Zavrieť

Porady

Koeficient a prenájom

adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Potrebujem poradiť. Prenajímam dve nehnuteľnosti. Prvú prenajímam aj neplatcom DPH, prepočítavam koeficientom - tento príjem v daňovom priznaní uvádzam do riadku 05 a 06. Druhú nehnuteľnosť prenajímam platcovi.
Fakturujem bez DPH. Kde sa uvádza táto suma? Je to príjem oslobodený od DPH, teda znovu riadok 05 a 06., alebo je to základ dane s 0% DPH? Mala by som radšej fakturovať s DPH? Vopred ďakujem za vyjadrenia...
Usporiadat
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
adam
Potrebujem poradiť. Prenajímam dve nehnuteľnosti. Prvú prenajímam aj neplatcom DPH, prepočítavam koeficientom - tento príjem v daňovom priznaní uvádzam do riadku 05 a 06. Druhú nehnuteľnosť prenajímam platcovi.
Fakturujem bez DPH. Kde sa uvádza táto suma? Je to príjem oslobodený od DPH, teda znovu riadok 05 a 06., alebo je to základ dane s 0% DPH? Mala by som radšej fakturovať s DPH? Vopred ďakujem za vyjadrenia...
príjem za prenájom - oslobodený r. 05 a 06
a ak sa Ti dá, je ideálne fakturovať s DPH a nemusíš sa zaoberať koeficientom, ide len o to, že neplátcovi DPH buď zvýšiš prenájom o DPH a budeš drahšia, alebo mu necháš pôvodnú sumu a DPH z nej musíš odviesť, čím sa ti znížia výnosy.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Sway, ďakujem...
Pekný deň...
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

sway
príjem za prenájom - oslobodený r. 05 a 06
a ak sa Ti dá, je ideálne fakturovať s DPH a nemusíš sa zaoberať koeficientom, ide len o to, že neplátcovi DPH buď zvýšiš prenájom o DPH a budeš drahšia, alebo mu necháš pôvodnú sumu a DPH z nej musíš odviesť, čím sa ti znížia výnosy.
Neplatiteľovi musí faktúrovať nájom bez DPH. Nemôže sa rozhodnúť či s daňou, alebo bez dane.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
sway
príjem za prenájom - oslobodený r. 05 a 06
a ak sa Ti dá, je ideálne fakturovať s DPH a nemusíš sa zaoberať koeficientom, ide len o to, že neplátcovi DPH buď zvýšiš prenájom o DPH a budeš drahšia, alebo mu necháš pôvodnú sumu a DPH z nej musíš odviesť, čím sa ti znížia výnosy.
A pri prenajme náhodou nie je to tak, že neplatiteľovi dph prenájom len bez dph môže ísť, a pri platiteľovi to závysí od dohody?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Katarína STR
Neplatiteľovi musí faktúrovať nájom bez DPH. Nemôže sa rozhodnúť či s daňou, alebo bez dane.
Si rýchlejšia
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.
0 0
riordan riordan

riordan je offline (nepripojený) riordan

A ako s koef. v lekárni?
Mám ho uplatňovať aj na ost. vstupy, alebo len na tovar?
Ď
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Katarína STR
Neplatiteľovi musí faktúrovať nájom bez DPH. Nemôže sa rozhodnúť či s daňou, alebo bez dane.
ľudkovia a už neplatí, že ak prenajíma platiteľ DPH musí všetkým odberateľom, bez ohľadu na to či sú alebo nie sú platitelia dane fakturovať rovnakým princípom??? (kde nájdem že neplatcovi musí fakturovať bez DPH?)
dík.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Dodanie a nájom nehnuteľnosti je oslobodený od dane, ale podľa

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.


Platiteľ sa teda môže rozhodnúť, či bude prenajímať nehnuteľnosť s DPH, alebo bez DPH len voči platiteľovi.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
riordan
A ako s koef. v lekárni?
Mám ho uplatňovať aj na ost. vstupy, alebo len na tovar?
Ď
lekáreň sme tu preberali,ideál je prerátať si to a viacerým prešla žiadosť na DÚ o nekoeficientovanie počas roka, resp. použiť koef. 1 a na konci roka to dorovnať - robí to malé peniaze...
prezri si celú tému na tomto linku: http://www.porada.sk/showpost.php?p=...&postcount=136


inak nie len tovar, ale vstupy súvisiace s oslobodeným plnením.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Katarína STR
Dodanie a nájom nehnuteľnosti je oslobodený od dane, ale podľa

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.


Platiteľ sa teda môže rozhodnúť, či bude prenajímať nehnuteľnosť s DPH, alebo bez DPH len voči platiteľovi.
Čiže z tohto jednoznačne vyplýva, že ak prenajíma aj platiteľovi, aj neplatiteľovi, nemá možnosť rozhodnutia a musí všetkým fakturovať bez DPH a koeficientovať.
0 0
riordan riordan

riordan je offline (nepripojený) riordan

SWAY, ďakujem, ale v PE tiež musím používať koef. aj keď je len 0,9931.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

riordan
A ako s koef. v lekárni?
Mám ho uplatňovať aj na ost. vstupy, alebo len na tovar?
Ď
Musíte na všetky vstupy napr. ak ste v prenajatých priestoroch a nájom je s DPH, alebo Fa za elektrinu v tej lekárni...Na tovar podľa toho, či je oslobodený (neuplatniť nič)alebo zdaňovaný(uplatniť celú).=ak to máte na rôznych Fa.
0 0
xoxolushka xoxolushka

xoxolushka je offline (nepripojený) xoxolushka

Prosím Vás, a ako je to s príjmamy a koeficientom...počítam do príjmov aj faktúry, ktoré ešte nemám uhradené?? Vediem jednoduché účtovníctvo, ale DPH z tých faktúr som započítala!? Ďakujem...
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

xoxolushka
Prosím Vás, a ako je to s príjmamy a koeficientom...počítam do príjmov aj faktúry, ktoré ešte nemám uhradené?? Vediem jednoduché účtovníctvo, ale DPH z tých faktúr som započítala!? Ďakujem...
Samozrejme, koeficient sa počíta zo všetkých vydaných faktúr - a tiež sa uplatňuje DPH.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Treba z toho vyňať len príležistostné príjmy, napr. príjmy z predaja majetku atď.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

sway
Čiže z tohto jednoznačne vyplýva, že ak prenajíma aj platiteľovi, aj neplatiteľovi, nemá možnosť rozhodnutia a musí všetkým fakturovať bez DPH a koeficientovať.
Zle si porozumel - platcovi DPH sa môže rozhodnúť (ale všetkým platcom DPH bez rozdielu - nie že si povie, Tebe s daňou, Tebe bez...), či bude faktúrovať s daňou alebo bez. Neplatcovi DPH MUSÍ fakturovať bez dane.
Jedná sa o nájomné, neplatí to pre elektrinu a podobne.
0 0
xoxolushka xoxolushka

xoxolushka je offline (nepripojený) xoxolushka

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Marianna01
Zle si porozumel - platcovi DPH sa môže rozhodnúť (ale všetkým platcom DPH bez rozdielu - nie že si povie, Tebe s daňou, Tebe bez...), či bude faktúrovať s daňou alebo bez. Neplatcovi DPH MUSÍ fakturovať bez dane.
Jedná sa o nájomné, neplatí to pre elektrinu a podobne.
No stále neviem čo som zle porozumela, na DÚ mi bolo povedané, že na DÚ musím nahlásiť ako fakturujem nájomné, či s DPH, či bez DPH a všetkým odberateľom musím fakturovať rovnakým spôsobom.
Nefunguje vraj, že platcovi DPH budem fakturovať s DPH a neplatcovi bez DPH. Preto som povedala, že ak mám čo len jedného neplátcu (ktorému musím fakturovať bez DPH podľa doluuvedeného), tak možnosť voľby zaniká a musím všetkým fakturovať bez DPH.
je tak?
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
sway
No stále neviem čo som zle porozumela, na DÚ mi bolo povedané, že na DÚ musím nahlásiť ako fakturujem nájomné, či s DPH, či bez DPH a všetkým odberateľom musím fakturovať rovnakým spôsobom.
Nefunguje vraj, že platcovi DPH budem fakturovať s DPH a neplatcovi bez DPH. Preto som povedala, že ak mám čo len jedného neplátcu (ktorému musím fakturovať bez DPH podľa doluuvedeného), tak možnosť voľby zaniká a musím všetkým fakturovať bez DPH.
je tak?
My prenajíma nebyt.priestory už roky a žiaľ máme samozrejme koeficient a fakturujeme takto:

Všetkým plátcom DPH účtujeme nájom s DPH a všetkým neplátcom DPH fakturujeme za nájom bez DPH.

Elektrinu, plyn.... je možno fakturovať 2 spôsobmi podľa toho ako to máš v zmluve o prenájeme.

1/ že v zmluve je napísané, že im budeš fakturovať nájom a prevádzkové náklady a v tom prípade postupuješ ako je uvedené hore.

2/ že v zmluve máš napísanú sumu za nájom .... tú fakturuješ ako hore uvedené a energie fakturuješ všetkým s DPH
Naposledy upravil plavčík : 16.01.07 at 18:47
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať