Jennny1404
20.01.09,09:36
Aktuálna pálivá téma - môže prepadnúť integrovaný žiak?
U nás sa rozhodlo, že nie, nesmie - pre istotu, aby to bolo v poriadku, lebo nikto nevie, či môže alebo nemôže, ani školský psychológ. A tak zaokrúhľujeme aj zo samých 5 štvorku:mad: Nie je integrovaný ako integrovaný, ale pri niektorých je to hrozné, normálne sa u nás vďaka papieru o integrácii prepracujú k maturitnému vysvedčeniu:( a ich akákoľvek úroveň je žalostná.
Vraj máme stanoviť presne učivo,jemu primerané, ktoré sa má naučiť, aby tú štvorku mohol dostať. Tak maturantovi ktorý nezvláda 3.3 či 12-8 naozaj neviem, čo mám stanoviť:mad: Asi aby vedel aspoň napísať čísla.
alaya1
20.01.09,09:29
Co sa tak informovat v pedagogicko-psychologickej poradni? ved tam su spec.pedagogovia, ktori vypracuvavaju integracny harok s podrobnym rozpisom uciva, ktore ma ziak zvladnut. S tym skolsky psycholog nema nic spolocne. je to vec spec.pedagoga z poradne, pripadne ak je na skole.
Dalej odporucam, aby sa ucitelia , ktori maju v triede integrovanych ziakov zucastnovali aj skoleni o pristupe k takym ziakom, robi to metodicke centrum. Aby potom nemali chaos v hodnoteni a pristupe.
Jennny1404
20.01.09,10:04
alaya, skolsky psycholog s tym ma vela, lebo mame specialnu sk. psychologicku prave kvoli tymto ziakom. Spec. program je velmi vseobecny ako s nimi pracovat, nie je tam konkretne co maju vediet, len co uprednostnovat v hodnoteni, co nehodnotit. Neyvladaju ani ucivo yakladnej skoly, ani na standrade postacujucom pre znamku 4 - ani zdaleka. Vdaka integracii vsak naozaj prejdu strednu skolu a zmaturuju a smeju sa nam do tvare
alaya1
20.01.09,14:48
alaya, skolsky psycholog s tym ma vela, lebo mame specialnu sk. psychologicku prave kvoli tymto ziakom. Spec. program je velmi vseobecny ako s nimi pracovat, nie je tam konkretne co maju vediet, len co uprednostnovat v hodnoteni, co nehodnotit. Neyvladaju ani ucivo yakladnej skoly, ani na standrade postacujucom pre znamku 4 - ani zdaleka. Vdaka integracii vsak naozaj prejdu strednu skolu a zmaturuju a smeju sa nam do tvare
Este v zivote som nepocula funkciu specialny skolsky psycholog. Ved to ani neexistuje.
Len specialny pedagog.
Este raz si precitaj, co som ti napisala v prvom prispevku- myslim, ze si dost nastvana, preto si citala moj prispevok povrchne.
Tam je vysvetlenie a odporucanie.
Jennny1404
20.01.09,18:59
Alaya, necitala som povrchne, ani nie som nastvana, len nesuhlasim s tym, co nam prikazali - u niektorych nasich studentov je to naozaj absurdne.
Len som strasne rychlo pisala, koncila mi volna hodina. Bolo to myslene tak, ze mame specialne kvoli tymto ziakom na skole psychologicku. Bola prijata len a len kvoli nim, pracuje len a len v nasej skole, nie pre viac skol, ako je bezne.

Zaujimalo ma len to, ako sa riesia takito ziaci/studenti na inyhc skolach. Ci tiez musia byt umelo posuvani do vyssich rocnikov, alebo nie. Nehovorim o vsetkych, my ich mame v skole integrovanyhc asi 35 a z toho mozno u 10 naozaj naozaj nemoze byt ani reci o hodnoteni 4, jednoducho sa flakaju, nic nerobia, nic nevedia - a nemylsim tym odborne vedomosti z daneho predmetu, ale uplne vseobecne. Realne by sa snad nedostali ani cez 4.-5. rocnik ZS a nieto k mature.
alaya1
20.01.09,19:52
Alaya, necitala som povrchne, ani nie som nastvana, len nesuhlasim s tym, co nam prikazali - u niektorych nasich studentov je to naozaj absurdne.
Len som strasne rychlo pisala, koncila mi volna hodina. Bolo to myslene tak, ze mame specialne kvoli tymto ziakom na skole psychologicku. Bola prijata len a len kvoli nim, pracuje len a len v nasej skole, nie pre viac skol, ako je bezne.

Zaujimalo ma len to, ako sa riesia takito ziaci/studenti na inyhc skolach. Ci tiez musia byt umelo posuvani do vyssich rocnikov, alebo nie. Nehovorim o vsetkych, my ich mame v skole integrovanyhc asi 35 a z toho mozno u 10 naozaj naozaj nemoze byt ani reci o hodnoteni 4, jednoducho sa flakaju, nic nerobia, nic nevedia - a nemylsim tym odborne vedomosti z daneho predmetu, ale uplne vseobecne. Realne by sa snad nedostali ani cez 4.-5. rocnik ZS a nieto k mature.
Ved som napisala, treba oslovit ped.psych.poradnu, kde pracuju spec.pedagogovia a ti sa s tymi detmi zaoberaju. Ale vies, ak to nariadilo vedenie, nic s tym neurobis. Tie deti za to, ze maju poruchu ucenia nemozu, ak to niekto zneuzije, je to uz svedomi toho spec.pedagoga, ktory mu to umozni.
janka331
20.01.09,20:18
Pôvodca textu príspevku: Jennny1404 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/99499-klasifikacia-integrovanych-post922936.html#post922936)
Alaya, necitala som povrchne, ani nie som nastvana, len nesuhlasim s tym, co nam prikazali - u niektorych nasich studentov je to naozaj absurdne.
Len som strasne rychlo pisala, koncila mi volna hodina. Bolo to myslene tak, ze mame specialne kvoli tymto ziakom na skole psychologicku. Bola prijata len a len kvoli nim, pracuje len a len v nasej skole, nie pre viac skol, ako je bezne.

Zaujimalo ma len to, ako sa riesia takito ziaci/studenti na inyhc skolach. Ci tiez musia byt umelo posuvani do vyssich rocnikov, alebo nie. Nehovorim o vsetkych, my ich mame v skole integrovanyhc asi 35 a z toho mozno u 10 naozaj naozaj nemoze byt ani reci o hodnoteni 4, jednoducho sa flakaju, nic nerobia, nic nevedia - a nemylsim tym odborne vedomosti z daneho predmetu, ale uplne vseobecne. Realne by sa snad nedostali ani cez 4.-5. rocnik ZS a nieto k mature.

My máme tiež integrovaných žiakov, ktorí absolvujú vyšetrenie u špeciálneho pedagoga, ktorý posúdi schopnosti žiaka a mieru poruchy a samozrejme stanoví aj to čo treba zohľadniť u konkrétneho žiaka, vypracujeme mu plán a v podstate funguje ako ostatní žiaci, iba pri hodnotení mu zohľadním to čo príde v návrhu z poradne. Okrem toho žiaci absolvujú aj psychologické vyšetrenie. Zatiaľ to funguje bez problémov a sťažností. Ak žiak aj po zohľadnení neprospieva dostane nedostatočnú. Je ale pravdou, že sú žiaci a hlavne potom ich rodičia, ktorí súhlasia napr. s dysortografiou, dysgrafiou , pretože má úľavy v pravopise. Niekedy je to ale hlavne o pohodlnosti. Načo sa trápiť s diktátmi a so znalosťou pravopisu, keď to ide aj takto ľahko.
alaya1
21.01.09,08:04
Janka, to snad nemyslis vazne. Pises, ze je lahsie mat ulavy, ako sa trapit s doktatom.ze rodicia suhlasia s dys...len aby ich deti to mali jednoduchsie. Nemyslis, ze kazdy rodic by mal radsej dieta zdrave a bojuje hlavne preto, aby sa dieta nicim nelisilo od inych v triede? Vies ty, ako sa trapi dieta, ktore pozna vsetky teoteticke poucky, vie, co kde ma napisat a ake su pravidla, no ked pride na lamanie chleba je v koncoch,. nevie to pouzit a dostava preto zle znamky- za to, ze ma urcitu poruchu, za ktoru nemoze.
Ja ucim na specialnej skole a bohuzial mam svoju dcerku, ktrora ma 12 rokov a je dysortograficka- vdaka panu Dr.pri porode.
Takze mam to z pozicie ucitela i matky. Nechala som ju bez integracie 4 roky, trapit sa, vzdy som si myslela, ze je este hrava, ze z toho vyrastie.
Sama som tym ublizovala svojmu dietatu, ked mala ohromne stresy a strach ist do skoly, lebo budu pisat diktat a zase dostane 5. Deti sa jej smiali, ze ma aj 16 chyb. Ona plakala. V 5.rocniku sok si povedala dost.
Nakolko skola 4 roky nekonala, nevidela pani uc. ze asi dieta nie je v poriadku, sama som s nou ako matka isla do poradne, ved som vedela, ze co jej asi je, ale matka by nikdy nemala hodnotit svoje dieta, preto som to nechala na odbornika.
Potvrdila dysortografiu, sposobene pridusenim pri porode, vypracovali jej indiv.plan a podla toho k nej v skole pristupuju, vlaste len na sl.j., inak ma same 1,2.
Az terazz v 7 rocniku sa mi zacina ukludnovat, nebat sa, ked sa ma pisat diktat, slohova praca, lebo vie, ze nic hrozne ju v skole necaka..
Toto je postreh matky a bohuzial ma velmi mrzi nizka vedomost ucitelov na beznych skolach, ako pristupovat k takym detom, co tie deti vo vnutri prezivaju, ako sa trapia, ked im to neide ako istatnym a pod. Ved ta porucha, za ktoru oni nemozu ide s nimi cely zivot- aj na vysvedceni to maju napisane v zalozke. Preto si ja skor myslim, ze rodicia taja, ze ma dieta problem, ze ho nedaju vysetrit, lebo by sa odlisovalo od inych v triede. Tak ho radsej nechaju tak, no co, je zly ziak.
To je rozdiel medzi nami, co ucime take deti, a ktorym take deti su na zataz v triede. Ale nakolko take deti nie su mentalne retardovane, tak urcite nepatria do specialnych skol, kde by ich vacsina kolegov z beznej skoly rada videla.
Predpokladam, ze ucitelia z beznych skol nebudu suhlasit s mojou skusenostou a mojim nazorom, no je to normalne, kazdy to vidi z tej svojej stranky, takze s nesuhlasom pocitam.
Jennny1404
21.01.09,08:34
Vcera vecer som tu napisal dlhyyyy prispevok, ale ked som ho odoslala, odhlasilo ma.

Ale v podstate bol cca o tom istom ako pise alaya - tiez to poznam z oboch stran, moj syn je dysgrafik+dysortografik. Teraz je tretiak, zatial nie je integrovany, ale ma uz nejake ulavy - na tomto sa dalo dohodnut bez integracie, nasa spolupraca s triednou ucitelkou a pedag.poradnou jke velmi dobra.

Trojky z diktatov boli prenho velmi demotivujuce, hlavne ak ju mal preto, ze vynechal 3-4 dlzne ci mäkcene, sem tam enjake pismeno, alebo pridal nejaky ten dlzen naviac. Vybrane slova vysype z rukava, napriek tomu kludne napise zo sira som sity. Dostal ulavu na diktaty - pise iba doplnovacie a taktiez ma byt ustne preskusany, ak mu zle dopadne pisomka (trojka a horsie) . Z pisomky z vlastivedy dostal 3 a este na tejistej hodine ho z toho isteho uciva vyskusala ucitelka ustne - a mal 1. Tam nejde o to zlahcovat to, len o to, ze on je nauceny, vedomosti nechybaju, len je problem podat ich pisomnou formou, preto ma mat "kontrolnu" ustnu odpoved. Tiez sme sa k tomudostali nedostatkom kyslika pri porode.

Zatial bude mat na vysvedceni 1 a 2, ak by sa to blizilo k 3, necham integrovat.



Ja suhlaism s alayou, lebo to tiez poznam z oboch stran a kolkokrat ma az pichne, ked kolegovia nadavaju na integrovanych.



Aby to vsak nevyzeralo, ze si protirecnym s uvodnym prispevkom.

Aj ked ma moj syn poruchy ucenia, nikdy by manenapadlo, ze super, mame na to papier, nemusime sa ucit a skolu prejde! Pracuejme na tom, ucit sa musi, on to nevnima, ze ma nejake ulavy (zatial) spoluziakom to tiez nevadi, nijako mu to nedavam pocitit a rozhodne som nevolila "lahsiu" cestu.

Pisanie je pre dysgrafika velmi narocne, namahave a unavne, kazdym riadkom sa jeho pisomny prejav zhorsuje. On napise "ziak" a 10x to po sebe precita ako žiak a chybu tam nevidi.

Cast nasich integr. studentov o kt. som povodne pisala su vsak uplne kafe. Ti nerobia nic, flakaju vsetko, neucia sa vobec a s usmevom na tvari povedia, ze aj tak nemozu prepadnut. Oni si z toho papiera spravili poistku a pocit neohrozenia a maju pocit, ze nic nemusia robit, ved maju papier a ten nedovoli, aby bolo ich studium ohrozene. A to jer to, co ma stve - a nielen mna, celu zborovnu.

Smutne je, ze vedenie rozkazalo, s tym nic nenarobime.

Pokusame sa vsak a zatial nas nechaju, lebo stve to aj ich- zhaname presnu vyhlasku, kde sa o tom pise - je normalne, ze nikto ju nevie? presne cislo vyhlasky? Nevedia sa k nej dopatrat vychovne poradkyne, psychologicky, pedagogicky, ale snazime sa. Prave preto, nech sa tito decka zacnu spoliehat na seba a nieoc robit a prestanu zneuzivat svoju poruchu. Vlastne to ani nie su decka, su to dospeli alebo skoro dospeli ludia a su "vychcani".

Opakujem, ze u nas je to cca 10 z 35, ale ak im to prejde, obavam sa, ze ich bude z roka na rok viac a viac.
Jennny1404
21.01.09,08:41
A doplnam - prave dosiel prikaz od riaditelky, nemozu prepadnut :mad: Ucitel musi hladat a volit take metody a spravit vsetko vsetucko preto, aby to vytiahli na 4.
To sa da, ak chcu aj ziaci, ale tito nehccu:(
Nie je to na svedomi spec. pedagoga ale na ich svedomi a oni ho zjavne v tomto smere ziadne nemaju
janomila
21.01.09,09:11
A doplnam - prave dosiel prikaz od riaditelky, nemozu prepadnut :mad: Ucitel musi hladat a volit take metody a spravit vsetko vsetucko preto, aby to vytiahli na 4.
To sa da, ak chcu aj ziaci, ale tito nehccu:(
Nie je to na svedomi spec. pedagoga ale na ich svedomi a oni ho zjavne v tomto smere ziadne nemaju
To čo napíšem možno mnohých rozčúli, ale nech. Aj keď nie som učiteľ, na škole, kde chodia moje deti sú tiež tzv. integrovaní žiaci. neviem vysvetliť ani deťom, ani mnohým známym, prečo sú v 90 % mimoriadne zvýhodňovaní a prelezú aj keď ich úroveň nepresiahne látku typu mama má Emu.:confused:
Je to zrejme o tom, že v našej spoločnosti sú priam neuveriteľne preferované všetky druhy postihnutia. Pustím si televízor, pozerá na mňa nejaký postihnutý, zapnem rádio, počúvam o postihnutom, otvorím časopis a, čuduj sa svete, vidím zasa nejakého postihnutého. Pomaly aby sa človek bál otočiť vodovodný kohútik, pretože mi odtiaľ vyletí nejaký postihnutý. Niekedy mám pocit, že sa mám hanbiť za to, že som si dovolila priviesť na svet tri zdravé deti. :confused: ( Čo by na to povedal pán Darwin?)
Osobne by som nechala prepadnúť každého, ktorý nezvládne ani tú psychológom odporúčanú látku. Som proti akejkoľvek forme diskriminácie. A to sa týka aj pozitívnej diskriminácie pre postihnutých. Predpokladám, že ak má niekto IQ stupňa hojda-hojda, tak mu predsa nedám maturitné vysvedčenie.
A aby nedošlo k nejakému nedorozumeniu, vážim si každého postihnutého, ktorý v rámci svojich možností bojuje o svoje miesto pod slnkom a nežobre o pomoc od každého naokolo. Poznám ľudí, ktorí napriek značnému hendikepu dokážu pracovať a uživiť rodinu, dokonca svoj hendikep pred výberovým konaním utajili, aby mali rovnaké podmienky ako tí ostatní. Pred takými ľuďmi sa hlboko skláňam. Ale tí nedostali nič zadarmo.
Katy a R
21.01.09,09:38
....
Pokusame sa vsak a zatial nas nechaju, lebo stve to aj ich- zhaname presnu vyhlasku, kde sa o tom pise - je normalne, ze nikto ju nevie? presne cislo vyhlasky? Nevedia sa k nej dopatrat vychovne poradkyne, psychologicky, pedagogicky, ale snazime sa.


skús pozrieť tu ... regionálne školstvo, mali by tam byť metodiky, usmernenia, ... Ale nepozerala som to teraz;)
http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=2
Katy a R
21.01.09,09:40
.. a ešte sa opýtam v tejto téme ... môže aj na strednej škole pôsobiť "asistent učiteľa" ?
alaya1
21.01.09,12:55
To čo napíšem možno mnohých rozčúli, ale nech. Aj keď nie som učiteľ, na škole, kde chodia moje deti sú tiež tzv. integrovaní žiaci. neviem vysvetliť ani deťom, ani mnohým známym, prečo sú v 90 % mimoriadne zvýhodňovaní a prelezú aj keď ich úroveň nepresiahne látku typu mama má Emu.:confused:
Je to zrejme o tom, že v našej spoločnosti sú priam neuveriteľne preferované všetky druhy postihnutia. Pustím si televízor, pozerá na mňa nejaký postihnutý, zapnem rádio, počúvam o postihnutom, otvorím časopis a, čuduj sa svete, vidím zasa nejakého postihnutého. Pomaly aby sa človek bál otočiť vodovodný kohútik, pretože mi odtiaľ vyletí nejaký postihnutý. Niekedy mám pocit, že sa mám hanbiť za to, že som si dovolila priviesť na svet tri zdravé deti. :confused: ( Čo by na to povedal pán Darwin?)
Osobne by som nechala prepadnúť každého, ktorý nezvládne ani tú psychológom odporúčanú látku. Som proti akejkoľvek forme diskriminácie. A to sa týka aj pozitívnej diskriminácie pre postihnutých. Predpokladám, že ak má niekto IQ stupňa hojda-hojda, tak mu predsa nedám maturitné vysvedčenie.
A aby nedošlo k nejakému nedorozumeniu, vážim si každého postihnutého, ktorý v rámci svojich možností bojuje o svoje miesto pod slnkom a nežobre o pomoc od každého naokolo. Poznám ľudí, ktorí napriek značnému hendikepu dokážu pracovať a uživiť rodinu, dokonca svoj hendikep pred výberovým konaním utajili, aby mali rovnaké podmienky ako tí ostatní. Pred takými ľuďmi sa hlboko skláňam. Ale tí nedostali nič zadarmo.
Kazdy sa tu prezentuje na inej urovni- na tej svojej. Ja zvykem reagovat len na to, v com sa vyznam.
Ked pises, ze niekto s nizkym IQ moze dostat maturitne vysvedcenie- nemoze. Nakolko mentalne postihnuti nemozu studovat na strednej skole, len na specialnom odbornom ucilisti.
Deti integrovane- nie su ako si napisala iq hojda-hojda, mozu to byt aj velmi nadane deti, maju len urcitu poruchu ucenia, ktoa sa da spravnym vedenim a sposobom ovplyvnovat.
To, co si napisala o postihnutych ludoch - prislo mi z toho zle, ako mozes byt tak cinicky clovek.No ludia sme vselijaki, aj cinicki, kym sa nas to osobne nedotyka. Aj ja som porodila 3 zdrave a krasne deti, zial, pre velku odbornost pana Dr. inak nasho rodinneho kamarata moja dcera sa pridusila, nie je s IQ fojda-hojda, ale ma len poruchu ucenia.
Akceptujem nazor kazdeho, kto sa do danej problematiky rozumie, zelam vsetkym zdravim, nech vam to vydrzi do smrti, lebo nikto nikdy nevie...:mee:
Jennny1404
21.01.09,16:20
Ked pises, ze niekto s nizkym IQ moze dostat maturitne vysvedcenie- nemoze. Nakolko mentalne postihnuti nemozu studovat na strednej skole, len na specialnom odbornom ucilisti.
Deti integrovane- nie su ako si napisala iq hojda-hojda, mozu to byt aj velmi nadane deti, maju len urcitu poruchu ucenia, ktoa sa da spravnym vedenim a sposobom ovplyvnovat.


Vobec sa nevyjadrujem k tomu, co bolo povedane o postihnutych.

Len k citovanemu - boihuzial, aj ludia s velmi velmi nizkym IQ, dokonca taki, co vysli z osobitnej ZS alebo z "osobitneho" SOU sa mozu dostat na normalnu SS - my mame takyhc styroch, o kt. viem. Traja prisli z osobitnej ZS, jedna z osob. SOU k nam do maturitnej nadstavby!!!!
Vsetci su individualne integrovani a ked ich raz riaditelka prijala (bolo by dobre najst odpoved na otazk preco to urobila???? Ale odpoved je jasna - odkedy bol schvaleny normativ na ziaka, ide to s nasiim skolstvom strasne dolu vodou,kazdy ziak je dobry, prijimani su bez prijimaciek, len nehc sa skola udrzi a ma dost ziakov) ,teda ked ich raz prijala na studium, nesmieme ich vyhodit (jedine pre zanedbanu dochadzku, ale nie pre zle studijne vysledky) a tak ak to vydrzia a sami to nevzdaju, vydlazdia si cestu k maturitnemu vysvedceniu. To je cast z tych, kvoli ktorym som otvorila tuto temu. Jednoducho ak holka na prstoch odpocitava 6-4 doslova!!!!! a ja jej musim dat stvorku, zatialco ostatni musia zvladnut goniometriu, je to strasne nefer a strasne to stve.
alaya1
21.01.09,16:35
Vobec sa nevyjadrujem k tomu, co bolo povedane o postihnutych.

Len k citovanemu - boihuzial, aj ludia s velmi velmi nizkym IQ, dokonca taki, co vysli z osobitnej ZS alebo z "osobitneho" SOU sa mozu dostat na normalnu SS - my mame takyhc styroch, o kt. viem. Traja prisli z osobitnej ZS, jedna z osob. SOU k nam do maturitnej nadstavby!!!!
Vsetci su individualne integrovani a ked ich raz riaditelka prijala (bolo by dobre najst odpoved na otazk preco to urobila???? Ale odpoved je jasna - odkedy bol schvaleny normativ na ziaka, ide to s nasiim skolstvom strasne dolu vodou,kazdy ziak je dobry, prijimani su bez prijimaciek, len nehc sa skola udrzi a ma dost ziakov) ,teda ked ich raz prijala na studium, nesmieme ich vyhodit (jedine pre zanedbanu dochadzku, ale nie pre zle studijne vysledky) a tak ak to vydrzia a sami to nevzdaju, vydlazdia si cestu k maturitnemu vysvedceniu. To je cast z tych, kvoli ktorym som otvorila tuto temu. Jednoducho ak holka na prstoch odpocitava 6-4 doslova!!!!! a ja jej musim dat stvorku, zatialco ostatni musia zvladnut goniometriu, je to strasne nefer a strasne to stve.
O nadstavbovych studiach, t.j. plus dva roky neviem napisat, nepoznam tu problematiku, ale viem urcite, ze ziaci, ktori maju nizke iq su ziakmi specialnych skol, pre ziakov s mentalnym postihnutim,nakolko osobitne neexistuju, nemozu pokracovat v studiu na riadnej strednej skole, ci zdruzenej skole. Ak ich riaditel prijme na nadstavbu, to neviem, ci moze, on to vie asi najlepsie a asi chce udrzat zamerstnanie pedagogom, takze je tazke byt rozhodcom. my tu na porade dieru do sveta nevymyslime, mozeme sa len rozculit,nesedime na tych spravnych miestach.
janka331
21.01.09,17:07
Ospravedlňujem sa vám obom za moje vyjadrenie, možno, že som to nenapísala dosť jasne a jednoznačne a zároveň viem, že vždy sa niekoho dotknem. Alaya nemala som na mysli deti, ktoré majú naozaj takýto problém, ale učím aj také deti, kde je to naozaj cesta ľahšieho odporu. Mám skúsenost z práce v poradni aj v škole. Naozaj máme aj takých žiakov, ktorí sa rozhodnú pre integráciu, kvôli úpravám napr. pri maturite. Máme žiakov, ktorí boli integrovaní rok a už nie sú. No a napr. dnešná moja skúsenosť s integrovaným žiakom, ktorý sa rozčuľoval pri oprave školskej úlohy. "Koľkokrát mám ešte vysvetľovať, že na j nepíšem bodku!" Po upozornení, že malé j sa píše
s bodkou, oznámil, že on predsa na j bodku nikdy nepísal a moje vysvetlenie ho ani nezaujímalo. On sa rozhodol. Nikomu neupieram problém, ktorý má a beriem ho na vedomie, ale Jenny myslím si písala, presne o tých žiakoch, ktorí si myslia, že na základe výsledkov vyšetrenia už nemusia nič robiť. A myslím si, a nakoniec si to sama vo svojom príspevku aj potvrdila, že tí, ktorí integráciu naozaj potrebujú, ju nezneužívajú, práve naopak im pomáha k lepším výsledkom pri menších stresoch. Všetko je to v posúdení odborníkov, ale aj v prístupe učiteľov.
A ešte raz sa ospravedlňujem, moje vyjadrenie nesmerovalo k deťom, ktorým poruchy učenia sťažujú ich napredovanie. Tieto deti podľa mojich skúseností sú snaživejšie a usilovnejšie. Oni chcú a to sa o všetkých nedá povedať.
A nemusíš ísť na nás až tak ostro. Nevidím dôvod prečo by tieto deti mali prejsť na osobitnú školu.
alaya1
21.01.09,18:08
Ospravedlňujem sa vám obom za moje vyjadrenie, možno, že som to nenapísala dosť jasne a jednoznačne a zároveň viem, že vždy sa niekoho dotknem. Alaya nemala som na mysli deti, ktoré majú naozaj takýto problém, ale učím aj také deti, kde je to naozaj cesta ľahšieho odporu. Mám skúsenost z práce v poradni aj v škole. Naozaj máme aj takých žiakov, ktorí sa rozhodnú pre integráciu, kvôli úpravám napr. pri maturite. Máme žiakov, ktorí boli integrovaní rok a už nie sú. No a napr. dnešná moja skúsenosť s integrovaným žiakom, ktorý sa rozčuľoval pri oprave školskej úlohy. "Koľkokrát mám ešte vysvetľovať, že na j nepíšem bodku!" Po upozornení, že malé j sa píše
s bodkou, oznámil, že on predsa na j bodku nikdy nepísal a moje vysvetlenie ho ani nezaujímalo. On sa rozhodol. Nikomu neupieram problém, ktorý má a beriem ho na vedomie, ale Jenny myslím si písala, presne o tých žiakoch, ktorí si myslia, že na základe výsledkov vyšetrenia už nemusia nič robiť. A myslím si, a nakoniec si to sama vo svojom príspevku aj potvrdila, že tí, ktorí integráciu naozaj potrebujú, ju nezneužívajú, práve naopak im pomáha k lepším výsledkom pri menších stresoch. Všetko je to v posúdení odborníkov, ale aj v prístupe učiteľov.
A ešte raz sa ospravedlňujem, moje vyjadrenie nesmerovalo k deťom, ktorým poruchy učenia sťažujú ich napredovanie. Tieto deti podľa mojich skúseností sú snaživejšie a usilovnejšie. Oni chcú a to sa o všetkých nedá povedať.
A nemusíš ísť na nás až tak ostro. Nevidím dôvod prečo by tieto deti mali prejsť na osobitnú školu.
ak si tento svoj prispevok smerovala na mna, tak odpoviem len na poslednu tvoju vetu.
.................................................. ......................................

A nemusíš ísť na nás až tak ostro. Nevidím dôvod prečo by tieto deti mali prejsť na osobitnú školu.
.................................................. ......................................

Pisala som o detoch, ktore su na specialnych skolach, nie osobitnych, tie boli zrusene,/premenovane/ chvala Bohu, kde sa vzdelavaju deti s nizkym iq. Nakolko deti s poruchami ucenia nizke iq nemaju, do specialnych skol nechodia, nakolko tam nepatria.
Neviem, na akom type skoly ucis, predpokladam, ze na ucnovke, pokial viem, tam chodia slabi ziaci, ktori sa inde nedostali, taKze tam je asi vsetko mozne.Ja skusenost s ucnovkami nemam, len so zakladnym skolstvom a ver mi, ze tam si deti integraciu nevybavuju, skor sa za nu hanbia.
janka331
21.01.09,18:23
Učím na SŠ, ale učila som aj na učňovke, vôbec som neriešila IQ, na to sú iní, prepáč, za nesprávne označenie - samozrejme som mala na mysli špeciálne školy. Zrejme si si nevšimla, že ja som sa ani v jednom príspevku nevyjadrila, že deti s poruchami učenia patria na OŠ. A kde si videla červené tváričky a nervózne písmenká?
alaya1
21.01.09,18:39
Učím na SŠ, ale učila som aj na učňovke, vôbec som neriešila IQ, na to sú iní, prepáč, za nesprávne označenie - samozrejme som mala na mysli špeciálne školy. Zrejme si si nevšimla, že ja som sa ani v jednom príspevku nevyjadrila, že deti s poruchami učenia patria na OŠ. A kde si videla červené tváričky a nervózne písmenká?
Janka, ospravedlnujem sa, zmylila som si nick, uz som to v prispebku napravila.
janka331
21.01.09,18:51
OK
Katy a R
22.01.09,07:09
... keďže ste učiteľky, neviete pordiť, ako je to s tým asistentom učiteľa:confused:
janka331
22.01.09,21:05
Pre Jenny,
volali sme dnes s poradňou a okrem iného sme sa pýtali na tvoj problém. Integrovaný žiak môže aj prepadnúť. Treba to však vedieť zdokumentovať. To znamená, že on má isté úľavy, ale nie na rozsah učiva stanoveného učebnou osnovou. Treba si odložit všetky písomné práce a má na nich byť uvedený rozsah úľavy. Napr. písomka z matiky alebo šk. úloha - žiaci majú 5 príkladov a on dostane 3. A podobne aj v iných predmetov, nehodnotí sa mu pravopis, grafická úprava( podľa ind. plánu a návrhu špeciálneho pedagóga),ale iba vecne správny či nesprávny obsah. Všetko by malo byť v metodických pokynoch na stránke MŠ.
Rozhodnutie vašej riaditeľky môže súvisieť aj s rozpočtom školy a ak nikto neprepadne, nikto sa nebude sťažovať
Jennny1404
22.01.09,21:36
Janka, dakujem;)
Riaditelka to uzavrela asi tak, ze ako ich mozme nechat prepadnut, ked maju papier, co sme robili preto, aby neprepadli a ci sme v priebehui polroka volali rodicov a oboznamovali ich s tym, ze dieta stoji na prepadnutie. Nechala za tym taky velky otaznik, ze keby sme ich volali a oznamovali, ci by vtedy dovolila nechat ich prepadnut. :confused: Proste dala to na porade prikazom, debatu neakceptuje. :confused: Uvidime, co spravi na konci roka, ak budeme priebezne oboznamovat rodicov (pri 19 rocnych dospelych ludoch mi to pride divne), ci dovoli ohodnotit ich podla zasluh.
Metodicke pokyny sme preluskali z kazdej strany, navyse sme googlili a googlili donekonecna.... veic ako nehcat im dlhsi cas pri pisomke, ohodnotitt aj snahu a domacu pripravu, neporovnavat s rovesnikmi ale len ich osobny prirastok vedomosti....a pod. su pri tych, o ktorych pisem na nic, lebo snaha ziadna, domaca priprava ziadna, prirastok ziadny.....

alaya : Ak ich riaditel prijme na nadstavbu, to neviem, ci moze, on to vie asi najlepsie a asi chce udrzat zamerstnanie pedagogom,

Kiezby. Ona chce hlavne sebe udrzat riaidtelsku stolicku. Kym budu ziaci - a je jej jedno aki, lebo uci 3 hodiny v tyzdni a aj to si triedu vyberie, kde ucit chce - takze kym budu ziaic, bude skola a kym bude skola, moze riaidtelovat. Ma este 3,5 roka do konca volebneho obdobia a potom este jedno a pojde do dochodku, dufa, ze dovtedy sa jej podari skolu udrzat a nepochybujem o tom, ze znova vyhra (radsej nepisem preco). Ak by aj bolo treba zmenit pocet ucitelov na polovicu, nevadi, bez mihnutia oka to spravi :(
A aj toto nariadenie ohladom klasifikacie mi pride take, ze "pre istotu" aby nahodou nemala pruser, keby sa to nesmelo a mi by sme ich nechali prepadnut. Nehc je ona cista.

Katy netusim, fakt,. inak by som Ti odpovedala. V nasom meste poznamlen jednu skolu, aj to ZS, kjde maju asistentov, ale ta sa zameriava vyslovene na pracu s integrovanymi detmi, o inej neviem a mame ich tu vela.
alaya1
23.01.09,09:03
Janka, dakujem;)
Riaditelka to uzavrela asi tak, ze ako ich mozme nechat prepadnut, ked maju papier, co sme robili preto, aby neprepadli a ci sme v priebehui polroka volali rodicov a oboznamovali ich s tym, ze dieta stoji na prepadnutie. Nechala za tym taky velky otaznik, ze keby sme ich volali a oznamovali, ci by vtedy dovolila nechat ich prepadnut. :confused: Proste dala to na porade prikazom, debatu neakceptuje. :confused: Uvidime, co spravi na konci roka, ak budeme priebezne oboznamovat rodicov (pri 19 rocnych dospelych ludoch mi to pride divne), ci dovoli ohodnotit ich podla zasluh.
Metodicke pokyny sme preluskali z kazdej strany, navyse sme googlili a googlili donekonecna.... veic ako nehcat im dlhsi cas pri pisomke, ohodnotitt aj snahu a domacu pripravu, neporovnavat s rovesnikmi ale len ich osobny prirastok vedomosti....a pod. su pri tych, o ktorych pisem na nic, lebo snaha ziadna, domaca priprava ziadna, prirastok ziadny.....

alaya : Ak ich riaditel prijme na nadstavbu, to neviem, ci moze, on to vie asi najlepsie a asi chce udrzat zamerstnanie pedagogom,

Kiezby. Ona chce hlavne sebe udrzat riaidtelsku stolicku. Kym budu ziaci - a je jej jedno aki, lebo uci 3 hodiny v tyzdni a aj to si triedu vyberie, kde ucit chce - takze kym budu ziaic, bude skola a kym bude skola, moze riaidtelovat. Ma este 3,5 roka do konca volebneho obdobia a potom este jedno a pojde do dochodku, dufa, ze dovtedy sa jej podari skolu udrzat a nepochybujem o tom, ze znova vyhra (radsej nepisem preco). Ak by aj bolo treba zmenit pocet ucitelov na polovicu, nevadi, bez mihnutia oka to spravi :(
A aj toto nariadenie ohladom klasifikacie mi pride take, ze "pre istotu" aby nahodou nemala pruser, keby sa to nesmelo a mi by sme ich nechali prepadnut. Nehc je ona cista.

Katy netusim, fakt,. inak by som Ti odpovedala. V nasom meste poznamlen jednu skolu, aj to ZS, kjde maju asistentov, ale ta sa zameriava vyslovene na pracu s integrovanymi detmi, o inej neviem a mame ich tu vela.
Rak vidis, na svoje otazky si si odpovedala sama. Ludia su rozni, na roznych postoch.
Po tom, co si mi napisala, myslim si uprimne, ze s tym neurobis nicl, ebo ak ucitel nema podporu v riaditelovi, moze sa aj na hlavu postavit. Inak, to ci niekto prepadne, ci nie moze odhlasovat a musi pedagogicka rada. ked je vas viac a vies, ze to prehlasujete, mozete aj to skusit.
Inak ti neviem pomoct, nemam skuseniost so strednymi skolami.
Zelam, nech to vsetko dopadne tak, ako ma.
alaya1
23.01.09,09:07
... keďže ste učiteľky, neviete pordiť, ako je to s tým asistentom učiteľa:confused:
Nestetla som sa s tym este, ani nepocula, aby boli na SŠ. Inak asistenti ucitela mali byt povodne iba na skolach s detmi z malo podnetneho prostredia, nakolko neovladali rec, hgiernicke navykya pod.. No zistili, ze maturitu z nichj nema skoro nikto, nemali koho tam dat.
jaros5
23.01.09,09:58
Integrovaný žiak môže prepadnúť (ak nezvládol učivo - tak musí ;)), príspevok 23

:eek:Ak máte maturantov s mentálnym postihom = hrubé porušenie platnej legislatívy:confused:

(integrácia žiaka s mentálnym postihom sa už na základných školách vyslovene nedoporučuje, je možná len vo výnimočných situáciách a pri zabezpečení všetkých podmienok potrebných na takúto integráciu)
jdominak
23.01.09,11:38
Je to v Metodických pokynoch na hodnotenie a klasifikáciu žiakov s vývinovými poruchami učenia v základných a stredných školách č.CD-2004-12003//23597-1:095 Čl.4
alaya1
23.01.09,14:22
Integrovaný žiak môže prepadnúť (ak nezvládol učivo - tak musí ;)), príspevok 23

:eek:Ak máte maturantov s mentálnym postihom = hrubé porušenie platnej legislatívy:confused:

(integrácia žiaka s mentálnym postihom sa už na základných školách vyslovene nedoporučuje, je možná len vo výnimočných situáciách a pri zabezpečení všetkých podmienok potrebných na takúto integráciu)
Integrovany ziak NIE JE ziak s mentalnym postihom.
Poruchy ucenia nie su mentalna retardacia.:mad::mad::mad: Studuju s nimi aj na VS.

Doporucujem zadavatelke uzamknut temu, kym na netrafi slak.


Inak, kym nieco napisem do temy, o ktorej neviem nic, precitam si vsetky prispevky.:eek:
Katy a R
23.01.09,15:51
ďakujem alaya a jenny ... len som chcela vedieť, či náhodou nie sú v tomto novinky - nič som nenašla (doteraz asistent učiteľa - na ZŠ a špeciálnych š). Žiadne nie sú - už mi to dnes aj potvrdila Dana
http://www.porada.sk/926393-post12.html
alaya1
23.01.09,16:26
ďakujem alaya a jenny ... len som chcela vedieť, či náhodou nie sú v tomto novinky - nič som nenašla (doteraz asistent učiteľa - na ZŠ a špeciálnych š). Žiadne nie sú - už mi to dnes aj potvrdila Dana
http://www.porada.sk/926393-post12.html
Osobna asistencia - asistent ucitela podla mna nie su totocne funkcie.
Katy a R
23.01.09,16:33
Osobna asistencia - asistent ucitela podla mna nie su totocne funkcie.

Samozrejme ... ale je to aj tak myslené (ak pozrieš aj predchádzajúce príspevky;))... ide o to, že teraz od 1.1.09 sa pomoc pri štúdiu nezapočítava do rozsahu hodín osobnej asistencie ... tak preto som chcela vedieť, či sú zmeny v školských zákonoch ... a či by bola možnosť asistenta učiteľa aj na strednej škole..... Nuž, nie je.:mee::mee::mee:
jaros5
23.01.09,18:15
Integrovany ziak NIE JE ziak s mentalnym postihom.
Poruchy ucenia nie su mentalna retardacia.:mad::mad::mad: Studuju s nimi aj na VS.

Doporucujem zadavatelke uzamknut temu, kym na netrafi slak.


Inak, kym nieco napisem do temy, o ktorej neviem nic, precitam si vsetky prispevky.:eek:

Milá alaya, mám rád temperamentných ľudí:), ale tvoja reakcia na môj príspevok prekročila rámec slušnosti (čo by mi až tak nevadilo ), ale o čom ma to poučuješ?? Prečítala si si pozorne môj príspevok???
Myslím, že citácia z tvojho príspevku (modré) viac platí pre teba, ako pre mňa;).
Prvá časť môjho príspevku bola reakcia na otázku v zadaní témy, a druhá časť bola reakcia na príspevok číslo 15 od zadávateľa témy. Prečítaj si ho prosím ťa. Mimochodom, sama si sa vyjadrila, že problematiku stredných škôl neovládaš ...
janka331
23.01.09,20:19
Jenny túto vašu situáciu dôverne poznám, tiež sme mali takú riaditeľku. Čo však musím potvrdiť 18 násťročný neosemnásťročný, rodič predsa poberá rodinné prídavky (ospravedlňujem sa za starú terminológiu) a či ti je to čudné alebo nie,musí byť informovaný o prospievaní/neprospievaní jeho dieťaťa. Píšte, informujte, telefonujte, budete krytí pred rôznymi sťažnosťami, dnešné deti a ich rodičia sú nesmierne vynaliezaví. Ak budete mať všetko vydokladované a ak ste schopní podržať sa na pedagogickej rade, dá sa aj to zvládnuť.
alaya1
24.01.09,08:01
Samozrejme ... ale je to aj tak myslené (ak pozrieš aj predchádzajúce príspevky;))... ide o to, že teraz od 1.1.09 sa pomoc pri štúdiu nezapočítava do rozsahu hodín osobnej asistencie ... tak preto som chcela vedieť, či sú zmeny v školských zákonoch ... a či by bola možnosť asistenta učiteľa aj na strednej škole..... Nuž, nie je.:mee::mee::mee:
Jedna sa o postihnute dieta? Myslim, zeby si sa mala informovat na UPSVaR- socialny odbor, ci nemoze dostat tu osobnu asistenciu, nakolko asistent ucitela naozaj nepripada do uvahy.
alaya1
24.01.09,08:08
Vobec sa nevyjadrujem k tomu, co bolo povedane o postihnutych.

Len k citovanemu - boihuzial, aj ludia s velmi velmi nizkym IQ, dokonca taki, co vysli z osobitnej ZS alebo z "osobitneho" SOU sa mozu dostat na normalnu SS - my mame takyhc styroch, o kt. viem. Traja prisli z osobitnej ZS, jedna z osob. SOU k nam do maturitnej nadstavby!!!!
Vsetci su individualne integrovani a ked ich raz riaditelka prijala (bolo by dobre najst odpoved na otazk preco to urobila???? Ale odpoved je jasna - odkedy bol schvaleny normativ na ziaka, ide to s nasiim skolstvom strasne dolu vodou,kazdy ziak je dobry, prijimani su bez prijimaciek, len nehc sa skola udrzi a ma dost ziakov) ,teda ked ich raz prijala na studium, nesmieme ich vyhodit (jedine pre zanedbanu dochadzku, ale nie pre zle studijne vysledky) a tak ak to vydrzia a sami to nevzdaju, vydlazdia si cestu k maturitnemu vysvedceniu. To je cast z tych, kvoli ktorym som otvorila tuto temu. Jednoducho ak holka na prstoch odpocitava 6-4 doslova!!!!! a ja jej musim dat stvorku, zatialco ostatni musia zvladnut goniometriu, je to strasne nefer a strasne to stve.
Este ma zaujima, pises, ze 4 su z - osobitnych- skol. /zastaraly termin- specialnych skol/traja zo zakladnej, jedna z sou a su v nadstavbe. To ich zo zakladnej skoly zobrala hned na nadstavbu??
Katy a R
24.01.09,12:04
Jedna sa o postihnute dieta? Myslim, zeby si sa mala informovat na UPSVaR- socialny odbor, ci nemoze dostat tu osobnu asistenciu, nakolko asistent ucitela naozaj nepripada do uvahy.

Doteraz to bolo takto riešené ... ale bohužiaľ od 1.1. zmena zákona !!! :mee: (viac v tej téme o zmenách v OA)...
Takže keď sa jedná o študentov SŠ ... tak tí na tieto zmeny veru riadne doplatia
alaya1
24.01.09,12:28
Doteraz to bolo takto riešené ... ale bohužiaľ od 1.1. zmena zákona !!! :mee: (viac v tej téme o zmenách v OA)...
Takže keď sa jedná o študentov SŠ ... tak tí na tieto zmeny veru riadne doplatia
Hm...no ti, co o zakonoch rozhoduju prax videli tak z lietadla, teoretici, riesia podla potreby ich, nie tych, pre koho to ma byt.
Jennny1404
26.01.09,06:47
Este ma zaujima, pises, ze 4 su z - osobitnych- skol. /zastaraly termin- specialnych skol/traja zo zakladnej, jedna z sou a su v nadstavbe. To ich zo zakladnej skoly zobrala hned na nadstavbu??
Samozrejme, ze nie. Pisem, ze JEDNA prisla k nam z osobitneho SOU, teda specialneho, do maturitnej nadstavby.
Ostatni traja, ktori prisli zo spec. ZS su normalne v 3-rocnom vyucnom odbore. (nevzala ich do 4-rocneho maturitneho, ale co z toho, ked ich potom kluudne zoberie do nadstavby, ze :mad:)
alaya1
26.01.09,09:05
Samozrejme, ze nie. Pisem, ze JEDNA prisla k nam z osobitneho SOU, teda specialneho, do maturitnej nadstavby.
Ostatni traja, ktori prisli zo spec. ZS su normalne v 3-rocnom vyucnom odbore. (nevzala ich do 4-rocneho maturitneho, ale co z toho, ked ich potom kluudne zoberie do nadstavby, ze :mad:)
To ma prekvapuje, vlastne, ani nie, nakolko teraz je vsetko mozne. Mozno im vybavila nejaku vynimku na MS.Inak si to neviem predstavit, su to biele deti?
Jennny1404
26.01.09,20:20
alaya ano, su vsetky do jedneho biele. A hoci 6-4 rataju horko tazko na prstoch a mala nasobilka - tak do 30 - je vrcholom ich moznosti, + par omylov v nej kym sa doperacuju k vysledku, dosli vsetci so samymi jednotkami, z tej specialnej zakladnej skoly. Celkom by ma zaujimalo, ake su tam uc. osnovy a standardy.
Jedna z nich uz mala strasny pruser a bol navrh vylucit ju zo skoly, to vsak nemozeme, lebo je skolopovinna. Mozme len odporucit preklad na inu skolu a ak ju tam zoberu, o.k., ak nie, musi ostat kym skolopovinnost neskonci (co je za chvilinku, ale nie o tom chcem) - no a prisla mamka do skoly plakat, ze ona velmi prosi, nehc ju nepreradime - jedina skola co prichadzala do uvahy bolo prave to specialne SOU - ze ona cele prazdniny orodovala za to, aby sa dostala k nam, lebo nechce nech ma len spec. skolu, chce, nehc ma normalne vzdelanie a nech je vyucena a moze sa uplatnit...... Takze asi boli okolo prijatia nejake prietahy, ale zase nie az take velke, kedze taketo deti su u nas 4
alaya1
27.01.09,09:23
alaya ano, su vsetky do jedneho biele. A hoci 6-4 rataju horko tazko na prstoch a mala nasobilka - tak do 30 - je vrcholom ich moznosti, + par omylov v nej kym sa doperacuju k vysledku, dosli vsetci so samymi jednotkami, z tej specialnej zakladnej skoly. Celkom by ma zaujimalo, ake su tam uc. osnovy a standardy.
Jedna z nich uz mala strasny pruser a bol navrh vylucit ju zo skoly, to vsak nemozeme, lebo je skolopovinna. Mozme len odporucit preklad na inu skolu a ak ju tam zoberu, o.k., ak nie, musi ostat kym skolopovinnost neskonci (co je za chvilinku, ale nie o tom chcem) - no a prisla mamka do skoly plakat, ze ona velmi prosi, nehc ju nepreradime - jedina skola co prichadzala do uvahy bolo prave to specialne SOU - ze ona cele prazdniny orodovala za to, aby sa dostala k nam, lebo nechce nech ma len spec. skolu, chce, nehc ma normalne vzdelanie a nech je vyucena a moze sa uplatnit...... Takze asi boli okolo prijatia nejake prietahy, ale zase nie az take velke, kedze taketo deti su u nas 4
Tak to som naozaj prekvapena, kebyze neboli biele, to by mi bolo jasne, ale takto, to nechapem. To ucivo, co si napisala je pre 2.rocnik SZS odcitanie a nasoblika je v 4.rocniku do 30.
Tak tomu nerozumiem, preto sa ani vyjadrit nemozem.
Asi to musis predychat. Zelam vela uspechov.
lezko
04.02.09,09:33
ale co mas robit s integrovanym ziakom ktory chodil na specialnu zakladnu skolu v Bratislave a teraz v mieste bydliska sa prihlasil na strednu skolu studijny odbor. Na skolu ho zobrali. Ako diagnozu ma vsetky mozne dys ake poznas ma problem s recou takze ked mi nieco hovori musim sa pekelne sustredit aby som mu rozumela pisomne ho hodnotit nemozem lebo to co napise nema ani hlavu ani patu. Prihlasil sa na odbor 2682 4 čo je praca s pocitacmi. Na jeho obranu musim povedat to ze je to snazivy chlapec, chce sa to naucit ale bohuzial su mu cudzie logicke navaznosti a postupnosti. Jednoduche ulohy zvladne zlozitejsie nie. ako mu pomoct a neublizit. ????? V celej triede komunikuje len s 2 spoluziakmi. A to mi teraz zahlasil ze on chce ist na vysoku skolu. Skor si myslym ze niekedy by si mal prehovorit psycholog aj s rodicmi pretoze niektori rodicia si neuvedomuju moznosti svojich deti. Viem to mam dceru ktora ma tiez pas dys.
adkalc
04.02.09,18:42
Na nasej ZS sme minuly sk. rok jednu takuto integrovanu flakacku prepadnut nechali. A cuduj sa svet, tento rok sa snazi a celkom jej to ide. A sama lutuje, ze na vsetko kaslala. Mala tam aj " kamosky", ktore ju v tom lajdactve podporovali a ked zmenila triedu, je ako vymenena.
lezko
06.02.09,15:03
Bez ohladu na to co sa to o integrovanych ziakoch popisalo porozpravals som sa o tychto integrovanych detoch so specialnou skolskou psychologicou ktora mi povedala ze na prihlasku o zdravotnom stave dava peciatku obvodny detsky lekar. A podla man je aj tam kamen urazu. Vela rodicov skryva lajdaskost a nesnazenie sa svojich deti za slovicka so zaciatocnymi pismenami dys.....
alaya1
06.02.09,16:13
Prepac, no musim ako ucitelka, specialna pedagogicka a matka reagovat.
Citam, ze sa zaoberas uctovnictvom, tak si fundovany clovek v tom obore. V integracii tazko.
1. Specialny skolsky psycholog - NEEXISTUJE. Tak si sa s takym clovekom nemohol zhovarat. Specialny je len pedagog.
2. Dys...nema nic spolocne s detskym lekarom, detsky lekar ani o dys..nemusi vediet.
3. Dys..nema nic spolocne so zdravotnym stavom- je to porucha ucenia. Moze mat somaticke priciny, no nemusi.
4.Zjavne o dys..nemas ani sajnu, tak najskor nastuduj, nakolko toto je len mutenie vody a velmi citliva tema.
Na zaver ako matka dietata s dys...k tomu ucitelka a spec.pedagog, nechala som svoju dceru trapit sa 4 roky, kym som ju dala testovat na dys ..v poradni. Aj ked som vedela, kde je chyba.Hladala som chybu v nej...no tam nebola. Dieta za svoje dys nemoze..tak ako nemoze za slepotu, hluchotu a pod.Ci aj tie deti povazujes za lajdakov ?
Urcite sa najdu ojedinele rodicia, ktori zneuziju tieto dys...su aj riaditelia, co tym vykryvaju nedostatok deti na SS- v tom sa nevyznam. Viem len, ze rodicia sa skor za toto hanbia, skryvaju to, len aby sa ich dieta nevymykalo.
Poprosim ta, zvazit slova, nakolko to ludi, ktorych sa to tyka osobne moze aj velmi dotknut, nakolko urcite trpia a su nestastni z toho, ze ich deti su ine, ako ostatne, hoci len v tom, ze robia viac chyb v diktate, ci pomaly citaju.
lezko
06.02.09,21:22
rozumiem co chces napisat ale bohuzial je to fakt s ktorym sa denne stretavam. Mam takeho ziaka. Nechcem ho tu znizovat ale chcem len to povedat zeten co ma narusenu jemnu motoriku nema navazne logicke myslenie dostane potvrdenie od lekara aby mohol ist studovat "studijny odbor"? Je rozdiel ucit tieto deti vseobecnovzdelavacie predmety a je ine ich ucit odborne predmety. Tento ziak s tymto zameranim si v tomto odbore najde len velmi tazko uplatnenie.
alaya1
07.02.09,08:47
rozumiem co chces napisat ale bohuzial je to fakt s ktorym sa denne stretavam. Mam takeho ziaka. Nechcem ho tu znizovat ale chcem len to povedat zeten co ma narusenu jemnu motoriku nema navazne logicke myslenie dostane potvrdenie od lekara aby mohol ist studovat "studijny odbor"? Je rozdiel ucit tieto deti vseobecnovzdelavacie predmety a je ine ich ucit odborne predmety. Tento ziak s tymto zameranim si v tomto odbore najde len velmi tazko uplatnenie.
jemna motorika a jej narusenie, logicke myslenie nema nic spolocne s dys....nie je to porucha ucenia, takze si to napisala asi do nepatricnej temy.
Inak, ja ako laik by som si nedovolila hodnotit rozhodnutie lekara tykajuce sa somatickeho stavu dietata.
lezko
07.02.09,16:31
Mam chalpca v triede v papieroch ma napisane ze je dysgrafik, dyslektik, dysortografik, dyskalkulik prihlasil sa na studijny odbor mechanik pokcitacovych sieti. Jemna motorika mu chyba pretoze ak mu dam nieco vymenit bud to poskodi alebo nevie co stym ma robit, ak ho dam nacvakavat kabel tak nemozem lebo to nezvladne nie je schopny nacvaknut koncovku lebo samu trasu ruky a nedokaze do koncovky naraz vlozit vsetkych osem kablov spravne ak mu dam prikaz aby spravoval siet tak toho tiez nie je schopny pretoze nielenze nepozna prikazy ale nie je si schopny zapamatat cetu k jednotlivym stanickam. Som zvedava ze ak ja dam takemuto chalanovi maturitu ci ho niekto zamestna?
alaya1
07.02.09,17:34
Ani jedno dys...co si napisala, nie je o motorike a pod.Urcite ti netreba ozrejmovat, ktore co znamena.
Tak , ak ma poruchy motoriky pravdepodobne ide o mozgovu obrnu, pisala si, ze aj slabo artikuluje,, pripadne inu diagnozu.To nie je mentalny postih.
Ja neucim na SŠ, takze ako mu das maturitu neviem. Skor by som na tvojom mieste zacala hladat moznosti, ako mu pomoct, nie ho hned odpisovat. Viem o com hovorim, ucim aj autistov- citat, pisat ...aj ine deti,.
Len podotykam- specialne skoly /neviem, na akom type studoval dotycny ziak, ak v BA myslim si, ze na Mokrohajskej , super skola, uzasni pedagogovia/ nie su skoly len pre deti s mentalnym postihom. Su aj pre deti slepe, hluche, hlucho - slepe,telesne postihnute.
lezko
10.02.09,18:32
ja ho neodpisujem a ani mu nechcem dat zadarmo maturitu. Ucim ho uz druhy rok. Viem co dokaze a co nei. Tu ide o iny problem na rok tento rok je tretiak. Na buduci rok je stvrtak bude si hladat odbornu prax vonku v nejakej firme zaoberajucej sa pc a sietami. Kde najde taku fimu? Kto sa prisposobi jeho jemu a schopnostiam? Preto pytam rady ako ho hodnotit.
alaya1
10.02.09,18:35
ja ho neodpisujem a ani mu nechcem dat zadarmo maturitu. Ucim ho uz druhy rok. Viem co dokaze a co nei. Tu ide o iny problem na rok tento rok je tretiak. Na buduci rok je stvrtak bude si hladat odbornu prax vonku v nejakej firme zaoberajucej sa pc a sietami. Kde najde taku fimu? Kto sa prisposobi jeho jemu a schopnostiam? Preto pytam rady ako ho hodnotit.
Myslim si, ze je to jednoduche- hodnot ho podla metodickych pokynov MS SR pre deti s poruchami ucenia- integrovane deti.
lezko
11.02.09,08:37
prve honotenie donesie z firmy. A na zaklade toho hodnotenia ja pisem znamku. Tych hodnoteni z firmy sa bojim. V triede ma len dvoch kamaratov ak je aspom s jednym znich tak nieco robi ak tam nie je ani jeden len sedi na stolicke nic nerobi. Ani tak ako ostatny chalani ak maju chvilku si nezapne na pc pokec co je ostatny normalne. Viem ze ty dvaja chalani maju uz zabezpecenie miesta vo firmach (kazdy v inej). Firma vzdy berie len jedneho maximalne dvoch na jedno pracovisko.
alaya1
11.02.09,10:00
Prepac, ale ja si myslim, ze tieto problemy nemaju noc spolocne s dys....integrovanim. Mozno je lajdak, mozno introvert, ktory nevie tak nadviazat kamaratstvo s inymi.Niekedy jeden dobry kamarat je viac, ako 10 akoze kamaratov.
Myslim, ze tu to nevyriesis.
gadula
16.02.09,11:11
No - čítame tieto príspevky v zborovni.... Sme stredna odborna škola . Teraz si však KAŽDÝ - zdôrazňujem KAŽDÝ!!! uplatňuje právo na maturitu. Ale nooo! Aj JA by som si mohol uplatniť PRÁVO študovať riadenie dopravného lietadla!!!!! Skončime túto debatu s tým, že PRÁVO áno, ale REÁLNE!! uplatnenie je už na inú debatu. Veď to nie je DISKRIMINÁCIA, ak niekto nezvláda požiadavky kladené na odbor. Nemyslíme si, že zamestnávateľ DISKRIMINUJE (??!) ABSOLVENTA, KTORÝ LEDVA NA PRSTOCH VYRÁTA 6-2 a neprijme ho napr. za čašníka??? A to hovorím o KLADNOM prístupe, že žiak chce, s ÚĽAVAMI aj vyštuduje. Lenže aj žiaci bez zdravotného znevýhodnenia majú to isté vzdelanie, ibaže BEZ úľav. Dobre, NECH vyštudujú (s úľavami). Zdá sa nám, že v tejto situácii sú skôr diskriminovaní žiaci, ktorí študujú bez úľav. No a to mizivé percento (viem že to tvrdím bez seriózneho prieskumu...), ktoré nároky spĺňa, nech o tom v pohodičke potencionálneho zamestnávateľa presvedčí - A JE TO!!! Určite sa táto debata rozšírila hlavne preto, lebo sa stretávame s druhou "stranou barikády": "...mne nemôžete dať 5-ku, lebo mám papier že som DIS..." A v tomto potrebujeme (my pedagógovia na školách s preplnenými počtami žiakov - viď tlak NORMATÍVU !!!!!!!) pomoc špeciálnych pedagógov - nech sa už volajú akokoľvek. My sme totiž zodpovední za výsledky v CELEJ triede, a žiakov, tiež s problémami, napr. sociálnymi, individuálnymi, máme viac ako dosť + sú pridaní ešte integrovaní. Jedovato poznamenám: Máme sa venovať INDIVIDUÁLNE každému z 26-28 žiakov:-(((((( ???
reset-start
15.03.11,10:22
nevedela som ci mam plakat pri vasej diskusii...a do placu mi bolo,to priznavam...by som vam zelala take dieta,ktore sa v 3 rocniku uci od rana do vecera a nic si nedokaze zapametat koli poruche....a co aj vie,nevie povedat vlastnymi slovami.....moj syn je inteligentny ctiziadostivy uci sa tisickrat viac ako ostatni ziaci a za to vsetko ma v ziackej len 4 a 5.....uz sa uzatvara do seba a zachvilku nebudeme navstevovat nielen centrum psychologickej a pedagofickej poradne ale aj psychiatra......pretoze nepatri do zakladnej skoly,nepatri do osobitnej skoly....nepatri nikam.....a mam ho preto odsunut na kraj spolocnosti lebo nezapada do tabulkoveho priemeru?......vy tam pri kavicke nic neviete o tom,co preziva rodina ktora ma doma dieta co ma asi vsetky dys .......pre vas su to len lajdaci hlupaci
beba13
15.03.11,11:34
nevedela som ci mam plakat pri vasej diskusii...a do placu mi bolo,to priznavam...by som vam zelala take dieta,ktore sa v 3 rocniku uci od rana do vecera a nic si nedokaze zapametat koli poruche....a co aj vie,nevie povedat vlastnymi slovami.....moj syn je inteligentny ctiziadostivy uci sa tisickrat viac ako ostatni ziaci a za to vsetko ma v ziackej len 4 a 5.....uz sa uzatvara do seba a zachvilku nebudeme navstevovat nielen centrum psychologickej a pedagofickej poradne ale aj psychiatra......pretoze nepatri do zakladnej skoly,nepatri do osobitnej skoly....nepatri nikam.....a mam ho preto odsunut na kraj spolocnosti lebo nezapada do tabulkoveho priemeru?......vy tam pri kavicke nic neviete o tom,co preziva rodina ktora ma doma dieta co ma asi vsetky dys .......pre vas su to len lajdaci hlupaci
..reset-start já viem ako ti já som si toto už preskákala,môj syn bol tiež hyperaktívny a mal poruchy učenia a zamozrejme všetky možne dys... a v žiackej nie známky ale poznámky,a najhoršie na tom bolo že učitelia ho nebrali všetci tak že má takýto problém ale jednoducho povedali že je lenivý,už v škôlke vedel vela vecí,učil sa to čo mu nebolo ešte treba vedieť,ale ked počul tak si pamätal,no a ked mu niečo nešlo tiež sa za uzatváral do seba,učitelia to nepoznajú aké je to trápenie pre celú rodinu,a nepochopia pokial oni nebudú mať doma také dieťa, teraz je na strednej a učenie mu nerobí problém..tak ti prajem silné nervy a velmi vela trpezlivosti so synom a ver že on vyrastie z toho..
Aťka40
30.08.12,10:52
Ahojte...
Som matka 10 ročného syna a máme ten istý problém je to živé dieťa ,ktoré od prvej triedy mal problémy.Pani učiteľka si to však všimla a odporučila nám vyšetrenie u psychologa .Absolvovali sme to aj ked s určitými problémami,ale nakoniec sme dospeli ku pôvodu problémov .Navštívili sme špeciálneho pedagoga a ten stanovil ľahkú formu dyslexie.Dostal určité úľavy a ja ako matka som s ním chodila pravidelne ku šp.pedagogovi .Ale problémy sa začali nabaľovať a aby nám nebolo ľúto prišla zmena učiteľa.A začal problém ....učiteľka absolútne nereagovala na úľavy a môjho syna denne ponižovala.Vyústilo to až do takej miery sme museli znovu absolvovať psychologické vyšetrenie a po vzájomnej dohode s šp.ped.sme syna integrovali kde sa mu ešte pridružila aj dysgrafia .Myslela som ,že bude konečne lepšie a nebude taký tlak na syna ,ale omyl pani učiteľka absolútne nebrala do úvahy integráciu a pokračovala daľej v jej postoji ku nemu až to vyústilo do otovreného konfliktu a urážok môjho syna .Riaditeľka školy zaujala postoj mrtveho chrobáka a dokonca ma obvinila že škola nevedela o integrácii.Po mojom naliehaní sa odrazu našli všetky doklady a tak sa vyhovorili na neznalosť diagnozy ADHD.Kto iný by mal ovládať také niečo ak nie pedagog a ešte ked mu boli zaslané všetky informácie a učebný plán a navrhnuté riešenia a hodnotenie?...Syn ide do piatej triedy nastupuje na novú školu a ja už zo stresom čo nás čaká?Takže myslím ,že ani integrácia nepomôže pokiaľ nie je dobrá vôľa od učiteľa.....Dúfam ,že na novej škole takého učiteľa už nestretneme ...
Hektorka
30.06.16,11:35
Dobrý deň.mne to príde veľmi nespravodlivé.mam partnerka ten má integrovaneho dubavprvym rokom on vôbec nie je hlúpi len strašne lenivý a pohodlný .vie že sa mu všetko prepáči. Môj syn píše domáce diktatyma 5chyb on 19.moj má na vysvedčení 2 a on tiež .je to spravodlive.niekto sa snaží nav2 a niekto nič a má tiež.2.mal asistentky co mu viac vypracovavala ako mu riadila.za mojich čias to nebolo buď si bol dobrý buď trojka alebo si prepadol.niekto sa snazi a niekto ešte dostane aj maturitu.ľudia však to vybavuje nad im deťom aj my však nič nebudú vedieť a budú na 2 či 3.
alaya1
30.06.16,11:42
Dobrý deň.mne to príde veľmi nespravodlivé.mam partnerka ten má integrovaneho dubavprvym rokom on vôbec nie je hlúpi len strašne lenivý a pohodlný .vie že sa mu všetko prepáči. Môj syn píše domáce diktatyma 5chyb on 19.moj má na vysvedčení 2 a on tiež .je to spravodlive.niekto sa snaží nav2 a niekto nič a má tiež.2.mal asistentky co mu viac vypracovavala ako mu riadila.za mojich čias to nebolo buď si bol dobrý buď trojka alebo si prepadol.niekto sa snazi a niekto ešte dostane aj maturitu.ľudia však to vybavuje nad im deťom aj my však nič nebudú vedieť a budú na 2 či 3.

Ak ma vas syn pravopis ako vy, necudujem sa.
Intergovane dieta ma poruchu, nie je lenive. Toto nie je o usilovnosti, ale o schopnostiach a moznostiach ziaka.
Hektorka
30.06.16,11:46
Môj názor je boli sme aj my a takéto ULAVY a žijeme.toto by mali zakázať hlavne kolo žiakom ktorý sa naozaj snažia.Moj sa snazi a ešte horšie dopadol ako ten druhý co na akože problému a by som tozrusa keď ma nejaký cieľ vie aj bez pomoci na jednotku a keď nechce tak sa správy dejiskom.
alaya1
30.06.16,11:48
Môj názor je boli sme aj my a takéto ULAVY a žijeme.toto by mali zakázať hlavne kolo žiakom ktorý sa naozaj snažia.Moj sa snazi a ešte horšie dopadol ako ten druhý co na akože problému a by som tozrusa keď ma nejaký cieľ vie aj bez pomoci na jednotku a keď nechce tak sa správy dejiskom.

Diagnostiku intergovanych ziakov nechajte na odbornikov. :).