Zavrieť

Porady

Musim odovzdat obciansky preukaz, ak zmenim trvale bydlisko zo Slovenska do Rakuska?

DOBRY DEN.PORADTE MI PROSIM.CHCEM ZMENIT TRVALY POBYT ZO SLOVENSKA DO RAKUSKA.NIE OBCIANSTVO.NA POLICII POVEDALY ZE MUSIM ODOVZDAT OB.PREUKAZ.CO MAM POTOM NOSIT AKO DOKLAD TOTOZNOSTI ALEBO KED POJDEM NIECO VYBAVIT NA URAD.PRIPADA MITO PADNUTE NA HLAVU.VED STALE SOM OBCAN SLOVENSKEJ REPUBLIKY.
Naposledy upravil ivka70 : 06.10.14 at 09:02
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Prečo kričíš?

http://www.porada.sk/t2886-p32-etike...tml#post793014
20. Nevykrikujem - za vykrikovanie sa často považuje písanie veľkým písmom či iné zvýrazňovanie textu. Zvýrazňovanie a formátovanie textu sa používa len ak ide o zdôraznenie odborných informácií, nie vo voľnej diskusii, alebo pri zviditeľňovaní svojich názorov.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
dusanko2007 dusanko2007

dusanko2007 je offline (nepripojený) dusanko2007

Pardon zatie velke písmena.
0 0
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

dusanko2007 Pozri príspevok
DOBRY DEN.PORADTE MI PROSIM.CHCEM ZMENIT TRVALY POBYT ZO SLOVENSKA DO RAKUSKA.NIE OBCIANSTVO.NA POLICII POVEDALY ZE MUSIM ODOVZDAT OB.PREUKAZ.CO MAM POTOM NOSIT AKO DOKLAD TOTOZNOSTI ALEBO KED POJDEM NIECO VYBAVIT NA URAD.PRIPADA MITO PADNUTE NA HLAVU.VED STALE SOM OBCAN SLOVENSKEJ REPUBLIKY.
No ono je to tak, že Občiansky preukaz nie je dokladom o tom, že máš slovenské občianstvo, aj keď sa to tak volá. Občiansky preukaz je dokladom o trvalom pobyte a dostávajú ho aj občania iných krajín, ktorí bývajú na Slovensku. Dokladom o občianstve je Cestovný pas, ten Ti zostane a môžeš sa ním preukazovať na úradoch.
0 0
dusanko2007 dusanko2007

dusanko2007 je offline (nepripojený) dusanko2007

Neviem ci s pasom nieco vybavim na nasich uradoch....Skoro vsade chcu cislo obcianskeho preukazu.Takze pas namiesto obcianskeho.Myslim ze jeto trocha divocina.A ked budu pitat policajti odomna doklad kde byvam?Co im mam dat?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Otazka: ked si vybavis trvaly pobyt v Rakusku, preco si v Rakusku nevybavis aj identifikacnu kartu?
Neviem, ci sa to da, lae pripada mi to logicke.
0 0
dusanko2007 dusanko2007

dusanko2007 je offline (nepripojený) dusanko2007

Diki za radu.Ked take nieco bude mozne tak si vybavim.potom napisem co ztoho bolo.
0 0
elaurie elaurie

elaurie je offline (nepripojený) elaurie

A prečo vlastne chcete meniť trvalý pobyt? Pripadá mi nelogické, aby občan SR nemal v SR trvalý pobyt, hlavne keď ráta s tým, že ešte bude v SR niečo niekedy vybavovať...
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Odovzdať preukaz podľa zákony by si asi nemusel, ale je neplatný. Nový by ti nemal kto vydať. Naštuduj si to v zákone:


Zákon č. 224/2006 Z.z.

§ 2
Občiansky preukaz
(1) Občiansky preukaz je verejná listina, ktorou občan Slovenskej republiky (ďalej len "občan") preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo Slovenskej republiky (ďalej len "štátne občianstvo") a ďalšie údaje uvedené v občianskom preukaze podľa tohto zákona.

(2) Občiansky preukaz je povinný mať každý občan, ktorý dovŕšil pätnásty rok veku a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ak tento zákon neustanovuje inak.

§ 7
(2) Nový občiansky preukaz sa vydá držiteľovi
a) po zmene názvu obce, ulice alebo jej číslovania,

§ 5
(1) Občiansky preukaz vydáva okresné riaditeľstvo Policajného zboru v územnom obvode, v ktorom má občan trvalý pobyt (ďalej len "príslušný úrad").

§ 12
Odovzdanie občianskeho preukazu
- kto nájde cudzí, za zomrelého, vo väzbe
§ 14
Priestupky
tiež nič.
Naposledy upravil Mária27 : 12.05.09 at 15:54
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Onko Pozri príspevok
No ono je to tak, že Občiansky preukaz nie je dokladom o tom, že máš slovenské občianstvo, aj keď sa to tak volá. Občiansky preukaz je dokladom o trvalom pobyte a dostávajú ho aj občania iných krajín, ktorí bývajú na Slovensku. Dokladom o občianstve je Cestovný pas, ten Ti zostane a môžeš sa ním preukazovať na úradoch.
Nespriečam sa naozaj, ale to myslíš vážne???...že občianský preukaz nie je dokladom o občianstve??? Mám švagra, je občanom Canady, a u nás má síce Op, ale cudzinecký OP. Musím sa ho na to opýtať, aký má teraz, lebo jeho OP som videla dávno.
A potom čo?...ak si niekto nevybaví Cestovný pas...teraz nie je nutný, ak ideš iba do krajín EU.
0 0
elaurie elaurie

elaurie je offline (nepripojený) elaurie

Zitulda Pozri príspevok
Nespriečam sa naozaj, ale to myslíš vážne???...že občianský preukaz nie je dokladom o občianstve??? Mám švagra, je občanom Canady, a u nás má síce Op, ale cudzinecký OP. Musím sa ho na to opýtať, aký má teraz, lebo jeho OP som videla dávno.
A potom čo?...ak si niekto nevybaví Cestovný pas...teraz nie je nutný, ak ideš iba do krajín EU.
Z toho, čo uviedla Mária27 je to jasné... Podľa § 2 ods. 1 zákona č. 224/2006 Z. z. občiansky preukaz je verejná listina, ktorou občan Slovenskej republiky preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo Slovenskej republiky a ďalšie údaje uvedené v občianskom preukaze podľa tohto zákona.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Mária27 Pozri príspevok
Odovzdať preukaz podľa zákony by si nemusel, ale je neplatný. Nový by ti nemal kto vydať. Naštuduj si to:


Zákon č. 224/2006 Z.z.

tiež nič.
Práveže ho musí odovzdať, ak zruší trvalý pobyt - viď ten istý zákon § 11:

(1) Občan alebo jeho opatrovník je povinný

a)....
h) odovzdať neodkladne občiansky preukaz príslušnému úradu, ak občan stratil štátne občianstvo alebo ukončil trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,
...
k) požiadať o vydanie občianskeho preukazu najneskôr 30 dní po nadobudnutí štátneho občianstva alebo po prihlásení sa na trvalý pobyt na území
0 0
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

dusanko2007 Pozri príspevok
Neviem ci s pasom nieco vybavim na nasich uradoch....Skoro vsade chcu cislo obcianskeho preukazu.Takze pas namiesto obcianskeho.Myslim ze jeto trocha divocina.A ked budu pitat policajti odomna doklad kde byvam?Co im mam dat?
Všade tam, kde vyžadujú identifikačný doklad, stačí Cestovný pas, vrátane policajtov. Nejaký čas, keď mi neplatil občiansky, tak som tak bez problémov fungoval. Jedine v knižnici trvali na občianskom kvôli tomu, aby mali moju adresu, kam by mohli zasielať prípadné upomienky, dovtedy mi knihy domov nepožičajú. Ale nie je to tým, že by pri styku s úradmi pas nestačil.

dusanko2007 Pozri príspevok
A ked budu pitat policajti odomna doklad kde byvam?Co im mam dat?
Veď oficiálne budeš bývať v Rakúsku, tak na preukazovanie toho, kde bývaš, nemôžeš mať občiansky s neplatným trvalým bydliskom. Musíš si vybaviť nejaký rakúsky doklad.
0 0
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

Zitulda Pozri príspevok
Nespriečam sa naozaj, ale to myslíš vážne???...že občianský preukaz nie je dokladom o občianstve??? Mám švagra, je občanom Canady, a u nás má síce Op, ale cudzinecký OP. Musím sa ho na to opýtať, aký má teraz, lebo jeho OP som videla dávno.
A potom čo?...ak si niekto nevybaví Cestovný pas...teraz nie je nutný, ak ideš iba do krajín EU.
Chobot to uviedol jasne, keď nemáš trvalý pobyt, občiansky nemáš, aj keď si občan. Samozrejme, ak občiansky máš, je to dokladom o občianstve, ale iba pre ľudí s trvalým pobytom na Slovensku. Pre ostatných je dokladom o občianstve Cestovný pas.

Neviem to isto, ale myslím, že cudzinecký OP je rovnaký ako slovenských občanov, iba je tam uvedené ich občianstvo, ja mám vo svojom uvedené občianstvo SVK.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

pojdes do rakúska a na úrade si vybavíš aufenthaltstittel sa to tuším volá. Je to kartička formátu nášho nového OP, ktorou preukazuješ trvalý pobyt v rakúsku ako cudzinec. Akonáhle túto kartičku budeš mať odovdzáš OP v mieste svojho bydliska na polícii. Takže ak čokoľvek budeš potrebovať vybaviť preukazuješ sa cestovným pasom, ktorý preukazuje v tvojom prípade štátne občianstvo a kartičkou z rakúska, ktorá preukazuje tvoj trvaly pobyt. Ale ked sa este chystas na slovensku vybavovat veci tak by som na tvojom mieste porozmyslala nad zmenou trv. pobytu, pretoze to budes musiet nahlásit na sociálnu poistovnu, zdravotnú, odhlásenie auta odhlásenie poistky na auto, a proste kvantum vecí. Či nie je lepšie dať si do rajchu prechodný pobyt
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Koncom minulého roku som zisťovala pre susedu, ktorá si menila trvalý pobyt na Prahu. OP ktorý je dokladom o pobyte po prihlásení sa na trv.pobyt v Prahe odovzdala s tým, že ak bude chcieť sa vrátiť na Slovensko, tak jej bude bez problémov vydaný nový OP SR. CP je dokladom o št. občianstve a ten jej bol ponechaný. Na úradoch bežne platí CP ako preukaz totožnosti.
Je každého osobná vec, či si CP vybaví alebo nie. Ja by som si ho určite vybavila skôr ako zmenila bydlisko, aby som sa v budúcnosti v SR mohla ním preukazovať a mala ľahší prístup k vybavovaniu po úradoch. Teraz mi napadlo, že aj neter, ktorá sa vydala do zahraničia, tak má náš CP, ale OP musela odovzdať.
Naposledy upravil tutiola : 13.05.09 at 17:36
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Z definície občianskeho preukazu vyplýva, že v prvom rade sa ním preukazuje torožnosť, potom štátne občianstvo a až potom ďalšie údaje. Aj názov je "občiansky" preukaz, tak neviem, prečo ho občania SR nemôžu mať, aj keď majú trvalý pobyt inde v Európe.

§ 2
Občiansky preukaz
(1) Občiansky preukaz je verejná listina, ktorou občan Slovenskej republiky (ďalej len "občan") preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo Slovenskej republiky (ďalej len "štátne občianstvo") a ďalšie údaje uvedené v občianskom preukaze podľa tohto zákona.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Zitulda, zistila si, aký je to cudzinecký OP?
0 0
dusanko2007 dusanko2007

dusanko2007 je offline (nepripojený) dusanko2007

Zdravim vas.uz mi je to jasne,len ked nebudem mat obciansky tak sa budem citi vsade jak cudzinec.Nosim ho od 16tich tak mi bude dost chybat.Ale musim mat trvaly pobyt aby som mohol ist tam do skoly a potom pracovat.pocas skoly mi budu platit rakuske urady zdravotnu a socialku.
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
odpoveď na otázku: musíš odovzdať. Je to vlastníctvo štátu.
Postup: odhlásiť sa na príslušnom obecnom alebo mestskom úrade. Vydajú oznámenie o zrušení trvalého pobytu. OP spolu s týmto potvrdením treba odniesť na príslušné OR PZ podľa bydliska. Tam vydajú potvrdenie o prevzatí OP, ktoré si treba dobre uschovať a ak v budúcnosti budete žiadať o vydanie OP treba predložiť toto potvrdenie.

OP je dokladom o pobyte. CP je dokladom o občianstve - ten vám ostáva a ak ho nemáte, radšej si pred odhlásením sa z trv. pobytu vybavte CP a až následne sa odhláste. Uľahčí vám to život na Slovesku.

Padla tu otázka aj ohľadom dokladu totožnosti cudzinca u nás. Vydáva ho cudzinecká policia a je to preukaz cudzinca s trvalým pobytom v SR. To platí u nás. Ako je to v Rakúsku, to sa musíte informovať tam. Ani u nás a myslím, že v žiadnej krajine hneď nedostanete štatút občana príslušnej krajíny automaticky, ale až po uplynutí niekoľkých rokov ( nie som si celkom istá, ale asi sa každá krajina chráni takýmto spôsobom pred prílivom nežiadúcich osôb)
0 0
gabriela2579 gabriela2579

gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

Mária27 Pozri príspevok
Z definície občianskeho preukazu vyplýva, že v prvom rade sa ním preukazuje torožnosť, potom štátne občianstvo a až potom ďalšie údaje. Aj názov je "občiansky" preukaz, tak neviem, prečo ho občania SR nemôžu mať, aj keď majú trvalý pobyt inde v Európe.

§ 2
Občiansky preukaz
(1) Občiansky preukaz je verejná listina, ktorou občan Slovenskej republiky (ďalej len "občan") preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo Slovenskej republiky (ďalej len "štátne občianstvo") a ďalšie údaje uvedené v občianskom preukaze podľa tohto zákona.

Podľa mňa práve preto, že na OP figuruj aj trvalý pobyt, ktorý je potom neplatný.

Neplatnosť občianskeho preukazu: OP je neplatný, ak neobsahuje údaje o skutočnostiach uvedených v § 3 ods. 2 zákona.

Občan je povinný odovzdať neodkladne občiansky preukaz príslušnému úradu, ak občan stratil štátne občianstvo alebo ukončil trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.

Občiansky preukaz je povinný mať každý občan, ktorý dovŕšil pätnásty rok veku a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ak tento zákon neustanovuje inak.

Nový občiansky preukaz sa vydá občanovi po opätovnom prihlásení sa na trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.




0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať