Zavrieť

Porady

odstránenie sleziny

Dobrý deň, pred 3 týždňami mi museli odstrániť slezinu, mala som na nej cystu, ktorá tlačila na žalúdok a robila mi ťažkosti. Mala som ju od narodenia. Chcela by som sa informovať na čo si mám dávať pozor - viem, že imunita je slabšia, zaočkovali ma proti pneumokokom. Mám držať nejakú diétu, resp. môžem piť alkohol? Ďakujem!
Usporiadat
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Je potrebné odsledovať krvný obraz a to najmä krvne doštičky, ich počet môže po odstránení sleziny stúpnuť, pri istom počte sa zvyšuje riziko trombózy, v takom prípade by mal pacient dostávať aspoň Anopyrin. Ďalej by mal pacient po vybratí sleziny dostávať preventívne dlhodobo antibiotika - Penicilín, lebo ma vyššie riziko infekcie spôsobenej určitými baktériami a podávanie PNC toto riziko znižuje.
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
zdenka131 Pozri príspevok
Je potrebné odsledovať krvný obraz a to najmä krvne doštičky, ich počet môže po odstránení sleziny stúpnuť, pri istom počte sa zvyšuje riziko trombózy, v takom prípade by mal pacient dostávať aspoň Anopyrin. Ďalej by mal pacient po vybratí sleziny dostávať preventívne dlhodobo antibiotika - Penicilín, lebo ma vyššie riziko infekcie spôsobenej určitými baktériami a podávanie PNC toto riziko znižuje.
uz len doplnim-pri antibiotikach je alkohol vyluceny.špecialnu dietu drzat nemusis, len konzumovat viac zeleniny a ovocia-čize vitaminov, nakolko mas oslabenu imunitu.
0 0
danilus danilus

danilus je offline (nepripojený) danilus

Neviem, aky je "standardny" postup...Ale antibiotika??? Ja by som radsej volila probiotika...tie imunitu podporia...
0 0
vulxy vulxy

vulxy je offline (nepripojený) vulxy

nechcem bagatelizovat tvoju situejsn ale kamaratovi vybraly slezinu pred asi rokom a odvtedy pije aj fajci jedna radost,lekar mu povedal ze nemusi nic dodrzovat ,(aby sa citil dobre,sam nato pride co mu skodi a co prospieva),len nake tabletky musi brat furt.je to cech a operovaly ho na Homolke v Prahe on tam pracuje!!! tak asi vie co robi.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Pokial viem, tak slezina "supluje" cinnost viacerych organov a po jej odstraneni (nador, uraz) clovek funguje uplne bez problemov dalej. Ale kedze sa jedna o pooperacny stav, tak lekari hadam vedia co maju naordinovat
0 0
adobe adobe

adobe je offline (nepripojený) adobe

TomasHC Pozri príspevok
Pokial viem, tak slezina "supluje" cinnost viacerych organov a po jej odstraneni (nador, uraz) clovek funguje uplne bez problemov dalej. Ale kedze sa jedna o pooperacny stav, tak lekari hadam vedia co maju naordinovat
Máš slezinu??Ja mam robenú resekciu a ona narástla !! Viem ako sa lekári sprava ju k tejto veci "....." lebo ma super riešenie pacient umiera na OPSY a to je najlepšie riešenie. Pacient nedostáva žiadne lieky aj keď trombocyty stúpnu na 300 000 a nevadí ani imunoglobulín keď klesne na 0,30 ani to nevadí nevadí keď slezina dorastie a robí problémy sak to boli len pacienta
0 0
adobe adobe

adobe je offline (nepripojený) adobe

danilus Pozri príspevok
Neviem, aky je "standardny" postup...Ale antibiotika??? Ja by som radsej volila probiotika...tie imunitu podporia...
Doporučuje m vyšetriť tronbocyty imunoglobulin a zistiť či bola robená sklektopenia alebo resekcia sleziny dosť podstatný rozdiel v 2 prípade nastáva že slezina záčina rast ale bez kontroly záčina to bolestnou ako je ľadvina niekedy až pod ramenom zvnútra .Tie antibiotika vôbec neje hlúposť Slezina nie je napojená na hrubé črevo len tak zo srandy
0 0
adobe adobe

adobe je offline (nepripojený) adobe

zdenka 131 ahoj odklial más také informácie ma to zaujíma a je to v dnešnej dobe jedine riešenie ale vôbec nepoužívané
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Slezina
Je orgán brušnej dutiny, uložený pod ľavou bránicou. Svojou funkciou patrí k cievnemu a lymfatickému systému.

Funkcia
vychytávanie a deštrukcia opotrebovaných červených krviniek
tvorba lymfocytov
hlavné miesto obrany proti baktériám a vírusom, ktoré vnikli do krvného obehu - fagocytóza, tvorba protilátok, aktivácia lymfocytov
rezervná nádrž pre červené krvinky, ktoré sa z nej vyplavujú pri potrebe zvýšeného príjmu kyslíka (u človeka menej výrazná, ako u ostatných cicavcov)

Anatómia
Slezina je uložená pod ľavou bránicou, naľavo od žalúdka. Má oválny tvar, vínovočervenú farbu, hladký a lesklý povrch. Slezina je 10-13 cm dlhá, 6-8 cm široká a 3-4 cm hrubá, váži 120-160 gramov. Má 2 plochy: facies diaphragmatica - konvexnú a priliehajúcu na bránicu; a facies visceralis - konkávnu, do brucha obrátenú; a 2 okraje: margo superior - horný, ostrý a horná okraj; a margo inferior - dolný, tupý okraj. Hilus lienis je miesto na facies visceralis, kde do sleziny vstupujú a vystupujú cievy.


DIAGNOZA
Cely kolotoc sa zacne tym, ze vas lekar (pravdepodobne obvodny) vas posle k odbornikovi (onkologovi, internistovi), ktory rozhodne, ktore testy budu potrebne na zistenie druhu a stadia, v ktorom sa vasa choroba nachadza.

BIOPSIA
Ak bude potrebna biopsia, pravdepodobne vas odporucia k chirurgovi, ktory tento maly zakrok urobi. Na vysledky treba cakat zvycajne dva tyzdne. Prave tieto “tyzdne cakania” su asi tym najhorsim, co budete musiet podstupit.

Biopsia je odstranenie kuska tkaniva z postihnutej lymfatickej uzliny. Tento maly zakrok sa vacsinou robi v lokalnej anesteze, vynimocne v celkovej. To zavisi od vasho zdravotneho stavu a od volby lekara. Ak biopsia dokaze, ze vase uzliny su napadnute Hodgkinovou chorobou, bude sa pokracovat v dalsich testoch, ktore spresnia, v akom stadiu sa choroba nachadza (I, II, III, alebo IV) a ake symptomy su pritomne (A alebo B).

RTG HRUDNIKA
Aby sa zistilo, ci su zasiahnute aj lymfaticke uzliny v hrudniku, zvycajne sa vyzaduje RTG hrudnika.

POCITACOVA TOMOGRAFIA (Computerized Tomography - CT scan)
Toto su detailnejsie RTG snimky. CT scan-y su uzke rontgenove luce, ktore rotuju v nepretrzitych 360 stupnovych cykloch okolo vasho tela. Pri Hodgkinovej chorobe sa pouzivaju na zobrazenie hrudnika a brucha v priecnych prierezoch. Vytvoria sa detailne obrazy a tie sa pocitacovo spracuju. Pocitac vypocita absorpciu tkaniva a ich numericke hodnoty. Vysledkom toho je vizualizacia tkaniva, aby sa dokazala hustota roznych struktur. Takto sa oznacia masy tumoru a ine abnormality. Zial, takymto sposobom sa neda zistit, ci su zasiahnute aj pecen a slezina.

Pocitacova tomografia je bezbolestna procedura. Je mozne, ze vas poziadaju, aby ste isty cas pred testom nejedli a nepili. Niekedy mozno budete musiet vypit specialnu tekutinu, ktora neprepusta RTG luce. Tato tekutina sa pouziva ako znackovac vnutornych struktur, ako su napr. creva, takze lekar lepsie uvidi rozsah, v akom su zasiahnute brusne a panvove lymfaticke uzliny.

LYMFANGIOGRAM
Tento test sa robi zvycajne v lokalnej anesteze a je dlhy a neprijemny. Zacina injekciou do koze na chodidlach, aby sa zviditelnili lymfaticke uzliny. Druha injekcia s olejitym farbivom sa potom vstrekne do nohy (medzi prsty). Lymfaticke uzliny v bruchu a panve sa potom mozu demonstrovat pomocou RTG lucov, takze abnormality sa daju lahsie rozpoznat. Farbivo moze sposobit, ze vasa pokozka dostane modro-zeleny nadych, ktory zvycajne zmizne do 48 hodin.

Tento test je velmi presnym obrazom rozsahu, v akom sa choroba nachadza v bruchu a v panve. Farbivo ostava v lymfatickom systeme az do troch mesiacov od tohto testu, takze je aj dobrym ukazovatelom pri monitorovani pokroku liecby. Zial, tento test sa v sucasnosti nahradza novsimi technologiami a to znamena, ze zrucnosti, ktore sa pre tento test vyzaduju, sa pomaly zabudaju. Kontrastna pocitacova tomografia sa v sucasnoti pouziva vo vacsom rozsahu ako lymfangiogram.

GALIOVA SNIMKA
Galiova snimka (alebo scan) pracuje na rovnakom principe ako kontrastna pocitacova tomografia. Kontrast je v tomto pripade zabezpeceny radioizotopmi kovoveho prvku galium, ktory, ako sa zda, je istym sposobom spriazneny s lymfatickym tkanivom. Vysledkom je dvojdimenzionalna snimka, ktora pochadza z gama-lucov vyzarovanych izotopmi. Galiove snimky su najuziticnejsimi pri monitorovani procesu choroby a pokroku pri liecbe Hodgkinovej choroby.
Existuju vsak aj odporcovia tohto testu, ktori tvrdia, ze galium nie je spolahlivym meradlom. Niekedy sa aktivne rakovinove tkanivo moze povazovat za zahojene tkanivo.

ULTRAZVUKOVA SNIMKA
Ultrazvukova snimka je neinvazivna procedura, ktora na zobrazenie vnutornych struktur pouziva vysokofrekvencne zvuky. Rozdielne reflekcne signaly, ktore vytvoria zvukove vlny tym, ze narazaju a odrazaju sa od roznych povrchov, sa potom zobrazia pomocou pocitaca. Tento test je velmi efektivny pri zistovani, ci su aj pecen a slezina zasiahnute chorobou.

KRVNE SKUSKY
Spociatku sa budete musiet podrobit mnohym krvnym skuskam. To preto, aby vas lekar vedel monitorovat postup choroby, ale aj preto, aby vedel, ako reagujete na lieciva a ako postupuje terapia. Vacsinou budu vase vysledky v normale, ale abnormalnymi sa mozu javit vysledky neurofilnych leukocytov, eosinoflia a v pokrocilych stadiach aj lymfopenia a zvyseny pocet erytrocytovej sedimentacie (ESR). ESR je asi najdolezitejsim vysledkom krvnej skusky pri monitorovani vasej choroby. Casto sa pouziva v spojeni s inymi symptomami pri determinovani toho, ci ma te A alebo B symptomy. ESR vyssia ako 50mm/hod bude indikovat B symptomy.

Pocas celej liecby sa budete podrobovat castym krvnym skuskam a efekt radioterapie a chemoterapie sa bude odrazat na vysledkoch, najma na pocte bielych krviniek. Ak ich pocet bude prilis nizky, budete viac nachylny na infekcie, takze mozno bude vasa liecba casovo posunuta alebo zmenena, az pokial sa pocet bielych krviniek nevrati do normalneho stavu.

Odber VZORKY KOSTNEJ DRENE
Tento test sa robi pod lokalnou alebo celkovou anestezou. Je to neprijemna procedura. Ak je prevedena pod lokalnou anestezou, odporuca sa pouzitie jemneho sedativa. Test sa zvycajne prevadza iba ak je to klinicky indikovane vysledkami vasej krvnej skusky. Kostna dren sa odobera vsunutim ihly do sternu alebo bedrovej kosti. Vzorka sa potom odoberie do injekcnej striekacky a posle sa na histologiu na rozbor.

LAPAROTOMIA
Laparotomia je vaznym chirurgickym zakrokom a robi sa pod celkovou anestezou. Jej cielom je zistenie stadia, v ktorom sa vasa choroba nachadza. Pocas operacie chirurg vyberie cast alebo celu slezinu a vezme aj vzorku z pecene na biopsiu. Ak vam vyberu slezinu, budete ovela nachylnejsi na bakterialne infekcie, akymi su napr. meningitida (zapal mozgovych blan), alebo pneumococcus (bakterialna infekcia pluc, ktora zvycajne vedie k zapalu pluc). Casto vam lekar dlhodobo predpise antibiotika, (hlavne ak pracujete vo vysoko rizikovych zamestnaniach, napr. v zdravotnictve), alebo ak zacnete prejavovat hoci aj najmensie znamky infekcie.

V sucasnosti sa laparotomia povazuje za nepotrebnu proceduru; po prve preto, ze riziko infekcie z nemocnicneho prostredia je velmi vysoke; a po druhe preto, ze mnozstvo z dnes znamych liecebnych procesov uz dokaze aj naslepo liecit zasiahnute miesta. Takto sa obmedzuje potreba vazneho chirurgickeho zakroku.

Diéta vhodná pri ochoreniach pankreasu a sleziny
Dodržiavame zásady diéty pri poruchách trávenia. V tomto prípade je najlepšie prechod na diétu začať dvojdňovou víkendovou hladovkou. Je popísaná v kapitole o hladovkách. Pri tejto diéte je najdôležitejšie jesť v pokoji, radšej menej a až vtedy, keď pocítime hlad. Dávajte si pozor na prejedenie sa. Nepite nič dráždivé, ako je alkohol, káva, ani pravý čaj. Nejedzte a nepite nič studené a ani horúce. Jeden až dva týždne je vhodné stravu mixovať v mixéri. Jedzte kašovitú stravu, ako malé dieťa, pomaly a po lyžičkách. Dôležité je stravu v ústach premiešať so slinami, aby sa uľahčilo trávenie a vylučovanie žlče a enzýmov pankreasu. Vhodnou pomocnou liečbou je pitie vývaru z ovsených vločiek, prípadne z ovsa, alebo aj vývar z jačmenných krúp. Vyhýbajte sa ťažšie stráviteľným jedlám, napríklad výrobkom z bielej múky.
3 0
adobe adobe

adobe je offline (nepripojený) adobe

a? na hrubé črevo niesu napojené na cievny systém?
Je jeden problém slezina slúži aj proti baktériami čo sú tráviacom systéme hrubého čreva
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
adobe Pozri príspevok
a? na hrubé črevo niesu napojené na cievny systém?
Je jeden problém slezina slúži aj proti baktériami čo sú tráviacom systéme hrubého čreva
b .................................................. ................
0 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
kazdy zakrok do organizmu a odoperovanie akehokolvek organu nikdy nie je bez nasledkov... kazdy organ je potrebny. Odoperovanie urciteho organu by malo byt to posledne a nevyhnutne riesenie. Ale ked ti vezmu nejaky organ tak jeho funkciu si zcasti na seba vezmu ine organy ( ale nie kazdy organ, srdce nic nenahradi, oblicky tiez nie ). Alkohol nie je skodlivy v malej miere ale netreba to prehanat. Na druhej strane kazda kvapka alkoholu skodi pri chorobach pecene. Takze prilezitosne pozivanie alkoholuj ti nemoze ublizit pokial nemas cirhozu pecene alebo diagnozu alkoholik ( to nepredpokladam ). A dieta ? co je to dieta ? Staci ak sa budes zdravo stravovat, dieta je nezmysel pre tych co chcu zhodit par kg aby ich potom este viac nabrali. Je rozdiel zdrave stravovanie a dieta.
0 0
adobe adobe

adobe je offline (nepripojený) adobe

Stym suhlasim a da sa aj kontrolovat ako to ostatne organy prebraly na seba to je mnozstvo imunoglobulinu normalna hodnota je 3 az 1 ja mam 0,30 Slezine sa pise ako organe imunitnom ale je dvolezita aj v ohlade bakteri co ma kazdy clovek v crevach Ty co tu pisu ako sa krasne zije bez sleziny ju urcite maju kazdy jeden co poznam ma infekcne probleny niekolko krat do roka pobyt v nemocnici na antibiotykach uplne bezny
0 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
adobe Pozri príspevok
Stym suhlasim a da sa aj kontrolovat ako to ostatne organy prebraly na seba to je mnozstvo imunoglobulinu normalna hodnota je 3 az 1 ja mam 0,30 Slezine sa pise ako organe imunitnom ale je dvolezita aj v ohlade bakteri co ma kazdy clovek v crevach Ty co tu pisu ako sa krasne zije bez sleziny ju urcite maju kazdy jeden co poznam ma infekcne probleny niekolko krat do roka pobyt v nemocnici na antibiotykach uplne bezny
To mas pravdu pochybujem ze by niekto kto prisiel o slezinu pisal ako krasne sa s nou da zit. Kamarata okradli a pri okradani ho kopali. Odrazili mu slezinu a natrvalo poskodili oblicku. On hovori ze zit sa s tym da ale je to ine ako ked bol zdravy. Ale vies ako je to porekadlo.. syty hladnemu neveri a to iste plati aj pri chorobach.
0 0
adobe adobe

adobe je offline (nepripojený) adobe

ja som prisiel o slezinu podanim lieku na riedenie krvy pocas tehotenstva mojej matky narodil som z abnorrmalnou funkciou takze som mal malo trombocytov teraz ich mam zase 300 000 z blata do kaluze
0 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
adobe Pozri príspevok
ja som prisiel o slezinu podanim lieku na riedenie krvy pocas tehotenstva mojej matky narodil som z abnorrmalnou funkciou takze som mal malo trombocytov teraz ich mam zase 300 000 z blata do kaluze
To je neprijemne.. v podstate trpis za nieci omyl.. ale taky je zivot, niekedy sa kruto zachova... hlavne k bezmocnym a nevinnym.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

ivantt Pozri príspevok
To je neprijemne.. v podstate trpis za nieci omyl.. ale taky je zivot, niekedy sa kruto zachova... hlavne k bezmocnym a nevinnym.
Ak jej v gravidite podali trombolytiká,tak asi hrozili zrazeniny a bolo vysoké riziko trombozy počas gravidity či pôrodu,,alebo si myslíš,že to miesto cukríkov?
0 0
chancapiedra chancapiedra

chancapiedra je offline (nepripojený) chancapiedra

judit.b Pozri príspevok
Dobrý deň, pred 3 týždňami mi museli odstrániť slezinu, mala som na nej cystu, ktorá tlačila na žalúdok a robila mi ťažkosti. Mala som ju od narodenia. Chcela by som sa informovať na čo si mám dávať pozor - viem, že imunita je slabšia, zaočkovali ma proti pneumokokom. Mám držať nejakú diétu, resp. môžem piť alkohol? Ďakujem!
Rodinnemu prislusnikovi bola odstranena slezina pred cca 10 rokmi. Neberie ziadne lieky, stravuje sa zdravo, alkohol prilezitostne. Obcasne prechladnutia, alternativna liecba, ziadne antibiotika poslednych cca 5 rokov.
0 0
adobe adobe

adobe je offline (nepripojený) adobe

BXLmiami Pozri príspevok
Ak jej v gravidite podali trombolytiká,tak asi hrozili zrazeniny a bolo vysoké riziko trombozy počas gravidity či pôrodu,,alebo si myslíš,že to miesto cukríkov?
Mno unas boli aj komancov ludia a nadludia "ano praskla jej zila na nohe "boli 2 postupi spital a rizikove bez liekov ktore su znacene ako nemozne uzivat pocas tehotenstva a predpisat liek a poslat do roboty
0 0
adobe adobe

adobe je offline (nepripojený) adobe

chancapiedra Pozri príspevok
Rodinnemu prislusnikovi bola odstranena slezina pred cca 10 rokmi. Neberie ziadne lieky, stravuje sa zdravo, alkohol prilezitostne. Obcasne prechladnutia, alternativna liecba, ziadne antibiotika poslednych cca 5 rokov.
Aj tak je vhodne urobit test na trombocyty hodnota okolo 300 000 je uz hodne a test na imunoglobulin atm je potrebna hodnota okolo 1
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať