Zavrieť

Porady

posudzovanie nároku na invalidný dôchodok

Moja žiadosť o ID bola posudkovým lekárom zamietnutá.Moje diagnózy:ľavé koleno:gonartróza 1.sin gr.II.,plastika roztrhnutého predného skríženého väzu--pravé koleno-chondropathia gen.1.dx gr.III,nadtrhnutý predný skrížený väz,odstránený roztrhnutý meniskus.Toto bolo ohodnotené 35 percentami.Ako vedľajšie diagnózy som lekárskymi správami doložil:chrbtica-stav po zlomenine krčnej chrbtice v roku 1985-zasahovanie lomnej línie do spinálneho kanála,C chrbtica obmedzené rotácie bilat o 1/3,PV spazmus nad dolnou tretinou th chrbtice paravet 1.dx, rotácie v TH chrbtici obmedzené bilat,polytopny vertebro génny syndróm cerviko-thorakálny.--Ľavá dolná končatina-kratšia o cca 1cm,hypotrofický m.triceps surae 1.sin a m.tribialis ant 1.sin,chôdza s napádaním na ľavú nohu...Stav chronický-vyžaduje kontroly ortopédom a neurológom.Ohodnotenie posudkového lekára:nie je posudkovo významné=0 percent.
Keďže posudkový lekár vo svojej správe ani slovom nespomenul vážne poškodené chrupavky,kvôli ktorým idem cca o 3/4 roka na posúdenie či sú nutné ich náhrady formou nejakých protéz a keďže z diagnóz a postihnutí ktoré som mu predložil,mnohé z tohoto čo som tu uviedol,do svojej správy nenapísal a v dvoch prípadoch použil vo svojej správe vyslovenú lož,podal som návrh na preskúmanie jeho rozhodnutia na Krajský súd.Tá možnosť bola uvedená v rozhodnutí,ktoré mi zaslala Sociálna poisťovňa.
Miesto toho ma znovu predvolal ten istý posudkový,ktorý mi žiadosť zamietol a ktorého rozhodnutie som dal prešetriť súdom.Podľa jeho vyjadrenia pôjdem pred komisiu do Bratislavy.
Chcem sa spýtať-kde by som mohol zohnať príslušné tabuľky v ktorých sú uvedené percentá prislúchajúce diagnózam?Prípadne,ak by mi vedel niekto poradiť,či lekár rozhodol percentuálne správne,či nie,budem mu veľmi vďačný.Chcem ešte uviesť že následkom ročnej PN-ky som prišiel o prácu,nemôžem sa kvôli zdrav.stavu nikde zamestnať,a čo sa týka kolien,som v nepretržitej liečbe od 2.1.2008(injekcie,lieky,kontroly).
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

palobn Pozri príspevok
Chcem sa spýtať-kde by som mohol zohnať príslušné tabuľky v ktorých sú uvedené percentá prislúchajúce diagnózam?Prípadne,ak by mi vedel niekto poradiť,či lekár rozhodol percentuálne správne,či nie,budem mu veľmi vďačný.

Je to v tomto zákone
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...1lne+poistenie príloha č. 4

resp. ak nepôjde tak zbierka z.z 174/2008
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
palobn palobn

palobn je offline (nepripojený) palobn

ďakujem,idem sa na to mrknúť...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

palobn, koľko %-ný postih ti uznali na komisii v SP ?
0 0
palobn palobn

palobn je offline (nepripojený) palobn

spolu za všetko toto dohromady 35%,čiže som podľa pána posudkového lekára zdravý ako repa...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

palobn Pozri príspevok
spolu za všetko toto dohromady 35%,čiže som podľa pána posudkového lekára zdravý ako repa...
zdravý ako repa nie, ale nárok na ID ti pri tomto postihu nevzniká.
Pozeral si si to ohodnotenie v prílohe zákona o soc. poistení ?

Hodnotí sa hlavná diagnoza + navýšenie 10 % z tohto hodnotenia za ostatné diagnozy
0 0
palobn palobn

palobn je offline (nepripojený) palobn

no veď práve,pozrel-za obe kolená dohromady mi dal 35% a za vedľajšie 0%(pritom len jedna z tých mnohých vedľajších má hodnotu keby bola braná ako hlavná 30%).Mám tomu rozumieť tak,že keby som si dal ako hlavnú DG chrbticu a ako vedľajšie kolená a ľavú nohu posúdenie by možno dopadlo inak?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

palobn Pozri príspevok
no veď práve,pozrel-za obe kolená dohromady mi dal 35% a za vedľajšie 0%(pritom len jedna z tých mnohých vedľajších má hodnotu keby bola braná ako hlavná 30%).Mám tomu rozumieť tak,že keby som si dal ako hlavnú DG chrbticu a ako vedľajšie kolená a ľavú nohu posúdenie by možno dopadlo inak?
berie sa do úvahy len jedna, ktorá je dôvodom invalidity. Ak sú iné pridružené, hlavná sa zvyšuje o 10 %. (hodnolty hlavnej a vedlajšej sa nesčítavajú !!)
Uveď číslo diagnozy, ktorú si mal na dlhodobej PN-ke
0 0
palobn palobn

palobn je offline (nepripojený) palobn

som z toho jeleň...M 23 na správe posudkového lekára(teraz mi píšu ortopédi aj M 17).minulý rok som absolvoval tri operácie oboch kolien,pred štyrmi rokmi ešte jednu,už takmer dva roky som v sústavnej liečbe.ide však aj o toto:posudkový lekár napísal správu úplne tendenčne,napr.:na ľavom stehne mi chýba 4 cm svalovej hmoty-on píše svalstvo oboch stehien symetrické,krívam(aj podľa neurologičky),lekár píše-chôdza bez nápadností...Popísal mi do papierov všetko čo som mal podľa odb.lekárov v poriadku,ale o tých najzávažnejších veciach(ťažký -ľavé koleno-a najťažší stupeň-pravé koleno- poškodenia chrupaviek nanapísal ani slovo.diky moc za ochotu
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

palobn Pozri príspevok
som z toho jeleň...M 23 na správe posudkového lekára(teraz mi píšu ortopédi aj M 17).minulý rok som absolvoval tri operácie oboch kolien,pred štyrmi rokmi ešte jednu,už takmer dva roky som v sústavnej liečbe.ide však aj o toto:posudkový lekár napísal správu úplne tendenčne,napr.:na ľavom stehne mi chýba 4 cm svalovej hmoty-on píše svalstvo oboch stehien symetrické,krívam(aj podľa neurologičky),lekár píše-chôdza bez nápadností...Popísal mi do papierov všetko čo som mal podľa odb.lekárov v poriadku,ale o tých najzávažnejších veciach(ťažký -ľavé koleno-a najťažší stupeň-pravé koleno- poškodenia chrupaviek nanapísal ani slovo.diky moc za ochotu
Tak si precitaj moju situaciu. Prave koleno po uraze. Mal som 4 operacie, piatu mi uz neodporucaju. Bude az pri vymene za umely klb. Mam Gonartrozu 2-3 stupna, predny skriz. väz po operacii uplne nefunkcny, jeden meniskus skoro cely vonku druhy polovicka, chrupavka uplne roztrieskana, uz ju ani nemam, osteoporoza, hypotrofia svalstva 3cm, stale opuchnute, praska, neda sa poriadne vystriet a ani zohnut deficit 10 stupnov. Na toto som dostal 40%. Mam 26
0 0
palobn palobn

palobn je offline (nepripojený) palobn

ak sa smiem spýtať-v ktorom meste ťa to posudzovali?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

palobn Pozri príspevok
ak sa smiem spýtať-v ktorom meste ťa to posudzovali?
Stanco007 bol štátny zamestnanec, tam ho neposudzovali v SP. Ale bol to vlastný posudkový lekár ministerstva vnútra.

Nemôžeš sa s ním porovnávať. Skús si pozrieť tie tabulky čo som Ti dala zákon, nájdi si jedno ochorenie to hlavné, na ktoré požiadaš invalidný dôchodok, a treba mať dobre vypracované papiere od ošetrujúcich lekárov a od obvodného. A naozaj je to tak, človek má viac chorôb ale všetky málo ohodnotené tak nezíska ID, lebo sa to nesčítava. Len ku hlavnému ochoreniu sa môže pridať max. 10% z ostatných ochorení.
Čiže ak na hlavné ochorenie získaš 35% a za ostatné problémy ti dajú 1% tak nemáš narok na ID.
Podľa toho zákona si priprav argumentáciu, vyber ochorenie čo má najviac % z tých všetkých čo ťa trápia.
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

Xanti Pozri príspevok
Stanco007 bol štátny zamestnanec, tam ho neposudzovali v SP. Ale bol to vlastný posudkový lekár ministerstva vnútra.

Nemôžeš sa s ním porovnávať. Skús si pozrieť tie tabulky čo som Ti dala zákon, nájdi si jedno ochorenie to hlavné, na ktoré požiadaš invalidný dôchodok, a treba mať dobre vypracované papiere od ošetrujúcich lekárov a od obvodného. A naozaj je to tak, človek má viac chorôb ale všetky málo ohodnotené tak nezíska ID, lebo sa to nesčítava. Len ku hlavnému ochoreniu sa môže pridať max. 10% z ostatných ochorení.
Čiže ak na hlavné ochorenie získaš 35% a za ostatné problémy ti dajú 1% tak nemáš narok na ID.
Podľa toho zákona si priprav argumentáciu, vyber ochorenie čo má najviac % z tých všetkých čo ťa trápia.
Xanti tu vobec nejde o to ci som bol v statnej sprave alebo nie. Posudzovali ma ako ostatnych podla tej tabulky co uvadzas. To koleno mam viac poskodene ako dotycny co dal tu otazku a to som este nespomenul, ze uz je poskodene aj lave koleno a za nejaky cas pojdem aj s nim na operaciu. Plus cela os tela je nahnuta do lava, cize je poskodena chrbtica a prekonal som aj pankreacitidu a aj hypertenzia. To je asi tak vsio co ma teraz napada. Ze som bol v statnej sprave neznamena, ze ma hodnotili nejak inak :-))) A hodnotili mi to lekari v BA. Ale mam ziadost aj v SP, tak som zvedavy kolko % mi daju tam
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

stanco007 Pozri príspevok
Xanti tu vobec nejde o to ci som bol v statnej sprave alebo nie. Posudzovali ma ako ostatnych podla tej tabulky co uvadzas. To koleno mam viac poskodene ako dotycny co dal tu otazku a to som este nespomenul, ze uz je poskodene aj lave koleno a za nejaky cas pojdem aj s nim na operaciu. Plus cela os tela je nahnuta do lava, cize je poskodena chrbtica a prekonal som aj pankreacitidu a aj hypertenzia. To je asi tak vsio co ma teraz napada. Ze som bol v statnej sprave neznamena, ze ma hodnotili nejak inak :-))) A hodnotili mi to lekari v BA. Ale mam ziadost aj v SP, tak som zvedavy kolko % mi daju tam
Ved ja som sa snažila dotyčnému povedať len toľko, že ak má človek 15 ochorení kde pri každom získa max. 30% tak ID nezíska, lebo sa tie % nezrátavajú.
A niekomu stačí jedna choroba a poriadna a má ID, bez väčších obtiaží.
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

Xanti Pozri príspevok
Ved ja som sa snažila dotyčnému povedať len toľko, že ak má človek 15 ochorení kde pri každom získa max. 30% tak ID nezíska, lebo sa tie % nezrátavajú.
A niekomu stačí jedna choroba a poriadna a má ID, bez väčších obtiaží.
No, to mas pravdu. Ja som chcel len zase povedat, aby si ludia nemysleli, ze ked som bol v statnej sprave, tak ma hodnotili inak, nejak benevolentnejsie. To urcite nie. To si nikto nezoberie na svoje triko a hlavne nie taka organizacia ako statna sprava co je stale na ociach ludom :-))) Ja mam len vyhody co sa tyka odskodnovania lebo invaliditu ma v dosledku pracovneho urazu ale to je aj v civile xi
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

stanco007 Pozri príspevok
No, to mas pravdu. Ja som chcel len zase povedat, aby si ludia nemysleli, ze ked som bol v statnej sprave, tak ma hodnotili inak, nejak benevolentnejsie. To urcite nie. To si nikto nezoberie na svoje triko a hlavne nie taka organizacia ako statna sprava co je stale na ociach ludom :-))) Ja mam len vyhody co sa tyka odskodnovania lebo invaliditu ma v dosledku pracovneho urazu ale to je aj v civile xi
Určite, ale ja som písala, že ťa ohodnocoval ich lekár, a nie SP v ktorom meste.
0 0
palobn palobn

palobn je offline (nepripojený) palobn

diky xanti za radu.až teraz do toho začínam trošku vidieť.tie tabuľky som si pozrel,vďaka.nerozumiem však jednému:ak mám v chrbtici diagnostikovanú skoliózu(40-50%),poruchy statiky chrbtice(30%),a ešte asi zo 5 nálezov,znamená to,že by som mal byť v plnom ID, už z chrbticou,či sa mýlim? Ja som si dal chrbticu ako doplnkovú diagnózu-a posudkový lekár do posudku uviedol-že je to posudkovo bezvýznamné.(aj so skoliózou,poruchami statiky,obmedzenou rotáciou,zasahovaním lomnej línie k mieche,atď,atď,atď!!!).Obe kolená som si dal ako hlavnú-len sa v tých tabuľkách čo sa týka kolien neviem celkom zorientovať.V lete na budúci rok mi idú na ortopédii posudzovať,či sú už nutné endoprotézy(tak sa to tuším volá) do oboch kolien.Mňa v tom mätie jedna vec:ľudia čo majú problém s jedným kolenom na podobné či totožné dg mávajú zvyčajne priznané na toto jedno koleno +30%,mne priznal lekár na obidve 35%.Alebo to bude tým,že som mu nič nedal do vačku???To však v pláne nemám ani som nikdy nemal.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

palobn Pozri príspevok
diky xanti za radu.až teraz do toho začínam trošku vidieť.tie tabuľky som si pozrel,vďaka.nerozumiem však jednému:ak mám v chrbtici diagnostikovanú skoliózu(40-50%),poruchy statiky chrbtice(30%),a ešte asi zo 5 nálezov,znamená to,že by som mal byť v plnom ID, už z chrbticou,či sa mýlim? Ja som si dal chrbticu ako doplnkovú diagnózu-a posudkový lekár do posudku uviedol-že je to posudkovo bezvýznamné.(aj so skoliózou,poruchami statiky,obmedzenou rotáciou,zasahovaním lomnej línie k mieche,atď,atď,atď!!!).Obe kolená som si dal ako hlavnú-len sa v tých tabuľkách čo sa týka kolien neviem celkom zorientovať.V lete na budúci rok mi idú na ortopédii posudzovať,či sú už nutné endoprotézy(tak sa to tuším volá) do oboch kolien.Mňa v tom mätie jedna vec:ľudia čo majú problém s jedným kolenom na podobné či totožné dg mávajú zvyčajne priznané na toto jedno koleno +30%,mne priznal lekár na obidve 35%.Alebo to bude tým,že som mu nič nedal do vačku???To však v pláne nemám ani som nikdy nemal.
No skús si zmeniť hlavnú diagnozu. Naozaj veľa záleží ako napíše tvoj lekár správu pre posudkového. Sama viem, som na ID pár rokov. Takže to sú vlastné skúsenosti. Samozrejme výsledky sú dôležité ( mna dotlačili na nechutné vyšetrenie ) ale zase, úplne v pohode som dostala ID s jednou jedinkou diagnozou ( teraz ich už mám viac, roky a tablety urobia svoje ).

Hm... lebo nemôže lekár zrátavať % .. proste jedno koleno jedna diagnoza, druhé koleno druhá a šup už nemáš dosť ... asi trebalo tú chrbticu dať ako hlavnú. Ťažko posúdiť.

A ak si si našiel chrbticu so 40% tak ak by ti uznali minimum a k tomu niečo do 10% tak si na čiastočnom.
Toto sa ti snažíme vysvetliť, že sa diagnozy teda % nezrátavajú. Ale je jedno hlavné napr. chrbtica 40% a potom dodajú napr. poškodenie kolena 1% , a si na čiastočnom.
Určite to neurobia tak chrbtica 40% + koleno 35% a šup máme 75% tak sa to nerobí....
Naposledy upravil Xanti : 05.11.09 at 21:45
0 0
palobn palobn

palobn je offline (nepripojený) palobn

Keď mám teda v chrbtici niekoľko diagnóz-povedzme jednej prislúcha 40,druhej 30,ďaľšej 20%,priznaných na túto chrbticu budem mať tak či tak vždy len tých 40%?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

palobn Pozri príspevok
Keď mám teda v chrbtici niekoľko diagnóz-povedzme jednej prislúcha 40,druhej 30,ďaľšej 20%,priznaných na túto chrbticu budem mať tak či tak vždy len tých 40%?
Áno presne tak, vždy si treba vybrať tú najťahšiu diagnozu. A potom ak sú dalšie tak z nich druhú najťahšiu aby lekár vedel tých ešte do 10% pridať. Samozrejme druhá najťahšia by mala byť z iných problémov, trebars ku chrbtici tie kolená alebo diabetes alebo tak .. proste mimo hlavného ochorenia.
0 0
palobn palobn

palobn je offline (nepripojený) palobn

Ešte raz ďakujem,konečne som sa z toho vysomáril. :-)
Mám ešte posledné dve otázky-ak mi tá moja žiadosť neprejde ani v odvolacom konaní,po akom čase si môžem opäť podať ďaľšiu žiadosť?Je možné požiadať,aby som v prípade druhej žiadosti bol posudzovaný v inom meste,prípadne iným posudkovým lekárom ako teraz?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať