Zavrieť

Porady

Daňový bonus v JÚ.

Pohoda zapíše pohľadávku voči správcovi dane za daňové bonusy pracovníkov do ostatných pohľadávok predkontované ako OSTATNÝ PRÍJEM NEDAŇOVÝ.

Ja mám zvyk z predchádzajúceho softvéru dávať takéto pohľadávky do záväzkov s mínusom. Pri likvidovaní mínusového záväzku sa mi zaúčtoval mzdový náklad mínusom.

V Pohode pri likidácii pohľadávky za daňový bonus sa zaúčtoval príjem ako neovplyvňujúci OSTATNÝ PRÍJEM NEDAŇOVÝ.

Mám s tým problém lebo v JÚ odjakživa všetky dobropisy na prijaté faktúry a vyrovnávky voči nákladom z titulu platby do fondov, alebo preddavkov na dani z prímu zo závislej činnosti účtujem ako príslušný nákladový druh s mínusom.

Ak by vyplatený bonus daňovým úradom na BÚ podnikateľa bol OSTATNÝ PRÍJEM NEDAŇOVÝ tak potom vyplatený bonus pracovníkom by sa musel účtovať oddelene od ostatných miezd ako VÝDAJ NEDAŇOVÝ a toto POHODA NEROBÍ.

Ako ste sa s týmto problém vysporiadali Vy kolegovia Poraďáci?

apo
Naposledy upravil apo : 26.01.07 at 19:04
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KRISTINN je offline (nepripojený) KRISTINN

    obyčajný človek KRISTINN
    robím tak, že pri účtovanie miezd mám rozdelené na mzdy a daňový bonus. Keď mám daňový bonus uhradený, účtujem na daňový bonus mínusovou položkou. Oboje sa mi v peňažnom denníku zapíše v kolonke mzdy. Robím to aj preto, aby som znížila základ dane, následne odvody. Štát ma donútil k tomuto výdavku a keď vyplatím viac bonusov, prečo by som si ten výdaj nemohla dať do daňových výdavkov? Takto som si to vymyslela a viacerých klientov mi to zachránilo, aby nemuseli platiť preddavky na DZP. Však keď mi ho vyplatia, daňové výdavky znížim. Som zvedavá, ako budú bonus vyplácať malí podnikatelia, keď im ho budú vracať až poštvrťroku...
    Zapisujem do pohľadávok, potom "párujem" " priamo na pohľadávke, nie pri účtovaní v peňažnom denníku.
    Naposledy upravil KRISTINN : 26.01.07 at 18:36

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Pokračujem v texte môjho príspevku na začiatku.

    Overil som si ešte na pomocnej firme postup s týmto výsledkom:
    Suma bonusov prevýšila preddavky na daň zrazené zo mzdy.

    V ostatných pohľadávkach sa vytvoril záznam s dvomi položkami: plus daňový bonus a mínus zrazená daň. Rozdiel je pohľadávkou voči správcovi dane. Obidve položky sú ostatným príjmom nedaňovým.

    Pri výplate mzdy všetko čo vyplatím zamestnancovi je mzdový náklad, tak isto to je pripravené v záväzku na prevod vyúčtovanej mzdy na osobný účet pracovníka. Tento postup spôsobí, že mzdový náklad je o sumu bonusu prevyšujúcu preddavkovú daň vyšší ako má byť mzdový náklad.

    Napriek tomu je pohľadávka nachystaná ako ostatný príjem nedaňový. Ak by sa zmenil na príjem daňový je to o čosi lepšie ale nik už neskontroluje či v peňažnom denníku sú vyplatené mzdy+fondy+daň zo mzdy+ostatné zrážky zo mzdy sumárom hrubých miezd všetkých zamestnancov v roku.

    apo
    Naposledy upravil apo : 26.01.07 at 19:06

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    KRISTINN
    robím tak, že pri účtovanie miezd mám rozdelené na mzdy a daňový bonus. Keď mám daňový bonus uhradený, účtujem na daňový bonus mínusovou položkou. Oboje sa mi v peňažnom denníku zapíše v kolonke mzdy. Robím to aj preto, aby som znížila základ dane, následne odvody. Štát ma donútil k tomuto výdavku a keď vyplatím viac bonusov, prečo by som si ten výdaj nemohla dať do daňových výdavkov? Takto som si to vymyslela a viacerých klientov mi to zachránilo, aby nemuseli platiť preddavky na DZP. Však keď mi ho vyplatia, daňové výdavky znížim. Som zvedavá, ako budú bonus vyplácať malí podnikatelia, keď im ho budú vracať až poštvrťroku...
    Zapisujem do pohľadávok, potom "párujem" " priamo na pohľadávke, nie pri účtovaní v peňažnom denníku.
    Ak som dobre pochopil tvoj postup tak tiež účtuješ daňový bonus mínusom mzdový náklad. Nepochopil som ale Tvoj zámer znížiť základ dane z príjmu zamestnávateľa. Moja analýza ukazuje, že Pohoda neoprávnene znižuje základ dane zamestnávateľa o sumu daňového bonusu ktorá v mesačnom predpise mzdy prevyšuje zrazenú daň zo mzdy pracovníkom.

    Skús prosím ŤA ešte sa zamyslieť nad mojím príspevkom a prípadne overiť na príklade Stolárskej firmy v Pohode ktorá je cvičným účtovníctvom. V príklade som dal daňový bonus aj pracovníkovi Pokornému.

    apo

    KRISTINN je offline (nepripojený) KRISTINN

    obyčajný človek KRISTINN
    Apo,
    zníženie základu dane bonusom:
    -zober rok 2005 - v decembri som vyplatila napr. daňový bonus za 11.05 len na jedno dieťa, dala som to do kolonky mzdy so špecifikáciou-daňový bonus - výdaj.
    -v januári mi ho vrátili,účtovanie daňový bonus - položkou
    -v decembri roku 2006 som za november už mala 12 bonusov x 540 =6480 Sk
    -keby som to dala do nedaňových výdavkov a nie na mzdy, zisk by som mala o 6480 Sk vyšší, teda aj daň, aj odvody, vyplývajúce z roku 2006...
    Bližšia košeľa, ako kabát, vydala som peniaze, znižujem základ dane, vrátia mi ich-zvyšujem.A nech mi to skúsi niekto vyhodiť! Je to výdaj súvisiaci s podnikaním? Je! Čo si o tom myslíš takto, ako som to teraz vysvetlila?

    zdraví Kristína...

    večernica je offline (nepripojený) večernica

    večernica
    Daňový bonus nemôže byť daňovým nákladom, kedže zamestnávateľ je len sprostredkovateľom medzi zamestnancom a DÚ a tie peniaze sa mu vrátia.
    Aj ja pri kontrole stĺpca mzdy som zistila, že mi nesúhlasí, keď som spočítala mzdové listy zamestnancov - hrubé mzdy, prevyšilo mi to o daňový bonus, takže som to previedla na nedaňové výdavky a DB za 12. mesiac som dala ako pohľadávku voči DÚ.

    KRISTINN je offline (nepripojený) KRISTINN

    obyčajný človek KRISTINN
    je len dovtedy dańovým výdavkom, kým mi ho nevrátia.Keby som ho nemusela vyplatiť, kúpim si za to do firmy niečo iné, dańový základ znížim.Takto nemôžem, lebo som peniaze vyplatila zamestnancom...za to, že úverujem štát to ešte nemám mať vo výdavkoch?myslíš, že to kontrolór vyhodí?
    Jasné, že za 12. mesiac dávam len do pohľadávok. Ale 11. mesiac mám v daňových výdavkoch, lebo mi ho ešte DÚ nevrátil.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    KRISTINN
    je len dovtedy dańovým výdavkom, kým mi ho nevrátia.Keby som ho nemusela vyplatiť, kúpim si za to do firmy niečo iné, dańový základ znížim.Takto nemôžem, lebo som peniaze vyplatila zamestnancom...za to, že úverujem štát to ešte nemám mať vo výdavkoch?myslíš, že to kontrolór vyhodí?
    Jasné, že za 12. mesiac dávam len do pohľadávok. Ale 11. mesiac mám v daňových výdavkoch, lebo mi ho ešte DÚ nevrátil.
    Súhlasím. Účtujem to tak isto.

    večernica je offline (nepripojený) večernica

    večernica
    Ďaňové priznanie sa podáva za rok, takže ono to je jedno, kde to počas roka
    zaučtujete. len aby to na konci roka všetko súhlasilo. Chcela by som len doplniť, že hrubé mzdy podľa mzdových listov a stĺpec mzdy bude súhlasiť, keď mzdy za 12. mesiac budú vyplatené ešte v decembri.

    KRISTINN je offline (nepripojený) KRISTINN

    obyčajný človek KRISTINN
    večernica,
    nemyslím, že je to jedno, pretože vždy je tam časový nesúlad-myslím pri bonuse. Najskôr vyplatíš, potom dostaneš. A keď si nežiadala každý mesiac, je to v oneskorení viac, ako iba za november. Preto je to dobré mať v daňových výdavkoch a pohľadávkach...

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    večernica
    Daňový bonus nemôže byť daňovým nákladom, kedže zamestnávateľ je len sprostredkovateľom medzi zamestnancom a DÚ a tie peniaze sa mu vrátia.
    Aj ja pri kontrole stĺpca mzdy som zistila, že mi nesúhlasí, keď som spočítala mzdové listy zamestnancov - hrubé mzdy, prevyšilo mi to o daňový bonus, takže som to previedla na nedaňové výdavky a DB za 12. mesiac som dala ako pohľadávku voči DÚ.
    Dobré ráno Večernica.
    Cez víkend som myslel, že okrem kristin nik nemá problém s daňovými bonusmi. Je ráno a sme pripravení riešiť.

    Ja sa pozerám na problém s bonusmi ale aj na vyúčtovanie preddavkov zo závislej činnosti ako na problém Pohody. Z príspevkov je vidieť, že nám je jasné ako má bonus a teda aj ročné zúčtovanie preddavkov ovplyvňovať celkový HV v JÚ.

    Pohodda by mala pri zápise do ostatných záväzkov a pri zápise do pokladne v položkách odlišne zaúčtovať netto mzdu (mzdový náklad) a bonus, respektíve ročné zúčtovanie dane (ostatný nedaňový príjem). Keďže toto neurobí tak sa musí riadiť postupom, že všetko čo sa vyplatí zamestnancovi je mzdový náklad a všetko čo je refundované z DÚ vo forme bonusu alebo ročného vyúčtovania preddavkov je mzdový náklad mínusom. Celkom určite je metodicky nesprávne používať na toky peňazí z DÚ ostatný príjem nedaňový.

    Teraz idem telefonovať do Zvolena na konzultačné pracovisko Pohody a potom napíšem čo som sa dozvedel.

    apo
    Naposledy upravil apo : 29.01.07 at 07:47

    večernica je offline (nepripojený) večernica

    večernica
    Dobrý večer apo,
    ja som ani tak nemyslela na program, lebo robím MRP, ale na daňové výdavky a daňový bonus mi tam jednoducho nesedí.
    Robím podnikateľovi, ktorý v priebehu roka zamestnal aj ukončil v polovici decembra PP, takže keď som robila kontrolu, zistila som, že stĺpec mzdy sa mi nezhoduje so mzdovými listami a naväzne na hlásenie pre DÚ a preto som to tak riešila, že som to dala do nedaňových nákladov. Snáď som zle pochopila túto tému, takže sa ospravedlňujem a prajem veľa úspechov v riešení podobných problémov a hlavne, aby to niekomu aj pomohlo.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Anja111
    Súhlasím. Účtujem to tak isto.
    Dostal som odpoveď z Pohody s Bratislavy.
    V odpovedi uznali problém z titulu účtovania refundovaného bonusu DÚ ako ostatný príjem nedaňový, do budúcna to budú riešiť.

    Teraz dopuručili poukázaný bonus, respektíve preplatky na dani z ročného vyúčtovania zaúčtovať na BÚ ako výdaj s mínusom a následne vygenerovanú pohľadávku voči DÚ zlikvidovať BEZ VAZBY, aby neskresľovala výšku pohľadávok vo výkaze majetku.

    Pozdravujem

    apo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.