne ďakujem všetkým za rady. Ostropestrec - čaj pijem už asi 2 týždeň a tých dietových rád sa budem snažiť držať. ďakujem!
j.u.l.i.a
19.01.09,16:53
skús si vygooglovat "protokol dr. Berksona"
Veľa som o tom počula, ale zatiaľ neskúšala. Je to hlavne o užívaní: ostropestrec(sylimarín) + selén, ktorý je tiež veľmi dobrý na pečeň.
Rozalka
13.05.09,19:21
Podľa toho, čo som si ja prečítala o liečbe pečene, tak absolútne nevhodné sú

takto označené:
Chlieb a pečivo -ÁNO:pečivo, suchár, čierny, hrubozrnný chlieb, ražno-pšeničný chlieb, celozrnný chlieb, jednoduché pečivo z kysnutého cesta, piškótové rezy. NIE:čerstvý chlieb, krémové a šľahačkové torty, lístkové cesto, tukové pečivo, mastné pečivo z kysnutého cesta
Vajcia - ÁNO: v jedlách varené vajcia, ľahká praženica, vajíčko na mäkkoNIE:volské oko, praženica so slaninkou.
Tuky - ÁNO:rastlinné tuky a oleje napr. diétne margaríny, slnečnicový olej, olej z pšeničných, kukuričných klíčkov, málo masla
NIE: masť, prehriaty olej.
Ryby - ÁNO:chudé druhy napr. treska, ostriež, plates.
NIE:sleď, kapor, úhor, makrela, sardinky v oleji, smažená fileta.
Mäso a mäsové produkty - ÁNO: chudé mäso napr. teľacina, kuracie, hovädie, bravčové, chudá šunka, hydinové salámy, výrobky.
NIE: slanina , mastné mäso, pražené alebo prudko pečené mäso, mastné salámy.
Zelenina a šaláty - ÁNO: mrkva, mladý kaleráb, brokolica, špargla, fenikel, špenát, cigória, čakanka, hlávkový šalát, červená repa, rajčiny . len bez šupky, cukiny.
NIE: cibuľa, hrach, fazuľa, šošovica, červená a biela kapusta, hlávkový kel.
Obilniny: ÁNO: ryža, ovsené vločky, krupica, cestoviny, proso, špaldová múka.
NIE -.
Zemiaky-ÁNO: ošúpané varené zemiaky, pyré, knedle z varených zemiakov.
NIE: hranolky, zemiakový šalát s majonézou, zemiakové placky, opekané zemiaky.
Mlieko a mliečne produkty - ÁNO: mlieko - 1,5% obsah tuku, cmar, nízkotučné jogurty a kefíry a tvarohy, syry do 30%. NIE tvrdé a plesnivé
NIE: tučné syry a silne korenené syry.
Ovocie -ÁNO: zrelé jablká, marhuľe, banány, jahody. kiwi, mandarínky, pomaranče a zrelé broskyne.
NIE: nezrelé ovocie, slivky, egreše, ríbezle, orechy.
Sladkosti a koreniny - ÁNO: cukor, marmeláda a med v menších množstvách, kmín, aníz, fenikel, škorica, čerstvé bylinky a citrónová šťava.
NIE: nugát, marcipán, pralinky, silne korenené, kyslé a solené jedlá, ostrú horčicu, ostrý kečup, cesnak, čili, mletá paprika a chren.
Nápoje - ÁNO: minerálne vody, riedené ovocné a zeleninové šťavy, ľahké čaje.NIE: sýtené nápoje a prísny zákaz alkoholu!

Teraz mám rôzne protichodné názory, tak poraďte, prosím, ako ďalej.
terezamaria
13.05.09,20:27
Dobrý večer,
bola som u lekárky, ktorá mi okrem iného povedala, že by som mala prečistiť pečeň. Navrhla čaj Sylibum mariánske - ostropestrec. Povedala, že by som nemala kombinovať v strave bielkoviny. Moc tomu však nerozumiem.
V rýchlosti mi povedala pár príkladov čo je zlé:
- omeleta so šunkou a syrom (že vraj strašná kombinácia)
- mäso so smotanou (mäso a omáčka)
- rožok s maslom a syr

Prosím vie o tom niekto niečo viac? Je to nejaký typ diety? Viem že su bielkoviny živočíšneho a rastlinného typu. Že by celý princíp bol v oddelení týchto typov bielkovín?

Prosím poraďte ak viete....

Mne raz jeden primár povedal:
-pečeň bude vtedy dobre fungovať, keď už po celý život budeš piť 1,5 litra ovocného čaju + 1 citrón /i keď je kyský, neutralizuje organizmus/, k tomu
1,5 litra minerálky Lucka, 1 týždeň do mesiaca čaj zo Silybum mariánske, aspoň 2 tvarohy do týždňa a každý deň 2 tobolky Biomare imunno - fínsky preparát, ktorý obnovuje pečeň. Musím si zaklopať na čelo, zatiaľ to funguje, i keď ešte pred 3 týždňami som denne užívala 24 tablet na rôzne iné ochorenia. Teraz ich mám znížené.
Deganova
14.05.09,04:40
Moja suseda, keď mala problémy s pečeňou (veľké užívania liekov kvôli iným chorobám) pila vždy vodu (srvátku), ktorá vzniká pri ohrievaní tvarohu a výsledky sa jej upravili.
buchač
14.05.09,12:50
Dobrý večer,
bola som u lekárky, ktorá mi okrem iného povedala, že by som mala prečistiť pečeň. Navrhla čaj Sylibum mariánske - ostropestrec. Povedala, že by som nemala kombinovať v strave bielkoviny. Moc tomu však nerozumiem.
V rýchlosti mi povedala pár príkladov čo je zlé:
- omeleta so šunkou a syrom (že vraj strašná kombinácia)
- mäso so smotanou (mäso a omáčka)
- rožok s maslom a syr

Prosím vie o tom niekto niečo viac? Je to nejaký typ diety? Viem že su bielkoviny živočíšneho a rastlinného typu. Že by celý princíp bol v oddelení týchto typov bielkovín?

Prosím poraďte ak viete....

Diéta pri ochoreniach pečene
dussick
30.05.09,12:09
Teraz mám rôzne protichodné názory, tak poraďte, prosím, ako ďalej.
Ja suhlasim hlavne s tym, ze rastlinne oleje su absolutne nevhodne. Mal by sa pouzivat iba alebo hlavne olivovy olej. A to pecivo, nevhodne je iba cerstve pecivo. Hovadzie a bravcove maso je v pohode. A s mliekom to neprehanat, ale inak mlieko nie je problem.
osky
30.05.09,15:25
skus si pozriet stranku
www.magazinluna.sk (http://www.magazinluna.sk)
je to sice o posobeni mesiaca ale su tam aj ine rubriky,najdes tam navod na detoxikaciu,ocistu,rozne ocistovacie kury-pre rozne vnutorne organy a vselico o zdravi,vplyve prostredia,sposobe stravy....proste vsetko mozne.
iste si tam nieco vyberies,je tam velmi vela zaujimavych rad.
jolaj
03.06.09,06:42
Ja som jedla veľa tvarohu a pila som čaj z ostropestreca mariánskeho a doktorka mi predpísala Lagosu...môžem povedať, že teraz mám vynikajúce výsledky. Zápal pečene je fuč.
denne73
12.10.09,19:38
Dobrý večer. prosím vás o radu. manžel už 14 deň leži v nemocnici na hepatitídu A.Hodnoty bilirubinu má dosť vysoké 230 ale vraj maju tendenciu klesať. povedali mu však , že má ťažší priebeh pretože aj ked pečeň pracuje tak telo tu žltačku , alebo neviem čo drží v sebe, proste nevylučuje to von. Mám o neho strach v nemocnici mu nechcú amožno ani nevdia nič povedať.Skuste mi prosím vysvetliť prečo je to u neho takto. Ďakujem
Lumari
10.11.09,21:19
Syllubum marianske, ktore ti odporucila lekarka je bylina, z ktorej je potrebne urobit si caj a denne ho pit....

Ma ucinky aj na imunitu a chutovo je prijatelny a cenovo tiez.....ja ho pijem pretoze som alergicka a pomaha mi....len je ho potrebne pit denne jednu salku....

A preco ti zakazala jest ostatne jedla, ktore tam vypisujes?? Jednoducha odpoved, lebo velmi zatazuju pecen, kvoli obsahu tuku....a samozrejme je potrebne uplne vysadit alkohol.

Lumari
striebro1
11.11.09,06:16
ako sa da zistit, resp ake lekarske vysetrenie je potrebne absolvovat aby som zistila v akom stave mam pecen??
su nejake priznaky pri chorej peceni?
dakujem za odpovede
pivko
11.11.09,06:27
ako sa da zistit, resp ake lekarske vysetrenie je potrebne absolvovat aby som zistila v akom stave mam pecen??
su nejake priznaky pri chorej peceni?
dakujem za odpovede
Odber krvi:mee:na pečeňové testy.
striebro1
11.11.09,06:29
dakujem za promptnu odpoved..:)
buchač
02.12.09,16:01
ako sa da zistit, resp ake lekarske vysetrenie je potrebne absolvovat aby som zistila v akom stave mam pecen??
su nejake priznaky pri chorej peceni?
dakujem za odpovede

HEPATÁLNE TESTY

PARAMETER MUŽI ŽENY JEDNOTKA
AST 0,10 - 0,75 0,10 - 0,50 µkat/l
ALT 0,10 - 1,05 0,10 - 0,55 µkat/l
GMT 0,20 - 1,10 0,20 - 0,60 µkat/l
ALP 0,76 - 2,50 0,76 - 2,30 µkat/l