Zavrieť

Porady

podnikanie bez živnosti

Dnes som dostala do ruky faktúru, kde súkromná osoba, ktorá má pridelené DIČ fakturuje s.r.o. práce. Nemá vydaný žiadny živnostenský list a nemá pridelené IČO. Je to možné?
A keby aj bolo, súkromná osoba môže robiť faktúru? Nemal by byť príjem vyplatený na základe nejakej zmluvy ? (o dielo, s sprostredkovaní, príkazná zmluva...)
Ešte som takúto faktúru nikdy nemala.
Ďakujem za Váš názor
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    danielaz Pozri príspevok
    Dnes som dostala do ruky faktúru, kde súkromná osoba, ktorá má pridelené DIČ fakturuje s.r.o. práce. Nemá vydaný žiadny živnostenský list a nemá pridelené IČO. Je to možné?
    A keby aj bolo, súkromná osoba môže robiť faktúru? Nemal by byť príjem vyplatený na základe nejakej zmluvy ? (o dielo, s sprostredkovaní, príkazná zmluva...)
    Ešte som takúto faktúru nikdy nemala.
    Ďakujem za Váš názor
    Ja mám tiež podobný prípad, daňovník má pridelené DIČ na základe, že je súdny znalec v oblasti výtvarného umenia. Taktiež faktúruje za znalečnú činnosť, čo je v poriadku, nakoľko má na to oprávnenie (súdnoznalečné skúšky), ktoré nahrádza živnosť. Ale vystavenie FA je na základe zmluvy o vykonanie znalečného posudku.

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Áno a ja mám právnikov, ktorí nemajú IČO, lebo podnikajú podľa osobitného predpisu. Ten, komu nepridelí živnostenský úrad IČO má oň požiadať štatistický úrad. Zjednoduší mu to život. Pri mnohým registráciách kade-tade je IČO vyžadované.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Lekári a zubári tiež podnikajú na základe osobitných predpisov - majú licenciu na vykonávanie tejto činnosti.

    danielaz je offline (nepripojený) danielaz

    danielaz
    hm, lenže ja nemám ani lekára, ani právnika, ani znalca.
    Pýtala som sa vo firme, je to obyčajný človek, ktorý robí pre firmu technické zabezpečenie (napr. aj opravy) a dokonca nemá žiadne iné príjmy.
    Tiež som osobne registrovala mamu ako výlučného sprostredkovateľa, tiež to bolo podnikanie na základe osob.predpisov, ale toto? Opravy?
    Mne sa to nepáči.
    Či to vidím veľmi čierne?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    danielaz Pozri príspevok
    hm, lenže ja nemám ani lekára, ani právnika, ani znalca.
    Pýtala som sa vo firme, je to obyčajný človek, ktorý robí pre firmu technické zabezpečenie (napr. aj opravy) a dokonca nemá žiadne iné príjmy.
    Tiež som osobne registrovala mamu ako výlučného sprostredkovateľa, tiež to bolo podnikanie na základe osob.predpisov, ale toto? Opravy?
    Mne sa to nepáči.
    Či to vidím veľmi čierne?
    zisti si od neho, na akom základe mu dali na DÚ DIČ.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    danielaz Pozri príspevok
    zistila, povedal - slobodné povolanie!!!???.
    slobodné povolanie v akej oblasti? súvisí s vystavenou faktúrou?

    danielaz je offline (nepripojený) danielaz

    danielaz
    podľa mňa to vôbec nesúvisí, ako slobodné povolanie môže vykonávať kameramana podľa autorského zákona a fakturuje technické práce.
    Ak by vykonával práce kameramana, podľa mňa môže službu vykonávať a dostať honorár. Ale ak vykonáva technické práce, mal by mať oprávnenie zo ŽÚ.

    Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

    Ofélia
    Príjmy ktoré niesu živnosťou ani podnikaním a príjmy sprostredkovateľov. DIČ vystavuje daňový úrad, len na základe nejakej zmluvy. Sprostredkovateľ (finančný), príkazná zmluva, mandátna zmluva........ takže sam od seba ho mať nemôže. Možnože robí nejakého sprostredkovateľa a nechce vám to povedať

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    danielaz Pozri príspevok
    podľa mňa to vôbec nesúvisí, ako slobodné povolanie môže vykonávať kameramana podľa autorského zákona a fakturuje technické práce.
    Ak by vykonával práce kameramana, podľa mňa môže službu vykonávať a dostať honorár. Ale ak vykonáva technické práce, mal by mať oprávnenie zo ŽÚ súhlasím .
    môj brat mal tiež slobodné povolanie, bol (aj je) umelecký rezbár a fakturoval si práce s tým spojené. Ale založil si živnosť, aby si mohol robiť a fakturovať aj za práce v drevovýrobe (napr. eurookná, nábytok a pod.)

    danielaz je offline (nepripojený) danielaz

    danielaz
    teraz som si spomenula, že mi hovoril, ako prišiel k DIČ. Bol na DU, aj sa ho pýtali na základe akej zmluvy vykonáva práce, povedal, že bude mať zmluvu, ešte ju nemá v ruke a tak dostal pridelené DIČ. No len mám dojem, že tú nejakú zmluvu nemá dodnes v ruke. A vystavuje faktúry, ktoré vedúci pracovník podpíše, že služby boli vykonané a náklad je oprávnený. Vyplýva z toho - musia si doriešiť zmluvný vzťah, potom môže fakturovať.
    (aj keď mne sa tie faktúry stále nepáčia, ja keď robím na príkaznú zmluvu, mám uhradenú sumu na základe zmluvy, už nevystavujem faktúru.)

    Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

    Ofélia
    Na príkaznú zmluvy ja faktúru vystavujem, účel píšem fakturujem podľa príkaznej zmluvy .........veď čo by použila firma ako daňový doklad?

    danielaz je offline (nepripojený) danielaz

    danielaz
    Ofélia Pozri príspevok
    Na príkaznú zmluvy ja faktúru vystavujem, účel píšem fakturujem podľa príkaznej zmluvy .........veď čo by použila firma ako daňový doklad?
    OK, tak už mi tá faktúra nevadí.....

    Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

    Ofélia
    danielaz Pozri príspevok
    OK, tak už mi tá faktúra nevadí.....
    Ale mne sa nezdá ten váš Príkazník. Má uzavretú s firmou príkaznú zmluvu? A pochybujem žeby mu na DÚ dali DIČ len tak bez nejakej zmluvy veď ta sa tam (kopia) musí doniesť a vyplniť prihlasenie......

    danielaz je offline (nepripojený) danielaz

    danielaz
    Kartičku s prideleným DIČ som dnes držala v ruke, má pridelené DIČ. Tiež nerozumiem ako sa mu ju podarilo dostať bez zmluvy. . Povedala som mu, že takéto práce nemôže vykonávať ako slobodné povolanie a má si s vedúcim vyriešiť problém so zmluvou. Predpokladám, že vykonával práce na základe ústnej dohody.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    danielaz Pozri príspevok
    teraz som si spomenula, že mi hovoril, ako prišiel k DIČ. Bol na DU, aj sa ho pýtali na základe akej zmluvy vykonáva práce, povedal, že bude mať zmluvu, ešte ju nemá v ruke a tak dostal pridelené DIČ. No len mám dojem, že tú nejakú zmluvu nemá dodnes v ruke. A vystavuje faktúry, ktoré vedúci pracovník podpíše, že služby boli vykonané a náklad je oprávnený. Vyplýva z toho - musia si doriešiť zmluvný vzťah, potom môže fakturovať.
    (aj keď mne sa tie faktúry stále nepáčia, ja keď robím na príkaznú zmluvu, mám uhradenú sumu na základe zmluvy, už nevystavujem faktúru.)
    Nech si doriešia zmluvu a viac to neriešte , však zodpovednosť nesie Váš "príkazník" Na druhej strane má podpis vedúceho pracovníka , že prácu vykonal a odovzdal .Len treba doriešiť zmluvu , nakoľko aj u Vás by mala byť založená .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.