Zavrieť

Porady

Problém so susedom

Dobrý deň,
chcel by som Vás poprosiť o radu.
Môj dom s pozemkom je situovaný tak, že pozemok, ktorý využívam na rekreáciu a voľný čas po práci mám za domom. Problém je v tom, že prednedávnom si nový sused dokončil stavbu RD s dvoma podlažiami za mojím pozemkom a dokonca na svahu takže som celkom ako na dlani.
Všetky okná keďže ide o orientáciu na juh má smerom na môj pozemok. Neviem ako to mám riešiť po roku už toho mám dosť - cítim sa ako v nejakej reality show big brother. Človek nemá žiadne súkromie a cíti sa nepríjemne. 365 dní v roku so susedom nalepeným na okne ako Vás pozoruje čo robíte - to by sa nepáčilo asi nikomu.
Rozmýšľal som vysadiť stromy, ale kedže ide o značné prevýšenie trvalo by to môžno aj 10 rokov pokiaľ by dosiahli požadovanú výšku.
Niekde som čítal myslím, že v por. podnikateľa, kde boli komentáre k zákonom a tam to bolo označované ako zásah do súkromia alebo také niečo.
ďakujem
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

skus toto www.zivyplot.sk, je to najrychlejšie rastúci živý plot, ja som ho objednala v jeseni a som zvedavá ako to bude rásť...dodavateľ je spoľahlivý. Mne sused na záhradke postavil rovno pred oči kadibúdu...predtým som mala krásny výhľad na dolinu, teraz pozerám ako chodia "kadiť"...hlavne, že on si to dal mimo svoj výhľad...no suseda si nevyberieš. Ale ešte s ním hodím reč. Kadibúda sa dá preniesť, horšie to maš ty...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ten živý plot rastie ozaj rýchlo, mám ho už druhý rok. Ja by som ale doporučovala skôr cyprusovec leylandský. Je drahší, ale rastie rovnako rýchlo, dorastá do 6-7m. Tiež potrebuje vlahu a ten by si mohla zasadiť tri kusy na meter. Za tri - štyri roky Ťa sused neuvidí. Tento živý plot,čo prilepila slavica dorastá maximálne do 4 metrov. Dobré ceny cyprusovca nájdeš na www.fuchsie.cz Keď budeš objednávať, tak nezabudni uviesť číslo telefónu s medzinárodnou predvoľbou, inak nepošlú. Je to výhodné nakupovať - 1 € je 26 Kčs. Výhodný kurz.
0 0
NExRI NExRI

NExRI je offline (nepripojený) NExRI

Ďakujem za reakcie.
Rozmýšľal som tiež o väčšej konštrukcii a nasadiť nejaké rýchlorastúce okrasné popínavé rastliny, keďže ide o značné prevýšenie asi viac ako 10 m, dovtedy pokiaľ tie tuje nevyrastú do určitej výšky. Trvať to môže aj viac rokov a ja by som chcel už čím skôr zakročiť proti nežiadúcim pozorovateľom.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

NExRI Pozri príspevok
Ďakujem za reakcie.
Rozmýšľal som tiež o väčšej konštrukcii a nasadiť nejaké rýchlorastúce okrasné popínavé rastliny, keďže ide o značné prevýšenie asi viac ako 10 m, dovtedy pokiaľ tie tuje nevyrastú do určitej výšky. Trvať to môže aj viac rokov a ja by som chcel už čím skôr zakročiť proti nežiadúcim pozorovateľom.
No neviem, ale predpokladám, že dom nezbúrajú ani okná nezamurujú. Tento boj nebude mať víťaza...Viem aká som podráždená, keď si sadnem na svoju terasu a čumím na tú kadibúdu, kde som mala 20 rokov výhľad na dolinu...Budem sa snažiť to riešiť po dobrom... A čo tak pozvať suseda na vínko a dohodúť sa s ním
nech si aj on na tom prevýšení posadí pred okná taký plot...Ak to bude seriozny človek pochopí, že ti je to nepríjemné. Ak nie bude ti pobyt na tomto mieste navždy len spomienkou na to, čo si mal predtým..Verím, že si natoľko dobrý psychológ, že sa s ním dohodneš.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

vrankak Pozri príspevok
Zoberieš fľašku Badacsonyi muskotály (félszáraz )- počkaš kým sa posadí - zaklopeš = dohoda istá.
jéééžiš skoro som si jazyk dolóóómala...ale súhlasím
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Jedna alternativa su okrasne dreviny roznych typov... Druha, predpokladam drahsia, su okenne folie. Viem, ze maju viac funkcii a jedna z nich je prave ochrana sukromia. Takze daj do Google folie na okna a vyberaj... Vela stastia.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

kyblik Pozri príspevok
Jedna alternativa su okrasne dreviny roznych typov... Druha, predpokladam drahsia, su okenne folie. Viem, ze maju viac funkcii a jedna z nich je prave ochrana sukromia. Takze daj do Google folie na okna a vyberaj... Vela stastia.
Ale jemu ide o rekreovanie a voľný čas, ktorý prebieha poväčšine vonku
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

vrankak Pozri príspevok
Prečo by mal pozerať fólie na okná ? - - pre suseda ??
Kyblik to dobre myslel, len sa nezamyslel ... Ale riešenie by bolo, keby si sused nalepil fólie zvnútra . Aby von nevidel a všetci mu videli dnu
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Ale zamyslel draha, zamyslel... Ochrana sukromia - co ludia myslia pod tymto pojmom? Sukromie mozes mat aspon v dome! ale malokto ma rodinny dom situovany tak aby mu nebolo vidiet do zahrady. Uz len tym, ze ma niekto pozemok v uzemnom plane je predpoklad, ze bude mat suseda... blbe...
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

kyblik Pozri príspevok
Ale zamyslel draha, zamyslel... Ochrana sukromia - co ludia myslia pod tymto pojmom? Sukromie mozes mat aspon v dome! ale malokto ma rodinny dom situovany tak aby mu nebolo vidiet do zahrady. Uz len tym, ze ma niekto pozemok v uzemnom plane je predpoklad, ze bude mat suseda... blbe...

drahá , super dík
citujem zadavateľa témy : "Môj dom s pozemkom je situovaný tak, že pozemok, ktorý využívam na rekreáciu a voľný čas po práci mám za domom."
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Ak dovolis budem citovat dalej: " keďže ide o značné prevýšenie asi viac ako 10 m"...

Vies si predstavit zivy plot v tejto vyske? To uz je iny les...

Nechcel som sa tu samozrejme natahovat, je na "zadavatelovi" prispevku aku alternativu si vyberie. Je mozne, ze uz ma zaluzie a teda folie su totalna blbost...
Fakt je, ze s rodinou si dvakrat do roka no so susedom cely zivot. (viem, ze to sem nepatri, no ja som aj kvoli susedovi predal dom a kupil som si druhy...)

A MAM POKOJ! naozaj, nekecam...
0 0
0905727331 0905727331

0905727331 je offline (nepripojený) 0905727331

to je fakt- ved nie sused v tom dome chce chranit svoje sukromie ale ten co je vo svojej zahrade susedovi na dlani.. ALE je tu este nepolozena otazka- pred stavbou domu sa predklada susedom projektova dokumentacia na podpisanie-ked podpisu, suhlasia s realizaciou projektu aj s ohladom na svoje sukromie, umiestnenim okien atd. atd. ci to uz dnes neplati??? my ked sme stavali dom, tiez na strane k blizsie byvajucemu susedovi zo severnej strany nesmeli byt ziadne okna obytnych miestnosti, cez ktore by sme mu pohodlne videli do dvora..
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
a nemusela si so mnou suhlasit len preto, ze ja som suhlasil s Tebou...

mne sa naozaj paci varianta, ze si kazdy nalepi folie zvnutra a bude cumiet v prvom rade do svojho hniezda...
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
pre: 0905727331

Ak je vypracovany uzemny plan zony (tuto dava vypracovavat prevazne obec - mesto), kupou pozemku v zone automaticky suhlasis a beries na vedomie pritomnost susedov. Ich suhlas potrebujes iba na stavbu objektu, ktory je v bezprostrednej blizkosti tvojho podzemku - myslim, ze cca 2 metre...?

A v dnesnej dobe uz ani domy v jednej zone nemusia byt rovnake...
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

kyblik Pozri príspevok
Ak dovolis budem citovat dalej: " keďže ide o značné prevýšenie asi viac ako 10 m"...

Vies si predstavit zivy plot v tejto vyske? To uz je iny les...
Ale ja sm myslela kríky pred oknami suseda .......aj s navýšením
Nie 10 m nad pozemkom zadavateľa temy NExRi.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Problem zadavatela NExRi je problemom, ktory nevyriesime my... Tam su len dve moznosti: zmierit sa s ocumovanim so strany suseda alebo dohoda o vysadeni okrasnych drevin na susedovom pozemku - co moze sluzit ako ochrana aby si nevidel suseda, ze Ta sleduje ...
0 0
lakon lakon

lakon je offline (nepripojený) lakon

Mne tento problem pripada dost schyzofrenicky.
Tiez mam suseda ktory ma "rekreacnu" zahradu za domom na krizovatke 1,5m od relativne frekventovanej cesty ktora vedie pozdlz celej jeho zahrady. Je to v pomerne husto zastavanej oblasti pozemky maju priblizne 300 m2 a domy su sachovnicovo rozmiestnene.
Ked sa stahujem do takejto oblasti predpokladam ze mi bude vidno do zahrady, a napriek tomu sused namietal pri stavebnom konani proti oknu na schodisku v stite strechy ktoreho os je uz mimo jeho zahrady.
Alebo je to podla pravidla "Podla seba sudim teba"? tiez to zacalo ked sused pristavil verandu s terasou. Onedlho bol nasadeny okolo nasho plota 2,5m vtaci zob. Potom som si vsimol ze terasu vyuzivaju hlavne ked sa u nas nieco deje. pritom som si to uvedomil az ked zacal robit bordel okolo toho mojho okna dovtedy ma ani nenapadlo pozriet sa cielene do jeho zahrady.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Asi susedia radi sleduju sitcomy... A ludska hlupost predsa nema hranice, ani sa neda zakryt zivym plotom...
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
NExRI Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcel by som Vás poprosiť o radu.
Môj dom s pozemkom je situovaný tak, že pozemok, ktorý využívam na rekreáciu a voľný čas po práci mám za domom. Problém je v tom, že prednedávnom si nový sused dokončil stavbu RD s dvoma podlažiami za mojím pozemkom a dokonca na svahu takže som celkom ako na dlani.
Všetky okná keďže ide o orientáciu na juh má smerom na môj pozemok. Neviem ako to mám riešiť po roku už toho mám dosť - cítim sa ako v nejakej reality show big brother. Človek nemá žiadne súkromie a cíti sa nepríjemne. 365 dní v roku so susedom nalepeným na okne ako Vás pozoruje čo robíte - to by sa nepáčilo asi nikomu.
Rozmýšľal som vysadiť stromy, ale kedže ide o značné prevýšenie trvalo by to môžno aj 10 rokov pokiaľ by dosiahli požadovanú výšku.
Niekde som čítal myslím, že v por. podnikateľa, kde boli komentáre k zákonom a tam to bolo označované ako zásah do súkromia alebo také niečo.
ďakujem
1. Riešenie nie je oblasti stavebno právnej. Podľa témy je stavebný stav skutočný a nemenný.
2. Pri umiestňovaní stavby (susednej) na pozemku sa neprihliada na také skutočnosti, ako je možný jej vplyv na obmedzovanie súkromia formou pozerania na susedný pozemok. Takéto posudzovanie je občianskoprávnej povahy.
3. Ako som čítal v niektorom príspevku - osadenie nejakých fólií na okná (asi tým myslel na susedove) je úplne scestné. Dávam do povedomia aj ostatným poraďákom, že neexistuje právny predpis, ktorý by vlastníkovi stavby nariaďoval takéto opatrenie (ani v stavebnom konaní o povolení stavby).
4. Domáhať sa nápravy je podľa mňa nepriechodné - nie je akej (súd by sa tým ani nezaoberal).
5. Domáhať sa toho, aby sa sused niečoho zdržal (to je možno predpoklad na zaoberanie sa súdom), je veľmi ťažko dokázateľné. Domáhať sa toho, aby sa niekto niečoho zdržal je upravené napr. v ust. § 127 Občianskeho zákonníka (40/1964). To je ale o niečom inom.
_____________________________________

Uvedené je len moja reakcia na
NExRI Pozri príspevok
Niekde som čítal myslím, že v por. podnikateľa, kde boli komentáre k zákonom a tam to bolo označované ako zásah do súkromia alebo také niečo.
ďakujem
____________________________________________

CIMOM
0 0
NExRI NExRI

NExRI je offline (nepripojený) NExRI

Ďakujem ešte raz všetkým za reakcie, asi bude najlepšie ak dám najprv nejak navoziť zeminu do určitej výšky aspoň dva metre a potom do toho začať sadiť určité rýchlorastúce tuje možno by boli najlepšie sekvoje ale neviem či sa dajú zohnať v našich končinách .
Čo sa týka projektovej dokumentácie nebola nám predložená na odsúhlasenie , dokonca nemal ani stavebné povolenie, ktoré vybavoval až dodatočne.
Pokúsim sa s ním o tom porozprávať, ale pochybujem, že sa tým niečo zmení keďže ide o orientáciu na juh - preto si všetkých desať okien osadil z tejto strany.
Mňa by tiež zaujímalo, či môže potom čo sa postarám o "zalesnenie" niečo namietať, že mu tienia vysadené dreviny.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať