Zavrieť

Porady

zaradenia automobilu do podnikania-ako na to?

prosim vas, ako ma postupovat zivnostnik, ked este nema živn.opravnenie, ale ide si vybavovat-maser
zaradenie automobilu ako firemneho
auto uz ma kupene dlhšie ako 3 mesiace pred vydanim živn.opravnenia
najskor myslim musi zapisať auto na dopr.inšpektorate na IČO ako fir.automob, podať daň.prizn. k dani z motor.vozidle, zaplatiť cestnu daň
ide mi len o účtovne hladisko, ako ho učtovne zaradim - JU do podnikania?
viem že z majetku k 31.12 robim učtovne a daňove odpisy..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    margaretka100 Pozri príspevok
    prosim vas, ako ma postupovat zivnostnik, ked este nema živn.opravnenie, ale ide si vybavovat-maser
    zaradenie automobilu ako firemneho
    auto uz ma kupene dlhšie ako 3 mesiace pred vydanim živn.opravnenia
    najskor myslim musi zapisať auto na dopr.inšpektorate na IČO ako fir.automob, podať daň.prizn. k dani z motor.vozidle, zaplatiť cestnu daň
    ide mi len o účtovne hladisko, ako ho učtovne zaradim - JU do podnikania?
    viem že z majetku k 31.12 robim učtovne a daňove odpisy..
    Motorové vozidlo môže zostať v TP zapísané bez IČO. Nakoľko sa jedná o fyzickú osobu, vlastnícke právo sa nemení tým, či MV je alebo nie je zaradené v obchodnom majetku.
    Do obchodného majetku zaradíš MV tak, že vystavíš kartu majetku, príp. zaraďovací protokol ( prepradíš MV z osobného užívania do obchodného majetku). Pri stanovení vstupnej ceny postupuješ podľa § 25 ods.1 písm.d. Zákona o dani z príjmov.
    Daňová povinnosť k dani z MV vzniká prvým použítím MV na podnikanie , lehota na podanie DP a zaplatenie dane z MV je 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Pri zaradení auta do podnikania nie je podmienka prepísať auto na IČO. Do podnikania sa zaradí zaraďovacím protokolom a potom sa štandartne postupuje. Ak bolo auto kúpené v roku začatia podnikania je možné ho zaradiť v OC a uplatniť príslušný adekvátny odpis a odpisovať 4 roky. Ak bolo kúpené pre rokom môže sa uplatniť odpis ako druhý rok.
    margaretka100
    ešte ma k tejto teme napadlo:
    -keď bude vydane živn.opravnenie napr.až za 2 mesiace, môže si do nakladov davat N na auto, PHM apod už teraz?
    -v pripade, že bude auto považovane za sukromny automobil, nahradu za km si môže uplatniť už teraz-teda max 3 mes pred začatím podnikania?
    -v obidvoch pripadoch-daň z motor.vozidiel musi zaplatiť + podať daň.prizn.k dani z motor.vozidiel už teraz,aj keď ešte nema živn.opravnenie?
    margaretka100
    margaretka100 Pozri príspevok
    ešte ma k tejto teme napadlo:
    -keď bude vydane živn.opravnenie napr.až za 2 mesiace, môže si do nakladov davat N na auto, PHM apod už teraz?
    -v pripade, že bude auto považovane za sukromny automobil, nahradu za km si môže uplatniť už teraz-teda max 3 mes pred začatím podnikania?
    -v obidvoch pripadoch-daň z motor.vozidiel musi zaplatiť + podať daň.prizn.k dani z motor.vozidiel už teraz,aj keď ešte nema živn.opravnenie?
    môžete mi prosim pomoct s tym problemom??

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    margaretka100 Pozri príspevok
    ešte ma k tejto teme napadlo:
    -keď bude vydane živn.opravnenie napr.až za 2 mesiace, môže si do nakladov davat N na auto, PHM apod už teraz?
    -v pripade, že bude auto považovane za sukromny automobil, nahradu za km si môže uplatniť už teraz-teda max 3 mes pred začatím podnikania?
    -v obidvoch pripadoch-daň z motor.vozidiel musi zaplatiť + podať daň.prizn.k dani z motor.vozidiel už teraz,aj keď ešte nema živn.opravnenie?
    Keď nemá ešte vydaný ŽL, tak nemá kde účtovať náklady, totiž nie je účtovnou jednotkou.
    margaretka100
    smith Pozri príspevok
    Keď nemá ešte vydaný ŽL, tak nemá kde účtovať náklady, totiž nie je účtovnou jednotkou.
    a cesty na vybavovanie po uradoch? ďalej si napriklad si robi masersky kurz v bratislave, je z martina, cesta MT-BA-MT, kym nema zivnostenske opravnenie-cestak si nemôže robit??
    dik smith

    cactus je offline (nepripojený) cactus

    nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac cactus
    ŽL sa dá vybaviť do cca 10 minút. Nech si ho vybaví, prihlási auto na daň z mot. vozidiel a môže si roibiť cesty. Nevidím problém.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Margaretka, ak si začínate vybavovať ŽL, nebudete ho mať hotový až o dva mesiace, vybaví sa za pár dní...
    V súvislosti so založením firmy Vám môžu vznikať - zriaďovacie náklady (výdavky) - ide o výdavky nehnotnej povahy: súdne a notárske poplatky, kolky, poštovné, cestovné, nájomné... Ak Vám prekročia 50 tis. Sk odpisujete najviac 5 rokov, ak súnižšie, budú pre Vás VOZD.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    margaretka100 Pozri príspevok
    a cesty na vybavovanie po uradoch? ďalej si napriklad si robi masersky kurz v bratislave, je z martina, cesta MT-BA-MT, kym nema zivnostenske opravnenie-cestak si nemôže robit??
    dik smith
    To všetko sú náklady súvisiace so založením a vznikom účtovnej jednotky. Za priamy daňový výdavok budeš považovať všetky takéto vynaložené výdavky, a to v prípade, ak ich celková hodnota nepresiahne 50 000.-Sk. Ak presiahneš túto hodnotu, bude sa jednať o odpisovanie nehmotného majetku.
    margaretka100
    betka Pozri príspevok
    Margaretka, ak si začínate vybavovať ŽL, nebudete ho mať hotový až o dva mesiace, vybaví sa za pár dní...
    V súvislosti so založením firmy Vám môžu vznikať - zriaďovacie náklady (výdavky) - ide o výdavky nehnotnej povahy: súdne a notárske poplatky, kolky, poštovné, cestovné, nájomné... Ak Vám prekročia 50 tis. Sk odpisujete najviac 5 rokov, ak súnižšie, budú pre Vás VOZD.
    VOZD-tzn.výdavky ovplyvňujúce základ dane?
    tá dotyčná osoba ešte len uvažuje nad vybavením živnost.listu,ešte nema klientelu,robi si prieskum,ako začať,kde,inzeraty atď.
    len si robi kurz a ide vybavovať čo treba atď..

    ďakujem za pomoc

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.