Zavrieť

Porady

Co je to varyto?

Ahojte poradaci, neviem kam sa mam obratit, tak to skusam tu. Mam syna piataka a v ucebnici slovenciny sa medzi vybranymi slovami nachadza slovo VARYTO. Neviem nikde najst vyznam toho slova. Mrzi ma, ze som taka "nevzdelana", ale v zivote som to slovo nepocula.
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

nika.sum
Ahojte poradaci, neviem kam sa mam obratit, tak to skusam tu. Mam syna piataka a v ucebnici slovenciny sa medzi vybranymi slovami nachadza slovo VARYTO. Neviem nikde najst vyznam toho slova. Mrzi ma, ze som taka "nevzdelana", ale v zivote som to slovo nepocula.
Nuž my 17-ky a 17-nici sme pred x rokmi medzi vybranými slovami také čudo nemali. Dúfam mladší dajú vysvetlivku
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

No tak pridam pikosku. Priatel volal znamej ucitelke slovenskeho jazyka a ta sama nevedela, ze take slovo existuje. Chudatka deticky, ked v tych ucebniciach je viac takychto veci, maju co robit...
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

skúsila som cez Google zadať toto úžasné slovko.....je tam zopár stránok...tak môžme študovať a snáď sa dopracujeme k významu tohoto pojmu
0 0
jananov jananov

jananov je offline (nepripojený) jananov

Pozerala som v jednom starom slovníku: varyto = staročeský hudobný nástroj podobný harfe.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

jananov
Pozerala som v jednom starom slovníku: varyto = staročeský hudobný nástroj.
A túto vysvetlivku deťom nemohli do učebnice zadať zostavovatelia novodobého zoznamu vybraných slov? Asi pozabudli, že učebnice majú byť zostavené na úrovni vývoja daného veku a nie na úrovni dospeláka - navyše so slovníkom cudzích slov v ruke. (I keď čeština nám nie je celkom cudzím jazykom, čo je veľa, to je veľa-mám na mysli zaradenie medzi vybrané slová, ak toto nie je súčasťou slov.jazyka - a tu nie som si istá veru).
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
hm, neumrem sprostá...je to tak mimoriadne frekventované slovo...načo je vo vybraných slovách, to nechápem...za celý môj dlhý život starej vrany som to slovo nepoužila...
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
ináč... ked mi dcéra .. podotýkam tretiačka...začala vymenovávať vybrané slová, tak som na ňu kukla, že o čom to točí, ved my sme mali z každého písmena tak zo 10... a oni z každého 15-20.. jedno blbšie ako druhé.. a ako sa vyššie píše.. toľko nezmyselných že až...
0 0
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

a nie je to preklep? nemalo to byť napr. koryto?
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

ryba, rýchly, ryť, rýpať, hrýzť, kryť, skryť, koryto, korytnačka, strýc, ryčať, ryža, bryndza, rys, rysovať, Korytnica, rýdzi, rýdzik, brýzgať, rytier, trýzniť, rým, ryha, kryha, poryv, úryvok, Torysa, ryšavý, prýštiť, trysk, kryštál, rýľ, rytmus
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
Braňo
ryba, rýchly, ryť, rýpať, hrýzť, kryť, skryť, koryto, korytnačka, strýc, ryčať, ryža, bryndza, rys, rysovať, Korytnica, rýdzi, rýdzik, brýzgať, rytier, trýzniť, rým, ryha, kryha, poryv, úryvok, Torysa, ryšavý, prýštiť, trysk, kryštál, rýľ, rytmus
neučilo sa to dieťa zo šlabikára boženy nemcovej? alebo to bola osobná iniciatíva jej učiteľky?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

slnko
a nie je to preklep? nemalo to byť napr. koryto?
je tam aj koryto. tak asi to nie je preklep. kazala som synovi nech sa dnes opyta pani ucitelky na vyznam slova varyto, tak uvidime. Inak je tam este tiez dost zaujimavy vyraz medzi vybranymi slovami po m - čmýriť sa , asi to bude nieco ako vrtieť sa, ale tiez som to predtym nepocula.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Braňo
ryba, rýchly, ryť, rýpať, hrýzť, kryť, skryť, koryto, korytnačka, strýc, ryčať, ryža, bryndza, rys, rysovať, Korytnica, rýdzi, rýdzik, brýzgať, rytier, trýzniť, rým, ryha, kryha, poryv, úryvok, Torysa, ryšavý, prýštiť, trysk, kryštál, rýľ, rytmus
Nemam pri sebe piatacku ucebnicu slovenskeho jazyka, je teraz v skole, ale k tymto pribudlo minimalne to varyto, pozriem sa na to vecer a napisem vam, ak su medzi nimi aj ine.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Braňo
ryba, rýchly, ryť, rýpať, hrýzť, kryť, skryť, koryto, korytnačka, strýc, ryčať, ryža, bryndza, rys, rysovať, Korytnica, rýdzi, rýdzik, brýzgať, rytier, trýzniť, rým, ryha, kryha, poryv, úryvok, Torysa, ryšavý, prýštiť, trysk, kryštál, rýľ, rytmus
Ja som sa s detmi ucila pred 4 a 7 rokmi tieto iste az na rysovat - to bolo odvodene od rys, rydzik - odvodene od rydzi, poryv, prystit, trysk a rytmus
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Braňo
ryba, rýchly, ryť, rýpať, hrýzť, kryť, skryť, koryto, korytnačka, strýc, ryčať, ryža, bryndza, rys, rysovať, Korytnica, rýdzi, rýdzik, brýzgať, rytier, trýzniť, rým, ryha, kryha, poryv, úryvok, Torysa, ryšavý, prýštiť, trysk, kryštál, rýľ, rytmus
no a čo to "VARYTO" ... to treba pridať Však vzhľadom k frekvencii použitia na Porade ... určite bude (ak tam naozaj nie je) v dohľadnej dobe zaradené medzi vybrané slová ...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ale dávame tomu slovenčinovi . Niekde som čítala, že Jazykovedný ústav zrušil slovo váľanda a nahradil ho slovom hovník. Vraj váľajú sa svine a človek si hovie .
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A cigareta sa vyfukuje, takže žiadna cigareta ale "výfučka".
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

my, mykať sa, mýliť sa, myslieť, myšlienka, myseľ, umývať sa, mydlo, myš, šmýkať sa, hmyz, žmýkať, priemysel, Myjava, mýto, mys, zamykať, pomykov, hmýriť sa, šmyk, priesmyk, omyl, zmysel, pomyje
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ja viem iné poradie:
my, mykať, zamykať, mýliť sa, myslieť, zmysel, myš, myť, umývať, mydlo, hmyz, šmýkať sa, žmýkať, hmýriť sa, Myjava, priemysel, priesmyk, mýto ...
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

skrinka na topánky je topánkár a nie botník.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

uf.. tak tie vybrane slova po "r" si pamatam, ze sme sa ucili len po tu bryndzu... a to mam len 22 rokov.. to kazdy rok asi pribudne nove slovo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať