Zavrieť

Porady

Máte problém so zákonom o SP ?

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac

Anketa: Využívate systém Elektronického zasielania údajov (EZU) Sociálnej poisťovne ?

Počet hlasujúcich
159. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • Áno, spokojnosť

    52 32.70%
  • Áno, mám ale výhrady voči programátorom SP

    22 13.84%
  • Áno, mám ale výhrady voči programátorom nášho programu

    0 0%
  • Posielam výkazy "klasicky" na papieri, ale uvažujem o EZU

    63 39.62%
  • Posielam výkazy "klasicky" a o EZU nechcem ani počuť

    17 10.69%
  • Nezaujíma ma to

    5 3.14%
Prešli 4 mesiace od nadobudnutia účinnosti zákona č.461/2003 o sociálnom poistení a zdá sa, že problémy s jeho uplatňovaním pomaly ale isto už nie sú. Alebo žeby predsa ? Rád skúsim poradiť.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dovoľte zároveň, pre tých ktorí nevedia, uviesť link

http://www.aurus.sk/pris.html

- tam možno nájsť pár článočkov na túto tému. Ďalšie v krátkom čase pribudnú (keď na ne vyprší "ochranná lehota" zo strany vydavateľstva EPI).
0 0
eli eli

eli je offline (nepripojený) eli

Potrebovala by som poradiť, ak som zamestnancovi za mesiac marec nesprávne odviedla % na dôchodkové poistenie - nebolo odpočítané 0,5% na dieťa, musím podať opravný výkaz na SP alebo môžem opraviť v bežnom mesiaci? Opravný výkaz sa podáva so správnymi hodnotami, alebo len rozdiely? Takisto vychádza iná daň, na daňový úrad sa podáva opravný štvrťročný výkaz, alebo môžem zahrnúť rozdiel do bežného obdobia?
Nemám s opravami skúsenosti. Vopred ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prax v podávaní opravných výkazov zatiaľ nie je príliš ustálená, ja na tomto mieste využijem informácie zo stránky

https://podatelna.socpoist.sk/Resour...y/EZU_FAQ.html

kde sa píše:

Otázka:

"Ako postupovať pri odstránení chýb zistených dodatočne po odoslaní výkazu poistného prostredníctvom EZU (napríklad zamestnancovi bola priznaná vyššia mzda, ale výpočet sa uskutočnil s pôvodnou, pred úpravou) ?"

(Vo vašom prípade zamestnancovi omylom nebolo priznané zníženie sadby starobného poistného - pozn. JM)

Odpoveď:

"Je potrebné zaslať opravný výkaz (príznak v XML súbore) za obdobie, v ktorom sa chyba vyskytla. Opravný výkaz musí obsahovať správne sumárne údaje a správne údaje zamestnanca, u ktorého sa v "riadnom" výkaze vyskytla chyba. Nie je však chybou, ak opravný výkaz obsahuje znova údaje všetkých zamestnancov."

Takže podľa toho, zašlite opravný výkaz, na prvej strane uveďte správne hodnoty za celú firmu, v prílohe uveďte len správne údaje pre dotyčného zamestnanca.

Pokiaľ ide o daň, myslím že podávať opravný štvrťročný výkaz je zbytočné, stačí rozdiel - vyššiu daň - zahrnúť do aktuálneho obdobia.
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Pán Mihál, prosím, mohol by ste mi napísať Váš názor na moju otázku ? Invalidná dôchodkyňa sa zamestnala ako predavačka v maloobchode na skrátený prac. pomer - 30 hodín mesačne (tak je zmluva), prakticky je to tak, že v priemere vypomáha 1,5 -2 hod.denne, podľa potreby - keď je viac zákazníkov. Riadne sme ju prihlásili do soc. aj zdravotnej poisťovne. Mesačnú rrubú mzdu má 1200,- Sk, zdrav. aj sociálne poistenie sa jej vypočítava iba z tejto nízkej čiastky, alebo sa musí z minima? Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zdravotné poistenie - keďže má kratší pracovný čas, v zmysle § 13 odsek 10 zákona 273/1994 je VZ = dosiahnutá mzda (zodpovedajúca kratšiemu prac.času)
Sociálne poistenie - z rovnakého dôvodu, v zmysle § 138 odsek 12 písmeno c) zákona 461/2003 je VZ = dosiahnutá mzda...

Takže v oboch prípadoch žiadne minimum...ale dosiahnutá mzda.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dovoľte mi upozorniť Vás na nový článoček na www.aurus.sk, a to na linke

http://www.aurus.sk/tlac/otazky_sp.pdf
0 0
corolla corolla

corolla je offline (nepripojený) corolla

Vážený pán Mihál,
máte pravdu, nemám v nejakých veciach jasno, ale možno nie preto, že by boli veci nezrozumiteľné, ale skôr preto, že toto nie je zrovna oblasť, v ktorej sa vyznám.
Jedna moja známa má problém - je narodená v 1951, má teda 53 rokov, 2 deti a prišla z organizačných dôvodov o prácu. Dlhé roky robila colnú deklarantku a už dlhšie sa jej nedarí nájsť si prácu.
Má šancu požiadať o predčasný starobný dôchodok, ak "história jej pracovného života" je nasledovná:
07/1970 - 06/1993 zamestnanecký pomer od 31.3.1993 - živnosť a počas tohto obdobia mala priebežne občas aj zamestnanecký pomer (vždy paralelne so živnosťou)
1993 - 1995 - prerušovane zamestnanecký pomer
02 - 04/2004 zamestnanecký pomer
Platby poistného boli v súvislosti so živnosťou takéto:
1993 - 2x 1.225,-
1994 - február 1.225,-
marec 1.229,-
júl 1.227,-

1995 - 2000 - neplatené
2001 - 6x 1.312,-
2002, 2003 - neplatené

Aké má vlastne možnosti požiadať o predčasný starobný dôchodok?
Neplánuje sa v tomto smere nejaká zmena od 2005?

Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Najprv určime dôchodkový vek (DV).
Podľa § 65 odsek 6,
dosiahne 55 rokov v roku 2006, preto sa jej k veku 55 rokov pripočíta ešte 27 mesiacov. Jej DV teda bude 57 rokov a 3 mesiace, dosiahne ho v roku 2008, teda približne o 4 roky.

Susma starobného dôchodku (SD) sa určí ako:

súčin priemerného osobného mzdového bodu (POMB), obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok a aktuálnej dôchodkovej hodnoty (§ 66 odsek 1). Aktuálna dôchodková hodnota pre rok 2004 je 183,58 Sk (§ 64 odsek 1).

POMB odhadujem na mierny podpriemer, s využitím § 63 odsek 4 sa možno dostaneme veľmi blízko k hodnote 1,0.

Obdobie dôchodkového poistenia podľa Vami poskytnutých údajov odhadujem na 25 rokov.

Suma SD bude približne = POMB 1,0 * 25 rokov * 183 Sk = 4575 Sk.

Suma predčasného starobného dôchodku (PSD) sa určí tak, že od sumy SD sa odpočíta 0,5% za každých začatých 30 dní pred dovŕšením DV. V našom prípade by to znamenalo za 4 roky približne 25%.

Suma PSD bude približne 4575 Sk - 25% = 3431 Sk.

To je málo, podmienkou na pridelenie PSD je, že musí byť aspoň vo výške 5052 Sk.

Dôvody sú dva:
- v prvom rade málo odpracovaných rokov
- DV dovŕši až o 4 roky

Zákon sa v tomto myslím "nezlepší", osobne nevidím reálne možnosť požiadať o PSD ani o rok či dva. Možno v roku 2006, s využitím požiadania o PSD ako čerstvá nezamestnaná - ak zostane zákon v tomto tak priaznivo znejúci, ako je dnes.

0 0
corolla corolla

corolla je offline (nepripojený) corolla

Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď...
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

ja som hladala na vasej stranke - odpoved na takuto otazku:
ak je OSZC uznana za PN, ako je to s jej odvodmi? Moja klientka bola 8 mesiacov PN a platila odvody nadalej, bez akychkolvek zmien. Potom sa dozvedela, ze pocas PN nemala platit (upozornila ju na to zdrav.poist,ktora jej vratila aj preplatok). Na SP jej vsak povedali, ze zaplatene sa nic nevracia..a hotovo..
Este som nevidela to rozhodnutie, ktorým jej oznamuju, ze jej nic nevratia, ze to povazuju za dobrovolný prispevok (?)..ale myslim si, ze ak nema povinnost, tak by jej pocas PN zaplatene odvody mali vratit..ved jej platili nemocenske cca 4 tis mesacne a ona im za to platila cca 1200 nazad..Je to logické? Zial, nemala som ziadne materiály k nahliadnutiu, ani v zakone som sa este nedívala..
Takze ak ste dali vyzvu - prosim, skuste mi odpovedat. Mozno to pomoze aj inym
srdecna vdaka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zo zákona:


§ 140 Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom a zamestnávateľom
...
(3) Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie ani v období, počas ktorého je uznaná za dočasne práceneschopnú<SUP>49)</SUP> alebo má nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu.<SUP>50) </SUP>
...
(5) Povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba nie sú povinné platiť poistenie do rezervného fondu v období, počas ktorého nie sú povinné platiť poistné na dôchodkové poistenie.

§ 145 Vrátenie poistného


(1) Sociálna poisťovňa je povinná vrátiť poistné, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu fyzickej osobe alebo právnickej osobe povinnej odvádzať poistné alebo jej právnemu nástupcovi do 30 dní od
a) zistenia tejto skutočnosti Sociálnou poisťovňou alebo<O:p</O:p
b) doručenia písomnej žiadosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby povinnej odvádzať poistné alebo jej právneho nástupcu.<O:p</O:p
...
(3) Právo na vrátenie poistného sa premlčí do desiatich rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola platba uvedená v odsekoch 1 a 2 zúčtovaná na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici.

Z toho jasne vyplýva, že SZČO neplatí poistné do SP v čase PN, a ak omylom zaplatila poistné, na základe podanej žiadosti je SP do 30 dní povinná poistné vrátiť. Premlčacia doba je 10 rokov.<O:p</O:p</O:p
Naposledy upravil Jozef Mihál : 23.06.04 at 10:46
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

velka vdaka..usetrili ste mi cas, namahu..a klientke peniaze
Len povedzte, preco su v SP takí "ochotní"? Klientka - pokial mam spravne info - podala ziadost o vratenie a odpoved bola, ze nic jej vracat nebudu...To vsakk povedala referentka, ja som cakala na oficialne vyjadrenie SP.... a na studium §140, kam som sa chcela kuknut..
vdaka este raz :-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V SP sú tí najochotnejší ľudia na svete. Kto je proti, nech mi zaplatí pivo.
0 0
Veva Veva

Veva je offline (nepripojený) Veva

Ak jej vznikol preplatok na poistnom je určite taký istý postup ako pri zametnávateľoch . Ak ste prišli na chybu oznámite to poisťovni formou opravy / výkazy atď) ale vy musíte "požiadať" a budú musieť vo veci konať. Možno sa budú opierať ,že každý poitenec má mať právne vedomie / alebo sa informovať/ teda aj SZCO ,že kedy má -nemá povinnosť odviesť poistné /ale je to o ľudoch a o prístupe jeden ku druhému / Ak je zamestnanecv PP a má PN tak zamest. - zamestnávateľ nie je povinný odvádzať ani z min.VZ ./Jeho poistný pomer sa neprerušuje a §140 - vylúčenie povinnosti platiť poistné .......... platí aj pre SZČO/
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Milí Poradcovia, zapojte sa prosím do ankety pripojenej k tejto téme, a urobte tak radosť jej autorovi JM....

12.7., 21.00 - ďakujem zatiaľ prvým dvadsiatimtrom hlasujúcim! Poprosím i ďalších....anketa je anonymná...
Naposledy upravil Jozef Mihál : 12.07.04 at 17:59
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Áno mám.

A to konkrétne s tým, ako určiť vymeriavací základ platenia poistného od 1.7.2004 u SZČO, ktorá si podala za rok 2003 daňové priznanie k paušálnej dani (predpokladané príjmy symbolické. napr. 50000,- Sk).
Skutočné príjmy za rok 2003:
verzia 1: napr. 120000,- Sk,
verzia 2: napr. 1000000,- Sk,
"limit" 72960 je v oboch prípadoch prekročený, povinné poistenie teda podľa mňa vzniklo.
Ani na SP na to nevedia zatiaľ odpovedať.

Bol som dlho preč, ale už som späť. Riadne ste zatiaľ poskočili. Nestačím sa dívať
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Navonok zložitý problém, ale odpoveď je jednoduchá -
SZČO, ktorá v roku 2003 podala daňové priznanie k paušálnej dani, od 1.7.2004 (do 30.6.2005) nie je povinne poistená na sociálne poistenie. A to bez ohľadu na výšku skutočne dosiahnutého príjmu za rok 2003.
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Zavádzajúce pre mňa je (bolo) ustanovenie § 15 ods. 3 písm. a) starého ZDP, kde sa "paušalistom" ustanovovala povinnosť viesť evidenciu o príjmoch. Čiže pre zistenie splnenia podmienok § 21 ods. 1 zák. č. 461/2003 by sme mohli mať "ukazovateľ" k dispozícii. Akurát väzba na § 138 - vymeriavací základ nie je žiadna.
Ale - ked nyšt tak nyšt.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ešte k paušálnikom dôležitý link:

http://www.sme.sk/clanok-1646052.html
0 0
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

Pán Mihál môžete mi prosím poradiť aké sú nové max.vymeriavacie základy pre platenie odvodov?
Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať