Zavrieť

Porady

Príjmové a výdajkové doklady

IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Zdravím všetkých poraďákov, potrebovala by som od Vás nasledovnú radu:

Ako živnostník si vediem sama jednoduché účtovníctvo, t.zn. , že sama si vyberám a vkladám peniaze do pokladne . V tejto súvislosti by ma zaujímal Váš názor ohľadne vypisovanie týchto dokladov , či ich mám vypisovať na svoju osobu / prijaté od, vydané komu / alebo priamo na meno firmy od ktorej som peniaze prijala resp. komu som za nákup zaplatila. Zaujíma ma to vzhľadom k tomu , že som už počula rôzne názory na túto tému a neviem aké stanovisko k tomu zaujímajú DÚ pri kontrole. V zákone o účtovníctve ani v postupoch účtovania som sa k tomu nedopracovala.
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

IVEB
Zdravím všetkých poraďákov, potrebovala by som od Vás nasledovnú radu:

Ako živnostník si vediem sama jednoduché účtovníctvo, t.zn. , že sama si vyberám a vkladám peniaze do pokladne . V tejto súvislosti by ma zaujímal Váš názor ohľadne vypisovanie týchto dokladov , či ich mám vypisovať na svoju osobu / prijaté od, vydané komu / alebo priamo na meno firmy od ktorej som peniaze prijala resp. komu som za nákup zaplatila. Zaujíma ma to vzhľadom k tomu , že som už počula rôzne názory na túto tému a neviem aké stanovisko k tomu zaujímajú DÚ pri kontrole. V zákone o účtovníctve ani v postupoch účtovania som sa k tomu nedopracovala.
Ja vypisujem P/V doklady vždy na konkrétnu osobu, firma nemôže prevziať peniaze-ale len konkrétna osoba. Takýto postup mi cca pred 10 rokmi odobril auditor a ja som sa s ním stotožnila
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Je to interná záležitosť v každej firme ako to budeš vypisovať.
0 0
ALLL ALLL

ALLL je offline (nepripojený) ALLL

Ako to robia zivnostnici neviem, my sme s.r.o. a kazdy vydavkovy doklad vypisujem na zamestnanca teda aj na seba, ktoremu preplacam blocky. Prijmovy na firmu vypisujem len v pripade ze nam uhradza zakaznik fakturu.
0 0
lubos f lubos f

lubos f je offline (nepripojený) lubos f

ja som ako zivnostnik vypisoval vydavkove doklady na seba
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

U živnostníkov vypisujem výdavkové doklady na dodávateľa, príjmové na odberateľa. Daňová kontrola nemala voči tomu výhrady.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ja vypisujem VPD vždy na dodávateľa, a ako podpis napíšem príloha-tou je bločik. Mala som kontroly, všetko bolo OK.
Ja som si pre urýchlenie práce, veľmi nerada píšem rukou, vyhotovila v exceli VPD a PPD pre JÚ, aj pre PÚ, na jednej strane A4 mám 3 exempláre dokladov, už si len dopĺňam dátumy, sumy, a texty, ktoré treba. Nemusím pečiatkovať, v hlavičke dokladu vypíšem názov firmy. Kto máte záujem, priložila som ich do tlačív, môžete si ich stiahnuť, možno vám pomôžu. Bolo mi ľúto tlačiť zo softu, na každý doklad mi to zhltlo 1 papier, a to sa mi zdal drahý špás. Dúfam, že pomôžu tým lenivým ako som ja.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Vlasti treba si uľahčovať prácu, občas použiť pri tom aj rozum a využiť všetko čo ponúka dnešná moderná doba. Napr.: spraviť si nejaké predlohy na PC, - VPD/PPD a šetriť si nielen peniažky ale aj svoj drahocenný čas.
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
My máme veľké množstvo potvrdeniek k registračných pokladníc a preto nevypisujeme VPD, ale priamo účtujeme na pokladňu. Na list, na ktorom sú nalepené tieto doklady potom pripojíme účtovný doklad, vytlačený z počítača, kde sú uvedené údaje o zaúčtovaní jednotlivých dokladov. Toto podpíšem a hotovo. Zatiaľ nik nič nenamietal.
24_1_54.gif  
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
anto
My máme veľké množstvo potvrdeniek k registračných pokladníc a preto nevypisujeme VPD, ale priamo účtujeme na pokladňu. Na list, na ktorom sú nalepené tieto doklady potom pripojíme účtovný doklad, vytlačený z počítača, kde sú uvedené údaje o zaúčtovaní jednotlivých dokladov. Toto podpíšem a hotovo. Zatiaľ nik nič nenamietal.
Anton, dobre, zaúčtuješ výdaj cez pokladňu, ale predsa nikde som nanašla dôvod, prečo by sa nemali vypisovať VPD a PPD, dokonca sme to tu už niekoľkokrát rozoberali. Ak zaúčtuješ výdaj cez pokladňu, mal by byť na základe VPD, mal byť byť očíslovaný. A taktiež som doteraz nikde nenašla, že by boli Zákonom o účtovníctve zrušené VPD, prebrala som účtovníctvo po takej ekonómke, kde nebolo nič vypísané, nič očíslované a nič v poriadku!! Možno mám mylný názor, ale vtedy so stotožňovali viacerí Poraďáci so mnou, že je to len pohodlnosť zo strany ekonómov a účtovníkov, nevypíšem pokl.doklady, však mi za to aj tak zaplatia. Vieš, nenahnevaj sa na mňa za tú úprimnosť, ale za takúto prácu by som rozhodne neplatila! Vytlačené po zaúčtovaní zo softu prikladám aj ja, ale musí byť zreteľne jasné, že som nič neporušila, keď sa podpíšem pod to, kto je zodpovedný za zaúčtovanie, tak ten doklad musí mať všetky právne náležitosti a podklady. Ja podpíšem len to, o čom som presvedčená, že je správne.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

ondrejvla
Anton, dobre, zaúčtuješ výdaj cez pokladňu, ale predsa nikde som nanašla dôvod, prečo by sa nemali vypisovať VPD a PPD, dokonca sme to tu už niekoľkokrát rozoberali. Ak zaúčtuješ výdaj cez pokladňu, mal by byť na základe VPD, mal byť byť očíslovaný. A taktiež som doteraz nikde nenašla, že by boli Zákonom o účtovníctve zrušené VPD, prebrala som účtovníctvo po takej ekonómke, kde nebolo nič vypísané, nič očíslované a nič v poriadku!! Možno mám mylný názor, ale vtedy so stotožňovali viacerí Poraďáci so mnou, že je to len pohodlnosť zo strany ekonómov a účtovníkov, nevypíšem pokl.doklady, však mi za to aj tak zaplatia. Vieš, nenahnevaj sa na mňa za tú úprimnosť, ale za takúto prácu by som rozhodne neplatila! Vytlačené po zaúčtovaní zo softu prikladám aj ja, ale musí byť zreteľne jasné, že som nič neporušila, keď sa podpíšem pod to, kto je zodpovedný za zaúčtovanie, tak ten doklad musí mať všetky právne náležitosti a podklady. Ja podpíšem len to, o čom som presvedčená, že je správne.
Pripojím skúsenosť:
účtovník nahadzoval bločky bez VPD do softu. Napočítal nikto nevie ktoré s ktorými a hotovo....bločkov je tam za šanón a teraz sa v tom NEDÁ orientovať.
Ak si to chcem zjednodušiť, napočítam raz za mesiac výdavky rovnakého druhu (napr. materiál, PHM a iné), bločky pripnem na jeden papier, spočítam ich a v jednej celkovej sume urobím VPD (resp. vytlačím zo softu a už iba podpíšem). Je to jednoduchšie a hlavne prehľadné.
Ak by niekto platil pokutu - ako môj otec - za to, že nevystavoval VPD (lebo je SZČO a sám, tak si myslel, že netreba) a za to, že práve pre hore uvedené má účto neprehľadné, pochopil by ....

A k tomu vypisovaniu: treba vypisovať a nie na dodávateľa/odberateľa, ale na toho, komu tie peniaze boli vyplatené vo firme, t.j. kto prebral peniaze z pokladne (ak sa nebavíme o prípade, kedy partner príde do firmy k nám - vtedy je to ok). Teda bežne SZČO vypisuje PPD a VPD sám na seba.
Ostatné sa píše do účelu....
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
M0NIKA
Pripojím skúsenosť:
účtovník nahadzoval bločky bez VPD do softu. Napočítal nikto nevie ktoré s ktorými a hotovo....bločkov je tam za šanón a teraz sa v tom NEDÁ orientovať.
Ak si to chcem zjednodušiť, napočítam raz za mesiac výdavky rovnakého druhu (napr. materiál, PHM a iné), bločky pripnem na jeden papier, spočítam ich a v jednej celkovej sume urobím VPD (resp. vytlačím zo softu a už iba podpíšem). Je to jednoduchšie a hlavne prehľadné.
Ak by niekto platil pokutu - ako môj otec - za to, že nevystavoval VPD (lebo je SZČO a sám, tak si myslel, že netreba) a za to, že práve pre hore uvedené má účto neprehľadné, pochopil by ....

A k tomu vypisovaniu: treba vypisovať a nie na dodávateľa/odberateľa, ale na toho, komu tie peniaze boli vyplatené vo firme, t.j. kto prebral peniaze z pokladne (ak sa nebavíme o prípade, kedy partner príde do firmy k nám - vtedy je to ok). Teda bežne SZČO vypisuje PPD a VPD sám na seba.
Ostatné sa píše do účelu....
Monika, myslím, že nie je podstatné a nie je ani nikde v zákone, že SZČO vypisuje sám na seba! Myslím si, že to ako vypíšeš by si mala mať ošetrené v smernici. Dôležité je vôbec vypisovať pokladničné doklady.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Pri vypísaní PPD si nechávam orginál, alebo kópiu??
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

ondrejvla
Ja vypisujem VPD vždy na dodávateľa, a ako podpis napíšem príloha-tou je bločik. Mala som kontroly, všetko bolo OK.
Ja som si pre urýchlenie práce, veľmi nerada píšem rukou, vyhotovila v exceli VPD a PPD pre JÚ, aj pre PÚ, na jednej strane A4 mám 3 exempláre dokladov, už si len dopĺňam dátumy, sumy, a texty, ktoré treba. Nemusím pečiatkovať, v hlavičke dokladu vypíšem názov firmy. Kto máte záujem, priložila som ich do tlačív, môžete si ich stiahnuť, možno vám pomôžu. Bolo mi ľúto tlačiť zo softu, na každý doklad mi to zhltlo 1 papier, a to sa mi zdal drahý špás. Dúfam, že pomôžu tým lenivým ako som ja.
Vlasti, prosím Ťa, v ktorej časti sú priložené, chcem si ich stiahnuť, ale neviem ich nájsť....... Ďakujem...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Originál !!

Korigujem svoj príspevok:
Poradca č. 3/2005 - komentár k zák. č.562/2003 Z. z. v znení zák. č. 561/2003 Z. z. o účtovníctve s účinnosťou od 01.01.2003 - § 10 Účtovný doklad - citát:
"Účtovný doklad už nie je definovaný ako originálna písomnosť. Podľa teraz platného zákona je účtovný doklad definovaný ako preukazateľný účtovný záznam (§ 32), ktorý môže byť v písomnej aj technickej forme, pričom obidve formy považuje za rovnocenné...". Ďalší citát: "... Z uvedeného vyplýva, že napríklad aj druhopis (kópia) príjmového alebo výdavkového pokladničného dokladu bude považovaný za preukázateľný účtovný záznam za predpokladu, že obsah tohto dokladu bude dokazovať skutočnosť a že bude obsahovať všetky náležitosti požadované §-om 10 zákona."
Naposledy upravil liba2 : 02.07.05 at 18:25
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

liba2
Originál !!
Ďakujem......
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
adam
Pri vypísaní PPD si nechávam orginál, alebo kópiu??
Originál vždy patrí tomu, kto platí, mne dokonca kontrola nechcela uznať pri mojom VPD -platba za fa ich kópiu PPD, firma sídlila hneď vedľa nás, tak som tam zašla, priniesli ich doklad, skoro som ho babke nalepila na čelo. Odvtedy vždy keď prijímam platbu dávam im originál. Ale tiež si myslím, že to záleží od človeka!

Adamka, sú - v tlačivá, rôzne a tam sú aj PPD aj VPD.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

[QUOTE=ondrejvla]Originál vždy patrí tomu, kto platí,

Ahoj ondrejvla, korigovala som svoj príspevok. Nevieš prosím ťa, ako dám odtiaľ preč tie nožnice? Som tu len týždeň, ešte to neovládam. Ďak.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

ondrejvla
Originál vždy patrí tomu, kto platí, mne dokonca kontrola nechcela uznať pri mojom VPD -platba za fa ich kópiu PPD, firma sídlila hneď vedľa nás, tak som tam zašla, priniesli ich doklad, skoro som ho babke nalepila na čelo. Odvtedy vždy keď prijímam platbu dávam im originál. Ale tiež si myslím, že to záleží od človeka!

Adamka, sú - v tlačivá, rôzne a tam sú aj PPD aj VPD.
Ďakujem, už som si ich stiahla, pomôžu mi.......
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Liba2 aké nožnice myslíš?
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Nožnice Ti slúžia na úpravu Tvojho príspevku, keď už odošleš odpoveď a ešte chceš niečo dopísať, alebo opraviť....Máme ich všetci, ale každý vidí len svoje :-)))
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať