Zavrieť

Porady

Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

Ahojte, chcem sa opytat, teraz vo februari mi konci skusobna doba a chcela by som pracovny pomer ukoncit. Chcem sa len uistit, ze plati ze v skusobnej dobe mozem kedykolvek ukoncit pracovny pomer bez vypovednej lehoty. V zmluve je totiz len odcitovany zakonnik prace s textom o vypovednej dobe dva mesiace a o nahrade mesacnej mzdy v pripade jej neakceptacie. Vztahuje sa to aj na skusobnu dobu alebo len na vypoved po skusobnej dobe? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Podmienky výkonu domácej práce a telepráce určuje § 52 Zákonníka práce

    § 52
    Domácka práca a teleprácaNa začiatok
    (1) Pracovný pomer zamestnanca, ktorý vykonáva prácu pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste (ďalej len „domácka práca“) alebo vykonáva prácu pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste s použitím informačných technológií (ďalej len „telepráca“) v pracovnom čase, ktorý si sám rozvrhuje sa spravuje týmto zákonom s týmito odchýlkami:
    a) nevzťahujú sa na neho ustanovenia o rozvrhnutí určeného týždenného pracovného času a o prestojoch,
    b) pri dôležitých osobných prekážkach v práci mu nepatrí od zamestnávateľa náhrada mzdy s výnimkou úmrtia rodinného príslušníka,
    c) nepatrí mu mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce.

    (2) Zamestnávateľ prijme pri telepráci vhodné opatrenia, najmä
    a) zabezpečí, nainštaluje a pravidelne udržiava technické a programové vybavenie potrebné na výkon telepráce, okrem prípadov, kedy zamestnanec vykonávajúci teleprácu používa svoje vlastné vybavenie,
    b) zabezpečuje, najmä pokiaľ ide o softvér, ochranu údajov, ktoré sa spracúvajú a používajú pri telepráci,
    c) informuje zamestnanca o všetkých obmedzeniach používania technického vybavenia a programového vybavenia ako aj o sankciách v prípade porušenia týchto obmedzení.

    (3) Zamestnávateľ príjme opatrenia, ktoré predchádzajú izolácii zamestnanca vykonávajúceho domácku prácu alebo teleprácu od ostatných zamestnancov a dávajú mu možnosť stretávať sa s ostanými zamestnancami.

    (4) Pracovné podmienky zamestnanca pri domáckej práci a telepráci nesmú znevýhodňovať zamestnanca v porovnaní s porovnateľným zamestnancom na pracovisku zamestnávateľa.

    (5) Za domácku prácu alebo teleprácu sa nepovažuje práca, ktorú zamestnanec vykonáva príležitostne alebo za mimoriadnych okolností so súhlasom zamestnávateľa alebo po dohode s ním doma alebo na inom

    ------
    Z vlastnej skúsenosti doporučujem :

    - odovzdať dochádzku, aby mal zamestnávatel podklady k spracovaniu výplaty

    Tento boj nevyhráš, počas skúšobnej doby môže s tebou Z-ľ ukončiť pracovný pomer kedykolvek.

    Odmietla som zamestnávatelovi odovzdať presný rozpis prác vykonávaných počas pracovnej smeny. Nevyplatil mi celomesačné prémie - nehodnotil vykonanú prácu účtovníčky v čase ročnej uzávierky. Odišla som - neľutujem ...

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Nedavno tu bola o tom tema, ale neviem ju najst. Mna napada:
    - zapocet rokov,
    - potvrdenie o prijme,
    - pri RZZP poziadas vyplnenim ziadosti o vystavenie a zaslanie potvrdenia o prijme na ucely vykonania RZZP.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    staccato, v zmysle § 72 Zákonníka práce môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe zamestnanec aj zamestnávatel, z akéhokolvek dôvodu, alebo bez uvedenia dôvodu.

    Písomné oznámenie o skončení prac. pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, kedy sa má pracovný pomer skončiť. Ak si prevzatie listu od zamestnávatela odmietol a zamestnávatel má svedka, list sa považuje za doručený.

    Kedy máš v prac. zmluve nástup do zamestnania a aká dlhá skúšobná doba je dojednaná. Bola prac. zmluva podpísaná pred nástupom do zamestnania ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    staccato Pozri príspevok
    dobry den, prosim o radu:

    zamestnavatel mi v skusobnej dobe ku koncu pracovneho dna k terminu toho dna osobne odovzdal VYPOVED Pracovnej zmluvy uzavretej podla §43 a nasledujucich Zakonnika prace. Pozadoval odo mna pisomne podpisom na oba exemplare potvrdit prijatie a kedze som o tejto povinnosti dovtedy nepocula a ani to nenasiel v Zakonniku prace, tak som tak neucinila, na co si zavolal 1 nestranneho svedka k tomuto aktu. Je prosim takyto dokument ako i sposob dorucenia pravoplatny? Oznámenie o ukončení prac.pomeru v skúšobnej dobe sa považuje za doručené.

    Zapoctovy list mi odmieta vydat, podmienuje to vyplnenim (a doporucenym zaslanim mnou popisaneho dokumentu do sidla firmy) tabulky s dochadzkou, ktoru mi mimochodom odovzdal ako oficialnu sablonu len v den vypovede na priebezne vyplnenie, nevediac este, cim ma odmeni vecer po ukonceni pracovnych uloh. Dochádzku je potrebné doručiť, inak zamestnávatel nemá na základe čoho spracovať výplatu.
    V oficialnom formalnom emaile ma upozornuje, ze neposlanie sa povazuje za porusenie pracovnej discipliny so vsetkymi pracovnopravnymi dosledkami. čo sa považuje za porušenie pracovnej disciplíny by malo byť zahrnuté v pracovnej zmluve alebo internom predpise firmy.
    Pripomina mi, ze v niektorych pracovnych dnoch mi umoznil pracovat z domu - co som vyuzila - a nemohol teda sledovat ani evidovat udaje o mojej dochadzke vyzadovane pravnymi predpismi. Podmienky práce z domu boli dohodnuté v pracovnej zmluve ?
    Dalej pise, ze do dnesneho dna som napriek jeho opakovanym vyzvam neposkytla zamestnavatelovi sucinnost nevyhnutnu na splnenie povinnosti viest vyssie uvedenu evidenciu - treba povedat, ze toto je prve pisomne vyzvanie (jedno ustne sa odohralo bez nezavislych svedkov) a podklady k vyplneniu tabulky s dochadzkou som mu zanechala v sluzobnom pocitaci, co mi teraz poslal na dospecifikovanie. Je taketo jeho konanie ok ??

    V ramci pripravy na vykon prace ma vyslal v pracovnom case na nim hradene skolenie, ktoreho vystupom bolo zlozenie potrebnej skusky. Certifikat vystaveny medzinarodnou vzdelavacou spolocnostou na moje meno (ako i skoliace materialy, ale to pre mna nie je az take podstatne) mi teraz odmieta poslat a podmienuje ho uhradenim skolneho v plnej vyske 3 moznymi sposobmi. Nalezitosti okolo skusky neboli v Pracovnej zmluve dojednane, ani v ziadnej prilohe. Ma pravo mi zadrziavat Certifikat, resp. spatne odo mna ziadat uhradu celeho skolneho, ak chcem Certifikat ?
    Pokial si nepodpisoval zmluvu o úhrade nákladov na zvyšovanie kvalifikácie, zamestnávatel od teba nemôže požadovať náhradu, ak si v organizácii nezotrval potrebný čas.
    Či má právo zadržať certifikát s tvojim menom - to je otázka pre právnikov.

    2 pracovne dni pred "Vypovedou Pracovnej zmluvy v skusobnej dobe" sme absolvovali v pracovny den firemny teambuilding, sucastou ktoreho bolo aj vyplnanie osobnostnych dotaznikov zamestnancami. Bez mojho vedomia a proti suhlasu si urobil kopie, ktore povazuje za majetok firmy. Caka sa este na celkove hodnotenie zamestnancov od vzdelavacej spolocnosti, mozem si o takyto vystup, kde sa pojednava aj o mojej osobe, ziadat? Podpisoval si pri vstupe do zamestnania súhlas so spracovaním osobných údajov ?

    Dakujem velmi pekne za odpovede.
    Odpovede v texte ?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej lehote oznámiš zamestnávateľovi písomne bez udania dôvodu.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    martinkannn Pozri príspevok
    Ahojte, chcem sa opytat, teraz vo februari mi konci skusobna doba a chcela by som pracovny pomer ukoncit. Chcem sa len uistit, ze plati ze v skusobnej dobe mozem kedykolvek ukoncit pracovny pomer bez vypovednej lehoty. V zmluve je totiz len odcitovany zakonnik prace s textom o vypovednej dobe dva mesiace a o nahrade mesacnej mzdy v pripade jej neakceptacie. Vztahuje sa to aj na skusobnu dobu alebo len na vypoved po skusobnej dobe? Dakujem
    Áno, môžeš skončiť hocikedy. To ustanovenie v zmluve sa na skončenie PP v SD nevzťahuje.

    Dantess je offline (nepripojený) Dantess

    Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac Dantess
    Ale POZOR! V zakoniku je o tomto pisane, že zamestnanec spravidla oznami ukoncenie PP v skusobnej dobe zamestnavatelovi 3 dni pred ukoncenim. Nemusi, ale mal by. Ak mas zleho zamestnavatela ako som mal ja, tak ti bude robir problemy, tak to radšej oznam dopredu par dni

    martinkannn je offline (nepripojený) martinkannn

    martinkannn
    Ano, o tych troch dnoch viem. Chcem sa ale este opytat ake doklady mi zamestnavatel ma vystavit, resp. ake budem potrebovat. Blizi sa DP, rocne zuctovanie zdravotneho poistenia a pod. a budem si to vsetko robit sama. Dakujem

    staccato je offline (nepripojený) staccato

    staccato
    dobry den, prosim o radu:

    zamestnavatel mi v skusobnej dobe ku koncu pracovneho dna k terminu toho dna osobne odovzdal VYPOVED Pracovnej zmluvy uzavretej podla §43 a nasledujucich Zakonnika prace. Pozadoval odo mna pisomne podpisom na oba exemplare potvrdit prijatie a kedze som o tejto povinnosti dovtedy nepocula a ani to nenasiel v Zakonniku prace, tak som tak neucinila, na co si zavolal 1 nestranneho svedka k tomuto aktu. Je prosim takyto dokument ako i sposob dorucenia pravoplatny?

    Zapoctovy list mi odmieta vydat, podmienuje to vyplnenim (a doporucenym zaslanim mnou popisaneho dokumentu do sidla firmy) tabulky s dochadzkou, ktoru mi mimochodom odovzdal ako oficialnu sablonu len v den vypovede na priebezne vyplnenie, nevediac este, cim ma odmeni vecer po ukonceni pracovnych uloh.
    V oficialnom formalnom emaile ma upozornuje, ze neposlanie sa povazuje za porusenie pracovnej discipliny so vsetkymi pracovnopravnymi dosledkami.

    Pripomina mi, ze v niektorych pracovnych dnoch mi umoznil pracovat z domu - co som vyuzila - a nemohol teda sledovat ani evidovat udaje o mojej dochadzke vyzadovane pravnymi predpismi.
    Dalej pise, ze do dnesneho dna som napriek jeho opakovanym vyzvam neposkytla zamestnavatelovi sucinnost nevyhnutnu na splnenie povinnosti viest vyssie uvedenu evidenciu - treba povedat, ze toto je prve pisomne vyzvanie (jedno ustne sa odohralo bez nezavislych svedkov) a podklady k vyplneniu tabulky s dochadzkou som mu zanechala v sluzobnom pocitaci, co mi teraz poslal na dospecifikovanie. Je taketo jeho konanie ok ??

    V ramci pripravy na vykon prace ma vyslal v pracovnom case na nim hradene skolenie, ktoreho vystupom bolo zlozenie potrebnej skusky. Certifikat vystaveny medzinarodnou vzdelavacou spolocnostou na moje meno (ako i skoliace materialy, ale to pre mna nie je az take podstatne) mi teraz odmieta poslat a podmienuje ho uhradenim skolneho v plnej vyske 3 moznymi sposobmi. Nalezitosti okolo skusky neboli v Pracovnej zmluve dojednane, ani v ziadnej prilohe. Ma pravo mi zadrziavat Certifikat, resp. spatne odo mna ziadat uhradu celeho skolneho, ak chcem Certifikat ?

    2 pracovne dni pred "Vypovedou Pracovnej zmluvy v skusobnej dobe" sme absolvovali v pracovny den firemny teambuilding, sucastou ktoreho bolo aj vyplnanie osobnostnych dotaznikov zamestnancami. Bez mojho vedomia a proti suhlasu si urobil kopie, ktore povazuje za majetok firmy. Caka sa este na celkove hodnotenie zamestnancov od vzdelavacej spolocnosti, mozem si o takyto vystup, kde sa pojednava aj o mojej osobe, ziadat?

    Dakujem velmi pekne za odpovede.

    staccato je offline (nepripojený) staccato

    staccato
    ahoj veronikasad,
    nastupil som k 6.9., skusobna doba 3mesiace a ano, podpis bol pred nastupom regulerne.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    staccato Pozri príspevok
    ahoj veronikasad,
    nastupil som k 6.9., skusobna doba 3mesiace a ano, podpis bol pred nastupom regulerne.
    nemáš preklep v dátume ?

    staccato je offline (nepripojený) staccato

    staccato
    Veronikasad, vidim, ze sa naozaj vyznas, fundovane odpovede, otazky.. Velke DAKUJEM!!
    Teda nizsie pisem upresnenia, odpovede:

    - ok, Dochadzku ako si praje vyplnim a dorucim podpisanu, osobne. Este to zamestnavatel stiha zapracovat do vyplat :-)
    - v internom predpise firmy nic take ako definovanie pracovnej discipliny nie je uvedene (aspon som necitala a nepodpisovala som poucenie), je to mlada firma, bola som prvy zamestnanec :-) A nie je to ani v Prac. zmluve. Odvolava sa len na dodrziavanie Prac. discipliny a poriadku, ktory tiez (zatial) neexituje a nie je definovany..
    - Podmienky práce z domu neboli dohodnuté v pracovnej zmluve. Co sa tyka prac. casu, dojednana bola ciastocne flexibilna, pricom pevna bola casovo vymedzena, kedy moze byt najskorsi a najneskorsi prichod a odchod z prace, ak sa strany v jednotlivych pripadoch nedohodnu inak. Ako je teda klasifikovana praca z domu? Ako sa to pise do dochadzky??
    - zmluvu o úhrade nákladov na zvyšovanie kvalifikácie som nepodpisoval. Rozumiem teda, zamestnávatel odo mna nemôže požadovať náhradu, ak si v organizácii nezotrval potrebný čas. To ani neziada. Iba, ak by som chcela Certifikat - pise, ze je jehop majetkom, kedze hradil skolenie on a bola som tam z jeho poverenia a v prac. case..
    - Ano, podpisoval som pri vstupe do zamestnania súhlas so spracovaním osobných údajov, ale: len za ucelom prezentovania v market. materialoch alebo vo verejnych sutaziach, ak je potrebne.. a udaje ako meno, vzdelanie, prax. Urcite nie vysledky osobnostnych dotaznikov ! :-) Tie mi odmieta dat, myslim, si, ze moralny narok na to mam a pravne neodovodni.. alebo? Mimochodom, pri vstupe do zamestnania nespominal, ze bude zamestnanca neustale podrobovat osobnostnym dotaznikom.. Ma pravo zamestnanec odmietnut vypisovat taketo dotazniky a poskytovat mu ich vysledky, staby davat mu ich do majetku firmy (kedze su vyplnane v pracovnom case, atd..) ?

    dakujem opred velmi pekne za dodatocne odpovede.

    2 pracovne dni pred "Vypovedou Pracovnej zmluvy v skusobnej dobe" sme absolvovali v pracovny den firemny teambuilding, sucastou ktoreho bolo aj vyplnanie osobnostnych dotaznikov zamestnancami. Bez mojho vedomia a proti suhlasu si urobil kopie, ktore povazuje za majetok firmy. Caka sa este na celkove hodnotenie zamestnancov od vzdelavacej spolocnosti, mozem si o takyto vystup, kde sa pojednava aj o mojej osobe, ziadat? Podpisoval si pri vstupe do zamestnania súhlas so spracovaním osobných údajov ?

    Dakujem velmi pekne za odpovede.[H][/H=]

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    staccato Pozri príspevok
    ...Zapoctovy list mi odmieta vydat, podmienuje to vyplnenim (a doporucenym zaslanim mnou popisaneho dokumentu do sidla firmy) tabulky s dochadzkou, ktoru mi mimochodom odovzdal ako oficialnu sablonu len v den vypovede na priebezne vyplnenie, nevediac este, cim ma odmeni vecer po ukonceni pracovnych uloh.
    Zamestnávateľ je povinný vydať potvrdenie o zamestnaní (zápočtový list) pri skončení pracovného pomeru. Nemôže podmieňovať jeho vydanie vyplnením dochádzky.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Lívia, jedno s druhým súvisí. Súčasťou výstupných dokladov je aj potvrdenie o príjme. Ak zamestnávatel nechce písať absenciu, potrebuje k spracovaniou výplaty dochádzku ...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    staccato Pozri príspevok
    ahoj veronikasad,
    nastupil som k 6.9., skusobna doba 3mesiace a ano, podpis bol pred nastupom regulerne.
    6.9. ? veď je ešte len august ?

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Veronikasad, máš pravdu, potrebuje dochádzku aj k zápočtovému listu. Mne tá absencia nenapadla, lebo doteraz všetci "moji" zamestnanci ju nahlasovali po jej skončení (teda nosili potvrdenia, neospravedlnenú nemal nikto) a tiež poctivo dávali dochádzku (s výnimkou terajšieho zamestnania, kde na to kašlú )

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.