Zavrieť

Porady

registrácia DPH v ČR

Dobrý deň, poprosila by som o radu, sme firma ktorá vyváža tovar do ČR platiteľovi DPH, jedná sa o dosť veľké čiastky v Sk, je nejaká hranica obratu z tohto vývozu,po prekročení ktorej nám vzniká povinnosť registrácie v ČR. Tento vývoz dávam podľa par. 43 do daňového priznania.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    meduška
    Dobrý deň, poprosila by som o radu, sme firma ktorá vyváža tovar do ČR platiteľovi DPH, jedná sa o dosť veľké čiastky v Sk, je nejaká hranica obratu z tohto vývozu,po prekročení ktorej nám vzniká povinnosť registrácie v ČR. Tento vývoz dávam podľa par. 43 do daňového priznania.
    Nie je. Nezabudni to dávať aj do súhrného výkazu.

    Pozn.: §43 uplatňuješ iba pre osoby identifikované pre daň v inej čl. krajine.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Z otázky vyplýva že aj vy ste platiteľ aj čech. Takže vy oslobodíte dodanie podľa § 43 a čech má nadobudnutie tovaru a robí doma samozdanenie. Takže daň sa odvádza správne v česku, tam kde je spotreba toho tovaru.

    To samozdanenie v česku sa robí práve preto aby sa daň odviedla tam kde sa má a aby vy ste sa nemuseli registrovať v česku.
    Takto to platí medzi platiteľmi vždy, bez obmedzenia. Nemusíte sa tam registrovať.
    pripájam sa k tejto téme , ale s otázkou , že vyvážame služby . My : slovenská firma sme platcami dph aj česká firma je platcom dph, ame povinný fakturovať s dph, alebo dph samozdanuje dph na základe našej fa.?Vlastne ako je to s dph v ČR , mame sa stať platcami dph?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    dzupinova Pozri príspevok
    pripájam sa k tejto téme , ale s otázkou , že vyvážame služby . My : slovenská firma sme platcami dph aj česká firma je platcom dph, ame povinný fakturovať s dph, alebo dph samozdanuje dph na základe našej fa.?Vlastne ako je to s dph v ČR , mame sa stať platcami dph?
    musíte špecifikovať službu, od toho sa odvíja odpoveď.

    stanina je offline (nepripojený) stanina

    stanina
    Píšem neskoro,až teraz som na internete,ide o službu železiarské práce-viazanie armatúry na stavbe,napr.bytovke.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    stanina Pozri príspevok
    Píšem neskoro,až teraz som na internete,ide o službu železiarské práce-viazanie armatúry na stavbe,napr.bytovke.
    Miesto dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť: §15/2 - miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
    V tvojom prípade ČR. Faktúruješ mimo DPH. Ak je odberateľ identifikovaný pre daň v krajine dodania služby, urobí samozdanenie prijatej služby. Ak by nebol identifikovaný pre daň v krajine dodania služby, vznikla by povinnosť registrácie tebe a aj osobou povinnou odviesť daň by si bola ty ( v ČR). V takomto prípade by si musela faktúrovať s českou DPH a aj ju odviesť do českého št. rozpočtu.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    benka Pozri príspevok
    Miesto dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť: §15/2 - miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
    V tvojom prípade ČR. Faktúruješ mimo DPH. Ak je odberateľ identifikovaný pre daň v krajine dodania služby, urobí samozdanenie prijatej služby. Ak by nebol identifikovaný pre daň v krajine dodania služby, vznikla by povinnosť registrácie tebe a aj osobou povinnou odviesť daň by si bola ty ( v ČR). V takomto prípade by si musela faktúrovať s českou DPH a aj ju odviesť do českého št. rozpočtu.
    Nedá sa to takto jednoznačne povedať.
    Ak je odberatel platiteľ tak ano, fakturujete bez DPH a on robí samozdanenie.
    Ak je nepodnikateľ, tak sa tam musíte zaregistrovať.
    Ak je neplatiteľ, podnikateľ, potom si zistite v českom zákone, či sa na neho neprenáša DP, tak ako by sa preniesla u nás podľa § 69 ak by robil čech niečo na stavbe na slovensku pre zdaniteľnú osobu, teda aj neplatiteľa..

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    ALBO Pozri príspevok
    Nedá sa to takto jednoznačne povedať.
    Ak je odberatel platiteľ tak ano, fakturujete bez DPH a on robí samozdanenie.
    Ak je nepodnikateľ, tak sa tam musíte zaregistrovať.
    Ak je neplatiteľ, podnikateľ, potom si zistite v českom zákone, či sa na neho neprenáša DP, tak ako by sa preniesla u nás podľa § 69 ak by robil čech niečo na stavbe na slovensku pre zdaniteľnú osobu, teda aj neplatiteľa..

    § 108
    Osoby povinné přiznat a zaplatit daň
    (1) Přiznat a zaplatit daň správci daně je povinen
    dani,
    i) osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která poskytuje služby uvedené v § 10 odst. 1, 2, 4, 5, 12 a 13 nebo dodává zboží podle § 13 odst. 9 s místem plnění v tuzemsku osobě, která není plátcem ani osobou identifikovanou k dani, případně uskutečňuje jinou ekonomickou činnost v tuzemsku,

    Služby spojené s nehnuteľnosťou sú uvedené v §10/1 českého zákona.

    Myslím, že sa to v tomto prípade dá povedať jednoznačne.

    Ostatné §§, kt. sa vzťahujú k riešeniu tohoto problému, som už na porade spomínal, treba skúsiť aj vyhľadávač.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    benka Pozri príspevok
    § 108
    Osoby povinné přiznat a zaplatit daň
    (1) Přiznat a zaplatit daň správci daně je povinen
    dani,
    i) osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která poskytuje služby uvedené v § 10 odst. 1, 2, 4, 5, 12 a 13 nebo dodává zboží podle § 13 odst. 9 s místem plnění v tuzemsku osobě, která není plátcem ani osobou identifikovanou k dani, případně uskutečňuje jinou ekonomickou činnost v tuzemsku,

    Služby spojené s nehnuteľnosťou sú uvedené v §10/1 českého zákona.

    Myslím, že sa to v tomto prípade dá povedať jednoznačne.

    Ostatné §§, kt. sa vzťahujú k riešeniu tohoto problému, som už na porade spomínal, treba skúsiť aj vyhľadávač.
    Benka, ten český zákon sa mi javí taký zložitejší a iný ako naš. prenos DP sa rieši v § 108 aj v pís f , atam sa prenesie DP na platcu a osobu identifikovanú pre daň. ale kto je osoba ident. pre daň? je to v § 96 a97. A neviem, asi ten zákon treba ovládať celý ale mne vychádza že os. reg. pre daň je aj podnikateľ prenajímajúci nehnuteľnosť neplatiteľ.(§97/3).
    Preto si myslím, že ostatných ako platiteľov si treba naštudovať v každom zákone.
    Osoby identifikované pre daň nie sú podľa ich zákona len platcovia.
    Ale ešte raz píšem, že ich zákon neovládam, to je len môj náror.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    ALBO Pozri príspevok
    Benka, ten český zákon sa mi javí taký zložitejší a iný ako naš. prenos DP sa rieši v § 108 aj v pís f , atam sa prenesie DP na platcu a osobu identifikovanú pre daň. ale kto je osoba ident. pre daň? je to v § 96 a97. A neviem, asi ten zákon treba ovládať celý ale mne vychádza že os. reg. pre daň je aj podnikateľ prenajímajúci nehnuteľnosť neplatiteľ.(§97/3).
    Takže to rozoberme ešte raz:
    §108
    f) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým jsou poskytnuty služby podle § 10 odst. 1, 2, 4, 5, 9, 12 a 13 s místem plnění v tuzemsku osobou registrovanou k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osobou povinnou k dani,

    Musíme si určiť význam použitých výrazov:
    Plátce - tento pojem je nám známy - platiteľ. definované ako v slov. zákone.
    Osoba povinná k dani- zdaniteľná osoba (§6 českého zákona)

    Osoba identifikovaná k dani je (podľa §96 českého zákona):
    §96/1. PO nezaložená na podnikanie, alebo osoba povinná k dani (zdaniteľná osoba),ak nadobúda tovar z iných čl. krajín v hodnote viac ako 326000,-CZK. (obdoba §7 slov. zákona)
    §96/2. Osoba povinná k dani (zdaniteľná osoba), ak prijíma tzv. katalógové služby (§15/7,8 slov. zák. o DPH; §10/6,7 českého zákona) (obdobný postup ako určuje §78/3 slov. zákona)
    §96/3. Osoby ako v bode 1, ktorým je zasielaný tovar podliehajúci spotrebnej dani.(tak ako u nás, ak tovar podlieha spotrebnej dani, nepovažuje sa to za zásielkový predaj, okrem prípadu, že je zaslaný fyz.osobám na osobnú spotrebu - §6/5-posledná veta)

    Tieto osoby sú identifikované k dani a majú povinnosť registrácie podľa §97. Nestávajú sa platiteľmi, ale majú povinnosť registrácie.

    Podľa mňa, podnikateľ prenajímajúci nehnuteľnosť je iba osobou povinnou k dani, pokiaľ nesplní podm. z §96.


    ALBO Pozri príspevok
    Preto si myslím, že ostatných ako platiteľov si treba naštudovať v každom zákone.
    Osoby identifikované pre daň nie sú podľa ich zákona len platcovia.
    Ale ešte raz píšem, že ich zákon neovládam, to je len môj náror.
    S týmto môžem iba súhlasiť a ďakujem za oponenciu k môjmu predchádzajúcemu príspevku (č.9).


    dzupinova
    pripájam sa k tejto téme , ale s otázkou , že vyvážame služby . My : slovenská firma sme platcami dph aj česká firma je platcom dph, ame povinný fakturovať s dph, alebo dph samozdanuje dph na základe našej fa.?Vlastne ako je to s dph v ČR , mame sa stať platcami dph?.
    stanina
    Píšem neskoro,až teraz som na internete,ide o službu železiarské práce-viazanie armatúry na stavbe,napr.bytovke.
    Takže môj záver :
    Ak dodávate túto službu platiteľovi DPH (registrovanému v ČR), príp. registrovanej osobe identifikovanej pre daň, prenášate na neho daňovú povinnosť.
    Ak by odberateľom nebola takáto osoba, nemáte na koho preniesť daňovú povinnosť a ste povinný sa registrovať za platiteľa v zmysle českého zákona.

    Ak máte iný názor uverejnite ho, aby sme mohli dôjsť k lepšiemu riešeniu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.