Zavrieť

Porady

Storno faktúry

Ahojte poradaci,
dňa 22.03.2007 bola vystavená odb. faktúra. Bola vsak vystavená omylom, k zákazníkovi sa ani nedostala, takže si ju neuplatnil ani vrámci DPH. No my sme DPH odviedli. Kedže ju zákazník nedostal, nemôžem vystaviť dobropis. Poradili mi, aby som vystavila storno faktury k danej faktúre. Ja chcem vediet s akým dátumom vystavenia a s akým dátumom danovej povinnosti to mam urobit. Na to, že bola vystavená omylom sme dosli 26.4. To storno mam dat este do marca a podat dodatočné DP, alebo to už zahrniem v apríli? Dík.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Dátumom 26.4.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
oprava základu dane sa robí v období kedy je vystavený doklad na strane vystavovateľa a na strane dodavateľa v den prijatia...keďže si neuplatnil dph na vstupe neuplatní ju ani na výstupe poslal by som oznam o jednostrannom storne a vystornoval by som fa k 26.4. a týmto dátumom si uplatnil aj dph
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
vždy som pomalší ako Tweety hehe
0 0
johanka1981 johanka1981

johanka1981 je offline (nepripojený) johanka1981

Este doplním, že dodanie tovaru nebolo vôbec uskutočnené. Nejaká dobra dusa vo firme len odklikla faktúru. Takže ked som to dobre pochopila, vystavím storno s dátumom 26.4. a DPH vysporiadam až v apríli. Dobre som pochopila? Nemusim teda dávat dodatočné DP za marec?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Opravu ZD urobte s dátumom 26.4. A do textu dajte dobropisujeme Vám FA (opravujeme V8m FA) zo Dna ........ č. xy, z titulu nedodania tovaru (tovar nebol dodaný).
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
johanka1981 Pozri príspevok
Ahojte poradaci,
dňa 22.03.2007 bola vystavená odb. faktúra. Bola vsak vystavená omylom, k zákazníkovi sa ani nedostala, takže si ju neuplatnil ani vrámci DPH. No my sme DPH odviedli. Kedže ju zákazník nedostal, nemôžem vystaviť dobropis.
Dôvodom na vystavenie dobropisu nemôže byť skutočnosť, či ste zákazníkovi faktúru predložili, alebo nie. Dobropis môže byť aj interný a môže sa týkať napríklad iba opráv, ktoré nie sú nevyhnutne spojené s faktúrou navonok (môže sa napríklad jednať o dodanenie v prípade použitia dodávok na osobnú spotrebu a podobne).

Nakoľko pojem dobropis nie je pojem definovaný v zákone, pre účely tohto príspevku si ním označme faktúru k oprave základu dane podľa § 25. Ak opravujeme základ dane podľa § 25, vystavíme teda dobropis, pričom rozdiel medzi pôvodným a opraveným základom dane a daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa doklad o oprave základu dane vyhotoví - v prípade tuzemskej dodávky. Je však dôležité si uvedomiť, že sa musí jednať o prípady keď dôjde:
- k úplnému alebo čiastočnému zrušeniu dodávky,
- k zníženiu ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
- k zvýšeniu ceny tovaru alebo služby.
Na vystavenie dobropisu sa vzťahuje aj ustanovenie § 75 ods. 7 v zmysle ktorého musí byť na dobropise uvedené číslo pôvodnej faktúry, teda dodávky, u ktorej dodatočne dochádza ku zmene (zrušenie dodávky, zníženie alebo zvýšenie ceny).

johanka1981 Pozri príspevok
Este doplním, že dodanie tovaru nebolo vôbec uskutočnené.
A preto ... nedochádza k oprave základu dane podľa § 25 a mali by ste podať dodatočné daňové priznanie. Doklad, ktorý vystavíte nie je dobropisom v zmysle spomínaného ustanovenia a preto ak ho budete vystavovať, dátum dodania by mal byť rovnaký ako pri pôvodnej dodávke. Na tento prípad sa jednoznačne viaže podanie dodatočného daňového priznania. Nejedná sa o opravu už uskutočnenej dodávky, ale o chybu. A chybu je potrebné opraviť.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Preto sa nemôžem stotožniť s ani jedným riešením uvedeným v odpovediach na otázku zadávateľky. Ak riešime, že k dodávke nedošlo ... nevyrieši to ani sprievodný list s vysvetlením.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
johanka1981 Pozri príspevok
Este doplním, že dodanie tovaru nebolo vôbec uskutočnené. ... Nemusim teda dávat dodatočné DP za marec?
Odpoveď na takto položenú otázku znie: Ak budete robiť opravu daňovej povinnosti, môžete tak urobiť iba cez DDP. To však v zmysle § 39 ods. 3 nie je v tomto prípade povinnosťou ... nakoľko sa jedná o zníženie daňovej povinnosti. Povinnosť sa viaže na jej zvýšenie.

Čiže dodatočné daňové priznanie podať môžete, ale nemusíte.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jana Acsová Pozri príspevok
Čiže dodatočné daňové priznanie podať môžete, ale nemusíte.
Nepodanie DDP však nie je samozrejme vo Váš prospech. Uvádzam to len ako jedno z možných zákonných riešení na ilustráciu a pochopenie Vášho prípadu.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

No dobre, ale ak je vystavená zálohová faktúra, zaplatená, teda aj odvedené DPH a toto sa zruší o niekoľko mesiacov, je v tomto prípade tiež nutné podať dodatočné DP, alebo sa urobí storno a vysporiada sa to vrámci najblizsieho DP? Ak urobím dodatočné vznikne mi vlastne preplatok dane, mám žiadať o jeho vrátenie? Ako potom postupuje DÚ? Ak však urobím opravu v ďalšom DP, iba sa mi zníži odvod a mám to vysporiadané vlastne hneď. Tak čo je správne? Stále sa jedná o zaplatenú zálohovú faktúru, ktorá sa teraz ruší.
Naposledy upravil Fany : 03.07.07 at 08:10
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Prosim, nikto mi neodpovie? Aspoň či mám urobiť storno, alebo dobropis a keď to v DP neuvediem v r. 23,24, ale sa o to zníži r.01,02, bude to veľká chyba?
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Ako riešiť nasledujúci prípad.
Firma vystavila v roku 2005 faktúru za nasadenie testovacieho systému (inštalácia servera, inštalácia klientov, zaškolenie, telefonické konzultácie, náklady na cestu). Pri odsúhlasovaní pohľadávky odberateľská firma nedala k 31.12.2005 a k 31.12.2006 námietku.
V roku 2007 táto firma potrebuje nový produkt a pri podmienke úhrady faktúry z roku 2005 vyšlo najavo, že odberateľská firma si ju vôbec nezaevidovala medzi došlé faktúry, nemá ju v účtovníctve a neuplatnila si z nej DPH. Z ich stanoviska vyplýva, že to brali ako testovaciu verziu, ktorú po odskúšaní neplánovali ďalej využívať a tak sa rozhodli, že o nej nebudú účtovať.
Kedže nová zákazka je pre dodávateľskú firmu vzhľadom na celkovú výšku fakturácie zaujímavá, navzájom sa dohodli, že faktúra z roku 2005 bude stornovaná. K stornu faktúry je priložený text:
" Dodanú službu uvedenú na faktúre považujeme za úkon, ktorý sme vykonali v rámci našej akvizičnej činnosti pre podporu predaja nášho produktu..."

Je možné DPH zo storno faktúry - dobropisu - dokladu o oprave základu dane uplatniť v období vystavenia dokladu o oprave základu dane alebo je potrebné urobiť dodatočné daňové priznanie za obdobie pôvodne vystavenej faktúry?

Je možné chápať podľa textu k storno faktúre, že došlo k úplnému zrušeniu charakteru pôvodnej dodávky a potom podľa príspevku č.7 v tejto téme, by nebolo potrebne podať dodatočné daňové priznanie, ale urobiť iba opravu v období, kedy bola urobená oprava základu dane?
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Ahojte, potrebujem súrnu radu:
V decembri 2006 sme obdržali faktúru, sme platcovia dph. Fasktúra išla do nákladov, dph sme odpočítali.
Teraz v júni 2007 prišla na faktúru dobropis.- Ako ho mám naúčtovať? Môžem odúčtovať náklady a dph, nevadí, že bolo uplatnené v r 2006?
Ďakujem za pomoc.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Dobropis zaúčtuješ do obdobia 2007, takže v júni odpočítaš z nákladov, z dph.
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Ďakujem, Laura
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Dobrý deň, poradí mi niekto ako postupovať?

V marci sme urobili opravu stroja, vystavili fa, DPH odviedli. V decembri pri urgovaní neuhradených pohľadáviek sme sa dozvedeli, že odberateľ sa so šéfom dohdli, že oprava bola v rámci záruky, odberateľ (nie je plátca DPH) faktúru nezaúčtoval, nevedie ju vo svojich záväzkoch, jednoducho ju zlikvidoval, ale nám sa táto informácia nedostala. Až v decembri.
Vystaviť dobropis s plnením v marci a DDPH?
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Zlata Pozri príspevok
Dobrý deň, poradí mi niekto ako postupovať?

V marci sme urobili opravu stroja, vystavili fa, DPH odviedli. V decembri pri urgovaní neuhradených pohľadáviek sme sa dozvedeli, že odberateľ sa so šéfom dohdli, že oprava bola v rámci záruky, odberateľ (nie je plátca DPH) faktúru nezaúčtoval, nevedie ju vo svojich záväzkoch, jednoducho ju zlikvidoval, ale nám sa táto informácia nedostala. Až v decembri.
Vystaviť dobropis s plnením v marci a DDPH?
Haloooo, nevie mi niekto potvrdiť alebo vyvrátiť môj názor? Dik.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Zlata Pozri príspevok
Dobrý deň, poradí mi niekto ako postupovať?

V marci sme urobili opravu stroja, vystavili fa, DPH odviedli. V decembri pri urgovaní neuhradených pohľadáviek sme sa dozvedeli, že odberateľ sa so šéfom dohdli, že oprava bola v rámci záruky, odberateľ (nie je plátca DPH) faktúru nezaúčtoval, nevedie ju vo svojich záväzkoch, jednoducho ju zlikvidoval, ale nám sa táto informácia nedostala. Až v decembri.
Vystaviť dobropis s plnením v marci a DDPH?
no ak išlo o záručný servis a vy ste nemali vystavovať FA tak potom cez DDP do toho obdobia kedy došlo ku chybe. takže uvažujete správne...ak by ste opravu základu dane vykonali z objektívnych príčin potom zahrniete túto opravu v období kedy by ste vystavili opravný doklad
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Jana Acsová Pozri príspevok
Dôvodom na vystavenie dobropisu nemôže byť skutočnosť, či ste zákazníkovi faktúru predložili, alebo nie. Dobropis môže byť aj interný a môže sa týkať napríklad iba opráv, ktoré nie sú nevyhnutne spojené s faktúrou navonok (môže sa napríklad jednať o dodanenie v prípade použitia dodávok na osobnú spotrebu a podobne).
Súhlasím s príspevkom v súvislosti témy na ktorú reagoval, ale mám problém ako sa vysporiadať s prístupom spoločnosti PRExxC, ktorá odmieta vystaviť dobropis v tejto situácii.

Odberateľ uhradil zálohovú platbu a na základe prijatej úhrady bola spoločnosťou PRExxC vystavená faktúra. Odberateľ neodobral tovar v plnej výške zálohy. Spoločnosť PRExxC napísala oznámenie v ktorom prejavila vôlu preplatok zo zálohy započítať s pohľadávkou za iný odber tovaru (tento dokument nemá bežnú formu zápočtu o jednostrannom úkone a s odvolávkou na občiansky, respektíve obchodný zákonník), na ktorý bola riadne vystavená faktúra. V oznámení bola čiastka k zápočtu rozkalkulovaná na cenu bez dane a daň. V uvedenom oznámení sa nájdu všetky náležitosti faktúry ako predpisuje zákon o DPH okrem čísla dokladu.

Na moju požiadavku o vystavenie dobropisu mi zodpovedná osoba zo spoločnosti PRExxC odpovedala, že oni na základe uvedeného oznámenia znížili svoju daňovú povinnosť voči ŠR a znížili pohľadávku voči môjmu klientovi, a že tento postup je v ich spoločnosti odobrený daňovou kontrolou.

Moja otázka: Má spoločnosť PRExxC povinnosť vystaviť dva doklady, jeden o zápočte a druhý o oprave základu dane? Môj názor je ÁNO, prosím o Váš názor.

apo
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Vedel by mi niekto poradiť, na konci r. 2007 bola vystavená faktúra na sumu 321,-. Ale nakoľko bola na takúto sumu vystavená pre tú istú firmu s tou istou sumou faktúra tak sme ju stornovali, nakoľko ma konateľ presvedčil, že to bola určite duplicitná. Nakoľko ani nebola zaplatená. Ale teraz nám ju uhradili, čo s tým, vrátiť platbu, alebo ako to riešiť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať