Zavrieť

Porady

Pestovanie malín

Prosím o radu : pestujem v záhradke maliny už asi 5 rokov. Keďže maliny sa rozrástli, mám ich už po celej záhradke a dokonca aj na dvore, od susedov maliny prerástli už k nám. Poraďte niekto nejaký zlepšovák, aby som zabránila koreňom cestovať všade. Ďakujem.
Usporiadat
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Neviem Ti poradiť nič iné jedine ich presadiť tam, kde to nebude vadiť,alebo donekonečna prácne vykopávať nové výhony.

Tiež sme pred časom presádzali všetky maliny na koniec záhrady,lebo napriek snahe prerastali aj popod múrik a chodník...
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
Skúsil by som nejakú mechanickú bariéru do hĺbky minimálne 0,5 m, pás plastu alebo také niečo. Daj prípadne vedieť ako to dopadlo. Držím palce.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Na jeseň vysekaj staré...suché malinčie, ktoré nechceš.....musíš sa starať o maliny každý rok...
1 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

my sme doma kazdu jesen pravidekne vykopavali nove vyhonky,ale rastli menej,ked som ich vycistila a zostrihala tak,ze na jednom koreni som nechala len dva mlade konare-vyhonky zo zeme-tie si uviaz o palicu..vsetky ostatne som vzdy odrezala,
ja som to pocula od susedky a robila som to koli bohatej urode.aj ked ti to bude luto,urob to a uvidis-aj uroda bude lepsia ,a maliny sa nebudu tak blaznivo sirit.moznno prvy rok nezarodia dobre lebo to bude pre ne sok,ale potom uz kazdym rokom velmi vela
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
osky Pozri príspevok
my sme doma kazdu jesen pravidekne vykopavali nove vyhonky,ale rastli menej,ked som ich vycistila a zostrihala tak,ze na jednom koreni som nechala len dva mlade konare-vyhonky zo zeme-tie si uviaz o palicu..vsetky ostatne som vzdy odrezala,
ja som to pocula od susedky a robila som to koli bohatej urode.aj ked ti to bude luto,urob to a uvidis-aj uroda bude lepsia ,a maliny sa nebudu tak blaznivo sirit.moznno prvy rok nezarodia dobre lebo to bude pre ne sok,ale potom uz kazdym rokom velmi vela
Zaujal ma tento príspevok. Tiež máme maliny a viem, že sa prudko rozliezajú na všetky strany. Nerozumiem jednej veci: ak na jeseň odstránite nové, mladé výhonky, pakticky si odstránite úrodu nasledujúcej sezóny. Alebo nie?Maliny dávajú úrodu na druhoročnom výhonku. Teda, cez leto vám narástli nové výhonky, počas jesene by sa upevnili, vyzreli a nasledujúce leto by mali dať úrodu, lenže vy ich na jeseň odstránite. A, naviac máte počas sezóny ešte aj bohatšiu úrodu. Mám znalostné okno, alebo máte špeciálnu odrodu?
A ponechávate staršie, niekoľkoročné výhonky? Tie vám dávajú bohatú úrodu?
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Aby som zabránila nekontolovateľnému šíreniu sa malín po záhrade používam pravidelne kosačku. Je pravda, že korrene sa šíria, ale výhonky nemajú šancu. Mám ich posadené pri plote a inák v tejto časti záhrady mám trávnik a tak ich jednoducho skosím.
Zaujal má nápad s umelou prekážkou, len si myslím, že by musela byť v hlbke okolo metra. Maliny a černice sú veľmi húževnaté a plytka prekážka nie je pre ne prekážkou.
1 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Čo sa týka malín, sú dve formy. Jedna rodí len raz a to na mladých výhonoch narastených na jar a na jeseň treba tieto úplne skosiť až k zemi.
Druhá forma rodí dvakrát ročne a to na jeseň na mladých jarných výhonoch a potom ešte raz na jar na tých istých výhonoch ktoré rodili na jeseň a ktoré prezimovali. Kúpil som z Moravi z dvoch rôznych zdrojov aj maliny ktoré údajne rodia celú sezónu - no stavám sa k tomu skepticky, pretože u nás je v lete vždy veľmi sucho. Ale uvidíme...
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Maliny rodiace 2x v roku sú realitou. Dokonca sa môže a aj stáva, že prvá úroda je oveľa slabšia ako tá druha. Je to dané tým, že v lete je málo vlahy, ale v jeseni je dosť a teda plody sú väčšie.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Ja mam taku istu skusenost ako Tutiola, maliny dva krat rodiace, su kvalitnejsie v druhom zarodeni. Ja maliny na jar skratim asi o tretinu vyhonov, co je asi 1,7m nad zemou, stare vyrezem, aj tak su suche a pohnojim hnojivom ako na jahody, mam to vyskusane a nove vyhonky jednoducho, kde ich nechcem, odstrihnem, tam uz nenarastu, inak ja maliny pestujem na vedeni ako hrozno je to prehladne a navyse aj pekne, dam v lete fotku, ked budu vysiet ako cervene goralky.
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Ešte existuje jedna možnosť, zničte celý porast malín a vyberte sa na pekný výlet niekde na paseku (šlogu) do lesa a tam si nazbierate nádherné, voňavé maliny, ktoré nepotrebujú žiadnu ďalšiu reklamu.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Len si nezabudnite obliect dlhe nohavice a koselu s dlhymi rukavmi, lebo budete cerveni nielen od malin ale aj od zihlavy, ktora s oblubou medzi malinami rastie. A okrem toho mozno natrafite aj na hady.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Macko Uško tam tiež býva.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

anklar Pozri príspevok
Zaujal ma tento príspevok. Tiež máme maliny a viem, že sa prudko rozliezajú na všetky strany. Nerozumiem jednej veci: ak na jeseň odstránite nové, mladé výhonky, pakticky si odstránite úrodu nasledujúcej sezóny. Alebo nie?Maliny dávajú úrodu na druhoročnom výhonku. Teda, cez leto vám narástli nové výhonky, počas jesene by sa upevnili, vyzreli a nasledujúce leto by mali dať úrodu, lenže vy ich na jeseň odstránite. A, naviac máte počas sezóny ešte aj bohatšiu úrodu. Mám znalostné okno, alebo máte špeciálnu odrodu?
A ponechávate staršie, niekoľkoročné výhonky? Tie vám dávajú bohatú úrodu?
sory,nepopisala som to asi dost polopate-samozrejme ze tam kde tie maliny chcem,nevykpopavam nove vyhonky,ale prave z tych novych nechavam dva,pekne ,pevne ,mlade,hrubsie a ostatne,ci uz nove alebo stare z jedneho korena idu prec.
a ostatne co narastu vselikade mimo plochy urcenej pre maliny,sa kazdu jesen vykopaju ,niektore su tak tenke ze ich mozno vytrhnut rukou.tie som myslela ze povakopavame.
dufam ze teraz uz som to ujasnila.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

tutiola Pozri príspevok
Maliny rodiace 2x v roku sú realitou. Dokonca sa môže a aj stáva, že prvá úroda je oveľa slabšia ako tá druha. Je to dané tým, že v lete je málo vlahy, ale v jeseni je dosť a teda plody sú väčšie.
tak presne o tachto malinach som tu pisala-to su presne take ake mame na >Slovensku u rodicov.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

anklar Pozri príspevok
Zaujal ma tento príspevok. Tiež máme maliny a viem, že sa prudko rozliezajú na všetky strany. Nerozumiem jednej veci: ak na jeseň odstránite nové, mladé výhonky, pakticky si odstránite úrodu nasledujúcej sezóny. Alebo nie?Maliny dávajú úrodu na druhoročnom výhonku. Teda, cez leto vám narástli nové výhonky, počas jesene by sa upevnili, vyzreli a nasledujúce leto by mali dať úrodu, lenže vy ich na jeseň odstránite. A, naviac máte počas sezóny ešte aj bohatšiu úrodu. Mám znalostné okno, alebo máte špeciálnu odrodu?
A ponechávate staršie, niekoľkoročné výhonky? Tie vám dávajú bohatú úrodu?
Treba pri zemi zostrihať tie odrodené-rozoznať to, sú suché,alebo moc košaté.
Nechať treba iba mladé výhonky, tie sú jemnejšie a zelenšie. Tie budú rodiť budúcu sezónu.
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

S tým si ťažko pomôžete. Ja pestujem maliny vyše 20 rokov a bez oproblémov, už tu bolo spomínané že najlepšia je tzv. drôtenka, ale je to "na hračku". Doma mám na okraji záhrady cca 100 výhonkov. Tie čo vlani odrodili /sú suché/ sa majú na jeseň tesne nad zemou odstrihnúť /ja tak robím na jar, lebo je u nás veľa snehu a tie vyrodené mi pomáhajú pridržať nové/ Počas roka nechávam len tie najkrajšie výhonky a to mladé - vyrastajúce mimo základného koreňa, aby boli nové - staré je potrebné po 3 rokoch vykopávať. Terajšie nové výhonky a je ich neúrekom opäť likvidujem, veľmi ľahúčko idú aj dvoma prštekmi zo zeme, alebo kosím kosačkou a ponechávam len tie ktoré budú na budúci rok rodiť. Z uvedeného vyplýva, že mi rastú maliny tam, kde chcem ja a môžem z nich vytvárať rady - drôtenka, skupinky a pod.
0 0
Radanka Radanka

Radanka je offline (nepripojený) Radanka

Takže teraz na začiatku marca už môžem maliny zostrihať a preriediť?
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Ak si tak neurobila v jeseni, tak áno, len pozor na nové výhonky, ktoré už pomaly budú vychádzať zo zeme z koreňov
1 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Ja som sa s malinami takisto trápila. Potom som pri presádzaní zakopala do zeme cca 30cm obrubu z plechu ( v robote nám práve menili strechu) a odvtedy tieto problémy nepoznám.
Pridám ešte vlastnú skúsenosť: dvakrát rodiace odrody ti zabezpečia maliny až do mrazov, ak ale chceš plody spracovávať, musíš sa s nimi se**ať dlhú dobu. Razrodiace ti tú úrodu dajú takmer naraz. Osobne mám väčšinu malín tradičných, ostatné len ako chuťovku. Som tradicionalista a v jesennom období mi ani "nerežú" Tobôž už nie v zime dovážané.
0 0
hacker007 hacker007

hacker007 je offline (nepripojený) hacker007

muž
Čaute,

kedy a ako sa majú strihať maliny?
A ako ďaleko majú byť výhonky od seba?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať