Zavrieť

Porady

Vzdor u dieťaťa - som zúfala...

ani neviem kde presne mám zaradiť svoju tému...

Len v skratke priblížim, mám 4,5 ročného syna a uz si s nim neviem rady...

Je to jedináčik, má aj nejake zdravotne problemy s travením... na druhej strany si neviem rady s jeho správaním... je veľmi tvrdohlavý ale veľmi tvrdohlavý, keď niečo chce a ja s tým nesúhlasím, snažím sa mu to vysvetliť, tak vôbec nepocúva moje vysvetlovanie, len kričí a kričí a nič nevníma... nedá si nič vysvetliť... vystupňuje sa to aj tým, že si bije rukou o hlavu až tak že keď sa začnem opať niečo hovoriť, tak mi začne zapchávať ústa...

a strašne kričí, vie sa rozkričať na plné ústa...

Musím sa priznať že už neviem ako reagovať na takéto prejavy, dam mu pozadnu, kričím, som ticho, ingonorujem ho, nič nepomáha...

ked máte nejake konkretne riešenia pomôžte mi budem rada...
Usporiadat
Liptáčik Liptáčik

Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

Skús radu detského psychológa. Dnes je to pomerne často navštevovaný odborník. Poškodiť to nemôže.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Bitka, ani ignorácia v tomto prípade asi nepomôže. Skús odviesť vtedy jeho pozornosť niekam inam, bez toho, aby si to uvedomoval. Ak ste vonku - upozorni ho napr. na okoluidúce auto /ak už bude poznať farby a trochu čísla - s deťmi som cestou zo škôlky rátala autá rovnakej farby, doma ho zaujmi nejakou hrou /pre trochu staršie deti -meno, mesto, zviera, vec/...
Naposledy upravil veronikasad : 10.05.09 at 23:58
0 0
Darma111 Darma111

Darma111 je offline (nepripojený) Darma111

Psychologa sa uz chystam navstivit, uz dneska ma tak syn vytocil, ze som sa az rozplakala, boli sme na lieceni este dneska, na obed normalne jedlo, fakt pekne vyzerajuce,... kuracie masko zapekane s ovocim a syrom a on len pozrel a uz "ja take nechcem..." kedze restika bola plna ludi, tak jemne mu vravim: "len si daj si to dobre". ja som mala take iste jedlo, kedze berie aj lieky tak prote musi nieco zjest, jeho zlost sa stupnovala, az sa vystupnovala tak ze si bil rukou do hlavy, zapchaval mi usta ked som sa mu snazila dohovorit vyvrcholilo to tym, ze ked som sa roozhodla ze uz dost ideme prec, tak sa rozvrieskal na celu restiku, že on to uz bude jest, tak sme s placom a vreskotom odisli... bol hladny az do vecera, povedala som ze mu jest nedam cely den...

ja som sa potom na izbe strasne rozurila az som sa rozplakala... terat si pripadam ako najhorsia a najnemoznejsia matka na svete... neviem zvladnut a vychovavat ani svoje dieta... neviem ako krotit jeho vybuchy nalad a ako sa naucit zvladat jeho tvrdohlavost, lebo je tvrdohlavy ako drevo...

teraz sa velmi hanbim uz uplne stracam niekedy nervy... fakt si neviem rady a idem navstivit urcite aj psychologa, lebo jeho vzor ja uz neviem ako riesit, hlavne ked je to na verejnosti...

ja len viem, ze mamicky s takymito situaciami urcite maju nejake skusenosti, tak len som chcela popytat rady...
0 0
Darma111 Darma111

Darma111 je offline (nepripojený) Darma111

veronikasad Pozri príspevok
Bitka, ani ignorácia v tomto prípade asi nepomôže. Skús odviesť vtedy jeho pozornosť niekam inam, bez toho, aby si to uvedomoval. Ak ste vonku - upozorni ho napr. na okoluidúce auto /ak už bude poznať farby a trochu čísla - s deťmi som cestou zo škôlky rátala autá rovnakej farby, doma ho zaujmi nejakou hrou /pre trochu staršie deti -meno, mesto, zviera, vec/...



inak to robim niekedy to zaberie ale niekedy sa tak chyti niecoho, ze na nic ine nemysli...
0 0
Darma111 Darma111

Darma111 je offline (nepripojený) Darma111

tiez neviem ako reagovat a hlavne co mu povedat na jeho verbalne utoky, neviem ani kde na to chodi... zacal v poslednom case vraviet veci ako " ja ta buchnem," " ja ta kopnem" " ja ti zarezem krk" a podobne... co robit?
0 0
Don Camilio Don Camilio

Don Camilio je offline (nepripojený) Don Camilio

Darma, ja este skusenosti so vzdorom u mojich deti nemam (su ale mladsie ako tvoj syn), ale urcite by som velmi vazne zvazoval pomoc u detskeho psychologa. Cim dlhsie sa to budes snazit riesit sama a bez nejakych vaznejsich uspechov, tym horsie sa to bude dat napravit hoci aj s odbornou pomocou. Preto moja rada - vyhladat odbornu pomoc.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Podľa môjho názoru, ak povieš na niečo áno, splň to, ak povieš nie, tak na tom trvaj. Časom pochopí.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Skús ho pochváliť. Nájdi niečo pozitívne na jeho správaní a pochváľ ho.
Moja neter tiež často takto vyvádzala, plakala, hádzala sa o zem. Keď som ju pochválil, aká je pekná, keď plače, hneď prestala. Dodnes to spomínajú, teraz má 12 rokov.
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Poradiť si s prejavmi zlosti a vzdoru je veľmi ťažké. Psychológ nie je na škodu, ale myslím si, že by si hlavne pred synom nemala dávať najavo svoju bezmocnosť (syn to vidí a patrične zneužíva) - tzn. neplakať pred ním, nekričať a pod. - skrátka zachovať kľud angličana aj keď to bude pre teba v určitých situáciách veľmi ťažké. Keď bude syn vystrájať - nevšímať si ho a naopak pochváliť za každú maličkosť. Skús akceptovať jeho rozhodnutia pokiaľ je to možné - napr. v tej reštaurácii by som mu s kľudom povedala, že keď nechce jesť nemusí a viac by som to neriešila. Mám dojem, že syn sa snaží vyvolať konflikt za každú cenu a asi sa mu to aj darí. Nedá sa to zmeniť hneď ale časom by to mohlo byť lepšie.
0 0
delonka delonka

delonka je offline (nepripojený) delonka

darma, si dobrá matka, keby to tak nebolo, netrápilo by ťa správanie tvojho syna., prvé čo ma napadlo pri čítaní tvojho príspevku - nespôsobujú to lieky, ktoré berie? nemajú vedľajšie účinky? skús sa pobaviť na túto tému s lekárom, ktorý mu ich predpísal.,

ja som prvý vzdor u mojej dcéry riešila tak, že som ju nechala samú., dala som ju do chodby, zavrela som dvere a najmä nekomunikovala som s ňou., bolo by to zbytočné, nevnímala by ma., veľmi dobré je odpútať pozornosť úplne iným smerom pokojným hlasom ho upozorniť na niečo iné., deti sú veľmi vnímavé, tvoj chlapček to nerobí schválne, má to určite nejakú príčinu, bud na to prídeš sama alebo za pomoci odborníkov, ale jedno si bud istá, je vnímavý a presne vie a pozná tvoje reakcie., pozoruj ho, pri čom je spokojný, snaž sa mu tie situácie navodzovať a neboj sa ho občas aj "citovo" vydierať, t.j... potrebujeme urobiť toto a toto, ak to stihneme, tak potom ty môžeš.....

držím palce a najmä neviň seba
0 0
Zvalik Zvalik

Zvalik je offline (nepripojený) Zvalik

večná optimistka, ale už na hrane ... ...viac
Ahojte! Ja mám 9 ročnú dcéru, s ktorou si niekedy tiež neviem rady. Niekedy je všetko fajn a niekedy nevie čo zo sebou. Keď sa s ňou snažím rozprávať, aby mi to vysvetlila prečo sa tak chová zatne sa a oduje a jednoducho sa som nou nebaví a ignoruje ma. Som vtedy tiež zúfalá a aj si porevem. Rozprávala som sa aj s učiteľkou v škole, povedala mi, že tie deti sú dnes poväčšine iné ako sme bývali my a veľa si dovolujú. Mám mať trpezlivosť a stále sa s ňou rozprávať ako sa mala v škole čo robila, jednoducho nemám sa vzdávať a komunikovať s ňou. Takže veľa trpezlivosti!
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Možno je jeho správanie spôsobené tými zdravotnými problémami, je z toho sám nervózny a takto si vybíja zlosť... určite by som vyhľadala odbornú pomoc.
0 0
Darma111 Darma111

Darma111 je offline (nepripojený) Darma111

ďakujem Vám všetkým za odpoveď...

Zdravotné problémy môjho syna sú travacieho charakteru. Lieky berie, len keď je, aby mu lepšie trávilo... t. z. že keĎ je obed a on zoberie lieky a vtedy sa rozhodne že jesť nebude, tak je problém, nakoľko lieky mu zaberaju ale nemaju čo tráviť, z toho má bolesti brucha a podobne... takže to, že mu nedám jesť tým vyvolám další problem...

Inak lieky neberie, len pri jedle...

Spôsoby ako zavrieť ho do izby som už skušala, aj som ho poslala do izby nech sa ukludní, išiel, najprv tam vrieska a potom nejako prestane, ... problem je, že si nedá dohovoriť, lebo ja mu to chcem vysvetliť, že prečo robíme to a prečo nemôžeme robiť to, ale on sa zatne... on moje vysvetlenie ani nepočúva... takže dohovárať mu v tom čase nemá žiadny učinok...

Myslím si, že problem je aj ten, že nechodí do škôlky, stará sa o neho moja mama, kvôli jeho zdravotným problém škôlku nenavštevuje... ale vidím to tak, že bude musieť, proste chýbaju mu základné návyky v spoločnosti, ktoré ho ja nenaučím doma v kuchyni...
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Darma111 Pozri príspevok
ďakujem Vám všetkým za odpoveď...

Zdravotné problémy môjho syna sú travacieho charakteru. Lieky berie, len keď je, aby mu lepšie trávilo... t. z. že keĎ je obed a on zoberie lieky a vtedy sa rozhodne že jesť nebude, tak je problém, nakoľko lieky mu zaberaju ale nemaju čo tráviť, z toho má bolesti brucha a podobne... takže to, že mu nedám jesť tým vyvolám další problem...
A lekárka, ktorá mu tie lieky predpisuje, čo hovorí na jeho správanie? Že je u týchto diagnóz obvyklé? Podľa mňa toto nie je klasické vzdorovanie, ktoré sa u malých detí vyskytuje, ale súvisí s jeho zdravotnými problémami...všetko sa mu točí okolo jedla - v jeho podvedomí je možno jedlo spojené so zlom, ktoré mu len robí problémy. Ja by som sa poradila s ošetrujúcou lekárkou a potom vyhľadala detskú psychologičku.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Pri takýchto prejavoch nepomože ani trest a už vôbec po zadku,tam je najdoležitejšie,aby si ty vydržala s neravmi a stanovila synovi hranice,pevné a dodržiavala ich.Ale pozor,nielen ty,ale aj Tvoja mama,aby bolo jasné,toto ano a toto nie.Nemože byť dvojkoľajná výchova,to je základ.Treba sa poradiť s lekárom,ako to vyzerá s trávením a či dieťa môže do kolektívu.Dieťa si totižto veľmi často podvedome práve cez jedlo získava pozornosť celej rodiny.Otázka je,či je aj organický podklad problémov s jedením,alebo je to skor o tom,že rodina si myslí,že problém je.Do kolektívu určite,aspon na pár hodín,čim skor tým lepšie.A reagovať na to?Dôsledne prejsť mlčaním a nechať ho tak.Prípadne pri najbližšej príležotosti miesto vysvetľovania nastaviť zrkadlo a spraviť mu scénu na jeho spôsob,ked niečo chce na čom mu záleží.
0 0
Lubica3 Lubica3

Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

Ahojte, tiež mám syna, s ktorým som "bojovala" cca od jeho 4 rokov, takisto záchvaty zúrivosti, hádzal sa o zem, kričal atď, nevedela som čo, skúšali sme všeličo s manželom, samozrejme aj psychologičku, ktorá nám hlavne otvorila oči v tom, že dieťa hladá mantinely a potrebuje vedieť odkial pokial, pokial nemá v rodičoch istotu, že vie, že teraz to prestrelil a už je zle, a vidí svoju matku, ktorá stále nevie ako zaregovať, tápe v reakciách, potom si dovoľuje stálie viac a situácia sa len zhoršuje a dieťa vlastne hľadá pomoc, mať nejakú pevnú oporu. Takže je to na tebe, byť silná, trpezlivá a dôsledná, keď niečo nechce, nerobiť mu to nasilu, ale trvať si na svojom, čo sa môže a nemôže. A aj keď je to problematické, skúsiť aspoň na 1/2 dňa kolektív v škôlke. Veľa zdaru. Lubica.
0 0
Lubica3 Lubica3

Lubica3 je offline (nepripojený) Lubica3

BXLmiami, asi sme to telepaticky písali v rovnakom čase, na rovnakej duševnej hladine....
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Darma111 Pozri príspevok


Myslím si, že problem je aj ten, že nechodí do škôlky, stará sa o neho moja mama, kvôli jeho zdravotným problém škôlku nenavštevuje... ale vidím to tak, že bude musieť, proste chýbaju mu základné návyky v spoločnosti, ktoré ho ja nenaučím doma v kuchyni...
Myslím si, že napriek zdravotným problémom by mu škôlka prospela. Nie je možné dať ho do škôlky aspoň na štyri hodiny - nemusí tam jesť? Kolektív detí je k nazaplateniu, veľa sa naučí a odpúta to jeho pozornosť od zdravotných problémov. Na druhej strane je možné, že bude škôlku odmietať - treba ho na tú škôlku nejakou nenásilnou formou navnadiť - rozprávať mu ako je tam dobre, že tam je veľa hračiek a kamarátov, čo všetko tam robia ..... Ty najlepšie poznáš svojho syna a vieš čo má rád, čo mu robí radosť...
0 0
babijanka babijanka

babijanka je offline (nepripojený) babijanka

žena v strednom veku-srandistka ...viac
Darma111 Pozri príspevok
ani neviem kde presne mám zaradiť svoju tému...

Len v skratke priblížim, mám 4,5 ročného syna a uz si s nim neviem rady...

Je to jedináčik, má aj nejake zdravotne problemy s travením... na druhej strany si neviem rady s jeho správaním... je veľmi tvrdohlavý ale veľmi tvrdohlavý, keď niečo chce a ja s tým nesúhlasím, snažím sa mu to vysvetliť, tak vôbec nepocúva moje vysvetlovanie, len kričí a kričí a nič nevníma... nedá si nič vysvetliť... vystupňuje sa to aj tým, že si bije rukou o hlavu až tak že keď sa začnem opať niečo hovoriť, tak mi začne zapchávať ústa...

a strašne kričí, vie sa rozkričať na plné ústa...

Musím sa priznať že už neviem ako reagovať na takéto prejavy, dam mu pozadnu, kričím, som ticho, ingonorujem ho, nič nepomáha...

ked máte nejake konkretne riešenia pomôžte mi budem rada...
Mne to pripadá ako autistické dieťa, takže v každom prípade navštíviť detského psychológa. Ale dovoľujem si jednu radu, takéto dieťa chytiť pevne do náručia, aj opakovane, a povedať mu, ako ho veľmi ľúbite, maznať sa s ním, venovať mu viacej pozornosti, nekárať ho a nebiť. Skúste !!!
0 0
Darma111 Darma111

Darma111 je offline (nepripojený) Darma111

do školky mi ho už v máji pravdepodobne nezoberú, aj keď len na pár hodín denne, ale skúsim sa spýtať... za detskou psychologickou musím zájsť pretože mám problém aj s popiškávaním, nie je to klasické popiškavanie, on proste piškanie považuje za stratu času a hlavne keď je s deťmi, tak sa s tým nebude zaoberať a počúra sa a takto behá celý čas ani nič nepovie, keď je s nami, tak sa mu to nestáva, pekne ide a pekne sa spýta...asi mu chýba kolektív... problém je asi v tom, že keď je s deťmi je celý "rozkekešený" a je mu to jedno... Už som to spomínala raz lekárke a ona vravela, že do 5 rokov to nie je problem a nerieši sa to, ale nebudem čakať do 5 rokov budem to riešiť už teraz...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať