Zavrieť

Porady

Skúsenosti s inštitútom ABSOLVENTSKÁ PRAX

Akú mate skúsenosť ? Myslím v spolupráci s NÚP, rýchlosťou vybavenia potrebných formulárov s vyplácaním príspevku pre zamestávateľa a absolventa, s ochotou zo strany potencionálnych študentov, ich prístupom k práci. Je Absolventská prax skutočne výhodná ?
Usporiadat
jarina jarina

jarina je offline (nepripojený) jarina

no podla mojho nazoru je pre zamestnavatela takato absolventska prax vyhodna, poznala som jednu pani - majitelku uctovnej kancelarie a mala tam jednu babu, ktora skoncila vysoku skolu , vyplatu jej platil urad prace, ale nemam s tym skusenosti ako sa to vybavuje, ako dlho to trva a ci je o to zaujem, ak by si nieco zistil, daj prosim vediet aj mne, tiez uvazujem o tom, ze si casom niekoho takto zoberiem ... lebo s tou pani ekonomkou uz nie som v kontakte
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Stretla som sa aj ja s Absolventskou praxou. Známa má v pláne zamestnať takto jednu nezamestnanú, že mzdu jej bude platiť NÚP a ona ako zamestnávateľ bude za to niečo dostávať. Neviete o tom náhodou niečo bližšie, ako to funguje? Vďaka za každú dobrú radu.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Viem, že pred rokom to bolo tak, že zamestnávateľ dostával 1000 Sk na mes. a evidovaný nezamestnaný (ten, čo skončil strednú školu - neviem ako je to pri VŠ) 500 Sk na mes. Zmluva sa uzatvára na 8 mes. a "zamestnanec" musí byť k dispozícii zamestnávateľovi 4 hod. denne.
Za absolventa sa považuje osoba, kt. ukončila štúdium pred dvomi rokmi. S vyplácaním nerobili žiadne problémy. 1000 Sk vyplácali približne na 16-17 deň po skončení mesiaca, ale zdá sa mi, že zo zákona by mali prašky vyplácať do 10 dní.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Áno, aj ja mám informáciu, že zamestnávateľ bude dostávať z úradu práce 1000,- Sk, ešte sa chcem opýtať, zahŕňa sa tých 1000,- Sk do celkového príjmu zamestnávateľa, ktorý je SZČO? Alebo je to nedaňový príjem?
0 0
Aňa Aňa

Aňa je offline (nepripojený) Aňa

unavená zmenami zákonov
No môžem Vám k tomu povedať len toľko, že poznám holku, ktorá teraz skončila medicínu (Karlovu univerzitu) a úrad práce jej ponúkol absolventské miesto za 1.500,- Sk!!!
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Aňa, aj môj spolužiak vykonával v 05-2004 absolvetskú prax na obecnom úrade a tých 1500,- Sk mu pripočítali k jeho podpore.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Áno, ponúkajú 1.500,- Sk k podpore, ale čo s tým príjmom, čo dostane z úradu práce zamestnávateľ, za to, že zamestnáva absolventa. Daňový alebo nedaňový príjem?
0 0
Aňa Aňa

Aňa je offline (nepripojený) Aňa

unavená zmenami zákonov
Ja by som to dala do daňového príjmu, pretože tých 1.500,- keď absolventovi zamestnávateľ vyplatí, tak určite to dáva do daňového výdaju. Tým pádom on nemá žiadne náklady na mzdu a tak sa mu to vynuluje. Pretože ÚP mu dáva tých 1.500,- Sk.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Zamestnávateľ dostáne 1.000,- a zamestnancovi priamo úrad práce vypláca 1.500,-, zamestnávateľ zamestnancovi nevypláca nič.
0 0
dusanpetras dusanpetras

dusanpetras je offline (nepripojený) dusanpetras

Je to trojstranný vzťah. Zamestnavatěľ, zamestnanec a NUP. Zamestnavatel dostava 1000Sk od NUP a zamestnanec dostava 1500 Od NUP. A musi sa hlasit kazde 2 tyzdne na NUP. Kazdy mesiac zamestnavatel pise popis praxe, ktoru za ten cas zamestnanec vykonal !!! Uvadzaju, ze maximalna doba je 8 mesiacov, pricom denne max 4 hodiny.

A moja otazka - je teda prispevok zamastnavatela od NUP 1000Sk danovy prijem ? Co poradite ?
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

pre dusanpetras:aj mam skusenosti s vybavenim absolvenstkej praxi,muselo sa mi to podarit v priebehu 1 dna,nakolko sme sa neskoro spamatali a museli sme podat ziadost kvoli zasadaniu výboru pre schvalenie ziadosti este v tem den.Potrebovali sme vypisat ziadost, dolozit vysvedcenia absolventa, museli sme mu uzavriet urazove poistenie (resp.on si ho uzatvaral) na 1 rok a zmluvu dolozit na UP,rozhodnutie o evidencii na UP a nepriznani podpory v nezam.to je zatial vsetko,na co si ohladom toho pamatam.
0 0
dusanpetras dusanpetras

dusanpetras je offline (nepripojený) dusanpetras

Je niekde v zákone stanovené, koľko absolventov môže živnostník viesť na abs. praxi ? Záleží to povedzme od obratu, od jeho sídla, od počtu jeho zamestnancov, od jeho náplne práce ... ???
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Ja mám tiež skúsenosti s vybavením absolventskej praxe - začala som podaním žiadosti na UPSVaR, žiadosť je tlačivo úradu PSVR, okrem iného v ňom uvediete o akých absolventov máte záujem - škola, odbor, a úrad práce mi začal posielať záujemcov na výber. S vybraným uchádzačom spísal úrad práce dohodu ako i s nami. Súčasťou dohody je popis pracovných činností, ktoré bude absolvent vykonávať. Absolventská prax je šesť mesiacov,absolvent pracuje 20 hodín týždenne a má nárok na 10 pracovných dní voľno. Zamestnávateľ je povinný do 10 dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca predkladať evidenciu dochádzky absolventa. Úrad PSVR poskytuje zamestnávateľovi paušálny poplatok 1000,- Sk mesačne na úhradu jeho nevyhnutných výdavkov súvisiacich s vykonávaním absolvenskej praxe.
Z toho vyplýva, že tento poplatok je zdaniteľným príjmom, nakoľko si uplatňuješ odpočítateľné výdavky so zamestnávaním absolventa. (JU)
Myslím si že nezáleží na počte absolventov, ak majú záujem absolventi (dostávajú 1500,--Sk mes.) dá sa vybaviť i troch.
Pekný deň !
0 0
Maja2 Maja2

Maja2 je offline (nepripojený) Maja2

Elenka môžem potvrdiť, zo včerajšieho dňa - bola som na UPSVaR mám presne tie isté informácie ako Ty.
0 0
Fidlo Fidlo

Fidlo je offline (nepripojený) Fidlo

Aj podľa mňa je príspevok zamestnávateľovi od úradu práce príjmom zahrňovaným do základu dane, v JU - ostatné príjmy, logicky keďže výdavky na absolventa si určite tiež účtujete do "nákladov" a tento príspevok od úradu práce je práve na pokrytie týchto nákladov.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
aké sú to výdavky na absolventa?
0 0
MIma MIma

MIma je offline (nepripojený) MIma

Ja by som ešte odporučila pri nástupe absolventov vypracovať interný pokyn pre vykonávanie ab.praxe, kde bude uvedená náplň práce a zabezpečenie podmienok pre ich prácu a poučenie o bezpečnosti práce. Mali by to podpísať. Máme na praxi troch absolventov a mali sme už aj kontrolu z Úradu práce, a kontrolovali aj tieto veci.
0 0
dusanpetras dusanpetras

dusanpetras je offline (nepripojený) dusanpetras

MIma
Ja by som ešte odporučila pri nástupe absolventov vypracovať interný pokyn pre vykonávanie ab.praxe, kde bude uvedená náplň práce a zabezpečenie podmienok pre ich prácu a poučenie o bezpečnosti práce. Mali by to podpísať. Máme na praxi troch absolventov a mali sme už aj kontrolu z Úradu práce, a kontrolovali aj tieto veci.
Ahoj Mima. Zaujímalo by ma, ako má vyzerať taký Interný pokyn pre vykonávanie absolvenstkej praxe. je najeká možnosť, ako by som sa mohol o tom niečo dozvedieť ? nejaká šablóna, vzor, príklad, apod ?
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Aj mna to zaujima, musi najprv firma najst absolventa alebo len sa obrati na UP?
0 0
fasia fasia

fasia je offline (nepripojený) fasia

Urcite sa chodte poinformovat na urad prace. Neviem ako kde ale u nas je pani co to ma na starosti velmi ustretova. Ja mam priebezne 3-4 absolventov. A sme s nimi maximálne spokojní. Oni sa tiez nestazuju, nakolko sa vieme vzdy dohodnut. Podienkou na ziskanie absolventa su: zamestnavatel musi mat minimalne jedneho normalneho zamestnanca,a absolventovi musi vytvorit podmienky na vykon praxe. Za kazdeho dostane 1000,- sk a absolvent 1500,- Ale to uz sa tu popisalo.
Prijem normalne zaradujem do prijmov na zdanenie. U absloventov sa tento prijem nepovazuje za prijem na zdanenie.
Absolventov az na jednu vynimku sme si nasli vsetkych sami. Su ludia, ktori su radi ze mozu na prax a tu prax u nas aj realne ziskavaju. Zapajame ich do vsetkych cinnosti ktore robime a ked chcu, ukazujeme im veci ktore ich zaujimaju alebo sa chcu naucit. Ked vam dohodia niekoho z uradu prace, nemusia chciet vzdy spolupracovat a robia problemy potom. Tak to je asi vsetko. Ja tento institut vyuzivam od oktobra minuleho roku. Je to super...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať