Zavrieť

Porady

Odpisovanie interiérového vybavenia

Chcela by som Vás poprosiť o radu. Organizácia plánuje vybudovanie turisticko-informačnej kancelárie v svojej budove. Stavebné práce sú odhadované na 250 tis.Sk a interiérové vybavenie na cca 150.tis.Sk. Uvažujem ako to zaradím do majetku z hľadiska odpisovania. Podľa mňa o stavebné práce navýšim hodnotu budovy a budem odpisov v odp.triede 4, tak ako budova a interiérové vybavenie - súbor zaradím asi do odp. triedy 1 alebo 2 (to presne neviem) a budem samostatne odpisovať. Máte iný názor?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    interiérové vybavenie - nie je to nábytok? Ak je to celok montovaný na podklade nejakeého návrhu, asi áno, ale ak ide o samostané kusy, radšej by som volilasamostatné karty na jednotlivé kusy, samostatne ocenené

    Sefcikova je offline (nepripojený) Sefcikova

    Sefcikova
    [QUOTE=gabriela kováčová]... interiérové vybavenie - súbor zaradím asi do odp. triedy 1 alebo 2 (to presne neviem) a budem samostatne odpisovať. Máte iný názor?

    nábytok - 2. odp. skupina

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Zariadili sme veľku kanceláriu, pričom suma všetkého nábytku, ako napr. prac.stoly, skrine, police je 97000 Sk. Avšak suma jednotlivých kusov nepresiahne sumu 30000 Sk. Z toho mi vychádza, že ani jeden kus nie je odpisovaným majetkom podľa zákona. Ale určite to nemôžem odpisovať spolu ako súbor v hodnote 97000. Mám si teda stanoviť odpisový plán, napr. na 36 mesiacov a odpisovať každý jeden kus nábytku samostatne?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    misurka
    Zariadili sme veľku kanceláriu, pričom suma všetkého nábytku, ako napr. prac.stoly, skrine, police je 97000 Sk. Avšak suma jednotlivých kusov nepresiahne sumu 30000 Sk. Z toho mi vychádza, že ani jeden kus nie je odpisovaným majetkom podľa zákona. Ale určite to nemôžem odpisovať spolu ako súbor v hodnote 97000. Mám si teda stanoviť odpisový plán, napr. na 36 mesiacov a odpisovať každý jeden kus nábytku samostatne?
    Odpisový plán potrebuješ v prípade, že majetok posúdiš ako dlhodobý.

    Odpisuje sa majetok s hodnotou vyššou ako je hodnota stanovená ZDP (v súčasnosti 30 tis. Sk). Ak stanovíš dobu použiteľnosti majetku, ktorý nespĺňa podmienku hodnoty pre zaradenie do odpisovaného majetku, dlhšiu ako jeden rok, odpisuje sa aj tento drobný dlhodobý majetok.

    Odpisovanie drobného dlhodobého majetku je na účtovnej jednotke (riešiť internou smernicou, rovnako ako odpisovanie všetkého dlhodobého majetku). Účtovné odpisy drobného dlhodobého majetku sú aj odpismi daňovými.

    Čo sa týka zaradenia majetku:
    - samostatne zaradiť majetok so samostatným použitím,
    - ako súbor zaradiť majetok, ktorý je súborom - jednalo by sa napríklad o zmontované kusy, ktoré sú použiteľné iba ako súbor, pričom aj výdavky na montáž by zvyšovali vstupnú cenu majetku.

    Odpisovanie interiérového vybavenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.