Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Myslíš, že bude chcieť viesť účtovníctvo kvôli tomu, že kúpi do firmy auto?
Aj napriek tomu môžu byť pre neho výhodnejšie "paušálne" výdavky.
Ak by sa však rozhodol prejsť na iný spôsob uplatňovania výdavkov, je povinný upraviť základ dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie v zmysle § 17 ods. 10 Zákona o dani z príjmov.
0 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

Ahojte ,prajem príjemný deň a vopred ďakujem za všetky skoré odpovede na
moju otázku.

Môže si OSZČ uplatňovať v jednej firme percentuálne výdavky s príjmu a
v druhej peukazeteľným spôsobom t.j. bude viesť učtovníctvo?

/ v druhej firme ,,člen združenia,, od 01.06.2006 a budú aj plátcami DPH /


IVETA N
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
nie nemôže si uplatňovať výdavky %,pretože je platcom dph. Na základe neho sa budú musieť zaregist.za platcov dph aj ostatní účastníci združenia.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Chcem reagovat na odpoved c. 22 od Johanky a spýtat sa
ako by mal upravit danovník základ dane za predchádzajúce zdanovacie
obdobie ked prechádza z pausálu na vedenie úctovnictva. To mi nieje celkom jasne. Ospravedlnujem sa za pravopis, blbne mi klávesnica.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

§ 17 Zákona o dani z príjmov:

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.

(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

renča1
nie nemôže si uplatňovať výdavky %,pretože je platcom dph. Na základe neho sa budú musieť zaregist.za platcov dph aj ostatní účastníci združenia.
Myslím, že ak nebol celý rok platcom DPH, tak ešte si môže uplatniť výdavky % z príjmov. Nesmie len v prípade, ak bol platcom DPH celý rok.
Ale čo sa týka tej kombinácie - v jednej firme % a v druhej skutočné výdavky, tak to nemôže.
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

Ahojte, chcela som sa spýtať, na to, keď daňovník (neplatca dph) si v predchádzajúcom období uplatňoval výdavky (%) podľa §6, ods.10 a v následujúcom zdaňovacom období chce uplatňovať (skutočné výdavky) podľa §19, musí nejako upravovať základ dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie? (v opačnom prípade je to v §17,ods.10, ale neviem, čo treba spraviť, keď prechádza z paušálnych na skutočné). Ďakujem.
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

Tak nevie mi nikto pomôcť?
Naposledy upravil eop : 06.11.06 at 11:48
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
eop
Ahojte, chcela som sa spýtať, na to, keď daňovník (neplatca dph) si v predchádzajúcom období uplatňoval výdavky (%) podľa §6, ods.10 a v následujúcom zdaňovacom období chce uplatňovať (skutočné výdavky) podľa §19, musí nejako upravovať základ dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie? (v opačnom prípade je to v §17,ods.10, ale neviem, čo treba spraviť, keď prechádza z paušálnych na skutočné). Ďakujem.
Už to Johanka hore v príspevku č.22 v písmenku c/ napísala a zeleným vyznačila čo treba upraviť v predchádzajúcom období. Úpravu vykonáš podaním dodatoč.daň.priznania o nespotrebované zásoby , pohľadávky okrem pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i/ , ale to už opakujem to čo Johanka už napísala.
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

renča1
Už to Johanka hore v príspevku č.22 v písmenku c/ napísala a zeleným vyznačila čo treba upraviť v predchádzajúcom období. Úpravu vykonáš podaním dodatoč.daň.priznania o nespotrebované zásoby , pohľadávky okrem pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i/ , ale to už opakujem to čo Johanka už napísala.
johanka
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa§ 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.


Prepáčte, že som taká otravná, ale ja som tento ods. pochopila, že sa používa v prípade, keď zmením spôsob uplatňovania výdavkov skutočných (§19) na paušálne (§6). Nie je to tak? Platí to aj keď zmením spôsob uplatňovanie výdavkov podľa §6 ods.10 na spôsob podľa §19?
Ďakujem. A omlúvam sa, ale ozaj mám z toho strašný chaos a ešte som nemenila spôsob uplatňovania výdavkov, tak sa s týmto stretávam po prvý-krát. Ďakujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Podškrtávam to, čo platí pre Teba.
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

ods. (10)
Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8
Vysvetlivky: Nebol účtovnou jednotkou(neúčtoval), čiže si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10(paušálne)

ods. (8)
Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6),upraví daňovník, ktorý
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
Vysvetlivky: Daňovník, ktorý si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10 a prechádza na skutočné výdavky, upraví si základ dane (podľa ods. 8 písm. c) o nespotrebované zásoby a pohľadávky

Zhrnutie
1/ Ak prechádza daňovník z paušálnych výdavkov na skutočné, upraví (§17/8/c) základ dane o nespotrebované zásoby a o pohľadávky, okrem tých pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i)
2/ Ak prechádza daňovník zo skutočných výdavkov na paušálne, upraví (§ 17/8/a) základ dane o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

Ak nebudeš niečomu rozumieť, kľudne sa na to opýtaj.


0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte, mam možno pre niekoho hlúpu otázky ale pre mna úplne španielska dedina. Kamarátka mi vravela, že má zistiť svokrovi, či sa dajú od paušálnej dane odpočítať náklady. A ako tu tak čítam, tak paušálna daň už je zrušena? Tak prečo dal takú otázku?? Poradíte mi niekto?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

nikulik
Ahojte, mam možno pre niekoho hlúpu otázky ale pre mna úplne španielska dedina. Kamarátka mi vravela, že má zistiť svokrovi, či sa dajú od paušálnej dane odpočítať náklady. A ako tu tak čítam, tak paušálna daň už je zrušena? Tak prečo dal takú otázku?? Poradíte mi niekto?
Paušálna daň je už skutočne zrušená. Ale možno myslel paušálne výdavky. V tom prípade si môže od príjmov odpočítať 40 % paušálnych výdavkov, (ak je remeselník, tak 60 %) a zaplatené poistné (zdravotné a do SP).
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Anja111
Paušálna daň je už skutočne zrušená. Ale možno myslel paušálne výdavky. V tom prípade si môže od príjmov odpočítať 40 % paušálnych výdavkov, (ak je remeselník, tak 60 %) a zaplatené poistné (zdravotné a do SP).
No neviem ako to myslel, ale kedze uz je zrušena tak asi pausalne vydavky. Co to ale znamena ak je remeselnik? Takže si môže odpočítať 40% alebo 60% výdavkov, a ešte k tomu aj odvody? alebo tie odvody su uz v tých %-tách?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

nikulik
No neviem ako to myslel, ale kedze uz je zrušena tak asi pausalne vydavky. Co to ale znamena ak je remeselnik? Takže si môže odpočítať 40% alebo 60% výdavkov, a ešte k tomu aj odvody? alebo tie odvody su uz v tých %-tách?
Remeselné činnosti, pri ktorých je nárok na 60 % paušálnych výdavkov, sú vymenované v zákone... Ostatní si môžu uplatniť 40 %. A samozrejme, odpočíta si ešte aj zaplatené odvody, (tie sú neni zahrnuté v %).
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Anja111
Remeselné činnosti, pri ktorých je nárok na 60 % paušálnych výdavkov, sú vymenované v zákone... Ostatní si môžu uplatniť 40 %. A samozrejme, odpočíta si ešte aj zaplatené odvody, (tie sú neni zahrnuté v %).
Ďakujem veľmi pekne anja, a vieš mi povedať aj § v zákone kde sa to píše?
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
Zákon o daniach z príjmov § 6 ods. 10
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

uzivatel2
Zákon o daniach z príjmov § 6 ods. 10
Súhlasím s uzivatel2 a dodávam, že zoznam remeselných živností je prílohou č. 1 živnostenského zákona. Jedná sa napr. o zámočníkov, hodinárov, mäsiarov, murárov, tesárov, klampiarov, vodoinštalatérov, kúrenárov, holičov a kaderníkov, atď.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

V prílohe č. 1 Zák. o živnostenskom podnikaní si pozri, či spadá pod remeselnú živnosť.
http://www.porada.sk/t16919-ivnostensky-zakon.html
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Marína Pozri príspevok
Podškrtávam to, čo platí pre Teba.
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

ods. (10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8
Vysvetlivky: Nebol účtovnou jednotkou(neúčtoval), čiže si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10(paušálne)

ods. (8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6),upraví daňovník, ktorý
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
Vysvetlivky: Daňovník, ktorý si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10 a prechádza na skutočné výdavky, upraví si základ dane (podľa ods. 8 písm. c) o nespotrebované zásoby a pohľadávky

Zhrnutie
1/ Ak prechádza daňovník z paušálnych výdavkov na skutočné, upraví (§17/8/c) základ dane o nespotrebované zásoby a o pohľadávky, okrem tých pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i)
2/ Ak prechádza daňovník zo skutočných výdavkov na paušálne, upraví (§ 17/8/a) základ dane o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

Ak nebudeš niečomu rozumieť, kľudne sa na to opýtaj.

Prajem pekný večer, robím dodatočné DP, neviem či som správne pochopila výklad zákona. Ak poradíte budem vďačná. Živnostník r. 2005 - preukázateľné výdavky v roku 2006 paušálne výdavky. Faktúra za 12/2005 vyplatená v roku 2006 - podľa par. 17 zvyšujúca základ dane - r. 4O DP. V záväzkoch r. 2005 neuhr . došlá faktúra - Orange vo výške 753 Sk, uhradená v roku 2006 - podľa par. 17 položka znižujúca základ dane r. 41 DP? Píšem dosť v skratke, neviem či som správne zadala otázku, aby ste mi pomohli, Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať