Zavrieť

Porady

zaradenie budovy

Klient v novembri tohto roku skolauduje 2 poschodia 3poschodovej budovy a uvedene 2 posch. zacne pouzivat. Bude mat aj trzby z ich prenajmu. Druhe poschodie skolauduje na buduci rok. Mam skolaudovanu cast budovy zaradit do majetku? Ak ano mam z 042 vypocitat pomernu cast a z nej pocitat uctovne aj danove odpisy?
Je mozne na buduci rok "pridat" k zaradenej casti budovy druhu?
Dik moc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka

    Zaradiť do IM ako celok, v budúcnosti náklady na dokončenie ďalšieho poschodia budú technickým zhodnotením.
    Naposledy upravil Milan Benka : 05.09.06 at 04:36 Dôvod: nesprávny postup

    horka je offline (nepripojený) horka

    horka
    Dik. Aj ja som toho nazoru. I ked kolaudacia som pocula,ze kolaudacia bude len ako nejaka forma docasneho pouzivania casti budovy a po dokonceni 3 posch. sa to nejakym sposobom skolauduje ako celok.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Pre rok 2006 bol doplnený §33 odsek 1 postupov účtovania:
    "Zníženie hodnoty stavby v období prechodného uživania stavby a v období dočasného užívania stavby sa účtuje podľa § 18. po uvedení stavby do užívania sa toto zníženie upraví v odpisovom pláne a zaúčtuje sa opravná požka v prospech účtu 081 - Oprávky k stavbám".

    To je podľa môjho názoru ako ušité na tento prípad.
    A teraz po lopate ako to zaúčtovať:
    Ak sa tavba dočasne používa, stanoví sa ako keby odpisový plán k tej časti stavby, ktorá sa používa.
    Opotrebenie tejto časti sa bude účtovať 559/092.
    Nedokončená stavba zostane na 042.
    Po vydaní platného užívacieho povolenia sa stavba uvedie do používania a zaúčtuje sa 021/042.
    Opravná položka sa preúčtuje 092/081.
    Odpisový plán účtovných odpisov sa zostaví tak, aby sa počas predpokladanej doby použiteľnosti budovy odpísala už iba zostatková cena (021 mínus suma na 081, ktorá sa preúčtovala z 092).
    Toto platí samozreme pre účtovné hľadisko !!!

    Daňové odpisy z budova sa budú môcť uplatniť až po právoplatnosti užívacieho povolenia na celú budovu !

    horka je offline (nepripojený) horka

    horka
    Vcera vecer som to objavila aj ja. Trochu som bludila pri hladani zakona 50/1976, na ktory sa postupy odvolavaju ale nakoniec mi to len potvrdilo ze to je moj pripad.
    MUDROS dik za podrobny rozpis postupu uctovania.

    Jajina je offline (nepripojený) Jajina

    Jajina
    Mám trochu problém s určením dátumu zaradenia budovy a uplatnenie daňových odpisov.

    Dátum vydania kolaudačného rozhodnutia bude bude 20.12.2006 ale kolaudačné rozhodnutie bude právoplatné a vykonateľné až niekedy v 01/2007 s dátumom na pečiatke,ktorú si po uplynutí doby na podanie odvolania pôjdeme dať potvrdiť.

    Je to prelom rokov,môžem si už aj v roku 2006 ulatniť daňové odpisy, alebo až dátumom právoplatnosti. Alebo právoplatnosť v 01/2007 potvrdzuje kolaudačné rozhodnutie s dátumom 20.12.2006

    valeriam je offline (nepripojený) valeriam

    valeriam
    V roku 2006 môžete uplatniť do daňových výdavkov daňové odpisy len za podmienky vydaného právoplatného kolaudačného rozhodnutia a začatí užívania stavby.
    Vybrala som citáciu z odpovede z DÚ- a vlastne toto ma zaujíma a neviem si rady- ak mám kolaudačné rozhodnutie v decembri, ale do budovy sa presťahujem a začnem ju využívať až niekedy v januári- februári, zaradiť ju môžem už v decembri 022/042, čo s účtovnými a daňovými odpismi? Až v ďalšom roku?
    Ďakujem.

    Jajina je offline (nepripojený) Jajina

    Jajina
    Nie je podstatný dátum nasťahovania pre uplatnenie daňových odpisov.
    Zaradiť majetok do úžívania môžeš s dátumom potvrdenia právoplatnosti na kolaudačnom rozhodnutí.
    t.j. nestačí len samotné kolaudačné rozhodnutie, treba isť dať potvrdiť jeho právoplatnosť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.