Zavrieť

Porady

nelegalna praca

Chcela by som sa spytat, ci v pripade, ze budem viest uctovnictvo mojmu manzelovi, ktory prave zalozil s.r.o, bez naroku na odmenu, ci budem vykonavat nelegalnu pracu v zmysle zakona o nelegalnej praci. Som na rodicovskej dovolenke......
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ninna je offline (nepripojený) Ninna

    Ninna
    Áno.
    Nelegálna práca je aj práca. ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom a nemá s fyzickou osobou založený právny vzťah podľa Obchodného zákonníka. Práca, ktorú vykonáva osoba v príbuzenskom vzťahu je nelegálnou prácou.
    Takúto odpoveď som dostala od Ing.Jany Mederovej /vydavateľstvo: Poradca/

    Vera je offline (nepripojený) Vera

    Vera
    Urob mu účto a nech sa tvári, že si to robil sám. Kto ti dokáže že si to robila ty a nie on??

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    bui
    Chcela by som sa spytat, ci v pripade, ze budem viest uctovnictvo mojmu manzelovi, ktory prave zalozil s.r.o, bez naroku na odmenu, ci budem vykonavat nelegalnu pracu v zmysle zakona o nelegalnej praci. Som na rodicovskej dovolenke......
    a) účtovníctvo budeš viesť SRO, nie manželovi. Aj po právnej stránke je to iný subjekt.

    b) si na MD, ale nič Ti nebráni uzatvoriť so subjektom (možno v zastúpení manželovom ) zmluvu. Napr. príkaznú. Jednak by to prinieslo nejakú nákladovú položku SRO, jednak by žiadny orgán nemohol subjekt podozrievať z nelegálnej, čiernej práce.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    STRELEC
    a) účtovníctvo budeš viesť SRO, nie manželovi. Aj po právnej stránke je to iný subjekt.

    b) si na MD, ale nič Ti nebráni uzatvoriť so subjektom (možno v zastúpení manželovom ) zmluvu. Napr. príkaznú. Jednak by to prinieslo nejakú nákladovú položku SRO, jednak by žiadny orgán nemohol subjekt podozrievať z nelegálnej, čiernej práce.
    a,Je jedno, či bude viesť účto SRO,alebo manželovi, ak bez akejkoľvek zmluvy, stále je to nelegálna práca.l

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    to ze budem viest ucto ja a podpisovat doklady bude manzel , akoze si vedie ucto sam,napadlo ako jedine riesenie aj mna. Rozmyslala som aj nad tym, ze by som mala nejaku dohodu o VP, teraz ked som na rodic. dovolenke, myslim, by to nevadilo o tu almuznu nieco nad 4 tis, by som tusim uz neprisla, no od marca budem na materskej s druhym babatkom a to nie som si ista, ci by som mohla pocas materskej nieco robit......myslim na dohodu ci prac. zmluvu

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Jednou z podmienok nároku na materské (vo všeobecnosti na nemocenské dávky) je aj, (§30 písm.b) že zamestnanec nemá v čas materskej príjem, ktorý sa považuje za VZ podľa §138 ods.1 až 6.
    Pre úrazové poistenie je považovaný aj dohodár za zamestnanca a vzťahuje sa na neho §138 od.1 až 6. Takže dohodou by som to nerobila.
    Ale vzťah na základe príkaznej zmluvy nie je vzťahom zamestnanca a zamestnávateľa ani pre zákon o SP - na príkaznú zmluvu sa zákon o SP nevzťahuje, takže môžeš počas materskej uzavrieť príkaznú zmluvu a vykonávať činnosti podľa nej.

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    ja som bola pred nastupom na moju prvu matersku normalne zamestana...a platili sa za mna vsetku odvody do SP, nedostala som vypoved ...z materskej som presla rovno do rodicovskej dovolenky...viem ze sa od 1.7.neodvadza za zeny na RD nemocenske poistenie, no ja budem splnat podmienku ze som bola dva roky pred nastupom na druhu matersku aspon 270 dni poistena... ved v case MD aj RD az do 1.7.2005..a aj predtym som bola poistena....

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Nejde o 270 dní poistenia. Ide o to, že momentálne nie si nemocensky poistená, a kto nie je nemocensky poistený, s výnimkou ochrannej lehoty, nemá nárok na nemocenské dávky vrátane materskej. Od 1.7. beží tehotným zamestnankyňám na RD ochranná lehota 6 mesiacov. Tá ale skončí 31.12.
    Možno by sa dalo uvažovať o niečom takom, že keď pracovníčka skonči rodičovskú dovolenku a nastupuje na materskú, vzniká jej opäť nemocenské poistenie a bude mať nárok na materské - ale to by chcelo stanovisko SP, prípadne právnika. Jednoduchšie je aspoň 1 deň nastúpiť do práce (resp. čerpať dovolenku).
    Naposledy upravil Jana Motyčková : 07.12.05 at 20:11 Dôvod: mimo témy

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Riešením by bolo aj dobrovoľné nemocenské poistenie, pretože do obdobia nemocenského poistenia sa započítava aj obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, ak trvalo v období dvoch rokov pred vznikom nároku na nemocenskú dávku.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Opäť opakujem, nejde o 270 dní poistenia a sme . Tých 270 dní má splnených.

    Navrhujem túto diskusiu preniesť do http://www.porada.sk/showthread.php?p=151751#post151751

    Ale aj tak dnes končím.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.