Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
Vladula Vladula

Vladula je offline (nepripojený) Vladula

Prosim pozriete sa mi niekto nato?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Vladula Pozri príspevok
Mozem poprosit o Vas názor
Vediem uctovnictvo uplatnovanim skutocnych vydavkov.Budúci rok t.j.2007 si chcem uplatnovat pausálne výdavky.Aby som sa vyhla robeniu dodatočného DP chcem si uz v tomto roku upravit základ dane o pohladávky a závazky.Pohladávky mám 0, ale v zavazkoch mi ostali SP+ZP za 12/06,ktoré sú zaplatené v 1/07. Mám znizit ZD r.2006 o tieto zavazky?
V roku 2007 by som dala príjem-40% paus.v.-odvody/ale uz bez tych zaplatených v 1/07/ Je to takto správne?
Ahoj, podľa môjho názoru môžeš ale aj nemusíš. Pokiaľ o závazky do SP,ZP neupravíš ZD ešte v r.2006, tak si výdavky za poistné môžeš zahrnúť do r.2007, vychádzam zo znenia § 6 ods.10, v ktorom je uvedená jedna dôležitá hrubo zvýraznená veta :

§ 6
10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
...a nasledne:
Naposledy upravil renča1 : 13.03.07 at 08:20
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Podľa mňa by som o tieto záväzky neupravovala základ dane. V paušálnych výdavkov poistné spočítaš za celý rok. To znamená poistné platené za 12/2006 bude daňovým výdavkom roka 2007. Ak nemáš iné záväzky ako neuhradené faktúry, nemusíš upravovať základ dane.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Podľa môjho názoru , záväzok k 31.12.2006 je zaúčtovaný . Čiže by som upravila ZD . V roku 2007 pri uplatňovaní paušálnych výdavkov , by som túto platbu do fondov nezapočítala , nakoľko bola v už v úprave ZD v roku 2006.
0 0
Vladula Vladula

Vladula je offline (nepripojený) Vladula

Velmi pekne dakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Súhlasím so Zitkou .

Reni, zákon Ti hovorí postup ako máš konať pri prechode.....a hovorí, že máš upraviť aj o záväzky.

Podľa mňa táto časť zákon " ....ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške..." , len "ošetrila", aby si živnostník poistné, ktoré si uplatnil ako záväzok ....neuplatnil ešte raz, keďže sa pri paušál.výd. hovorí o "uhradenom" poistnom.

Tak je len ošetrené, aby si ho vynaliezavá SZČO neuplatnila ešte raz
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Zita5 Pozri príspevok
Podľa môjho názoru , záväzok k 31.12.2006 je zaúčtovaný . Čiže by som upravila ZD . V roku 2007 pri uplatňovaní paušálnych výdavkov , by som túto platbu do fondov nezapočítala , nakoľko bola v už v úprave ZD v roku 2006.
Aj to je jeden zo správnych spôsobov.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Muška Pozri príspevok
Súhlasím so Zitkou .

Reni, zákon Ti hovorí postup ako máš konať pri prechode.....a hovorí, že máš upraviť aj o záväzky.

Podľa mňa táto časť zákon " ....ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške..." , len "ošetrila", aby si živnostník poistné, ktoré si uplatnil ako záväzok ....neuplatnil ešte raz, keďže sa pri paušál.výd. hovorí o "uhradenom" poistnom.

Tak je len ošetrené, aby si ho vynaliezavá SZČO neuplatnila ešte raz
No a veď a ja som napísala, že pokiaľ o tieto závazky neupraví ZD v r.2006, tak si ich odpočíta od ZD v r.2007. Alebo som sa vyjadrila nesprávne???
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Nie Renka,

len si myslím, že zákon Ti hovorí čo máš urobiť pre prechode z JU na paušálne /čiže záväzok uplatniť/

a keď máš paušálne, tak uplatňuješ preukázané poistné /zákon podľa mňa len doplnil, že neuplatníš o poistné o ktoré si si už upravila ZD/, podľa mňa Ti nedáva na výber.......len je doplnené do zákona .."ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane..." z dôvodu, aby SZČO sa nebránila:

Tento rok postupujem podľa pauš. výdavkov... a zákon mi hovorí...zaplatené poistné....a basta....a šups 2x uplanené poistné v DP
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
renča1 Pozri príspevok
Ahoj, podľa môjho názoru môžeš ale aj nemusíš. Pokiaľ o závazky do SP,ZP neupravíš ZD ešte v r.2006, tak si výdavky za poistné môžeš zahrnúť do r.2007, vychádzam zo znenia § 6 ods.10, v ktorom je uvedená jedna dôležitá hrubo zvýraznená veta :
[quote=renča1;418986]



Renátka môj príspevok vychádza z toho , že mi vznikol záväzok k 31.12.2006 zaplatiť poistné do fondov za SZČO, ktorý k uvedenému dátumu vykazujem. To znamená pre mňa , že nemôžem si si s týmto záväzkom robiť čo chcem ...
.... dala si tomu vôľu , čiže na výber "môžeš aj nemusíš" a ja som to pochopila tak, že a ak ho nevykazujem v roku 2006 , tak si ho pripočítam k pauš.výdavkom v roku 2007....to podľa mňa nie je správny postup. Jednoducho ten záväzok tam je .
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Muška Pozri príspevok
Nie Renka,

len si myslím, že zákon Ti hovorí čo máš urobiť pre prechode z JU na paušálne /čiže záväzok uplatniť/

a keď máš paušálne, tak uplatňuješ preukázané poistné /zákon podľa mňa len doplnil, že neuplatníš o poistné o ktoré si si už upravila ZD/, podľa mňa Ti nedáva na výber.......len je doplnené do zákona .."ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane..." z dôvodu, aby SZČO sa nebránila:

Tento rok postupujem podľa pauš. výdavkov... a zákon mi hovorí...zaplatené poistné....a basta....a šups 2x uplanené poistné v DP
[quote=Zita5;419073]
renča1 Pozri príspevok



Renátka môj príspevok vychádza z toho , že mi vznikol záväzok k 31.12.2006 zaplatiť poistné do fondov za SZČO, ktorý k uvedenému dátumu vykazujem. To znamená pre mňa , že nemôžem si si s týmto záväzkom robiť čo chcem ...
.... dala si tomu vôľu , čiže na výber "môžeš aj nemusíš" a ja som to pochopila tak, že a ak ho nevykazujem v roku 2006 , tak si ho pripočítam k pauš.výdavkom v roku 2007....to podľa mňa nie je správny postup. Jednoducho ten záväzok tam je .

Ja som chcela k § 6 ods. 10 povedať len toľko, že ak daňovník si v r.2006 bude chcieť uplatniť % výdavky /bude prechádza zo skutočných na paušálne/, tak podľa mňa nemusí o spomínané závazky /závazky - POISTNÉ/ upravovať základ dane podaním dodatočného daňového priznania pre r.2005., pretože :
......, ak poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach ( v r.2005) alebo ( v r.2006 u Vladoli ); toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške pri paušál.výdavkov. (v r.2006) alebo (v r.2007 u Vladoli)
0 0
vrabopalec vrabopalec

vrabopalec je offline (nepripojený) vrabopalec

detailista
Dobrý deň, prosím o radu, manželka je 3 roky SZČO, kozmetička, teda vykonáva remeselnú činnosť. Doteraz som jej účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, teraz by sme chceli prejsť na paušálne výdavky.
1. Je možné takto hocikedy prejsť na iné účtovanie, ak nemáme žiadne záväzky, ani pohľadávky? Sú tu len nejaké minimálne zásoby (1000 - 2000,- Sk).
2. Problém bude asi s odpismi, odpisujeme nejaký hmotný majetok, čo s tým? Je mi jasné, že pri vedení účtovníctva formou paušálnych výdavkov si odpisy nemôžeme uplatňovať, ale čo s doteraz neodpísaným majetkom, ostáva tam ešte nejaká suma.
3. Treba pri paušálnych výdavkoch odkladať dodávateľské faktúry, nákupné doklady, teda potvrdenia o výdavkoch, a ak áno, treba k nim vypisovať výdavkové bloky?
4. V tomto roku, v ktorom by sme prešli na paušálne výdavky, treba pravdepodobne pri podaní daňového priznania vyplniť aj výkazy o majetku ... a príjmoch ... , aby sa "vyčistilo" účtovníctvo pri prechode na iné účtovanie. Treba tieto výkazy vyplňovať aj v budúcich zdaňovacích obdobiach, ak by sme ostali len pri paušálnych výdavkoch?
5. Je možné v hociktorom z budúcich zdaňovacích období, ak zistíme, že je v tom roku výhodnejšie JÚ, prejsť späť? A zas v ďalšom na paušálne výdavky...?
Dúfam, že tých otázok nie je priveľa , pekne ďakujem za každú radu.
0 0
mahagon mahagon

mahagon je offline (nepripojený) mahagon

mam na Vas otazku. Teraz mam slobodne povolanie, chcem robit pausalne vydavky. Pol roka 2006 som bol dobrovolne nezamestnany-robil som vsak 2 mesiace na dohodu-cca 50000skk, druhu polovicu som mal slobodne povolanie. Stalo sa vsak, pre iste okolnosti, ze som neuhradzal povinne zdravotne poistenie- od 1.1.2006 do 1.2.2007.A zrejme z financnych dovodov to nebudem schopny uhradit do konca marca. Ako je to v tomto pripade so zahrnutim odvodov do ZP, ako to dam do DP, alebo nemusim to tam uvadzat-budem aj tak v strate.
Dakujem Vam!
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

mahagon Pozri príspevok
mam na Vas otazku. Teraz mam slobodne povolanie, chcem robit pausalne vydavky. Pol roka 2006 som bol dobrovolne nezamestnany-robil som vsak 2 mesiace na dohodu-cca 50000skk, druhu polovicu som mal slobodne povolanie. Stalo sa vsak, pre iste okolnosti, ze som neuhradzal povinne zdravotne poistenie- od 1.1.2006 do 1.2.2007.A zrejme z financnych dovodov to nebudem schopny uhradit do konca marca. Ako je to v tomto pripade so zahrnutim odvodov do ZP, ako to dam do DP, alebo nemusim to tam uvadzat-budem aj tak v strate.
Dakujem Vam!

Ak si neplatil odvody tak si ich ani nemôžeš dať do nákladov

Pri paušálnych výdavkoch sa síce spomína že sa uplatňujú aj odvody ale skutočne zaplatené a nie tie ktoré sa mali platiť a neplatili
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

mahagon Pozri príspevok
mam na Vas otazku. Teraz mam slobodne povolanie, chcem robit pausalne vydavky. Pol roka 2006 som bol dobrovolne nezamestnany-robil som vsak 2 mesiace na dohodu-cca 50000skk, druhu polovicu som mal slobodne povolanie. Stalo sa vsak, pre iste okolnosti, ze som neuhradzal povinne zdravotne poistenie- od 1.1.2006 do 1.2.2007.A zrejme z financnych dovodov to nebudem schopny uhradit do konca marca. Ako je to v tomto pripade so zahrnutim odvodov do ZP, ako to dam do DP, alebo nemusim to tam uvadzat-budem aj tak v strate.
Dakujem Vam!
Ak si neplatil, nemáš čo uvádzať. Tam sa uvádzajú len skutočne uhradené odvody....tie si doplatíš pri ročnom zúčtovaní....
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

evina Pozri príspevok
Ak si neplatil, nemáš čo uvádzať. Tam sa uvádzajú len skutočne uhradené odvody....tie si doplatíš pri ročnom zúčtovaní....
evina, koľkí krát???...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ermon Pozri príspevok
evina, koľkí krát???...
Keby sa niekto pýtal...
0 0
mahagon mahagon

mahagon je offline (nepripojený) mahagon

Dakujem Vam. Mam este otazku: Robil som 2 mesiace na dohodu o vyk. prace-mal som statut dobrovolne nezamestnaneho. Dan bola odvedena zrazkou+akasi ina mala platba do fondu.Uvadza sa aj toto v DP, ked dan bola uz zrazena a neziadal som firmu o zuctovanie dane? Este ma zaujima, ci si mozem odratat tych 90800 na seba, plus druhych 90800 na manzelku (tak som to pochopil)- ak je 3.rok na materskej, ine prijmy nemala-iba matersku. Ide stale o pausalne vydaje-40 percent
Dakujem Vam velmi pekne!
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

90816,- si môžeš uplatniť nezdaniteľnú časť na seba a aj na manželku. Príjem z dohody môžeš ale aj nemusíš započítať do DP, rovnako aj zrážkovú daň (buď obe započítaš, alebo obe nezapočítaš). Prepočítaj, čo je výhodnejšie. Predpokladám z vlastných skúseností, že započítať je výhodnejšie.
0 0
Vanesa34 Vanesa34

Vanesa34 je offline (nepripojený) Vanesa34

Dobrý večer! Pri počítaní 60% výdav. mi vyšlo číslo s desatinným miestom.Ako sa zaokrúhľuje? Na celé koruny nahor, nadol, alebo matematicky? Neviete mi niekto poraddiť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať