Zavrieť

Porady

Cesnak sadený na jeseň

Prosím o radu tých ktorí vysádzajú cesnak na jeseň.Po vysadení čím ho prikrývate na zimu?Sú vhodné konáre zo smreku,alebo piliny,alebo ho len hlbšie zasadiť a nezakrývať ničím?A ešte poprosím,semená z cesnaku vysádzate na jeseň,alebo len na jar?Za rady vopred Ďakujem!
Usporiadat
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

kozlíček Pozri príspevok
Prosím o radu tých ktorí vysádzajú cesnak na jeseň.Po vysadení čím ho prikrývate na zimu?Sú vhodné konáre zo smreku,alebo piliny,alebo ho len hlbšie zasadiť a nezakrývať ničím?A ešte poprosím,semená z cesnaku vysádzate na jeseň,alebo len na jar?Za rady vopred Ďakujem!
Cesnak vôbec nezakrývam. Sadím začiatkom októbra - podľa vývoja počasia. Sadím klasicky - cca 5 cm v zemi. Cesnak by mal do zimy zakoreniť, ale nemal by vyhnať byľ. Hoci niekedy keď príde neskoro zima, tak vyženie. ALe aj tak sa cesnak spamätá a býva pekný.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Semená vysievam na jar. Vyberala som ich neskoro, vňať už bola suchá a pár ich ostalo v zemi. Už vyklíčili, majú tak 6-7 cm.

Na jeseň sa sadí paličiak, ten bez palice sa sadí v marci.
Naposledy upravil kukučka : 23.09.09 at 22:21
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
kozlíček Pozri príspevok
Prosím o radu tých ktorí vysádzajú cesnak na jeseň.Po vysadení čím ho prikrývate na zimu?Sú vhodné konáre zo smreku,alebo piliny,alebo ho len hlbšie zasadiť a nezakrývať ničím?A ešte poprosím,semená z cesnaku vysádzate na jeseň,alebo len na jar?Za rady vopred Ďakujem!
Zásadne vysádzame väčšie strúčiky a drobné, prípadne stredné vylúčime. Z nevytriedeného sadiva dostaneme nerovnomerný porast. Cibule cesnaku sa rozdeľujú na jednotlivé strúčiky až tesne pred vysádzaním (maximálne 10 dní pred vysádzaním). Sadíme ich ručne. Strúčiky musia byť tvrdé a prirodzene sfarbené.

Sadivo moríme proti háďatku zhubnému prípravkom Sulka v 5-percentnej koncentrácii, a to 6 až 12 hodín. Proti hubovitým chorobám používame 0,2-percentný Fundazol 50 WP . Moríme tesne pred vysádzaním. Namorené strúčiky rozprestrieme do tenkej vrstvy a dáme uschnúť.

Vysádza sa do hĺbky 50 až 80 milimetrov, pričom hlbšie sa sadí na jeseň, najmä väčšie strúčiky do ľahšej pôdy. Pred vlastným vysádzaním sa pripravená a uľahnutá pôda nakyprí. Strúčiky sa musia sadiť koreňovou časťou dolu. Keď sa sadí opačne, znižujú sa úrody a kvalita sa zhoršuje.
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

terezamaria Pozri príspevok

Strúčiky sa musia sadiť koreňovou časťou dolu. Keď sa sadí opačne, znižujú sa úrody a kvalita sa zhoršuje.
Kdesi som sa stretla s radou práve opačnou - sadiť koreňmi nahor, vraj tak dostanem veľký cesnak nedelený na strúčiky. Nemáte s tým niekto skúsenosti?
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

kukučka Pozri príspevok
Semená vysievam na jar. Vyberala som ich neskoro, vňať už bola suchá a pár ich ostalo v zemi. Už vyklíčili, majú tak 6-7 cm.

Na jeseň sa sadí paličiak, ten bez palice sa sadí v marci.
Na jeseň sa nesadí len paličiak ale aj normálny cesnak. My ho sadíme cca v októbri podľa počasia. Ak vyženie byľ ešte do zimy nevadí - nezakrýva sa ničím. Najlepšie je kúpiť si každý rok v obchode cesnak a ten nasadiť na jeseň. My sme si stále ten náš dopestovaný sadili na jeseň a posledný rok nám skoro všetok zhnil i keď bol morený. Treba obnovovať druhy a aj pôdu. Cesnak nemá rád čerstvo pohnojenú pôdu.
0 0
kozlíček kozlíček

kozlíček je offline (nepripojený) kozlíček

Veľmi pekne ďakujem!
0 0
kozlíček kozlíček

kozlíček je offline (nepripojený) kozlíček

terezamaria Pozri príspevok
Zásadne vysádzame väčšie strúčiky a drobné, prípadne stredné vylúčime. Z nevytriedeného sadiva dostaneme nerovnomerný porast. Cibule cesnaku sa rozdeľujú na jednotlivé strúčiky až tesne pred vysádzaním (maximálne 10 dní pred vysádzaním). Sadíme ich ručne. Strúčiky musia byť tvrdé a prirodzene sfarbené.

Sadivo moríme proti háďatku zhubnému prípravkom Sulka v 5-percentnej koncentrácii, a to 6 až 12 hodín. Proti hubovitým chorobám používame 0,2-percentný Fundazol 50 WP . Moríme tesne pred vysádzaním. Namorené strúčiky rozprestrieme do tenkej vrstvy a dáme uschnúť.

Vysádza sa do hĺbky 50 až 80 milimetrov, pričom hlbšie sa sadí na jeseň, najmä väčšie strúčiky do ľahšej pôdy. Pred vlastným vysádzaním sa pripravená a uľahnutá pôda nakyprí. Strúčiky sa musia sadiť koreňovou časťou dolu. Keď sa sadí opačne, znižujú sa úrody a kvalita sa zhoršuje.
Veľmi pekne ďakujem!
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Olgica Pozri príspevok
Na jeseň sa nesadí len paličiak ale aj normálny cesnak. My ho sadíme cca v októbri podľa počasia. Ak vyženie byľ ešte do zimy nevadí - nezakrýva sa ničím. Najlepšie je kúpiť si každý rok v obchode cesnak a ten nasadiť na jeseň. My sme si stále ten náš dopestovaný sadili na jeseň a posledný rok nám skoro všetok zhnil i keď bol morený. Treba obnovovať druhy a aj pôdu. Cesnak nemá rád čerstvo pohnojenú pôdu.
hm, keď v obchode je už len sloní a ten ani nevydrží, ani neštípe
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

kukučka Pozri príspevok
hm, keď v obchode je už len sloní a ten ani nevydrží, ani neštípe
To je aký sloní cesnak? Ja som kúpila dnes paličiak, v budúci týždeň by som chcela sadiť - ak trochu naprší, lebo je sucho.
0 0
casch casch

casch je offline (nepripojený) casch

Cesnak vysádzam každú jeseň, minulý rok sa mi to podarilo až začiatkom decembra!!! Všetko dobre dopadlo. Cesnak je nenáročný a tento zimný býva mimoriadne zdravý a trvanlivý.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

sloní cesnak je veľký, nemá pravidelne uložené strúčiky
a tu sú rady
http://www.blesk.cz/clanek/pro-zeny-...u-vysadit.html

z netu:
Sloní česnek
není tak dráždivý jako klasická odrůda, proto je vhodnější pro osoby, kterým vadí výrazné česnekové aroma. Sloní česnek je jemnější, má nasládlou chuť a přidává se nakrájený na plátky do salátů. Při vaření si dejte pozor, neboť hnědne rychleji než jiné odrůdy a mohl by zhořknout.
Naposledy upravil kukučka : 25.09.09 at 01:01 Dôvod: doplnenie
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

kukučka Pozri príspevok
sloní cesnak je veľký, nemá pravidelne uložené strúčiky
a tu sú rady
http://www.blesk.cz/clanek/pro-zeny-...u-vysadit.html

z netu:
Sloní česnek
není tak dráždivý jako klasická odrůda, proto je vhodnější pro osoby, kterým vadí výrazné česnekové aroma. Sloní česnek je jemnější, má nasládlou chuť a přidává se nakrájený na plátky do salátů. Při vaření si dejte pozor, neboť hnědne rychleji než jiné odrůdy a mohl by zhořknout.
Ďakujem za informáciu, zase som múdrejšia. Ani som nevedela, že taký cesnak existuje.
0 0
zabavac zabavac

zabavac je offline (nepripojený) zabavac

sadím klasicky cesnak na jeseň a voľne ho zasýpam lipovým lístím. potom ho nemusím plieť, len sem tam je nejaká burina a zlepšuje mi to lístie zem. Na jar ho sadím naopak. Ozaj vyrastie pomerne veľjá hlávka, kt. sa hodí najmä na zabíjačku. je to vlastne 1 veľká cibuľa s náznakom menších. môjmu cesnaku sa darí dlhé roky, každoročne ho však premiestňujem
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
zderikk Pozri príspevok
To treba dosť opatrne lebo:
- nie všetky rastliny sa rovnako "znášajú so všetkými"
- viacej cesnaku ! znižuje tlak ( prúdenia "miazgy" ) - podobne ako krvi.
.. môže to byť tak...ďakujem ti....sadila som cesnak do oleandrov vždy, keď som ich presádzala (raz za dva roky) a kvietky boli krásne a bez vošiek, ale teraz sa mi chytili hnedé hrudky na listy..možno som už ,ale cesnak je cesnak a ja som sa len pýtala...
(omylom som pri úprave zmazala svoju pôvodnú otázku,tak prepáčte)
0 0
elena11 elena11

elena11 je offline (nepripojený) elena11

Ja cesnak neprikrývam ničim a nikdy mi nezamrzne. Treba ho dať hlbšie, lebo mrazy ho vytiahnu na povrch. Semeno sadím na jar, v lete ho vyberiem a tie guličky sadím na jeseň. A mám ho vždy pekný a veľký. Na jar ho okopám a prihnojím hnojivom na cesnak. kupujem ho v zahradkari.
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Najkrajší cesnak sme mali raz keď sme ho dávali zač. novembra do zamrznutej pôdy. Musel som ju rozkopať krompáčom, žena postrkala cesnak, ničím sa to nazakrývalo a šli sme domov (záhradu sme mali 50 km od bydliska). Pravda, zem ešte do riadnej zimy odmrzla, no na druhý rok bol paličiak nádherný.
1 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Dnes som na Morave pozeral sadbový cesnak Dukát keď ho v receptári chválili.No vzdal som kúpu 169 kč no hlavne bol tak malý že by som sa také malé strúčky hambil niekomu aj podarovať
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

paloo Pozri príspevok
Dnes som na Morave pozeral sadbový cesnak Dukát keď ho v receptári chválili.No vzdal som kúpu 169 kč no hlavne bol tak malý že by som sa také malé strúčky hambil niekomu aj podarovať
Ja som ho kúpila u nás. Bol balený po štyroch hlávkach - celkom pekné strúčiky vyzerajú, stál na Sk 83.- Tiež nebol lacný ale vyskúšam. Ja mám inak svoj a je veľmi pekný.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

wagner Pozri príspevok
Ja som ho kúpila u nás. Bol balený po štyroch hlávkach - celkom pekné strúčiky vyzerajú, stál na Sk 83.- Tiež nebol lacný ale vyskúšam. Ja mám inak svoj a je veľmi pekný.
Nie cena mi nevadila no tá velkosť proti tomu čo mám domaale možno by malo cenu skúsiť ho.
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Toš zasadila by som toho roku cesnak pred zimou aj ja.
Mám ešte v zemi ten z jara, (obyčajný kúpený v potravinách, proste, čo bolo doma), urodili sa pekné hlávky.
Ale počula som, že by sa nemal vysádzať ten dovozový. (môj bol tuším tiež dovoz z Holandska, ak sa dobre pamätám). Alebo treba kupovať na sadbu niečo špeciálne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať