Zavrieť

Porady

Prevod obchodneho podielu

Dobry vecer.
4.12.2008 na zaklade zmluvy o prevode obchodneho podielu konatel s.r.o previedol svoj obchodny podiel odplatnym prevodom v sume 10 000Sk na nadobudatela. Zapis do obchodneho registra bol uskutocneny az 5.3.2009
Vie mi niekto poradit ako prebieha tato zmena z hladiska uctovnictva ?
Dakujem. . .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    VaporV Pozri príspevok
    Dobry vecer.
    4.12.2008 na zaklade zmluvy o prevode obchodneho podielu konatel s.r.o previedol svoj obchodny podiel odplatnym prevodom v sume 10 000Sk na nadobudatela. Zapis do obchodneho registra bol uskutocneny az 5.3.2009
    Vie mi niekto poradit ako prebieha tato zmena z hladiska uctovnictva ?
    Dakujem. . .
    V účtovníctve sa týmto nič nemení.
    Spoločnosť má to isté základné imanie, iba iných spoločníkov.

    Prevod obchodného podielu je medzi spoločníkom Vašej spoločnosti a nadobudáteľom, ktorý bude novým spoločníkom.

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    VaporV Pozri príspevok
    Dobry vecer.
    4.12.2008 na zaklade zmluvy o prevode obchodneho podielu konatel s.r.o previedol svoj obchodny podiel odplatnym prevodom v sume 10 000Sk na nadobudatela. Zapis do obchodneho registra bol uskutocneny az 5.3.2009
    Vie mi niekto poradit ako prebieha tato zmena z hladiska uctovnictva ?
    Dakujem. . .
    Treba len preúčtovať analytiku 411 cez ID.
    411-starý/411 nový konateľ

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    grammatika Pozri príspevok
    Treba len preúčtovať analytiku 411 cez ID.
    411-starý/411 nový konateľ
    Nám auditor povedal, že nie je nutné v účtovníctve mať účet zaúčtovaný podľa akcionárov alebo spoločníkov.

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    azla Pozri príspevok
    Nám auditor povedal, že nie je nutné v účtovníctve mať účet zaúčtovaný podľa akcionárov alebo spoločníkov.
    tak asi netreba , zase som sa niečo nové naučila

    kaupke je offline (nepripojený) kaupke

    Žijem...pracujem...a ľubenkám ...viac kaupke
    Prosím , ako sformulovať zmluvu o prevode obchodného podielu ak : Spoločník je nadobudatelom Obch.pod. od druhého spoločníka , ale ten predáva za oveľa vyššiu cenu . Napísať do zmluvy len časť sumy - a to výšku podielu 2157,60 eur (65000 sk) , a zvyšok cca 17000 eur na zmluvu medzi nimi oboma ?
    Učtovne sa to bude ako riešiť ?
    A ešte jedna vec - podiel nebude uhradený peniazmi , ale predávajúci spoločník sa zadlžil a tie jeho dlžoby preberá nadobudateľ v cene obch.podielu , on ich bude dalej splácať .
    Ja mám z toho mišmaš , môžu napísať do zmluvy , že sa započítavajú záväzky - súkromné toho predávajuceho ?

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    kaupke Pozri príspevok
    Prosím , ako sformulovať zmluvu o prevode obchodného podielu ak : Spoločník je nadobudatelom Obch.pod. od druhého spoločníka , ale ten predáva za oveľa vyššiu cenu . Napísať do zmluvy len časť sumy - a to výšku podielu 2157,60 eur (65000 sk) , a zvyšok cca 17000 eur na zmluvu medzi nimi oboma ?
    Učtovne sa to bude ako riešiť ?
    A ešte jedna vec - podiel nebude uhradený peniazmi , ale predávajúci spoločník sa zadlžil a tie jeho dlžoby preberá nadobudateľ v cene obch.podielu , on ich bude dalej splácať .
    Ja mám z toho mišmaš , môžu napísať do zmluvy , že sa započítavajú záväzky - súkromné toho predávajuceho ?
    Ako sa mohol pred.spoločník zadĺžiť? Asi sa zadĺžila spoločnosť, či sa mýlim? Nemôžeme spájať súkromné záväzky so záväzkami spoločnosti.

    Ak pôvodného spol. podiel na ZI je 65000SK, tak sa to uvedie v Zmluve o prevode obchodného podielu.
    Ak nadobúdateľ bude platiť 17000 €, tak aj to sa uveduie v Zmluve.
    V Spoločnosti nemá žiaden vplyv na účtovanie, len sa zaeviduje zmena v osobách spoločníkov.

    Jedine u prevodcu sa potom sleduje, či ten príjem bude zdaňovať...
    Naposledy upravil grammatika : 28.07.09 at 12:44

    kaupke je offline (nepripojený) kaupke

    Žijem...pracujem...a ľubenkám ...viac kaupke
    grammatika Pozri príspevok
    Ako sa mohol pred.spoločník zadĺžiť? Asi sa zadĺžila spoločnosť, či sa mýlim? Nemôžeme spájať súkromné záväzky so záväzkami spoločnosti.

    Ak pôvodného spol. podiel na ZI je 65000SK, tak sa to uvedie v Zmluve o prevode obchodného podielu.
    Ak nadobúdateľ bude platiť 17000 €, tak aj to sa uveduie v Zmluve.
    V Spoločnosti nemá žiaden vplyv na účtovanie, len sa zaeviduje zmena v osobách spoločníkov.

    Jedine u prevodcu sa potom sleduje, či ten príjem bude zdaňovať...
    No ved to , že predavajuci spoločník sa sukromne zadlžil- neplati požičky , a druhy spoločnik mu bol robit na ne ručitela, tak jedneho dna predavajuci prisiel , na tu mas moj podiel , ale budes este 10 rokov splacat pozicky , ktorym si rucitelom . a kedze nadobudajuci chce silou mocou podiel, tak s tym suhlasi . .

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    kaupke Pozri príspevok
    No ved to , že predavajuci spoločník sa sukromne zadlžil- neplati požičky , a druhy spoločnik mu bol robit na ne ručitela, tak jedneho dna predavajuci prisiel , na tu mas moj podiel , ale budes este 10 rokov splacat pozicky , ktorym si rucitelom . a kedze nadobudajuci chce silou mocou podiel, tak s tym suhlasi . .
    Ja tomu trošku nerozumiem.
    Predávajúci sa zadĺžil, predá mu podiel v sume 65000SK, ktoré mu reálne nevyplatí kupujúci. A ten kupujúci má ešte za neho platiť dlžoby?

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    VaporV Pozri príspevok
    Dobry vecer.
    4.12.2008 na zaklade zmluvy o prevode obchodneho podielu konatel s.r.o previedol svoj obchodny podiel odplatnym prevodom v sume 10 000Sk na nadobudatela. Zapis do obchodneho registra bol uskutocneny az 5.3.2009
    Vie mi niekto poradit ako prebieha tato zmena z hladiska uctovnictva ?
    Dakujem. . .
    Mne to vychádza tak, že sú vo firme dvaja spoločníci - A a B. Spoločník A má súkromný záväzok, ktorého ručiteľom je spoločník B. Keďže spoločník A nespláca svoje záväzky, začal platiť záväzky za spoločníka A ručiteľ (t.j. spoločník B). Spoločník B aby nevyšiel celkom naprázdno požadoval od spoločníka A nejakú kompenzáciu za uhrádzané platby a tou kompenzáciou je práve obchodný podiel spoločníka A na spoločnej firme. Vychádza to tak, ako keby u spoločníka B bol pohľadávkou obchodný podiel a záväzkom suma, ktorú bude platiť ako splátku pôžičky za spoločníka A, ale myslím že to je vzťah medzi fyzickými osobami, o ktorom sa v účtovníctve právnickej osoby nebude účtovať. Súhlasím s názorom v príspevku č. 7.
    ______________________
    Opravte ma, ak sa mýlim

    kaupke je offline (nepripojený) kaupke

    Žijem...pracujem...a ľubenkám ...viac kaupke
    Mária.K. Pozri príspevok
    Mne to vychádza tak, že sú vo firme dvaja spoločníci - A a B. Spoločník A má súkromný záväzok, ktorého ručiteľom je spoločník B. Keďže spoločník A nespláca svoje záväzky, začal platiť záväzky za spoločníka A ručiteľ (t.j. spoločník B). Spoločník B aby nevyšiel celkom naprázdno požadoval od spoločníka A nejakú kompenzáciu za uhrádzané platby a tou kompenzáciou je práve obchodný podiel spoločníka A na spoločnej firme. Vychádza to tak, ako keby u spoločníka B bol pohľadávkou obchodný podiel a záväzkom suma, ktorú bude platiť ako splátku pôžičky za spoločníka A, ale myslím že to je vzťah medzi fyzickými osobami, o ktorom sa v účtovníctve právnickej osoby nebude účtovať. Súhlasím s názorom v príspevku č. 7.
    ______________________
    Opravte ma, ak sa mýlim
    Ďakujem Mária.K. -mám k tomu taký istý názor .Môžem použiť tento postup ?: Valná hromada - dohoda spoločníkov o prevode obch.podielu , spíšu zmluvu o prevode na sumu 2157,60 eur (65000.sk ), podajú zmenu na OR , ale ako s platbou za podiel, keď oficialne nebude zaplatené , lebo spoločník B bude vlastne platiť tie podlžnosti .
    Ďalší krok by mala byť zmluva medzi A a B , súkromná , že A predáva svoj 1/3 podiel za sumu 17000 eur , ale spoločník B mu to bude hradiť formou jeho podlžnosti . To sa už v účtovníctve neprejaví , ale oni dvaja toto všetko chcú dať dohromady na jednu zmluvu a ja mám z toho chaos .

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    kaupke Pozri príspevok
    Ďakujem Mária.K. -mám k tomu taký istý názor .Môžem použiť tento postup ?: Valná hromada - dohoda spoločníkov o prevode obch.podielu , spíšu zmluvu o prevode na sumu 2157,60 eur (65000.sk ), podajú zmenu na OR , ale ako s platbou za podiel, keď oficialne nebude zaplatené , lebo spoločník B bude vlastne platiť tie podlžnosti .
    Ďalší krok by mala byť zmluva medzi A a B , súkromná , že A predáva svoj 1/3 podiel za sumu 17000 eur , ale spoločník B mu to bude hradiť formou jeho podlžnosti . To sa už v účtovníctve neprejaví , ale oni dvaja toto všetko chcú dať dohromady na jednu zmluvu a ja mám z toho chaos .
    Ja si myslím, že zmluva o prevode obchodného podielu môže byť len jedna za jednu cenu. Nechápem, prečo je tam raz suma 2157, 60 eur a druhý raz 17000 eur. Ak jedno je hodnota obchodného podielu ocenená podľa účtovníctva s.r.o. a druhé cena, ktorú spoločník B za obchodný podiel zaplatí, spoločník A má príjem, ktorý vysporiada v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby (ak takáto povinnosť vznikne). Je to dvojstranný vzťah medzi spoločníkmi, ktorý sa v účtovníctve s.r.o. môže premietnuť nanajvýš účtovaním na analytickom účte k účtu 411 (zmena podielu jednotlivých spoločníkov na základnom imaní). V skutočnosti vzájomné pohľadávky a záväzky vznikajú medzi spoločníkmi ako fyzickými osobami a tie si musia medzi sebou vysporiadať mimo účtovníctva s.r.o.

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    Takúto zmluvu by mal napísať právnik, ak Ty len účtuješ, tak preúčtuješ nanajvýš 411.
    Zmluva o prevode obch.podielu by mala obsahovať i cenu za kt.ju A predáva B, čiže tých Tvojich 17000 €.

    kaupke je offline (nepripojený) kaupke

    Žijem...pracujem...a ľubenkám ...viac kaupke
    Mária.K. Pozri príspevok
    Ja si myslím, že zmluva o prevode obchodného podielu môže byť len jedna za jednu cenu. Nechápem, prečo je tam raz suma 2157, 60 eur a druhý raz 17000 eur. Ak jedno je hodnota obchodného podielu ocenená podľa účtovníctva s.r.o. a druhé cena, ktorú spoločník B za obchodný podiel zaplatí, spoločník A má príjem, ktorý vysporiada v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby (ak takáto povinnosť vznikne). Je to dvojstranný vzťah medzi spoločníkmi, ktorý sa v účtovníctve s.r.o. môže premietnuť nanajvýš účtovaním na analytickom účte k účtu 411 (zmena podielu jednotlivých spoločníkov na základnom imaní). V skutočnosti vzájomné pohľadávky a záväzky vznikajú medzi spoločníkmi ako fyzickými osobami a tie si musia medzi sebou vysporiadať mimo účtovníctva s.r.o.
    Sorry Mária.K- zle som nazvala sumu 2157,60 - je to vlastne časť Zákl.imania , ktorú chce A tiež pri prevode zaplatiť , a zvyšných 17000 eur chce za svoju časť majetku vo firme , určite nebudem účtovať tých 17000 eur ?

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    Zmluva o prevode obchodného podielu
    Uzavretá v zmysle §115 a násl. Obchodného zákonníka v znení neskorších
    predpisov

    1. Prevodca:

    2. Nadobúdateľ:

    Zmluvné strany vyhlasujú, že si navzájom overili identitu druhej zmluvnej strany, že ich označenie v záhlaví tejto zmluvy zodpovedá skutočnému. Zároveň deklarujú slobodu a vážnosť vôle uzavrieť túto zmluvu v nasled.znení:


    I. Úvodné ustavnovenie
    1. Prevodca je spoločníkom spoločnosti..........IČO:..............so sídlom:............zapísanej.................
    2. Prevodca je majiteľom obchodného podielu vo výške 2157,60 € (slovne:........), ktorý zodpovedá peňažnému vkladu na základnom imaní spoločnosti. Vklad je ku dňu podpisu tejto zmluvy splatený úplne. Ku dňu podpisu tejto zmluvy prevodca nemá voči spoločnosti..............., žiadne záväzky, ako ani spoločnosť nemá žiadne záväzky vočie prevodcovi.
    3. Nadobúdateľ je spoločník tejto spoločnosti.................

    II. Predmet zmluvy
    1. predmetom tejto zmluvy je prevod obchodného podielu špecifikovaného v Čl.I bod 2 tejto zmluvy z prevodcu na nadobúdateľa.
    2. Prevodca touto zmluvou prevádza na nadobúdateľa svoj obchodný podiel v obchodnej spoločnosti.............vo výške 2157,60 €, za cenu dohodnutú v Čl. V tejto zmluvy. Nadobúdateľ tento obchodný podiel za podmienok dohodnutých v tejto zmluve prijíma.

    III. Súhlas valného zhromaždenia
    1. Valné zhromaždenie obchodnej spoločnosti............, vyslovilo na svojom zasadnutí dňa.............súhlas s prevodom obchodného podielu podľa tejto zmluvy. Na tomto zasadnutí spoločník využil svoje predkupné právo k prevádzanému obchodnému podielu.(spoločníci výslovne priali svoju vôľu nevyužiť svoje predkupné právo k prevádzanému obchodnému podielu) Zápisnica o alnom zhromaždení o dňa.......tvorí neoddeliteľnú prílohu tejto zmluvy.
    2. Po nadobudnutí a účinnosti tejto zmluvy o prevode obch.podielu v zmysle uznesenia val.zhr. spoločnosti...........zo dňa......účasť prevodcu v spoločnosti...zanikne.

    IV. vyhlásenie prevodcu a nadobúdateľa
    1. Prevodca vyhlasuje, že na prevádzanom obchodnom podiele neviaznu žiadne ťarchy, nie je zaťažený právami tretích osôb, nebolo naň zriadené záložné právo a nie je predmetom exekučného konania.
    2. Nadobúdateľ vyhlasuje, že bol oboznámený s hospodárskym stavom spoločnosti..........., so spoloč. Zmluvou zo dňa..........a stanovami spoločnosti.
    3. nadobúdateľ vyhlasuje, že bez výhrad pristupuje k spoloč.zmluve spoločnosti.......zo dňa.........

    V. Cena
    1. prevod obchodného podielu sa uskutočňuje odplatne. Zmluvné strany sa po zohľadnení čistého obch.imania spoločnosti...dohodli na cene prevádzaného obchodného podielu vo výške 17000 €(slovom:...)
    2. Podpisom tejto zmluvy zmluvné strany potvrdzujú odovzdanie a prevzatie ceny za obchodný podiel dohodnutej v bode 1 tohto článku.

    VI. Záverečné ustanovenia
    1. Nadobúdateľ prehlasuje, že obch.podiel nadobúda dobrovoľne
    2. Neplatnosť alebo neúčinnosť jednotlivých ustanovení tejto zmluvynemá vplyv na platnosť, resp.účinnosť ostatných ustanovení.
    3. Právne vzťahy neupravené touto zmluvou sa spravujú prísluš.ustan.Obchod.z.
    4. Táto zmluva nadobúda platnosť a účinnosť dňom osvečenia podpisov oboch zml.strán
    5. Zmluva nadobúda účinnosť voči obchod.spoločnosti........ dňom jej doručenia spoločnosti.
    6. Zmluva je vyhot.v 5 rovnopisoch, z kt.po 1 dostanú zml.strany, 1 bud eulož.v sídle spoloč....., a 2 budú pripojené k návrhu na zápis zmien vyplývajúcich z tejto zmluvy do obchodného registra.
    7. Zml.strany prehlasujú, že pred podpísaním si zmluvu dôkladne prečítali, jej obsahu porozumeli, bez výhrad s ním súhlasia, na znak čoho pripájajú vlastnoručné podpisy.


    a pozri si môj príspevok :http://www.porada.sk/1109476-post31.html

    účtovať budeš aximálne zmenu na 411, ako sme Ti už písali. Tých 17000 je vzťah medzi nimi dvomi a do spoločnosti to nevstupuje. To si bude musieť predávajúci vysporiadať v DP za rok 2009, podľa zákona o dani z príjmov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.