Zavrieť

Porady

Odvody do socialnej poistovne

Ked som bol stratovy v roku 2008, budem musiet platit odvody do socialnej poistovne od 01.07.2009.? A ked ano tak kolko?
Usporiadat
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

kati2ka Pozri príspevok
Ked som bol stratovy v roku 2008, budem musiet platit odvody do socialnej poistovne od 01.07.2009.? A ked ano tak kolko?
A aký si mal celkový príjem ako SZČO?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kati2ka Pozri príspevok
Ked som bol stratovy v roku 2008, budem musiet platit odvody do socialnej poistovne od 01.07.2009.? A ked ano tak kolko?
ak tvoj príjem = tržby za rok 2008 presiahli 12-násobok min.mzdy /12x295,50€/, od 1.7. budeš platiť odvody z min.mzdy, aj keď si vykázal stratu. Prvá platba do 8.8.-platí sa mesiac pozadu.
0 0
kati2ka kati2ka

kati2ka je offline (nepripojený) kati2ka

Okolo 150000,- som mal prijem,ale som mal viac vydavkov.To znamena ,ze budem musiet platit?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kati2ka Pozri príspevok
Okolo 150000,- som mal prijem,ale som mal viac vydavkov.To znamena ,ze budem musiet platit?
ano, budeš platiť z min.vymer.základu - 89,70€ mesačne od 1.7.2009
0 0
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

SZČO, ktoré mali za rok 2008 podľa DP príjem bez odpočítania výdavkov vyšší ako 3456,00 €, sú od 1.7.2009 povinne nemocensky a dôchodkovo poistené.
Naopak , tým SZČO, ktorých príjemnepresiahol sumu 3456,00 €, od 1.7.2009 zanikne povinné nemocenské a povinné dôchodkové poistenie. (môžu sa prihlásiť ako dobrovoľne poistení).
0 0
astronom astronom

astronom je offline (nepripojený) astronom

Vie niekto povedat, z coho sa rata ten limit? Dnes mi dosiel pozdrav zo Socialnej poistovne, ze vraj som v 2008 prijmami presiahol 106 800 Sk. Lenze pokial viem, toto je 12nasobok minimalnej mzdy pre rok 2009, nie pre rok 2008.

Takze je to tak, ze sa porovnava tohorocne minimum s minulorocnym prijmom?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

astronom Pozri príspevok
Vie niekto povedat, z coho sa rata ten limit? Dnes mi dosiel pozdrav zo Socialnej poistovne, ze vraj som v 2008 prijmami presiahol 106 800 Sk. Lenze pokial viem, toto je 12nasobok minimalnej mzdy pre rok 2009, nie pre rok 2008.

Takze je to tak, ze sa porovnava tohorocne minimum s minulorocnym prijmom?
kolko si mal za rok 2008 príjmy = tržby z podnikania ?

limit = 295,50€ x 12
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ten udaj je spravny, ten limit je 106 800 Sk. Ano, pre rok 2009.
0 0
koordinatoreva koordinatoreva

koordinatoreva je offline (nepripojený) koordinatoreva

Koľko sa platilo z min. mzdy ako SZČO od 1.1.2009?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

koordinatoreva Pozri príspevok
Koľko sa platilo z min. mzdy ako SZČO od 1.1.2009?
Od 1.1.2009 min.: 97,80 €, ale od 1.4.2009: 89,70 € (znížená sadzba do RF).
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

koordinatoreva Pozri príspevok
Koľko sa platilo z min. mzdy ako SZČO od 1.1.2009?
Minimálna mzda: 295,50 EUR
odvody: nemocenské 4,4%
starobné 18 %
invalidné 6 %
RF 4,75 %
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
VERONIKA6 Pozri príspevok
Minimálna mzda: 295,50 EUR
odvody: nemocenské 4,4%
starobné 18 %
invalidné 6 %
RF 4,75 % - platilo do 31.3.2009, od 1.4.2009 2%
Zmena od 1.4.2009 u SZCO.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

U dobrovoľne poistených zostal RF 4,75 %
0 0
astronom astronom

astronom je offline (nepripojený) astronom

Dakujem za odpoved.
A tento limit sa tyka iba vyfakturovanych ziskov SZCO, alebo sa do neho zapocitavaju aj zisky z predaja akcii za dany rok?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Dôležitá je = akú sumu uvádzaš v DP v tabuľke pre § 6, riadok 9 stĺpec 1
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

trošku zo zákona:
(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, ak tento zákon neustanovuje inak.

Príjem - ak vedieš JU, alebo paušálne výdavky
Výnos - ak SZČO vedie PU
0 0
astronom astronom

astronom je offline (nepripojený) astronom

Dakujem za odpoved.

Znamena to teda, ze sa na odvody berie celkovy suhrn prijmov, a nielen prijmy suvisiace s podnikanim?

Ak by som v juni pozastavil zivnost (vediem pausalne vydavky), pricom by vyfakturovana suma za tento rok bola mensia nez 12 x minimum, a potom som bol dobrovolne nezamestnany (dohodar), a mal by som vtedy zisk z predaja akcii, ktory by uz spolu s vyfakturovanou sumou toto odvodove minimum presiahol, tak by mi o rok (ked si zivnost na jar obnovim) odvodova povinnost aj tak vznikla?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

astronom Pozri príspevok
Znamena to teda, ze sa na odvody berie celkovy suhrn prijmov, a nielen prijmy suvisiace s podnikanim?
nie.
klikni:
http://www.porada.sk/1078883-post16.html
veď tu som Ti písala aj riadok z DP z § 6 - a to je príjem z podnikania.

astronom Pozri príspevok
Ak by som v juni pozastavil zivnost (vediem pausalne vydavky),
Ak 1.7. nebude SZČO nemusíš sa prihlásiť k plateniu do SP.

astronom Pozri príspevok
pricom by vyfakturovana suma
nie vyfaktúrovaná suma, ale PRÍJEM z podnikania v roku brutto.

astronom Pozri príspevok
suma za tento rok bola mensia nez 12 x minimum, a potom som bol dobrovolne nezamestnany (dohodar), a mal by som vtedy zisk z predaja akcii, ktory by uz spolu s vyfakturovanou sumou toto odvodove minimum presiahol, tak by mi o rok (ked si zivnost na jar obnovim) odvodova povinnost aj tak vznikla?
Akcie zdaňuješ v § 6??
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Prosím, moja priateľka si platí DNP ako fyzická osoba. V roku 2008 bola väčšiu časť mesiacov PN a OČR. Dobre myslím, keď ju presviedčam, že by si mohla na soc. poisťovni žiadať o vrátenie preplatku z DNP za rok 2008 z uvedených PN a OČR? Ďakujem za pomoc.
0 0
zsazsula zsazsula

zsazsula je offline (nepripojený) zsazsula

Prosím Vás neviem či uvažujem správne ak SZČO podnikala v roku 2008 od mája t.j 8 mesiacov tak jeho príjem nesmel prekročiť 8-násobok vymeriavacieho základu ???????????????????????? na povinné nemocenské poistenie. Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať