Zavrieť

Porady

Meno v rodnom liste

6116 6116

6116 je offline (nepripojený) 6116

S priatelkou cakame babatko, a mame obavy, ci nam vystavia rodny list s mojim priezviskom. Totiz bolo splodene pocas minuleho manzlestva priatelky, a vraj dostane priezvisko byvaleho muza. Vie mi niekto poradit, ake mame moznosti, aby sa dieta volalo po mne ako otcovi?
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Nebude v rodnom liste uvedený otec dieťaťa bývalý manžel priatelky ?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
gypsynka gypsynka

gypsynka je offline (nepripojený) gypsynka

mám rada spoločnosť, ale som rada aj sama so sebou, milujem svoju rodinu ...viac
Pokiaľ mám vedomosti, tak je pravda, že bude mať priezvisko priateľkinho manžela, dokonca je tam nejaká doba, že keď bolo splodené neviem do koľkých dní už po rozvode, aj tak je otec bývalý manžel. Možno sa zákon odvtedy zmenil, ale presne takto dopadol náš kamarát. Nepoprel, že on je otcom, matka povedala, že on je otec a napriek tomu otcovstvo prisúdili bývalému manželovi a on aj musel na dieťa platiť.
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

Kamaratka riesila podobny pripad.
Podmienka je, aby sa narodilo tusim 290 dni po rozvode ci tak nejako, potom moze mat tvoje meno. Inak musi mat jeho, potom prebehne sud a bude mat tvoje.
Oni sa tusim s byvalym manzelom dohodli este pocas tehotenstva, ze teda dieta je skutocne prietelove a ze nebude potom robit problemy, ale im tie dni nevysli, takze malemu najprv zapisali priezvisko exmanzela a potom bol sud, kde priatelovi priznali otcovstvo a nasledne malemu zmenili priezvisko.

Zial zakony su neuprostne a vraj chrania matku, aby mohla dostavat alimenty, ak by sa rozviedla pocas tehotenstva.

Inak, teta matrikarka sa nedala upaltit ;-)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

6116 Pozri príspevok
Vie mi niekto poradit, ake mame moznosti, aby sa dieta volalo po mne ako otcovi?
Jedna z možností je priateľku požiadať o ruku a vziať sa pred narodením bábätka. Vtedy sa bude volať po tebe ako otcovi.
0 0
Watson Watson

Watson je offline (nepripojený) Watson

Xanti Pozri príspevok
Jedna z možností je priateľku požiadať o ruku a vziať sa pred narodením bábätka. Vtedy sa bude volať po tebe ako otcovi.
Ja ťa len doplním, že je to uvedené v § 85 ods. 2 zák. č. 36/2005 Z. z. o rodine v znení neskorších predpisov

(2) Ak sa narodí dieťa žene znovu vydatej, považuje sa za otca neskorší manžel, aj keď sa dieťa narodilo pred uplynutím trojstého dňa po tom, čo jej skoršie manželstvo zaniklo alebo bolo vyhlásené za neplatné.
0 0
6116 6116

6116 je offline (nepripojený) 6116

Dakujem za smerovku, ale podla paragrafu 91 toho isteho zakona, sa moze urcit otcovstvo suhlasným vyhlásenám rodičov. Tak dúfam že to bude stačiť.
0 0
Watson Watson

Watson je offline (nepripojený) Watson

6116 Pozri príspevok
Dakujem za smerovku, ale podla paragrafu 91 toho isteho zakona, sa moze urcit otcovstvo suhlasným vyhlásenám rodičov. Tak dúfam že to bude stačiť.
No ale ty si sa pýtal na meno, resp. priezvisko dieťaťa. Keďže o manželstvo nemáš záujem, tak najskôr si musíte zájsť na matriku, kde súhlasným vyhlásením určíte otcovstvo dieťaťa a následne uzavriete dodohodu o určení priezviska dieťaťa.
0 0
6116 6116

6116 je offline (nepripojený) 6116

Mas pravdu, momentalne o manzelstve sme neuvazovali. Este od pravoplatnosti neuplynulo 300 dni, tak sme sa obavali paragrafu 85 odsek 1, kedy sa povazuje za otca manzel matky. Pokial suhlasne vyhlasenie bude stacit, tak je dobre. Budem sa drzat paragrafov 90 až 92. Diky za radu.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Práve to píšeš... za otca sa bude považovať bývalý manžel. Čiže dieťa môže mať jeho priezvisko ALE v rodnom liste bude aj ako otec zapísaný on...
0 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

6116 Pozri príspevok
S priatelkou cakame babatko, a mame obavy, ci nam vystavia rodny list s mojim priezviskom. Totiz bolo splodene pocas minuleho manzlestva priatelky, a vraj dostane priezvisko byvaleho muza. Vie mi niekto poradit, ake mame moznosti, aby sa dieta volalo po mne ako otcovi?
Priznám sa nerozumiem. Píšeš, že chceš aby dieťa malo priezvisko po Tebe. Asi si sa pomýlil... malo tam byť aby si v rodnom liste figuroval ako otec. Ako by mohlo mať priezvisko po Tebe? Veď si si jeho maminu nevzal takže automaticky bude mať priezvisko po nej a to je priezvisko jej bývalého manžela.
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Sestra ovdovela a po 2 rokoch, čakala bábätko s priateľom... bábätko dostalo priezvisko po matke a teda aj po zosnulom manželovi matky.
No na matrike sa to neskôr opraviť dá, no nie hneď v pôrodnici ...
A aj našej malej neterke zapísali skutočného otca a dieťatko dostalo jeho priezvisko a tento rodný list má a je právoplatný...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

2009 Pozri príspevok
Priznám sa nerozumiem. Píšeš, že chceš aby dieťa malo priezvisko po Tebe. Asi si sa pomýlil... malo tam byť aby si v rodnom liste figuroval ako otec. Ako by mohlo mať priezvisko po Tebe? Veď si si jeho maminu nevzal takže automaticky bude mať priezvisko po nej a to je priezvisko jej bývalého manžela.
No môže mať priezvisko po ňom, ibaže matka dieťaťa bude mať priezvisko iné ako jej dieťa.
V prípade rozchodu s partnerom, potom má len a len potiaže. Kamoška tak mala dieťa volalo sa po otcovi, a mala problémy na úradoch, na pošte ( kvôli výživnému čo jej posielal po rozchode, lebo posielal šekom na meno dieťaťa ) a nehovoriac u lekára. Všade musela nosiť so sebou rodný list dieťaťa aby bolo vidno, že ona je jeho matka. Nestačil preukaz poistenca zo ZP kde bola viditeľná totožná adresa s matkou.
Takže potom zažiadala o zmenu priezviska dieťaťa na svoje, s čím jej partner našťastie súhlasil po prvom súdnom pojednávaní.
Myslím, že je to závažné rozhodnutie pre ženu dať dieťaťu priezvisko otca, odlišné od jej priezviska.
0 0
zuzi8 zuzi8

zuzi8 je offline (nepripojený) zuzi8

Môj syn sa tiež volá po otcovi a nie sme manželia. Má tri roky a doteraz nebol problém s tým, že sa volá inak ako ja. Dnes si už aj veľa manželov necháva svoje priezvisko a dieťa má priezvisko po jednom z nich. Nie je napísané, že sa musia všetci volať rovnako. V tvojom prípade "6116" by to bolo asi "najjednoduchšie" sobášom, keďže chceš byť zapísaný ako otec a aj tvoje priezvisko. Veľa šťastia a zdravé bábo.
0 0
6116 6116

6116 je offline (nepripojený) 6116

Dakujem "zuzi8" , to je to najdolezitejsie, aby bolo zdrave. Papiere sa vybavia.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

2009 Pozri príspevok
Priznám sa nerozumiem. Píšeš, že chceš aby dieťa malo priezvisko po Tebe. Asi si sa pomýlil... malo tam byť aby si v rodnom liste figuroval ako otec. Ako by mohlo mať priezvisko po Tebe? Veď si si jeho maminu nevzal takže automaticky bude mať priezvisko po nej a to je priezvisko jej bývalého manžela.
Blbost, nezobrati rodicia mozu uz pred porodom urobit na matrike vyhlasenie, kde otec vyhlasi, ze je otcom a kde sa dohodnu na priezvisku dietata.
S tymto vyhlasenim potvrdenim z matriky mamtka pride do porodnice a dieta dostane priezvisko kludne po otvoci.

V tomto pripade je ale komplikacie to predchadzajuce manzelstvo.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Priateľova sestra, sa rozviedla, následne otehotnela s novým partnerom, zobrali sa až po pôrode. Dieťa malo v rodnom liste vedeného ako otca a taktiež meno po predchádzajúcom manželovi, pretože nebola dodržaná doba po rozvode. Na súde žiadali o zrušenie otcovstva matka aj prechádzajúci manžel súhlasili, a až tak malo dieťa nový rodný list so správnym otcom a jeho menom. Viem, že im to trvalo asi 4 mesiace.
0 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

ivka70 Pozri príspevok
Blbost, nezobrati rodicia mozu uz pred porodom urobit na matrike vyhlasenie, kde otec vyhlasi, ze je otcom a kde sa dohodnu na priezvisku dietata.
S tymto vyhlasenim potvrdenim z matriky mamtka pride do porodnice a dieta dostane priezvisko kludne po otvoci.

V tomto pripade je ale komplikacie to predchadzajuce manzelstvo.
Ivka.
Hm.. viem, že sa to takto dá. Ale ak napríklad otec môjho dieťa bude tvrdiť , že manželstvo je iba formalita /papierová záležitosť/ na ktorej nezáleží ak sa dvaja majú radi nevidím dôvod prečo by malo mať dieťa na papieri jeho meno. V budúcnosti by to mohlo priniesť iba komplikácie.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

2009 Pozri príspevok
Ale ak napríklad otec môjho dieťa bude tvrdiť , že manželstvo je iba formalita /papierová záležitosť/ na ktorej nezáleží ak sa dvaja majú radi nevidím dôvod prečo by malo mať dieťa na papieri jeho meno. V budúcnosti by to mohlo priniesť iba komplikácie.
To súhlasím, naozaj to môže priniesť komplikácie. Iné je keď je matka rozvedená, a majú z dieťaťom rovnaké priezvisko ( málo žien po rozvode zažiada o zmenu priezviska, lebo sú si vedomé problémov čo by potom mohli nastať ) a iné je keď je matka slobodná.
Je to naozaj na zváženie, aké priezvisko má mať dieťa. Osobne by som sa prikláňala k priezvisku matky ( vidím prípad z okolia aké boli problémy ).
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Akurát keď tak čítam Vaše príspevky tak začínam pochybovať, či sme urobili správne. V 11/09 čakáme s priateľom bábo, boli sme už na matrike priznať ocovstvo, s tým, že sme do zápisu dali ako sa bude volať dievča, alebo chlapec a s priezviskom po otcovi. Mne to nejak prišlo automaticky, že by naše dieťa malo mať priezvisko po otcovi. Vážne myslíte, že by s tým mal byť nejaké komplikácie. Vydávať sa nechcem, takže moje dieťa bude mať asi tak ďalších 30 rokov rozdielne priezvisko ako ja, lebo priateľovi som sľúbila, že ak spolu vydržíme tak v 60-tke sa vezmeme.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

seda Pozri príspevok
Akurát keď tak čítam Vaše príspevky tak začínam pochybovať, či sme urobili správne. V 11/09 čakáme s priateľom bábo, boli sme už na matrike priznať ocovstvo, s tým, že sme do zápisu dali ako sa bude volať dievča, alebo chlapec a s priezviskom po otcovi. Mne to nejak prišlo automaticky, že by naše dieťa malo mať priezvisko po otcovi. Vážne myslíte, že by s tým mal byť nejaké komplikácie. Vydávať sa nechcem, takže moje dieťa bude mať asi tak ďalších 30 rokov rozdielne priezvisko ako ja, lebo priateľovi som sľúbila, že ak spolu vydržíme tak v 60-tke sa vezmeme.
Pokiaľ ostanete s priateľom stále spolu, tak ja problém nevidím. Ak sa rozídete, tak vtedy menšie problémy vzniknúť môžu.
Btw. kamošku oslovovali v škôlke nie jej priezviskom ale priezviskom dieťať. Čiže po rozchode ju to veľmi bolelo. Ked ona sa volá AB a dieťa XY priezviskom a učiteľky, lekári a na úrade proste všade ju oslovovali pani XY .... a na pošte jej nechceli vyplácať šeky z výživným, lebo šek bol na meno dieťaťa XY a ona mala v občianke priezvisko AB.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať