Zavrieť

Porady

Príkazná zmluva

Pekný deň.
Mám otázku, ak zamestnám, alebo poverím nejakých ľudí nejakou prácou,alebo činnosťou, môžem s nimi uzavrieť Príkaznu zmluvu podľa §724 občianskeho zákonníka?
Ak ano mám z toho ich prímu odvádzať preddavok dane, alebo je to príjem podľa §8 zákona o dani s prímov - teda ostatný príjem.
Môžu to daňové úrady zaradiť do prímu podľa §5 ak áno tak na základe čoho?,pretože to nie je zmluva podľa ZP , ale Obč.zákonníka, a ako potom zaúčtovat zrazenú dan.
Ďakujem za radu.
Usporiadat
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

SEVYT
Pekný deň.
Mám otázku, ak zamestnám, alebo poverím nejakých ľudí nejakou prácou,alebo činnosťou, môžem s nimi uzavrieť Príkaznu zmluvu podľa §724 občianskeho zákonníka?
Ak ano mám z toho ich prímu odvádzať preddavok dane, alebo je to príjem podľa §8 zákona o dani s prímov - teda ostatný príjem.
Môžu to daňové úrady zaradiť do prímu podľa §5 ak áno tak na základe čoho?,pretože to nie je zmluva podľa ZP , ale Obč.zákonníka, a ako potom zaúčtovat zrazenú dan.
Ďakujem za radu.
Príkazná zmluva nezakladá pracovno-právny vzťah preto nie si povinný za dotyčného odviesť preddavkovú alebo zrážkovú daň., to bude jeho povinnosťou za príslušné zdaňovacie obdobie
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Antea Pozri príspevok
Príkazná zmluva nezakladá pracovno-právny vzťah preto nie si povinný za dotyčného odviesť preddavkovú alebo zrážkovú daň., to bude jeho povinnosťou za príslušné zdaňovacie obdobie
Ak mám príkaznú zmluvu s dôchodcom, resp. študentom a ich príjem za rok 2006 bol maximálne 40000,- Sk, na osobu nemusia ani oni podávať žiadne ďaňové priznanie keď z toho príjmu nebola odvedená žiadna preddavková daň?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

MartinkoK Pozri príspevok
Ak mám príkaznú zmluvu s dôchodcom, resp. študentom a ich príjem za rok 2006 bol maximálne 40000,- Sk, na osobu nemusia ani oni podávať žiadne ďaňové priznanie keď z toho príjmu nebola odvedená žiadna preddavková daň?
Nie nemusia podávať DP.
0 0
džino džino

džino je offline (nepripojený) džino

to je síce pravda, ale čo som si zisťoval hlavne na porada sk o príkaz.zmluvách, tak , dosť záleží či tá činnosť na ktorú je taká PZ uzavretá nie je závislá činnosť, potom by mal zamestnávateľ s takého prímu strhávať daň buď ako preddavkovú, alebo zrážkovú §5 ZDP podľa toho či je mesačná odmena do 5000 alebo nad 5000. Takéto zrazené dane si potom dôchodca , alebo študen žiadaju od DU naspäť, teda podaju si DP.
Čitaj prílohu.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

SEVYT Pozri príspevok
to je síce pravda, ale čo som si zisťoval hlavne na porada sk o príkaz.zmluvách, tak , dosť záleží či tá činnosť na ktorú je taká PZ uzavretá nie je závislá činnosť, potom by mal zamestnávateľ s takého prímu strhávať daň buď ako preddavkovú, alebo zrážkovú §5 ZDP podľa toho či je mesačná odmena do 5000 alebo nad 5000. Takéto zrazené dane si potom dôchodca , alebo študen žiadaju od DU naspäť, teda podaju si DP.
Čitaj prílohu.

Prikladám vyjadrenie DRSR, ohľadom toho, čo sa považuje za závislú činnosť:
Naposledy upravil JankaO : 13.02.07 at 17:09
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

JankaO Pozri príspevok
Prikladám vyjadrenie DRSR, ohľadom toho, čo sa považuje za závislú činnosť:
No to je úžasné a čo potom z odvodmi, keď ZP a SP také niečo ako príkazná zmluva nepozná
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Antea Pozri príspevok
No to je úžasné a čo potom z odvodmi, keď ZP a SP také niečo ako príkazná zmluva nepozná
odvody sa z nej teda neplatia.
mne na DU povedali, že ak to má znaky závislej činnosti tak u nich je to postavené na roveň dohody o vykonaní práce...
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Sme s.r.o. - veľkosklad železiarskeho tovaru. Uzavreli sme príkazné zmluvy s dôchodcami a študentmi, pričom ich úlohou na základe tejto zmluvy bolo sprostredkovanie obchodu. Spoločnosť nezamestnáva žiadneho obchodného zástupcu. Môže sa táto činnosť z hľadiska DU považovať za závislú činnosť. My sme totiž tieto ich príjmy nezdaňovali žiadnou daňou. Ich odmena bola maximálne 40 000,- Sk na osobu.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

MartinkoK Pozri príspevok
Sme s.r.o. - veľkosklad železiarskeho tovaru. Uzavreli sme príkazné zmluvy s dôchodcami a študentmi, pričom ich úlohou na základe tejto zmluvy bolo sprostredkovanie obchodu. Spoločnosť nezamestnáva žiadneho obchodného zástupcu. Môže sa táto činnosť z hľadiska DU považovať za závislú činnosť. My sme totiž tieto ich príjmy nezdaňovali žiadnou daňou. Ich odmena bola maximálne 40 000,- Sk na osobu.
ide o to, či spĺňajú závislosť, teda či im vy určíte, že každý deň od 8:00 do 10:00 budú pre vás vykonávať činnosť, či pri nej budú využívať vaše motorové vozidlá, či budú mať kanceláriu u vás, či budú využívať pri písaní správ... váš počítač, tlačiareň.... proste daňový úrad bude skúmať všetko, čo by spĺňalo znaky závislosti a nadriadenosti a podriadenosti;
ak je príkazná zmluva uzatvorená napr. v tom smere, že študent, dôchodca si sám určuje pracovný čas (teda kedy sprostredkovanie vykoná), využíva svoje motorové vozidlo, počítač... atď. atď, tak potom nemožno hovoriť o závislosti, vy ste ho príkaznou zmluvou iba zaviazali, že napr. v decembri bude pre vás vykonávať sprostredkovanie, pričom je povinný osloviť 5 nových potencionálnych zákazníkov, ale všetko je len na študentovi ako si to on zariadi a vy mu ďalej do jeho sprostredkovateľskej práce nebude zasahovať a bude vás zaujímať len výsledok; je to rozsiahla problematika zložitá na dokazovanie, najdôležitejšie je vyhnúť sa prvkom závislosti;
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Veľka vďaka, už tomu rozumiem
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Prosím vás je niečo pravdy na tom že príkazná zmluva môže byť uzatvorená najviac do výšky 23.650,-Sk ? Ja som to nikde v zákone nenašla len ma presviedča jedna pani účtovníčka že sme s jej klientkou takú zmluvu uzatvorili a že čo ona s tým má robiť keď je to na 40.000,-Sk . My sme mali účtovníctvo aj auditované a auditorka nám na túto zmluvu nič nepovedala :-(
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

victoria Pozri príspevok
Prosím vás je niečo pravdy na tom že príkazná zmluva môže byť uzatvorená najviac do výšky 23.650,-Sk ? Ja som to nikde v zákone nenašla len ma presviedča jedna pani účtovníčka že sme s jej klientkou takú zmluvu uzatvorili a že čo ona s tým má robiť keď je to na 40.000,-Sk . My sme mali účtovníctvo aj auditované a auditorka nám na túto zmluvu nič nepovedala :-(
Výška nie je obmedzená, tá suma 23 650 bola myslená v súvislosti s náhodným príjmom.
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Dobrý deň prosím poradiť, môže sa na spracovanie účtovníctva za celý rok uzatvoriť napr. príkazná zmluva a ako je to potom so zdanením tohto príjmu? Poradí mi niekto akú zmluvu uzatvoriť na účtovnícke práce za celý rok? Dakujem.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
http://www.porada.sk/t11012-p2-zmluv...ch-sluieb.html

Valika pozri túto tému, zmluva na účtovnícke práce je tam pekne napísaná.
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
narýchlo dakujem veľmi pekne musím utekať na poštu poobede sa vrátim inak dobrú chuť prajem.
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
len háčik je v tom že nemám živnosť takže tá zmluva sa pre mňa veľmi nehodí. Poradí mi niekto?
0 0
Magica41 Magica41

Magica41 je offline (nepripojený) Magica41

Odkaz na Prikazne zmluvy nie je aktualny. Pretoze novelizacioa ZP nepozna zavislu cinnost a ZDP zasa nepozna zavislu pracu. Takze, moze Prikazna zmluva,/ak splna vsetky atributy zavislej prace/ byt klasifikovana ako zavisla praca alebo vobec nie?
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Novelizovaný ZP platí od 1.9.2007.
0 0
palatinusova palatinusova

palatinusova je offline (nepripojený) palatinusova

A ak práca na príkaznú zmluvu nebola závislá a ja som zarobila do 24OOO, musim tento prijem uviest v danovom priznani? Ako zamestnancovi mi DP robí uctovnicka a mame pocit, že prilezitostni prijem do urcitej vysky nemusime priznavat - nepodlieha dani.
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Prosím Vás, my máme zamestnankyňu, ktorá má príjem zo závislej činnosti v dvoch firmách kde má príjem vo výške189 765 a príjem z príkaznej zmluvy kde má príjem 39 875 Sk. Je povinná si podať daňové priznanie? Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať