Zavrieť

Porady

Vlastné zeleninové priesady

Ahojte, je sice este velmi skoro, ale pri dnesnom zavarani velmi dobrej urody rajcin som si spomenula na to, ako sa kazdu jar vacsinou rovnako marne trapim s vypestovanim vlastnych priesad. Moji stari rodicia si bezne pestovali zo semienok z vlastnej minulorocnej urody. Ja to skusam radsej s osivom z obchodu (paprika, rajciny, zeler, kalerab), vysievam do substratu v kelimkoch, tie mam na svetlom mieste, nie vsak priamo na okne. Pravidelne okolo nich beham, polievam, napriek tomu som este nikdy nedosiahla viac ako asi 6cm vysoke, ako nitka tenke rastlinky, ktore potom prestanu rast a len zivoria. Nakoniec si priesady musim vzdy niekde zohnat. Kalerab sa mi zadari vzdy len ak ho vysejem uz priamo von do zahradky. Predpestovanie mi skratka nejde. V com robim chybu? Ako sa vlastne spravne ziskavaju semienka na vysev z tohorocnej urody rajcin a paprik? Vsetkym dakujem.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

je to otázka dostatku svetla, živín v pôde, hustoty výsevu semiačok na plantovanie.niekedy aj veľa vody škodí, dnes sú bežne dostupné samozavlažovacie hrantíky treba ich položiť priamo na parapetu okna a občas hrantík otočiť o 180 stupňov (okolo vertikálnej osi nie horizontálnej)
vaši starí rodičia nemali okolo seba hybridné rastliny takže si to mohli dovoliť, z hybridných samozberov nikdy nedosiahnete to čo materskej rastliny.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Treba si uvedomiť, že každá planta má iné nároky na vlahu, teplo, svetlo. Ja si vždy dopestujem plantu - či už kapustu, kel, karfiol, brokolicu, rajčiny, papriku. Ešte aj hokaido, patizony, uhorky a cukety so dopestujem ako plantu.Kapusta, kel, brokolica a karfiol majú rady chladnejšie podmienky pestovania. Primeranú teplotu vyžaduje paprika a rajčiny. Všetku plantu mám na okne.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

odrody rastlín od hybridov poznáme tak, že na vrecúšku je označenie za názvom F1.
na čo chcete predpestovať priesady?
Celer treba vysiať veľmi skoro a potom aspoň raz presadiť a potom von
rajčina - pre výsev do poľa stačí na jar pod debničku na noc prikrytú fóliou a koncom júla máme rajčín a rajčín, no závisí od skorosti odrody resp hybridu
paprika potrebuje optimálnu teplotu na klíčenie a rast tá musí byť v teple

Osobne by som nezbieral semiačka pokiaľ nepoznáte ich rodičovský pôvod pretože ak to bol hybrid nikdy nedosiahnete taký plod z akého ste semiačko brali ale od toho sme tu my osivárske firmy aby sme vám zabezpečili dostatok kvalitného osiva, Ako chcete byť bojovníčkou proti kríze ak si budete robiť vlastné osivá
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ja pred výsevom napr. rajčín alebo papriky dám semiačka do pohárka na 24 h. s odstátou vodou . Potom ich dám po jednom do plytkej nádoby cca 10x10 cm a vysokej cca 5-6 cm so substrátom (klasickým čo predávajú na planty). Túto nádobku dám k zdroju tepla (radiator) a podľa potreby priebežne aj 3-5 x denne kropím. Ak začnú semiačka schádzať, dám ich od radiátora preč a sú pri normálnej izbovej teplote na svetle. Ak príde ich čas, potom ich prepikýrujem do kelímkov. A priesady sú vždy ukážkové.
PS: klíčenie semiačok má byť pri teplote cca 28 - 30 st.C
0 0
denimama denimama

denimama je offline (nepripojený) denimama

Manual Pozri príspevok
Ja pred výsevom napr. rajčín alebo papriky dám semiačka do pohárka na 24 h. s odstátou vodou . Potom ich dám po jednom do plytkej nádoby cca 10x10 cm a vysokej cca 5-6 cm so substrátom (klasickým čo predávajú na planty). Túto nádobku dám k zdroju tepla (radiator) a podľa potreby priebežne aj 3-5 x denne kropím. Ak začnú semiačka schádzať, dám ich od radiátora preč a sú pri normálnej izbovej teplote na svetle. Ak príde ich čas, potom ich prepikýrujem do kelímkov. A priesady sú vždy ukážkové.
PS: klíčenie semiačok má byť pri teplote cca 28 - 30 st.C
Dakujem pekne, tento postup ma velmi zaujal, urcite vyskusam.
0 0
denimama denimama

denimama je offline (nepripojený) denimama

Osivarske podniky kvoli mne urcite neskrachuju, osivo vzdy kupujem, aj ked mi doteraz bolo skoro vzdy nanic. Ide len o dve veci:
- v mojom regione akosi nefunguju trhy s priesadami, aj tuto jar som musela velmi dlho patrat, kym som nasla babku s ponukou asi 15ks rajcin mix, nedokazala mi povedat, ake to su
s istotou viem, ze mnohi moji spoludedincania si semienka ziskavaju z vlastnej urody

- z toho tajuplneho balicka rajcinovych priesad sa napokon naozaj vyklulo niekolko druhov, prvykrat som tento rok vypestovala velikanske, na pohlad nie velmi krasne, zato vsak na konzervovanie idealne masite, stavnate rajciny. Kedze netusim, ako by som sa k nim dostala nabuduce (pozerala som uz ponuku osiv v zahr.centre a nic), prislo na mna pokusenie vyskusat si ziskat osivo sama
Urcite to nebol utok na osivarov,hehe.
dakujem
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Možno len dodať, že pri získavaní semienok z rajčín je asi najjednoduchšie opatrne vycucnúť šťavu, jemne odstrániť taký ten želatinovitý obal jazykom okolo jednotlivých semienok a potom vypľuť do servítky.
Doplním ešte že stačí posadiť až v januári.
Stojí za zmienku, že za určitých okolností sa dajú rajčiny aj prezimovať, ak máte dobré podmienky a nebojíte sa škodcov, najmä molíc a roztočov. Môžete si zakoreniť vrcholové odrezky, alebo vrcholček potopiť, a on zakorení...
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Denimama, z akeho regionu ste?

Odporúčam osiva od spoločnosti Presto Bratislava, SevaSeed, JMC, ktoré dodávajú kvalitné holandské, francúzske a české odrody. Samozrejme súhlasím s ostatnými, že semiačka sa z väčšiny z nich chytať nedajú.

Neviem vsak, ci Vam bude vyhovovat ich minimalne množstvo odberu.
Čo sa týka vysievania a pikirovania, skutočne ide o proces, pri ktorom si v dnešnej dobe musíte dať pozor na množstvo vecí.
Na predpestovanie neodporúčam čistý substrát, ale kombináciu pôdy (treba dať pozor na ph pôdy), substrátu a piesku, po vzídení treba priesady pikírovať - my to robíme do čistej zeminy - štuplíkov, ktoré si sami lisujeme, prípadne kelímkov zospodu zrezaných. Ďalšou vecou je, ako to už viacerí spomenuli, teplota, vlhkosť a ošetrovanie.
0 0
Erika686 Erika686

Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

Ja som si min. roku niekedy v zime vysusila semiacka takej fajnej cervenej papriky, tu som na jar normalne zasiala, urobila priesadky, potom niekedy v maji supla do folie a mala som krasnu urodu cervenej papriky .
Toho roku mam tiez nasusene semiacka, tak dufam, ze ma nesklame tento rok.
A urcite bojujem proti krize , lebo vsetky ostatne semienka som si nakupila, dokonca som sa toho roku rozhodla rozsirit moju zahradku aj o ine druhy zeleninky .
1 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Prečo nie, dá sa zasiať aj tak, len teda ak sa jedná o papriku napríklad, tak často sa vyskytuje hybridná a semeno s takejto, potom sa štiepy vo svojich vlohách - napríklad polovica bude tenkostenných a polovica kápiových, to mám aj z vlastnej skúsenosti, no ale samozrejme jesť sa dá i taká a na čerstvom maslovom chlebíčku... - táto zimná sa jej nevyrovná.
Ak máš šťastie môžeš natrafiť aj na nehybridnú - odrodovú a tá potom drží svoje dobré vlastnosti aj ďalej...
Podobne aj u inej zeleniny - napríklad paradajky...
1 0
kamoska1 kamoska1

kamoska1 je offline (nepripojený) kamoska1

Ja si pestujem sama len rajčinovú plantu a tú vždy sadím 19.3.na Jozefa,teprve do kelímkov semienka.Do skleníka vysadzam semienka do kelímkov okolo 20.februara.Semienka si vždy kupujem F1.
Papriku si chcem zasa skusit tento rok nejaku aj sama vypestovat plantu,ale neviem či sa mi to podarí,malo mi vschadza,preto ju skušam každy tretí rok pred pestovať.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Erika686 Pozri príspevok
Ja som si min. roku niekedy v zime vysusila semiacka takej fajnej cervenej papriky, tu som na jar normalne zasiala, urobila priesadky, potom niekedy v maji supla do folie a mala som krasnu urodu cervenej papriky .
Toho roku mam tiez nasusene semiacka, tak dufam, ze ma nesklame tento rok.
A urcite bojujem proti krize , lebo vsetky ostatne semienka som si nakupila, dokonca som sa toho roku rozhodla rozsirit moju zahradku aj o ine druhy zeleninky .
Aj ja bojujem proti kríze začínam od známych bežne napaľovať filmy, skladby, aj niektoré programy
0 0
Erika686 Erika686

Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

no toto je,myslim, riadne mimo temy....
Ale tu su presne vase slova :

"Ako chcete byť bojovníčkou proti kríze ak si budete robiť vlastné osivá"
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Také šľachtenie stojí veľa úsilia a prostriedkov, predal som známej osivo hybridu dyne červenej za ľudovú cenu o rok prišla za mnou že už nemusí kupovať odo mňa semiačka daného hybridu, že si nazbierala z tej čo sa jej urodili prvý rok to bolo fajn, na ďalší rok tam mala všeličo len nie to čo si vypestovala z môjho semiačka. Hneď prišla že čo sa stalo, a že moje melóny sú pekné, no budem jej vysvetľovať ako sa vyrába hybrid? Ale ja som potom zlý a nemám dobré odrody, alebo predávam zbastardené osivo?
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Semiacka a plody, z ktorych je mozne chytat semiacka, su myslim oznacene na obale pismenom "S". :-)
Ludia uz skratka nicomu a nikomu neveria, myslim si, ze za to mozu aj aktualne afery - dioxinove vajicka, maso nasiaknute anabolikami a pod. A pestovanie im prinasa radost.
Je vsak nutne vyrabat si vlastne osivo a nedat par korun za kvalitne?
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

"S1,S2 " znamená stupeň množenia, žiadny šľachtiteľ nedodá " E"- elitu to by nikto nezaplatil, to je základný množiteľský materiál. Správne by sa nemalo vyrábať osivo bez dovolenia majiteľa prihlásenej odrody, (tak ako by sa nemali napaľovať skladby, filmy atď bez vedomia majiteľa). Určite však nedoporučujem množiť zo semiačok kde označenie F1 - sa jedná o hybrid.
0 0
deerslayer deerslayer

deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

Koľko pestujete koreňov rajčín a pre koľkočlennú rodinu ?
0 0
kamoska1 kamoska1

kamoska1 je offline (nepripojený) kamoska1

Ja sadievam 25 koreňov pre 4-člennu rodinu a mam aj na rozdavanie znamym.Minuly rok som nasadila 18 koreňov.
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

tak já aj 40 koreňov,kedže chcem aj pretlak paradajkovy,kečup a iné omáčky
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať