Zavrieť

Porady

Usporiadat
Funtomas Funtomas

Funtomas je offline (nepripojený) Funtomas

Momentalne som neplatca DPH. Poskytujem odborne sluzby (programovanie softveru) do Nemecka pre nemecku GmbH - platcu DPH. Kedze som neplatca DPH, fakturujem im tieto sluzby bez DPH.

Z clanku som pochopil, ze po 1.1.2010 si vyziadam IC DPH, ktore mi pridelia a toto IC DPH budem uvadzat na fakturach.

Comu nerozumiem je, aku sumu im budem fakturovat. Tak ako doteraz, t.j. bez DPH (kedze nie som platca), alebo pribudne aj DPH??? Ak ano, v akej vyske? 19% slovensku? Alebo 16% nemecku? A potom ju odvediem slovenskemu DU???

Som z toho mimo, dakujem za vysvetlenie.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Budeš fakturovať bez DPH, pokiaľ tvoj objednávateľ si objedná pod svojim "IČ DPH", ktoré začína DE ...
Slovenskému DU neodvedieš nič, budeš podávať tzv. súhrnný výkaz, pravdepodobne štvrťročne.
IČ DPH ti DÚ musí prideliť pred prvou fakturáciou do Nemecka, tak si môžeš o DPH požiadať aj skôr, než 1.1.2010.
Žiadaj registráciu podľa § 4 ods. 4 - budeš si môcť DPH odpočítavať zo svojich nákupov (tf, PC, tonery a pod.)
0 0
Funtomas Funtomas

Funtomas je offline (nepripojený) Funtomas

Ale nemusim sa registrovat za platcu DPH, ci ano? Podla mna to nema zmysel, pretoze ten moj nemec je majoritny odberatel, 95% faktur ide jemu, t.j. faktury bez DPH.
Ak by som bol platca DPH a odpocitaval si DPH z mojich nakupov, potom by mi pravidelne vznikali len odpocty a stat by mi stale len vracal DPH a ja jemu neodvediem nic.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Musíš sa registrovať!
A ak budeš mať odpočty, čo je na tom zlé?
Veď predtým to niekto odvedie, pri tvojom nákupe.
0 0
Funtomas Funtomas

Funtomas je offline (nepripojený) Funtomas

Hmmm, tu je nejaka nejasnost. V tom dokumente z DU je napisane:

po prve: Daňový úrad zaregistruje takúto zdaniteľnú osobu, vydá jej osvedčenie
o registrácii a pridelí jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo
dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Následne bude používať pridelené IČ
DPH pri nákupe tovaru ako aj pri objednávaní služieb z iných členských štátov resp.
pri dodaní služieb do iného členského štátu.

po druhe: Zdaniteľná osoba registrovaná podľa §
7a novely zákona o DPH sa nestáva platiteľom dane (nemôže si odpočítať daň
v daňovom priznaní).

Ak tomu dobre chapem, OK, budem mat IC DPH, ale ak moj obrat nepresiahne 35000 euro, tak platitelom nemusim byt...

Chapem dobre?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Chápeš celkom dobre.
Registrácia je povinná, ak obrat presiahne uvedenú hranicu (nová hranica = 49790), ale je možná aj dobrovoľná registrácia.
Podľa § 7a sa registrujú firmy, naktoré sa vzťahuje táto povinnosť z dôvodu dodania služieb do iných členských štátov, ale nestávajú sa platiteľmi.
Ty sa môžeš dobrovoľne registrovať podľa § 4, ak nakupuješ v tuzemsku, tvoje nákupy zlacnejú.
0 0
Funtomas Funtomas

Funtomas je offline (nepripojený) Funtomas

to je fakt, ale mam prakticky nuleve naklady na prevazdku, uctovnictvo si robim sa (dufam ze dobre), tak si neviem predstavit, ze by som si aj DPH robil sam

V kazdom pripade dakujem za vsetky odpovede...
0 0
Funtomas Funtomas

Funtomas je offline (nepripojený) Funtomas

zaujimave je, ze ked citam zakon, ziadny paragraf 7a tam nie je, len 7.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
V každom prípade ťa taká "malá evidencia" neminie...

A kde ten zákon čítaš?
Pozri schválené znenie tu http://www.porada.sk/1217578-post3.html
0 0
Funtomas Funtomas

Funtomas je offline (nepripojený) Funtomas

Aha, ja som cital nieco starsie: http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...07-2009-a.html

Dakujem este raz... ked sa po 1.1.2010 neobesim, tak to snad zvladnem
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Prečo by si sa vešal?
Ak ti dačo nepôjde, spýtaj sa tu.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Takze ked to spravne chapem, vsetci , kt. prijimaju nejaku sluzbu z ineho clenskeho statu, (myslim sluzbu podla stareho § 15 odst.8) a tiez tí ktorí taketo sluzby dodavaju do ineho cl.statu sa musia od 1.1.2010 este pred ako taku sluzbu prijmu alebo dodaju registrovat pre dan. Ak budu registrovani ako neplatitelia a prijmu sluzby maju povinnost platit ale nie si odpocitat DPH, takze vyhodou je sa zaregistrovat za riadneho platitela DPH.
Je to tak spravne pochopene?
Naposledy upravil nika.sum : 04.12.09 at 06:22
0 0
enter enter

enter je offline (nepripojený) enter

k tejto téme mám dálšiu otázku na vyjasnenie, súhrnný výkaz sa bude podávať iba za obdobia keď daňová povinnosť vznikne, alebo sa majú podávať aj nulové výkazy.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

enter Pozri príspevok
k tejto téme mám dálšiu otázku na vyjasnenie, súhrnný výkaz sa bude podávať iba za obdobia keď daňová povinnosť vznikne, alebo sa majú podávať aj nulové výkazy.
Nulové výkazy sa nepodávajú
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Táto registrácia sa týka aj drobných živnostníkov, ktorí poskytujú svoje služby napr. na stavbách - murári, zvárači, elektrikári - v iných štátoch EÚ?
1 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

DanielaSĽ Pozri príspevok
Táto registrácia sa týka aj drobných živnostníkov, ktorí poskytujú svoje služby napr. na stavbách - murári, zvárači, elektrikári - v iných štátoch EÚ?
a nie je to skor sluzba vztahujuca sa na nehnutelnost a miestom dodania sluzby je miesto kde sa nehnutelnost nachadza s tym, ze by sa mali v tej krajine registrovat podla ich zakona?
lebo ja si tak myslim, ze ta registracia sa bude tykat tych, ktori by mali dodavat sluzby alebo prijimat sluzby podla " byvalej " 15 ods.7 a 8, vtedy to neslo do DP a teraz chcu mat o tom prehlad


budem rada, ked sa niekto k tomu vyjadri
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

DanielaSĽ Pozri príspevok
Táto registrácia sa týka aj drobných živnostníkov, ktorí poskytujú svoje služby napr. na stavbách - murári, zvárači, elektrikári - v iných štátoch EÚ?
Platí to pre všetkých, bol nám na školení povedaný taký príklad, že ak sa napr. tomu živnostníkovi, v inom ČŠ pokazí auto a dá si ho tam opraviť je povinný v servise sa preukázať, že je registrovaný.
A tu je zákon

Za §7 sa vkladá §7a, ktorý znie:

(1) Ak zaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods.3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby, žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva ak je
registrovaná, ak je registrovaná pre daň podľa §7.

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkáreň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby, žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
ja som bola včera na školení, a mám v tom riadny chaos
medzinárodná preprava sa riadi § 15 alebo 16 ? /slovenský ičdph vykonáva prepravu v ramci EU pre dánske ič dph/
lebo len služby podla § 15 vstupujú do súhrnneho vykazu
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

optimistka Pozri príspevok
ja som bola včera na školení, a mám v tom riadny chaos
medzinárodná preprava sa riadi § 15 alebo 16 ? /slovenský ičdph vykonáva prepravu v ramci EU pre dánske ič dph/
lebo len služby podla § 15 vstupujú do súhrnneho vykazu
Ja si myslím, že tu platí

§ 16

(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.

(2) Na účely odseku 1 sa rozumie

a) prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov; prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi je aj preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na území toho istého štátu, ak táto preprava je priamo spojená s prepravou tovaru, pri ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov,
b) miestom začatia prepravy miesto, kde sa preprava tovaru začína, neberúc do úvahy vzdialenosť prejdenú do miesta, kde sa tovar nachádza.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

optimistka Pozri príspevok
ja som bola včera na školení, a mám v tom riadny chaos
medzinárodná preprava sa riadi § 15 alebo 16 ? /slovenský ičdph vykonáva prepravu v ramci EU pre dánske ič dph/
lebo len služby podla § 15 vstupujú do súhrnneho vykazu
§ 15 osd. 1 - miestom dodania prepravy tovaru pr zdan. osobu je miesto, kde má príjemca služby sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň, pre ktorú sa služba poskytuje. Toto platí:
- medzi dvomi miestami v tuzemsku
- medzi dvomi miestami v inom čl. štáte
- medzi dvomi miestami v dvoch rôznych čl. štátoch (intrakom. preprava)
- medzi miestom v tuzemsku a miestom v treťom štáte (vyvážaný tovar)
- medzi miestom v treťom štáte a miestom v tuzemsku (dovážaný tovar)
- medzi dvomi miestami v treťom štáte
(Čerpala som zo školenia Ing. Jablonkovej)
Do súhrnného výkazu ide aj § 16. Keď nebudeš vedieť určiť miesto dodania podľa § 16 (osobitné pravidlá), tak sa budeš riadiť § 15 (všeobecné pravidlá)
Takto som pochopila výklad týchto § ja.
Naposledy upravil lenkam68 : 10.12.09 at 08:11
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať