Zavrieť

Porady

vystúpiť z II.piliera??? pomôžte v rozhodnutí!!!

ahojte, chcela by som poznať váš názor, čo spraviť do konca júna - zostať -vystúpiť z II.piliera? Mám 38 rokov, mám malé dieťa 2,5r, môj plat pred materskou a taktiež po materskej bol a bude zas len na úrovni minimálnej mzdy. Manžel 41 živnostník s minimálnymi odvodmi do poisťovne. Nepredpokladám vyššie zárobky. Sme obaja v II.pilieri. Vôbec sa neviem rozhodnúť, či tam máme zostať alebo vystúpiť - vzhľadom na náš vek, odvody z minimálnej mzdy...... Prosím poraďte, čo spraviť!, čas sa kráááááti. ďakujem.
Usporiadat
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Pani ministerka hovori, ze pre ludi nad 45 rokov s prijmom mensim ako je priemerna mzda sa druhy pilier nevyplati.
Mna sa to sice uz netyka, som davno na starobnom dochodku, ale keby som sa mala rozhodovat, radsej by som sa rozhodla pre stvrty pilier, to znamena vlastne individualne sporenie na starobu, napr. v banke.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Veronika.si Veronika.si

Veronika.si je offline (nepripojený) Veronika.si

nenájde sa ešte niekto?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Na Vašom mieste by som v II. pilieri zostal, máte do dôchodku ešte veľmi ďaleko.
0 0
lijana1 lijana1

lijana1 je offline (nepripojený) lijana1

rada idem do detailov vecí
Ja som vystúpila este ked bol otvoreny po prvýkrát.Mzdu mám len o trocha vyšší ako minimálna mzda a nie je perspektíva na jej zvýšenie. Problém je v tom, že správcovské spoločnosti si vyplácajú vopred určené odmeny bez ohladu na to, aký vysoký je výnos.Tým pádom ti ukrajujú z tvojho vkladu a nie iba z toho čo správnym investovaním zarobia.Pozri sa na výpisy z Tvojho osobného účtu.Zarobili Ti nejaké peniaze alebo si v mínuse a vyhovorili sa na krízu?Zvaž to
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Presne taký istý prípad sme aj my s manželkou.Skúste si pozrieť výpis čo chodí z vašej poisťovne .Koľko ste si nasporili za tých pár rokov s minimálnymi odvodmi? a potom skúste rátať.Predpokladám ,že pri min odvodoch tam máte nasporené od 25 000 do 30 000 SKK.... to celé tuším za 5 rokov.Teda za rok nasporíte 6 000 SKK.Ak to bude pokračovať takto ďalej do odchodu do dôchodku , tak za celý čas nasporíte 150 000 + tých 30 000 =180 000 SKK.Vezmime si súčasný dôchodok na Slovensku .Predstavuje cca 6000 Skk.Teda 180 000 : 6 000=30.
V absolútnej hodnote to znamená ,že si za celý čas nasporíte na 30mesiacov dôchodku čo je 2,5 roka .Teda dôchodok budete dostávať do veku 67,5 roka.Čo a koľko potom neviem.
na záver z toho vyplýva .Ak sa plánujete oslavovať svoje 70 -te narodeniny, potom porozmýšľajte či budete mať na oslavu svojich narodenín nejaké tie financie ?
Ak som zle rátal tak ma prosím opravte.

Na záver .Mám priateľa čo pracuje ako vedúci jednej poisťovne ..40 ročný.Na moju otázku či je v II pilieri odpovedal že nie je ,to pre neho nevýhodné , s jeho predpokladám 25- až 40 tis platom.Ďalší fakt je ten ako chcú naši napol skorumpovaný a nenažraný tzv manageri poisťovní obstáť v konkurenčnom boji?Jediný ich argument je ten ,že štát za 30 rokov nebude mať na dôchodky je debilina.V súčastnosti predstavujú výdavky štátu na dôchdky 2% zo štátneho rozpočtu.Ak sa aj naplnia najpesimistickejšie predpovede tak za 30 rokov to bude 5%.Ak si vezmete oficiálny odhad ,že naše politické špičky ročne rozkradnú 20% štátneho rozpočtu ,120 00 až 150 000 miliárd korún , ... a to je len suma ktorá sa dá štatisticky dokázať.........potom si domyslite čo ďalej....

Ak môžem poradiť nemáte nad čím rozmýšľať.
0 0
zemun1 zemun1

zemun1 je offline (nepripojený) zemun1

Ja si myslím,že určite je dobré ostať v druhom pilieri napriek kríze.Kríza časom prejde a fondy budú zasa v zisku.Záleží aj od fondu v ktorom máš peniaze.Ostal by som už len preto,že keď sa ti náhodou niečo stane peniaze ktroré budeš mať v druhom pilieri zdedí tvoja rodina a nie štát.Štát robí kampaň lebo nemá na vyplácanie dôchodkov,peniaze z druhého piliera im veľmi chýbajú,preto sa tešia z každého kto vystúpi.Pre porovnanie u nás je priemerný dôchodok približne 60% z priemernej mzdy,zatiaĽ čo napr. v nemecku jeto 24% a v taliansku dokonca iba 10%,takže je na zváženie či sa oplatí šetriť alebo spoiehať na odhadom asi 30% dôchodok od štátu.
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Zaruky ti nik neda ani v II. piliery, ani bez neho. Pozri sa okolo.
Ja by som vystupila, to je moj nazor.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Ja radím-odísť čo najrýchlejšie- jediní, ktorí majú zisk z 2 piliera sú vlastníci dss-siek-teraz sa obhajujú, že je kríza a preto aktíva klesajú a je to len dočasný jav- ale, čo keď sa toto zopakuje za 5 rokov a potom za 12 rokov?A dochodok budeš mať akurát na 10 litrov mlieka...
Celý ten 2 pilier je úplne od veci a treba ho zrušiť úplne...
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Stanislav 1975 Pozri príspevok
Ja radím-odísť čo najrýchlejšie- jediní, ktorí majú zisk z 2 piliera sú vlastníci dss-siek-teraz sa obhajujú, že je kríza a preto aktíva klesajú a je to len dočasný jav- ale, čo keď sa toto zopakuje za 5 rokov a potom za 12 rokov?A dochodok budeš mať akurát na 10 litrov mlieka...
Celý ten 2 pilier je úplne od veci a treba ho zrušiť úplne...
Výhodu 2 piliera vidím v tom, ak sa nedožijeme dôchodku /nie som v tomto smere optimista/ zdedia ušetrené peniaze aspoň naše deti
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

alla66 Pozri príspevok
Výhodu 2 piliera vidím v tom, ak sa nedožijeme dôchodku /nie som v tomto smere optimista/ zdedia ušetrené peniaze aspoň naše deti
To áno-to je pravda, ale to je prvá a posledná výhoda...
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Veľmi zaujímané čítanie na danú problematiku tu:http://www.epi.sk/366/Vystupit-ci-ne...era_12944.aspx
Mňa zaujalo hlavne toto:

".... pretože dôchodok z 1. piliera v roku 2028 nebude môcť byť tak vysoký ako v súčasnosti.
V súčasnosti sa porovnávajú dôchodky z 2. piliera s dôchodkami z 1. piliera, ale pritom sa vychádza z predpokladu, že starobné dôchodky z 1. piliera sa budú poskytovať vo výške, ako to určuje v súčasnosti platný zákon o sociálnom poistení – to je však v budúcnosti vzhľadom na uvedený demografický vývoj málo pravdepodobné. V tejto súvislosti je veľmi dôležité si uvedomiť, že štát garantuje výšku dôchodku len tým osobám, ktoré už dôchodok poberajú. Aké dôchodky sa budú vyplácať v budúcnosti, bude závisieť predovšetkým od finančných možností Sociálnej poisťovne a štátu. Na zmenu výpočtu dôchodku stačí zmeniť zákon o sociálnom poistení...
Po roku 2025 je možné predpokladať, že postupne dôjde k zmene v ponímaní účelu starobného dôchodku z 1. piliera – od zásluhovosti, ktorá sa uplatňuje v súčasnosti, k zabezpečeniu základného životného štandardu v budúcnosti. Zdroje starobného poistenia (1. piliera) budú totiž veľmi obmedzené. Príčinou bude opäť demografický vývoj. Ako vyplýva z tabuľky o vývoji počtu obyvateľstva SR vo veku nad 65 rokov, aj po zvýšení dôchodkového veku na 65 rokov bude po roku 2030 stále vysoký prírastok osôb v dôchodkovom veku v porovnaní s poklesom počtu občanov v aktívnom veku.
V tejto súvislosti treba upozorniť, že pomer priemernej výšky starobného dôchodku k priemernej mesačnej mzde zaznamenal pokles už aj v blízkej minulosti, čiže v období, keď sa počet osôb v aktívnom veku (platiteľov poistného do 1. piliera) zvyšoval:"

"Ak občan vystúpi z 2. piliera, tak dôchodková správcovská spoločnosť musí podľa zákona o starobnom dôchodkovom sporení vrátiť jeho dôchodkové úspory do Sociálnej poisťovne, ktorá ich hneď použije na výplatu dôchodkov súčasným poberateľom starobného dôchodku. Občanovi nie je možné vyplatiť ani časť z týchto jeho úspor a zostáva tak odkázaný len na dôchodok z 1. piliera. Pritom si treba uvedomiť, že dôchodok z 1. piliera sa môže kedykoľvek zmeniť – stačí zmena zákona. Zákon o sociálnom poistení sa od roku 2003 (vtedy bol schválený) zmenil už viac ako 25-krát..."
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

mandula Pozri príspevok
Veľmi zaujímané čítanie na danú problematiku tu:http://www.epi.sk/366/Vystupit-ci-ne...era_12944.aspx
Mňa zaujalo hlavne toto:

".... pretože dôchodok z 1. piliera v roku 2028 nebude môcť byť tak vysoký ako v súčasnosti.
V súčasnosti sa porovnávajú dôchodky z 2. piliera s dôchodkami z 1. piliera, ale pritom sa vychádza z predpokladu, že starobné dôchodky z 1. piliera sa budú poskytovať vo výške, ako to určuje v súčasnosti platný zákon o sociálnom poistení – to je však v budúcnosti vzhľadom na uvedený demografický vývoj málo pravdepodobné. V tejto súvislosti je veľmi dôležité si uvedomiť, že štát garantuje výšku dôchodku len tým osobám, ktoré už dôchodok poberajú. Aké dôchodky sa budú vyplácať v budúcnosti, bude závisieť predovšetkým od finančných možností Sociálnej poisťovne a štátu. Na zmenu výpočtu dôchodku stačí zmeniť zákon o sociálnom poistení...
Po roku 2025 je možné predpokladať, že postupne dôjde k zmene v ponímaní účelu starobného dôchodku z 1. piliera – od zásluhovosti, ktorá sa uplatňuje v súčasnosti, k zabezpečeniu základného životného štandardu v budúcnosti. Zdroje starobného poistenia (1. piliera) budú totiž veľmi obmedzené. Príčinou bude opäť demografický vývoj. Ako vyplýva z tabuľky o vývoji počtu obyvateľstva SR vo veku nad 65 rokov, aj po zvýšení dôchodkového veku na 65 rokov bude po roku 2030 stále vysoký prírastok osôb v dôchodkovom veku v porovnaní s poklesom počtu občanov v aktívnom veku.
V tejto súvislosti treba upozorniť, že pomer priemernej výšky starobného dôchodku k priemernej mesačnej mzde zaznamenal pokles už aj v blízkej minulosti, čiže v období, keď sa počet osôb v aktívnom veku (platiteľov poistného do 1. piliera) zvyšoval:"

"Ak občan vystúpi z 2. piliera, tak dôchodková správcovská spoločnosť musí podľa zákona o starobnom dôchodkovom sporení vrátiť jeho dôchodkové úspory do Sociálnej poisťovne, ktorá ich hneď použije na výplatu dôchodkov súčasným poberateľom starobného dôchodku. Občanovi nie je možné vyplatiť ani časť z týchto jeho úspor a zostáva tak odkázaný len na dôchodok z 1. piliera. Pritom si treba uvedomiť, že dôchodok z 1. piliera sa môže kedykoľvek zmeniť – stačí zmena zákona. Zákon o sociálnom poistení sa od roku 2003 (vtedy bol schválený) zmenil už viac ako 25-krát..."
OK, ale aké máš garancie na výplatu dochodku z 2 piliera??? Ešte menšie ako z 1 piliera...-to nieje žiadne šetrenie- to je kšeft...
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Stanislav 1975 Pozri príspevok
OK, ale aké máš garancie na výplatu dochodku z 2 piliera??? Ešte menšie ako z 1 piliera...-to nieje žiadne šetrenie- to je kšeft...
No, problém je v tom, že ja nevidím žiadne garancie ani z 1. piliera .....
Preto si radšej šetrím v banke ....
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Súčasné nastavenie poplatkov pre DSS-ky nie je pre ne žiaden kšeft a práve naopak zvažujú oni sami ukončenie podnikania za takýchto podmienok. Minulá vláda zaviedla jeden extrém, táto vláda zasa druhý (pokiaľ ide o poplatky). Dúfam, že v budúcnosti sa podarí nájsť rozumný kompromis (sám sa o to snažím).

Podobné to je pri možnostiach investovania. Táto vláda zo všetkých troch fondov v II. pilieri urobila de facto superkonzervatívne fondy, v ktorých z princípu nemôže dôjsť k poklesu majetku sporiteľa ale ani k zaujímavejšiemu zhodnoteniu.

Na záver môj názor: situácia v II. pilieri sa časom znormalizuje (a to nehovorím vo vzťahu ku kríze ale vo vzťahu k spolitizovaniu tejto otázky) a II. pilier bude riešením pre budúcich dôchodcov, stabilnejším ako priebežný systém (I. pilier).
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

mandula Pozri príspevok
No, problém je v tom, že ja nevidím žiadne garancie ani z 1. piliera .....
To je troška inak, štát si nemože dovoliť zrazu akože "zrušiť" dochodky- nikdy sa to nestalo a ani nestane- na to sú medzinárodne zmluvy a pod. a okrem toho sme členmi EÚ.Ale naopak, súkromná firma može povedať- jej sorry, zle sme investovali-vaše 25 ročné úspory sú v čudu-skorej verím štátu, ako nejakým súkromným firmám...
Ja osobne DSS-kám neverím ani slovo...
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Stanislav 1975 Pozri príspevok
To je troška inak, štát si nemože dovoliť zrazu akože "zrušiť" dochodky- nikdy sa to nestalo a ani nestane- na to sú medzinárodne zmluvy a pod. a okrem toho sme členmi EÚ.Ale naopak, súkromná firma može povedať- jej sorry, zle sme investovali-vaše 25 ročné úspory sú v čudu-skorej verím štátu, ako nejakým súkromným firmám...
Ja osobne DSS-kám neverím ani slovo...
Štát si môže dovoliť vyplácať len z toho, čo má. A koľko bude mať v budúcnosti, je vo hviezdach .... Tiež veľmi záleží na tom, ako vláda s danými financiami hospodári .... Možno tie budúce vlády ... - doprajú čosi aj občanom, a nie len sami sebe a im blízkym ....
Netvrdím ani to, že DSS-kám verím na 100% - som toho názoru, že najistejšie máš to, čo si ušetríš sám
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
alla66 Pozri príspevok
Výhodu 2 piliera vidím v tom, ak sa nedožijeme dôchodku /nie som v tomto smere optimista/ zdedia ušetrené peniaze aspoň naše deti
Dajme našim deťom vzdelanie naše skúsenosti ,vedomosti ,vychovajme ich.Je to viac ako keď im dáte svoj dôchodok.Ale nedávajme im našu starobu.
Vo všetkých štátoch kde boli pokusy o niečo podobné ako tu sa to skončilo fiaskom, ľudia prišli o peniaze.Argentína,Chile.Jediné čo to dokázalo vyprodukovať bolo to že sa okolo dôchodkových spoločností v menovaných štátoch zgrupla banda zlodejov.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

mandula Pozri príspevok
Štát si môže dovoliť vyplácať len z toho, čo má. A koľko bude mať v budúcnosti, je vo hviezdach .... Tiež veľmi záleží na tom, ako vláda s danými financiami hospodári .... Možno tie budúce vlády ... - doprajú čosi aj občanom, a nie len sami sebe a im blízkym ....
Netvrdím ani to, že DSS-kám verím na 100% - som toho názoru, že najistejšie máš to, čo si ušetríš sám
S tou tvojou poslednou vetou súhlasím a preto,keby som niekedy v budúcnosti založil politickú stranu ,tak by som bol za úplné zrušenie povinných odvodov- načo niekoho nútiť, nech si sporí tolko a toľko-však je kopu komerčných poisťovní,bánk a pod.a každý nech si sporí kde chce a kolko chce- keď si bude sporiť 50 eur mesačne-jeho vec, keď si bude sporiť 200 eur mesačne-jeho vec a kolko nasporí-toľko bude mať...-samozrejme, nemyslím nejaké investičné poistenia, ale normálne kapitálovky a vklady do bánk- mimochodom, dnes sa dá napr. aj poistiť nezamestnanosť komerčne a dokonca sa vypláca 1 rok a nie 6 mesiacov ako teraz štát a dokonca 75% príjmu a nie ako teraz cca.50% príjmu...
Takže povinné odvody zrušiť...
Už len hladám nejakého ekonoma, ktorý mi poradí, čo zo súčasnými dochodcami-ale to nejako vyriešime...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

220870 Pozri príspevok
Dajme našim deťom vzdelanie naše skúsenosti ,vedomosti ,vychovajme ich.Je to viac ako keď im dáte svoj dôchodok.Ale nedávajme im našu starobu.
Vo všetkých štátoch kde boli pokusy o niečo podobné ako tu sa to skončilo fiaskom, ľudia prišli o peniaze.Argentína,Chile.Jediné čo to dokázalo vyprodukovať bolo to že sa okolo dôchodkových spoločností v menovaných štátoch zgrupla banda zlodejov.
Nechcel som to napísať takto natvrdo,ale niečo na tom bude...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

220870 Pozri príspevok
Dajme našim deťom vzdelanie naše skúsenosti ,vedomosti ,vychovajme ich.Je to viac ako keď im dáte svoj dôchodok.Ale nedávajme im našu starobu.
Vo všetkých štátoch kde boli pokusy o niečo podobné ako tu sa to skončilo fiaskom, ľudia prišli o peniaze.Argentína,Chile.Jediné čo to dokázalo vyprodukovať bolo to že sa okolo dôchodkových spoločností v menovaných štátoch zgrupla banda zlodejov.
Ozaj, nehovorí sa zlodeji,ale finančná skupina...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať