Zavrieť

Porady

fatrafol, alebo plech

Ahojte.

Planujeme na dome strechu so sklonomm cca 6°. Teraz je otazka, co na nu? V podstate su 2 moznosti: bud trapezovy plech (pasy bez priecnych spojov), alebo foliu (fatrafol). Cena je zhruba rovnaka, ale chcel by som sa opytat, ci ma niekto skusenosti s takouto strechou a co by bolo lepsie - trvacnejsie, pripadne vyhody/nevyhody.
Dakjem za odpovede.
Usporiadat
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Nechapem. Folia predsa nie je finalka krytina, myslis asi nejake krytinove pasy, daj link na ich stranku. Strecha bude drevena, betonova alebo aka? Dom aky? Aby sa to tam aj esteticky hodilo. Ma strecha atiku? Ak ma,tak je to esteticky jedno. Ak myslis asfaltove pasy ako krytinu,tak to davaju len flakaci,na nu by mala ist este vrstva,ktora pasy chrani pred UV ziarenim, prehrievanim a mechanickym poskodenim, staci aj par centi strku. Potom su alfaltove sindle, tie su aj farebne spracovane. Ja by som si vybral ten plech a pod nim by bola poistna folia. Samotna folia alebo asfalt ma podla man nevyhodu,ze ju treba dost casto menit, na slnku sa strasne znehodnocuje a ja pochybujem,ze ti nan niekto tu ochrannu vrstvu da, to sa len tak teoretizuje,ze to tam ma byt,ale este som to nevidel
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
air_p air_p

air_p je offline (nepripojený) air_p

napisal som typ folie - fatrafol. Je to folia s UV ochranou, ktora sa lepi. Strecha je pultova , sklon 6°, drevena (plne debnenie OSB). Neviem, co na tom bolo nezrozumtelne. Dufam, ze poradia aj ludia, co sa vyznaju aj ked si to isto nemyslel zle
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Plech zhrdzavie,fóliu spáli slnko.Cena rovnaká životnosť tiež.Ak to budete v budúcnosti znova meniť fóliu budete voziť na smetisko za ktoré zaplatíte plech odovzdáte do zberu .Fatrafol nieje odskúšaný rokmi vyrába sa cca 10 rokov.Neviem ako je to s jeho pochôdznosťou a napojením na atikové plechy, ale tento problém odpadá u plechu.Plech treba časom natierať farbou.
0 0
entonyl entonyl

entonyl je offline (nepripojený) entonyl

Ja odporúčam fóliu,možno inú lebo s Fatrafolom sme nerobili.
Výhody oproti plechovej krytine sú ,že má vyriešené prechody /detaily/ cez strešný plášť t.j. kanalizačné odvetranie,antény,komíny,vpuste atď.Odbúranie vplyvu UV žiarenia môže byť štrkový posyp alebo aj zelená strecha a podotýkam, že strecha nie je korzo po ktorej sa špacíruje to len na margo príspevku predomnou.V tvojom prípade je ešte výhodou to,že pod fóliu môžeš ukotviť rovno tepelnú izoláciu do OSB dosiek,čím odbúraš tepelné mosty lebo máš rovnú plochu.Moja odpoveď teda je použiť strešnú ale vhodnú fóliu.
0 0
milko78 milko78

milko78 je offline (nepripojený) milko78

never takym srackam ako je tatrafol, ked uz tak kvalitny plech -pozink+povrchová úprava, resp.hlinik, alebo med a pre takyto maly sklon zafalcovat, pripadne pouzit silikon do falcov, aby to vyzeralo slusne zafalcovat to do sablon, uhloprieckove ukladanie.........alebo potom pouzit asfaltové pásy s granulatom natavene na podklad, ktorý je mechanický pripevnený, nezabudnut na dobre odvetranie strechy.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

air_p Pozri príspevok
napisal som typ folie - fatrafol. Je to folia s UV ochranou, ktora sa lepi. Strecha je pultova , sklon 6°, drevena (plne debnenie OSB). Neviem, co na tom bolo nezrozumtelne. Dufam, ze poradia aj ludia, co sa vyznaju aj ked si to isto nemyslel zle
Co na tom nechapem? Jednoducho to, ze Fatrafol je znacka a dalej aky Fatrafol? To akoby sme sa bavili o botaskach a napisem Adidas a dalej co? Kozene botasky, brusena koza, platno? Tak je to aj s fatrafolom.
0 0
plamen4 plamen4

plamen4 je offline (nepripojený) plamen4

Riešim presne ten istý problém ako ty. Na 99% som presvedčený pre fóliu. Prečo? Plech by som dával iba (trapézový, alebo falzovaný). Čo sa týka ceny je to porovnateľné. Rádovo tých 37 Eur na m2. Problém je u mňa ten, že pri tak nízkom sklone má výhodu hladný povrch – takže trapéz vylučujem pretože vo vlnách sa usádza všetko možné, tým pádom nižšia životnosť a samozrejme sú šrobované čo je tiež nevýhoda. Falzovaný plech je síce krásny, no musí to robiť fakt kvalitná firma, aby boli dotiahnuté všetky detaily – kvalitne! Najväčšia nevýhoda – oprava poškodených častí, demontáž, a samozrejme materiál – ak by som mal peniaze dám Rheinzink a mám pokoj – lenže tá cena.... Pomer kvalita a cena je fólia. Má rovný povrch, lepený, detaily sa dajú spraviť na 100%, moderné fólie sú veľmi kvalitné, nie ako za komančou Ipa, ktorú prelepovali každých 10r. Takže tak.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

IPA nie je komanc, to je izolacny pas asfaltovy, folia je uplne cosi ine. Ja len rozmyslam, ako sa to na dreveny podklad natavuje, da sa vsetko,ale neviem si to moc predstavit.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Ipa (Glasbit) sa dáva ako hydrizolačný pás základov,nie striech.Tam ide niečo iné.
0 0
bladerunner bladerunner

bladerunner je offline (nepripojený) bladerunner

ciners Pozri príspevok
folia je uplne cosi ine. Ja len rozmyslam, ako sa to na dreveny podklad natavuje, da sa vsetko,ale neviem si to moc predstavit.
myslím, že folia /napr. Fatrafol/ sa kotví mechanicky a spoje sa spájajú tavnou pištoľou alebo sa len pospája k sebe a zaťaží sa napr. štrk, beton. dlažba na terčoch, príp. tzv. zelená strecha. Natavujú sa len niektoré asfaltové pásy a aj to asi nie na drevenom debnení. Sú aj také, čo sa mechanicky kotvia.
0 0
jezevcik88 jezevcik88

jezevcik88 je offline (nepripojený) jezevcik88

Na napenetrovany cetris by to malo ist napalit a aj drzat. Mozno aj na osb dosky. Preco je fatrafol na trhu len 10 rokov? Dakde som videl ze vraj je preverena pol storocim, takze je to klam?
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Ja neviem, nechcem niekoho presviedcat, ale mat foliu na drevenej streche....esteticky by sa mi to nepacilo. Samozrejma,ze to sa musi pacit hlavne tomu,koho to je, to je uz ina vec. Viem,ze sa folia aj mechanicky kotvi,ale to je babracka s presne danymi pravidlami od vyrobcu, to by si musel pan investor sakramentsky dohliadat na montaz. Odporcov plechu nechapem, ani nie je rec o konkretnom plechu a plech je zly....Hlinik alebo med nas urcite preziju. V oboch pripadoch o funkcnosti skor rozhoduje kvalita zhotovenia.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

fatrafol sa upevnuje velkoplosnymi tanierovymi hmozdinkami (normalne som si neni ista, aj ked by som si to mala pamatat, kedze jednemu klientovi robim aj cenove ponuky, myslim tym on diktuje, ja pisem ) ...samozrejme pod foliou je aj tepelna izolacia... a spoje sa zalievaju zalievkovou hmotou

u nas bude jednoznacne fatrafol, presny typ si nespomeniem, ale my mame plochu strechu, rozmyslam este nad zelenou strechou
Naposledy upravil andreaS : 19.10.09 at 10:58 Dôvod: oprava
0 0
air_p air_p

air_p je offline (nepripojený) air_p

ciners Pozri príspevok
Co na tom nechapem? Jednoducho to, ze Fatrafol je znacka a dalej aky Fatrafol? To akoby sme sa bavili o botaskach a napisem Adidas a dalej co? Kozene botasky, brusena koza, platno? Tak je to aj s fatrafolom.
no, nic v zlom, ale ked pisem o folii fatrafol na strechu, tak asi nemyslim foliu na foliovnik... a kedze som nepisal o zelenej streche, kazdy, kto to pozna, alebo aspon pozrel na ich stranku vie, ze som myslel Fatrafol S 810. Fakt som neratal, ze budu odpovedat aj ludia, ktori o takejto folii pocuju prvy krat. Folia sa pred lepenim kotvi a UV ochranu ma v sebe. A co sa tyka vzhladu, je mi to uplne jedno, lebo pri streche s takym sklonom pri dvoch podlaziach ju zo zeme aj tak nikto nebude vidiet. Zatial v kazdom pripade dakujem za odpovede a dufam, ze este par pride, aby som sa vedel spravne rozhodnut...
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

air_p Pozri príspevok
Ahojte.

Planujeme na dome strechu so sklonomm cca 6°. Teraz je otazka, co na nu? V podstate su 2 moznosti: bud trapezovy plech (pasy bez priecnych spojov), alebo foliu (fatrafol). Cena je zhruba rovnaka, ale chcel by som sa opytat, ci ma niekto skusenosti s takouto strechou a co by bolo lepsie - trvacnejsie, pripadne vyhody/nevyhody.
Dakjem za odpovede.
Nechapem tvoje podrazdene odpovede na mna. Ja som len rozvinul temu,cim viac info,tym lepsia rada. To nie je jedno,ci mas drevenu a ci betonovu nosnu konstrukciu strechy...a to,ze tebe je esteticka stranka jedno, to my mame odkial vediet, lebo pre niekoho to moze byt podstatny faktor... Ved si tam daj tu foliu,mechanicky sa kotvi, videl som to,ok, ked ti tam blbo daju to kotvenie,to ma presne predpisane,ako to kotvit,aby tam nevznikali pridavne tahove napatia,tak si potom spomen....absolutne nepopises skladbu stresneho plasta a ked sa ta clovek spyta,este si neprijemny.....
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
andreaS Pozri príspevok
fatrafol sa upevnuje velkoplosnymi tanierovymi hmozdinkami (normalne som si neni ista, aj ked by som si to mala pamatat, kedze jednemu klientovi robim aj cenove ponuky, myslim tym on diktuje, ja pisem ) ...samozrejme pod foliou je aj tepelna izolacia... a spoje sa zalievaju zalievkovou hmotou

u nas bude jednoznacne fatrafol, presny typ si nespomeniem, ale my mame plochu strechu, rozmyslam este nad zelenou strechou
Zelená strecha ,predpokladám tým myslíte trávu.Tráva sa musí kosiť a polievať.A stým sú spojené aj aké také problémy.+ je to zbytočná záťaž pre stropnú konštrukciu .
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

samotnu travu na zelenej streche ani nie, skor take tie nizke "a la skalka" porasty... ale v tomto si dam poradit a isto budem skumat viacere nazory
0 0
vemak vemak

vemak je offline (nepripojený) vemak

ja mam na rovnej streche fatrafol, na nom strk, zatial vsetko ok.
0 0
martiko martiko

martiko je offline (nepripojený) martiko

Možem sa spýtať ,ako ste sa nakoniec rozhodli, a prípadné skúsenosti so strešnou krytinou FATRAFOL, ďakujem za odpovede
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Ak možem odporučiť,tak fóliu,no nie prichytenú hmoždinkami ale zváranú na celoplošný prvok.Prečo?Lebo hmoždinky akokoľvek dobre zalepené sú predsa len zásah do fólie.Na to aj pod to geotextíliu a zasypať premývaným štrkom na 4-6 cm.Štrk izoluje či už v lete alebo zime,pohlcuje hukot dažďa (oproti plechu veľké plus),zaťažuje fóliu.Pozor na statiku,nech je strop na to nadimenzovaný.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať