Zavrieť

Porady

hrubé porušenie?

Podľa § 68 ods. l písm. b Zákonníka práce zrušujeme s Vami okamžite pracovný pomer dojednaný pracovnou zmluvou zo dňa 1. 6. 2001. a to z dôvodu, že ste porušili pracovnú disciplínu zvlášť hrubým spôsobom tým. že:
1. 24. 4. 2009 ste čerpali riadnu dovolenku a napísali ste si aj pracovnú zmenu od 5.40 do
14.05 hod..
2. 28. 4. 2009 ste odišli z pracoviska o 19.30 hod. a odpísali ste odchod o 22.05 hod..
3. 29. 4. 2009 ste odišli z pracoviska o 19.30 hod. a odpísali ste odchod o 22.05 hod..
Usporiadat
Jana2004 Jana2004

Jana2004 je offline (nepripojený) Jana2004

Nie

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
d) zamestnanec
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

(3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

(4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.

(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

je tak trochu vec výkladu, čo je hrubé porušenie pracovnej disciplíny.
Taxatívne to nie je určené. Keby prišlo na lámanie chleba, tak zrejme by bolo treba pred súdom dokazovať, ako to bolo a či to bolo hrubé porušenie alebo nie.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

slapr Pozri príspevok
Podľa § 68 ods. l písm. b Zákonníka práce zrušujeme s Vami okamžite pracovný pomer dojednaný pracovnou zmluvou zo dňa 1. 6. 2001. a to z dôvodu, že ste porušili pracovnú disciplínu zvlášť hrubým spôsobom tým. že:
1. 24. 4. 2009 ste čerpali riadnu dovolenku a napísali ste si aj pracovnú zmenu od 5.40 do
14.05 hod..
2. 28. 4. 2009 ste odišli z pracoviska o 19.30 hod. a odpísali ste odchod o 22.05 hod..
3. 29. 4. 2009 ste odišli z pracoviska o 19.30 hod. a odpísali ste odchod o 22.05 hod..
U nás vo firme by to bolo tiež kvalifikované ako porušenie pracovnej disciplíny zvlášť hrubým spôsobom akurát s tým rozdielom, že výpoveď by bola už k 29.4.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Kazu Pozri príspevok
U nás vo firme by to bolo tiež kvalifikované ako porušenie pracovnej disciplíny zvlášť hrubým spôsobom akurát s tým rozdielom, že výpoveď by bola už k 29.4.
Ja si tiež myslím, že ak si sa odpísal neskoršie ako skutočne si odišiel- že to je hrubé por.disciplíny- veď je to klamstvo...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Jana2004 Pozri príspevok
Nie

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
d) zamestnanec
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

(3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

(4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.

(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.
Jani, ale veď oklamal zamestnávateľa a ja teda vravím ANO
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Ja by som to ako hrubé porušenie nepovažaovala. Skôr by som dala hneď karné za prvé porušenie a potom za druhé porušenie - výpoveď.
aj na základe tohto článku:
http://www.porada.sk/364840-post6.html
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

bv_alexandra Pozri príspevok
Ja by som to ako hrubé porušenie nepovažaovala. Skôr by som dala hneď karné za prvé porušenie a potom za druhé porušenie - výpoveď.
aj na základe tohto článku:
http://www.porada.sk/364840-post6.html
U nás veru áno. A poviem ti, že 29.4. by už "balil fidlátka".
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Kazu Pozri príspevok
U nás veru áno. A poviem ti, že 29.4. by už "balil fidlátka".
Však záhoráci sú prísnejší, no nie?
0 0
Jana2004 Jana2004

Jana2004 je offline (nepripojený) Jana2004

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Jani, ale veď oklamal zamestnávateľa a ja teda vravím ANO
Odpovedala som preto nie, lebo jeden môj klient mal nasledovný problém a od vtedy viem a nie len z tohto prípadu, že zamestnanec na 99% vyhráva vždy. Klient načapal zamestnanca v stolárskej dielni vo večerných hodinách pri krádeži dreva. Nie v malom množstve, ale do vozíka. Vyhodil ho s tým, že mu na druhý deň poslal doporučenú výpoveď s dôvodom výpovede. Zamestnanec to dal na súd a vyhral plat až do nadobudnutia právoplatnosti rozsudku + penále, klientovi to robilo cca 200.000,00 Sk. Oddôvodnenie súdu bolo, že mal ísť zamestnávateľ na políciu, spísať tretstné oznámenie, lebo toto bol len tvrdenie oproti tvrdeniu. Pritom mal aj svedkov,ale nepomohol si. Preto zo skúseností tvrdím, že zamestnanec je vždy vo výhode, aj keď zjavne sa nám zdá, že nie.
0 0
janeb janeb

janeb je offline (nepripojený) janeb

Na začiatok by mal ísť vytýkací list z upozornením, že ak zamestnanec opätovne poruší pracovnú disciplínu bude s ním skončený pracovný pomer.
Alebo by som to chápala ako absenciu a toto uviedla ako výpovedný dôvod, plus by som tam dala ohrozenie chodu prevádzky - teda podľa toho na akej pozícii zamestnanec pracuje.
Hold niektorí sa v práci správajú ako na detskom letnom tábore.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň chcem sa opýtať na takúto situáciu. Zamestnanec ráno prišiel do práce, máme svedkov že v práci bol, mal odučiť hodinu s deťmi, ale na hodinu nešiel ( bol opitý, ale to len vieme , nemáme dôkaz ), deti ostali bez dozoru, čo sa nestalo v jeho prípade prvý krát. Tak vedenie spísalo napomenutie o porušení pracovnej disciplíny aj s uvedením mien svedkov a chcelo mu to dať na pracovisku. Ibaže milý zamestnanec už tušil že je zle tak zo školy odišiel a na druhý deň poslala PN. Môžeme v takomto prípade mu to napomenutie vôbec dať? Podľa pracovného poriadku sú zamestnanci povinní hlásiť svoju neprítomnosť ( napr. v chorobe ) neodkladne pred začatím vyučovania, aby sa práve predišlo prípadom, že trieda ostane sama a niečo sa stane. Ibaže ma pletie tá marodka, lebo samozrejme na nej nie je uvedená hodina kedy došiel ku lekárovi.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň chcem sa opýtať na takúto situáciu. Zamestnanec ráno prišiel do práce, máme svedkov že v práci bol, mal odučiť hodinu s deťmi, ale na hodinu nešiel ( bol opitý, ale to len vieme , nemáme dôkaz ), deti ostali bez dozoru, čo sa nestalo v jeho prípade prvý krát. Tak vedenie spísalo napomenutie o porušení pracovnej disciplíny aj s uvedením mien svedkov a chcelo mu to dať na pracovisku. Ibaže milý zamestnanec už tušil že je zle tak zo školy odišiel a na druhý deň poslala PN. Môžeme v takomto prípade mu to napomenutie vôbec dať? Podľa pracovného poriadku sú zamestnanci povinní hlásiť svoju neprítomnosť ( napr. v chorobe ) neodkladne pred začatím vyučovania, aby sa práve predišlo prípadom, že trieda ostane sama a niečo sa stane. Ibaže ma pletie tá marodka, lebo samozrejme na nej nie je uvedená hodina kedy došiel ku lekárovi.
Zamestnancovu účasť na pracovisku nepotvrdzujú svedkovia, ale jeho podpis v knihe dochádzky, alebo na cvikkarte.......to po prvé aj po posledné odo mňa....
3 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Danila Pozri príspevok
Zamestnancovu účasť na pracovisku nepotvrdzujú svedkovia, ale jeho podpis v knihe dochádzky, alebo na cvikkarte.......to po prvé aj po posledné odo mňa....
Ja neviem Dani,ale ja kde som pracoval tak sme nikdy nemali nikde žiadnu knihu dochádzky a ani karty...
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň chcem sa opýtať na takúto situáciu. Zamestnanec ráno prišiel do práce, máme svedkov že v práci bol, mal odučiť hodinu s deťmi, ale na hodinu nešiel ( bol opitý, ale to len vieme , nemáme dôkaz ), deti ostali bez dozoru, čo sa nestalo v jeho prípade prvý krát. Tak vedenie spísalo napomenutie o porušení pracovnej disciplíny aj s uvedením mien svedkov a chcelo mu to dať na pracovisku. Ibaže milý zamestnanec už tušil že je zle tak zo školy odišiel a na druhý deň poslala PN. Môžeme v takomto prípade mu to napomenutie vôbec dať? Podľa pracovného poriadku sú zamestnanci povinní hlásiť svoju neprítomnosť ( napr. v chorobe ) neodkladne pred začatím vyučovania, aby sa práve predišlo prípadom, že trieda ostane sama a niečo sa stane. Ibaže ma pletie tá marodka, lebo samozrejme na nej nie je uvedená hodina kedy došiel ku lekárovi.
Nestačí uvedenie mien svedkov, musia to aj podpísať. Toto je závažné a hrubé porušenie pracovnej disciplíny, samozrejme, že s dátumom vystavenia "dnes ráno" mu zašlete Upozornenie na hrubé a závažné porušenie pracovnej disciplíny s odôvodnením, kde podrobne rozoberiete uvedenú okolnosť. Škoda, keď o takýchto jeho praktikách viete, že ste nepostupovali proti nemu okamžite, aj s " fúkačkou" do testeru požitia alkoholických nápojov.
11 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň chcem sa opýtať na takúto situáciu. Zamestnanec ráno prišiel do práce, máme svedkov že v práci bol, mal odučiť hodinu s deťmi, ale na hodinu nešiel ( bol opitý, ale to len vieme , nemáme dôkaz ), deti ostali bez dozoru, čo sa nestalo v jeho prípade prvý krát. Tak vedenie spísalo napomenutie o porušení pracovnej disciplíny aj s uvedením mien svedkov a chcelo mu to dať na pracovisku. Ibaže milý zamestnanec už tušil že je zle tak zo školy odišiel a na druhý deň poslala PN. Môžeme v takomto prípade mu to napomenutie vôbec dať? Podľa pracovného poriadku sú zamestnanci povinní hlásiť svoju neprítomnosť ( napr. v chorobe ) neodkladne pred začatím vyučovania, aby sa práve predišlo prípadom, že trieda ostane sama a niečo sa stane. Ibaže ma pletie tá marodka, lebo samozrejme na nej nie je uvedená hodina kedy došiel ku lekárovi.
Tak mu dajte napomenutie za porušenie prac. disciplíny za to, že nenahlásil PN pred vyučovacím procesom. A jeho prítomnosť či neprítomnosť na pracovisku ráno vôbec neriešte.
1 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň chcem sa opýtať na takúto situáciu. Zamestnanec ráno prišiel do práce, máme svedkov že v práci bol, mal odučiť hodinu s deťmi, ale na hodinu nešiel ( bol opitý, ale to len vieme , nemáme dôkaz ), deti ostali bez dozoru, čo sa nestalo v jeho prípade prvý krát. Tak vedenie spísalo napomenutie o porušení pracovnej disciplíny aj s uvedením mien svedkov a chcelo mu to dať na pracovisku. Ibaže milý zamestnanec už tušil že je zle tak zo školy odišiel a na druhý deň poslala PN. Môžeme v takomto prípade mu to napomenutie vôbec dať? Podľa pracovného poriadku sú zamestnanci povinní hlásiť svoju neprítomnosť ( napr. v chorobe ) neodkladne pred začatím vyučovania, aby sa práve predišlo prípadom, že trieda ostane sama a niečo sa stane. Ibaže ma pletie tá marodka, lebo samozrejme na nej nie je uvedená hodina kedy došiel ku lekárovi.
Stanislav 1975 Pozri príspevok
Ja neviem Dani,ale ja kde som pracoval tak sme nikdy nemali nikde žiadnu knihu dochádzky a ani karty...
Takže obidvaja zamestnávatelia si neplnia povinnosti vyplývajúce zo ZP

§ 99
Evidencia

Na začiatokZamestnávateľ je povinný viesť evidenciu pracovného času, práce nadčas, nočnej práce, aktívnej časti a neaktívnej časti pracovnej pohotovosti zamestnanca tak, aby bol zaznamenaný začiatok a koniec časového úseku, v ktorom zamestnanec vykonával prácu alebo mal nariadenú alebo dohodnutú pracovnú pohotovosť.
Teda u nás v škole to funguje tak, že je zošit, do ktorého si pri príchode každý zapíše čas príchodu, čitateľne meno, priezvisko a toto vlastnoručne podpíše. To je doklad pre Inšpektorát práce. Tiež si musí v kolonke pokiaľ odchádza počas zamestnania mimo školy zapísať čas odchodu a dôvod a čas príchodu.
5 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

a pridám aj z hľadiska BOZP: zamestnávateľ robí minimálne raz ročne orientačnú dychovú skúšku na alkohol.
4 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

willma Pozri príspevok
a pridám aj z hľadiska BOZP: zamestnávateľ robí minimálne raz ročne orientačnú dychovú skúšku na alkohol.
Sme stavebná firma a bezpečnostný technik aj 2 x do mesiaca robí dychovú skúsku na alkohol a kontroľuje pracovisko, či sú dodržiavané bezpečnostné predpisy, o čom spíše záznam s uloženými opatreniami.
4 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

terezamaria Pozri príspevok
Nestačí uvedenie mien svedkov, musia to aj podpísať. Toto je závažné a hrubé porušenie pracovnej disciplíny, samozrejme, že s dátumom vystavenia "dnes ráno" mu zašlete Upozornenie na hrubé a závažné porušenie pracovnej disciplíny s odôvodnením, kde podrobne rozoberiete uvedenú okolnosť. Škoda, keď o takýchto jeho praktikách viete, že ste nepostupovali proti nemu okamžite, aj s " fúkačkou" do testeru požitia alkoholických nápojov.
Dobrý deň, naväzujem na svoju pôvodnú otázku, lebo ma dnes ráno " šokol " šéf, ktorý situáciu ktorú som vyššie opísala pred sviatkami neriešil ( povedala by som, že sa mu do toho už asi zrejme nechcelo rýpať ), ten zamestnanec dodatočne poslal PN, včera ju ukončil, dnes ráno nastúpil do práce, vytočil drzosťou šéfa a ten si zmyslel že teda napomenutie o porušení pracovnej mu doručí dnes. Ten delikt, keď zamestnanec ráno nechal decká bez dozoru a neoznámil čo je s ním, pričom PN doručil dodatočne sa ale stal pred sviatkami. Viem, že výpoveď pre porušenie disciplíny môže zamestnávateľ dať tuším do dvoch mesiacov odkedy sa o dôvode dozvedel, ale je to tak aj s napomenutím? Nemali by sa tieto veci riešiť neodkladne? Ja som takto vtedy aj informovala zamestnávateľa, ale ten sa bráni, že to neriešil, lebo bol zamestnanec na PN a teraz je tu, tak sa to porieši dodatočne. prosím poraďte mi, lebo mám pripraviť podklady, mne sa to však nijako napáči. Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň, naväzujem na svoju pôvodnú otázku, lebo ma dnes ráno " šokol " šéf, ktorý situáciu ktorú som vyššie opísala pred sviatkami neriešil ( povedala by som, že sa mu do toho už asi zrejme nechcelo rýpať ), ten zamestnanec dodatočne poslal PN, včera ju ukončil, dnes ráno nastúpil do práce, vytočil drzosťou šéfa a ten si zmyslel že teda napomenutie o porušení pracovnej mu doručí dnes. Ten delikt, keď zamestnanec ráno nechal decká bez dozoru a neoznámil čo je s ním, pričom PN doručil dodatočne sa ale stal pred sviatkami. Viem, že výpoveď pre porušenie disciplíny môže zamestnávateľ dať tuším do dvoch mesiacov odkedy sa o dôvode dozvedel, ale je to tak aj s napomenutím? Nemali by sa tieto veci riešiť neodkladne? Ja som takto vtedy aj informovala zamestnávateľa, ale ten sa bráni, že to neriešil, lebo bol zamestnanec na PN a teraz je tu, tak sa to porieši dodatočne. prosím poraďte mi, lebo mám pripraviť podklady, mne sa to však nijako napáči. Ďakujem
Udeliť napomenutie môže kedykoľvek, aj 2 týždne po porušení prac. disciplíny. Nikde nie je na to lehota.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať