Zavrieť

Porady

Prijmy a vydavky na konci kalend. roku v JU

Potrebujem poradit, do ktoreho roka sa pripisu prijmy a vydavky v jednoduchom uctovnictve, ak firma B uhradi fakturu firmy A 30.12 ale firme A pridu peniaze na ucet az v novom roku?

Podla odpovedi sa teda prijmy a vydavky zauctuju v roku odpisania/pripisania z/na ucet. Malo by teda platit nasledovne:
Firma B ma velky rozdiel prijmov a vydavkov. Je koniec roku 1, preto s tym uz nevie nic urobit. Urobi vsak nasledovne:
Spriaznena firma A vyfakturuje 100tis firme B. Firma B uhradi 100tis 31.12. - ma v roku 1 vydavok 100tis, zbavila sa teda vysokeho zisku v roku 1.
Firma A ma sice prijem, ale az v roku 2, kedze peniaze jej pridu na ucet az 02.01.
V dalsom roku firma B vyfakturuje 100tis firme A.
Firma A v novom roku uhradi 100tis. V novom roku je teda firma A na nule. Mala prijem 100tis aj vydavok 100 tis.
Firma B ma v novom roku prijem 100tis s ktorym sa moze pocas noveho roka vysporiadat.
- zakon teda toto este nijako neosetril?
Naposledy upravil studentik : 22.12.05 at 14:17
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

studentik
Potrebujem poradit, do ktoreho roka sa pripisu prijmy a vydavky v jednoduchom uctovnictve, ak firma B uhradi fakturu firmy A 30.12 ale firme A pridu peniaze na ucet az v novom roku?
Keď budú peniažky tvoje - máš ich na svojom účte - vtedy je to tvoj príjem OZD.
0 0
Aknazuz Aknazuz

Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

certifikovaná účtovníčka
prijmy a vydavky su o peniazoch - pokladnicny a bankovy doklad. Ked fyzicky peniaze odidu - vydavok, ked fyzicky peniaze pridu - prijem. Musi o peniazoch byt evidovane/uctovane/, nestaci len faktura.
0 0
studentik studentik

studentik je offline (nepripojený) studentik

Ak sa teda prijmy a vydavky zauctuju v roku odpisania/pripisania z/na ucet, malo by platit nasledovne:
Firma B ma velky rozdiel prijmov a vydavkov. Je koniec roku 1, preto s tym uz nevie nic urobit. Urobi vsak nasledovne:
Spriaznena firma A vyfakturuje 100tis firme B. Firma B uhradi 100tis 31.12. - ma v roku 1 vydavok 100tis, zbavila sa teda vysokeho zisku v roku 1.
Firma A ma sice prijem, ale az v roku 2, kedze peniaze jej pridu na ucet az 02.01.
V dalsom roku firma B vyfakturuje 100tis firme A.
Firma A v novom roku uhradi 100tis. V novom roku je teda firma A na nule. Mala prijem 100tis aj vydavok 100 tis.
Firma B ma v novom roku prijem 100tis s ktorym sa moze pocas noveho roka vysporiadat.
- zakon teda toto este nijako neosetril?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

studentik
Ak sa teda prijmy a vydavky zauctuju v roku odpisania/pripisania z/na ucet, malo by platit nasledovne:
Firma B ma velky rozdiel prijmov a vydavkov. Je koniec roku 1, preto s tym uz nevie nic urobit. Urobi vsak nasledovne:
Spriaznena firma A vyfakturuje 100tis firme B. Firma B uhradi 100tis 31.12. - ma v roku 1 vydavok 100tis, zbavila sa teda vysokeho zisku v roku 1.
Firma A ma sice prijem, ale az v roku 2, kedze peniaze jej pridu na ucet az 02.01.
V dalsom roku firma B vyfakturuje 100tis firme A.
Firma A v novom roku uhradi 100tis. V novom roku je teda firma A na nule. Mala prijem 100tis aj vydavok 100 tis.
Firma B ma v novom roku prijem 100tis s ktorym sa moze pocas noveho roka vysporiadat.
- zakon teda toto este nijako neosetril?
Aha...........aby tak vám náhodou plány neprekazilia "rýchla banka".....
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

studentik
V dalsom roku firma B vyfakturuje 100tis firme A.
Firma A v novom roku uhradi 100tis. V novom roku je teda firma A na nule. Mala prijem 100tis aj vydavok 100 tis.
Firma B ma v novom roku prijem 100tis s ktorym sa moze pocas noveho roka vysporiadat.
- zakon teda toto este nijako neosetril?
Je to opacne, prave toto zakon z titulu porucania vetru dazdu, nezmyselne v usili zbuzerovat kdekoho kto zaraba peniaze a plati z nich dane, ZAVIEDOL. Kedysi to bolo tak, ze si sa do 15.januara mohol rozhodnut, kam zauctujes peniaze. Ony totiz v konecnom dosledku su presne tak isto zdanene, ako po tomto "zdokonaleni". Zrejme z titulu tohoto "pravicoveho" nahladu na rozhodovanie jedinca.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Paula
Keď budú peniažky tvoje - máš ich na svojom účte - vtedy je to tvoj príjem OZD.
Nie vždy! Viď prijaté resp. zaplatené zálohy - potreba zhody s obdobím za ktoré sa poskytujú, alebo za ktoré boli prijaté
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

STRELEC
Nie vždy! Viď prijaté resp. zaplatené zálohy - potreba zhody s obdobím za ktoré sa poskytujú, alebo za ktoré boli prijaté
Nuž , poraďte mi teraz prosím:
1.ak zaplatím v r.2005 napr.stavebnej firme zálohu na materiál , ktorý požije na rekonštrukciu mojej firemnej budovy až v r.2006......potom pre mňa nie je zaplatená záloha výdavkom OZD v r.2005?
2.Ak zaplatím v r. 2005 zálohovú faktúru - predplatné časopisu na obdobie 2006/2007, tiež to nie je v r.2005 výdavok OZD?

Ďakujem za radu.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Zalohova faktura nie je danovy doklad, takze nie je...
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Paula
Nuž , poraďte mi teraz prosím:
1.ak zaplatím v r.2005 napr.stavebnej firme zálohu na materiál , ktorý požije na rekonštrukciu mojej firemnej budovy až v r.2006......potom pre mňa nie je zaplatená záloha výdavkom OZD v r.2005?
2.Ak zaplatím v r. 2005 zálohovú faktúru - predplatné časopisu na obdobie 2006/2007, tiež to nie je v r.2005 výdavok OZD?
Ďakujem za radu.
Ad 1. Ide o klasickú platbu vopred, pri ktorej je zaplatený preddavok v zmysle § 17 ods. 12 písm. b) ZDP daňovým výdavkom tom zdaňovacom období, v ktorom dôjde k splneniu dodávky. Za rok 2005 zaúčtuješ tento výdavok ako neovplyvňujúci daň (súčasne by sa mal zaevidovať medzi ostatné pohľadávky a vykázať vo výkaze o majetku k 31.12.2005). Do daňových výdavkov sa zahrnie interným dokladom ako nepeňažná operácia v roku 2006 (resp. v roku splnenia dodávky).
Ad. 2. V zmysle stanoviska MF SR sa nepovažuje za preddavok v zmysle § 17 ods. 2 písm. b) ZDP platba vopred za poistné, platby mobilným operátorom na prelome roka ani predplatné na noviny a publikácie, kedy sa plnenie poslytuje na určitý čas od doby zaplatenia. V zmysle tohoto stanoviska sa zaplatené predplatné na rok 2006 zaúčtuje ako výdavok ovplyvňujúci daň v zdaňovacom období, v ktorom došlo k jeho úhrade, teda v prípade uvedenom v otázke v r. 2005
Naposledy upravil andrej_rv : 25.12.05 at 22:51
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Andrej ma pravdu, na tieto zalohy by som davala velke bacha.- Ad 1. Vela firiem si na konci roka FA zalohy, a tym ovplyvnuje ZD. Daniari sa budu velmi tesit, ked to budu vyhadzovat z vydavkov ovpyv.ZD.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Citujem samú seba, nakoľko ma zaujíma, či to platí aj pre prípad FO-nepodnikateľa, ktorá má príjmy a výdavky súvisiace s prenájmom vlastnej nehnuteľnosti.

Paula
....ak zaplatím v r.2005 napr.stavebnej firme zálohu na materiál , ktorý použije na rekonštrukciu mojej firemnej budovy až v r.2006......potom pre mňa nie je zaplatená záloha výdavkom OZD v r.2005? ....
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Paula
Citujem samú seba, nakoľko ma zaujíma, či to platí aj pre prípad FO-nepodnikateľa, ktorá má príjmy a výdavky súvisiace s prenájmom vlastnej nehnuteľnosti.
Ustanovenie § 17 ods.12 písm. b) o preddavkoch sa vzťahuje na daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý buď:
- účtuje v sústave JÚ alebo
- vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 t.j. ide o daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 3 z prenájmu nehnuteľností uplatňujúceho preukázateľné výdavky alebo
- uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 - t.j. daňovník uplatňujúci výdavky % z evidovaných príjmov
Vychádzajúc z uvedených ustanovení, ak FO nepodnikateľ zdaňuje príjmy patriace do § 6 ods. 3 a vedie evidenciu o skutočných príjmoch a výdavkoch, ustanovenie o zahŕňaní preddavkov do základu dane sa podľa môjho názoru vzťahuje aj na neho.
Pri preddavku na nákup materiálu na rekoštrukčné práce na nehnuteľnosť okrem toho treba zvážiť, či pôjde o opravu alebo TZ nehnuteľnosti. Ak ide o technické zhodnotenie, preddavok na materiál alebo práce nebude daňovým výdavkom ani v roku splnenia dodávky a do daňových nákladov sa premietne až vo forme odpisov.
Naposledy upravil andrej_rv : 29.12.05 at 20:16
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

Ahojte poraďáci!
Chcem sa spýtať: a čo sa stane, ak dám do príjmu ovplyv. ZD za rok 2005
dve zálohové faktúry? Jedná sa o fakt. do Čiech jedna na 1,2 mil. a druhá za 800 tis., a z oboch som 50% fakturovala ako zálohu v 2005 a vyúčtovanie bude v 2006 po dokončení montáže. Potrebujeme mať nejaký DZ, takže môžem?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Zdeni
Ahojte poraďáci!
Chcem sa spýtať: a čo sa stane, ak dám do príjmu ovplyv. ZD za rok 2005
dve zálohové faktúry? Jedná sa o fakt. do Čiech jedna na 1,2 mil. a druhá za 800 tis., a z oboch som 50% fakturovala ako zálohu v 2005 a vyúčtovanie bude v 2006 po dokončení montáže. Potrebujeme mať nejaký DZ, takže môžem?
Predpokladám, že účtuješ v JÚ. Potom podľa môjho názoru si to v zmysle znenia § 17 ods. 12 písm. b) Ty nemôžeš dať do príjmu a Tvoj partner (ak by bol registrovaný na Slovensku) do výdavku ovplyvňujúceho daň. Doporučil by som urobiť dodatok k zmluve, že časť prác vykonaná v r. 2005 sa vyfakturuje v roku 2005.
0 0
Ianina Ianina

Ianina je offline (nepripojený) Ianina

Ahojky poradaci,

chcem sa opytat ci je danovo uznany vydavok v r. 2005 zaplatenie jazykoveho kurzu, ked sa kurz kona v r. 2006? Dakujem.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

andrej_rv
Predpokladám, že účtuješ v JÚ. Potom podľa môjho názoru si to v zmysle znenia § 17 ods. 12 písm. b) Ty nemôžeš dať do príjmu a Tvoj partner (ak by bol registrovaný na Slovensku) do výdavku ovplyvňujúceho daň. Doporučil by som urobiť dodatok k zmluve, že časť prác vykonaná v r. 2005 sa vyfakturuje v roku 2005.
Kukam jak puk a ono naozaj po 12 citani je to naozaj tak. Mozno je to trosku ale aj tak mi neda:

A co DPH? Ta sa zase pracne vykonstruovala aj na zalohove faktury, ked povodne boli zalohove faktury bez DPH.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

hron
A co DPH? Ta sa zase pracne vykonstruovala aj na zalohove faktury, ked povodne boli zalohove faktury bez DPH.
Pre upresnenie - zálohové faktúry sú o ničom (nie je to ani účtovný ani daňový doklad) a nemajú žiadny súvis s DPH. Daňová povinnosť DPH vzniká až pri prijatím platby preddavku (napr. na základe zálohovej faktúry) - § 19 ods. 4 ZDP
Naposledy upravil andrej_rv : 30.12.05 at 09:39
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ešte len málo doplním Andreja /lebo som sa stretla veľakrát s takouto chybou/-zálohovú faktúru samozrejme nemôžeš vystaviť s DPH, ak tak urobíš, musíš DPH odviesť. Daňový doklad musíš vyhotoviť ako píše Andrej tak pozor, aby to nebolo dvakrát ...
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

evina
Ešte len málo doplním Andreja /lebo som sa stretla veľakrát s takouto chybou/-zálohovú faktúru samozrejme nemôžeš vystaviť s DPH, ak tak urobíš, musíš DPH odviesť. Daňový doklad musíš vyhotoviť ako píše Andrej tak pozor, aby to nebolo dvakrát ...
Urobil som si vyhladanie podla hesla "zálohová".
Priznam sa bez mucenia, zjezili sa mi vlasy na hlave.
Kedysi, a nebolo to ani tak davno, ked boli este danove predpisy nesmierne zlozite som poznal
Pro forma fakturu - ta sa neuctovala, ta bola len podkladom pre platbu protistranou, a po zaplateni sa vystavila riadna faktura.
Zalohova faktura - riadny uctovny doklad, akurat bez DPH
Riadna faktura - aj s vycislenim pripadnych zalohovych faktur a kompletnym spocitanim DPH.

Teraz, po zjednoduseni danovych predpisov, je to pre mna dzungla.
Nezabudajme, tema vravi o JU.
A jahodka na kopceku slahacky. Do ZD sa zahrnali realne prijate, ci vydane peniaze. A to medzi 1 až 15. januarom bola moznost volby, kam s nimi.
Boli to strasne komplikovane casy...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

hron
Urobil som si vyhladanie podla hesla "zálohová".
Priznam sa bez mucenia, zjezili sa mi vlasy na hlave.
Kedysi, a nebolo to ani tak davno, ked boli este danove predpisy nesmierne zlozite som poznal
Pro forma fakturu - ta sa neuctovala, ta bola len podkladom pre platbu protistranou, a po zaplateni sa vystavila riadna faktura.
Zalohova faktura - riadny uctovny doklad, akurat bez DPH
Riadna faktura - aj s vycislenim pripadnych zalohovych faktur a kompletnym spocitanim DPH.

Teraz, po zjednoduseni danovych predpisov, je to pre mna dzungla.
Nezabudajme, tema vravi o JU.
A jahodka na kopceku slahacky. Do ZD sa zahrnali realne prijate, ci vydane peniaze. A to medzi 1 až 15. januarom bola moznost volby, kam s nimi.
Boli to strasne komplikovane casy...
Hron, zálohová faktúra a proforma faktúra je prakticky to isté. Zálohová /proforma / faktúra sú doklady o ktorých v JÚ neúčtuješ tiež, ale až na základe prijatej alebo poskytnutej platby. Tieto doklady slúžia ako podklad na platbu predom. V JÚ sa zálohové faktúry rozlišujú od roku 2004, teda idú do príjmov/ýdajov na základe realizácie dodávky alebo služby.
Kvôli DPH /nie kvôli príjmom a výdajom/ sa na základe prijatej platby vystavuje Daňový doklad, na ktorom sa vyčísluje DPH a tu sa tiež účtuje len o DPH. Zálohové alebo proforma faktúry vždy treba odúčtovať v tzv. súhrnnej /konečnej alebo ostrej faktúre ako to mnohí nazývajú/.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať