Zavrieť

Porady

preinvestovanie straty

Chcem Vam poprosit v roku 2003 sme si uplatnili stratu vo vyske 80.000,- v roku 2004 ju chceme preinvestovat kupili sme pocitac aj s prisl. ktoreho hodnota je 72.000,- mam to zauctovane spravne

042/321 kupa 72.000,-
022/042 zaradenie 72.000,-

odpisovat ho nebudem ked ho vlastne preinvestovavam alebo mam urobit na konci roka odpis a v danovom priznani bude pripocitatelnou polozkou alebo mi poradte ako sa preinvestuje strata velmi pekne dakujem
Usporiadat
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
zuzanna
Chcem Vam poprosit v roku 2003 sme si uplatnili stratu vo vyske 80.000,- v roku 2004 ju chceme preinvestovat kupili sme pocitac aj s prisl. ktoreho hodnota je 72.000,- mam to zauctovane spravne

042/321 kupa 72.000,-
022/042 zaradenie 72.000,-

odpisovat ho nebudem ked ho vlastne preinvestovavam alebo mam urobit na konci roka odpis a v danovom priznani bude pripocitatelnou polozkou alebo mi poradte ako sa preinvestuje strata velmi pekne dakujem
no len môj názor:
musíš ho normálne zaradiť do majetku - čo máš, a odpisovať ho. Preinvestovanie straty chápem len ako pojem toho, že hodnotu straty si neskôr použila na rozvoj firmy... čo ostatní?
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

SWAY lenze ja som si o tych 80.000,- minuly rok znizila zaklad dane tak uz ho asi odpisovat nemozem pretoze by to bolo 2-krat je tak co vy ostatni na to
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
zuzanna
SWAY lenze ja som si o tych 80.000,- minuly rok znizila zaklad dane tak uz ho asi odpisovat nemozem pretoze by to bolo 2-krat je tak co vy ostatni na to
..to je v poriadku, veď si si umorila stratu z minulých období , predpokladám, že to bola 1/5 z celkovej straty? - no toto je interesantné - moc ma zauímajú názory ostatných.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

sway
no len môj názor:
musíš ho normálne zaradiť do majetku - čo máš, a odpisovať ho. Preinvestovanie straty chápem len ako pojem toho, že hodnotu straty si neskôr použila na rozvoj firmy... čo ostatní?
Prikláňam sa k názoru sway
0 0
viera d viera d

viera d je offline (nepripojený) viera d

My sme mali uz aj kontrolu z DU na preinvestovanie straty. Zaujimali ich len doklady (faktury) o nakupe hmotneho majetku.
Nezaujimalo ich, co sme s tym majetkom robili.
Ale majetok som normalne zaradila a aj odpisovala.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Samozrejme, že preinvestovaním sa myslí len to, že ušetrené peniažky na dani z príjmov musíš minúť na hmotný majetok. Čiže na jednej strane ich ušetríš a na druhej ich vlastne musíš minúť. A prečo by tento nákup mal byť ešte aj pripočitateľnou položkou ? Tomu nechápem.

To neznamená, že keď si si stratu uplatnila, nemôžeš si dať do nákladov to čo ti prikazujú kúpiť /HIM/.

Len v prípade nepreinvestovania uplatnenej straty by táto uplatnená strata bola pripočitateľnou položkou.

Ahoj
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

??? teraz neviem, že či je možné hovoriť o preinvestovaní straty, keď som nakúpila v hodnote väčšej ako bola umorená strata majetok ale taký, ktorý bol jednotlivo do 30 000,- a účtovala som ho na 501. ???
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
janaGT
??? teraz neviem, že či je možné hovoriť o preinvestovaní straty, keď som nakúpila v hodnote väčšej ako bola umorená strata majetok ale taký, ktorý bol jednotlivo do 30 000,- a účtovala som ho na 501. ???
podľa mňa je to preinvestovanie straty, zákon nehovorí o výške obstarávacích cien. Len by som si majetok určite zaradila do drobného majetku a mala k tomu evidenciu (stačí založiť výpis anal. 501). nie každý tak robí.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

sway
podľa mňa je to preinvestovanie straty, zákon nehovorí o výške obstarávacích cien. Len by som si majetok určite zaradila do drobného majetku a mala k tomu evidenciu (stačí založiť výpis anal. 501). nie každý tak robí.
mám to tak urobené, len som sa chcela uistiť. Ďakujem.
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Ohľadom preinvestovania straty - tento rok na školení nám bolo povedané, že to musí byť majetok nad 30 tisíc, ktorý sa odpisuje. A odpisy z majetku, ktorý je vlastne preinvestovanou stratou z minulýách období - to je riadny daňový náklad.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
iva
Ohľadom preinvestovania straty - tento rok na školení nám bolo povedané, že to musí byť majetok nad 30 tisíc, ktorý sa odpisuje. A odpisy z majetku, ktorý je vlastne preinvestovanou stratou z minulýách období - to je riadny daňový náklad.
kuknem presne do zákona a dám vedieť...
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Majetok odpisuješ a ten sa už nerozlišuje "iba" na odpisovaný. Môže byť aj do 30 tis. Stratu, ktorú si si uplatnila v HV, keď ste mali zisk za r. 2003, môžeš zaúčtovať na kap. fondy 431 AU/413 AU, mal by byť o tom zápis z valnej hromady. Hodnota kap. fondov Ti bude predstavovať tú umorenú stranu. Už sa písalo o tomto probléme v starších príspevkoch. Skús si ich vyhľadať.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

iva
Ohľadom preinvestovania straty - tento rok na školení nám bolo povedané, že to musí byť majetok nad 30 tisíc, ktorý sa odpisuje. A odpisy z majetku, ktorý je vlastne preinvestovanou stratou z minulýách období - to je riadny daňový náklad.
iva má pravdu. Ja mám jeden dobrý článok k tejto téme. Pripojím ho, aj keď je text dosť obsiahly. Je tam vysvetlené aj preinvestovanie straty.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Vďaka, pozriem si to. Ja mám zo školenia, že to môže byť aj do 30 tis.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Môže to byť aj do 30000,-, ale vtedy to musí byť drobný majetok odpisovaný, nemôže byť účtovaný na 501.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

bea
Môže to byť aj do 30000,-, ale vtedy to musí byť drobný majetok odpisovaný, nemôže byť účtovaný na 501.
Ale veď majetok do 30000 sa neodpisuje.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Organizácia sa môže rozhodnúť, že zaradí majetok do 30000 do dlhodobého majetku odpisovaného a účtuje ho na napr. na 022 a odpisuje minimálne 2 roky.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
bea
iva má pravdu. Ja mám jeden dobrý článok k tejto téme. Pripojím ho, aj keď je text dosť obsiahly. Je tam vysvetlené aj preinvestovanie straty.
tak to si pozrite!!! je to v tej prílohe na strane 169 - podľa mňa ak som to pochopila, sa to dá uplatniť na umorenie, ale je dôležité ako to zaúčtujete, či priamo na 501, alebo to preženiete cez majetok. sú tam aj §. Takže treba preúčtovať a dá sa to. aspoň ja som to tak pochopila.:p
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Ano, je to tak, treba ho odpisovať 2 roky a potom je to v poriadku. Takže môže byť aj do 30 tis. ale odpisovať po dobu 2 rokov.
Idem si to celé preštudovať, Bei vďaka za materiál.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

sway
tak to si pozrite!!! je to v tej prílohe na strane 169 - podľa mňa ak som to pochopila, sa to dá uplatniť na umorenie, ale je dôležité ako to zaúčtujete, či priamo na 501, alebo to preženiete cez majetok. sú tam aj §. Takže treba preúčtovať a dá sa to. aspoň ja som to tak pochopila.:p
čiže keď som to zaúčtovala na 022 a hneď som si uplatnila aj jednorázový 100% odpis tak sa to nepovažuje za majetok, ktorý môžem použiť na preinvestovanie straty?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať