Zavrieť

Porady

Registracia za platcu DHP-odpocet dane z majetku

chcem sa opytat ako je to s odpoctom dph pri registrácií za platiteľa, na sklade mám nejaký tovar, ktorý bol obstaraný v r. 1999-2000, odpočitam si sadzbu dane platnú podľa vtedajšej legislatívy alebo 19 %?
Usporiadat
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Iste, ale § 55 nehovorí o investičnom majetku ale o odpisovanom podľa osobitného predpisu s odkazom § 22 Z. o dani z príjmov.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

V § 55 sa hovorí o odpisovanom majetku, ako uvádza ričij a ďalej v § 55 je odvolávka na § 49 až 51 zákona o DPH a už nie na § 54.
0 0
stefan stefan

stefan je offline (nepripojený) stefan

Luba
Z osobneho auta si vobec nemoze odpocitat DPH, t.j. ani pri registracii, vid §49 (6).
Priamo na DU som vydel nieco v zneni ze ak sa auto zaradene do majetku firmy dalej prenajima tak si mozete DPH aj z os auta odratat ale to bolo este v maji tak neviem.
0 0
fasia fasia

fasia je offline (nepripojený) fasia

Ľudkovia moji a viete mi uspokojivo odpovedať na môj zvedavý dotaz, či sa za hmotný majetok považuje aj krátkodobý majetok do 30000 alebo s dobou použitia menšou ako 1 rok? A či je teda možné uplatniť si dph pri registrácii aj z takéhoto majetku? Keď som sa pýtala metodičky u nás na DU tak len pokrčila plecami... A ja si mám vedieť poradiť...

Ach jaj
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
fasia
Ľudkovia moji a viete mi uspokojivo odpovedať na môj zvedavý dotaz, či sa za hmotný majetok považuje aj krátkodobý majetok do 30000 alebo s dobou použitia menšou ako 1 rok? A či je teda možné uplatniť si dph pri registrácii aj z takéhoto majetku? Keď som sa pýtala metodičky u nás na DU tak len pokrčila plecami... A ja si mám vedieť poradiť...

Ach jaj
Tak to by aj mňa zaujímalo.
V roku 2004 neplatca DPH - nakúpil hmotný majetok jednotlivo do 30.000 Sk (počítač, kopírka, nejaký nábytok...) vo VOD suma aj s DPH...
Od 1.1.2005 platca DPH ....môže si z takého majetku uplatniť DPH pri registrácii
...veď už mu to znížilo daňový základ...
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Myslím si, že ak sa stane platcom DPH až v r.2005 a drobný majetok nakúpil v r.2004 (už ho mal celý v nákladoch a je vlastne "odpísaný"), potom už pri registrácii nie je nárok na vrátenie tejto DPH-čky.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
iva
Myslím si, že ak sa stane platcom DPH až v r.2005 a drobný majetok nakúpil v r.2004 (už ho mal celý v nákladoch a je vlastne "odpísaný"), potom už pri registrácii nie je nárok na vrátenie tejto DPH-čky.
Súhlasím s Ivou, majetok je nad 30 000,-Sk, drobný majetok nie je nárok na uplatnenie DPH účtovaného v minulom účtovnom období. Ak bol zakúpený tento rok, je tu možnosť uplatnenie DPH, prípadne v nezaradenom majetku na účte 042, teda ešte nebol odpisovaný.
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Ešte by som chcela napísať, že v prípade, že pri registrácií podnikateľ žiada o vrátenie DPH zo zostatkovej hodnoty hmotného majetku, potom o tú sumu musí znížiť hodnotu majetku (odpisy v tomto a ďalších rokoch budú nižšie). V prípade vrátenia DPH z tovaru - inventúry ku dňu, kedy sa stal platcom DPH - od r.2004 už nemusí znížiť hodnotu tovaru o túto sumu DPH (tak, ako to bolo pred rokom 2004).
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
iva
Ešte by som chcela napísať, že v prípade, že pri registrácií podnikateľ žiada o vrátenie DPH zo zostatkovej hodnoty hmotného majetku, potom o tú sumu musí znížiť hodnotu majetku (odpisy v tomto a ďalších rokoch budú nižšie). V prípade vrátenia DPH z tovaru - inventúry ku dňu, kedy sa stal platcom DPH - od r.2004 už nemusí znížiť hodnotu tovaru o túto sumu DPH (tak, ako to bolo pred rokom 2004).
Hm, kedysi dávno, keď bolo ešte DPH v kurze som bol na školení. A tak na 99% si pamätám z úst školiteľky z DRSR, že paradoxne výklad je taký, že pri investičnom majetku sa DPH znižuje o odpisy a pri drobnom sa DPH odpočíta celá bez ohľadu na vek. Áno, ja viem, viem, že je to zvláštne, ale je fakt dosť možné, že výklad tohto ustanovenia DR SR je takýto. Ak máte niekto možnosť, prosím, preverte to.

To s tým tovarom som nepochopil....
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Ohľadom tovaru a vrátenia DPH z inventúry tovaru zo dňa predchádzajúceho dňu, kedy sa podnikateľ stal platcom DPH - dnes som to znova zisťovala a malo by to byť nasledovne :

Napr.podnikateľ sa stane platcom DPH 1.1.05. K 31.12.04 jeho stav skladu (inventúra) je : 100.000,-, z toho DPH 11.000 (nenakúpil všetko od platcov DPH). Túto sumu môže žiadať späť v prvom výkaze DPH. Túto sumu (11.000) musí zaúčtovať v roku 2005 ako ostatný zdaniteľný príjem.
V roku 2003 a preddtým (teda podľa starého zákona) by tento podnikateľ o sumu 11.000 znížil hodnotu tovaru.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Prosím o radu. SZČO sa od 1.1.2005 stane platcom DPH. V Majetku má MV obstarané v roku 2003 , OC bola bez DPH vo výške 35 000,- Sk, daňovník uplatňuje odpisy a PC obstaraný v roku 2005 v cene 25 000,- Sk bez DPH a DPH vo výške 4750,-Sk. Akú výšku DPH dodatočne uplatní?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Zužu
Prosím o radu. SZČO sa od 1.1.2005 stane platcom DPH. V Majetku má MV obstarané v roku 2003 , OC bola bez DPH vo výške 35 000,- Sk, daňovník uplatňuje odpisy a PC obstaraný v roku 2005 v cene 25 000,- Sk bez DPH a DPH vo výške 4750,-Sk. Akú výšku DPH dodatočne uplatní?
Asi chcete povedať, že sa stane platcom od.1.1.2006.
Problematiku rieši § 55 zák. o DPH.
Ak máte Fa z PC s DPHa používate ho na podnikateľské účely a robíte činnosti nie oslobodené alebo nie koeficientované z pohľadu zákona o DPH (t.j. také, že budete svoje dodania na výstupe zdaňovať), potom si môžete pýtať daň naspäť zo DZC.DZC je asi 18750,odpočitateľná daň 3562.-V prvom zdaňovacom období po registrácii.
V prípade auta-osobného nemáte nárok na vrátenie (§49 ods.7)
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

ALBO
Asi chcete povedať, že sa stane platcom od.1.1.2006.
Problematiku rieši § 55 zák. o DPH.
Ak máte Fa z PC s DPHa používate ho na podnikateľské účely a robíte činnosti nie oslobodené alebo nie koeficientované z pohľadu zákona o DPH (t.j. také, že budete svoje dodania na výstupe zdaňovať), potom si môžete pýtať daň naspäť zo DZC.DZC je asi 18750,odpočitateľná daň 3562.-V prvom zdaňovacom období po registrácii.
V prípade auta-osobného nemáte nárok na vrátenie (§49 ods.7)
Práve čítam novelu zákona o DPH od 1.1.2006 a z nej vyplýva, že si môže odpočítať daň novoregistrovaný platiteľ len z toho majetku, ktorý obstaral ako neplatiteľ v kalendárnom roku, v ktorom sa stal platiteľ dane.
Takže odpoveď vyššie neplatí ak sa stanete platiteľ v roku 2006 a majetok ste odpisovali v roku 2005 cez daň z príjmov. Ani z PC obstaraných v 2005 nebudete mať nárok na vrátenie dane.
0 0
Karina Karina

Karina je offline (nepripojený) Karina

anina
Zo zásob odpočítanie DPH podľa legislativy platnej v čase nadobudnutia.
Z DM /HIM,NIM/po uprave v dosledku odpisov.
Pozor, zo zásom nie je možné odpočítať DPH pri registrácii!!!
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Karina
Pozor, zo zásom nie je možné odpočítať DPH pri registrácii!!!
Prečo by nebolo?
0 0
Karina Karina

Karina je offline (nepripojený) Karina

ALBO
Prečo by nebolo?
Pred nedávnom som konzultovala tento problém z audítorkou a ona sa k tomu vajadrila tak ako som uviedla, ale keď sa teraz nad tým zamýšľam a čítam komentár k §54, tak by mala byť možnosť aj pri zásobách, potom mi ale povedala hlúposť?!
0 0
Karina Karina

Karina je offline (nepripojený) Karina

ALBO
Prečo by nebolo?
S tými zásobami to platí od 01.01.2006-novela zákona o DPH.
0 0
Morgana Morgana

Morgana je offline (nepripojený) Morgana

Karina
S tými zásobami to platí od 01.01.2006-novela zákona o DPH.
Práve čítam novelu z. o DPH, čiže ak tomu správne rozumiem - firma, ktorá sa stala platiteľom DPH od 1.1.2006 a má zásoby z roku 2005 si nemôže z nich odpočítať DPH?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
No tak čo chcel básnik povedať touto úpravou som mala problém zistiť aj ja. Skúsme si to rozobrať:

§ 55 ods. 1 po úprave:
Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu (Zákon o dani z príjmov) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob...

Vychádzajúc z dôvodovej správy k predmetnému §, cieľom novelizácie bolo umožniť odpočítanie dane pri registrácii z krátkodobého majetku, ktorý nie je odpisovaným majetkom, ktorý bol obstaraný v roku registrácie platiteľa. T.j. výraz "okrem zásob" sa vzťahuje na majetok zahrnutý do daňových výdavkov v predchádzajúcich rokoch a zároveň na spotrebované "zásoby", t.j. položky majetku, ktoré už boli ako materiál spotrebované v roku registrácie platiteľa. Keby tam táto klauzula nebola, mohol by platiteľ odpočítať DPH aj zo všetkých nákupov v roku registrácie, t.j. aj z dávno spotrebovaného materiálu, ktorý už neeviduje na stave.

Mám za to, že platiteľ pri registrácii má nárok na odpočítanie dane:
- z odpisovaného majetku (z daňovej zostatkovej ceny),
- zo zásob (z obstarávacej ceny nespotrebovaných zásob),
- z krátkodobého majetku účtovaného do daňových výdavkov obstaraného v roku registrácie platiteľa.

Čiže mám za to, že novela doplnila možnosť odpočítania dane u majetku, ktorý účtovná jednotka účtuje na účte 501 a jedná sa o krátkodobý majetok (podmienky by mala mať každá účtovná jednotka stanovené v internej smernici), ktorý bol obstaraný v roku registrácie platiteľa.

Môžem však povedať, že teda tento § pekne domotali .-(

Ešte pre úplnosť uvádzam, že právo na odpočítanie dane vznikne za splnenia ostatných zákonných podmienok, t.j. musí sa jednať o daň viažúcu sa k majetku. Jedná sa o to, že v prípade, že napr. v zostatkovej alebo obstarávacej cene majetku sú zahrnuté aj položky bez dane, napr. poplatky, súvisiace náklady od neplatiteľa a pod., nemožno uplatniť odpočítanie dane z tejto zostatkovej alebo obstarávacej ceny, ale z ceny, ku ktorej sa viaže daň uplatnená na tento majetok iným platiteľom.
Je potrebné si prejsť celé znenie § 55. Zamerala som sa hlavne na novelu účinnú od 1.1.2006.

Uff. A už hádam stačilo. .-)
Naposledy upravil Jana Acsová : 11.01.06 at 15:39
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Predchádzajúci príspevok je potrebné brať samozrejme v súvislostiach s právom na odpočítanie dane, t.j. so zreteľom na ekonomickú činnosť platiteľa v prípade, že poskytuje napríklad služby oslobodené od dane a je povinný odpočítavať daň pomerne s použitím koeficientu.
Z uvedeného vyplýva, že platiteľ môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51 ZDPH.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať