Zavrieť

Porady

Návrh vyhlášky MZ SR k ročnému zúčt.poistného

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V prílohe prikladám návrh vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzoroch tlačív ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie.

Ide o návrh zverejnený v týchto dňoch na medzirezortné pripomienkové konanie.

Viď:
http://www.health.gov.sk/redsys/rsi....AGE=S&LENGTH=S
Naposledy upravil Jozef Mihál : 02.02.06 at 08:35
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
domacnost
Ak celý rok platil zo základu dane 14% , tak musí vypočítavať poistné zvlášť? Zvlášť za obdobie od 1-8/2005 14% a zvlášť za 9-12 7%-ked týchto 7% neplatil stále platil 14%.

Tlačivo x , tu na porade som si našla SZČO- príklad a k tomu tlačivo typu B Ročné zúčtovanie, mal si na mysli toto tlačivo? a prosím ťa ak nie môhol by si mi dať link na takéto tlačivo či je na porade? aj uvedený list XB.

Na tlačive typu B som si našla v oddieli VIII. výpočet SZČO od 1.7.2006 - 30.6.2007 , kde sa pýtajú na % sadzbu poistného - tento ZŤP môže tam už uviesť 7% ? Zo 7% si vypočíta na nové obdobie poistné, mňa len zaujíma či si s kľudom môže uviesť 7%?
Podá zúčtovanie na tlačive X, na liste X si rozdelí celoročný VZ na časť za 1-8, z čoho počíta poistné sadzbou 14% a na časť za 9-12, z čoho počíta poistné sadzbou 7%.

Pri výpočte preddavkov uvedie sadzbu 7%.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
somij
Ad 1 : V ČR robil asi v pracovnom pomere a nebol zdravotne poistený na Slovensku. T.j. použije tlačivo B. áno pracoval v pracovnom pomere, či bol poistený na Slovensku si musím vyzistiť

Ad 2 :7% platil ako dobrovoľne nezamestnaný ? Ak áno, ešte je dôležité od kedy bol osobou so zdravotným postihnutím. Ak celý rok, použije tlačivo S, s listami A,B,C. Ak mal zmenu sadzby poistného počas roka (z dôvodu ZPS), tak použije tlačivo X s listami A,B,C.
nie, bol normálne vedený v evidencii uchádzačov (dostal príspevok na samozamestnanie), za 08/2005 musel zaplatiť do ZP ešte 14%, ale po zmene zákona, od 09/2005 už len 7% na základe preukazu ZŤP.
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o overenie môjho predpokladu. Máme zamestnanca ktorý bol od 1.1.-31.3.2005 zamestnaný s hrubým príjmom 10.000 Sk, od 1.4.2005-21.4.2005 u nového zamestnávateľa mal prijem 20.000 Sk, od 21.9-5.10.2005 bol nezamestnaný, evidovaný na úrade prace, a od 5.10-31.12, pracoval u dalsieho zamestnavateľa (skúšobná doba) s prijmom 13.000 Sk. Moj predpoklad je že nemusi požiadať o ročné zúčtovanie, nakolko jeho príjem nepresiahol 43 095 Sk. Je moj predpoklad správny? Alebo má požiadať posledného zamestnávateľa, kde skončil v skúšobnej dobe o ročné zúčtovanie.
Ďakujem
Maca88
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

somij
Nižšia sadzba poistného (7%| sa vzťahuje ZŤP až od 1.9.2005. Pri zúčtovaní bude musieť robiť tlačivo X s listom XB, kde vypočíta poistné žvlášť za dobu 1-8/2005 so sadzbou 14%, za 9-12 so sadzbou 7%. Tlačivo ju na to navedie.
Začala som vyplňať tlačivo XB-SZČO, ktorá nemala žiadny iný príjem počas celého roka 2005, ZŤP bola počas celého roka 2005 a neuplatňovala si v r.2005 zľavu od 1.9.-31.12.2005 7%, ale počas roka 2005 platila stále 14%.

Bola by som rada v I.Oddieli - údaje o SZČO či by ste mi odsúhlasili nasledovný výpočet.

I. Oddiel:
- poistenec sa považov. za SZČO B04 od 1.1.2005 do 31.12.2005
( tu som uviedla dátum, kedy bol len SZČO a to počas celého roka )
- počet dní obdobia uvedeného v B04 - 365 dní
- základ dane z príjmov FO B07 50 000,00
( uviedla som príjem - výdaj )
- výdavky na poistné, o ktoré sa znížil ZD z príjmov FO 9 520,00
( tuto mám chápať, koľko v skutočnosti sa zaplatili preddavky za r.2005?)
- B 09 27 813,08 SK
( 50 000 + 9520 / 2,14 = 27 813,08 )

II. Oddiel:
- riadok B11 tu som nevyplnila nič, pretože podľa § 11 ods.8 písm.a)aži)k) zákona - štát neplatil za r.2005 za tohto SZČO odvody.
Pri tomto riadku nie som si istá či to mám správne, pochopila som to správne? SZČO si platil počas celého roka sám preddavky.
- riadok B12 tu som uviedla sumu 76,20
( 27 813,08 / 365 x p.B11 - toto je vlastne 0,00 ) = 76,20
- riadok B 13 neviem čo mám uviesť ???

Budem mocccc vďačná , ak ma niekto skontroluje alebo po prípade opraví.
0 0
MáriaPaM MáriaPaM

MáriaPaM je offline (nepripojený) MáriaPaM

[quote=MáriaPaM]Skusila som vyplniť prvé zúčtovanie A za zamestnankyňu, ktorá robila od 1.1.2005 do júna a potom išla na materskú. Dva krát mala parádnu odmenu a teraz mi to vychádza, ža má doplatiť asi 10.000. To sa ozaj ročný VZ nekráti o dobu PN a hlavne MD ???


Prosím, ako je to s tou materskou dovolenkou? Fakt si doplatí vlastne aj za tú dobu?
0 0
MMM MMM

MMM je offline (nepripojený) MMM

Mam takyto pripad:
v roku 2005 len zamestnanec. Z toho cast roka zamestnavatel zo SR a cast roka zamestnavatel z EU, ktory nama na uzemi SR nic-ani stalu prevadzkaren, proste nic.
Dotycny zamestnane vykonaval pracu aj v SR aj v statoch EU.
Mesacne sme odvadzali preddavky na poistne do ZP.
Prosim Vas, pan Mihal, ktory typ rocneho zuctovania mam pozit pre tohoto konkretneho zamestnanca. Jedine asi typ S.
Dakujem.
Naposledy upravil MMM : 26.04.06 at 07:41
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
MMM
Mam takyto pripad:
v roku 2005 len zamestnanec. Z toho cast roka zamestnavatel zo SR a cast roka zamestnavatel z EU, ktory nama na uzemi SR nic-ani stalu prevadzkaren, proste nic.
Dotycny zamestnane vykonaval pracu aj v SR aj v statoch EU.
Mesacne sme odvadzali preddavky na poistne do ZP.
Prosim Vas, pan Mihal, ktory typ rocneho zuctovania mam pozit pre tohoto konkretneho zamestnanca.
Dakujem.

keď bol len zamestnancom, tak typ S a vloží toľko listov SA, koľko mal zamestnávateľov. Na každom liste SA sa uvedú údaje týkajúceho sa jedného zamestnávateľa musí si robiť RZP ak mal aspoň 1 mesiac príjem podľa §13 ods. 1 až 4 vyšší , alebo 1 mesiac nižší ako 43095.
môže si podať RZP aj sám a môže si požiadať aj posledného zamestnávateľa o vykonanie RZP
teraz mi napadlo toto platí aj v tomto konkrétnom prípade, ak pracoval aj v zahraničí??? no toto!!! potom neviem či je to tak, ale rozhodne keď na Slovensku mal viac zamestnaní tak moja odpoveď je správna........ aspoň dúfam :p
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
[quote=MáriaPaM]
MáriaPaM
Skusila som vyplniť prvé zúčtovanie A za zamestnankyňu, ktorá robila od 1.1.2005 do júna a potom išla na materskú. Dva krát mala parádnu odmenu a teraz mi to vychádza, ža má doplatiť asi 10.000. To sa ozaj ročný VZ nekráti o dobu PN a hlavne MD ???


Prosím, ako je to s tou materskou dovolenkou? Fakt si doplatí vlastne aj za tú dobu?
Maximálny ročný VZ je pre každého bez rozdielu 517140 Sk.

Nekráti sa o dobu PN, materskej.
0 0
zuzanavo zuzanavo

zuzanavo je offline (nepripojený) zuzanavo

Zdravím. Máme robiť ročné zúčtovanie ZP ak zamest. pracoval od 1.januára do 31. augusta. Od 1. sept. do 4. sept. bol dobrovoľne nezamestnaný. Od 5. sept. do 31. dec. bol znova zamestnancom.
Bude si ročné zúčt. robiť zamestnanec sám, pretože nebol počas celého roka zamestnancom? Záleží na výške príjmu, alebo si zúčt. musí spraviť sám, bez ohľadu na výšku príjmu?

Tie isté dátumy, len od 1. do 4. sept. nebol dobrovoľne nezamestnaný, ale bol ako evidovaný na úrade práce. Bude si robiť zúčt. sám preto že nebol celý rok zamestnaný, alebo preto , lebo to súvisí s výškou príjmov?
Ďakujem
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
zuzanavo
Zdravím. Máme robiť ročné zúčtovanie ZP ak zamest. pracoval od 1.januára do 31. augusta. Od 1. sept. do 4. sept. bol dobrovoľne nezamestnaný. Od 5. sept. do 31. dec. bol znova zamestnancom.
Bude si ročné zúčt. robiť zamestnanec sám, pretože nebol počas celého roka zamestnancom? Záleží na výške príjmu, alebo si zúčt. musí spraviť sám, bez ohľadu na výšku príjmu?

Tie isté dátumy, len od 1. do 4. sept. nebol dobrovoľne nezamestnaný, ale bol ako evidovaný na úrade práce. Bude si robiť zúčt. sám preto že nebol celý rok zamestnaný, alebo preto , lebo to súvisí s výškou príjmov?
Ďakujem

Poistenec,kt. bol v r. 2005 aj zamestnancom aj samoplatiteľom/ od 1.9.do 4.9.bol samoplatiteľ/ nemusí RZP podať, ak v období kedy bol samoplatitľom jeho príjem podľa §13 ods. 7 zákona nepresiahol polovicu úhrnu min. miezd,v obd. od 1.9.2005 do 31.12.2005- je to hranica 13000.- a
v obd. keď bol zamestnacom mal príjem do 43095.
ak mal čo len 1 mesiac viac než 43095 a v obd. kedy bol samoplatiteľom mal vyšší príjem ako úhr. min. miezd ----tak musi podať RZP sám.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ZuzanaP
nie, bol normálne vedený v evidencii uchádzačov (dostal príspevok na samozamestnanie), za 08/2005 musel zaplatiť do ZP ešte 14%, ale po zmene zákona, od 09/2005 už len 7% na základe preukazu ZŤP.
Čiže došlo k zmene sadzby poistného v priebehu roka, t.j. automaticky tlačivo X, list A za zamestnanie, B za SZČO. C nevypisuje ( v pôvodnej odpovedi som zle prečítala otázku).
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

maca88
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o overenie môjho predpokladu. Máme zamestnanca ktorý bol od 1.1.-31.3.2005 zamestnaný s hrubým príjmom 10.000 Sk, od 1.4.2005-21.4.2005 u nového zamestnávateľa mal prijem 20.000 Sk, od 21.9-5.10.2005 bol nezamestnaný, evidovaný na úrade prace, a od 5.10-31.12, pracoval u dalsieho zamestnavateľa (skúšobná doba) s prijmom 13.000 Sk. Moj predpoklad je že nemusi požiadať o ročné zúčtovanie, nakolko jeho príjem nepresiahol 43 095 Sk. Je moj predpoklad správny? Alebo má požiadať posledného zamestnávateľa, kde skončil v skúšobnej dobe o ročné zúčtovanie.
Ďakujem
Maca88
"od 21.9-5.10.2005 bol nezamestnaný, evidovaný na úrade prace" - nemal byť ten prvý dátum 22.4.? Ak áno, nemusí robiť RZ.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

domacnost
Začala som vyplňať tlačivo XB-SZČO, ktorá nemala žiadny iný príjem počas celého roka 2005, ZŤP bola počas celého roka 2005 a neuplatňovala si v r.2005 zľavu od 1.9.-31.12.2005 7%, ale počas roka 2005 platila stále 14%.

Bola by som rada v I.Oddieli - údaje o SZČO či by ste mi odsúhlasili nasledovný výpočet.

I. Oddiel:
- poistenec sa považov. za SZČO B04 od 1.1.2005 do 31.12.2005
( tu som uviedla dátum, kedy bol len SZČO a to počas celého roka )
- počet dní obdobia uvedeného v B04 - 365 dní
- základ dane z príjmov FO B07 50 000,00
( uviedla som príjem - výdaj )
- výdavky na poistné, o ktoré sa znížil ZD z príjmov FO 9 520,00
( tuto mám chápať, koľko v skutočnosti sa zaplatili preddavky za r.2005?).
- to, čo si uplatnil vo výdavkoch pri výpočte základu dane.

domacnost
- B 09 27 813,08 SK
( 50 000 + 9520 / 2,14 = 27 813,08 )

II. Oddiel:
- riadok B11 tu som nevyplnila nič, pretože podľa § 11 ods.8 písm.a)aži)k) zákona - štát neplatil za r.2005 za tohto SZČO odvody.
Pri tomto riadku nie som si istá či to mám správne, pochopila som to správne? SZČO si platil počas celého roka sám preddavky.?).
- tu uvedie dátumy ak bol bol dôchodcom, študento a pod. (príslušné písmená zákona), aj keď za tú dobu platil preddavky - ak je predpoklad, že jeho príjem za toto obdobie je nižší ako úhrn 1/2 minimĺanych miezd. V jeho prípade, ak bol dôchodcom a pod. tento odddiel vyplní. Ak nebol dôchodcom a pod., oddiel nevypĺňa.

domacnost
- riadok B12 tu som uviedla sumu 76,20
( 27 813,08 / 365 x p.B11 - toto je vlastne 0,00 ) = 76,20
Ak nevypĺňate, tak 0 - ak položka B11 je nula, tak aj výsledok musí byť 0.

domacnost
- riadok B 13 neviem čo mám uviesť ???
Ak nevypĺňate II.odiiel, nepíšete nič. Ak vypĺňate II.oddiel, musíte po p.B12 pokračovať v tlačive X až po X27 a postupujete podľa predtlače.


Pri vypĺňaní si čítajte aj poznámky, ak je pri položke hore indexové čísielko. Sú dôležité.
0 0
Indiana Indiana

Indiana je offline (nepripojený) Indiana

Otázočka k minimálnemu VZ:

V zákone o ZP sa definuje minimálny VZ ako minimálna mzda s odvolávkou na celý Zákon o minimálnej mzde. A keď sa pozriem na §2 odst.3 :"... Zamestnancovi odmeňovenému minimálnou mzdou, ktorý ... neodpracoval v mesiaci všetky pracovné dni, patrí minimálna mzda vo výške zodpovedajúcej odpracovanému času.". Dovolenku predsa preplácam priemerom podľa Zákonníka práce a minimálnu mzdu mám počítať na odpracovaný čas (dovolenka teda nie je odpracovaný deň).

Alebo sa mám pozerať na deň dovolenky ako deň, kedy mal byť odvod urobený? Toto ale nie je potom podchytené v zákone.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

zuzanavo
Zdravím. Máme robiť ročné zúčtovanie ZP ak zamest. pracoval od 1.januára do 31. augusta. Od 1. sept. do 4. sept. bol dobrovoľne nezamestnaný. Od 5. sept. do 31. dec. bol znova zamestnancom.
Bude si ročné zúčt. robiť zamestnanec sám, pretože nebol počas celého roka zamestnancom? Záleží na výške príjmu, alebo si zúčt. musí spraviť sám, bez ohľadu na výšku príjmu?

Tie isté dátumy, len od 1. do 4. sept. nebol dobrovoľne nezamestnaný, ale bol ako evidovaný na úrade práce. Bude si robiť zúčt. sám preto že nebol celý rok zamestnaný, alebo preto , lebo to súvisí s výškou príjmov?
Ďakujem
RZ nemusí robiť, ak ako dobrovoľne nezamestnaný nemal príjem vyšší ako 1/2 minimálnej mzdy za to obdobie, a ak ako zamestnanec mal príjmy kaŽdý mesiac nižšie ako 43095 Sk.

Ak by bol evidovaný na ÚP, RZ nemusí robiť, ak v každom mesiaci mal príjmy nižšie ako 43095 Sk.
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

somij
"od 21.9-5.10.2005 bol nezamestnaný, evidovaný na úrade prace" - nemal byť ten prvý dátum 22.4.? Ak áno, nemusí robiť RZ.
Ja som sa pomylila, ten datum je spravny, ale u druhého zamestnavatela pracoval od 1.4.2005-20.9.2005, následne bol evidovaný na NUP, cca 2 týždne. takže netreba mu robit ročné zúčtovanie?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Netreba .
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

somij
- to, čo si uplatnil vo výdavkoch pri výpočte základu dane.


- tu uvedie dátumy ak bol bol dôchodcom, študento a pod. (príslušné písmená zákona), aj keď za tú dobu platil preddavky - ak je predpoklad, že jeho príjem za toto obdobie je nižší ako úhrn 1/2 minimĺanych miezd. V jeho prípade, ak bol dôchodcom a pod. tento odddiel vyplní. Ak nebol dôchodcom a pod., oddiel nevypĺňa.


Ak nevypĺňate, tak 0 - ak položka B11 je nula, tak aj výsledok musí byť 0.


Ak nevypĺňate II.odiiel, nepíšete nič. Ak vypĺňate II.oddiel, musíte po p.B12 pokračovať v tlačive X až po X27 a postupujete podľa predtlače.


Pri vypĺňaní si čítajte aj poznámky, ak je pri položke hore indexové čísielko. Sú dôležité.
Janka, ďakujem viete bola som na školení u nemenovaného , ale on nám nevedel vysvetliť ani príklad, citoval len parag. k zákonu, čo si viem prečítať aj ja, ale priamo sa vyjadril a priznal, že nevie riešiť uvedené príklady. Chcela som ísť na školenie p.Mihála v našom meste, ale vtedy sa mi to akurát nehodí.

Prosím Vás Janka v liste XB-SZČO, som v B21 vyplnila k nasledovným mesiacom, kedy SZČO nebol poisten.štátu podľa zákona a nebol ani počas celého roka na PN.

1) otázka
Dobre som spravila, ked sZČO vyplnila B21? alebo som mala vyplniť B23,B25? alebo som v III.Oddieli nemala vyplňovať nič?

B21
január 31 dní
február 28
marec 31
apríl 30
máj 31
jún 30...... čo je spolu 365 dní.

2) otázka
B22 sa píše, že sa uvádza minim.základ podľa § 13 ods.17 a 18 zákona SZČO je uvedený aj výpočet a to vo vysvetlívkach, že
minimálny základ SZČO podľa § 13 ods.17 je 78 000,00 vydelený celkovým počtom dní v mesiaci napr.v januári je počet dní 31 a vynásobený počtom dní uvedených v B21 to jest 365? Takže:
78 000/31 x 365 = 918 387,10 SK? Táto suma sa mi zdá byť pri vysoká táto suma by sa mala uviesť v B22 v riadku január, môže to takto byť?
Je tento výpočet správny?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
1. SZČO od 01. 10. 2005, v 01-03/2005 pracoval pre českú firmu v ČR, od 04-09/2005 nezamestnaný.

Aký typ tlačiva použije?


Bol poistený v ČR, takže spraví ročné zúčtovanie len za SZČO na tlačive typu B.

Uvažujem správne?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Uvažuješ správne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať