Zavrieť

Porady

prepis auta pri akcii srotovne

Dobry den,
prosim vedeli by ste mi niekto poradit?
Potrebovala by som prepisat auto, ktore bolo kupene v akcii srotovne, majtel srotovaneho auta prepisuje na rodinneho prislusnika nove auto.
Je to mozne cez darovaciu alebo kupnu zmluvu?
V kupnej zmluve musi byt uvedena hodnota auta alebo moze byt aj mensia/kvoli dani/? Na dopravnom inspektorate som sa stretla s maximalnou neochotou.
Prosim, ak ma niekto skusenosti, poradte ako postupovat?

Dakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Bolo auto pouzivane na podnikanie?

    Idete ho darovat alebo predat? Podla toho aj typ zmluvy.

    PS
    Nepoznam podmienky srotovneho, reagujem len na otazky ohladom zmeny vlastnictva.

    Pisica je offline (nepripojený) Pisica

    Pisica
    Na prepis auta je potrebné spísať kúpnu zmluvu. Cena je určená dohodou. A potom jednoducho spolu s predávajúcim ísť na dopravný inšektorát a urobiť prepis auta. Absolvovala som to minulý týždeň.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    kika86 Pozri príspevok
    Na dopravnom inspektorate som sa stretla s maximalnou neochotou.
    Neviem, co si ocakaval od nich, pomoc v com? DI neriesi typ zmluvy, nerobi pravne poradenstvo. Max. ti mohli povedat, co k prepisu potrebujes, ake dokumenty a kolky.

    kika86 je offline (nepripojený) kika86

    kika86
    no to by ste sa cudovali, ja som tam s tou zmluvou prisla a policajt mi ju nechcel zobrat lebo cena nie je ako na fakture... dala som do 25000SK aby sa neplatila dan... a on mi to nechcel zobrat vraj cena musi byt rovnaka.... a ked som sa ho teda pytala ako to teda urobit, povedal ze ked to nebude ako on povedal nemam ani chodit....dobre ze....ani sa neunuval mi to vysvetlit preco a ako by som to teda mala spravit

    tutiola je offline (nepripojený) tutiola

    obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac tutiola
    kika86 Pozri príspevok
    Dobry den,
    prosim vedeli by ste mi niekto poradit?
    Potrebovala by som prepisat auto, ktore bolo kupene v akcii srotovne, majtel srotovaneho auta prepisuje na rodinneho prislusnika nove auto.
    Je to mozne cez darovaciu alebo kupnu zmluvu?
    V kupnej zmluve musi byt uvedena hodnota auta alebo moze byt aj mensia/kvoli dani/? Na dopravnom inspektorate som sa stretla s maximalnou neochotou.
    Prosim, ak ma niekto skusenosti, poradte ako postupovat?

    Dakujem!
    Najlepšie je to darovacou zmluvou. Do 15 dní od vystavenia faktúry na nové auto zakúpené v akcií "šrotovné" urobiť darovaciu zmluvu, korá musí byť overená, resp. podpisy musia byť overené notárom, alebo na matrike.
    K prihláseniu do evidencie potrebuješ:
    - darovaciu zmluvu
    - platný doklad totožnosti
    - technický preukaz
    - zmluvu o PZP
    - 66,-€ kolok alebo v hotovosti
    -auto pristaviť k obhliadke

    kika86 je offline (nepripojený) kika86

    kika86
    dakujem tak asi to bude formou darovacej zmluvy, ak ked som chcela uprednostnit kupnu, ktora je vlastne neodvolatelna.
    ale aj tak moc dakujem!

    tutiola je offline (nepripojený) tutiola

    obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac tutiola
    Pri kúpnopredajnej zmluve pri šrotovnom by musel majiteľ zaevidovať najprv na seba a potom by ste urobili zmenu majiteľa. To znamená vyššie náklady. Prvé zaevidovanie 66,-€, zmena majiteľa v okrese 33,-€, zmena majiteľa z okresu do okresu 66,-€.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    kika86 Pozri príspevok
    no to by ste sa cudovali, ja som tam s tou zmluvou prisla a policajt mi ju nechcel zobrat lebo cena nie je ako na fakture... dala som do 25000SK aby sa neplatila dan... a on mi to nechcel zobrat vraj cena musi byt rovnaka....
    Ak je sucastou tejto operacie faktura aj zmluva, udaje musia byt rovnake. Ked hovoris o dani, predpokladam, ze auto bolo obchodnym majetkom - pouzivane na podnikanie, predava ho podnikatel. Prijem z predaja takehoto majetku je oslobodeny az po 5 rokov od vyradenia z obchodneho majetku.

    tutiola je offline (nepripojený) tutiola

    obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac tutiola
    Lianka Pozri príspevok
    Ak je sucastou tejto operacie faktura aj zmluva, udaje musia byt rovnake. Ked hovoris o dani, predpokladam, ze auto bolo obchodnym majetkom - pouzivane na podnikanie, predava ho podnikatel. Prijem z predaja takehoto majetku je oslobodeny az po 5 rokov od vyradenia z obchodneho majetku.
    Nemohlo byť používané na podnikanie, ak píše:

    Kika86
    Potrebovala by som prepisat auto, ktore bolo kupene v akcii srotovne, majtel srotovaneho auta prepisuje na rodinneho prislusnika nove auto.



    .......alebo sa mýlim, alebo kika86 mýli nás.......

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Pomylila ma ta faktura - od koho komu? Dalej hovoril o dani z prijmu pri predaji... Tak som si to dala dokopy tak, ze ide o auto, ktore predava FO-podnikatel.

    kika86 je offline (nepripojený) kika86

    kika86
    ni je obchodnym majetkom....
    takze musia byt sumy rovnake? potom ak nie je vedene ako firemnne tak neplatila by sa ziadna dan pri predaji?

    tutiola je offline (nepripojený) tutiola

    obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac tutiola
    Kika86 ak je to auto nové kúpené v akcií šrotovné ešte nezaevidované tak sú takéto možnosti:
    - kupujúci zaeviduje na seba a potom prepíše na príbuzného
    - kupujúci darovacou listinou prrevedie na iného a ten zaeviduje auto na seba
    - kupujúci kúpnopredajnou zmluvou prevedie auto na iného, ktorý auto zaeviduje na seba a predávajúci šrotovné vráti. Suma musí byť rovnaká ako na faktúre.

    Stále nevvieme, či to auto už bolo alebo nebolo zaevidované.

    Zadanie treba písať jasne a zrozumiteľne.

    kika86 je offline (nepripojený) kika86

    kika86
    auto sa eviduje po prvy krat...
    problem je len v tej kupnej zmluvemedzi rodin prislusnikmi/ pretoze vraj ta suma musi byt rovnaka ako je na fakture od predajcu auta, co nechcem aby sa nemusela platit dan

    tutiola je offline (nepripojený) tutiola

    obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac tutiola
    Ak by ten, kto kupuje auto v akcií "šrotovné" auto pred zaevidovaním predal formou kúpno-predajnej zmluvy, nedopustil by sa porušenia zákona? Nárok na šrotovné má predsa len majiteľ auta staršieho viac ako 10 rokov a bol jeho vlastníkom pred 1.1.2009 a kúpi si nové auto.

    My sme auto prredávali cudziemu a nemali sme kúpno-predajnú zmluvu. Policajti jú nepotrebujú. Spôssob nadobudnutia v tom prípade je súhlas majiteľa s jeho prepisom čiže so zmenou majiteľa. Ak sa chceš vyhnúť darovacej zmluve, tak nech ho zaeviduje na seba a napr. po 14 dňoch urobite prepis. Síce náklady na zaevidovanie budú vvyššie o 33,-€, ale nebude to darovanie. V tom prípade 1.majiteľ zaplatí zákonné poistenie len na 1 mesiac a po prepise poistku zruší. Je to legálne. Ty ako 2.majiteľ neprikládaš ani faktúru ani neuvádzaš na polícií cenu, za ktorú si auto odkúpila

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    kika86 Pozri príspevok
    auto sa eviduje po prvy krat...
    problem je len v tej kupnej zmluvemedzi rodin prislusnikmi/ pretoze vraj ta suma musi byt rovnaka ako je na fakture od predajcu auta, co nechcem aby sa nemusela platit dan
    O podmienkach srotovneho vela neviem, ale o obchodnych vztahoch, nadobudnuti vlastnictva a zakone o dani z prijmu nieco ano. Nechapem, co vlastne riesis, aky mas problem.

    Aka faktura? Od predajcu? Na nej je okrem ineho aj suma, za ktoru bolo auto zakupene, a aj nadobudatel vozidla (prvy majitel).

    Auto musi byt najprv zaregistrovane na DI na nadobudatela (prvy majitel podla faktury), na toho, kto auto od predajcu kupuje. Az nasledne moze byt prevedene (darovanie/predaj) na dalsi subjekt, v tvojom pripade rodinneho prislusnika.

    Dan z prijmu pri predaji auta plati predavajuci (vo vasom pripade prvy vlastnik) len v pripade, ak automobil bol pouzivany na podnikanie a od jeho vyradenia z podnikania neuplynulo aspon 5 rokov. To vsak nie je Vas pripad. Dan z prijmu z dovodu predaja auta teda predavajuci platit nebude. Z tohto dovodu nevidim zmysel umelo znizovat sumu. Je logicky jasne, ze v jeden den hodnota auta neklesla z napr. 500 000 Skk na 25 000 Skk.
    Naposledy upravil Lianka : 28.07.09 at 15:18

    tutiola je offline (nepripojený) tutiola

    obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac tutiola
    Lianka

    Auto musi byt najprv zaregistrovane na DI na nadobudatela (prvy majitel podla faktury), na toho, kto auto od predajcu kupuje. Az nasledne moze byt prevedene (darovanie/predaj) na dalsi subjekt, v tvojom pripade rodinneho prislusnika.



    Nemaš pravdu. Viď.prísp. č.6

    kika86 je offline (nepripojený) kika86

    kika86
    tak zakon by neporusil pretoze oni si tu kupnu alebo darovaciu zmluvu vyzaduju. tam ide o to aby to nejakym sposobom preslo na druheho/rod.prislusnik/-sposob ako to nadobudol.
    ten policajt odo mna aj zmluvu zobral a pytal ju len ta suma na nej musi podla neho byt rovnaka ako cena za ktoru sa auto kupilo.
    a o tu sumu mi ide pri kupnej zmluve-dala som do 25000SK aby sa neplatila dan.
    No on sa so mnou nechcel bavit vraj to musi byt ako on povedal, a nechcel ani vysvetlit preco to musi byt a ci nie je ina moznost
    ...no zatra mam posledny termin na prihlasenie
    ...mam tri varianty zmluv a uvidime co bude...

    kika86 je offline (nepripojený) kika86

    kika86
    takze dan nebudem platit, ked ide o FO,nepodnikatel
    takze ked ja predam auto za 300000SK nemusim to pri dan.priznani priznat a platit dan?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.