Zavrieť

Porady

Exekucne zrazky zo mzdy

Dobry vecer, chcem Vas poprosit, sice tu mate nejake starsie vypracovane otazky k tejto problematike, ale teraz neviem ci nebola nejaka aktualizacia. Ked na jedneho zamestnanca,slobodneho,bezdetneho mi prislo strhavat zrazky zo mzdy na zaklade exekucie a zamestnanec ma netto mzdu 295,50 EUR, zivotne minimum je teraz 185,19 EUR aku najvyssiu vysku zrazky mozem vykonat za mesiac z toho titulu? dakujem
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Ak má neprednostnú pohľadávku tak zrážka je 61,46 €.
0 0
xxCOOL xxCOOL

xxCOOL je offline (nepripojený) xxCOOL

Dobrý deň.
Manželke účtovníčka strháva z platu zrážky pre nebankovú spoločnosť na základe dohody o zrážkach zo mzdy. Akú sumu môže zraziť v tomto prípade?
Platí to isté ako napr. pri exekúcii alebo pri výkone rozhodnutia že jej musí zostať 60% životného minima + 25% na vyživovanú osobu? Poprosím o odpoveď. Ďakujem.
PS: jej čistý príjem je cca 380 eur. Ikonu som umiestnil preto, lebo sa blíži termín výplaty a chcem mať v danej veci jasno. Ospravedlňujem sa ak som porušil niektoré princípy tohto fóra.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Zamestnávateľ bude zrážať zo mzdy zamestnanca dohodnuté mesačné sumy na základe uzavretej dohody o zrážkach a zasielať ich na účet veriteľa.
0 0
xxCOOL xxCOOL

xxCOOL je offline (nepripojený) xxCOOL

Andyke Pozri príspevok
Zamestnávateľ bude zrážať zo mzdy zamestnanca dohodnuté mesačné sumy na základe uzavretej dohody o zrážkach a zasielať ich na účet veriteľa.
Ďakujem pekne. Tomuto rozumiem, ale jedná sa mi oto či môže strhávať viac ako to povoľuje zákon, ak taký zákon existuje (nevyznám sa v tom).
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Na zrážku pre nebankovú spoločnosť na základe postúpenej dohody o zrážkach sa vzťahuje Občiansky súdny poriadok. Tento hovorí v §281, že vykonávať zrážky vo väčšom rozsahu ako je stanovené OSP je neprípustné, a to i keď s tým povinný súhlasí. Zároveň je ale v OSP problém, že čistú mzdu definuje ako hrubá mzda mínus daň (neodpočítava sa poistné). Z takejto "čistej mzdy" sa odpočitajú nepostihnuteľné sumy na povinného (60% ž.m.) a na vyživované osoby (25% žm.). Vypočíta sa prvá tretina - nad 150% životného minima sa celý zvyšok čistej mzdy pripočíta k prvej tretine. Ak na dohode je uvedená suma nižšia ako výsledná prvá tretina, zrazí sa suma uvedená na dohode. Ak mesačné suma uvedená na dohode je vyššia ako prvá tretina, zrazí sa iba prvá tretina, viac nie je možné zraziť.
0 0
xxCOOL xxCOOL

xxCOOL je offline (nepripojený) xxCOOL

Ďakujem pekne.
Len pre informáciu: Počítal som to podľa tabuľky tak že z hrubej mzdy som odpočítal daň a to číslo dosadil do tabuľky.
Hrubá mzda 432,34 eur
Daň:8,05 eur
--------------------------------------------------------------------------
Životné minimum:185,19
1.vyživovaná osoba
1.tretina na zrážku:88,93 eur
Povinnému zostane:335,26

Je to modelová situácia z minulého mesiaca: účtovníčka manželke poslala na účet iba:134,10 eur čo je po odpočítaní rozdiel:201,16 eur. Dá sa s tým niečo robiť? respektíve ak manželka nechce(hanbí sa) môžem účtovníčku kontaktovať ja? Vychádzam z toho že účtovníčka nepostupovala správne a zrazila jej nad rámec.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Samozrejme dá sa to namietať u účtovníčky. Účtovníčky často nevedia že zrazená suma pri takejto dohode nesmie byť väčšia ako zrážka pri výkone rozhodnutia (§551 Občianskeho zákonníka) = prvá tretina vypoćítaná podĺa OSP.
Dá sa to namietať aj na súde, to snáď ako posledná možnosť.
0 0
Mirka K. Mirka K.

Mirka K. je offline (nepripojený) Mirka K.

Dobry den, ja som pisala 1.poziadavku na vypocet zrazky na zaklade exekucie, stiahla som mu zrazku 61,46 EUR ako ste mi vypocitali, brala som to ako neprednostnu pohladavku, aj ked neviem rozlisit v tomto rozdiel medzi prednostnou a neprednostnou pohladavkou... Ale otazka je takato exekutor mi zrazu zmenil celkovu vysku exekuc.zrazky - znizil na 629,17 EUR, netto mzda je 295,50 Eur, pracovnik slobodny, bezdetny, cize pocitam takto:
netto mzda 295,50 EUR
zivotne minimum 185,19
ostava 110,31 EUR
zrazka zo mzdy bude aka? Dakujem velmi pekne !
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Počítaš 295,50-111,11 (čistá mzda - suma na povinného) = 184,39.
Z toho jedna tretina 61,49€. Mesačná zrážka nie je závislá od celkovej výšky pohľadávky (iba ak by celková výška pohladávky bola nižšia ko mesačná zráŽka).

A určite je 295,50 čistá mzda?
0 0
Mirka K. Mirka K.

Mirka K. je offline (nepripojený) Mirka K.

Ano cista je presne 295,50 EUR, pretoze aj hruba mzda je 295,50 EUR na toho zamestnanca sa pobera z UPSVaR dotacia, tak sa to zas vzdy ob mesiac dorovna presne na cistu 295,50 EUR.Cize maximalna zrazka by mala byt 61,49 EUR a moze byt aj menej, ako urci mzdarka? Ci sa treba riadit presne vypoctom, aby neboli nejake problemy... dakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Musí to byť presne 61,49. Exekučnú zrážku neurčuje mzdárka, je daná zákonom a vyhláškou.
0 0
Laguna13 Laguna13

Laguna13 je offline (nepripojený) Laguna13

Milované Božie dieťa
Prosím o radu.
Dostali sme príkaz na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy nášmu zamestnancovi pracujúcemu na dohodu o prac.činnosti. Je rozvedený a žije u svojej mamy.
Prednostná pohľadávka: - zaostalé výživné 2200 Eur
- bežné výživné mesačne na 1.dieťa 50 Eur
na 2.dieťa 33 Eur
- trovy exekúcie 1280 Eur
Príkaz došiel 7.11.09 a zrážky majú byť už z novembrovej výplaty. Zamestnanec má čistú mzdu 132,80 Eur.
Požiadala som písomne exekútora o konkrétne čísla - sumu, ktorú mám zamestnancovi na výživné sťahovať zo mzdy, keďže je už pre mzdy vysoký termín a o podrobnejšie informácie (aj ohľadom účtu na ktorý ho treba poslať). Včera mi exekútor volal, že máme zraziť prednostné výživné 55,03 Eur a citoval Zákony (č.233/1995 Zb, Nar.vlády 268/2006, 252/2009 o životnom minime).
Keďže sa zamestnanec ešte môže proti rozhodnutiu odvolať, písomné údaje zašle až v januári a zrazenú čiastku máme podržať a zaslať až potom.
Je to v poriadku? Nie je tá suma na zrazenie privysoká vzhľadom na výšku mzdy? Keď som si to počítala v tabuľke, vyšlo mi, že by to malo byť maximálne 36,69 Eur.
Za odpoveď ďakujem.
0 0
Mirka K. Mirka K.

Mirka K. je offline (nepripojený) Mirka K.

A na zaklade coho je urcena suma povinneho 111,11 EUR? A co znamena prednostna a neprednostna pohladavka? Cize zivotne minimum je 184,39 EUR a 1/3 z toho je 61,46 EUR a to ma byt zrazky zo mzdy, spravne uvazujem? dakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Suma 111,11 je 60% zo životného minima (ž.m. je185,19). Výpočet zrážky je stanovený Exekučným poriadkom a nariadením vlády o rozsahu zrážok zo mzdy. Tiež čo je prednostná, neprednostná zrážka je určené v Exekučnom poriadku.
Prikladám výňatok z exekučného poriadku týkajúci sa zrážok a nariadenie vlády (v staršom znení, ale v novom je len nové zaokrúhlovanie na eurá).
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Laguna13 Pozri príspevok
Prosím o radu.
Dostali sme príkaz na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy nášmu zamestnancovi pracujúcemu na dohodu o prac.činnosti. Je rozvedený a žije u svojej mamy.
Prednostná pohľadávka: - zaostalé výživné 2200 Eur
- bežné výživné mesačne na 1.dieťa 50 Eur
na 2.dieťa 33 Eur
- trovy exekúcie 1280 Eur
Príkaz došiel 7.11.09 a zrážky majú byť už z novembrovej výplaty. Zamestnanec má čistú mzdu 132,80 Eur.
Požiadala som písomne exekútora o konkrétne čísla - sumu, ktorú mám zamestnancovi na výživné sťahovať zo mzdy, keďže je už pre mzdy vysoký termín a o podrobnejšie informácie (aj ohľadom účtu na ktorý ho treba poslať). Včera mi exekútor volal, že máme zraziť prednostné výživné 55,03 Eur a citoval Zákony (č.233/1995 Zb, Nar.vlády 268/2006, 252/2009 o životnom minime).
Keďže sa zamestnanec ešte môže proti rozhodnutiu odvolať, písomné údaje zašle až v januári a zrazenú čiastku máme podržať a zaslať až potom.
Je to v poriadku? Nie je tá suma na zrazenie privysoká vzhľadom na výšku mzdy? Keď som si to počítala v tabuľke, vyšlo mi, že by to malo byť maximálne 36,69 Eur.
Za odpoveď ďakujem.
Výživné by malo byť 36,69.
Ale : Exekútor zrejme vychádza z §73 exekučného poriadku, ktorý hovorí o tom, že je možné vykonať aj zrážku vo väčšom rozsahu tak, aby zamestnancovi ostala aspoň nepostihnutľná suma, ak s tým zamestnanec súhlasí. V takom prípade by sa zrazila suma 55,03. Ale neviem, či príkaz na začatie exekúcie obsahuje aj takýto súhlas, ešte som sa s tým nestretla, že by to tam bolo - ten §73 sa aplikuje len ak dá zamestńanec súhlas zamestnávateľovi na vykonanie vyšších zrážok.
0 0
Laguna13 Laguna13

Laguna13 je offline (nepripojený) Laguna13

Milované Božie dieťa
Ďakujem veľmi pekne
0 0
Mirka K. Mirka K.

Mirka K. je offline (nepripojený) Mirka K.

Dakujem velmi pekne za odpovede, je potom problem v tom, ze ja som to urcila ako neprednostnu pohladavku a jedna sa o prednostnu, meni sa nejako vyska zrazky?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Mirka prednostné pohľadávky sa najskôr zrážajú z 2.tretiny, ak 2.tretina na ne nestačí, zrážajú sa spolu s ostatnými z 1.tretiny .
To znamená, že máš exekúciu 629,17 €, tak zrazíš 2/3 t.j. 2x61,46 = 122,92 €.
(P.S.: dúfam, že to nie je výživné, lebo potom zrážka bude iná suma)
0 0
Laguna13 Laguna13

Laguna13 je offline (nepripojený) Laguna13

Milované Božie dieťa
Jana Motyčková Pozri príspevok
Výživné by malo byť 36,69.
Ale : Exekútor zrejme vychádza z §73 exekučného poriadku, ktorý hovorí o tom, že je možné vykonať aj zrážku vo väčšom rozsahu tak, aby zamestnancovi ostala aspoň nepostihnutľná suma, ak s tým zamestnanec súhlasí. V takom prípade by sa zrazila suma 55,03. Ale neviem, či príkaz na začatie exekúcie obsahuje aj takýto súhlas, ešte som sa s tým nestretla, že by to tam bolo - ten §73 sa aplikuje len ak dá zamestńanec súhlas zamestnávateľovi na vykonanie vyšších zrážok.
Kým znovu zavolám exekútorovi, chcela by som si ešte overiť, či nemôže žiadať vyššiu šumu 55,03 aj bez súhlasu zamestnanca. V § 73 posledná veta hovorí o tom, že ustanovenie § 70 tým nie je dotknuté. Druhý bod § 70 hovorí, citujem: " Ak ide o výživné pre maloleté dieťa, základná suma, ktorú povinnému nemožno zraziť z mesačnej mzdy, je 70% základnej sumy určenej podľa odseku 1." Ako sa to myslí, že nie je dotknuté? Nemusí byť súhlas povinného? Ako tomu treba rozumieť?

ŽM 185,19
60% 111,114 - základná suma
70% zo 111,114 je 77,77 Eur - toto sa nemôže zraziť. Keď má zamestnanec mzdu 132,80 Eur - mínus 77,77 Eur to sa rovná 55,03 Eur. Čo potom s tými dvama tretinami? Tie exekútor nemusí brať do úvahy?
Rozumiem tomu dobre?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tým "ustanovenie § 70 tým nie je dotknuté" je myslené iba to, že nemožno ani so súhlasom zamestnanca zraziť viac ako 55,03 v tomto prípade. T.j. aj keby zamestnanec súhlasil so zrážaním napr. celej čistej mzdy, nemôžete to tak urobiť a vzhľadom na §70 mu musíte nechať apoň nepostihnuteľné sumy.

Na exekúciu sa vždy zráža jedna alebo dve tretiny, alebo suma uvedená v exekučnom príkaze, pritom najviac do jednej alebo dvoch tretín. Iba ak zamestnanec vyslovene súhlasí (napr. spíše dohodu o zrážkach zo mzdy na tento účel) so zrážaním vyššej zrážky, potom sa aplikuje §73 v súvislosti s §70, t.j. zráža sa podľa dohody, najviac však toľko, aby nepostihnuteľné sumy mu ostali.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať