Zavrieť

Porady

elektronické mýto - účtovanie

Ako sa bude účtovať tento nový výmysel?? Konateľ to bol vybaviť a doniesol mi 3 doklady:
Poplatok za službu - 1,- €
Predplatenie mýta pre rok 2010 - 200,- €
Potvrdenie o prijatí depozitu - 50,- €

tých 200 + 1 € by som asi zaúčtovala na 381 - náklady budúcich období a budúci rok preúčtujem na 538.

ale čo s tými 50,- € ?? to fakt netuším... je to zhodnotenie vozidla, alebo drobný majetok, alebo len nejaká záloha???

Ak ste to už niekto riešil, poraďte, prosím.
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Podľa mňa je to záloha.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

mysimis Pozri príspevok
Podľa mňa je to záloha.
Tiež si myslím... Dlhodobá záloha.
0 0
lokok lokok

lokok je offline (nepripojený) lokok

posuvam
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

No neviem či by som to brala ako zálohu, zatiaľ som nevidela doklad ale je to vraj faktura za prijatu platbu - depozit za tu mytnu jednotku...
Čo ak tu mytnu jednotku stratite alebo zničite a nikto vám ten depozit 50 eur nevráti?
ja by som to učotvala do nakladov a ked vám o 5 rokov niekto ten poplatok vráti (ak vráti) mal by zas vystaviť nejakdy dobropis nie?
Ale necham sa poučiť, ja to mám v jednoduchom učtovníctve a tiež neviem čo s tým...
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

zuzana164 Pozri príspevok
No neviem či by som to brala ako zálohu, zatiaľ som nevidela doklad ale je to vraj faktura za prijatu platbu - depozit za tu mytnu jednotku...
Čo ak tu mytnu jednotku stratite alebo zničite a nikto vám ten depozit 50 eur nevráti?
ja by som to učotvala do nakladov a ked vám o 5 rokov niekto ten poplatok vráti (ak vráti) mal by zas vystaviť nejakdy dobropis nie?
Ale necham sa poučiť, ja to mám v jednoduchom učtovníctve a tiež neviem čo s tým...
Primiešam tu čosi iné, ale princíp je podobný.

Naša fy má zmluvu o nájme postavenú tak, že na začiatku nájmu zloží prenajímateľovi depozit vo výške xy €. Ak uplynie nájom, tento depozit prenajímateľ vráti. Ale ak vypovie zmluvu o nájme skôr, tak tento depozit prepadne. Žiadny doklad sa nebude vystavovať, lebo je to uvedené v zmluve.

Čiže k tvojej otázke:
účtovala by som o dlhodobej pohľadávke (zálohe). Ak by som mýtnu jednotk stratila, alebo zničila, spíšem o tom záznam, vystavím interný doklad a prípadne vyvodím osobnú zodpovednosť. Ak mi depozit vrátia, tiež budem mať nejaký doklad, či už pokladničný, alebo príjem na bankový účet...
0 0
ekonom1 ekonom1

ekonom1 je offline (nepripojený) ekonom1

žena
Calinka Pozri príspevok
Ako sa bude účtovať tento nový výmysel?? Konateľ to bol vybaviť a doniesol mi 3 doklady:
Poplatok za službu - 1,- €
Predplatenie mýta pre rok 2010 - 200,- €
Potvrdenie o prijatí depozitu - 50,- €

tých 200 + 1 € by som asi zaúčtovala na 381 - náklady budúcich období a budúci rok preúčtujem na 538.

ale čo s tými 50,- € ?? to fakt netuším... je to zhodnotenie vozidla, alebo drobný majetok, alebo len nejaká záloha???

Ak ste to už niekto riešil, poraďte, prosím.
Ja by som poplatok za službu 1€ - tá vlastne prebehla v roku 2009 zaúčtovala na 518 do roku 2009.
Depozit za jednotku 50 € na dlhodobú pohľadávku a mýto na rok 2010 vo výške 200 € na 314, nakoľko mi dnes prišla fakúra do roku 2010.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ja to riešila takto:

poplatok 1,- €...................................518,343/211
zabezpeka za palubnú jednotku.............314yy/211

predplatné za mýto (r.2009).................314zz/211
ten doklad vystupoval ako "dvojjedinný" - lebo je to doklad o úhrade a zároveň je na ňom napísané, že je to faktúra pre účely Dph k prijatému preddavku
- takže som ešte učtovala ..............343/314xx
a v 12/2009 uplatnila odpočet

vyúčtovacia fa v r. 2010......................518,343/321
a pri tejto vyúčtovacej faktúre som odpočítala už vyúčtovanú zálohu 314zz/321 a ponížíla Dph MINUSOM...............-343/-314xx
Naposledy upravil azla : 22.01.10 at 15:12 Dôvod: oprava účtu
1 0
HVOLKOVÁ Elena HVOLKOVÁ Elena

HVOLKOVÁ Elena je offline (nepripojený) HVOLKOVÁ Elena

Mýto na rok 2010, zúčtovacia fakútra od Národnej dialničnej spoločnosti je podľa mňa vyhotovená nesprávne, nakoľko uvádzajú na FA dátum dodania 01.01.2010, avšak zaplatená záloha bola 28.12.2009.
Dnes som NDS volala, ale okrem "rozčúlenia" som sa nič nedozvedela a neboli sochopní zistiť osobu, ktorá by mi vysvetlila, prečo takto vystavili faktúru.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

HVOLKOVÁ Elena Pozri príspevok
Mýto na rok 2010, zúčtovacia fakútra od Národnej dialničnej spoločnosti je podľa mňa vyhotovená nesprávne, nakoľko uvádzajú na FA dátum dodania 01.01.2010, avšak zaplatená záloha bola 28.12.2009.
Dnes som NDS volala, ale okrem "rozčúlenia" som sa nič nedozvedela a neboli sochopní zistiť osobu, ktorá by mi vysvetlila, prečo takto vystavili faktúru.
Predpokladám, že Tvoja vyúčtovacia faktúra vyzerá tak, ako moja.

V decembri, ked bol zaplatený preddavok na mýto, si dostala doklad k prijatému predavku na účely Dph.

V januári v zúčtovacej faktúre je vyúčtované mýto, dátum dodania r. 2010 a v druhom riadku je odpočet zálohovej faktúry daňovej z decembra 2009.
0 0
skvrnka skvrnka

skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

Ja som účtovala ako príspevok 8, lebo na pôvodnej fakture bolo
preddavok na mýto a potom poslali faktúru pre účely DPH, takže
to je u mňa stále zaloha na 314 a pri čerpaní budem odpisovať z 314
oproti nákladom a pri dobití budem navyšovať 314.
EUR 50,- za palubnú jednotku depozit mi tu už poradili, že na 315
pohľadavka,čo sa mi aj pozdáva.
0 0
ekonom1 ekonom1

ekonom1 je offline (nepripojený) ekonom1

žena
azla Pozri príspevok
Ja to riešila takto:

poplatok 1,- €...................................518,343/211
zabezpeka za palubnú jednotku.............314yy/211

predplatné za mýto (r.2009).................314zz/211
ten doklad vystupoval ako "dvojjedinný" - lebo je to doklad o úhrade a zároveň je na ňom napísané, že je to faktúra pre účely Dph k prijatému preddavku
- takže som ešte učtovala ..............343/314xx
a v 12/2009 uplatnila odpočet

vyúčtovacia fa v r. 2010......................518,343/321
a pri tejto vyúčtovacej faktúre som odpočítala už vyúčtovanú zálohu 314zz/321 a ponížíla Dph MINUSOM...............-343/-314xx
Tu by som nesúhlasila čo sa týka zábezpeky na palubnú jednotku.
Ja som ju účtovala na 378 nakoľko ide o dlhodobú pohľadávku.
0 0
ekonom1 ekonom1

ekonom1 je offline (nepripojený) ekonom1

žena
Ja som to riešila takto (mám to už aj oddobrené od našej auditorky)
- poplatok 1 €............................................ 518/343/211
- zábezpeka na palubnú jednotku 50 € ........... 378/211
- predplatné mýto na rok 2010 200 €.............. 314/211
+ interný doklad na DPH 343/379xx (mám na 379xx vytvorenú analytiku k DPH zo záloh). K 31.12. zostatok z 379xx preúčtujem na 343xx DPH zo záloh (naša auditorka to tak chcela) no a k 1.1. to znova vrátim naspäť a DPH zo záloh účtujem 343/379xx.


Auditorka nám povedala že 314.

No a keď mi prišla faktúra v roku 2010 tak to z 314 pripárujem (finančne) a faktúru zaúčtujem DPH na 379xx/321 (nakoľko už nemám nárok) a mýto na 518/321
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

ekonom1 Pozri príspevok
Tu by som nesúhlasila čo sa týka zábezpeky na palubnú jednotku.
Ja som ju účtovala na 378 nakoľko ide o dlhodobú pohľadávku.
Tiež som mala "pripravený" účet 378, audítor povedal 314.
Myslím, že obidva účty sú vhodné.

(4) Na účte 314 - Poskytnuté preddavky sa účtujú poskytnuté dlhodobé a krátkodobé preddavky dodávateľom, okrem preddavkov poskytnutých na dlhodobý majetok.

9) Na účtoch 378 – Iné pohľadávky a 379 – Iné záväzky sa účtujú pohľadávky a krátkodobé záväzky, ktoré nie sú obsiahnuté v predchádzajúcich účtoch pohľadávok a záväzkov v účtovej triede 3, napríklad ....
0 0
ekonom1 ekonom1

ekonom1 je offline (nepripojený) ekonom1

žena
Súhlasím.
Len naša auditorka má v obľube 378 tak je vyhovieme :-)))).
0 0
sonahelenamaria sonahelenamaria

sonahelenamaria je offline (nepripojený) sonahelenamaria

Strelec - rebelant
ja by som to 1 euro poplatok dal na 381 - bude to náklad r.2010
0 0
sonahelenamaria sonahelenamaria

sonahelenamaria je offline (nepripojený) sonahelenamaria

Strelec - rebelant
a ešte prosím radu : keď som si neuplatnila dph v 12/09, môžem aj v 1/2010?? dik
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

sonahelenamaria Pozri príspevok
ja by som to 1 euro poplatok dal na 381 - bude to náklad r.2010
V zmluve o poskytnutí palubnej jednotky sa píše, že ....Prevadzkovateľ vozidla sa zaväzuje zaplatiť jednorazovú Odplatu za poskytnutie Palubnej jednotky a poskytnúť na každú Palubnú jednotku a jej príslušenstvo zábezpeku vrátenia Palubnej jednotky a jej príslušenstva.

Doklad je na 0,84 + 0,16 = 1€

Podľa môjho názoru, tá jednotka nie je môj majetok, platím za ňu iba zábezpeku a ten symbolický poplatok je za poskytnutie - za službu.
Jednotku mi poskytli v r. 2009.
Na druhej strane je to zanedbateľná výška.


Čo sa týka uplatnenia odpočtu Dph, doklady boli k dispozícii v r. 2009 - uplatnenie Dph sa nedá presúvať do r. 2010.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Osobný názor

Depozit účtujem na 378:
- znamená to pre mňa pohladávku voči spoločnosti, že mi má v budúcnosti vrátiť peniaze za niečo
- riadne zaevidovať do pohľadávok, dala som ostatné pohladávky, dátum splatnosti, treba predpokladať..... Ale aký?? MYslime logicky. Pri registrácii sme písali č. auta, na kt. som dostali nezmyselnú, obrovskú jednotku. kuknem do kariet, pozriem odpisový plán, ako dlho ešte budem NA odpisovať. Takže do splatnosti napíšem, dátum, do kedy budem odpisovať. Čiže čisto teoretický.
- čo ak mám automobil odpísaný? Buď mám nejaký predpoklad, že kúpim nový do jedného roka (krátkodobá pohladávka z poskytnutého depozitu, alebo budem používať na´dalej starý. (dlhodobá pohladávka z depozitu). Osobne tu naozaj vidím logiku. Nehádajme sa preto, či dlhý, či krátky. Pre niekoho je dlhý, pre niekoho je krátky.

- kúpim nové auto, palubnú jednotku musím vrátiť, pretože má konkrétne číslo ku konk. automobilu xy. Potom dostanem uplne novú jednotku a starú vrátim, možno iba prekodujú...... proste tu už idem hlboko do budúcnosti. Ešte som sa nezamýšľala, ako to bude fungovať.... OK???

Účet 314??
Považujem za trošku nelogický v tomto našom prípade =preddavok, záloha. S čím spájam tento účet???

- Spájam s ním akýsi preddavok, zálohu, kt. súvisí s nákupom majetku, pre mňa majetku vlastného krátkodobého.
Som ja vlastníkom tohto majetku? Nie som. Je pre mňa SkyToll klasický dodavateľ? Nie je. On mi poskytol iba nejaký depozit.

A čo s týmto depozitom??? ČO pre mňa znamená???
- pohladávku voči SkyToll, že som mu dala peniaze do depozitu, že mi má peniaze vrátiť v budúcnosti
- ale zároveň mám i nejaký závazok voči nemu, vrátiť mu jeho majetok-jeho jednotku.

Čo mi definujú napokon postupy v PU???


§ 85


(1) Na podsúvahových účtoch v účtových skupinách 75 až 79 sa sledujú skutočnosti, o ktorých sa neúčtuje v účtovných knihách a ktorých znalosť je podstatná na posúdenie majetkoprávnej situácie účtovnej jednotky a jej ekonomických zdrojov, ktoré možno využiť.

(2) Na podsúvahových účtoch sa sledujú najmä
a) prijaté depozitá a hypotéky,
b) prenajatý majetok,
c) majetok prijatý do úschovy,
d) zásoby prijaté na spracovanie,
e) zmenky na inkaso použité na úhradu do doby ich splatnosti,
f) prísne zúčtovateľné tlačivá,
g) materiál v skladoch civilnej obrany a ostatný materiál špecifického použitia,
h) program 222,
i) záväzky z lízingu,
j) pohľadávky z lízingu,
k) pohľadávky z opcií,
l) záväzky z opcií,
m) odpísané pohľadávky.

(3) V účtovníctve účtovnej jednotky sa môže vytvoriť zúčtovací účet na zabezpečenie účtovného záznamu na podsúvahových účtoch.


Toť moja úvaha.
0 0
Katarina5555 Katarina5555

Katarina5555 je offline (nepripojený) Katarina5555

Vyjadrite sa k tej faktúre za to mýto s dátumom dodania 01.01.2010 Podľa mna je to tiež blbosť, lebo mi urobil faktúru za niečo čo som neminula. Ja som tam tiež volala a neboli schopní odpovedať na nič.
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Už je po daňovom priznaní a ja to mám už odpočítané v 12/2009.
Či je to správne - neni som si istá,
ale na potvrdení o platbe vopred je v texte napísané "Doklad pre účely DPH k prijatému preddavku" a dátum dodania = dátum úhrady.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať