Zavrieť

Porady

Permakultúra

Čo je permakultúra

Pôvodný význam pojmu permakultúra (permaculture) bol permanentné poľnohospodárstvo (permanent agriculture), t.j. poľnohospodárstvo schopné fungovať udržateľne na danom mieste donekonečna. Postupne zahrnula všetky sociálne aspekty udržateľného rozvoja a jej význam bol rozšírený k permanentnej kultúre (permanent culture).
Permakultúra vytvára a udržuje poľnohospodársky produktívne ekosystémy, ktoré majú rozmanitosť, stabilitu a odolnosť prírodných ekosystémov. Cieľom je dosiahnuť harmonické spojenie krajiny a ľudí poskytujúce im potraviny, energiu, bývanie a ďalšie materiálne a nemateriálne potreby udržateľnou cestou.
Permakultúrny dizajn je systém usporiadania koncepčných, materiálových a strategických komponentov do vzoru, ktorý funguje v prospech života vo všetkých jeho formách.
Permakultúra má tri hlavné piliere:
  1. Zdieľaná etika vo forme „starostlivosti o zem“, „starostlivosti o ľudí“ a „spravodlivých podielov“ (čo v skratke znamená uvedomiť si limity populácie a spotreby a na základe toho spravodlivo prerozdeľovať zdroje k ďalšej práci pre starostlivosť o zem a starostlivosť o ľudí). Permakultúra taktiež zdôrazňuje dôležitosť prijatia osobnej zodpovednosti za konanie každého z nás.
  2. Ekologické princípy získané pozorovaním prírodných systémov ekológmi ako Birch a Odum.
  3. Nástroje a procesy dizajnu, ktoré umožňujú jednotlivcom alebo skupinám zostaviť konceptuálne, materiálne a strategické prvky do „vzoru“ alebo „plánu akcie“, ktorý môže byť uskutočnený a udržiavaný s minimom zdrojov
Filozofia permakultúry

je filozofiou
  • spolupráce s prírodou, radšej než boja proti nej;
  • dôkladnejšieho a premysleného pozorovania, radšej než prehnaného a bezmyšlienkovitého konania;
  • nazerania na systémy vo všetkých ich funkciách, radšej než požadovaním len jedného produktu z nich; a
  • umožnenia systémom prejaviť ich vlastnú evolúciu.
História

V roku 1974 dvaja AustrálčaniaBill Mollison (výskumník prírodných ekosystémov a austrálskych pralesov na Tasmánskej Univerzite) a jeho študent David Holmgren (architekt) rozvinuli a vylepšili koncept permakultúry, ktorý viedol k vydaniu publikácií Permaculture One a Permaculture Two.
Od opustenia práce na Univerzite v roku 1978 Bill Mollison venoval všetku svoju energiu rozvoju a vylepšovaniu systému permakultúry a rozširovaniu tejto idey a princípov do celého sveta. Vyučil tisícky študentov a podieľal sa na mnohých príspevkoch, učebných osnovách, odborných správach a odporúčaniach pre projekty fariem, mestských častí, a lokálnych samosprávnych jednotiek. V roku 1981 bola Billovi Mollisonovi za jeho prácu v environmentálnom dizajne udelená Cena za správne živobytie (en:Right Livelihood Award) niekedy nazývaná Alternatívna Nobelova cena.
V roku 1979 bol založený Inštitút Permakultúry (The Permaculture Institute), aby vyučoval praktický dizajn udržateľných pôdnych, vodných, rastlinných, právnych a ekonomických systémov študentov celosvetovo. Kurzy sú otvorené komukoľvek, bez diskriminácie na základe veku, pohlavia, náboženstva či vzdelania.
zdroj : wikipedia
Naposledy upravil arizona : 25.06.12 at 12:31
Usporiadat
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Koho zaujíma táto téma, odporúčam túto stránku : http://www.ekozahrady.com/ekozahrada.htm
Naposledy upravil arizona : 26.01.13 at 08:21 Dôvod: preklep
4 0
oriana oriana

oriana je offline (nepripojený) oriana

tu su fotky z Alp (aj informacie, ale v nemcine)

krameterhof.at/index.php?id=holzersche_permakultur
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Toto je veľmi dobrá téma, je len škoda, že sú teraz dane. Keď sa tento blázinec skončí veľmi rada sa zapojím do nejakej diskusie...ak sa teda nejaká vyvinie. Mám totiž skúsenosti, že ľudí dobré veci akosi prestali zaujímať.
0 0
oriana oriana

oriana je offline (nepripojený) oriana

Na webe ekozahrady su asi najlepsie informacie, ktore som nasla volne pristupne na internete na slovensku a v cechach a ktore hovoria ako na to. Potom som nasla jedny z najkrajsich, inspirativnych fotiek uz konkretneho permakulturneho statku vo francuzsku: flickr.com/photos/hardworkinghippy/
Su tam od vzniku, doteraz, cely vyvoj.
0 0
alternativ alternativ

alternativ je offline (nepripojený) alternativ

Pozvánka na

Úvodný kurz Permakultúry
s dvojdňovou praktickou ukážkou permakultúrnych riešení
Brdárka, 6-10.máj 2010

Pár slov o permakultúre

Permakultúra je tvorivý prístup k plnohodnotnému životnému štýlu zdravej hojnosti. Je cestou pre každého, kto si praje žiť na Zemi udržateľne a vo väčšej harmónii. Je založená na etickom využívaní krajiny, spolupráci s prírodou a starostlivosti o Zem a jej ľudí. Je ekologicky zdravou metódou zabezpečenia našich životných potrieb, vrátane našej stravy, bývania, sociálnych a ekonomických štruktúr. Skúma tiež metódy, pomocou ktorých je možné ľuďom spolupracovať a obnoviť skutočné komunity. Permakultúra je tiež označovaná ako komplexný prístup k navrhovaniu vysoko produktívnych trvalo udržateľných ľudských systémov usadlostí, obydlí, záhrad, fariem, balkónov, celých obcí, miest, regiónov atď.

Pár slov o kurze

Úvodný 3-dňový kurz permakultúry prináša prebratie všetkých základných princípov udržateľného života tak, aby ich absolvent po skončení kurzu mohol aplikovať vo svojom každodennom živote. Tieto princípy sú tak univerzálne, že ich je možné uplatňovať nielen pri navrhovaní záhrady alebo domu, ale aj vo výrobnej, finančnej, obchodnej, projekčnej, vzdelávacej a sociálnej oblasti.

Pár slov o lektoroch

Lektorkami kurzu sú Ing. Helena Vlašínová a Ing. Patricia Černáková.

Ing. Helena Vlašínová je absolventkou Mendelovej univerzity v Brne, kde pracuje vo výskume v Ústave biológie rastlín. Dlhodobo sa zaoberá pestovaním rastlín v súlade s prírodou. V uvedenej téme publikovala množstvo článkov v časopisoch v Českej republike. V SEV Lipka v Brne sa podieľa na prednáškovej a poradenskej činnosti v oblasti biozáhrad a využití divých rastlín. V spolupráci s Ekologickým institutem v Brne poriada pravidelné stretnutia priateľov prírodnej záhrady. Je členkou spoločnosti Gengel, kde sa podieľa na záchrane a šírení krajových a starých odrôd plodín. Svoje praktické skúsenosti zhrnula v úspešnej praktickej publikácii "Zdravá zahrada".

Ing. Patricia Černáková sa venuje permakultúre od roku 1994. Od roku 2001 pracuje aktívne v občianskom združení Permakultura CS, ktoré vzniklo z iniciatívy Karola Končka - otca Patricie Černákovej. Od roku 2002 je držiteľkou diplomu permakultúrneho dizajnéra, spolu s diplomom v záhradnej a krajinnej architektúre. Okrem publikačnej činnosti v odbore sa podieľa na šírení myšlienok prírodných záhrad i vo forme praktického lektorovania prednášok a kurzov ako i návrhov a realizácií záhrad a verejných priestorov.

Mimoriadna stránka kurzu

Mimoriadnou stránkou kurzu bude okrem praktického stretnutia s lektormi aj časť výuky venovaná miestnym, krajovým a starým odrodám úžitkových rastlín a potrebe ich zachovania. Súčasťou kurzu je aj dvojdňová praktická realizácia permakultúrnych riešení, ktoré si účastníci kurzu osvoja v teoretickej časti kurzu.

Viac informácií o kurze získate na webe alter-nativa.sk a na adrese:
Alter Nativa o.z., 049 34 Brdárka 11;
alternativa&alter-nativa.sk, telefonicky na číslach 058 7931 056, 0910 170 790.
0 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Veľmi zaujímavá a podnetná téma, dakujem za odporučenie stránok.
0 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

Neviete prosím či je u nás nejaké fórum o ekozáhradách a permakultúre? Viem, že v Česku sú, ale chýba mi čisto slovenské, kde sa dá aktívne diskutovať s "našincami".
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Nevadí mi diskutovat s Cechmi,ale nenašla som diskusiu na tuto temu.Ekozahrady som naštudovala,ale chýbaju mi praktické poznatky ľudí,ktorí maju biozahrady.Rada by som sa od nich niečo naučila.
0 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

Ani mne samozrejme nevadí diskutovať s Čechmi, mám medzi nimi veľa priateľov, v tom to nie je. Aj permakultúru majú vďaka mnohým aktivistom lepšie spracovanú, než je tomu u nás (napr. p.Svoboda). Len vytváranie sociálnych kontaktov sa mi zdá v rámci jedného štátu jednoduchšie, aj keď samozrejme z BA je do Brna bližšie, než do Košíc
0 0
Franta Franta

Franta je offline (nepripojený) Franta

Som :-)
Venuje sa tu niekto z pritomnych vobec Permakulture?. . .ci vsetci su iba ak tak teoretici?
0 0
cathyc cathyc

cathyc je offline (nepripojený) cathyc

Franta Pozri príspevok
Venuje sa tu niekto z pritomnych vobec Permakulture?. . .ci vsetci su iba ak tak teoretici?
Ja sa venujem permakultúre na svojej záhradke. Je to beh na dlhé trate, ale veľmi príjemný beh. Najpríjemnejšie je vidieť pozitívne výsledky postupov, ktorým málokto v mojom okolí verí.
0 0
oriana oriana

oriana je offline (nepripojený) oriana

hej venuje :P
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Prihodte prosim nejake fotky
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Franta Pozri príspevok
Venuje sa tu niekto z pritomnych vobec Permakulture?. . .ci vsetci su iba ak tak teoretici?
Tak neviem či je to zrovna permakultura,ale bude to niečo medzi.Rozhodne obdivujem prírodu ako rieši kopu vecí za mňa.
0 0
oriana oriana

oriana je offline (nepripojený) oriana

zopar z "polykulturnych hriadok" . su to starsie fotky z roku 09, su najma o uceni a skusani.
7 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

Oriana - nádherné fotky. Hneď je vidno, že to je "živá" záhrada a nie len chemicko udržiavaný trávnik orámovaný tujami. Tiež sa venujem permakultúre, aj keď tento rok svoju záhradu kvôli práci riadne zanedbávam. Ale jej očividne prospieva, keď tam nevkročí noha človeka . No v práci sme si spravili permakultúrne políčko na mieste, kde sa roky neobrábala pôda (tradične - kartón, slama a zmes zeleniny, byliniek, kvetín a tak, všetko po kope), tak sa aspoň tam vytešujeme, keď si odtrhneme našu bio reďkovku, či šalát.
3 0
Franta Franta

Franta je offline (nepripojený) Franta

Som :-)
cathyc Pozri príspevok
Ja sa venujem permakultúre na svojej záhradke. Je to beh na dlhé trate, ale veľmi príjemný beh. Najpríjemnejšie je vidieť pozitívne výsledky postupov, ktorým málokto v mojom okolí verí.
Super
Tu na fore vidim, ze kazdy len bojuje s burinou, pouziva chemiu ako by zdarma bola a vobec neskodila ... Ja s permakulturov zacinam, zatial som stihol iba skusobne mensi vyvyseny zahon spravit. . . a ono to ozaj funguje skvelo .. . Len presvedcit okolie, ze ide to aj inak, lepsie, zaujimavejsie je velmi tazke Dokonca aj vlastna rodina ide proti mne :-D
0 0
Franta Franta

Franta je offline (nepripojený) Franta

Som :-)
oriana Pozri príspevok
zopar z "polykulturnych hriadok" . su to starsie fotky z roku 09, su najma o uceni a skusani.
Ozaj krasa )
U mna na zahrade zatial prevladaju buriny. . .ale uz sa pretlacaju vysadene plodiny. Spociatku ako by sa hanbili, ale teraz uz rastu, ako z vody Skusam rozne konbinacie a na jesen planujem vyvysene zahony a klucove dierky porobit a vysadit zopar stromov, vytvorit tak slnecnu pascu ))
3 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Dakujem vsetkym za znovuozivenie tejto temy.
Velmi sa tesim, ze sa najdu ludia, ktori dokazu zit v sulade s prirodou a vidia krasu v tom, cim nas obdarila priroda.

Zial, v dnesnych casoch je tu ovela viac tem,kde ludia hladaju rady aky postrek na tu,ktoru zelinku pouzit.

Prosim vsetkych,ak si najdete trochu casu,napiste nejake skusenosti a rady. Ako ste zacinali s biozahradou,ako sa vam dari, co sa vam osvedcilo...
A samozrejme fotocky tiez potesia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať