Zavrieť

Porady

nadobudnutie tovaru z EU

Prosím, poraďte! Mám dodávku tovaru zo zahraničia. Tovar bol dodaný 20.05.05 Faktúra bola vyhotovená 17.05.05 a prijatá 08.06.05. Ktorý je deň vzniku daňovej povinnosti? Keby bola faktúra vystavená až po prijatí tovaru nemám problém. Takto si myslím, že budˇje to 20.05. alebo 08.06. Vďaka za pomoc, hľadala som v podobných témach, nenašla som.
Pata
Usporiadat
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

Do účtovníctva ju prerátavaj kurzom dátumu dodania - t.j. 20.5., ale pre DPH použi kurz k dátumu vystavenia - t.j. 17.5.
0 0
pata pata

pata je offline (nepripojený) pata

Mám DPH počítať kurzom ku dňu vystavenia faktúry, aj ked sme vtedy este menali žiaden tovar?
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

Podľa nášho daňového poradcu sa DPH prerátava kurzom vystavenia faktúry, ale faktúra do účtovníctva sa prerátava kurzom dodania tovaru (pokiaľ to nemáš ujednotené internou smernicou, v ktorej si určíš na obe dane jeden dátum). Neviem však, prečo ti dodávateľ vystavil faktúru ešte skôr ako dodal tovar, to sa predsa nerobí. Je tá faktúra riadna, nie je zálohová?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Práveže zo zahraničia je to úplne bežné, že faktúra je vystavená skôr ako je tovar dodaný.
Riešili sme rovnaký problém a zistili sme, že vzniká problém, nakoľko sa tu má aplikovať § 20 ods. 1 písm. a) (nakoľko písm. b) sa na tento prípad nevzťahuje). Daňová povinnosť vznikne 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru.
Vznik účtovného prípadu: dátum dodania
Daňová povinnosť: 15. deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca po nadobudnutí tovaru.
Iný postup si musíš vedieť obhájiť. Niekedy sa dá aj inak, ale daniari tento postup nemusia akceptovať (ak na vystavenú faktúru "bezprostredne" nadväzuje dodávka - avšak tento pojem nie je objasnený v zákone). Záleží teda na časovom rozpätí od vystavenia faktúry a dodávky tovaru. Naznačený postup vychádza priamo zo zákona a je odkonzultovaný s MF.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
To bolo teda promtné. Ešte sme sa ani nedohodli, či sa mýlime, alebo nie ...Mohli sme o tom diskutovať.
Viac názorov do diskusie pomáha. Možno máte iné skúsenosti ako my.
Naposledy upravil Jana Acsová : 14.06.05 at 13:21
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pre upresnenie:

§ 20 ods. 1 písm. b) nemožno uplatniť, nakoľko sa viaže na vyhotovenie faktúry do 15 dní od uskutočnenia dodávky a v tomto prípade bola faktúra pred dodávkou a nie po dodávke.

Tak nám to bolo vysvetlené.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
ešte ma tak napadlo, ved oni mohli odoslať ten tovar 17.5. a aj fa vystaviť a k nám mohol prísť až 20.5., takže v tomto je to ok.. a ak tú faktúru poslali poštou, hmm.. ale aby skoro mesiac cestovala...
ale ako píše AVO.. treba dávať pozor na ten 15 deň vzniku daňovej povinnosti, daniari si na tom radi zgustnú...
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
jamajka
Do účtovníctva ju prerátavaj kurzom dátumu dodania - t.j. 20.5., ale pre DPH použi kurz k dátumu vystavenia - t.j. 17.5.
ja to tiež takto robím
0 0
juliska juliska

juliska je offline (nepripojený) juliska

Prosím aj ja by som potrebovala poradiť. Na faktúre za dodávku tovaru z EU mám vyčíslenú aj dopravu a poplatky spojené s dopravou, mám túto dopravu zahrnúť do celkovej sumy a tú zdaniť a následne si uplatniť odpočet,alebo to mám vyňať a do akých riadkov DP to uviesť? Vopred ďakujem a budem trpezlivo čakať.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Juliska, postupuje sa podľa § 23 (§22 ods.1 až 4). Základom dane je všetko, čo tvorí protihodnotu za dodanie tovaru alebo služby. Konkrétne v ods. 2 je vymenované, že do základu dane sa zahŕňajú aj náklady na prepravu a súvisiace náklady. Podľa môjho názoru teda hodnota prepravy a súvisiacich nákladov je súčasťou základu dane.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
juliska
Prosím aj ja by som potrebovala poradiť. Na faktúre za dodávku tovaru z EU mám vyčíslenú aj dopravu a poplatky spojené s dopravou, mám túto dopravu zahrnúť do celkovej sumy a tú zdaniť a následne si uplatniť odpočet,alebo to mám vyňať a do akých riadkov DP to uviesť? Vopred ďakujem a budem trpezlivo čakať.
ja to dávam všetko na 131... a teda celkovú sumu zdaním...... na sklad prijímam tovar v normálnej cene a náklady na dopravu ako vedľajšie náklady....čiže celková suma mi sedí s faktúrou
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
juliska
Prosím aj ja by som potrebovala poradiť. Na faktúre za dodávku tovaru z EU mám vyčíslenú aj dopravu a poplatky spojené s dopravou, mám túto dopravu zahrnúť do celkovej sumy a tú zdaniť a následne si uplatniť odpočet,alebo to mám vyňať a do akých riadkov DP to uviesť? Vopred ďakujem a budem trpezlivo čakať.
Presne tento problém tu už nedávno bol aj s odvolávkami na §§ ZDPH. Skús vyhľadať.
Záver bol: zahrnúť prepravu do ZD.
0 0
juliska juliska

juliska je offline (nepripojený) juliska

ďakujem všetkým, ja to tak robím, len pre istotu som si povedala, že sa radšej opýtam šikovnejších.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

AVO :

daňová povinnosť vznikne 15. den nasledujúceho mesiaca po kalendárnom mesiaci, ked sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, ale len vtedy ak nebudes mat k tomuto dňu vystavenú faktúru k dispozícii.
Ak ju budes mať, tak na samozdanenie sa použije dátum VYSTAVENIA faktúry.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

jamajka
Podľa nášho daňového poradcu sa DPH prerátava kurzom vystavenia faktúry, ale faktúra do účtovníctva sa prerátava kurzom dodania tovaru (pokiaľ to nemáš ujednotené internou smernicou, v ktorej si určíš na obe dane jeden dátum). Neviem však, prečo ti dodávateľ vystavil faktúru ešte skôr ako dodal tovar, to sa predsa nerobí. Je tá faktúra riadna, nie je zálohová?
jamajka, ja si nemyslím, že jej dodávatel vystavil skôr faktúru ako dodal tovar.
Ved ked vystavil faktúru 17.5.2005 a v tento den aj tovar poslal, tak je logické,že nemohol v tento den aj prísť na Slovensko, ale až o niekoľko dní.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Katarína STR
AVO :

daňová povinnosť vznikne 15. den nasledujúceho mesiaca po kalendárnom mesiaci, ked sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, ale len vtedy ak nebudes mat k tomuto dňu vystavenú faktúru k dispozícii.
Ak ju budes mať, tak na samozdanenie sa použije dátum VYSTAVENIA faktúry.
Áno, aj vtedy. Ale zároveň vystavenie faktúry predom nie je v zákone priamo riešené. Preto v prípade predom vystavenej faktúry sa uplatňuje uvádzaný § 20 ods. 1 písm. a) ZDPH.
K tomuto problému sme dostali nasledovné vysvetlenie:
"Ak je faktúra vystavená predom, ale bezprostredne k tomu sa viaže dodávka (nik však nevysvetlí, čo je to bezprostredne) mohli by ste za daňovú povinnosť považovať vystavenie faktúry (stane sa len to, že v prípade mesačnej daňovej povinnosti zahrniete dovoz do DP skôr). Daňoví úradníci, by Vám to tak mohli nechať."
My sme mali prípad - prvá faktúra a dodávka do 4 dní. Nechali nám to v termíne vystavenia faktúry (pričom faktúra bola v auguste a dodávka v septembri a bol to mesačný platiteľ).
Ale, keby sa chceli hádať, tak to môžu posunúť dátum vzniku daňovej povinnosti do nasledujúceho zdaňovacieho obdobia. Takto to bolo vysvetlené 09/2004. Kontrolovali nám obdobie 08/2004.
Naposledy upravil Jana Acsová : 15.06.05 at 06:30
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Katarína STR
jamajka, ja si nemyslím, že jej dodávatel vystavil skôr faktúru ako dodal tovar.
Ved ked vystavil faktúru 17.5.2005 a v tento den aj tovar poslal, tak je logické,že nemohol v tento den aj prísť na Slovensko, ale až o niekoľko dní.
Stávajú sa aj také veci, že faktúra sa vystaví na základe objednávky a po tovar sa ide o dva týždne. A vtedy už je naozaj problém s vystavenou faktúrou. Zahraničný dodávateľ ju neopraví a to niekedy pri prevzatí tovaru nie je na sklade ani to, čo bolo pôvodne objednané.
A vtedy sa stáva, že dodávka tovaru k jednej faktúre ide na dvakrát a v rôznych mesiacoch.
Takže možné to je.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

AVO

máš pravdu, asi bude problém, ak dodávateľ vystaví faktúru skôr ako posle tovar.
Neviem ako by som to vtedy riešila, ale asi tak isto.

Ale ja som mala pocit, že Pati vystavili a aj poslali tovat v jeden den, preto som tak písala.
0 0
pata pata

pata je offline (nepripojený) pata

Teraz som tu mala daňového poradcu a on mi povedal, že sa dátum daň. povinnosti vykladá všelijako, akurát si tú svoju verziu musíš obhájiť pred daniarmi. On by dal deň vzniku daň. povinnosti vtedy, keď bol prijatý tovar. My sme si pre tovar boli sami a prevzali sme ho až po vystavení faktúry, ale tú vystavenú faktúru nám vtedy nepriložili.
Pata
0 0
pata pata

pata je offline (nepripojený) pata

Vďaka všetkým za rady.
Pata
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať