Zavrieť

Porady

Pankreatická diéta

ahojte, zhruba pred mesiacom sme boli s dcérkou v gastroenterologickej ambulancii pre bolesti bruška. Záverom po absolvovaní všetkých vyšetrení dcérke vyšlo: pancreatopathia hraničný nález a máme dodržiavať pankreatickú diétu a má užívať 2x1 tbl. Kreon á 10000 pri jedle. Vie mi niekto poradiť, kde sa dajú stiahnuť recepty na túto diétu a čo to vlastne je? ďakujem
Usporiadat
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
cowboyka Pozri príspevok
ahojte, zhruba pred mesiacom sme boli s dcérkou v gastroenterologickej ambulancii pre bolesti bruška. Záverom po absolvovaní všetkých vyšetrení dcérke vyšlo: pancreatopathia hraničný nález a máme dodržiavať pankreatickú diétu a má užívať 2x1 tbl. Kreon á 10000 pri jedle. Vie mi niekto poradiť, kde sa dajú stiahnuť recepty na túto diétu a čo to vlastne je? ďakujem
Tu ich je plno ..
http://www.google.com/search?client=...utf-8&oe=utf-8
pancreatopathia
Tento výraz obnáša veľa významov , z ktorých sa nedá pre laika jednoznačne určiť , o čo sa jedná ...
http://www.google.com/search?client=...utf-8&oe=utf-8

Táto diéta je v podstate spoločná ako pri diéte pečene a žlčníka .

Odlišujú sa len v malých drobnostiach , je to dosť silná a nechutná diéta . Túto je potrebné držať dosť dlho , niekedy až na furt , záleží od stavu organizmu a jednotlivách orgánov .
Odlišujú sa v tých maličkostiach len preto , nakoľko tieto tri orgány sú spojené .
Z toho vyplýva , že niekedy sa môže stať , že nemocný na pankreas má zároveň aj problémy s pečeňou alebo naopak .
No nemusí ...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

buchač Pozri príspevok
Tu ich je plno ..
http://www.google.com/search?client=...utf-8&oe=utf-8

Tento výraz obnáša veľa významov , z ktorých sa nedá pre laika jednoznačne určiť , o čo sa jedná ...
http://www.google.com/search?client=...utf-8&oe=utf-8

Táto diéta je v podstate spoločná ako pri diéte pečene a žlčníka .

Odlišujú sa len v malých drobnostiach , je to dosť silná a nechutná diéta . Túto je potrebné držať dosť dlho , niekedy až na furt , záleží od stavu organizmu a jednotlivách orgánov .
Odlišujú sa v tých maličkostiach len preto , nakoľko tieto tri orgány sú spojené .
Z toho vyplýva , že niekedy sa môže stať , že nemocný na pankreas má zároveň aj problémy s pečeňou alebo naopak .
No nemusí ...
nestrašte ma - moja dcérka má iba 6 rokov
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
cowboyka Pozri príspevok
nestrašte ma - moja dcérka má iba 6 rokov
Nikto Ťa nestraší a ani nechce , chráňte všetci svätí pred takýmto konaním ......

Ale dala si otázku , prišli odpovede .
Uvidíš , čo prinesie ďaľšie obdobie , veď ste ešte len v začiatku liečby a na to je ešte priskoro robiť predčasné úzávery .

PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV

Kreon ® 10 000
gastrorezistentné kapsuly
150 mg pankreatínu

1. ČO JE KREON A NA ČO SA POUŽÍVA

Pankreas vylučuje v rámci svojej exokrínnej funkcie rôzne tráviace enzýmy, s pomocou ktorých pomáha organizmu využiť skonzumované výživné látky.
Kapsuly Kreonu 10 000 a 25 000 sú odporúčané na liečbu exokrínnej insuficiencie pankreasu (zlyhávanie pankreasu), ako náhrada chýbajúceho množstva tráviacich enzýmov ako u detí, tak u dospelých.

Ako účinkujú kapsuly Kreonu?

Kapsuly Kreonu obsahujú pankreatín získaný z pankreasu ošípaných, zmes niekoľkých enzýmov na trávenie tukov, zvyčaje prirodzene produkovaných ľudským telom. Kapsuly sa v žalúdku rozpúšťajú v priebehu niekoľkých minút, uvoľňujúc stovky minimikrogulôčok (veľmi malé granulky), s dôkladným premiešaním sa s tráveninou (obsah žalúdka) a uvoľnia sa zo žalúdka spolu s tráveninou. Toto zaistí dobrú distribúciu enzýmov do tráveniny. Keď sa minimikroguľôčky dostanú do tenkého čreva, ich acidorezistentná vrstva sa rýchlo rozpustí a uvoľnia sa enzýmy, čo zaistí trávenie tukov, škrobov a proteínov.
http://www.zdravie.sk/sz/lieky/showo...00x150-mg.html
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

buchač Pozri príspevok
Nikto Ťa nestraší a ani nechce , chráňte všetci svätí pred takýmto konaním ......

Ale dala si otázku , prišli odpovede .
Uvidíš , čo prinesie ďaľšie obdobie , veď ste ešte len v začiatku liečby a na to je ešte priskoro robiť predčasné úzávery .


http://www.zdravie.sk/sz/lieky/showo...00x150-mg.html
ďakujem, iba som sa zľakla
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
mám doma knižku kde sú recepty. ak chceš oskenujem to a hodím to sem
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

pasuliatko Pozri príspevok
mám doma knižku kde sú recepty. ak chceš oskenujem to a hodím to sem
jeej, budem ti povďačná, ak ťa to veľmi nezaťaží. Ináč zistila som, že nemusíme držať až tak striktnú diétu - stačí vynechať všetko vyprážané, čokolády, kakao a živočíšne tuky. Ale každá rada nad zlato.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
cowboyka Pozri príspevok
jeej, budem ti povďačná, ak ťa to veľmi nezaťaží. Ináč zistila som, že nemusíme držať až tak striktnú diétu - stačí vynechať všetko vyprážané, čokolády, kakao a živočíšne tuky. Ale každá rada nad zlato.

Nech sa Ti páči originál diéta pri ochoreniach pankreasu , vyfasoval som svojho času od diétnej sestry ....
Pankreas 1.jpg  
P 2.jpg  
P 3.jpg  
P 4.jpg  
P 5.jpg  

P 6.jpg  
P 7.jpg  
P 8.jpg  
P 9.jpg  
P 10.jpg  

P 11.jpg  
1/1
9 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Môj manžel už 5 rokov dodržiava takúto dietu, tak pridám niečo z vlastnej skúsenosti: zásada č. 1 - varím zvlášť a to bez tuku. Mäso kuracie, morčacie, zajac, chudá divina, ryby, výnimočne bravčová panenka, alebo hovädza sviečková, podliate vodou, alebo vývarom, alebo pripravujem v rúre na pekáči vystlanom papierom na pečenie. Chudá šunka, žiadne salámy. Párky jedine morčacie, ale nie vždy ich dostať.
Zelenina: paradajky, šalát, špargľa, tekvica, mrkva, petržlen, zeler, cvikla. Zásadne nepoužívam cibuľu, cesnak, papriku, uhorky, kapustu.
Mliečne výrobky: žiadne maslo, ani jeho náhrady. Maslo len do hotovej omáčky, alebo na zemiaky v takom množstve, že sa ani neoplatí zašpiniť lyžičku. Nič mu nerobí 9% syr Lunex a nízkot. jogurty, ani nízkot. mlieko.
Polievky: zeleninová /z vymenovanej zeleniny/, kuracia /žiadne mastné oká/, zemiaková, hríbková, paradajková. Na fazuľovú, šošovicovú musel zabudnúť.
Prílohy: zemiaky a výrobky z nich, samozrejme nie vyprážané, ale už som sa naučila, že napr. na miesto zem. krokiet urobím placky a na sucho osmažím na tefl. panvici, ryža, pohánka, žiadna kysnutá knedľa.
Dezerty: tak to je ťažké, ale mám asi 4 recepty, kde nejde žiadne maslo. To znamená, žiadne krémové, šľahačkové. Žiadna čokoláda, ani výrobky z nej. Zabudla som na ovocie: nekonzumuje jahody, egreše, ríbezle, maliny, hrušky.
Pri varení nepoužívam čierne korenie, sladkú ani štipľavú mletú papriku. Zato veľa byliniek, hlavne petržlen, pažítku, rozmarín, bazalku. Takto nám bolo poradené od ošetrujúceho lekára a funguje to, dúfam, že bude aj Tvojej dcérke.
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

Janurka Pozri príspevok
Môj manžel už 5 rokov dodržiava takúto dietu, tak pridám niečo z vlastnej skúsenosti: zásada č. 1 - varím zvlášť a to bez tuku. Mäso kuracie, morčacie, zajac, chudá divina, ryby, výnimočne bravčová panenka, alebo hovädza sviečková, podliate vodou, alebo vývarom, alebo pripravujem v rúre na pekáči vystlanom papierom na pečenie. Chudá šunka, žiadne salámy. Párky jedine morčacie, ale nie vždy ich dostať.
Zelenina: paradajky, šalát, špargľa, tekvica, mrkva, petržlen, zeler, cvikla. Zásadne nepoužívam cibuľu, cesnak, papriku, uhorky, kapustu.
Mliečne výrobky: žiadne maslo, ani jeho náhrady. Maslo len do hotovej omáčky, alebo na zemiaky v takom množstve, že sa ani neoplatí zašpiniť lyžičku. Nič mu nerobí 9% syr Lunex a nízkot. jogurty, ani nízkot. mlieko.
Polievky: zeleninová /z vymenovanej zeleniny/, kuracia /žiadne mastné oká/, zemiaková, hríbková, paradajková. Na fazuľovú, šošovicovú musel zabudnúť.
Prílohy: zemiaky a výrobky z nich, samozrejme nie vyprážané, ale už som sa naučila, že napr. na miesto zem. krokiet urobím placky a na sucho osmažím na tefl. panvici, ryža, pohánka, žiadna kysnutá knedľa.
Dezerty: tak to je ťažké, ale mám asi 4 recepty, kde nejde žiadne maslo. To znamená, žiadne krémové, šľahačkové. Žiadna čokoláda, ani výrobky z nej. Zabudla som na ovocie: nekonzumuje jahody, egreše, ríbezle, maliny, hrušky.
Pri varení nepoužívam čierne korenie, sladkú ani štipľavú mletú papriku. Zato veľa byliniek, hlavne petržlen, pažítku, rozmarín, bazalku. Takto nám bolo poradené od ošetrujúceho lekára a funguje to, dúfam, že bude aj Tvojej dcérke.
ďakujem za receptíky - začala som sa toho trošíčku dodržiavať, ale je to moc ťažké. Len ma trápi, že malá je prváčka a chodieva do družiny a na obedy - neviem, čo s týmto mám robiť, lebo deťom zvlášť variť nechcú - musím si to ešte overiť. Zatiaľ to budem dodržiavať doma, potom sa uvidí, ak to nepomôže, tak ju vyhlásim z družiny a nejako to zariadim. Verím, že v školách zasa až toľko toho tuku nieje a malá zasa až toľko toho tiež nespapká a tablety si dáva počas papania sama - je poučená.
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

buchač Pozri príspevok
Nech sa Ti páči originál diéta pri ochoreniach pankreasu , vyfasoval som svojho času od diétnej sestry ....
veľká vďaka - idem si to hneď vytlačiť
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Svojho času som mala dcéru,ktorá podchviľou potrebovala pomoc pri roznych situáciách a riešila som to platenou dôchodkynou v blízkosti školy.Nedala som ju opatrovať,akurát ked dcérka niečo zabudla,alebo ju bolo treba odviesť do hudobnej,prišla pani odviedla,doviedla...Skus pri škole nejaku spoľahlivu dôchodkynu,ktorá by ju vzala na obedy.Zároven je to nápad na uplatnenie nezamestnateľných žien 50+.
0 0
hetty hetty

hetty je offline (nepripojený) hetty

Ja mám problémy s pankreasom asi od 14 rokov. /teraz mám 33/. Tiež som brala kreon asi 2 roky, ale postupne sa to tak ukľudnilo, že ho mám so sebou len pre istotu, ale beriem ho asi raz za rok. Nesmiem nič vyprážané a mastné, ale inak nemám s nijakým jedlom problém. Podráždený pankreas potrebuje čas. u mňa je to aj mesiac kým sa " upokojí" po podráždení.

Varím všetko možné, len sa vyhýbam tukom. Do polievok nerobím zápražku, ale normálne ju okorením. Fašírky pečiem v rúre a nevyprážam, všetko radšej zapekám.

Postupne prídete nato, čo dcére škodí a vynechaním toho jedla bude žiť normálne. Neviem či ti to pomôže, ale je to moja skúsenosť
0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Janurka - máme podobný problém a ďakujem aspoň som sa trochu zorientovala. Môj manžel má rád hovädziu polievku ale sa jej bude asi musieť zriecť.
Polievku varím bez mastných očiek, zapážku vôbec nepoužívam.
Zemiaky robím na crips platničke v mikrovlnke-to je celkom bez tuku, akurát len okorením a pečiem 15 minút.
Takže korenie budem musieť vylúčiť z varenia. Má rád uhorkový šalát-tiež sa bude asi musieť toho zriecť.
A čo tak pije, myslím červené suché víno alebo niečo iné? Viem že pivo mu vôbec nechutí a aperítiv len veľmi vynimočne. Inak len voda, čaj,káva.
Bude sa musieť prispôsobiť prísnejšej diete, budem ako furia na to dohliadať.
Všetkému sa dá privyknúť, je to ťažko ale keď musiš tak musiš.
Naposledy upravil MarcelkaT : 11.05.09 at 14:23
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

MarcelkaT: nemaj pocit, že budeš ako fúria. S pankreasom nie sú srandy. Manželovi dávali 30%-nú šancu. Myslím, že keď to človek prežije, tak môže byť rád a nie sa štorcovať kvôli jedlu. /Aj keď poznám aj také prípady/. Čo sa týka alkoholu, tak tvrdý alkohol je tabu, niekedy - ale naozaj výnimočne pohár vína, možno raz do týždňa jedno pivko. Inak, donedávna pil len Caro kávu, teraz mu primiešam aj trošku nescafé. Táto dieta robí problém pri dovolenke, nemôžeme si vziať napr. polpenziu, vždy si objednáme a zatiaľ sa nám tuším len raz stalo, že neboli ochotní pripraviť jedlo podľa zásad, ktoré dodržiavam doma. Tak vám držím palce.
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

už som oveľa múdrejšia po preštudovaní určitých vecí a musím vám povedať, že ako to vyzeralo zo začiatku, tak to až také hrozné nieje. Vyhýbame sa určitým jedlám, hlavne vyprážaným, nerobím hranolky, skoro nič na tuku, keď tak miminálne, varíme na vode, celkom sa to malej páči. Iba s tou čokoládou je to trošíčku tažšie, aby si odvykla, ale zatiaľ to zvládame a taktiež je ťažké teraz v letnom období, že malá nemôže zmrzlinu, ale tiež to zatiaľ zvládame. Takže dá sa s tým kľudne žiť a myslím, že varím aj zdravšie nielen pre malú, ale aj pre nás. Občas uvarím pre nás iné ako pre malú a malá si to stráži, aby sme jej to nespapkali :-) Nakoniec to prijala fajn a mňa to potešilo, že je taká rozumná a pochopila, že už nemôže všetko papkať také, ako by si priala a mňa teší, že sme začali obmedzovať sladkosti - jedna dobrá vec :-) Takže bojujeme zatiaľ bez pästí :-)

ďakujem všetkým za rady :-)
0 0
Darma111 Darma111

Darma111 je offline (nepripojený) Darma111

Ahoj môj syn drží takúto dietu už dlhodobejšie, vieš že čokoláda je zakázaná, ale kedže je to dieťa a vieš že mu musíš nejako aj toto nahradiť, aby bolo spokojné... ja robím tak, že ked chodíme na oslavy, tak mu urobim osobitne koláče a on ma z toho dobrý pocit, lebo vie že ostatné nesmie... zo sladkosti mu dávam len Bebe keksy, marina keksy, piškoty, ... môže kyslé a gumené cukriky a dokonca som mu vymyslela aj domaci pribináčik... inak je skvelý aj mne chutí: uvaríš si puding (chuť pudingu akú chceš, najlepší je vanilkový) ale nie v 500 ml mlieka ale v 250 ml nízkotučného mlieka, keď vychladne, tak primiešaš nízkotučný tvaroh a jeden vanilkový cukor, prípadne dosladíš, ked sa Ti zdá malo sladký, veľmi chutné... keď máš záujem ešte niečo napíšem...
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
cowboyka Pozri príspevok
jeej, budem ti povďačná, ak ťa to veľmi nezaťaží. Ináč zistila som, že nemusíme držať až tak striktnú diétu - stačí vynechať všetko vyprážané, čokolády, kakao a živočíšne tuky. Ale každá rada nad zlato.
treba skúšať a čo ti nesadne to jesť jednoducho nebudeš musíš na to vylučovaciou metódou držím palce
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
Dieéta pri problémoch s pankreasom. Držím palce tomu komu to pomôže
1.jpg  
2.jpg  
3.jpg  
4.jpg  
5.jpg  

6.jpg  
7.jpg  
1/1
1 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Keď sme sa už rozpísali o tejto diete, tak ešte pridám: napr. palacinky nepolievam čokoládou, ale javorovým sirupom, naň dám máliiiii...nko zrniečok čokoládových hobliniek a orechy nahrádzam na sucho opraženou strúhankou.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať