Zavrieť

Porady

rodinné prídavky v EU?

Viete o tom niekto, že ked jeden z rodičov pracuje v zahraniči/ v štátoch EU/ a druhý je nezamestnaný, tak o rodinné prídavky musíte požiadať v tom štáte v ktorom pracuje jeden z rodičov na prislušnom úrade ? A ake doklady je potrebné predložiť?
Jednej menželke zamestnaca pracujúceho v ČR firme totiž prišlo rozhodnutie z ÚPaSV Spišská Nová Ves, pob.Gelnica, že jej pozastavujú vyplácanie rodinných prídavkov, nakoľko jej manžel pracuje v zahraničí a zdôvodňujú to tým, že podľa EHS 1741/74 má vyplácať rodinné prídabky ten štát, v ktorom má sídlo zamestnávateľ daného zamestnanca. !!!
Naposledy upravil Germany : 31.08.05 at 14:00
Usporiadat
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Minule prišla za mnou manželka bývalého nášho zamestnanca,ktorý pracuje v Londýne a hovorila mi to isté,ja som o tom nemala ani potuchy,ak to niekto ovláda,nech sa podelí so skúsenosťami.
0 0
Germany Germany

Germany je offline (nepripojený) Germany

Zatiaľ sa stým nikto iný nestretol?
Naposledy upravil Germany : 02.09.05 at 08:10
0 0
Hanka U. Hanka U.

Hanka U. je offline (nepripojený) Hanka U.

Dnes nam nastupil novy zamestnanec a hovoril ze jeho manzelka ktora pracuje v Madarsku tam pobera aj pridavky. On bol doteraz evidovany na UP. Takze nieco na tom asi bude.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
A socialna poistovna alebo urad prace by nevedeli poradit?
0 0
pavko pavko

pavko je offline (nepripojený) pavko

Nás asi pred mesiacom predvolali na UPSVaR a informovali o tom,že rozdiel vo výške rod. prídavkov by nám mohol vyplácať štát kde pracuje manžel ak je tam výška RP vyššia.Treba na príslušnom úrade v zahraničí podať žiadosť.Nevybavovali sme to,takže osobnú skúsenosť nemám.
0 0
bonas bonas

bonas je offline (nepripojený) bonas

pavko
Nás asi pred mesiacom predvolali na UPSVaR a informovali o tom,že rozdiel vo výške rod. prídavkov by nám mohol vyplácať štát kde pracuje manžel ak je tam výška RP vyššia.Treba na príslušnom úrade v zahraničí podať žiadosť.Nevybavovali sme to,takže osobnú skúsenosť nemám.

Potrebujem zistiť bližšie info pre vyplácanie rod. prídavkov v EÚ - je potrebné tlačivo E 411. Má s tým niekto osobnú skúsenosť ? Ako a kde ho v zahraničí získame, aký je ďalší postup na SR ? Poraďte mi.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

Germany
Viete o tom niekto, že ked jeden z rodičov pracuje v zahraniči/ v štátoch EU/ a druhý je nezamestnaný, tak o rodinné prídavky musíte požiadať v tom štáte v ktorom pracuje jeden z rodičov na prislušnom úrade ? A ake doklady je potrebné predložiť?
Jednej menželke zamestnaca pracujúceho v ČR firme totiž prišlo rozhodnutie z ÚPaSV Spišská Nová Ves, pob.Gelnica, že jej pozastavujú vyplácanie rodinných prídavkov, nakoľko jej manžel pracuje v zahraničí a zdôvodňujú to tým, že podľa EHS 1741/74 má vyplácať rodinné prídabky ten štát, v ktorom má sídlo zamestnávateľ daného zamestnanca. !!!
Áno, je to tak. Môj manžel tiež pracuje v zahraničí, ja som zamestnaná v SR a poberám rodinné prídavky tu, ale keď manžel pracuje konkr. v Taliansku, máme nárok na rodinné prídavky v tej výške, ktorá je vyššia.
Teda ja poberám v SR 540,-Sk na dieťa a v Taliansku manželovi doplácajú do sumy aká platí u nich.
Vybavuje sa to v Sociálnej poisťovni ale treba mať podklady zo zamestnania toho z manželov, ktorý pracuje v zahraničí (pracovnú zmluvu, občiansky preukaz - kópia), potvrdenie druhého z manželov o príjme v SR, tiež kópia občianskeho preukazu, rodný list dieťaťa(detí).
Na základe toho vypracuje pracovník Soc. poisťovne formulár E411, ten spolu s ostatnými hore uvedenými dokladmi treba dať preložiť do jazyka tej krajiny, v ktorej je žiadateľ zamestnaný teda kde žiada o rodinné prídavky a toto predloží u svojho zamestnávateľa alebo priamo na úrade pre sociálne zaležitosti. Ja mám skúsenosť, že v Taliansku sa rodinné prídavky vyplácajú podľa toho o akú sumu ide, nám ich vyplatili cez zamestnávateľa manžela na konci roka.
Naposledy upravil Martinella : 22.06.06 at 07:58
0 0
koda koda

koda je offline (nepripojený) koda

pracujem už druhy rok v skotsku a mam stym problemi .žena je nezamestnana ,stale vravia ,ze nemam deti zo sebou v zahraniči tak nemam pravo na rodinné pridavky u nich.a na slovensku je to zasa naopak tvrdia.že mi ich musia dať.čo mam robiť
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Postupuj podľa príspevku č. 8. Určite to tak je, aj môj syn dostáva na svoje dieťa doplatok rodinných prídavkov v Rakúsku. Nevesta tu na Slovensku poberá 540,- Sk a v Rakúsku im doplácajú rozdiel do výšky prídavkov v Rakúsku.
0 0
marco04 marco04

marco04 je offline (nepripojený) marco04

vieroslava
Postupuj podľa príspevku č. 8. Určite to tak je, aj môj syn dostáva na svoje dieťa doplatok rodinných prídavkov v Rakúsku. Nevesta tu na Slovensku poberá 540,- Sk a v Rakúsku im doplácajú rozdiel do výšky prídavkov v Rakúsku.
Presne tak, by to malo byť ale kým to vybavíte Vás aj prejde chuť niečo vybavovať. Som prekvapená, že aj z Rakúska, lebo majú zákon myslím rakus. zákon postavený tak, že len ak dieťa žije v krajine, má nárok na dets. prídavok,ale keď píšete, že poberá tak nemám dôvod pochybovať.
Či dieťa je alebo nie je v tej krajine, by na vyplatenie dets. prídavkov nemalo mať žiadny vplyv, pretože žije v EU, a to splňa ten istý princíp ako keby žilo tam. Rozdiel je len v tom ak pracujú obaja rodičia pozastavia sa rodinné prídavky, kým sa nezistia skutočnosti na ich poberanie.
Naposledy upravil marco04 : 13.01.07 at 19:13
0 0
Dorka Dorka

Dorka je offline (nepripojený) Dorka

Môj manžel je zamestnancom českej spoločnosti, ktorú zastupuje na Slovensku. miesto výkonu práce je celé Slovensko a pre účely vyplácania diet domáca adresa. Mzdu mu robia podľa zákonov na slovensku. Odvody do socialky a zdravotnej poistovne platia u nás. Doslali sme predvolanie na úrad soc. vecí s tým, že nám oznámili nárok na doplatok rodinných prídavkov z čiech. Čo je k tomu treba nám nevedeli povedať /to si máme zistiť sami, ale nepovedali kde/. Ja som momentálne na MD a od budúceho mesiaca prechádzam na RD, ktorá by podľa nich tiež mala byť doplácaná do sumy príspevku ktorý je v Čechách. Neviete niekto prosím poradiť čo s tým. Ďakujem.
0 0
uselesss uselesss

uselesss je offline (nepripojený) uselesss

vieroslava Pozri príspevok
Postupuj podľa príspevku č. 8. Určite to tak je, aj môj syn dostáva na svoje dieťa doplatok rodinných prídavkov v Rakúsku. Nevesta tu na Slovensku poberá 540,- Sk a v Rakúsku im doplácajú rozdiel do výšky prídavkov v Rakúsku.

No tak som to aj ja doteraz vedel, alke ked manzelka bola dnes na urade, tak na nu nakricala uradnicka, ze jej idu pridavky odobrat, lebo ja pracujem v zahranici a zarabam dost, tak nam ich netreba..co za blbost! Ona je na materskej dovolenke..mozte mi potvrdit, ze narok ma a ze od nej nebudu tie pridavky vymahat? A ak by bolo mozne, dat mi sem aj link, kde je to zakonne nejak potvrdene a ked pridem domov, tak to mozem tej uradnicke ukazat?

za skoru odpoved velmi pekne dakujem
prijemny den vsetkym
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

uselesss Pozri príspevok
No tak som to aj ja doteraz vedel, alke ked manzelka bola dnes na urade, tak na nu nakricala uradnicka, ze jej idu pridavky odobrat, lebo ja pracujem v zahranici a zarabam dost, tak nam ich netreba..co za blbost! Ona je na materskej dovolenke..mozte mi potvrdit, ze narok ma a ze od nej nebudu tie pridavky vymahat? A ak by bolo mozne, dat mi sem aj link, kde je to zakonne nejak potvrdene a ked pridem domov, tak to mozem tej uradnicke ukazat?

za skoru odpoved velmi pekne dakujem
prijemny den vsetkym
Myslím, že dôvody pozastavenia výplaty PnD sú uvedené v prvom príspevku. Tvoj príjem s tým nesúhlasí. Ak jeden z rodičov pracuje v čl.štáte EU a druhý je na Slovensku bez príjmu, musí si uplatniť PnD v inom čl.štáte EU. Mne to potvrdili tiež na UPSVaR v PD, len číslo smernice je iné - uviedli nariadenie Rady ES 1408/71. Vraj to vybavovanie v zahraničí je dosť komplikované, ak nedostaneš informácie čo k vybaveniu potrebuješ od radovej pracovníčky, navštív vedúcu odboru...

--------
Veronika
0 0
uselesss uselesss

uselesss je offline (nepripojený) uselesss

dakujem za skoru odpoved, este mam jednu otazku..ak som si neuplatnil narok v zahranici, musim tie pridavky vratit? lebo pracovnicka povedala mojej manzelke, ze pridavky, ktore poberala kym som bol v zahranici musi vratit, aj ked sme si ich neuplatnili v zahranici?..je to pravda?

dakujem este raz
0 0
marco04 marco04

marco04 je offline (nepripojený) marco04

uselesss Pozri príspevok
dakujem za skoru odpoved, este mam jednu otazku..ak som si neuplatnil narok v zahranici, musim tie pridavky vratit? lebo pracovnicka povedala mojej manzelke, ze pridavky, ktore poberala kym som bol v zahranici musi vratit, aj ked sme si ich neuplatnili v zahranici?..je to pravda?

dakujem este raz
úplna hluposť, rada by som vedela, čo tá pracovníčka robí tam,kde robí. Nepišeš, kde pracuješ, ale tie prídavky nemusíš vracať, pretože daná krajina ti doplatí zvyšnú časť RP, takže si vyžiadajú koľko a za aký čas ti SK vyplácala rodinné prídavky, a tam kde pracuješ pýtaj RP aj dozadu, teda od kedy tam pracuješ. Všetko ti doplatia mušíš mať ale pevné nervy a formulár E 401 tuším?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marco04 Pozri príspevok
úplna hluposť, rada by som vedela, čo tá pracovníčka robí tam,kde robí. Nepišeš, kde pracuješ, ale tie prídavky nemusíš vracať, pretože daná krajina ti doplatí zvyšnú časť RP, takže si vyžiadajú koľko a za aký čas ti SK vyplácala rodinné prídavky, a tam kde pracuješ pýtaj RP aj dozadu, teda od kedy tam pracuješ. Všetko ti doplatia mušíš mať ale pevné nervy a formulár E 401 tuším?
Takto jednoznačne by som to netvrdila, pokiaľ nevieš o ktorú krajinu sa jedná a aké sú tam podmienky pre priznanie nároku PnD. Ako som už písala, ak nezíska informácie u radovej pracovníčky, treba ísť za vedúcou odboru.
Základné informácie o výplate PnD pri práci v zahraničí som zisťovala niekedy vo februári, vtedy mi na našom UPSVaR o vrátení PnD nič nehovorili, len že ich v SR pozastavia..

---------
Veronika
0 0
marco04 marco04

marco04 je offline (nepripojený) marco04

No nech je tá krajina akákoľvek, myslím že ani jedna nemá také malé RP ako SK, preto hovorím, že ich doplatia, jeho manželka nie je nezamestnaná, ale na materskej dovolenke, takže nie je dôvod tu zastavovať RP, ale tá krajina v ktorej pracuje ich len vyrovná to tej výšky v akej sú RP tám. Avšak musí isť o ne požiadať tam s tým formulárom E 401 nie tu. Tá inštitúcia požaduje doklady od našej UPSVaR a nie naopak.
0 0
hali hali

hali je offline (nepripojený) hali

Môj manžel pracuje v Taliansku, odchádzal v máji a od júna mi stopli prídavky na deti (máme 10-mes. dcérku), lebo manžel si má požiadať o prídavky v Taliansku. Zatiaľ ich vybavené nemá, lebo sa zatiaľ na príslušný úrad nedostal a ani nevie, kam sa má obrátiť. Môžete mi niekto prosím poradiť? To tlačivo má so sebou. Len by ma zaujímalo, kde s tým treba ísť, čo mu k tomu ešte treba a kedy by mu ich mohli vyplatiť. Ak sa mu to nepodarí tento rok, lebo v okt. príde domov (je už po sezóne), môžu mu vyplatiť spätne prídavky aj za minulý rok (keď požiada v roku 2008), alebo si mám ja požiadať o spätné vyplatenie tu v SR. Kde nájdem tento zákon? Prečo mi ich stopli úplne, keď spomínate, že ich majú doplatiť? ďakujem
0 0
marco04 marco04

marco04 je offline (nepripojený) marco04

hali Pozri príspevok
Môj manžel pracuje v Taliansku, odchádzal v máji a od júna mi stopli prídavky na deti (máme 10-mes. dcérku), lebo manžel si má požiadať o prídavky v Taliansku. Zatiaľ ich vybavené nemá, lebo sa zatiaľ na príslušný úrad nedostal a ani nevie, kam sa má obrátiť. Môžete mi niekto prosím poradiť? To tlačivo má so sebou. Len by ma zaujímalo, kde s tým treba ísť, čo mu k tomu ešte treba a kedy by mu ich mohli vyplatiť. Ak sa mu to nepodarí tento rok, lebo v okt. príde domov (je už po sezóne), môžu mu vyplatiť spätne prídavky aj za minulý rok (keď požiada v roku 2008), alebo si mám ja požiadať o spätné vyplatenie tu v SR. Kde nájdem tento zákon? Prečo mi ich stopli úplne, keď spomínate, že ich majú doplatiť? ďakujem
Rodinné prídavky v Taliansku sú určené pre rodiny pracujúcich, vrátane zamestnancov na čiastočný úväzok a dôchodcov. Pri žiadostiach sa posudzuje ročný príjem k 30.6. príslušného kalendárneho roka. Napríklad pre priznanie rodinných prídavkov na obdobie od 1.7. 2007– 30.6. 2008 sa posudzuje príjem za rok 2006. Žiadosť musí byť podaná na INPS spolu s potvrdením o príbuzenskom pomere, čestným vyhlásením a inými dokladmi podľa špecifických kategórií- to by malo nahradiť tlačivo E -formulár a volá sa to zloženie rodiny vydá to matrika v mieste bydliska. Žiadosť musí byť postúpená aj zamestnávateľovi, ak žiadateľ je zamestnaný, alebo lokálnemu INPS, ak žiadateľ je dôchodcom, nezamestnaným alebo poľnohospodárskym pracovníkom. Rodinné prídavky platí zamestnávateľ spolu so mzdou v prípade, ak je žiadateľ zamestnaný. INPS zamestnávateľovi refunduje vyplatené rodinné prídavky. Nezamestnaným, dôchodcom, poľnohospodárskym pracovníkom, pracovným silám v domácnosti vypláca rodinné prídavky priamo INPS.
Ak bolo odmietnuté priznanie rodinných prídavkov, žiadateľ sa môže odvolať na krajský úrad INPS do 90 dní odo dňa prevzatia negatívneho rozhodnutia. Od 1.1. 1999 majú rodiny s minimálne 3 maloletými deťmi nárok na prídavky od mestskej samosprávy a to vo výške 110,58 euro na mesiac za určitých podmienok podľa príjmu rodiny. Výška prídavkov sa schvaľuje a mení každý rok. Finančná situácia rodiny sa posudzuje podľa kritérií indikátora ISE alebo redditometro. Konkrétne podmienky sa dajú získat v Call centre na t.č.: 16.464 avšak hovoria len anglicky, taliansky nemecky a rusky a polsky
Čo sa týka zastavenia rodinných prídavkov v SK pravdepodobne ste nezamestnaná.


0 0
hali hali

hali je offline (nepripojený) hali

Ďakujem, prosím Vás ešte vysvetliť skratku INPS, ja som momentálne na MD, prac. pomer mi skončil k 31.12.2006
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať