Zavrieť

Porady

Ohlasenie drobnej stavby

hiva hiva

hiva je offline (nepripojený) hiva

Chcela by som poprosit odbornikov o radu.

Na dvore mame stary murovany chliev (2,5 x 3 metre) a sopu z dreva (3x4 metre). Tieto stavby chceme zburat a na tom mieste si postavit altanok (3x3 metre) a murovanu letnu kuchynku (4x3 metre).

Vsetky tieto stavby su na hranici pozemku so susedom kde sused ma tiez na hranici postavene uzitkove stavby.

nakolko ale chceme vsetko presne podla zakona, lebo sused je svi.a a udava nas za kazdu blbost, radi by sme vedeli, ako to vyriesit.

Stacilo by iba ohlasenie o drobnej stavbe, alebo staci rekonstrukcia drobnej stavby alebo treba najprv ziadat o povolenie burania a potom ohlasenie drobnej stavby?

Pri ohlasovani drobnej stavby je potrebne prilozit aj jednoduchy technicky popis stavby a situacny vykres ....je potrebne na vypracovanie tychto dokumentov adresovat projektanta? alebo na situacny vykres staci geodet a jednoduchy technicky popis mozme spravit aj sami?

Za odborne rady vopred velmi pekne dakujem.

Ivana
Usporiadat
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
AKO PRVÉ :
Oznámiť stavebnému úradu odstránenie drobných stavieb podľa § 88 ods. 4 SZ
4) Povolenie stavebného úradu sa nevyžaduje na odstránenie zariadenia staveniska, ktorého dočasnosť bola obmedzená v stavebnom povolení na čas trvania stavby, a na odstránenie stavieb a zariadení, ktoré nepodliehajú stavebnému povoleniu. Pri drobných stavbách [§ 55 ods. 2 písm. b)], informačných, reklamných a propagačných zariadeniach postačí ohlásenie lehoty, do ktorej budú odstránené.

AKO DRUHÉ :
Ohlásiť uskutočnenie drobnej stavby podľa § 57 ods. 1 SZ.
Pri ohlásení postupovať podľa § 5 vyhl. č. 453/2000

Ohlásenie drobných stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác
(k § 57 zákona)
§ 5
(1) Ohlásenie drobnej stavby obsahuje
a) meno, priezvisko (názov) a adresu (sídlo) stavebníka,
b) účel, rozsah a miesto stavby,
c) druh a parcelné číslo pozemku podľa katastra nehnuteľností, /1/
d) ak ide o stavby uskutočňované svojpomocou, vyhlásenie kvalifikovanej osoby, že bude zabezpečovať vedenie uskutočňovania stavby,
e) ak sa pri uskutočňovaní stavby majú použiť susedné nehnuteľnosti, vyjadrenie vlastníka tejto nehnuteľnosti.

(2) K ohláseniu drobnej stavby sa pripojí
a) doklad, ktorým sa preukazuje vlastnícke alebo iné právo k pozemku,
b) jednoduchý situačný výkres v dvoch vyhotoveniach, ktorý obsahuje vyznačenie umiestnenia stavby na pozemku vrátane odstupov od hraníc so susednými pozemkami a od susedných stavieb a stavebné riešenie stavby,
c) jednoduchý technický opis stavby,
d) rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia dotknutých orgánov štátnej správy.
------------------------------------------------------------------------
/1/ § 18 a 69 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov.




__________________________________________________ ____
CIMOM
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
val007 val007

val007 je offline (nepripojený) val007

No ja nie som odborník, ale neviem, kedy to chcete realizovať. Máme známeho s tiež takým susedom a ten mi práve hovoril, že asi od budúceho roku - možno od júla - neviem, to by bolo treba zistiť netreba na stavby do 100 m2 alebo tak nejako, vravím treba to lepšie zistiť, žiadne povolenie nič a sused môže tebe aj mojmu zámemu vieš čo.... No v prípade, že Ti to dovtedy počká.
0 0
hiva hiva

hiva je offline (nepripojený) hiva

no praveze chceme zacat co najskor...mozno to skusime uhrat na rekonstrukciu....ale musime si najprv ceknut na uzemnom plane, ze ktore stavby mame nahlasene....ci su tam ten chliev a sopa zakreslene ...

Co sa tyka tej buracky, to im staci iba povedat, ze do vtedy a vtedy zburam tu a tu stavbu a to je vsetko? alebo je na to tiez specialny formular? Alebo nebodaj treba pouzit tento formular: Žiadosť o povolenie odstránenia stavby v súlade s § 88 zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov, ďalej § 24 vyhlášky č. 453/2000 Zz.
0 0
hiva hiva

hiva je offline (nepripojený) hiva

Dalo by sa to pripadne uhrat na Ohlásenie stavebných úprav?

Hrozi pri tom, ze sa pridu pozret, ako to vyzera predtym a ako to bude vyzerat potom? ...podorys sa v podstate menit nebude.....akurat vrch ano
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
hiva Pozri príspevok
no praveze chceme zacat co najskor...mozno to skusime uhrat na rekonstrukciu....ale musime si najprv ceknut na uzemnom plane, ze ktore stavby mame nahlasene....ci su tam ten chliev a sopa zakreslene ...

Co sa tyka tej buracky, to im staci iba povedat, ze do vtedy a vtedy zburam tu a tu stavbu a to je vsetko? alebo je na to tiez specialny formular? Alebo nebodaj treba pouzit tento formular: Žiadosť o povolenie odstránenia stavby v súlade s § 88 zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov, ďalej § 24 vyhlášky č. 453/2000 Zz.
bez tlačiva
0 0
mkys mkys

mkys je offline (nepripojený) mkys

hiva Pozri príspevok
no praveze chceme zacat co najskor...mozno to skusime uhrat na rekonstrukciu....ale musime si najprv ceknut na uzemnom plane, ze ktore stavby mame nahlasene....ci su tam ten chliev a sopa zakreslene ...

Co sa tyka tej buracky, to im staci iba povedat, ze do vtedy a vtedy zburam tu a tu stavbu a to je vsetko? alebo je na to tiez specialny formular? Alebo nebodaj treba pouzit tento formular: Žiadosť o povolenie odstránenia stavby v súlade s § 88 zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov, ďalej § 24 vyhlášky č. 453/2000 Zz.

úplne v pohode to stačí takto



Vec : Oznámenie


Týmto Vám podľa § 88 ods. 4 druhá veta zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v platnom znení oznamujem, že do ............. 2009 odstránim drobné stavby ....................... na pozemku parc. č. ....................... v katastrálnom území ...................
Vlastníkom uvedeného pozemku je ...........................

S pozdravom


................................
0 0
jannci9 jannci9

jannci9 je offline (nepripojený) jannci9

chcel by som sa spytat ked si chcem postavyt garaz o rozmeroch 6x5 m a vyska stavby cca 5,5m ci potrebujem na takuto stavbu aj projekt alebo staci len oznamenie a stavebne povolenie. alebo respektive co vsetko budem potrebovat. dik
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jannci9 Pozri príspevok
chcel by som sa spytat ked si chcem postavyt garaz o rozmeroch 6x5 m a vyska stavby cca 5,5m ci potrebujem na takuto stavbu aj projekt alebo staci len oznamenie a stavebne povolenie. alebo respektive co vsetko budem potrebovat. dik

Stavebné povolenie so všetkým, čo k tomu patrí. Mimochodom nie je to dvojgaráž ?


CIMOM
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
val007 Pozri príspevok
No ja nie som odborník, ale neviem, kedy to chcete realizovať. Máme známeho s tiež takým susedom a ten mi práve hovoril, že asi od budúceho roku - možno od júla - neviem, to by bolo treba zistiť netreba na stavby do 100 m2 alebo tak nejako, vravím treba to lepšie zistiť, žiadne povolenie nič a sused môže tebe aj mojmu zámemu vieš čo.... No v prípade, že Ti to dovtedy počká.
Možno to bude tak, ale tých 100 štvorákov sa mi vidí veľa. Veď rodinný dom mám 110 štvorákov zastavanej plochy. Zrejme pôjde o podstatne menšie stavby, resp. tzv. drobné stavby. Ale taká garaž, altanok a pod by do toho mohli patriť.
0 0
jannci9 jannci9

jannci9 je offline (nepripojený) jannci9

CIMOM Pozri príspevok
Stavebné povolenie so všetkým, čo k tomu patrí. Mimochodom nie je to dvojgaráž ?


CIMOM
a je v tom nejaky rozdiel? a teda ten projekt nepotrebujem? lebo zato sa pitaju zbytocne peniaze sa my vydi najme pri takychto stavbach. takze teda staci len stavebne opvolenie s nejakym tym laickym nakresom a ohlasovacia povinnost?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jannci9 Pozri príspevok
a je v tom nejaky rozdiel? a teda ten projekt nepotrebujem? lebo zato sa pitaju zbytocne peniaze sa my vydi najme pri takychto stavbach. takze teda staci len stavebne opvolenie s nejakym tym laickym nakresom a ohlasovacia povinnost?
- Projekt musí byť.
- Stavebné konanie, resp. žiadosť o stavebné povolenie - pozri § 8 a § 9 vyhl. č. 453/2000 Z.z.
- možno pozrieť aj link : http://www.porada.sk/t101034-skusim-...gislative.html (príspevok 3)
- Ak je to dvojgaráž, nemá to vplyv na nič. To som uviedol iba preto, že zákon pozná pojem dvojgaráž. (pri 3 garážových miestach a viac je už iný správny poplatok)
- ešte jedno - drobná stavba na ohlásenie je do 25 m2



CIMOM
0 0
hiva hiva

hiva je offline (nepripojený) hiva

Vdaka vsetkym za rady.....asi nakoniec pojdeme bez tlaciva, lebo sme nasli este dalsi hacik vyzadujuci dodatocne papierovacky...a to ze sopu mame v skutocnosti na pozemku evidovanom ako zahrada....takze by bolo treba este ziadat o zmenu pozemku zo zahrady na zastavane plochy a nadvoria....a to uz je teda brutal papierovaciek kvoli jednej bude a altanku :-D ....takze ideme na to a budeme dufat, ze nas sused neuda :-)
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
hiva Pozri príspevok
Vdaka vsetkym za rady.....asi nakoniec pojdeme bez tlaciva, lebo sme nasli este dalsi hacik vyzadujuci dodatocne papierovacky...a to ze sopu mame v skutocnosti na pozemku evidovanom ako zahrada....takze by bolo treba este ziadat o zmenu pozemku zo zahrady na zastavane plochy a nadvoria....a to uz je teda brutal papierovaciek kvoli jednej bude a altanku :-D ....takze ideme na to a budeme dufat, ze nas sused neuda :-)
Neurobíš to dnes, budeš to musieť spraviť zajtra.

Výňatok zo zákona č. 220/2004 Z.z.
§ 11
(1) Orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 23) z vlastného podnetu alebo na základe žiadosti vlastníka, prípadne užívateľa rozhodne o zmene poľnohospodárskeho druhu pozemku, ak

a) pred 25. júnom 1992 vplyvom ľudskej činnosti zmenil svoj charakter a nezodpovedá poľnohospodárskej pôde,
b) bol administratívne odňatý z poľnohospodárskeho pôdneho fondu a zanikol dôvod a účel odňatia, pričom nezmenil charakter poľnohospodárskej pôdy.

(2) Prílohou žiadosti vlastníka, prípadne užívateľa podľa odseku 1 sú základné identifikačné údaje o pozemku a technické podklady katastra potrebné na vyznačenie zmeny druhu pozemku v katastri.


CIMOM
0 0
hiva hiva

hiva je offline (nepripojený) hiva

no to je fajn, ale keby sa za vsetko nemuselo tolko platit.....teraz to radsej spravime len tak a potom casom ked bude viac penazi, tak to dame na pravu mieru.....ale vybavovat to vsetko teraz, zhanat geodeta a podobne vecicky....tak na to nemame cas, peniaze a tym padom ani chut ;-)

Vdaka za rady CIMOM
0 0
jannci9 jannci9

jannci9 je offline (nepripojený) jannci9

CIMOM Pozri príspevok
- Projekt musí byť.
- Stavebné konanie, resp. žiadosť o stavebné povolenie - pozri § 8 a § 9 vyhl. č. 453/2000 Z.z.
-

- Ak je to dvojgaráž, nemá to vplyv na nič. To som uviedol iba preto, že zákon pozná pojem dvojgaráž. (pri 3 garážových miestach a viac je už iný správny poplatok)
- ešte jedno - drobná stavba na ohlásenie je do 25 m2



CIMOM

a keby ze sa to postavy ako dvojgaraz s dvoma branami nezavisle na sebe ? a este vyska stavby aby nemusel byt projekt je aka? ja som nasiel aj 4,5 a aj 5,5 m.
0 0
hiva hiva

hiva je offline (nepripojený) hiva

no tak my sme teda zacali s buranim chlievov bez akehokolvek povolenia ...vie mi niekto povedat, aka pokuta nam hrozi? (je dost pravdepodobne, ze nas sused uda)....a co sa deje po zaplateni pokuty?

a este jedna vec....ak by sme aj potom zacali stavat (podotykam jedna sa o drobnu stavbu) a boli by sme opat udani na mestsky urad, aka pokuta hrozi tam? A bude mozne potom tu stavbu dokoncit (po zaplateni pokuty) alebo moze mesto ziadat aby sme ju zburali? ake dalsie dosledky okrem pokuty mozu byt?
0 0
amoo amoo

amoo je offline (nepripojený) amoo

Podla mojich vedomosti na opravu plota netreba ohlasenie Drobnej Stavby. Na stavbu noveho potrebujete. Aj na stavbu noveho chodnika potrebujete nahlasenie DS... Mozno by sa to dalo docasne uhrat akoze ze opravujete chliev a drevarku aspon do casu, ale uzitkovy ucel bude samozrejme iny a to je problem. Dodrzte aspon vzdialenost 2m od sused. pozemku. Ak neprekracujete 25m2 a predpisanu vysku pre DS. Vybavte si povolenia na DS, nie je to nic zlozite. (ja som to vybavil: vyplnil jednoduche tlacivo, nakreslil na A4 novu drevenu uzitkovu DS z kazdej strany, dvere, okna, strechu a umiestnenie orientacne na zahrade akoze planik rukou len tak, po 14 dnoch mi prisla kladna odpoved, nikto nebol nic kontrolovat) Vybavujte si to uz teraz priebezne. Na tie stare stavby ste pravdepodobne nijake povolenie nemali su vobec zakreslene v mape? Casom spadli vy len upratete kopu bordelu, vyvratte to a odfotte. Zeby na zahrade nemohol stat aktanok? A letnu kuchynku by som nazval sklad naradia al.podobne. Naozaj menit charakter pody sa mi zda... Co sa tyka pokut ak to uradnikom dostatocne vysvetlite asi sa to utrasie v minime.
0 0
lubor74 lubor74

lubor74 je offline (nepripojený) lubor74

zaujimalo by ma, nakolko treba pri drobnej stavbe dodrzat vzdialenost od hranice pozemku.
Konkretne ak sa jedna o lahku z dreva montovanu konstrukciu (nazvime ju sklad naradia) s podorysom 2x3m a sused suhlasi s tym, aby sme to nalepili na jeho mur na hranici pozemku, mozu s tym uradnici robit problem?
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
lubor74 Pozri príspevok
zaujimalo by ma, nakolko treba pri drobnej stavbe dodrzat vzdialenost od hranice pozemku.
Konkretne ak sa jedna o lahku z dreva montovanu konstrukciu (nazvime ju sklad naradia) s podorysom 2x3m a sused suhlasi s tym, aby sme to nalepili na jeho mur na hranici pozemku, mozu s tym uradnici robit problem?
Tak to by zaujímalo aj mňa.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
CIMOM Pozri príspevok
AKO PRVÉ :
Oznámiť stavebnému úradu odstránenie drobných stavieb podľa § 88 ods. 4 SZ
4) Povolenie stavebného úradu sa nevyžaduje na odstránenie zariadenia staveniska, ktorého dočasnosť bola obmedzená v stavebnom povolení na čas trvania stavby, a na odstránenie stavieb a zariadení, ktoré nepodliehajú stavebnému povoleniu. Pri drobných stavbách [§ 55 ods. 2 písm. b)], informačných, reklamných a propagačných zariadeniach postačí ohlásenie lehoty, do ktorej budú odstránené.

AKO DRUHÉ :
Ohlásiť uskutočnenie drobnej stavby podľa § 57 ods. 1 SZ.
Pri ohlásení postupovať podľa § 5 vyhl. č. 453/2000

Ohlásenie drobných stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác
(k § 57 zákona)
§ 5
(1) Ohlásenie drobnej stavby obsahuje
a) meno, priezvisko (názov) a adresu (sídlo) stavebníka,
b) účel, rozsah a miesto stavby,
c) druh a parcelné číslo pozemku podľa katastra nehnuteľností, /1/
d) ak ide o stavby uskutočňované svojpomocou, vyhlásenie kvalifikovanej osoby, že bude zabezpečovať vedenie uskutočňovania stavby,
e) ak sa pri uskutočňovaní stavby majú použiť susedné nehnuteľnosti, vyjadrenie vlastníka tejto nehnuteľnosti.

(2) K ohláseniu drobnej stavby sa pripojí
a) doklad, ktorým sa preukazuje vlastnícke alebo iné právo k pozemku,
b) jednoduchý situačný výkres v dvoch vyhotoveniach, ktorý obsahuje vyznačenie umiestnenia stavby na pozemku vrátane odstupov od hraníc so susednými pozemkami a od susedných stavieb a stavebné riešenie stavby,
c) jednoduchý technický opis stavby,
d) rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia dotknutých orgánov štátnej správy.
------------------------------------------------------------------------
/1/ § 18 a 69 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov.



__________________________________________________ ____
CIMOM
Chcem sa opýtať ktoré sú tie dotknuté orgány ak chcem stavať garáž na konci mojeho pozemku pri susedovom plote a či je nutné požiadať aj pozemkovy úrad o vyňatie pozemku na stavbu garáže.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať